Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »CLIRIMTORE« je muško

Datum registracije: 23.08.2012

• Poruku poslati

41

Utorak, 28. August 2012

Ja sam postavio neka pitanja ovdje:
STRELJANJE BOSNJAKA NA HADZETU od 1944 28. novembra

i iskreno nisam ni očekivao odgovore i raspravu, jer nema tu šta da se raspravlja, ali zaista nisam baš ni očekivao ono što je usljedilo... A usljedilo je jeftino prepucavanje i to na onaj način koji je ustabovio sada već zaboravljeni i na smetljište povijesti odbačeni JUL iz devedestih godina, da se SDA na sve načine pokušava degradirati, omalovažiti, poniziti, sve to i primitivno, i sa optužbama bez činjenica, i sa onim što se zove: bljuvotine itd...
I takođe, sve to samo zbog toga što je SDA bošnjačka stranka koja je politički organizovala Bošnjake u Sandžaku i državi, da bi se oni time dezorganizovali, dezorjentisali itd.
Istina, sada tj zadnje 3-4 godine vinovnici ne nastupaju sa "uvjerenjem", citiram: "da ova vlast čini sve da pripadnici Islama, odnosno Muslimani u ovoj zemlji se osjećaju kao i svi drugi, odnosno da Srbiju doživljavaju kao svoju domovinu", već se ovoga puta "domovini" prijeti, huška se, podgrijava nacionalizam i slično. Ne bih se upuštao u razloge promjene metoda, jer ovdje i nije mjesto da se brani ova ili ona stranka, već je tema nešto drugo.
A na meni upućene riječi, svakako imam i obavezu da odgovorim.

golubardzija kaže:
Kad se uhvati blagajnik da krade kaze se da je pronevjerio novac, a kad uhvate narkomana da krade kaze se lopov.Da li je tehnicki mandat ili u tehnickom mandatu ti ljudi nemaju "ljegitimitet" da rade u ime ovog naroda.Cak i kad su imali "ljegitimitet" da rade njima je bilo prece da osnivaju paravjersku IZ nego recimo da se trude da mijenjaju nazive skola i ulica u Novom Pazaru.Posto cevape nisi brojao a Fetko se zabrojao oko eura mozda ne znas da kuca i imanje na kojoj musafir zivi pored rekreacionog centra je oteta Insanu koji je danas potrazuje i u sudu u Pazaru podneo zahtev za povracaj imovine.Posto odgovorno tvrdis da ne postoji zakon i obaveza o postavljanju tabli u Pazaru ja ti odgovorno tvrdim da je musafirov koalicioni partner Rasim Ljajic izjavio da je "Tabla nelegalno postavljena jer samo gradska uprava moze da daje odobrenje za postavljanje ploca na teritoriji grada".

Lijepo što smo dobili ovo pojašnjenje o blagajniku i narkomanu, vjerujem da nam te definicije za neki hajir biti, mada ne znam za koji. Evo i ja znam neke fraze i njihova značenja, kao npr: svađalaštvo, gibet, optuživanje bez dokaza, BEZ POTREBE itd
Ali ja se bojim da ovdje smeta sama tabla i spomen Aćif efendije i strijeljanih na Hadžetu, jer ne vidim da smeta išta drugo! na pamet mi ne pada da sada vršim propagandu za SDA, ali ovo drvlje i kamenje, ćevape i bureke koji se bacaju na SDA ne znam kako drugačije da shvatim?! Posebno bih primjetio ovo izrugivanje sa pazarskim narečjem, konkretno sa glasom LJ. Helem, to je karakteristika govora i mojeg deda i moje bike, i moje majke i mojeg baba, i golubardžijinih deda, bike, roditelja, ALI SVE IJEDNOG STRIJELJANOG NA HADŽETU!

Zapravo oni su upravo zbog toga i striljeani - nisu pokazali spremnost da "prelome na šumadinski"! A što se tiče Rasima Ljajića, pa ne branim ga ali on je čovjek profesionalni političar, danas govori jedno sutra drugo. Ne znam zašto meni neko navodi nešto što je Ljajić rekao, niti mi je jasno zašto se uopšte navodi ovdje nešto je on rekao? Je li zbog toga da se dokaže kako je tabla baš nelegalno postavljena? Na to sam čini mi se prije već odgovorio...
I nakon toga, golubardžija se valjda svađa sa mnom, čini mi se više sam sa sobom, odnosno nešto mi spočitava... Zaista nisam siguran ni šta mi to spočitava, a posebno nisam siguran da ja ikome ovdje nešto "priljepljujem", jer mi ni na kraj pameti nije bilo... :

Zanimljivo da hoces da prilijepis drugom ono sto je u stvari sadasnje nelegalno BNV.Sluzen je parastos cetniku drazi u Petrovoj crkvi vi se ne oglasiste.Postavljanje spomenika cetnickom vojvodi vuku kalaitu u Novoj Varosi opet ste sutali.Jel' se i sad lupa napamet ili je ovo istina ili treba neko Dzudzevicu da probusi gume da bi se oglasio.

