Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 05. Novembar 2003

Mentalitet i sistemi vrednosti

Iz same reci Jeni Pazar uvidja se trgovacki mentalitet stanovnistva koji je vezan za Novi Pazar od samog osnivanja do danas. Opste je poznato da je Pazar nastanjen na raskrsnici vaznijih puteva i da je vekovima bio poznat po svojoj trgovackoj funkciji kao i da ga od osnivanja karakterise raznovrsna etnicka struktura. Bilo je: Dubrovcana, Turaka, Srba, Albanaca, Roma i dr. i da su brojke i etnicka struktura iz godine u godinu varirale, a sa njima i razliciti sistemi vrednosti koji su dali svoj doprinos u kreiranju danasnjeg vrednosnog sistema. Kasnije razvojem industrije dolazi do korenitih promene kako na drustvenom tako i geografskom planu. Glavni ekonomski ciljevi socijalizma bili su podrzavanje ekonomski nerazvijenih krajeva. Medjutim 90-tih godina usled ratova dolazi do slabljenja drzavnog budzeta, tako da ekonomski nerazvijeni krajevi postaju zavisni od svojih obliznjih centara. Novi Pazar je zahvaljujuci fabrici Raski koja je do tada proizvodila anormne kolicine prediva s kojima je podmirivala potrebe svog i nekih inostranih trzista, postaje privredni centar regije. Kasnije se naravno preslo na delatnosti sive boje, ali to je nazalost bila jedina alternativa. Drzava u to vreme nije bila u stanju da svojim gradjanima obezbedi normalane zivotne uslove, stovise oni su tada bili u fazi raspada, kao i sama drzava, sto je na geografskom planu izazvalo ucestale migracije stanovnistva iz nerazvijenih krajeva ka regionalnim centrima i inostranstvu u cilju unapredjenja zivotnog standarda kako u obrazovanju tako i u poslu.

U teskim okolnostima ratova, budzetskog deficita, inflacije dolazimo u situaciju da nasi prosvetni i zdravstveni radnici prodaju jabuke na pijaci a centralnu ulogu u drustvenom zivotu zauzimaju kriminalci, gilipteri i uspesni trgovci a nesto kasnije i seljaci. Danas su oni dosta dobro struktuirani u drustvonom i politickom zivotu Novog Pazara. Sto se posebno odrazava na dominantni sistem vrednosti. Tipicni primeri tog primitivizma su: turbo folk, mercedesi sa zatamljenim staklima, kaputi i dugi repovi - seljacki holywood), sponzoruse, preterano hvalisanje, fraze: "pita kog hoj", "da ti kupi babo buuLJa, i drugi. Sve to demonstrira jedan nizak kulturno-obrazovni stepen i degradira nas na svim nivoima.

U KL-u sam imao prilike da vidim Kineza kako ustaje trudnoj zeni u metrou, da Kinez koga sam pitao za adresu pali kola i vodi me tamo, da su im knjizare pune skoro kao bioskopi i da ljudi citaju na svakom koraku. NAS nedostatak se ponajvise od svega ogleda upravo u nedostatku knjige koja je spas od "primitivizma" koji je kao takav vec registrovan od strane ljudi sa kojima dolazimo u susret koji s obzirom da su strano telo, olako opazaju te anomalije.

Otezavajuca okolnost u stvaranju idelanog mentaliteta je sto sistem vrednosti lezi u korelaciji sa zivotnim standardom koji je stvar pojedinacne borbe, i duhovnog aspekta koji se tice opsteg dobra. Materijalni aspekt kod nekih pojedinaca u potpunosti oblikuje sistem vrednosti dok kod drugih na njega poseredno utice. Za normalan zivot potrebni su i jedan i drugi, i neophodnoj je naci ili stvoriti sistem koji ce obuhvatiti i jedan i drugi a da pritom u sto vecoj meri umanji antagonizme.

