Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen
  • »Gerilac« je autor ove teme

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 22. Mart 2004

[SIZE=3]STANJA DUSE [/SIZE]

[SIZE=3]Dusa sklona zlu
(en-nefsul-emmara)[/SIZE]

"Uistinu, dusa je sklona zlu, izuzev kome se smiluje Gospodar moj." (Jusuf: 53.)

Najniza razina duse razvija se slijedjenjem nagona koji se javljaju iz strasti i srdzbe. Na taj nacin dolazi do pojave i jacanja duse sklone zlu (en-nefsul-emmara). Boja duse sklone zlu je plava, odgovara joj vidljivi svijet (alemi sehadet), dok joj je pojiliste zakon.

Tereti grijeha i unutarnje pokvarenosti vuku osobu na razinu zivotinje cije je meso zabranjeno jesti, pa se stanje duse ove razine prepoznaje po osobinama odgovarajucim zivotinjama ove vrste, a to su: neznanje (dzehl); nemarnost (gafla); oholost (kibr); skrtost (buhl); pohlepa (hirs); niske strasti (shehva); srdzba (gadab); zavist (hased) i mrznja (bugd). Zelje koje se javljaju u ovakvoj dusi usmjerene su samozadovoljstvu, ruznim djelima i uzivanju ovosvjetskim, a nastaju iz ljubavi za bogatstvom, polozajem, ugledom i uzivanjem.

Sjecanjem na smrt i razmisljanjem o krajnjim posljedicama do kojih dolazi neispravnim nacinom zivota i losim djelima otvara se kapija kroz koju se napusta stajaliste idolopoklonika, poricatelja, licemjera i pokvarenjaka - stajalista onih cije su duse sklone zlu.

Srca osoba na ovom stajalistu okrenuta su ovom svijetu i trazenju zadovoljstva (rida), sigurnosti (emn), smirenosti (sekina) i blagoslova (bereka) u njemu, a to je put fatamorgane, jer ovaj svijet ne pruza ono sto srce trazi.

Izbavljenje osobe sa ovog stupnja duse postize se trajnim ucenjem izreke poricanja i potvrde (kelimei tevhida) - la ilahe illallah - nema boga osim Allah. Ova izreka je kljuc izbavljenja, rijec bojaznosti, s njom je razdvojena kuca vjerovanja od kuce nevjerovanja, kuca srece od kuce nesrece, stanje blagoslova od stanja ponizenja.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

22

Srijeda, 31. Mart 2004

[SIZE=3]Dusa koja sebe kori
(en-nefsul-levamma)[/SIZE]

"Ne! Kunem se Kijametskim danom, i ne! Kunem se dusom koja sebe kori." (el-Kijame: 1., 2.)

Boja duse koja sebe kori je zuta, odgovara joj polozaj medjusvjetski (berzah), a pojiliste su joj moralno-odgojne norme.

Osobe ove razine duse su prevrtljive i djeluju licemjerno: kada su s dobrima - cine dobro, a kada su u drustvu losih i pokvarenih - povode se za njima. Sklone su prenosenju rijeci i samodopadljive su. Radi toga imaju zelju da im se dive oni s kojima su u drustvu (murailuk). Sklone su uciniti podvalu drugome (hinlu), a osjecaju zadovoljstvo ako su u centru paznje. Cini ih zadovoljnim i pohvala za nesto sto nisu ucinili, a spremni su druge potcjenjivati i omalovazavati. Njihove zelje su promjenjive, jer brzo zavole jedno, a lahko ljubav poklanjaju drugom.

Sagledavanjem ovoga svijeta i spoznajom njegove prolaznosti otvara se put kojim se napusta stanje samoprekoravanja. To ce dovesti do slabljenja i gasenja ljubavi prema casti, vlasti, bogatstvu i uzivanju na ovom svijetu, sto se jasno vidi iz kur'anskog teksta u kojem je Kijametski dan spomenut ispred duse koja sebe kori.

Srca osoba na ovom stajalistu se kolebaju izmedju dvije strane kojima se okrecu: ovoga - prolaznog i buduceg - vjecnog svijeta. Lijek za ovako oboljela srca je u slabljenju snaga duse (adzz); napustanje ovosvjetskih oslonaca (fakr) i poniznosti (zilla).

Sa ovog stupnja duse moguce je izbaviti se trajnim spominjanjem imena Bica - "Allah". Ime Allah obuhvata sva druga imena i svojstva, Njegovo spominjanje je najvece, Njegova je slava, hvala i velicina.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

23

Srijeda, 31. Mart 2004

Svestan toga da je pokretač napisao ovo bez namere da lično proziva bilo koga, a svestan i toga da možda ovim mojim postom pomalo rušim harmoniju ispred napisanih postova... ali gonjen neodoljivom željom da prokomentarišem dole navedeni citat:

Citirano

Orginalno od Gerilac

Osobe ove razine duse su prevrtljive i djeluju licemjerno: kada su s dobrima - cine dobro, a kada su u drustvu losih i pokvarenih - povode se za njima. Sklone su prenosenju rijeci i samodopadljive su. Radi toga imaju zelju da im se dive oni s kojima su u drustvu (murailuk). ..., a osjecaju zadovoljstvo ako su u centru paznje. ..., a spremni su druge potcjenjivati i omalovazavati. Njihove zelje su promjenjive, jer brzo zavole jedno, a lahko ljubav poklanjaju drugom.

...reših da se ipak oglasim ovde, uz izvinjenje i pokretaču i ostalim koji čitaju, ukoliko sam narušio samu koncepciju i harmoniju dosad izrečenog.Naime,

Ovo što sam citirao, u mnogome ocrtava i trenutno stanje moje duše- a verovatno je plod te želje za divljenjem onih s kojim sam u društvu ( dakle vas, ovih koji čitate ovo što sam napisao)- i sam ovaj post.
Iskreno se nadam da ću, uz Allahovu dž.š. pomoć prevazići ovaj stadijum u razvoju svoje duše, i doseći neki od ubuduće opisanih, a boljih stanja svoje duše.