Ubjeđen sam na osnovu svojeg dugogodišnjeg životnog iskustva sa raznim ljudskim vrstama, da ni sam pisac ovih redaka nije znao šta hoće da kaže, ali nešto jeste htio... No ono što je meni prevashodno upalo u oči jeste sljedeće:

22 godine niste probali da rasvijetlite slucaj Hadzeta.Za 22 godine niste ni dvije tribine o Hadzetu organizovali.Dje vam je onaj zlatar profesor istorije uvazeni clan BNV-a da se oglasi u vezi Acif ef.Nema ga da se oglasi moze mu se desit da mu se kolege Srbi sa Drzavnog Univerziteta zamjere, dok kad bi izbor za BNV bese otvorio usta ne mogase niko da ga naprica.Dje ti je musafir da se oglasi u vezi Acif ef. Ode za Beograd i umjesto da ubedi Vucica da promijeni misljenje o Acifu ef. promijeni musafir misljenje i jos se pride iznenadi.

Pa iako ne razumijem određena imenovanja, ovdje niti na koga se odnose (i NE ŽELIM da ih razumijem, očito je riječ o nekom uličarskom slengu, pša hvala na razumjevanju), ono što moram da ponovim da je [u]BNV (BNVS, MNVS) punu 21 godinu bez prestanka svakodnevno svim svojim raspoloživim sredstvima i spominjala i edukovala i rasvjetljavala itd i Hadžet i slučaj Aćif efendije i sve ostalo![/u]
Prilikom samog osnivanja [u]PRVO[/u] što je BNV uradila bila je rehabilitacija Aćif efendije, ali niti ima smisla pravdati se nekome ko dokon osporava po forumima ozbiljne ljude, niti sam ja uopšte zainteresovan da nabrajam dokaze u vezi toga i da ja od bilo koga branim BNV.

Ali moram da iskažem bojazan prema ovoj mreži u koju je i moj nesuđeni sagovornik upao ispletenu sa ovim silnim zamjenicama - "mi", "vi", "naši", "vaši" itd
Kakvi "mi", kakvi "vi"!?
Ja znam da je "nama" tj meni lično, nekoliko članova porodice strijeljano na Hadžetu, zapravo se nadam da sam u nekom srodstvu sa svim šehidima... To smo dakle "mi" pa koji ste onda to "vi"? Ja nipošto ne želim da nekog stranačkog neistomišljenika svrstavam u te redove, mi smo Sandžaklije, Bošnjaci, svojte strijeljanim na Hadžetu SVI!

Na kraju, ima tu jedan link sa nekim filmom kojeg mi se čini da nisam imao prilike da odgledam, ali vjerujem da je i kvalitetno urađen i sve ostalo... Ali takmičarsko-navijački duh kroz koji se film predstavlja, mislim da nije u interesu rasvjetljavanja strijeljanja na Hadžetu...
Nisam siguran da je vezano za ovu temu, ali na kraju "golubardžija" se meni direktno i obraća i zaključuje:

Ne trebas ti mene nista da odgovaras niti cu ti postavljati pitanja samo ti necu dozvoliti da izvrces cinjenice.

Pa je meni drago što imam svojevrsnog "anđela čuvara" koji mi neće dozvoliti da "izvrćem", jer ni ja to sam ne želim, ali omakne se čovjeku ponekad... Na stranu to što učešćem na ovoj temi ja nisam ništa "izvrtao", a kome je uvrnuto i izvrnuto - ja sam spreman da mu pomognem ako želi... Da ne moram da odgovaram, znam i sam... Nisam vidio tu obavezu u pravilniku foruma koji sam detaljno pročitao, ali u svakom slučaju hvala kolegi što me je oslobodio te "obaveze"

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »CLIRIMTORE« (28. August 2012, 21:48)

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

42

Utorak, 28. August 2012

Samo radi podsjecanja, na OFNP-u je tema oko posljednjih izbora za BNV i svega vezanog za te izbore naduboko i nasiroko obradjena a vecina stvari koje su se izdesavale je u toj temi dokumentovana.

Ono sto meni bode oci je to da poneki slepi sledbenici jednog, u mojim ocima propalog, bosnjackog lidera pokusavaju posle sleganja prasine u vezi nekih vaznih dogadjaja, te dogadjaje da predstave u potpuno drugom svjetlu. Jednostavno kao da misle da je pamcenje ljudi toliko kratkotrajno.

Na izborima za bošnjački nacionalni savet glasat cu za...

