Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

141

Ponedjeljak, 05. Decembar 2005

Tashke sve je dobro dok ne polazes dva ispita u jednom danu :) Imalo je i toga...

Inace u mom studenstkom kutku stigla je prehlada koja sa sobom dovede i glavobolju, i kasalj, i visoku temperaturu, i antibiotike, i izostajanje sa predavanja.
Treba to posle sve nadoknadit!

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

142

Srijeda, 14. Decembar 2005

@Pink:I takav slucaj sam imao(2 ispita u jednom danu)ali digosmo bunu pa nam pomerise za dan! X( i to je malo.
I kod mene(cimera i mene)stigla prehlada,izgleda mi predje od tebe,preko foruma :D .Grlo nas boli,cepa,ali mi se nedamo,ubismo se od limuna,mandarina,cajeva,sve prirodno,bez antibiotika.
Jes da deluje sporije ali je zdravije :D

Necemo moc na bazen... ;( ;( ;( ;( opasce mi forma,a bas sam napredovao 8) :O
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

sanela80

Početnik

(10)

• »sanela80« je žensko

Datum registracije: 18.12.2005

• Poruku poslati

143

Nedjelja, 18. Decembar 2005

ja bi trebala vec da sam presla jedno 100 strana,aili nisam :( :( ne mogu nocas i tacka ?( ne ide pa to ti je ,sutra cu, evo javno obecala jaaaa!!!!!!! 8) hocu moram ,nema vise odlaganja ,a kako cuuuuuuuu (o) (o)

144

Nedjelja, 18. Decembar 2005

Draga sanela80 dobrodosla u studenski kutak ! Svima nam je maje-vise poznata takva situacija. Zato ti veceras zelim lep odmor i prijatno vece, a sutra se seti datog obecanja. :)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

145

Petak, 03. Februar 2006

Nikad vise nisam ucio i cini mi se da nikad gore nisam prosao. o| xx(
Nekako se sve lose poklopilo,ispiti teski,po ceo dan radim graficke,nemam vremena da ozbiljnije ucim,jurim potpise,overu semestra,i na kraju vidis da ti je ostalo jos 10 dana do ispita.Ako se tome doda da u 10 dana imate 4 ispita...
Rezultati ce ipak isplivati na povrsinu,pre ili kasnije(mada bi bilo bolje pre).
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

146

Ponedjeljak, 06. Februar 2006

Jednom mi neko sa foruma rece da lazem za studiranje u Austriji.Ako laze koza ne laze rog.Evo dokaza a i evo stranice : Ubuduce malo vise povjerenja ... ne gledajte svijet oko sebe onako kakvim ste VI iznutra... :)

Obrazovanje - Bh. studenti sve više odlaze u inozemstvo, u Austriji najbrojniji

31.01.2006.

Iako u BiH danas postoji dvostruko više sveučilišta nego što je to bio slučaj prije rata, broj mladih ljudi koji fakultetsko znanje odluče stjecati izvan granica ove zemlje iz godine u godinu se povećava. Obrazovanje koje nude univerzitetski centri u Sarajevu, Mostaru, Zenici, Banjoj Luci, Tuzli i Bihaću za većinu studenata prihvatljivo je isključivo iz ekonomskih razloga.

Gotovo bi bilo nemoguće među studentima naći nekoga tko ne bi poželio odlazak na studij u inozemstvo. Tradicija, po kojoj mladi Hrvati iz Hercegovine najradije odlaze na studij u Zagreb, nije prekinuta. Svaki će mladi Hercegovac radije studirati u Zagrebu nego na bilo kojem univerzitetu u BiH. Isto je s mladima srpske nacionalnosti, koji bi prije studirali na nekom beogradskom fakultetu nego na "svome" sveučilištu u Banjoj Luci ili Lukavici.

Zajednički je aktualnim i budućim studentima svakako san o odlasku u države zapadne Europe ili SAD.

Nemali broj studenata bošnjačke nacionalnosti rado odlazi na studij ili usavršavanje na univerzitete u arapskim zemljama, no riječ je o studentima islamskih nauka ili arapskog jezika, pa ne čudi njihov odabir.