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

22

mikov sine sisao sam iz cukovca kao i ded mi kao i babo mi.ako znas gde je cukovac ;)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

23

Citirano

Orginalno od PAUK_

U KL-u sam imao prilike da vidim Kineza kako ustaje trudnoj zeni u metrou, da Kinez koga sam pitao za adresu pali kola i vodi me tamo, da su im knjizare pune skoro kao bioskopi i da ljudi citaju na svakom koraku.

A Mirza otkat to kinezi zive u Maleziji :D
malo za promenu

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

24

Citirano

Orginalno od hadalj
A Mirza otkat to kinezi zive u Maleziji :D

Etnička struktura Malezije: Malajci 59%, Kinezi 32%, Indijci 9%
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

25

Četvrtak, 06. Novembar 2003

Ne zive Beksa, ja lazem .... :]
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

26

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Ko priznaje pola mu se dodaje.... :):):)

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

27

Tako i treba sta ce kinezi tamo.A ako i ima koji odma ih vratite u Japan :)) :]
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

CLOUD_no9

Početnik

(10)

• »CLOUD_no9« je žensko

Datum registracije: 06.11.2003

• Poruku poslati

28

bosna nazovi matica nas smatra strancima

Ido ti to malko bi u Sarajevu i odmah boktisa to sto moze :D , a zamisli koji je meni hal :D !
problem bosancerosa je u tome sto oni nemaju svoj stereotip pa svako ko nije ni nalik na njih mora bit los!
Poseban naziv za nas sandzaklije je "Shoshoni", znaci mi smo za njih "indijanci". ja imam priliku, nazalost, da budem cesto u kontaktu sa bosancima koji prema nama nemaju ni malo bratsko ophodjenje, vec nas samo kritiziraju i traze mahane. Ja sam za to da ko radi i privredjuje, hvala Bogu i ima, a njima to bode oci zato sto sede dokoni i gledaju dok pazarci setaju mercedese. A jos kad sam cula za status studenata iz sandzaka na ekonomskom fakultetu u sarajevu kao stranaca nisam mogla da verujem. a ta odluka je proizasla iz toga sto mi pazarci sviii redom imamo para pa to nije za nas problem! Al posto smo mi i "mafija" nismo se slozili sa tim placanjem, by the way 2000maraka.sellam pazarkama i pazarcima

DeeDee

Početnik

(10)

• »DeeDee« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

29

Ada dobro ti meni doshla ovde,ko shisha Bosance ;)
Znam ja da se mi razumemo shto se te "teme" tiche :] a procheshljacemo i ostale...
cmook cloud-ic.
Istina je poput zvezde , koja skoro da se ugasi u nocnoj tami....

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

30

Citirano

Orginalno od angel undercover

Citirano

Orginalno od DeeDee
Trudicemo se da pokazemo da smo od njih u svakom pogledu bolji,obrazovaniji,poshteniji,iskreniji i (shto ih najvishe boli) imucniji.

DeeDee mozes li biti ljubazna i cinjenicama potkrijepiti svoju izjavu? Bas me zanima na osnovu cega si zakljucila to gore.:rolleyes:

love

DeeDee kad si vec tu, deder mi caskom ovo odgovori, cekam te mjesecima :)

love
I am a woman above everything else

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

31

Citirano

Orginalno od DeeDee
Ada dobro ti meni doshla ovde,ko shisha Bosance ;)

DeeDee nemoj pogresno da me shvatis ali ja mislim da ovom shishanju bosanaca nije mjesto ovdje.

Ja kada hocu da definisem jedan narod kakav je onda uzimam za primjer najboljeg sina tog naroda. Neka nam za Bosance pogotovo za Bosnjake iz BiH primjer bude rahmetli Alija Izetbegovic.

I jos nesto. Nije istina da nas Bosanci ne vole. To je jedna laz koju nam neko stalno servira. Ali ima tog regionalizma i netrpeljivosti medju Sarajlijama i Pazarcima u Sarajevu kao sto toga ima isto izmedju Pazaraca i Sjenicaka u Novom Pazarau.