Zamolio bih ucesnike ove teme da ukoliko nemaju sta reci vezano za postavljeni naslov se uzdrze od pisanja u njoj.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »CLIRIMTORE« je muško

• Poruku poslati

43

Utorak, 28. August 2012

Dakle Ed ja nisam uopšte pokretao raspravu oko BNV, uopšte mi i ne pada na pamet da ovu temu razvodnjavam pa čak ni sa pričom oko BNV, kao što vidim praksa je mnogih ovdje... Helem 90% postova je puno "stranačkih" optužbi i drugih vrsta sleepila i sleedbeništva razuzdanog ega nekih "vođa", nažalost to kazuje da se ne mari za slučaj strijeljanja iskreno... Hvala tebi na dijalogu, a priča oko BNV je pokrenuta nakon što sam ja postavio tekst sa njihovim saopštenjem postavljanja table strijeljanom komadantu na Hadžetu i ni za šta drugo!

Ne znam niti me interesuje kako će ko reagovati, ali BNV je nedavno održala i Press konferenciju povodom svih događanja i dizanja prašine oko table... Hvala Bogu - neki reaguju (svako na sebi svojstven način) a BNV ide dalje!

A evo još nekih zanimljivih djelova sa iste Press konfrenecije, gdje ugledni sandžački historičar govorio o strijeljanju na Hadžetu u malo širem kontextu, obuhvatajući u izlaganju širi period, uzroke itd.

[u]Prof. Dr. Redžeb Škrijelj[/u] :

