Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 08. Juli 2007

Studiranje u svom mjestu ili odlazak u drugi grad?

U Pazaru se otvorilo toliko fakulteta, univerziteta, viših škola, isturenih odjeljenja, da rijetko ko od mladih ljudi ima potrebu da ode u drugi grad. Zanemarujući to koji fakultet je u pitanju, šta smatrate prednostima toga, a šta mahanama? Da li je bolje studirati kod kuće ili otići negdje?
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 08. Juli 2007

Bolje je studirati kod kuce. Ja studiram u svom gradu i ne smeta mi to, naprotiv, volim sto sam kod kuce, sa svojima.
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 08. Juli 2007

Ja bih dao prednost studiranju na strani. Jer covek na taj nacin brze sazreva, brze se osamostaljuje, nauci da sam organizuje svoj zivot. Pogotovu kada se ode iz manjeg u veci grad radi studiranja, mogu da se vide i nauce mnoge stvari za koje u svom rodnom mestu mozda nije bilo prilike.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 08. Juli 2007

Odlucujuci faktor u odgovoru na postavljeno pitanje je svakako onaj finansijski.
Ukoliko finansije ne predstavljaju problem, svakako je bolje studirati u nekom drugom, vecem gradu, upravo iz razloga navedenih u prethodnom prilogu. Pored studiranja na strani, covek uci mnogo drugih stvari vrlo vaznih za buduci tok zivota.

Svakako, studiranje na strani je povezano sa znatnim finansijskim izdacima, koje vecina u nasem drustvu, nazalost, tesko moze da izdvoji iz porodicnog budzeta.

Otvaranjem raznih fakulteta u nasem gradu data je sansa i onima, koji inace ne bi bili u stanju da studiraju, da ipak upisu i zavrse studije, sto je vrlo pozitivno za nase drustvo u celini.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Shele

Učenik

(10)

• »Shele« je muško

Datum registracije: 08.06.2006

• Poruku poslati

5

Petak, 13. Juli 2007

Mogao sam da razumem ranije da idu studenti van naseg grada da studiriju (hajde, nije ranije imalo ovde nista od fakulteta), ali sad da neko ide van da studira ? Razumem ovu maminu i tatinu decu (citaj bogatasa), ali nekih ljudi koji 'prosecno' zive i posalje svoje 'dete' da studira u BG, NS, Nis ...? I sto je najgore nece princ ili princeza ovde da studiraju (kao ponizenje im je), nego hoce da su u BG ili u Sarajevo ? Da im se prica da studiraju na strani.. Zalosno je to .. Ja razumem da ovde (u NP) nema medicina, arhitektura i jos par fakultet, ali uglavnom ovi najintersantniji fakulteti (pravni, ekonomski) imaju na cak dva univerziteta ( Internacionalni i Drzavni) ... Nagledao sam se i naslusao takvih slucajeva koji studiraju ekonomiju u BG ili u Sarajevo a otac i majka zive od plate i sastavljaju jedva kraj sa krajem da bi poslali tamo svojem 'detetu' koje svaku noc po splavova ide i cosa i onda se posle godinu-dve vrati sa pricom 'kao tesko je....' ...
AMG

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 13. Juli 2007

Definitivno u svom mestu
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

7

Petak, 13. Juli 2007

Ima arhitektura, sta nema? I gradjevina i jos sto nekakvih cuda. A ima i matematika, i hemija i biologija. I treba da ima. A uskoro ce i medicina.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

8

Petak, 13. Juli 2007

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim
Ima arhitektura, sta nema? I gradjevina i jos sto nekakvih cuda. A ima i matematika, i hemija i biologija. I treba da ima. A uskoro ce i medicina.

Ako Bog da hoce. Zaista je od velike vaznosti da nasa omladina ostane i u svom gradu zavrsi visoke skole. Dosta smo po svetu i Srbiji gubili svakoga ko imalo vredi, zavrsi skolu u drugom, vecem gradu i onda vecina njih izgubi zelju da se vrati vec ostanu i tamo negde uspevaju i grade karijeru.
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

9

Petak, 13. Juli 2007

Posto sam imala priliku da upisem fakultet van naseg grada,a onda i u nasem,relativno sam kompetentna za pricu na ovu temu.
Razlog zbog koga sam,najpre,upisala fakultet van NP-a nije bio nepostojanje istih u nasem gradu (tada je postojao samo BK). Jednostavno,nisam imala dovoljno poverenja u taj fakultet,pa ga zato i nisam bila upisala. :]
Slazem se sa @ef -om da je prednost studiranja u drugom gradu osecaj samostalnosti kod pojedinca. Medjutim,to ne znaci da ne postoje i nedostaci (putovanja, veci finansijski izdaci i sl.).
E,sad, posto trenutno studiram ovde (jer sam,izmedju ostalog, u medjuvremenu bila pocela da radim),mislim da i to ima svoje prednosti i nedostatke.
Prednosti studiranja u svom gradu su,najcesce, ono sto predstavlja nedostatke kod studiranja van grada. Najveci nedostatak je,bar za mene,bio taj sto se student opusti (jer,ipak je kod kuce,uz drustvo,eventualno radi uporedo dok studira),tako da ne primecuje neku posebnu razliku izmedju zavrsavanja srednje i visoke skole.
Sve zavisi od same licnosti studenta. ;)
Lijepo je sto ima fakulteta (jos uvek verujem vise drzavnim fakultetima :O ) i kod nas.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

10

Petak, 13. Juli 2007

Ljudi veliki je nimet studirati u svom gradu kod svoje kuce.