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

DeeDee

Početnik

(10)

• »DeeDee« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

32

Subota, 08. Novembar 2003

Halali,sandzak.Angel,sa tobom necu ni da polemishem.
Pozdrav!
Istina je poput zvezde , koja skoro da se ugasi u nocnoj tami....

33

Citirano

Orginalno od angel undercover

Citirano

Orginalno od DeeDee
Trudicemo se da pokazemo da smo od njih u svakom pogledu bolji,obrazovaniji,poshteniji,iskreniji i (shto ih najvishe boli) imucniji.

DeeDee mozes li biti ljubazna i cinjenicama potkrijepiti svoju izjavu? Bas me zanima na osnovu cega si zakljucila to gore.:rolleyes:

love

De, angel ne budi stereotipna :D. Nicega loseg ni pogresnog u tom sto deedee je napisala. MI cemo da se TRUDIMO, i svi treba da se trude, zar ne, da budu sto bolji, obrazovaniji.... Mozes sebi za uporedbu postavit nekog postojeceg (Sarajlije recimo posto znaju stereotipno bit i ljubomorni :D), a mozes se samo trudit bit bolji. Nauka dokazuje da se uspeh bolji postize ako imas nesto zivo za uporediti with. Ukoliko poput stereotipnih balkanaca ne pristupimo nadmetanju tako da jedni drugima, ljubomorno, pri tome jame kopamo, u TRUDENJU da budNEMO bolji niceg loseg nema (nece bit trudnoce i hope :D).

Budnu cemo bolji samo ako se budnemo trudeli ;).
mogu ja da se potpisem i bolje...

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

34

DeeDee kako hoces, samo kad nesto tvrdis, tvrdi argumentovano da te ljudi ne satjeravaju u cosak kao npr. sad. Ja za podjelu sandzaklija-bosanac nisam znala dok se nije zaratilo. Kod moje tetke u ulici zivjelo je mnogo 'crnogoraca' i sa cijelim komsilukom su bili super. I tek uz rat su poceli biti sandzaklije ?( , a komsiluk s njima ostao kakav je i bio. Ne kazem da nema netrepeljivosti, ali ne u mjeri u kojoj vi, braca i sestre iz sandzaka to zamisljate. To je cisto da kazem 'teritorijalna netrepeljivost' kakva se gaji i prema hercegovcima i krajisnicima i sta znam prema kome jos....

Cloud se zali da je tretiraju kao stranu drzavljanku, jer ima para, a mene eto onako usput interesuje kakve joj je boje pasos i sta ima na naslovnim koricama. Evo na primer na jednom od mojih pasosa stoji grb sa zvjezdicama i plave je boje.
Ha Cloud?

love

I am a woman above everything else

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

35

Ja bih veoma rado da imam korice malo drugacijeg dizajna .... ali mi je strasno drago sto bas unutra pise mesto rodjenja N.Pazar .... sto automatski za sobom povlaci odredjene povlastice .... ili bi bar trebalo kad je u pitanju BiH ( narocito u nasem dijelu ) tu smo valjda nekako svoji na svome :) jer se kod nas i dalje vodi Hladni Rat cija je osnovna teza .... BOSNJASTVO u SANDZAKU .... !!! mislim provokacija ti je pravo dobra :) Argumentovana .... :)
nemoj da mislis da sad ja ne volim Bosnu i Bosance .... cak sto vise Dragi su mi i vise nego bilo ko drugi :) i posebno im volim Bosanke :)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

• »DreamKiller« je muško

• Poruku poslati

36

Utorak, 11. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Ja ću pokušati i ovo pitanje sagledati sa pozicije Tevhida (Jedinstva). I bit ću kratak, nadam se. :):):)

Dakle, što su ljudi jači i bolji u vjeri i iskreniji onda i manje konflikta i svadje i rasprave i ponižavanja i omalovažavanja ima.

Meni kada neki od ovih mojih Sandžosa (Šošona), pravi su Šošoni, pomene kako nije lijepo primljen u Bosni i kako ovo i kako ono, ja odmah zamišljam mjesto gdje su oni otišli. Diskoteka, kafana, klub neki, Ilidža na kojoj se na sve strane čuje Ceca Ražnjatović koju naravno vole naši Sandžaklije da slušaju i odmah mi jasno i kakvi su i jedni i drugi u recimo nekoj neislamskoj sredini.
Ako ima negdje alkohola šta će tu i Bosanac i Sandžaklija, jer su muslimani, nije mi jasno, pa naravno kada ne poštuju vjeu svoju, tj. sebe kako će poštovati jedni druge. Onda se samo sve svodi na nadmetanje, ko će bolje i brže i ljepše. Nema merhameta, milosti, samilosti, itd.

Dok kada neko od naših Sandžosa dodje pa mi se pofali da je bio u Bosnu pa tamo ućoso odmah znam kuda je bio. Pa vidio ovog, pa vidio onog, pa sjedio sa BRAĆOM, pa vidio Hafiza Bugarija, pa vidio Hafiza Hadžimulića, pa svratili u Zemzem, pa išli do medrese, itd, itd, itd.
I nema šanse da čuješ svadju ili raspravu.

Dakle, kada ja čujem da se neki Bosanac ne snalazi baš najbolje sa Sandžaklijama onda je meni jasno da je taj isti slab sa vjerom i takodjer kada čujem da neki Sandžo (Šošon) ima problema sa Bosancima ja odmah znam da je slab sa vjerom.

Allahimanet.

37

Utorak, 11. Novembar 2003

Brate stereotipi su stereotipi, i ne prave mnogo razlike po tome sto ti naprica. Uzeo si zdravo za gotovo kao ispravno svoju prvu stavku (kao sto to uvijek radis) a onda nastavio po tome. Otkud ti ideja da te price o nama samo po kafanama i kaficima kruze? Hvala Bogu da ima i razumnih ljudi kojima price nisu presudni faktor zakljcivanja, ali te stereotipe price su im se uvukle u svakodnevnicu tako da zvrje sve recimo do Malezije. And guess what: ljudi iz medrese.. HUH. Dosli da studiraju u Maleziju i svi znaju price o sandzama (naravno). Al hajd prodji se prica i naziva, kad je ono o stereotipima: pita mene jedan " A jel sramota kod vas ako nemas svoju radnju" o| o| o|
mogu ja da se potpisem i bolje...

• »DreamKiller« je muško

• Poruku poslati

38

Srijeda, 12. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Naravna stvar da sam uzeo za ispravnu rečenicu koju sam naveo, da smatram da je neispravna onda je nebih iznosio i nebih na njoj mišljenje izgradjivo. Meni u ovom tvojem postu nije jasno šta si ti meni htio da kažeš. Uopšte nisam ukapiro tvoju poruku al hajd. Ako smijem pretpostaviti, najvjerovatnije je bilo ovako, da napišem DreamKilleru neki odgovor bilo koji jer kad je već tu a i da napišem ovaj stereotip kojeg sam namjeravo da napišem. A možda se i varam. Zamisli možda se čak i ja varam. :):):)

Allahimanet.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

39

Petak, 14. Novembar 2003

Ljudi u Beogradu uglavnom imaju lepo misljenje o Pazaru,malo im je smesan nas akcenat i misle da smo iz Crne Gore al` posle im bude drago kad cuju odakle smo.Istina,neki ne znaju gde je Pazar i misle da je to na Kosovu,ipak ne treba im zamerit,naucice ima vremena.Ima i losih strana jer svi misle da smo bogati i na nekim mestima(bolnice) prvo cekaju poklone pa tek posle razgovaraju o problemu.
Pazi koju igru igras.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

40

Petak, 14. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken
... pita mene jedan " A jel sramota kod vas ako nemas svoju radnju" o| o| o|

Mogu vam reći da je mene sramota što nemam svoju radnju.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Social bookmarks