Dobar dan i Selam alejkum, sve vas iskreno i srdačno pozdravljam. Mi se nalazimo u ,,Godini Bošnjačkog kulturnog nasljeđa u Republici Srbiji“. Mi smo ponosni na činjenicu da smo odabrali dvadeset ličnosti iz naše bogate historije od kojih nikoga posebno ne izdvajamo. Sve kontraverze koje su se ispostavile u čitavom kontekstu svakako su više poduprte neistinama nego i samim činjenicama koje se odnose na obilježavanje ,,Godine Bošnjačkog kulturnog nasljeđa“ odnosno, jedan vijek u nekakvoj drugoj konstalaciji nakon 1912. i 1913. godine kada su Bošnjaci doživeli okupaciju. Mi smo naime, balkanski narodi, svako na svoj način doživio 1912. i 1913. godinu. Bošnjacima i ostalim muslimanima je nakon balkanskih ratova, nakon odlaska Osmanlija ukinuto pravo na ono postojeće obrazovanje, uvedeno je potpuno novo obrazovanje. I sada ako pravimo paralelu između 1912-1951. godine, reći ću zašto ’51., ispostaviće se da ulazimo u jedan zaista zanimljiv prostor, kada su Bošnjaci, osim toga što se bore za odbranu svog sopstvenog identiteta i za
trasiranje nekih svojih osnovnih smjernica življenja, svakako nastojali da zauzmu poziciju koja će biti nenapadačka, koja će biti neagresivna i koja će ih na taj način uvesti u institucionalne okvire država, novih država u koje su
ušli. Normalno je da svako pravo i čin država koje preuzimaju određeni društveno ekonomski okvir, svakako je i postavljanje načina na koji će uređivati to. Međutim, Bošnjaci su u periodu između 1912.-1951. godine doživjeli nekoliko vrlo žestokih akcija, pogroma, veoma velikih razloga da budu zabrinuti i da im bude doveden u pitanje i fizički opstanak. Naime, najveća prašina se digla oko Aćif efendije Hadžiahmetovića koga sada u medijima ima. O nama se u medijima priča u vrlo negativnom kontekstu na koji mi ne možemo odgovarati jer se iznose brojne insinuacije i brojne optužbe od strane različitih kvazihistoričara i „poznavaoca“ naših prilika koji pokušavaju da nam pripišu nešto što apsolutno nije naša tendencija, nije ni osnovna intencija BNV-a. Bošnjaci u Sandžaku su ponosni na svoje albansko porijeklo što mnogi
historičari u Srbiji i znaju. Bošnjaci to ne kriju već sa ponosom ističu jedan dio te komponente koju posjeduje Aćif efendija Hadžiahmetović. On je neprikosnoveni lider Bošnjaka ne od 1941-1945. godine nego je i neprikosnoveni lider Džemijeta od 1919. godine kada se na Trećem kongresu muslimana u Skoplju formirao, data je inicijativa za formiranje organizacije za zaštitu muslimana južne Srbije u kome je Aćif efendija Hadžiahmetović bio jedan od neprikosnovenih lidera. Naime, niko u periodu od 1919-1941. godine nije uspio da ga pobjedi na izborima. E sada imamo jedan nakaradni poredak stvari, pogledajte samo šta se radi u našim udžbenicima. Naša djeca od osnovnog, srednjeg pa do univerzitetskog obrazovanja, kao primjer navešću učiteljski fakultet, uče nakaradne lekcije u kojima su četnici antifašisti, a branioci odnosno rodoljubi u Sandžaku se stavljaju na stranu fašista što nikada nisu bili. Muslimanska milicija, koja je
bila stvorena za odbranu elemntarnih ljudskih života i u ta tri napada koja su izvedena između 6. i 7. novembra do 7. decembra 1941.godine. Kao osnovna namjera branioca Novog Pazara koje je organizovao Aćif efendija Hadžiahmetović
je bila odbrana golih života, da se ne dogodi onaj scenario koji se dogodio između 1941.-1943. godine kada je u Limskoj dolini stradalo više od 30.000 muslimana. I ne zaboravite činjenicu da je jedna od glavnih tačaka optužnice Draže Mihajlovića, vođe četničkog pokreta, bila genocid nad Bošnjacima 1946. godine, zbog čega je i bio streljan. Mi svakako, moramo da imamo u obzir tu činjenicu i mi ne prihvatamo mogućnost da četnici koji su nas likvidirali budu
slavljeni u ovoj zemlji kao antifašisti, a branioci, rodoljubi koji su sprečili da se dogodi još jedna Srebrenica, još jedna Limska dolina, budu prozivani za fašiste i saradnike okupatora. Svakako 1941. godine Bošnjake jedna ogromna fašistička
sila kakva je bila Nemčka nije pitala ni za šta. Bošnjaci nisu mogli da imaju bilo kakvo pravo odlučivanja osim da odbrane gole živote. To što je u pomoć u odbrani stiglo 5000 rodoljuba koji su osećali bilo porodične bilo koje druge
veze, svakako nije bila namjera da mi poremetimo naše odnose sa našim građanstvom. To naše građanstvo zna. Bošnjaci nikada u historiji svojoj nisu nikoga napadali i najverovatnije da se to nikada u budućnosti neće ponuditi jer
mi nismno ničija mračna sjena. Medjutim, jedan Damaklov mač koji se nadvijao nad glavama Bošnjaka u periodu 1912-1951.godine svakako je jedan veliki razlog zbog kojeg smo mi danas ovako razrijeđeni, što nas ima mnogo više tamo gdje smo danas nego što nas ima u zavičajnom Sandžaku. Finalizacija svega toga je 1941.godina kada su u tri napada četnici pokušali da likvidiraju stanovništvo Novog Pazara i okoline i da time prorijede njegov sastav. To je svakako bio
najtragičniji bilans, oko 756 poginulih žrtava koje treba žaliti, od toga dvije trećine branitelja. To je tužna činjenica ratovanja. Svakako, braniti se i napadati nije isto, biti domobran i biti četnik nije isto. Sve se to finaliziralo na sandžačkom gulagu, na najružnijoj tački, na Hadžetu 1945.godine gde su mnogi rodoljubi Sandžaka tragično završili. Danas smo u poziciji da
slušamo kako egzekutor priča o žrtvama. Mi ne možemo da prihvatamo retoriku koju jedna struja vuče a to je struja koja podržava onu stranu ljudi koji su izvršili egzekuciju nad našim velikanima. Neki su stradali samo zbog toga što
su bili u rodbinskim odnosima sa Aćifom Hadžiahmetovićem, sa Hasanom Zvizdićem i ostalim patriotama. Imamo i jednu bolnu godinu, nakon 1.januara, 1951.godine kada je donesen zloglasni Zakon o skidanju feredže, koji je mnoge Bošnjake zavio u crno i odveo put Turske i drugih destinacija. Sada kada pogledate sve ove predivne ličnosti, možda zaključujete
da mi o tome ne znamo ništa, da o tome možda bolje zna historičar sveznalica iz Lebana, Miroljub Pavlović, koji našu djecu na učiteljskom fakultetu uči historiji. Potsećanja radi, učiteljski fakulteti su u čitavoj Srbiji u raspadanju, opstaju samo kod nas. Bilo kada je u pitanju srpski jezik, bilo historija na njima se predaje sve od Svetozara preko Karađorđa pa sve do
četničkog pokreta, a bosanski jezik i bošnjačka histojija se ne uči ni kao izborni predmet, što je takođe dio našeg razočaranja. Međutim, mi nećemo otvarati Pandorine kutije, mi ćemo i dalje surađivati sa našim sugrađanima,
cijenićemo svakog onog koji na jedan adekvatan način govori jezikom činjenica.
Odbijamo takođe, razne insinuacije i izmišljotine da je Aćif efendija dobio gvozdeni krst, on se ne dodjeljuje
muslimanima. Nigdje u arhivima ne postoji ni jedna podatak da je on dobio taj gvozdeni krst. Sljedeće, Aćif je bio građanska ličnost, on je bio gradonačelnik, on nije imao vojnu komandu ni odgovornost.

