Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

21

Petak, 04. Oktobar 2002

Denis i Zdravo

Citirano

Orginalno od Giovanni
Mudro zboris ndreadnought za Zdravo...Ipak je to bio magazin za mlade nikako strip magazin

Koliko se secam na Denisu je pisalo "Specijalno izdanje casopisa Zdravo".
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško
  • »hobbes« je autor ove teme

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

22

Petak, 04. Oktobar 2002

Citirano

Orginalno od Giovanni
Hobbes, hvala na informaciji zaista nisam znao izdavaca Strip Art-a...Mada mi nikako ne pase da bi NISRO "Oslobodjenje" moglo da bude izdavac nekog stripa no ko sta zna, niko nista ne zna, krhko je znanje...
Zivio

Izdavač je bio Ervin Rustemagić.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

23

Subota, 05. Oktobar 2002

REX, kulturni centar Radija B92, je pre dve godine pokrenuo strip-ediciju GRAFIČKA ZAVERA. Promovišu mlađe autore i sve u svemu deluje osvežavajuće...
Iz svakog broja može da se pogleda po par tabli.

http://www.rex.b92.net/grafickazavera/

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

24

Petak, 18. Oktobar 2002

STRIP NA SAJMU

-CAT CLAW #8
Kao samostalno autorsko izdanje izlazi iz štampe osmi album Ket Klou "Pacovdija u plavom" Baneta Kerca. To što prvoizdati album iz serije nosi numeraciju osmog, znači da će prvo izaći, u formi albuma, kod nas do sada neobjavljene epizode ovog izuzetno popularnog serijala, koji je svih ovih godina imao uspešan život izvan naših prostora. Pošto se "istroše" nove epizode u istoj formi će biti objavljeni i albumi od prvog do sedmog. Album je štampan u crno beloj tehnici na 150 gramskoj hartiji u tvrdom povezu. Kao što će biti i svi sledeći!!!

-STORMY & ICEBERG #1
U isčekivanju pete sveske Bete, kao specijalno izdanje edicije "Drugi pogled", za sajam je pripremljen i prvi strip album. Domaćim čitaocima po prvi put je predstavljen strip STORMY & ICEBERG koga crta Sibin Slavković po scenariju Baneta Kerca. Publici sa naših prostora nepoznat serijal je, kao deo SAF-ove produkcije, doživeo veliki uspeh u više evropskih zemalja.
Album ima 48 strana, A4 formata je i mekog poveza plastificiranih korica, u crno beloj štampi na 90 gramskoj bezdrvnoj hartiji.
Izdavanje albuma je pomogao Marketprint kao i Striparnica Alan Ford koja je glavni sponzor svih dosadašnjih izdanja iz edicije "Drugi pogled".

Sajamski vikend:
Autori gore navedenih naslova, Bane Kerac i Sibin Slavković, će ceo dan biti prisutni na Sajmu za vikend, 26. i 27. oktobra, na štandu Marketprinta. Za subotu popodne je rezervisan i Milan Jovanović koga već znate kao čoveka koji je crta serijal "La Bete Noire"

[SIZE=1]preuzeto sa strip vesti[/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

25

Petak, 18. Oktobar 2002

Ne mogu da verujem...

Čuh od nekih prijatelja da Dylan Dog za američko tržište izgleda malo drugačije nego kod nas i u Evropi.
Zbog kopirajta je lik Gručo Marksa obrijan ,nema brkove, i zove se Felix. Užasss... X(

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

26

Utorak, 22. Oktobar 2002

Enes po drugi put...

Francuski kulturni centar i PLATO
imaju zadovoljstvo da vas pozovu na

konferenciju za štampu
cuvenog francuskog i svetskog strip-crtaca

Enkija BILALA

u petak, 25. oktobra u 16h,
sala za promocije, galerija hale 14 Beogradskog sajma

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

27

Nedjelja, 27. Oktobar 2002

UTISCI SA SAJMA..