Sve ti spremno sve ti namesteno a pored toga nemas troskova oko stana ishrane i putovanja nego sto bi trosio na to ti to skupis pa lijepo polozis sve ispite i castis sebe i cijelu familiju sa jednim lijepim zajednickim godisnjim odmorom.

Jos ako uz to mozes i da radis i da zaradjujes a opet si u svom gradu to ti je kao kad na baklavu stavis med pa ona jos sladja.

A sto se tice osecaja samostalnosti i toga to je vec pitanje karaktera i kucnog odnosa prema detetu u periodu njegovog odrastanja.

Mada ja u svakom slucaju mislim da osobe koje i studiraju i rade u svom gradu su dovoljno samostalne da im bas mnogo i ne treba neki period samackog zivota kako bi sebi i okolini dokazali da znaju i mogu biti samostalni.

Najbolje je kod svoje kuce nema nidje lepse.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

11

Petak, 13. Juli 2007

I ja sam otišla u Beograd zato što kod nas tada nije imalo fakulteta. Mojima je to bio krupan trošak, ali smo se svi zajedno potrudili i mislim da sam imala sreće što nisam ostala kod kuće. Kao i mnogo štošta, i ovo je nešto individualno. Meni je studiranje u Beogradu donijelo mnogo po pitanju sazrijevanja, ljudskog i intelektualnog, po pitanju poznanstava, saradnji koje mi i danas pomažu. To što nisam nakon fakulteta nastavla školovanje opet u Beogradu nego u Novom Sadu, još me je više kulturološki pomjerilo i pomoglo da napredujem. Ako bih, ako Bog da, išla još dalje sa školovanjem, opet bih odabrala neki treći grad (sem ako ne budem morala da ostanem u istom). U Pazaru ne bih upisivala ništa, opet ako ne budem iz nekog razloga morala.

Opet kažem, sve je to individualno. Istina je da mnogi odu u drugi grad, troše svojim roditeljima novac i idu po splavovima i kafićima, što neko reče, a kad ih roditelji ne vide ništa ne uče. Međutim, ti ljudi bi i kod kuće visili po kafićima i trošili pare, tako da je svejedno. No, ako je potrebno da ih neko kontroliše da bi nešto radili, onda je za njih bolje da ostanu kući. Ja u Beogradu nisam visila po kafićima nego sam visila u pozorištu, a u Pazaru idem u kafiće jer nemam gdje drugo. Znači, meni je to bilo od hajra, ali nije svakome tako.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

12

Petak, 25. April 2008

Citirano

Orginalno od @ef
Ja bih dao prednost studiranju na strani. Jer covek na taj nacin brze sazreva, brze se osamostaljuje, nauci da sam organizuje svoj zivot. Pogotovu kada se ode iz manjeg u veci grad radi studiranja, mogu da se vide i nauce mnoge stvari za koje u svom rodnom mestu mozda nije bilo prilike.

Ja ljudi sam treca godina Gimnazija. Skroz odlican sam ucenik, pravo mi ide matematika, hemija , fizika, ovo sto je po meni glavno. I nesto razmisljam da mi ovo studiranje u Pazar nije za mene, da nije jos uvek kvalitet dovoljan, a i zbog razloga koje je Ef napomenuo razmisljam o BG.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

13

Subota, 26. April 2008

Ma ti sa tvojim uspjehom ako Bog da ima da biras gde ces da studiras,ali bas da biras ovde hocu ovde necu :)
La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

arle_tuso

Početnik

(10)

• »arle_tuso« je muško

Datum registracije: 23.02.2008

• Poruku poslati

14

Subota, 26. April 2008

studiranje na strani je izuzetno skupa investicija roditelja, a takođe košta i puno živaca ...

moje mišljenje je da naš fakultet ide brzo uzlaznom linijom, a može ojačati samo jakim studentima. Ako gimnazijski odlikaši budu odlazili na studije negde na stranu, onda na našem univerzitetu ostaju samo prazna mjesta za slabije učenike. Tako da je moj savjet svim odlikašima, iz bilo koje srednje škole da ostaju ovdje i da svojim ambcijama i znanjem podignu kvalitet univerzitetu, kojeg hvala Bogu imamo.
Njegovanje vlastite kulture i tradicije na prvom mjestu.

cosak_uma

Početnik

(10)

• »cosak_uma« je žensko

Datum registracije: 14.04.2008

• Poruku poslati

15

Subota, 26. April 2008

Citirano

Orginalno od arle_tuso
Ako gimnazijski odlikaši budu odlazili na studije negde na stranu, onda na našem univerzitetu ostaju samo prazna mjesta za slabije učenike. Tako da je moj savjet svim odlikašima, iz bilo koje srednje škole da ostaju ovdje i da svojim ambcijama i znanjem podignu kvalitet univerzitetu, kojeg hvala Bogu imamo.