1924.godina je takođe tragična, vezana je za Džemijet i za Aćifa efendiju, kada je započeto rušenje bošnjačkih bogomolja i izvršen je jedan pogrom novembra meseca u Šahovićima, od kada su počele i nesreće. Zaključno sa pedesetim godinama brojna kulturna baština Bošnjaka je uništena. To je bio period kada je sve što je valjalo uništeno na jedan bahat, jedan veoma primitivan način. Uništena je kuća Salih bega Rasovca čija je tavanska dekoracija bila od neprocjenjive vrijednosti, pod izgovorom da su to feudalni ostaci u Novom Pazaru, samo da bi bila skinuta sa liste kulturnog nasljeđa i
kulturne baštine Bošnjaka.
Ne želeći da vas dalje zadržavam, zaista vam se zahvaljujem. Ako želite nešto da pitate, pokušaću da vam odgovorim u granicama mogućnosti. Mi ne želimo da otvaramo Pandorine kutije. Naše nastupanje je želja da obilježimo ove naše velikane, mi ne želimo to da iskoristimo protiv naših sugrađana, protiv naše domovine i imamo pravo da među ovih dvadeset ljudi prepoznamo pisce, generale, nekoliko paša. Tu je takođe i legenda bošnjačke kulture hazreti Ahmed Gurbi Baba čiju sam doktorsku disertaciju pripremio. Tu skoro i da nema ljudi koji bi se mogli posebno izdvojiti, ali ću se osvrnuti na legendarnog Avdu Međedovića legendu epske kulture Bošnjaka koji je uvijek nosio ćulah. Ćulah o kome govore Bošnjaci je svakako jedno od obilježja folklora Balkana. Nisu ga nosili samo Bošnjaci, nosio ga je i legenda bošnjačke kulture Avdo Međedović. Nikad ga nije nosio Aćif efendija Hadžiahmetović upravo zato što je on čovjek malo širih vidika,
čovjek koji je rekli bi Bošnjaci kudbul arifin, čovek koji je završio najveće vojne škole, koji je persona koja je u čitavom kulturnom životu i političkom životu Kraljevine Jugoslavije predstavljao značajni faktor kojeg su respektovali i kralj i svi ostali politički faktori u zemlji.

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »CLIRIMTORE« (28. August 2012, 22:21)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

44

Srijeda, 29. August 2012

Da je sda bila dobra ne bi je narod mijenjao za sdp 2008 godine.Drugo sda nije mogao niko da oblati, degradira, omalovazi,ponizi vec je ona svojim radom i raznoraznim reketasima,lopovima i losim kadrovskim rjesenjima samu sebe srozala.Valjda je to jasno nama koji u Pazaru zivimo, pa dozivesmo da sdp uradi za 4.godine mnogo vise nego sda za 8.godina.Razlog promjene metoda kod pojedinaca je vjerovatno vezan za odnos drzave prema narodu ali ako hoces mogu da ti postavim link da vidis sta je promjena metode kad recimo jedan politicar trazi autonmiju, zatim republiku a onda sve to pogazi pa hoce da pripoji Albaniju Srbiji da napravi Balkaniju.

Sto se tice mojeg poredjenja u vezi blagajnika aludirao sam na to da jednu istu stvar zovemo razlicitim imenima, ti ga nazva BNV u "tehnickom mandatu" dok recimo za mene je to nelegalno BNV kojem je istekao mandat skoro 10 godina ali trudicu se da ti ubuduce ne pisem tako teske sinonime.Isto vazi i za cetnike kojima se sluzi parastos i dizu spomenici a borci za prava Bosnjaka sute jer crkva je to nije IZ pa da osnujemo jos jednu kao fudbalski tim.

Sto se tice Acifa ef. nije on vise moj nego tvoj ako ga ja vise hvalim od tebe, svako koga dozivljava kao heroja on je njegov.Nije heroj za one koji su ga se odrekli iz raznoraznih razloga.Mislim da bi trebalo nastavit pisanje o zivotu Acifa ef. ako ima neko da iznese malo podataka da saznamo jos nesto o ovom velikanu.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

• »CLIRIMTORE« je muško

• Poruku poslati

45

Srijeda, 29. August 2012

Ti golubardžija nisi moj sagovornik iz jednog jedinog razloga što si se ti ovdje registrovao zbog svoje opsesije da napadaš SDA. A sa druge strane ja niti imam opsesija niti opsjednutosti...
Ako očekuješ da ja odgovaram na tvoje opsesivnosti griješiš, ostaviću te ipak da se sam sa sobom svađaš.
Ako očekuješ da ja odgovaram na bilo kakve neutemeljene optužbe, pa taman i ih da potkrijepiš tim video snimkom kojim prijetiš a koji iz državne bezbjednosti dostavljen onako isječen iz svih kontexta nekadašnjoj Azem Hajdarević-Regionalnoj TV, i u tom slučaju griješiš. (a mislim da ipak nećeš smeti da postavljaš nikakve video snimke koji se ne tiču teme, jer su ovdje moderatori krajnje principijelni :D )
Čak i ako misliš da ja uopšte u bilo kojoj okolnosti imam potrebu da branim svoju i jedinu bošnjačku stranku od takvih kao što si ti, ili da iđe na dunjaluku postoji normalan čovjek koji bi se sa tobom upustio u raspravu, i u tom slučaju griješiš.
Ako misliš da ću ja i temu koja je naslovljena ovako kako je naslovljena srozati na međustranačka prepucavanja (a zapravo očigledno ti sve ovo što nabrajam očekuješ i potenciraš) i u ovom slučaju ti opet griješiš.
Ima ona izreka - "griješi ko Zukorlić od septembra 2011 do maja 2012", e na tebe može da se primjeni ova metafora, serbez...

Iznenađuje me da od moje registracije pa evo do ovog trenutka apsolutno niko ne priča o temi!?
Inače mogu vam reći da je ovo najzatvorenije mjesto na kojem sam ja naišao... Toliko ste opsesivno-zatvoreni da u u slučaju rijetkih pojavljivanja nekog ko pokazuje bilo kakve naznake da drugačije razmišlja, cjelokupno članstvo foruma vidi priliku da ga dočeka na nož i da nahrani tu svoju zatvorenost uma i uskogrudost. Čak i administrator ne može da se kontroliše, pa ni da odglumi objektivnost, nego sa svojom ekavicom (koja se sigurno ne govori u mahali u kojoj je rođen i odrastao, koju je pokupio neđe na nekom drugom ne-pazarskom mjestu...) i on takođe skreće sa zadane teme na onu jedinu koja postoji u vašim glavama - napadanje na SDA! Obavezno pri tome, prema svakom za koga se boji da će da poljuljka ovu ovdašnju zavorenost pokaže mržnju i iznese svoje komplekse, uvrijedi (tj više je to pokušaj da uvrijedi, ne bih baš rekao da me je sa sleepilom dojarilo) itd.

Evo ja vas pitam prvo, jesam li ja propagirao SDA ili napadao druge stranke? Nisam. Postavio sam u svojem prvom postu nekoliko pitanja, osporio neku od mnogobrjnih ovdašnjih frustracija sve u sklopu teme, eto taj post stoji i dalje... Apsolutno se držeći okvira teme.
Onda vas ovako pitam, ne bi li vam ukazao na pogubnost zatvorenog uma: ako nisam vršio propagande, ako se držim teme itd, isplatili se vama da se iz texta u text, jedan po jedan, svađate sa monitorom i tastaturom?

Hajmo sad iz početka, jer ja se i dalje nadam da postoji neki način da vas sve oslobodim ove zatvorenosti i ustajalosti u koje ste se sami zatvorili... Helem, ja jesam za SDA, glasam za tu stranku za koju od početaka višestranačja glasa najveći broj Bošnjaka, i još sam uvjeren kako je onaj koji mene proziva zapravo sam slijepi sljedbenik još više slijepog vođe, a kojeg apsolutno ne zanima ništa do svoj lični interes. Ali hajde da ostavimo sad sve to vezano za višestranačje na jednu stranu, pa da razmislimo da li je išta stranačko bitno u ovoj temi?!
Ja se uopšte ne bojim da pričam o SDA, naprotiv - znam da bih vas u okruženju u kojem vlada objektivnost ovako hertekumilje prosto rasklopio i to sve na gomilu i potopio morem činjenica, ali da sam uopšte htio da pričam o SDA onda bih našao temu koja je naslovljena i koja se bavi njom! Pa eto, željni svađe neka se strpe, možda him udovoljim i pokrenem debatu - ali na adekvatnoj temi! Ovdje je tema strijeljanje na Hadžetu, potrudite se da se držite nje i savladajte mržnju u kojoj izgarate kada god dobijete nagon da napadate mene, Bošnjaka, Sandžakliju koji nikada nije glasao ni za JUL ni za ijednu od raznih SDP-ova, a ni za ovu najnoviju... Nikakvo zlo vama ne prijeti od mene samo zato što sam glasač SDA, čak naprotiv - nikada nikome nije prijetila opasnost od SDA jer MI U NAŠOJ ZEMLJI, POSEBNO MEĐU BOŠNJACIMA - NEMAMO NEPRIJATELJA!
Prođite kroz prethodne postove, pročitajte još jednom šta ja pišem a šta vi sve vrijeme pišete, ako vam se javi stid zbog očigledne izgubljenosti, to je dobro, to je prvi korak u osviješćivanju. Ako vam se ne javi, onda nije dobro, pročešljate još jednom ove diskusije i probajte da sada budete objektivniji.
Daću vam nekoliko dana oduška pa ću doći da vidim ima li kakvih pomaka ka ozdravljenju...