Ukoliko je ovaj post bar malo potakao i Vas na razmišljanje o stanju vaših duša, utoliko je ovaj moj post opravdaniji.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

24

Srijeda, 31. Mart 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Dragi moj brate Sanse, lijepo je sto si se ukljucio i naravno nisi mi poremetio nikakav red, barem sto se mene tice. I hvala ti sto si mi omogucio da jos danas dodam post ovaj koji govori o sljedecem stupnju Duse. A na tvoju dovu stavljam Amin. :)

[SIZE=3]Nadahnjujuca dusa
(en-nefsul-mulhima)[/SIZE]

"Pa je nadahnjujemo njezinim grijehom i bojaznoscu. Uspjet ce samo onaj ko je ocisti, a bit ce izgubljen onaj ko je na stranputicu odvede." (es-Sems: 8-10.)

Boja nadahnjujuce duse je crvena, odgovara joj polozaj uzavrelosti (hijadz), a pojiliste joj je spoznaja.

Uceni ljudi kojima nedostaje poboznosti i pobozne osobe kojima nedostaje znanje pripadaju razini nadahnjujuce duse. Ukoliko ostanu na ovom stajalistu uceni ljudi ce i dalje citati, istrazivati i znanje siriti, ali nece napredovati u razvoju i jacanju srca, sto ce biti uzrok njihovom moralnom i duhovnom padu na nize razine. Imat ce teoretsko znanje, ali nece imati blagoslova; gomilat ce koru, a odbacivat jezgru. Jezgra znanja cisti pokornost Allahu Uzvisenom od necistoca koje donosi gomilanje kore: pohlepe, uobrazenosti, licemjerstva i castoljublja.

Sto se tice poboznih, oni ce se predati uzivanju u jelu, picu, igri, zabavi, ukrasavanju odjece i isticanju dokazivanjem onima od kojih traze priznanje ili sukobom sa onima koji ih uznemiravaju. Radi toga dolazi do pojave poznate pod nazivom "zloupotreba vjere". Neposlusnost Allahu Uzvisenom je bolest a poslusnost Njemu lijek. Nepravda je bolest a pravednost je lijek. Pogreska je bolest a ispravnost je lijek. Grubost je bolest a pokajanje je lijek. Poslusnost, pravednost, ispravnost, darezljivost i pokajanje su jezgre znanja i pokornosti.

Nadahnuca su razlicita. Sejtanska nadahnuca su raznovrsna i promjenjiva, za razliku od dusevnih koja su jednoobrazna i egocentricna. Razlika medju njima je u tome sto sejtan mijenja podsticaje: ako se odbije jedan, on dolazi s drugim, jer je njemu vazno da covjek grijeh cini kako bi ga na put koji vodi u propast naveo, dok dusa (nefs) ustrajava u zeljama svojim.

Za razliku od negativnih podsticaja, pozitivni podsticaji dolaze od meleka i sa Prijestolja (Arsha) od Milosnog (Rahmana). Melekski podsticaji u skladu su sa objavljenim Zakonom, a od Milosnog dolazi uputa, cisto znanje i jasna objasnjenja.

Osobine koje se javljaju na ovom stajalistu su: znanje (ilm); pokornost (tevadu'); pokajanje (tevba); strpljivost (sabr); zahvalnost (shukr); darezljivost (sahava); zadovoljstvo sa onim sto se ima (kana'a) i podnosljivost (tehamud).

Da bi se preslo iz razine duse nadahnjujuce, te da bi se ona ocistila i izbjegao pad na nize razine, nuzno je proci kroz cetiri smrti:

crvenu - kroz koju se prolazi borbom protiv strasti;
bijelu - zadovoljenjem dopustenom hranom i picem, bez probiranja i pretjerivanja;
zelenu - neobracanjem paznje na odjecu, izuzev uskladjivanja sa propisima i
crnu - prihvatanjem uznemiravanja svjetskih bez pravdanja i uzvracanja.

Srce jacaju i zelje preciscavaju djela pokornosti, a grijesi donose bolest i dusu prljaju. Na ovom stupnju najveca opasnost je gasenje svjetla ispravnog vjerovanja i radi cega se pada na stupanj licemjera - osoba najnizeg polozaja u dzehennemu, ostavljenih bez zastite i pomoci.

"Dvolicnjaci ce na samom dnu dzehennema biti i ti im neces zastitnika naci." (en-Nisa': 145.)

Izbavljenje sa ovog stupnja duse postize se trajnim spominjanjem imena Bica - "Hu". Zamjenicnim iskazivanjem "On" ukazuje se na Njegovu sveobuhvatnost, a ne odsutnost, niti posebnu izdvojenost, jer ovo ime obuhvata sve svjetske pojave, njihove snage i njihovo opstojanje.

Allahimanet.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

25

Ponedjeljak, 05. April 2004

[SIZE=3]Smirena dusa
(en-nefsul-mutmeinna)[/SIZE]

"A ti, duso smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna, zadovoljavajuca, pa udji medju robove Moje, i udji u dzennet Moj!" (el-Fedzr: 27-30.)

Boja smirene duse je bijela, njezin svijet je Sustina muhammedijska (hakikati muhammedija), a pojiliste joj je sustina. Dolaskom u stanje smirenosti dusa poprima nove kvalitete, sto se pokazuje kroz vjerovanje, zelje, osobine, govor, djela i ponasanje. Postane posebno darezljiva, a za prijatelja je spremna uciniti sve sto je potrebno. Osjeti srca postanu vrlo istancani: gledano s vana izgleda kao da cita prirodu, razumijevajuci jednako govor i stanje. Na ovom stajalistu dolazi do otkrovenja (keshf), jer je predjena granica smrti. Stanje smirene duse pokazuje se kroz dobra djela (amelus-salih); potpunu potcinjenost Allahu Uzvisenom (tevekkul); samodisciplinu (rijada); neprejedanje (dzu'); razmisljanje (fikr) i poboznost (ibada).

Opasnost i iskusenja na ovoj razini su pojave koje izazivaju strah, radi cega moze doci do povlacenja i bjezanja; i prizori koji privlace paznju posmatraca tako sto on zadrzava svoj pogled na njima. Na ovoj dionici puta srce trazi cast u bojaznosti, snagu u pouzdanju na Allaha Uzvisenog, bogatstvo u prepustanju Njemu onoga sto mu je dato u posjed, a uzivanje u cinjenju dobrih djela. Allah Uzviseni kaze:

"Najugledniji medju vama je onaj koji je najbogobojazniji." (el-Hudzurat: 13.)

Dakle, cast je u bojaznosti, a ponizenje u grijesenju; snaga je u oslanjanju na Allaha Uzvisenog, a slabost u oslanjanju na zlato, novac, porijeklo i polozaj; bogatstvo je u povjerenju prema Njemu, a siromastvo imati povjerenja u sebe i u svoj posjed; uzivanje je u cinjenju dobrih djela, a smrt u grijesenju.