Ove godine je bilo baš interesantno na sajmu knjiga.
Bilo je puno izlagača koji su u svojoj ponudi imali stripove.
Platoov štand kao iz bajke. Napravili su neki dil sa Francuzima pa su dobili gomilu strip albuma na francuskom jeziku. Imali su kompletnog Korta Maltezea, Enki Bilala skoro sve pa i novi "San monstruma"(nabavio ga ja potpisan od autora :] ), Mebiusa, Mange i još mnoogo mnogoo toga. A cene stripova na francuskom su bile za trećinu niže od prevedenih izdanja.
Bilo je i Calvina&Hobbesa na engleskom i srpskom.
Tri-četiri štanda su imala stara strip izdanja a nova je imao Marketprint uglavnom.
Iznenadili su me ovi iz Mah-a moglo je kod njih da se kupi prvih deset brojeva strip revije"Bager" za samo 100din i to u plastičnoj koverti. Imali su i novo izdanje knjige "Ale i Bauci" i još ponešto...
Eto ukratko.
Sve u svemu vredelo je otići na sajam.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

28

Ponedjeljak, 28. Oktobar 2002

Intervju: Enki Bilal

"Blic", 28. oktobar 2002.

Intervju: Enki Bilal

VEZA SA ZLOM NALAZI SE U ČOVEKU

Milena Marjanović

Iz kišnog Pariza, Enki Bilal je stigao, kako kaže, u sunčani Beograd, pravo u sajamsku gužvu, na štand „Platoa“ gde je promovisao svoj, uslovno rečeno, drugi album objavljen u Jugoslaviji. Prvi, „Falanga crnog reda“ izdale su „Dečje novine“, u onoj Jugoslaviji. Ovaj drugi „San monstruma“( u Francuskoj objavljen 1998. godine) objavio je „Plato“. Crtač stripa svetskog renomea, u Beogradu je boravio ovog jula povodom svoje izložbe u Francuskom kulturnom centru. Tom prilikom najavio je da snima i treći film, adaptaciju trostrukog albuma „Trilogija Nikopol“. Bilalov debitantski film „Bunker Palas“ prikazan je na Festu 1990, a „Ticho Moon“ 1997. na Festivalu autorksog filma. Razgovor počinjemo na temu filma koji se ne odvaja o Bilalovih stripova, jer junaci su isti, priča takođe, a tehnika…

„Ona je mešavina virtuelne i realne. Ima stvarnih glumaca, ali i crtanih junaka. Isto važi i za dekor. Rezultat će biti uspešan samo ako se ne bude videla razlika između ta dva sveta. Eto razloga što film traži dve godine priprema, četiri meseca snimanja i godinu dana postprodukcije. Premijera bi trebalo da bude 2003. godine. Za mene, izazov u svakom smislu.“

Koja je tema filma, koji su realni glumci i na koji način uspevate da izbegnete zamku neemotivnosti, čestu kod savremenog animiranog filma?

- Prvo da kažem da iza virtuelnih likova postoje realni glumci koji će doprineti životnosti. Nikopola igra istočnonemački glumac Tomas Krečman, poznat po ulozi u „Pijanisti“ Romana Polanskog. „Ženu zamku“ tumači Linda Ardi, ne mnogo poznata glumica, ali meni veoma zanimljiva. U filmu igra i Šarlota Rempling. Oni su glavni protagonisti. Ostali su egipatski bogovi, kao i moj barokni svet iz „Trilogije“. Producent je francuski, „Šarl Gaso“ koji je svojevremeno pomogao da se završi moj film „Bunker Palas“. Moram da vam kažem i ovo: producent je mene tražio, a ne ja njega. Projekat je unapred prodat u više zemalja. Postprodukcija je japanska.

Budući da je reč o naučno-fantastičnoj bajci, ko na kraju pobeđuje? Dobro ili zlo?

- Kraj je pomalo ciničan. Ali, da kažem, ipak pobeđuje dobro. Film je slika današnjeg sveta prebačenog u budućnost, s neizbežnom ljubavnom pričom, ali u troje.

Istovremeno, čujemo, radite i na nastavku stripa.

- Da. Može se reći da pre podne crtam, a popodne snimam.

Kjučna karakteristika i jednog i drugog medija kojim se bavite jeste univerzalnost jezika i teme. Kako ste je dokučili?