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

46

Srijeda, 29. August 2012

Unistavas temu, otvori novu temu u sekciji medicina pa pocni da nas lijecis tvojim iljacima.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

47

Srijeda, 29. August 2012

@CLIRIMTORE-u prva opomena zbog upornog skretanja sa zadate teme. (I nakon moje molbe da se to ne radi).
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

48

Srijeda, 29. August 2012

Na ovom linku imate objavljen materijal sa sudjenja četničkom vodji Draži Mihajloviću. U zapisniku sa njegovog saslušanja ima govora i o zločinima nad nama. Na nekoliko mjesta se govori o Sandžaku. Zanimljivo, kada govori o najuglednijem medju muslimanima Sandžaka, Draža ne pominje Aćif ef. već Hasan-agu Zvizdića. Navodno je pokušavao da stupi u kontakt sa njim. Njegov iskaz treba uzeti sa rezervom jer je ovaj zlikovac pokušao da sakrije svoje zločine, baš kao što to danas u Hagu čine njegovi nasljednici. Inače na stranici http://www.znaci.net/ imate jako puno objavljenih dokumenta vezanih za drugi svjetski rat.

Na hadžetu je streljan i Osman Zvizdić, brat Hasan-age dok je on nakon logora u Dahau otišao za Tursku gdje je živio do svoje smrti 1980. Ne znam da li postoji nešto dokumentovano iz tog perioda njegovog boravka u Adapazaru.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

49

Ponedjeljak, 17. Septembar 2012

Historija na popravnom

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

50

Petak, 19. Oktobar 2012

Bosnjacko nacionalno vijece povuklo zahtjev za rehabilitaciju Acifa Hadziahmetovica 03. septembra 2012. godine.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

51

Petak, 19. Oktobar 2012

Bosnjacko nacionalno vijece povuklo zahtjev za rehabilitaciju Acifa Hadziahmetovica 03. septembra 2012. godine.

Zasto?

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

52

Ponedjeljak, 22. Oktobar 2012

Ja se ponadah da ce nam clirimtore objasniti "mudrost" ovog poteza voljenog vodje.Zanimljivo da se niko iz BNV kojem je istekao mandat vise od 10.godina

nije oglasio u vezi povlacenja zahtjeva o rehabilitaciji Acifa ef.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

53

Nedjelja, 11. Novembar 2012

Zašto Aćif efendija nije rehabilitovan?

Predsednik Višeg suda u Novom Pazaru Miroljub Vujović rekao je danas da je povlačenje predloga za rehabilitaciju upravnika grada za vreme Drugog svetskog rata Aćifa Hadžiahmetovića Bljute 3. septembra tražio ovlašćeni punomoćnik Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) u tehničkom mandatu Esad Duljević.

Vlada Srbije je naložila uklanjanje table sa njegovim imenom u Novom Pazaru

Vujović je novopazarskom radiju "Sto plus" pojasnio da je predmet rehabilitacije Hadžiahmetovića toga dana završen i da Duljević nije tražio rešenje, kao i da se odrekao prava na žalbu.

"Zahtev za rehabilitaciju Aćifa Hadžiahmetovića Bljute podnelo je Bošnjačko nacionalno veće 19. novembra 2009. godine, odnosno njihov punomoćnik za koga su ovlastili advokata Esada Duljevića iz Novog Pazara. Na ročištu za glavnu raspravu Duljević izjavljuje da povlači predlog za rehabilitaciju Hadžiahmetoviha, na osnovu čega sud donosi rešenje i prihvata povlačenje predmeta", rekao je Vujović. Prema njegovim rečima, o tome je i potpisan zapisnik bez primedbi.

Predsednik suda je naveo da je postupajući sudija predmet potom dostavio arhivi kao završen i pravnosnažno okončan.
Predsednik BNV Esad Džudžević ranije je negirao navode suda da su oni povukli zahtev za rehabilitaciju Hadžiahmetovića tvrdeći da samo nisu obnovili postupak na osnovu novog Zakona o rehabilitaciji, koji je donet krajem 2011. godine. On je tada rekao da to znači da je "predmet o rehabilitaciji Hadžiahmetovića u nekoj sudskoj fioci dok se ne pokrene ponovo postupak".
Džudžević i zamenik gradonačelnika Novog Pazara Ahmedin Škrijelj postavili su 4. avgusta u Novom Pazaru tablu sa likom Hadžiahmetovića, obeležavajući na taj način lokaciju na kojoj je nekada bila njegova kuća.

Tabla je postavljena u centru grada u okviru programa obeležavanja objekata u kojima je živelo i radilo 20 znamenitih ličnosti iz sandžačke istorije, a skupu je prisustvovao i ministar Sulejman Ugljanin.
Uloga Aćif-efendije, jednog od vođa tadašnje partije Džemijet i narodnog poslanika u Skupštini Kraljevine Jugoslavije, tokom Drugog svetskog rata u javnosti se ocenjuje dijametralno različitim stavovima.
Dok je za neke on organizator odbrane Novog Pazara, kojom je više puta sprečen pokolj Muslimana od strane četničkih jedinica, za druge je on kolaboracionista i narodni neprijatelj koji je 1945. godine osuđen i streljan. Vlada Srbije je naložila uklanjanje table sa njegovim imenom u Novom Pazaru.
Hadžiahmetović je dobitnik visokog nacističkog odlikovanja, a smatraju ga odgovornim i za zločine nad Srbima tokom Drugog svetskog rata.