"Onima koji govore: 'Gospodar nas je Allah!' pa poslije ostanu pri tome - dolaze meleki: 'Ne bojte se i ne zalostite se, i radujte se dzennetu koji vam je obecan.'" (Fussilet: 30.)

Na ovom stupnju duse treba trajno spominjati ime svojstva Bica "Hajj". El-Hajj je ime svojstva zivota koji nema pocetka niti prestanka. Kao svojstvo sultan je svim drugima svojstvima i imenima, jer s njime mogu doci do izrazaja i manifestacije.

Allahimanet.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

26

Utorak, 13. April 2004

[SIZE=3]Zadovoljna dusa
(en-nefsur-radija)[/SIZE]

"A ti, duso smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna, zadovoljavajuca, pa udji medju robove Moje, i udji u dzennet Moj!" (el-Fedzr: 27-30.)

Boja duse na ovom stupnju je zelena, njezin svijet je svijet osvjedocenja (shehada) i nema odredjenih pojilista. Na ovoj razini dusa je vezana za buduci svijet - dzennet i dzehennem, pa sve sto od nje dolazi regulisano je mjerilima Sudnjeg dana. S obzirom da su to jedino ispravna mjerila, u takvoj dusi je prisutno zadovoljstvo s Odredbom Allaha Uzvisenog. Njezin sastav je ljubav prema nagradi Allaha Uzvisenog i strah od Njegove kazne koji nemaju u sebi primjesa ljubavi i straha nizih stajalista. Osobe ove razine potpuno su svjesne polaganja racuna, njima se knjiga njihova daje u desnu ruku, a boraviste im je visoki dzennet.

"Onaj kome se knjiga njegova u desnu ruku njegovu da - reci ce: 'Evo vam, citajte knjigu moju, ja sam cvrsto vjerovao da cu racun svoj polagati'. On ce biti u zivotu zadovoljnom, u dzennetu predivnom, ciji ce plodovi nadohvat ruke biti. 'Jedite i pijte radosni, za ono sto ste u danima minulim zaradili.'" (el-Hakka: 19-24.)

Ovo je stajaliste na kojem je Zekerijja'u, alejhisselam, darovan sin Jahja, alejhisselam! On je, plaseci se nasljednika svojih poslije sebe, molio Allaha Uzvisenog da mu daruje od Sebe zastitnika (veliju) s kojim ce On biti zadovoljan.

"Bojim se rodjaka svojih po krvi poslije mene, a zena mi je nerotkinja, zato mi pokloni od Sebe zastitnika, da naslijedi mene i porodicu Jakubovu, i ucini ga, Gospodaru moj, zadovoljnim." (Merjem: 5., 6.)

S obzirom da ovo nije krajnje stajaliste, na njemu se javlja zelja za zadovoljstvom Allaha Uzvisenog, sto je bio uzrok Musaovoj, alejhisselam, zurbi, pa je iza sebe ostavio narod svoj.

"'A sta te je pozurilo od naroda tvog, o Musa?' Rece: 'Oni su mi na tragu, a pozurio sam Tebi, Gospodaru moj, da budes zadovoljan.'" (Ta-ha: 83., 84.)

Robovi na ovom stajalistu ne obaziru se na ono sto dolazi iz prolaznog svijeta, slave Gospodara svoga s Njegovom zahvalom prije izlaska sunca - slave Gospodara svoga i zahvaljuju Mu prije nego ugledaju blagodati; i prije zalaska sunca - prije nestajanja blagodati; u nocnim casovima - kad blagodati ne vide; i na krajevima dana - kad ih ocekuju i kad ne ocekuju.

Rekao je Muhammed, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, da je Allah Uzviseni rekao:

"Ko nije zadovoljan Mojom odredbom i nije strpljiv na udarcima, neka trazi sebi drugog gospodara osim Mene." (Bejheki)

Na ovom stupnju duse potrebno je trajno uciti ime "Vahid". El-Vahid je Onaj koji je Jedan, ne kao jedinka u mnostvu, nego nikada nije imao, niti ima, niti ce imati sebi jednakog, slicnog, udruzenog, upartnerenog, niti suprotstavljenog.

Allahimanet.

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

27

Utorak, 13. April 2004

OBZIROM DA JE DOSTA VAŽNO DA MU'MIN BUDE OD MLADOSTI ČOVJEK U ŽELJI ZA POSTIZANJEM ZNANJA O ISLAMU ILI UPOZNAVANJA SA SUŠTINOM VJERE MORA BITI UMJEREN

POLAKO SA OVIM TEMAMA. MALO NEKA BUDU SAZETIJE MOLIM VAS

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

28

Srijeda, 21. April 2004

Esselamu alejkum

Suština islama je opširna tema, ali jedan, pomalo zaboravljeni, detalj naše tradicije lijepo opisuje tu suštinu. Naime, naši stari su nosili ćalmu. Ovo nije bio detalj raspoznavanja već je služila u slučaju smrti kao ćefin. Ćalma je platno obavijeno oko ćulaha u dužini od jednog ćefina, a shodno hadisu "smrt je čovjeku bliža nego jaka za vrat".
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

29

Srijeda, 28. April 2004

Evo poslije krace pauze nastavljam sa pisanjem na temu sustina Islama. Eto, valja ponekad pauzu napraviti. :)

[SIZE=3]Zadovoljavajuca dusa
(en-nefsul-merdijja)[/SIZE]

Boja zadovoljavajuce duse je crna, njezin svijet je svijet svjedocenja (shehadeta), nema odredjene boje niti pojilista.

Na ovoj razini dusa je ispunjena ljubavlju prema Allahu Uzvisenom i strahom od udaljavanja iz Njegove blizine i nema u sebi primjesa ljubavi i straha nizih stajalista. Uspjeh onih koji dosegnu ovaj polozaj je veliki, oni su na Allahovoj strani - oni su Njegova Stranka.

"Reci ce Allah: 'Ovo je dan kad ce koristiti iskrenima iskrenost njihova. Njihovi su dzenneti, ispod njih teku rijeke, vjecno ce biti u njima, zauvijek. Zadovoljan je Allah njima i zadovoljni su oni Njime. To je uspjeh nemjerljiv.'" (el-Maida: 119.)