- Sama činjenica da sam se u devetoj godini iz jedne zemlje - tada Jugoslavije, tačnije Beograda, gde sam rođen - preselio u drugu - Francusku, gde sam se školovao i gde radim, donelo mi je svest o veličini zemaljske kugle ali istovremeno i o njenoj krhkosti. Za razliku od mojih francuskih kolega, možda ja nosim u sebi balkansku specifičnost. Jer balkanski čovek, vazda kroz istoriju, menja mesto boravka. Vazda se negde seli. Nisam od onih koji misle da ovaj vek počinje 2001. ili „11. septembra“, za mene novi vek počinje padom komunizma, rušenjem Berlinskog zida, i nažalost jugoslovenskom dramom. To su teme koje mi se nameću. Ja ih ne tražim - one idu ka meni.

U pogledu tehnike, bliski ste slikarstvu.

- Da, svestan sam toga. Ja sam klasičan majstor crtanja, i mogu vam reći da se u elektroniku - kojom radimo film - uopšte ne razumem. Učim. Volim nove stvari. Nadgledam, i svakodnevno sarađujem sa 70 grafičara koji rade na mom filmu.

Spomenuli ste prošli put da će i Žan-Luj Trentinjan igrati u „Trilogiji“.

- Da, ali ne baš igrati. Naime, jednom junaku sam pozajmio njegov lik - lik iz „Bunker Palasa“. Dakle, reč je o inovaciji: Trentinjan je oživljen crtežom. Sličnost je uzbudljiva. Pomalo izbacuje iz koloseka.

A čiji je glas?

- Budući da je film na engleskom, Žan-Luj Trentinjan nije hteo da učestvuje u sinhronizaciji, jer ga loše govori, ali će se njegov glas čuti u francuskoj verziji.

Na koji način uspevate da izmirite francuski racionalizam i balkansku iracionalnost?

- Vrlo jednostavno. Ja sam samo pola Balkanac. Majka mi je Čehinja i taj gen temperira balkanski temperament. Teško je analizirati sopstveni rad. Pokušavam to da izbegnem. Ali, eto, volim mešavinu vruće-hladno. Što se vidi i po naslovima mojih stripova „Plava krv“ ili „Hladan Ekvator“.

Da li vam prelaženje s realnih glumaca na virtuelne predstavlja bilo kakav problem u radu?

- Premeštanje jednog lika u drugi toliko je radikalno, toliko živo i novo da me ne opterećuje potreba za sličnošću. Hteo ne hteo, rad na filmu se odražava u stripu. Ne znam da li će odraz biti dobar ili loš, ali taj izazov je veoma uzbudljiv. Kao što je uzbudljiva i upotreba umetnosti kao vektora apsolutnog zla.

Možete li objasniti kako u umetnosti koristite zlo?

- Znači korisiti umetnost u cilju stvaranja što većeg zla. Po meni to je savršena umetnost. Jer, veza sa zlom je u čoveku. Ali, da se razumemo, nije to moj stav. To je stav jednog mog junaka.

A koje je vaše mišljenje, odnosno funkcija stripa?

- Sasvim suprotno, naravno.

Bili ste predsednik žirija konkursa „Muškarac, žena, grad“ na kome je učestvovalo 204 naša strip crtača. Može se reći da imate dobar uvid u našu strip scenu. Šta o njoj mislite i da li eventualno planirate predavanja na nekoj od beogradskih akademija?

- Srpska strip scena svakako ima budućnost, a što se tiče kontakata sa akademijama, nisam ih imao u tom smislu, možda i zato što ja zaista u Beograd dolazim na prečac, i na kratko.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

29

Ponedjeljak, 11. Novembar 2002

Asteriks

Omaž Reneu Gosiniju

PARIZ (Tanjug) - Specijalno luksuzno izdanje poslednjeg albuma avantura nepobedivog malog Gala, "Asteriks kod Belgijanaca", obeležiće 25. godišnjicu smrti Renea Gosinija, autora scenarija.

Njegov saradnik, crtač Albert Uderco, koji je sam nastavio njihov zajednički rad posle smrti Gosinija 5. novembra 1977. godine, govorio je tim povodom o "veoma posebnim okolnostima" pod kojima se pojavio album tog veoma popularnog stripa. U to doba odnosi između Gosinija, koji je napisao ceo scenario, i izdavača Dargoa su zahladili, pa Gosini nije hteo da se album objavi.