Ti ovo mene prozivas je li? :P :P
Salu na stranu..ja sam prosle godine zavrsila Gimnaziju, sa skroz odlicnim uspehom i studiram u inostranstvu i drago mi je zbog toga.
Zasto da, a zasto ne studirati u Pazaru. Najpre DA:
za sve one koji nisu u financijskoj mogucnosti da puno novca daju na troskove studiranja, za sve one kojima su roditelji konzervativni i koji moraju da ostanu u Pazaru, za sve one koji nisu navikli da se odvajaju od roditelja, za sve one koji sebe vide samo u Pazaru...normalno za sve one koji zele da uce i prosperiraju. Postojanje fakulteta u Pazaru je od nenormalno velike vaznosti za prosperitet Bosnjaka, a samim tim i Sandzaka jer je dosta vise prica da su Bosnjaci nepismeni i glupi, ovo je sansa za nasu omladinu da pokaze i dokaze koliko vredi i moze...Zasto ja nisam ostala..hmh, nismo svi isti, ja prosto sebe nisam videla u Pazaru, jos manje na nasem Univerzitetu, gusi me mentalitet gde korupcija cveta, gde mamini i babovi sinovi i cerke dobijaju ocene za evrice i dinarice..Smatram da nema potrebe da objasnjavam da ti fakulteti, hvala Bogu sto ih ima, ipak nisu bas primeri riznice znanja...puno tu sto sta ne stima, losa predavanja, nestrucnost osoblja.. da ne provlacim po forumu sta, najbolje znaju oni koji studiraju, tj. posecuju vise od 70 % predavanja.
Istina da je moje studiranje izuzetno skupa investicija i ja sam svesna toga i zato hvala Allahu i mojim roditeljima, koji su bezuslovno uz mene, sto sam ja tu gde jesam ..Mogla sam da odem u BG, NS, SA, ali opet za prva dva morala bih da se odreknem puno cega, najpre vere i imena da bih napredovala, a to mi nije padalo na pamet..jer da meni bude kolega neki clan Obraza, a ja da moram da gutam uvrede..sanse nema..a sarajevski Pravni fakultet i nije bas neka visokoobrazovna institucija pa sam zato ja otisla dalje.
Generacija koja je prosle godine, u septembru upisala fax, je bas puno kvalitetna, tu ima izuzetno dobrih ucenika i nadam se da ce se zbog njih kriterijumi povecati. Eto ima nade za prosperitet Pazara. Svim buducim studentima i studentkinjama zelim puno srece..neka dobro razmisle gde, sta i kuda, ali da se zna fakultet je postao normalna stvar, nije vise privilegija najboljih...i nema vise izgovora da se ne upise fakultet, zato ako ne mozete negde na stranu, a ja sam uvek za to da se ode na stranu, onda upisite u Pazaru..i dajte sve od sebe da postanete akademski gradjani u svakom smislu te reci..i nek vam je s hairom sta god da upisete..
Smorih ja malo, ali eto, nadjoh se prozvanom :D
Ako tezis za dostojanstvom, ne prihvataj nista manje od zvezda. :]

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

16

Subota, 26. April 2008

Naravno da je od velike vaznosti za nasu omladinu to sto mogu da studiraju u svom gradu. Ali mislim da je bolje studirati negde u drugom mestu. Iz licnog iskustva. Upoznala sam razno razne ljude i kulture, medju kojima je bilo crnaca, kosookih i zutih ljudi. Ujedno i covek stice osecaj samostalnosti i odgovornosti.

Citirano

Orginalno od didy
...
Dosta smo po svetu i Srbiji gubili svakoga ko imalo vredi, zavrsi skolu u drugom, vecem gradu i onda vecina njih izgubi zelju da se vrati vec ostanu i tamo negde uspevaju i grade karijeru.

ovo je jedini negativni razlog studiranja izvan svog grada
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

17

Subota, 26. April 2008

Studiranje kod svoje kuce
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 28. April 2008

A mogli bi malo i kobinovat. Studiranje kod kuce sa 1-2 semestra negdje u inostranstvu. No opet se novcanik pita :]
SDA 1990

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

19

Utorak, 29. April 2008

studiranje kuci,tj u svom gradu je velika prednost sa ekonomske strane,ostavices novas u svom gradu (A I CURAMA JE LAKSE U SVOM GRADU)
-eee al bolji provod je NA STRANI :)
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

20

Utorak, 29. April 2008

Citirano

Orginalno od Jasmin
studiranje kuci,tj u svom gradu je velika prednost sa ekonomske strane,ostavices novas u svom gradu (A I CURAMA JE LAKSE U SVOM GRADU)
-eee al bolji provod je NA STRANI :)

Evo Jasmine i mi se u necemu slazemo, :)) :)) :)) :))
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Social bookmarks