Izvor: vesti-online.com

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

54

Četvrtak, 15. Novembar 2012

Sda celnici zasta su se uhvatili to se osusilo, tako i ova prica o Acifu ef. zavrsi suha.Trebalo je malo sminke na koaliciju sa Nikolicem i Vucicem i potegnu se prica o Acifu ef. i njegovoj rehabilitaciji i sta bi na kraju, prodase i izdadose Acifa ef. kao i sve ostale nacionalne i ekonomske interese Bosnjaka.A, bas su se bili raspisali na 2 i 3 stranici ove teme o mudrim potezima "voljenog vodje" i o njegovom patriotizmu i sad se pojavi ovo zvanicno saopstenje od suda.

P.S.

Clirimtore ima li pomaka u nasem ozdravljenju. 8o

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

55

Utorak, 20. Novembar 2012

Obnovljen postupak o Aćif efendiji

Džudžević je rekao da je BNV postupak obnovilo 13. novembra i dalo punomoćje novom advokatu Emiru Fetahović, koji će voditi taj sudski postupak u skladu sa odredbama Zakona o rehabilitaciji iz 2011.

"Moram da kažem da je neko lice koje se predstavilo ovih dana u javnosti kao advokat (Esad Duljević) bez punomoćja i bez ovlašćenja BNV-a obustavilo taj postupak na osnovu zakona iz 2006. godine", rekao je Dzudžević novinarima.

Obnavljanjem postupka sudske rehabilitacije i angažovanjem novog advokata treba da se čuje šta sud misli o onome što, kako je rekao, "ogromna većina Bošnjaka smatra Aćifa efendiju svojim junakom, herojem, znamenitom ličnošću u jednom teškom vremenu".

Džudžević je kazao da je veoma važno da se čuje mišljenje suda na osnovu relevantnih činjenica, jer Aćif efendija, kako je rekao, "nije imao pravo ni na pravično suđenje ni na bilo kakav sudski postupak".

On je pozvao političare i vladu da svojim izjavama i nesmotrenim potezima ne vrše politički pritisak na rad suda i gradske uprave i da se sačekaju okončanje sudskog postupka.

"Imamo poverenje u Viši sud u Novom Pazaru da će to uraditi na profesionalan način i kao nezavisna institucija ceo postupak privesti kraju", zaključio je Džudžević.

Viši sud u Novom Pazaru obustavio je 3. septembra postupak rehabilitacije Aćifa Hadžiahmetovića - Aćif efendije, koji je bio upravnik ovog grada tokom Drugog svetskog rata.

Predsednik Višeg suda Miroljub Vujović je rekao da je BNV 3. septembra povuklo zahtev za rehabilitaciju Aćif efendije, koji je podneo 19. novembra 2009. godine i za to ovlastio punomoćnika novopazarskog advokata Esada Duljevića.

Postupak je trajao do 3. septembra, kada na ročištu za glavnu raspravu punomoćnik BNV izjavljuje da zahtev za rehabilitaciju povlači, da se odriče prava na žalbu i sud na osnovu toga donosi rešenje o povlačenju zahteva.

Aćif efendija je dospeo u žižu javnosti početkom avgusta, kada je Bošnjačko nacionalno veće postavilo spomen-obeležje sa njegovim likom u centar Novog Pazara.

Ministarstvo pravde i državne uprave 13. septembra naložilo je gradskoj upravi u Novom Pazaru da ukloni sporno obeležje, ali to nije učinjeno, zbog čega je protiv načelnika gradske uprave podneta prekršajna prijava.

B92
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

56

Nedjelja, 02. Decembar 2012

Ko bi rekao da ce Bosnjaci burno reagovat na povlacenje zahtjeva za rehabilitaciju Acifa ef. Mozda su krivi nasi djedovi i bike koji su nam Acifa ef. predstavili herojem, ili su nasi politicari prekardasili kad su poceli da trguju sa nasim umrlima.Kola se slomise na advokatu Eku Duljevicu, ali zanimljivo "da je neko lice koje se predstavilo ovih dana u javnosti kao advokat (Esad Duljević) " nastavilo da zastupa stranku sda i njene clanove u drugim sporovima koji se vode u sudu u Novom Pazaru.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

57

Srijeda, 12. Decembar 2012

Emir Elfić: “Aćif efendija odbranio Novi Pazar od četnika, a strijeljali ga partizani!?”

http://www.youtube.com/watch?v=_YAAbqBmJ…player_embedded

Social bookmarks