U trenutku njegove iznenadne smrti, Uderco je bio nacrtao samo 34 stranice, ali ni on nije hteo da nastavi sa radom na albumu. Ipak, bio je na to prisiljen nakon "izvršne presude i pod pretnjom sudskog izvršitelja".

Uderco je ubrzo raskrstio sa izdavačem Dargoom i osnovao izdavačku kuću Albert Rene da bi nastavio njihovo delo. Čak je i dobio presudu u njegovu korist protiv bivšeg izdavača kojom mu se i zabranjuje da koristi fond stripa, javlja agencija AFP. Novo izdanje "Asteriksa kod Belgijanaca" ima i dodatak od osam stranica koje sadrži priču o susretu dvojice autora tog stripa, po svedočanstvu Gosinijeve kćerke Ane.

Sadrži takođe i originalni crtež korica: senke Asteriksa, Obeliksa i kučenceta Idefiksa koje prave rimski broj XXV.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

30

Subota, 30. Novembar 2002

zanimljivost...

-700 GODINA MIKI MAUSA...
Svetskim medijima je prostrujala neobična vest. Nađen je crtež Miki Mausa, na jednoj fresci na Malti, star 700 (slovima:sedamstotina) godina. Gradski čelnici malog malteškog gradića su već poslali ponudu da se bratime sa Holivudom i krenuli sa turističkim projektima. Neki su čak počeli da tvrde kako bi Dizni mogao izgubiti kopirajt. Dok sa druge strane neki istoričari objašnjavaju da je reč o lasici koja je na pomenutoj fresci, imajući specifičnu simboliku, stilizovana tako da uistinu liči na Miki Mausa.
Sliku starog Mikija možete videti (ako znate nemački, ponešto i pročitati) na sledecoj adresi .

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

31

Subota, 30. Novembar 2002

Citirano

Sliku starog Mikija možete videti (ako znate nemački, ponešto i pročitati)

...a ako vas ne mrzi, i nama koji ne znamo ponešto ispričati.... :D :D :D :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

32

Utorak, 17. Decembar 2002

Sa strip vesti:

U sredu 18. decembra, u 20h, u Studentskom kulturnom centru u Beogradu će biti održana promocija nove knjige stripova Aleksandra Zografa, kao i otvaranje izložbe plakata i naslovnica istog autora.

U stanju polusna, Zograf je jednom čuo naslov MESEC I OGNJENO SRCE, i to je postalo naziv kolekcije stripova koja se pojavljuje u izdanju SKC-a. Knjiga (sa sve tvrdim povezom, i predgovorom Predraga Popovića!) sabira radove objavljene u različitim publikacijama tokom poslednjih desetak godina - od domaće štampe do časopisa kao Zero Zero, The Comics Journal ili Weirdo.

Izložba pak predstavlja Zografov rad kako na dizajnu korica vlastitih izdanja (Psychonaut, Hypnagogic Review), tako i naslovnih stranica časopisa (Stripburger, Sturgeon White Moss, itd), i plakata realizovanih o različitim prilikama u različitim zemljama.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

33

Subota, 12. April 2003

Ken Parker

Evo jedne dobre vesti.
Sa strip vesti:
...

Dakle, KEN PARKER (Starija strip publika pamti ga iz onih zlatnih vremena poznatih "Dnevnikovih" serijala).

Izlazice krajem svakog meseca i to u naredne dve ipo godine, kada se serijal zavrsava (necemo vam reci kako). Cena svake sveske bice 99.00 dinara. Prvi broj ima 126 strana. Broj strana ce varirati od duzine samih epizoda ali ne i cena.