Među europskim državama Austrija je zemlja s najvećim brojem studenata iz BiH. Točne brojke nitko ne zna, no zna se da su tradicionalno dobri odnosi BiH i Austrije i pogodnosti koje ta zemlja nudi za bh studente utjecali na pravu invaziju mladih na austrijske fakultete. Austrija sve studente koji dolaze iz zemalja bivše Austro-Ugarske tretira kao i svoje, pa su tako troškovi školovanja za njih prilično podnošljivi.

Cijene studija u svim tim zemljama značajno se razlikuju i sasvim sigurno umnogome utječu na konačan izbor. Tako, osim u slučaju da osigura stabilnu stipendiju, bh student mora računati na godišnje troškove od najmanje 10.000 maraka u Beču i drugim austrijskim gradovima, do čak 30.000 u Londonu ili nekom njemačkom univerzitetu.

Studij u Americi iziskuje još veća sredstva i tamo fakultete završavaju uglavnom djeca bh bogataša i političara. Za ostale, koji žele donekle priznatu diplomu, ostaju fakulteti u univerzitetskim centrima susjednih zemalja, Zagrebu, Splitu, Osijeku, Novom Sadu ili Beogradu.

Oni čije su financijske mogućnosti još skromnije prisiljeni su studirati na domaćim univerzitetima, nadajući se da će famozni Bolonjski proces konačno zaživjeti i na bh fakultetima, pa da će i njihove diplome jednog dana nešto vrijediti na svjetskom tržištu znanja. No, i stjecanje fakultetskog zvanja u BiH nije više tako jeftino. Godišnji troškovi, uključujući literaturu i sve moguće pristojbe, uglavnom prelaze 1.000 maraka. Izvanredni studij je, naravno, barem dvostruko skuplji.

Večernji list
http://www.mladi.info/?offset=90&pgnum=4

Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

147

Citirano

Orginalno od galaksija
Jednom mi neko sa foruma rece da lazem za studiranje u Austriji.Ako laze koza ne laze rog.Evo dokaza a i evo stranice : Ubuduce malo vise povjerenja ... ne gledajte svijet oko sebe onako kakvim ste VI iznutra... :)

Sestro ne sij otrov u polju ruza.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

148

Uz svo postovanje galaksijo,ali ja iz ovog teksta ne mogu da zakljucim da ti studiras u Austriji,ili sam ja mozda pogresno shvatio.Jesil htela da kazes da tamo dosta Balkanaca studira ili da ti studiras tamo?

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

149

Srijeda, 22. Februar 2006

Danas na prvom predavanju iz Metalnih konstrukcija profesor napisa na tabli:
za polaganje ispita potrebno je:
-Licno postenje
-Dobro zdravlje
-Tona rada
-1 gram srece.
Inace,kod njega po roku polozi dva do tri studenta i poloze samo oni koji uspeju da mu ispricaju sve sto ih on pita za 5-10 minuta.Sve preko toga,bez obzira na znanje znaci da ste pali ispit.A moj smer ima i metalne konstrukcije 2 pa cu morat dvaput na megdan!!!! o| o| o| o|

150

Pa ovako Tashke, za postenje ne sumnjam, za zdravlje verujem da si dobro jer se bavis sportom, za srecu poslacemo ti svi po jedan gram, al' tu tonu rada ces morat sam da skupis. :D

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

151

Pa hvala Pink,za ove prve 3 stari si u pravu :O .Znaci,ipak cu sam morat ovu tonu rada da odradim. ;(

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

152

Četvrtak, 23. Februar 2006

Citirano

Orginalno od Tashke
Inace,kod njega po roku polozi dva do tri studenta i poloze samo oni koji uspeju da mu ispricaju sve sto ih on pita za 5-10 minuta.Sve preko toga,bez obzira na znanje znaci da ste pali ispit.

Ovo su, iskreno se nadam, poslednji trzaji jednog izvitoperenog sistema ocenjivanja, koji se zasnivao na tome da je profesorsko izivljavanje bilo ograniceno samo njegovim licnim moralnim sudom. Nije cudo sto je jedna od osnovnih stavki u Bolonjskoj konvenciji ukidanje usmenog ispita, kao orudja profesorske strahovlade.

Sto pre shvate na nasim univerzitetima da cilj studiranja nije prezivljavanje u prirodi, vec sticanje znanje, bolje ce biti po sve.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

153

Četvrtak, 23. Februar 2006

Citirano

Orginalno od Chonbey
Ovo su, iskreno se nadam, poslednji trzaji jednog izvitoperenog sistema ocenjivanja, koji se zasnivao na tome da je profesorsko izivljavanje bilo ograniceno samo njegovim licnim moralnim sudom.

Eh kamo lepe srece da su poslednji trzaji.Veruj mi,toga jos uvek ima u poprilicnoj meri i to na svim fakultetima.Mada,sada je razlog drugaciji.sad je:Nema ti polaganja dok ne odes malo kod njega na privatne casove i dok ne puknes par stotina evra.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

154

Petak, 24. Februar 2006

Citirano

Orginalno od Tashke
Danas na prvom predavanju iz Metalnih konstrukcija profesor napisa na tabli:
za polaganje ispita potrebno je:
-Licno postenje
-Dobro zdravlje
-Tona rada
-1 gram srece.
Inace,kod njega po roku polozi dva do tri studenta i poloze samo oni koji uspeju da mu ispricaju sve sto ih on pita za 5-10 minuta.Sve preko toga,bez obzira na znanje znaci da ste pali ispit.A moj smer ima i metalne konstrukcije 2 pa cu morat dvaput na megdan!!!! o| o| o| o|

Uprkos svim razlozima (meni se sad ne rovi duboko da ih sve razchivijam da bih ih nabrojat mogao) zbog cega se ranije generacije mozda nisu usdjivale na pobunu protiv ovoga, najkasnije sad je vreme zrelo za vas otpor da jednom za svagda prekinete ovakvu diskriminaciji prema vama samim u toku vaseg studija a i da nacinite bolje uslove za studiranje nadolazecim studentima tako sto nece biti vise zlostavljeni od strane ovakvih i njemu slicnih profesora.
Nalazim u tvojim prilozima dovoljno razloga za zahtev da se doticni profesor odresi svoje funkcije jer obrazovanje nije samo sticanje znanja nego i podrazumeva pojam odgoj a posto se odgoj zasniva na morale principe a on ga, to je ocigledno, nema u svojim nacelima sprovodjenja ispita onda je sasvim razlozno da konkretno ovde on a generalno govoreci i svi drugi koji isto to rade moraju biti svrgnuti.

No neumoljiv je postulat R`n`R :-)))) da "ideja nije bitna, prezentacija je vazna" a tu ima istine. Ova moja prica nema smisla ni na vidiku ako ne sledi prateca akcija. Zato na vas je da ne dozvolite, u buducnosti, ovako nesto da vam se svidja a jedni nacina za to je otpor jer bolje je ikad nego nikad, i bolje je ikako nego nikako, pa makar se i neisplatilo, trenutno, jer jedno je vise nego sigurno da ce nekad imati ucinjka reagovanje.
Neznam dali kontate or jok :D ali posto znam da ne moze vazda na pamet da bude optimalno razumevanje da za kraj jednostavno kazem da je ovo je vise pitanje dostajanstva nego li davanja svome egu odushka. :]
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

155

Petak, 24. Februar 2006

Kad vec prichate o fakultetu, dobro bi bilo da se ukljuchim. Iz "prostog" razloga shto sam ovih dana pravo preopterecena fakultetom.
Blizhi se i taj dan kad cu morati da definitivno kazhem shta zapravo zhelim, a problem je u tome shto nemam neku posebnu zhelju. Zhelim svashta po neshto da budem u zhivotu, ali to je prosto nemoguce. Najvishe me interesuje i privlachi rad u prosveti. Ne znam zashto.. Mada to i nije tako loshe. Planiram da upishem pedagogiju na filozofskom fakultetu u Beogradu, pa me interesuje ima li medju vama studenata iz Bgd-a? Ako ima, volela bih da mi kazhete kako ste se snashli u pochetku i tako te stvarchice. Mislim da znate shta me interesuje otprilike.
Moja blaga prednost je u tome shto mi nece biti prvi put da budem u Bgd-u, poshto otkako znam za sebe idem tamo..
Ochekujem da mi napishete po neshto.. Hvala unapred. Pozdrav.. :O
[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

156

Petak, 24. Februar 2006

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
sad je vreme zrelo za vas otpor da jednom za svagda prekinete ovakvu diskriminaciji prema vama samim u toku vaseg studija a i da nacinite bolje uslove za studiranje nadolazecim studentima tako sto nece biti vise zlostavljeni od strane ovakvih i njemu slicnih profesora.

E moj Abfangjäger-e,lakse je bilo Milosevica zbacit s vlasti nego pojedine profesore naterati da promene svoju filozofiju prema predmetu,studentima,svemu.Stara je to garda,pustila velike korene.Jedan od takvih je i ovaj profesor.
Nije stvar u samo jednom profesoru.Da je samo on u pitanju,lako bi mi njega skinuli s vrata.Medjutim,postoji njih nekoliko,tako da ako na jednog krenemo,ovi ostali bi nam se krvi napili.Bolje da se ispisemo sa fakulteta jer oni najgori medju profesorima drze najvaznije i najteze predmete.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

157

Petak, 24. Februar 2006

Hajde da budem dosedan svog imena :-) Abfangjäger je, inace, Nato lovac bombarder :-) Posto verujem da si vec apsolvirao ispit iz geodezije, daj onda vidi nekako proturi mi tacne koridinate profesorovog stana, ima, bre, odmah da ga bombardiramo. :-)i nebrini nista, bice hirushki precizno, bez koletaralnih steta:-)

Ako si pratio Sabornik na RTS-u, pre nekoliko meseci jedan je pop :-)) na predavanju na masinskom fakultetu rekao sledece:

"Kad hocemo lako cemo, ali kad necemo onda se pitamo kako cemo" Mislim da ovo najsazetije objasnjava vas problem, sto necete :-)))
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

158

Petak, 03. Mart 2006

selam..

Abfangjäger ti izgleda nisi studirao dole pa neznas kako to funkcionise...Taschke brate razumijem te skrooz jer ja sam studirala u Skoplje u kojem nista bolje nije, tako da znam kako sve to "funkcionise"..zato ti mogu pozelit puno srece i puuno sabora !

Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

159

Subota, 04. Mart 2006

@Dragulj: Ada zna dobro Abfangjäger kako to ovde funkcionise,ali mu izgleda da je to lako resiv problem kad se gleda sa strane.

Elem,juce na faxu nam podelise jednu kartu sa izohipsama,na njoj dve tacke(svakom na rzalicitom mestu)koje treba spojiti trasom,tj. treba trasirati put.Ja htedoh da izbegnem slucaj gde te dve tacke treba spojiti i prelaskom preko reke(a to dodatno komplikuje graficki)a me zapade da trasiram put preko reke Nerodimke! :D :))

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

160

Nedjelja, 05. Mart 2006

Naravno, posto ne studiram u srbiji , spreman sam, uprkos tashkinoj tvrdnji u suprotno , sam priznati da ne poznajem bas detaljno okolnosti i sve uslove studiranja tamo, ali ako me pitate dali sam generalno podcenio sitauciju, tvrdim, podcenio je nisam (!) ,jer sam siguran da niko razuman ne moze dovoditi u pitanje mogucnost postojanja ne korupcije u visokom skolstvu ,a ono ne barem u ovom vremenu kad znamo da su druge zemljame u tome vec uspele.
Moj osnovni utisak je da se kod nasih studenata previse spremno forsira ta mitomanija o navodnoj svemoci profesora na nasim univerzitetima time sto se odmah kad se pomenu protesti protiv profesora isticu njihove odavno intergisane poluge moci u vidu shikaniranja na usmenim ispitima i ucenama za ocenu sa kojim oni mogu osujetiti svaki pokusaj studenata da unesu novi dah u taj okoshtali sistem na univerzitetima. No neumitna je cinjenica da nacelno vazi da su uloge u drustvu interaktivne i medjuovisne sto znaci da odredjeni odnosi mogu postojati samo ako su odobreni od sire mase, pa tako i ti profesori mogu zadrzati tu svoju moc samo jos toliko,vremenski dugo i u toj meri koliko su studenti saglasni sa tim. Zato mislim da ubedljivim pokusajima studenata stvari se mogu temeljno izmeniti ako to ne onda, sigurno se barem mogu korigovati u prednost poboljsanja odnosa studenata prema profesorima. Naravno svestan sam da nema spektakularnih obrta u zivotu bez samoincijativnog optora i da do nekih odredjenih dostignuca treba proci kroz pravu golgotu i da treba, svakako, da prodje neko vreme da bi se uz dobar rad do tih rezultata doslo.

Social bookmarks