"Neces naci narod koji vjeruje Allaha i Posljednji dan, a da vole onog ko se suprotstavlja Allahu i Poslaniku Njegovom, makar im bili ocevi njihovi, ili sinovi njihovi, ili braca njihova, ili rod njihov. Njima je On upisao u srca njihova iman i ojacao ih Duhom od Sebe, i On ce ih uvesti u dzennetske basce kroz koje ce rijeke teci, da u njima vjecno ostanu. Zadovoljan je Allah njima i zadovoljni su oni Njime. Oni su Allahova Stranka! Zar nece, uistinu, Stranka Allahova biti ona koja ce uspjeti?" (el-Mudzadele: 22.)

Ovo je stajaliste onih koji su na Hudejbiji dali prisegu Poslaniku, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem.

"Allah je zadovoljan onim vjernicima koji su ti pod drvetom prisegu dali. On je znao sta je u srcima njihovim, pa je spustio smirenost na njih, i nagradit ce ih skorom pobjedom." (el-Feth: 18.)

Iz zadovoljstva Allahovog, na one koji su na razini "prisege pod drvetom" (tahtesh-shedzereti), spusta se smirenost koju donosi svjetlo uvjerenja, sto je znak bliske pobjede i zadovoljstva s bogatim plijenom otkrovenja i spoznaja svetih Istina - svojstva i imena - Mocnog i Mudrog.

To su robovi cija je privrzenost islamu toliko jaka da nevjernici izgube svaku nadu da ce ih od vjere njihove odvratiti:

"Danas su nevjernici izgubili svaku nadu da cete vi otpasti od dina svoga, zato se ne bojte njih, vec se bojte Mene. Danas sam vam din vas usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude Din." (el-Maida: 3.)

Na ovom stajalistu se trazi zadovoljstvo Allaha Uzvisenog i ovaj polozaj je veci od polozaja u dzennetu Adna.

"Obecava Allah vjernicima i vjernicama dzennetske basce kroz koje ce rijeke teci, u kojima ce vjecno boraviti, i divne dvorove u vrtovima edenskim, a zadovoljstvo od Allaha je vece. To je, doista, uspjeh nemjerljiv." (et-Tevbe: 72.)

Na ovom stupnju duse potrebno je trajno uciti ime "Aziz". Al-Aziz je ime moci i nepobjedivosti.

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

30

Srijeda, 28. April 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Pravi put je kada se i zahir i batin upotpune. Dakle, uspostavi se Serijat i kada covjek pobjedi sebe samog putem unutarnje nauke (batin). Tako da je kod njega uspostavljen red i s vana i iznutra.

Iako je prilog sa druge teme odgovaram ovdje jer mislim da je ovo pravo mjesto. Gerilac, jeste pravi put ravnoteza izmedju zahira i batina, egzoterickog i ezoterickog ali mi ti svojim postovima vise preferiras batinijama a oni su ipak zalutali. Oni su potpuno zapostavili zahir i u svemu vide tajnovito znacenje. Evo i ovi tvoji postovi o sustini islama obiluju tim materijalom. Hajde ako ti nije mrsko objasno gdje si nasao da harfovi imaju one brojcane vrijednosti i ona znacenja. Otkud to da je boja zadovoljavajuce duse crna. Sta je to zadovoljavajuca dusa? Meni je ono stvarno novo.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

31

Četvrtak, 29. April 2004

Na jednom mestu je pokretac ove teme napisao (mozda ne u ovoj temi) da je sustina Islama i u minaretu dzamije.. Meni najpre nije jasno kako to, a onda mi nije jasno kako to da postoje i dzamije bez minareta (Cini mi se da sam postovao vec neke slike istih).. gdje je njima 'sustina' ili one prestaju biti dzamije? Nije mi jasno sto je sustina u gerilca zasnovana na sve samim cinjenicnim stvarima koje su po defaultu nesto sto je svrsishodno, a kod njega uvijek bivaju nesto tajnovito. Odakle crpi ta 'znanja'? Ako je to neki slican njemu u knjigu srocio to me ne zanima, zanimaju me autenticni textovi koji potvrdjuju ono sto on pise. I ako je sve tajnovito sto nam tajnu ne objasni?

Meni je jedino jasno da sve stvoreno od Allaha Stvoritelja Svemoguceg ima svrhu svoju i stvoreno je po zakonu Stvoritelja. I te 'tajne' koje oni otkrivaju i 'cuda koja ih ocaravaju' su nesto normalno sto se mene tice.. nesto sto je normalno jer drugacije nije moglo biti i nesto sto se drugacije nije moglo desiti. Jer Savrseni kad stvara ne stvara nista slucajno i ne ostavlja greske iza sebe. (te tako sve ima neki pecat, neku svrhu, neki smisao, neki zakon, neki princip neku pravilnost... sve sve sve).

A sustina je negde dublje.. u nama.. A objasnjava se (onolikko koliko moze) nekom doktrinom ili preciznim razmisljanjem (ako ne preciznim izvodima iz autenticnih textova), a ne tajnovitim 'cinjenicama' i besmislenim romantizmom (kakvog se neki drze). Manifestuje se vjerovanjem... a ispoljava se ponasanjem. Mislim da drugacije ne moze da se postavi.. Ako gresim nek mi neko ukaze.. Al ne tajnovito.. i ne romantizmom..
mogu ja da se potpisem i bolje...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 29. April 2004

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Na jednom mestu je pokretac ove teme napisao (mozda ne u ovoj temi) da je sustina Islama i u minaretu dzamije.. Meni najpre nije jasno kako to, a onda mi nije jasno kako to da postoje i dzamije bez minareta (Cini mi se da sam postovao vec neke slike istih).. gdje je njima 'sustina' ili one prestaju biti dzamije?

One formalno nemaju minaret a suštinski imaju (o)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 29. April 2004

Ed,
Poznato mi je da su batinije zalutale i neznam odakle ti zakljucak da sam ja vise batinija, naime, forma se uspostavlja i obavlja a onda sama ta forma krije ili u sebi nosi sustinu. Zahirije postave formu i misle da je to kraj. Sva njihova razmisljanja se onda vrte oko forme, koja je forma ispravna a koja ne. Batinije ne postavljaju formu, tj. ne obavljaju je, jer smatraju da treba shvatiti sustinu i onda vise forma nije potrebna, sto ja ne smatram, jer to je ravno nevjerstvu (kufr). U ovom njihovom shvatanju oni zanemaruju da se forma (tijelo, kalup) nosi sve dok su na ovom dunjaluku, tako da forma vazda vazi. A tijelo, tj. kalup krije sustinu insansku.

Fingersbroken,
Naravno da ima razlike izmedju vjerskog objekta sa munarom i bez munare. Sa munarom se zove Dzamija, a bez munare se zove Mesdzid (mjesto u kojem se Sedzda cini). Dalje, ne bih sa tobom, jer ti hoces da ti neko kaze nesto onako kako ti to hoces da ti se kaze sto ne dozvoljava tebi samom da saznajes dalje. Cvrsto si vezan za racio i razum, i njime si ogranicio sve, tako da ja nevidim da, barem ja, mogu da ti ukazem na manjkavost (veliku) takvog nacina ucenja i saznavanja. Osim toga u koriscenju mozga si veoma spretan tako da je veoma tesko proci kroz tvoje straze koje si postavio i pristupiti ti. Ja sam se izmakao sa svih konfliktnih tema, jer sam se umorio od rasprava sa tobom. Ne bih zelio da u to opet upadnem. Ne daj Boze. A i primjetio sam takodjer, ako smijem to iznijeti, da sve sto tebi ide van razuma i sto ulazi u metafizicko i duhovno, nazivas romantizmom, itd. Problem nije u tvojem nazivanju takvom, vec je problem u nacinu kako ti to iskazujes, uopste ne pomisljas da moze bit eto to i Istina. Nekako sa visine na sve to gledas. Vidis sebe i svoje vidjenje superiornim i univerzalnim, sto ja ne vidim takvim. To sam pokusao i reci ti, ali smo samo sve dublje i dublje ulazili u raspravu. Molim te nemoj nastupati tako, ako zelis da razmjenjujemo postove. Ako primjetim da se ponovno u tebi "bude" one emocije ja cu se samo napravidi lud i necu ti odgovarati, insallah.

Allahimanet.

34

Četvrtak, 29. April 2004

Pazi zanimljivosti: u Maleziji (posto sam na dzamije bez minareta prevashodno milio na neke dzamije odavde) se dzamija kaze Masjid (mesdzid).. I oni tako nazivaju i one sa minaretom i bez njega. Dakle kad se na nas prevede dzamije su i to i to. A na arapskom? kako se kaze sta mislis? Rijec koja je najslicnija rijeci dzamija znaci univerzitet (a ne dzamija) a ono sto ti nazivas dzamija kaze se upravo masdzid (bez gramatickih korekcija ti pisem i transkribovano na latinicu :) ). I dzamija (ono sto je tebi u glavi pod tim pojmom) upravo znaci mjesto gdje se obavlja sedzda.. A dzamijetu (tako nesto) je univerzitet. I sto se pozivas na to? I sto ti mislis da si uvijek u pravu a sasvim pausalno iznosis stvari neprovereno? Nego sve i da si mi tim odgovorio nisi mi rekao gdje je tu sustina... I gdje pise da jeste (u autenticnim textovima) i na koji nacin? Kad mi predstavis nece biti problema da povjerujem i prihvatim.

A makar si ti trebao nesto da skontas: sve sto ne mogu da dokucim razumom, tj sto nije dato razumu da dokuci, ne posmatram ni malo sa visine niti superiorno, vec ne dozvoljavam nicemu, niti bilo kome, drugom da me vodi tuda osim Bozje objave i onoga sto je Bog rekao o tome. TO je polje u koje svjetlo razuma ne dopire i nema slucaja da je to nesto bas mozda u pravu (kako ti rece) jer me se ne tice cak i ako nesto pogodi.. Data nam je objava o svemu tome i receno je ono sto treba da znamo i ono na osnovu cega trebamo znanja u tim poljima da sklapamo. I sta god da se kaze o tome (Sto razum ne razume) mora da bude direktno vezano za Bozju objavu jer u svakom drugom slucaju ima mnogo vise sanse da je lutanje nego da je istina, i uvijek ga prihvatam kao lutanje (pogotovu ako je tanovito) ukoliko se ne poziva na autentican text.. (cini mi se da si video da trazim da i ti prikazes isti). I nadam se da sad to ne pripisujes razumu vec onome sto bi i ti trebao da postujes.. vjerovanju u Bozje objave i ne odstupanje od pracenja iste (a koja vazi i na polju koje razum moze da prati a i mnogo dalje od toga.. a mi kao ljudi mozemo u to da se uverimo samo u ovom prvom (mnogo malom) djelu u kojem razum igra vaznu ulogu te i Allah sam kaze da shvataju oni koji razuma imaju, a na ovom drugom nam nije dato da se 'naslijepo' ni iskusavamo). Nadam se da si sad razumeo. Ni jednu rececnicu koju pisem ne pisem zbog konfilitka licnosti i pokusaja napadanja nekog, vec samo da bih iznio moje vidjenje istine, ili da bih opovrgao nesto sto mislim da je daleko od toga. A ima itekako nacina da ja nesto shvatim il prihvatim.. Samo pises ono sto jeste i to ne mogu da opovrgavam.. A kad je to nesto novo za mene onda ga srecan prihvatim (sve dok je u skladu sa gore navedenim kriteriima)... Naucih ja puno toga na forumu moj gerilac na raznim poljima (ed, sans, hadalj, admin.. ).. Al gotovo nista od tebe..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

35

Četvrtak, 29. April 2004

Halalit ces mi ako ti ne budem adekvatno odgovorio, jer nemam snage da ti odgovaram tako kako ti hoces da ti se odgovori. Samo, cu eto reci, da je sasvim suludo da ijedan musliman moze da pomisli ili da sumnja u to da su nasa dva glavna izvora za saznavanje Kur'an i Sunnet. Medjutim, shvatanje i razumijevanje istih tih izvora na ispravan nacin daje Allah dz.s. kome On hoce. To mogu reci samo i ne bih dalje, halali. I reci cu ti da i dalje stojim pri tome da nije isto Dzamija i Mesdzid. A to sto nisi nista od mene naucio ja nisam kriv zaista. I ja tu nemogu nista.

[SIZE=3]Savrsena ili cista dusa
(en-nefsus-safija/kamila[/SIZE] )

"Sve sto je na njoj (Zemlji) prolazno je i nestaje, a vjecno je Lice Gospodara tvoga, Vlasnika nemjerljivosti i casti." (er-Rahman: 26., 27.)

Savrsena dusa nema boje, niti ima odredjeno pojiliste, jer su joj pojilista sva naprijed spomenuta, a njezin svijet je zapanjenost (hajra). Kada se dusa usavrsi, On takvog roba Sebi prikuci i daruje onim sto oci nisu vidjele, niti usi cule, niti je ljudsko srce moglo zamisliti i pozeljeti. Poslanik Allahov, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, je rekao:

"Medju muskarcima je vise onih koji su postigli stupanj savrsenosti, a medju zenama su Asija - zena Fir'avnova, i Merjema - kcerka Imranova." (Buhari, Muslim)

U drugim predajama se navodi da su savrsenost postigle, pored hazreti Asije i hazreti Merjeme, radijallahu anhuma, jos i hazreti Hatidza kcerka Huvejlidova, zena Poslanikova, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, i njegova kcerka hazreti Fatima, radijallahu anhuma!

Osobe u kojih je dusa savrsena imaju zelju samo za Licem Allahovim. Njihova vrijednost je tolika da On naredjuje da se svoj pogled ne skida s njih:

"I strpi dusu svoju sa onima koji mole Gospodara svoga jutrom i navecer, zeleci Lice Njegovo; i ne skidaj oci svoje s njih." (el-Kehf: 28.)

Na ovom stupnju trajno se uci ime "Vedud". El-Vedud je ime prisne ljubavi koja se javlja iz uzitka u Njegovim trajnim darovima i vjecnim vrlinama.

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

36

Četvrtak, 29. April 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Ed,
Poznato mi je da su batinije zalutale i neznam odakle ti zakljucak da sam ja vise batinija ...

Ne, nisam rekao da si vise batinija vec da nekako preferiras njima, previse je tajanstvenog, skrivenog u tvojim izlaganjima. Nedaj Boze da si batinija, bio bi izgubljen. No ja bih volio da mi tvoji stavovi postanu malo jasniji pa ako mozes odgovori mi na vec postavljena pitanja:

Citirano

Hajde ako ti nije mrsko objasno gdje si nasao da harfovi imaju one brojcane vrijednosti i ona znacenja. Otkud to da je boja zadovoljavajuce duse crna. Sta je to zadovoljavajuca dusa?

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

37

Petak, 30. April 2004

Pa dragi brate Ed, ako krenemo od pretpostavke (ne tvrdim) da moj polozaj je na sredini, dakle centriran onda bi znacilo da si ti malo vise blizi formalistima, a manje sredini gdje se podjednako gleda na formu i sustinu, pa iz tvoje tacke gledista tako i izgleda, jer danas malo ko od zvanicne uleme i prica o sustinskim stvarima, pa kada neko o tome prica izgleda da preferira batinijama. A ako si ti sredina, dakle podjednako pazis i na formu i na sustinu, onda si u pravu kada kazes da preferiram njima.

Ali, pazi sada ovo, sto se tice forme nju je potrebno nauciti i uspostaviti je. Dakl,e nabuba se napamet i obavljas je sto je vise moguce. I tu nema neke sada dalje da tako kazem, filozofije. Dakle, forma se uspostavlja a onda se prelazi na razmisljanje o sustini te forme. Tako da ako ja pricam o sustini samo to ne znaci da vise vucem ka jednom a manje ka drugom, ovo je naravno moje razmisljanje, o tome. Dakle, oko forme se nema sta razmisljat u smislu postavljanja. Odaberes jedan od mesheba i krenes slijedit taj mesheb, tj. uspostavis kod sebe Serijat po tom meshebu.

Rasprava oko forme same, tj. oko nacina uspostavljanja forme je novijeg doba i sada je svako se uzeo toga. Ranije je to bilo pitanje strogo samo za Mudztehide, Meshebske Imame, Fakihe, itd. Mi "obicni" se nismo imali sta tu mijesat. Danas je doslo do toga da svako ima prevedene zbirke Hadisa pa po njima "tuha" i raspravlja kako treba i sta treba oko forme. Najgore je to sto oni ne razumiju sustinu te forme, pa nemogu oni o tome ni pricati. Prijasnji Mudztehidi, Imami, Fakihi i dr. su odlicno poznavali i sustinu forme, pa su bili potpuni Mudztehidi, Imami ili ti Fakihi.

Danas se medju ulemom pojavio veliki broj onih koji uopste i ne razmisljaju o sustini, a kamoli da je poznaju, cak ima i onih koji sustinu i ne priznaju ili je svjesno zanemaruju i govore da nam to nije potrebno. Ili, sto je najgore sustinu sami osmisljaju i nadomjescuju, sto je veoma opasno.

Zbog toga ja cesto i pitam ona pitanja sta znaci ovo, sta znaci ono kod forme. Recimo ona pitanja oko namaza, dijelovi namaza, posta, ezana, itd. To ja pitam i ulemu kada nekad sjednem sa njima, pa sam vidjeo da o tome ili malo ili nista neznaju (ovo je fakat).

Tako da se sve na kraju svodi na to, cija je predaja jaca, pouzdanija itd. sto uvodi u jednu veliku raspravu koja se i djesava trenutno.

Dakle, ja sam Hanefijskog mesheba i ja se vise nemam sta razmisljat oko nacina ili vrste forme koju cu slijediti. Odmah prelazim na razmisljanje o sustini, odnosno na saznavanje i spoznaju sustine forme (Serijata). Kada sam krenuo da trazim sustinu uvidio sam da ulema koja se nalazi u pazaru (barem ono sto sam ja upoznao i vidio) nezna o tome ili malo zna o tome, pa sam krenuo dalje u potragu.

Sada sam stava da nemoze cak ni pozivac biti (Da'ija) neko ko ne poznaje sustinu vjere, sustinu forme, dakle ko nije potpun. Onaj koji poziva u vjeru bez poznavanja sustine svodi vjeru na jedan skup pravila koje treba izvrsavati i to je to. Onda to izgleda ono tipa hajde moras da klanjas jer je naredjeno, moras da postis, itd. A kada neko dodje pa iznese probleme svoje unutarnje onda nemaju lijeka za njega, vec samo onako fino odbruse i kazu, nema tu neke filozofije uzmi i klanjaj i gotovo. Tako da umjesto pravog cilja glavni i krajnji cilj postaje forma, tj. Serijat. I onda kada neko Serijat kod sebe uspostavi odmah konta e sada sam ja zavrsio sa sobom, sada mogu da pozivam druge. Ili ti tipa, ja sam sada Dzennetlija i idem da vadim ljude iz Dzehennema (u tom smislu).

Ali, eto sve to i ne bi bio problem kada se oni ne bi ponasali onako kako se ponasaju kada im pomenes sustinu vjere. Postave se odmah ono, cekaj sta imas ti od skole, pa ako imas neke skole onda mozes nesto da kazes, a ako nemas onda ide ono, ko je tebi dao za pravo da bilo sta o vjeri kazes, zna se ciji je to POSAO. To se meni dojmi kao kibur (oholost), a Allah najbolje zna.

E, sad opet kazem, moze bit da ja sve ovo nisam u pravu, ali jedno znam, da sve sto radim trudim se da radim iskreno i nisam lud da svjesno idem protiv vjere ili da namjerno lutam ili nesto izbjegavam. Da sam to htio pa to sam mogao i po kafanama i po kaficima. Zar ne?

A sto se tice ovih tvojih pitanja, kada naidjem na opsirniji neki opis Zadovoljavajuce duse i nesto opsirnije oko onih Harfova i njihovih brojcanih vrijednosti napisat cu ti. Trudio sam se da sto krace postove naopisem o ovome da ne bi bili glomazni, kao ovaj sad sto je. :)

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

38

Petak, 30. April 2004

Selam alejkum Gerilac,
kao sto vjerovatno pretpostavljas i ja sam hanefijskog mezheba i slazem se sa ovim sto si napisao. Tacno je to sto kazes da su se nekada samo ucenjaci bavili strucnim pitanjima iz fikha, akaida i drugih vjerskih disciplina. Ovo sto danas imamo je jedno tesko stanje, svako vidi sebe kao muftiju. Olako se poteze za rijecima kao sto su haram, nevjernik, otpadnik … forma je pobijedila sustinu. Zato i jesmo u halu u kojem se nalazimo. Zato je najbitnje da se polako vratmo vrijednostima koje su njegovane u prvim stoljecima islama: napajanje sa cistih izvora, postivanje ekspertnosti, temeljitost u radu, uvazavanje drugacijeg stava. Treba da smo svjesni da nas je Allah dz.s stvorio razlicitim, nismo svi istih predispozicija, emotivnog stanja, imana na kraju krajeva. No, usvajanjem ovih principa sve se te razlike lahko prebrodjavaju i one na kraju budu ono sto zapravo i treba da budu: rahmet, milost a ne izvor problema i sukoba.

Nikada se u historiji nije vise trosilo papira i mastila nego danas. Ovo ima za posljedicu da se na trzistu pojavilo sve i svasta. Zato je nasa obaveza da budemo sto oprezniji kada usvajamo znanje i kada ga na druge prenosimo. Islam je objasnjen preko miljenika Allaha dz.s. Njemu Allah dz.s. nije dozvolio da pogrijesi u toj plemenitoj misiji. Nasljednici Poslanika a.s. su ucenjaci. Njih Alah dz.s. nije zastitio od gresaka. Ali bez njih se ne moze. Ogroman broj vjernika nije sposoban da uzima znanje direktno od Poslanika a.s. Zato su ucenjaci tu. Allah dz.s. kaze "Pa pitajte ucene ako sami ne znate!" (El-Enbija`:7)

Svjesni ovoga, nije problem sebe izgraditi u obrazovanog vjernika sa ispravnom praksom. Nasa pripadnost mezhebima nam olaksava taj put. Medjutim, kada izadjemo u javnostr kao daije, pozivaci u Allahovu vjeru moramo se paziti da ne napravimo pogresan korak. Jedan od tih koraka moze biti i navodjenje onoga za sto nemamo potporu u izvorima islama. Naravno, ja ne kazem ni da ti imas a ni da nemas izvore za ono sto govoris. Jednino sto mogu da kazem je da je meni nepoznato. Medjutim, ja bih volio o tome i dalje razgovarati ali kako to Ebu Jusuf , poznati ucenik imama Ebu Hanife r.a. kaze: "Nikom nije dopusteno da iznosi svoje misljenje, sve dok ne spozna odakle smo ga uzeli!" bojim se govoriti o tome bez potrebnog znanja.

Zato bih te zamolio cim dodjes do tih izvora da mi ih proslijedis.

Selam alejkum

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

39

Petak, 30. April 2004

i posebno alejkumusselam Ed-e,

Taman tako, potrudit cu se, insallah, da nadjem izvore kakve ti trazis. Ja pravo da ti kazem ne ulazim dalje u to, jer u autoriteta od kojeg sam ovo uzeo uopste ne sumnjam.

[SIZE=3]NOCNO PUTOVANJE - ISRA' (1)[/SIZE]

Spoznaja duse i borba protiv niskih strasti njezinih glavna je obaveza prema sebi onih koji idu Putem ispravnim. Protivljenje Silnoj i Uzvisenoj Istini, u momentu dolaska Odredbe, znak je umiranja srca radi cega se njime ne moze prihvatiti vjera, jedinstvo i istinsko oslanjanje. Vjernicko srce ne zna za "zasto" niti za "kako". Naprotiv, dusa je ta koja se cijelim svojim bicem protivi i odupire Odredbi. Zato, ko zeli dobro svojoj dusi neka se bori protiv nje i suzbija je, sve dok ne bude siguran i bezbjedan od njezinog zla. Jer, dusa je zlo u zlu. Protiv nje treba voditi borbu sve dok se ona ne smiri, kada postaje dobro u dobru, potpuno poslusna i pokorna htijenju Allaha Uzvisenog napustajuci svaku neposlusnost. Takvoj dusi bit ce receno:

"A ti, duso smirena, vrati se Gospodaru svome, zadovoljna, zadovoljavajuca." (El-Fedzr: 27., 28.)

Teznja smirene duse postaje cista i ispravna, zlo od nje ne dolazi, ne veze se za prolazno i s pravom se povezuje za Ibrahima, alejhisselam, koji se nije povodio za njom, koji je napustio njezine zelje, cije srce je bilo smireno i koji je odbio pomoc kada su mu je nudila stvorenja. Na taj nacin je Ibrahim, alejhisselam, dokazao ispravnost vjerovanja, pokornosti i pouzdanja. Kao znak pomoci Allaha Uzvisenog onima koji se okite Njegovim svojstvom strpljivosti, a sto ce im na Ahiretu donijeti neizmjernu nagradu, jesu i Njegove rijeci vatri u koju je bio bacen Ibrahim, alejhisselam:

"Budi hladna i spasonosna Ibrahimu." (El-Enbija': 69.)

Dusa je na ovom svijetu poput putnika u mrkloj noci. Njezin spas ovisi o upucenosti, zdravlju i jacini srca koje je mjesto znanja, osjecanja i vjerovanja. Iz tog razloga vazno je upoznati put srca kroz ovosvjetska stanja, iskusenja i pojave, kako ne bi doslo do njegovog slabljenja. Jer, ako je srce bolesno, dusa preuzima inicijativu, a ona je zlo u zlu, osim one koja je obasuta miloscu - miloscu imena Rahim (Premilosni), koja se zaradjuje i do koje se dolazi vjerovanjem, zeljama, osobinama, ponasanjem, djelima i govorom koji nastaju iz upucenog, zdravog i jakog srca.

Nedugo nakon trogodisnjeg bojkota, u vrijeme najvecih pritisaka, progona i vrijedjanja Vjesnika, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, i drugova njegovih, radijallahu anhum, Allah Uzviseni pocastio je miljenika Svoga kako prije njega niko nije bio pocascen, a niti ce biti. Isra' - nocno putovanje od Mesdzidul-Harama do Mesdzidul-Aksa'a - izvor je istinskih uputa svim generacijama muslimana kako da se usprave u dostojanstvu i suprotstave njegovom rusenju, smutnji i nasilju. A stanje mnogih u pogledu pritisaka, progona, smutnji, nasilja svakog oblika i ponizenja, kao najvece ovosvjetske i ahiretske kazne, doseglo je do najgusce tame i najdublje nizine. Mi'radz - uzdignuce kroz nebeske sfere u nejvecu blizinu Allahu Uzvisenom - izvor je svjetla pomocu kojeg mozemo naci rjesenja i uputu. Oni koji se opredijele za tapkanje u mjestu ili za nesvjesno i nekontrolisano reagiranje u mraku, ocekujuci milost, rjesenja i pomoc od neprijatelja otkrivenih i prikrivenih, nek ne ocekuju nista drugo nego jos teza i neizvjesnija stanja od onih u kojima se nalaze.

Allahimanet.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

40

Srijeda, 05. Maj 2004

[SIZE=3]NOCNO PUTOVANJE _ ISRA' (2)[/SIZE]

Govorio je Vjesnik, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, javno pred svima o svom nocnom putovanju - Isra'u, a kad je ostao sam sa hazreti Ebu Bekrom i ostalim drugovima svojim, radijallahu anhum, isprica im o svom uznesenju kroz sedam nebesa, kazivajuci im tek dio onog sto je vidio, dok ce veci dio ispricati tokom kasnijih godina, cesto u odgovorima na postavljena pitanja. Poricatelji zanegirase mogucnost Isra'a i Mi'radza, a kolebljivci od vjere otpadose. Kolebljivost nastaje usljed nedostatka iskrenosti u vjerovanju, sto predstavlja jednu od najopasnijih unutarnjih bolesti. Radi toga se, kad je u pitanju Isra' i Mi'radz, od drugova Vjesnikovih, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, izdvaja hazreti Ebu Bekr, radijallahu anhu, koji je, nakon svog odgovora da vjeruje u to sto su mu govorili o Isra'u i Mi'radzu, ako je to rekao Vjesnik, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, imenovan "Iskrenim". Iskrenost je bezuvjetno i bezrezervno vjerovanje Poslaniku Allahovom. Iz takvog vjerovanja pojavljuje se snaga i sposobnost slijedjenja Puta ispravnog. Zivotne prilike su dionice puta, a iskusenja na Putu su ogledala unutarnjeg sastava, pa ako u nekom dijelu bica nedostaje iskrenost, to ce se pokazati u vidu dvoumljenja, zastajanja ili potpunog napustanja.

Ovaj veliki dogadjaj poceo je otvaranjem prsa i pranjem srca Vjesnikovog, sallallahu alejhi ve alihi ve sellem, Zemzem vodom, a zatim je Dzibril, alejhisselam, mudrost i vjeru sasuo u prsa njegova. Izvor Zemzema je, kako je kazano Abdul-Muttalibu u cetiri uzastopna sna: prijatnost, slast (tibeh); dobrota, blagodat (berreh); brizljivo cuvano, (blago) skriveno (mezmuneh); bistra voda obilna, kojom ce biti napajani hodocasnici tokom hodocasca Kuce Allahove (Zemzem). Oprati srce u Zemzem vodi znaci svoju unutranjost ocistiti, ozivjeti, nahraniti i izlijeciti, jer ko Zemzem uzima da se ocisti - ocistit ce se; ko ga pije da bi zedj ugasio - ugasit ce je; ko ga pije da bi glad utolio - zasitit ce se; ko ga pije radi lijeka - ozdravit ce. Tim cinom ukazano je na dobrotu (gasi zedj), blagodat (utoljuje glad) i tevbu, iskrenu i potpunu, jer se samo s tim moze srce ocistit, iscijeliti i ojacati od prljavstina koja nastaju iz strasti, ostecenja koja nastaju od mahana i slabosti koje nastaju od grijeha, kako bi u prsa bila spustena istinska mudrost i cista vjera (pojiliste hodocasnicko). Tevba, obuhvatajuci i prethodna dva, temeljni je princip za izlazak iz nizina; ona je uvjet spasu i uspjehu i, kao takva, predstavlja osnovu covjeku odgovarajuceg nacina zivota i rada. Allah Uzviseni kaze:

"Svi se pokajte Allahu, vi koji vjerujete, da biste bili spaseni." (En-Nur: 31.)

Zanemarivanje tevbe vodi u zabludu i propast. Nije slucajno ni to sto su Isra' i Mi'radz bili u mjesecu redzebu - Allahovom mjesecu, cime se ukazuje na cilj tevbe: stupanj potpune slobode u predanosti Allahu Uzvisenom od robovanja bilo kome osim Njemu i trazenje pomoci od bilo koga osim Njega.

"Samo Tebi robujemo i samo od Tebe pomoc trazimo." (El-Fatiha: 4.)

Stupanj potpune slobode je stupanj upotpunjenja ljubavi prema Allahu Uzvisenom, bez primjesa bilo kakve druge ljubavi. To je ljubav i prema svemu onome sto On, uzvisena su imena Njegova, voli. Ljubav prema Njemu donosi i strah od svega sto odvodi iz Njegove blizine, milosti i zadovoljstva.

Allahimanet.

Social bookmarks