System se opredelio za nove epizode, sto znaci da su to price koje su BERARDI i MILAZZO radili pocetkom '92. godine, i one su direktan nastavak na one koje su kod nas ranije objavljivane. "Dnevnik" je nesto ispreskakao ali je sem jedne preskocene sve objavio. Postoji i par epizoda koje su u boji, ali one nisu hronoloski vezane za pricu, i njih cemo verovatno objaviti u formi albuma za Novu godinu ili oktobarski sajam knjiga, ako sve bude teklo po planu, tj. ako ovaj nesvakidasnji junak bude imao svoju strip publiku. Sada je sve na vama, postovani citaoci.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

34

Subota, 19. Juli 2003

Već drugi broj Alan Forda na kioscima po gradu a niko to ne primeti.
Kuku mene ako mi se ne daj Bože nešto desi ko će čitat stripove po Pazaru 8o :]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

35

Nedjelja, 16. Maj 2004

Citirano

Orginalno od hobbes

Eve i drugi broj Dylan Dog-a kupih danas.Ponovo poceo da izlazi sad je izdavač "Abaton" izašla je epizoda "Ubice iz mraka" koji je u originalu broj 78.
kakva koincidencija slučaja :)) mi o Gruču u vicevima kad ono Gručo na kiosku...
Nadam se da će ovaj pokušaj izdavanja Bonelli stripova potrajat malo duže nego prošli.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

36

Ponedjeljak, 17. Maj 2004

Citirano

Orginalno od hobbes

Citirano

Orginalno od hobbes

Eve i drugi broj Dylan Dog-a kupih danas.Ponovo poceo da izlazi sad je izdavač "Abaton" izašla je epizoda "Ubice iz mraka" koji je u originalu broj 78.
kakva koincidencija slučaja :)) mi o Gruču u vicevima kad ono Gručo na kiosku...
Nadam se da će ovaj pokušaj izdavanja Bonelli stripova potrajat malo duže nego prošli.

Moj hobbes-e da ti pricam kako se ja odusevih kad mi jaran na povratku iz BG donese Alan Fordove i to sve sitni brojevi tipa 2, 6, 9...Mojoj sreci kraja nije bilo, te ja njemu "Pa sto si se trosio, poglje kako su ocuvani i slicno" te njemu bi drago iako bas nije skuzio sto, dok pri citanju mi nesto nije stimalo u prevodu, te ja skuzih da su to re-izdanja a kojima ti napisa ovdje nekoc ali evo ja tek danas procitah...

Znaci i Dilan je ponovo poceo da izlazi. Cijenim da danasnja Sega-Mega mladez u virtuelnom svijetu video igara sve manje ima vremena za citanje stripova tako glede Dilana i nisam nesto optimist u pogledu trajanja...Za Alan Forda i nekako...

Aj zivio
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

37

Ponedjeljak, 17. Maj 2004

Poceo Dylan poceo i to po ko zna koji put al svre stigne do nekog 5-6-og broja i cvrc.
Dodješ kod onih preprodavaca stripova pa da vidiš izbora imaju stare regularne brojeve , pa onda neko hrvatsko izdanje pa nekoliko srpskih sve sitni brojevi pa vanredna izdanja.
Pa se neki ponavljaju,ma nemoš pofatat ni za glavu ni za rep.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

38

Srijeda, 21. Juli 2004

Ako ko voli da čita stare dobre stripove online eve mu linka
stripovi

Uzivajte! ;)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

39

Nedjelja, 26. Septembar 2004

a evo i nesto o Novopazarskom Strip citacu. Ne znam dal ih ima jos kolko?

http://www.sanoptikum.org.yu/strip/fikret_hajdinovic/
hadalj je dodao/la ovu sliku:
  • 02%20-%20Novi%20Pazar.jpg
malo za promenu

falja

Početnik

(10)

• »falja« je muško
  • »falja« je zabranjen

Datum registracije: 27.09.2004

• Poruku poslati

40

Ponedjeljak, 27. Septembar 2004

Citirano

Orginalno od hobbes

Chitache neko. Znachi, ako ti se neshto desi, ne daj bozhe, nastaviche i dalje zemlja da se okreche oko sunca ;) Shto se tiche stripova, alan ford je po meni bez konkurencije. Poslije njega deset praznih mjesta pa onda dilan dog i nik raider. Za teksa, zagora, mikija, komandant marka i bleka da ne govorimo. Vjerovatno je svako od vas chito poneshto od njih. Mozhda ste chuli za mandraka, on je solidan (o)
"Dodjavola, suncheva svjetlost dira kataraktu mog desnog, a odmah zatim i lijevog oka"
Jedan od junaka Alan Forda

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks