Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

61

Četvrtak, 10. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Hajde da malo razmisljamo. Ha? :)

Glavni problem ovdje, koliko ja mogu da vidim, jeste poslusnost Sejhovima, tj. Evlijama.

Prvo bih pitao, jedno pitanje. Da li neko sumnja u Evlije, tj. da li neko ne vjeruje da Evlija ima???

Drugo pitanje, sta je to Bejtullah?

Forum je nezgodan zato sto, kada ja postavim ovakva pitanja odmah se trazi po internetu ili knjigama da bi se odgovor dao, cime se zapada opet u gresku taklidsku i ne dolazi do razmisljanja. Dakle, hajde da razmisljamo. Dajte svoje odgovore na pitanja postavljena, pa onda idemo dalje. :)

Allahimanet.

HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

Datum registracije: 02.12.2002

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 10. Juni 2004

Pozdrav,
Primetno je da su se "braca" ponovo aktivirali, ponavljajuci iste stvari, kopirajuci postove, prenoseci "bisere" "uvazenih" emira. Kad god kazu nesto od sebe onda se to svodi, kao u nekim gore navedenim postovima, na rekla-kazala. No dobro, mi smo se vec osvrnuli na neke problematicne tvrdnje iz ovih postova (koji se nesto brzo umnozavaju) i smatramo da je to za one, koji koriste ono sto im je Allah dz.s. dao od razuma, dovoljno. Dakle, idemo dalje.
Iz islamske tradicije je poznato da je Allah dz.s. stvorio coveka od dve komponente: materijalne i duhovne. Mnogi muslimani nazolost ne razmisljaju puno o ovoj istini ili joj prilaze na pogresan nacin. Navescu neke primere koji govore puno i relevantni su za stanje muslimanskog duha i intelekta pa i za samu raspravu o tesevvufu. Kada je Allah dz. s. stvorio coveka (Adema a.s.) i naredio Iblisu lanetullahi alejhi da mu se pokori ovaj se uzoholio tvrdeci da je on bolji od Adema a.s. i da je njega Allah stvorio od vatre dok je Adema stvorio od zemlje. Ovaj kur'anski primer cesto potezu neki muslimani da pokazu kako je Sejtan bio prvi koji je upotrebio logiku te da je ova nauka haram. Ovde se previdja jedna stvar a to je da je Sejtan pogresio i u logici, osim toga sto sto se oglusio o Allahovu naredbu. Zasto? Zato sto je zemlja (materija) bila samo jedna komponenta, dok je druga komponenta duhovna tj. ono sto je Allah udahnuo ("ve nefekhtu fihi min ruhi") u materijalnu formu, sto Sejtan nije uzeo u obzir. Danas mnogi muslimani govore samo o materijalnom, vanjskom, formalnom aspektu islama a zanemaruju duh i ono sto je receno o ovome u Kur'anu i Hadisu citirajuci samo onaj deo tradicije koji se odnosi na formu. Tacno je da je Allah dz.s. naglasio da ljudi mogu spoznati samo malo znanja o dusi ali to zasigurno ne znaci da trebamo prestati baviti si tim proucavanjem jer je to "malo" sa aspekta Sveznajuceg dok je sa naseg aspekta to itekako puno. U trazenju znanja o dusi moramo poceti od epistemoloskih i metodoloskih smernica koje su navedene u Kur'anu i Hadisu. Boziji poslanik a.s. je bio najbolji ucitelj i tumac Kur'ana i onog sto je iz Kur'ana bilo vezano za dusu. Posle njegove smrti, ashabi su, koristeci se kur'anskim ajetima i Hadisom, kvantitativno nastavili sa, izmedju ostalog, produbljivanjem i sirenjem ucenja u dusi. Vec u generaciji tabi'ina i kasnije, kao posledica kvantitativnog sirenja verskog ucenja, uspeha na bojnom polju te neizbeznog susreta sa idejama i zaostavstinom drugih civilizacija, dolazi do pojave ucenjaka koji su bili "specijalizirani" u pojedinim disciplinama islamskog ucenja. Tako se vec u drugoj polovini drugog hidzretskog veka javljaju sledbenici tesevvufa. Ovo medjutim ne znaci da je sufijsko ucenje plod neke druge civilizacije, kao sto vehabije (a nazalost i "jedan od najeminentijih poznavalaca islama danas" Jusuf el-Karadavi implicira u ovom postu od Muhammeda_Alima) tvrde, vec da je od tog perioda termin tesavvuf poceo da se upotrebljava.

U okviru Islama, sufizam ili tesavvuf je disciplina koja se bavi proucavanjem duhovnog/spiritualnog, ezoterijskog (batin) aspekta Islama. Sufizam je tesko definisati, iako se u islamskoj klasicnoj literaturi mogu naci iskazi ranih sufija o tome sta znaci sufizam, ko je sufija itd? Vazno je napomenuti da pocetnici u proucavanju sufizma imaju puno poteskoca sa jezikom i izrazima sufija koji obiluje metaforama i alegorijskim izrazavanjima (sto je uostalom karakteristika i svih misticnih ucenja). U ranim knjigama o tesavvufu su primetna terminoloska "posudjivanja" od perzijske, indijske, egipatske i drugih civilizacija. Po misljenju najistaknutijih ucenjeka danasnjice iz oblasti tesavvufa i islamskog misticizma (muslimanskih i nemuslimanskih) ovde se radi samo o posudjivanju termina dok je znacenje (semanticka ravan) u skladu sa islamskom tradicijom.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

63

Četvrtak, 10. Juni 2004

Problem nastaje onda kada ljudi govore o Sufizmu iz izvora njima poznatih koji nisu Sufijski. Ti izvori koje oni konsultuju su usmjereni u pravcu napadanja i opovrgavanja Sufizma bez ikakvog ulazenja i shvacanja Sufizma. Dakle, radi se o svadjalackim izvorima.

Preporucio bih da ovi koji navode ove postove protiv Sufizma, da uzmu malo Sufijske literature i da citaju. A knjiga danas fala Allahu ima kolko hoces prevedenih i ispisanih. Preporucio bih knjige: Istina o Tesavvufu i Ehlu-l-kibla.

U ovim knjigama se navode Kur'anski i Hadiski dokazi i cinjenice da je Sufizam ispravan. A to sto neki navode neke "Sufije" koji nisu sufije, a sebe su takvim prikazivali, pa preko tih primjera zele dokazati da citav Sufizam nije ispravan, to je njihov problem. Takvim pristupom stvari samo sebe sprjecavaju da napreduju dalje u saznanju o Dinu Allahovom.

Nejse, ovim putem bismo mogli danima. Nego da ja ponovno postavim ona pitanja, pa ko odgovor zna, nek odgovori.

Sta je to Bejtullah? Bit ce jos pitanja, ovo je samo pocetak.

Allahimanet.

HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

64

Petak, 11. Juni 2004

Esselamu alejkum

Grofe zanimljiv post si napisao, pa bi mi mogao neke stvari iz njega pojasniti, ako ti nije teško. Vidiš, primjer koji si naveo o šejtanu lanetullah i njegovom korišćenju logike nije nikome opravdanje da ne koristi logiku. Štaviše onaj koji je ostavlja iz ovog razloga pravi veliku grešku. Ipak, ova priča je dokaz da zaključak koji se izvlači iz logičkog slijeda događaja može odvesti u krivu stranu. I drugo mi ne smijemo upotrebljavati logiku tamo gdje imamo jasne ajete i vjerodostojne predaje.
Reci mi zar ista logika koju je šejtan upotrijebio ne može biti primjenjena i sa druge strane, tj. da li gledajući samo nečiju duhovnost (ako je to uopšte moguće), a zanemarujući formalni i materijalni aspekat možemo donijeti, slijedeći logiku, pogrešan, pa i poguban zaključak. Sufizam jeste izrazito duhovni pravac, ali zar nije pogriješno posmatrati ga isključivo sa te strane zanemarujući ostale. Ako je nečija forma neispravna da li suština može biti ispravna. Ako je meni pokvarena tastatura da li ja tebi mogu suštinski napisati ovaj tekst? Zbog toga ne treba zanemariti sve ono što su naveli alimi u ovim tekstovima koje su braća ili kako ti reče „braća“ postovala. Logika nas može navesti na još jedan zaključak. Zar sufizam, kao pravac koji najviše naginje duhovnosti i najviše zanemaruje formalnost, nije i najranjiviji za neke novotarije u ponašanju? Evo vidiš Gerilac je, spremajući se da odgovori na ovo što je napisano isplanirao logički put kojim želi da nas povede i vjerovatno nađe neko objašnjenje za to. A i ako mu to nije cilj ipak ne osuđuje takvo ponašanje sufija nečim drugim osim znacima navoda, tj. imamo sufije i „sufije“
Forma nije nama tek tako data. Ona je zaštitnik suštine. Oni koji zapostave formu zapostavljaju i suštinu, pa vidiš da imamo one koji neguju kult mrtvih, obilazeći razna turbeta itd. tražeći od mrtvih zalaganje i upućujući njima dovu. Da sad ne ponavljam sve ono što je već izrečeno mogu ti reći da je to iskrivljena suština, a ne samo forma.
Sufizam kao pravac negira mogućnost da je spoznaja moguća, osim njihovim metodama. Onaj ko je spoznao je sufija, makar to i ne znao. Oni smatraju da je duhovnost njihovo isključivo pravo i da je nemoguća bez njih i napadaju one koji tvrde suprotno.
Pitanje je šta je zapravo cilj ljudi na ovome dunjaluku? Džennet ili nešto drugo. Bilo bi dobro da mi kažeššta misliš o tome.
Gerilac, Bejtullah je Kjaba. Baš bi bilo zanimljivo da vidimo ajete koji dokazuju sufizam. Ako ti nije hatar postuj ih ovamo.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

• Poruku poslati

65

Petak, 11. Juni 2004

Pozdrav,

ovom prilikom samo kratko u vezi nekih pitanja koja je Sandzacki sin pokrenuo. Napominjem jos jednom da se odgovori na neka od ovih pitanja mogu naci u mojim prijasnjim postovima na ovu temu. Primer o Sejtanu lanetullahi alejhi i logici koji sam naveo je iz Rumijeve Mesnevije a prisutan je i u radovima drugih sufija. Naveo sam ga zato sto sam vise puta cuo od nekih da je logika haram. Logiku su koristili (ispravno)muslimanska ulema u proslosti ukljucujuci i Ibn Tejmiju iako je on nije preporucio drugima ne pojasnjavajuci zasto. Moze se pogresnim rezonovanjem izvuci ne jedan vec puno puno zakljucaka. Muslimani koriste logiku tamo gde ona moze da koristi.
Sufizam je podlozan novotarijima po mom misljenju manje od ovih tvorevina arapskog etnocentrizma i nacionalizma koje su lose pomesane sa islamskim ucenjem. Pre sam naglasio da metod koji "braca" koriste u pisanju je cesto primer velike i pogubne novotarije.
Postovi koje su naveli ovi gore nisu pisani od strane alima vec u slucaju Chechenca--od strane fanatika i smutljivca a u slucaju Muhammeda Alima od strane jednog fakiha (fakih nije alim ni etimoloski ni epistemoloski i to ne treba mesati). I za kraj, nije tacno da sufizam negira mogucnost spoznaje drugim metodama osim onim koje se upotrebljavaju u tesavvufu (razmisli malo o terminima nubuvva i vilaja)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

66

Petak, 11. Juni 2004

Sandzacki sine, ja ne vidim drugacijeg nacina da rijesimo neke stvari osim da zajedno razmislimo. Ti si tu i ja sam tu, i hajde zajedno da razmislimo. Zar ne?

Nisi mi odgovorio na pitanje, sta je to Bejtullah? Ti mislis da si mi odgovorio time sto si mi reka oda je to Kjaba.

Sada mi reci sta je to Kjaba, a sta Bejtullah? Vidis da su to dvije razlicite rijeci, zasto dvije rijeci se upotrebljavaju za jednu stvar? Dakle, daj malo mi objasni sta je to Bejtullah?

Ako ne budes htio da samnom razgovaras, tj. da zajedno razmisljamo i trazimo, onda ja necu sa tobom nastavljati ili bilo sa kim, jer ja necu raspravu i ubjedjivanje, vec muhabbet, razgovor, razmisljanje, itd.

Ja bih volio kada bi se jos neko ukljucio, pa da daje svoje razmisljanje, ili da navede neko objasnjenje koje zna, itd. Hajde da razmisljamo, da saznajemo. Razmisljajmo!!!

Sta je to Bejtullah? Ovo pitam zato sto se svi muslimani okrecu ka Bejtullahu u namazu, dakle to je nesto sto je centar, nesto sto nas ujedinjuje, sto ukazuje na Jedinstvo.

Bujrum. Ko voli i zeli Jednistvo. Bujrum.

Ko nece, nek nastavi da tvrdi da je ispravan, a drugi neispravan onako samo bez razmisljanja.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

67

Petak, 11. Juni 2004

Esselamu alejkum

Tu sam ja Gerilac i voljan sam da razmišljam i da sa tobom razgovaram. Ovo o čemu smo ti i ja do sada razgovarali je moje razmišljanje i moje viđenje stvari.
Šta je Bejtullah? To je Kjaba. To je jedan od simbola muslimanskog jedinstva. U svakom trebutku na ovome dunjaluku ima neko ko je okrenut ka Kjabi i veliča Allaha dž.š. Da sada ne bih otišao preširoko navedi me malo konkretnije na put kojim si nanijetio da nas povedeš. Opet ti kažem voljan sam da razgovaramo o da pokušam da shvatim ono što ti pokušavaš da objasniš.
Da li si voljan da malo razmislimo zajedno o nečemu o čemu sam ja razmišljao sam. Vidiš, predpostavimo da je sufizam pogrešan pravac. I predpostavimo da je to meni jasno i da ja to želim da tebi pojasnim. Kako bih ja to mogao da uradim? Eto ovo neka budu samo predpostavke koje ne moraš komentarisat već me zanima koliko si sposoban da razmišljaš na drugačiji način.

Grofe, rekao si u početku da ćeš samo kratko o pitanjima koja sam pokrenuo, te očekujem da ćeš i malo opširnije, jer nisi ništa konkretno odgovorio. Nema veze arapski nacionalizam sa ovim o čemu mi govorimo, niti je nama bitno njihovo plemensko ustrojstvo.
Jednoga od alima si optužio za fanatizam i smutnju, a prema drugome si bio blaži i samo si mu negirao znanje, tj. ilm.
Pored pitanja koja sam ti postavio u predhodnom postu nadam se da ćeš mi odgovoriti i na ovo: Na osnovu čega ti negiraš Kardawiju znanje a Abdullahu iman.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

68

Petak, 11. Juni 2004

Dragi brate Sandzacki_sine (lijepog li nicka) zelim ti u startu reci da sam ja UVJEREN u put Sufija, tako da je meni nemoguce objasniti ili me ubjediti da je Sufizam pogresan put.

Samo bih ti izmedju ostalog skrenuo paznju da Grof nije doveo u pitanje Iman Abdullahov, vec je rekao da je ekstreman, sto i ja mislim. Nemoj me oko toga pitati dalje da ti obrazlazem, jer necemo ni do cega stici. Vec da nastavimo sa razmisljanjima i insallah doci ce se do nekog zakljucka.

Pitanje se postavlja na sta isareti Bejtullah? Kako to da se toliki broj muslimana okrece ka toj zajednickoj Kjabi, a da je ovakvo nejedinstvo?
To je jasno kao dan da se ne shvaca uopste znacenje Bejtullaha, Kjabe i Kible.

Allah dz.s u Kur'anu kaze: "Zasto ste strasti (hevve) svoje za bogove uzeli?"

Dakle, spolja (formalno) gledano svi su muslimani jedinstveni jer se okrecu jednoj Kjabi, u jednog Boga vjeruju, jednog Poslanika a.s. slijede, itd. A kada pogledas malo bolje vidjet ces da su muslimani nevjerovatno razjedinjeni, a svi se pozivaju na ove Svete Autoritete: Kur'an i Sunnet; i svi se, opet kazem, okrecu ka Kjabi.

O cemu se radi? Jasno je ko dan da se radi o razlicitom (pogresnom ili ispravnom) shvatanju upravo ovih glavnih autoriteta.

Poznato je da je Kjaba sveti simbol, ali sta on simbolizira, pitanje je?

Allah dz.s. u jednom Hadisi-kudsijji kaze: Da srusis Kjabu manji je grijeh nego da povrijedis (uvrijedis) srce moga Mu'mina.
Sta je to Mu'min??? Pitanje je jos jedno. A vidimo da je Mu'min vrijedniji kod Allaha dz.s. i drazi nego li sama Kjaba. Pa na sta onda isareti Kjaba?

U drugom Hadisi-kudsijji Uzviseni Allah dz.s. kaze: Nista me nemoze obuhvatiti (spoznati), ni nebesa, ni zemlja, osim Srce Mu'minsko.

Iz ovoga Allahovog govora vidimo da On sam kaze da Ga samo Srce Mu'minsko moze obuhvatiti.

Pa sta je to Bejtullah? Na sta isareti Kjaba?

Eto nesto malo sam, cini mi se, materijala dao za razmisljanje, pa se nadam da ce sada biti lakse da se neki zakljucci izvguku.

Neshvatljivo je da jedan musliman se okrece ka Kjabi, a da ga uopste ne zanima i ne interesuje i nikad se i ne pita, sta je to Kjaba? Zasto je onakvog oblika? itd. Pa ima i melekska Kjaba, koja je odmah iznad ove insanske.

O ovome niko ne prica niti pojasnjava, samo se prica o tome ko je prav, a ko je kriv i navode jedni drugima dokaze i cinjenice shvacene onako kako su shvacene.

Bujrum bez predrasuda u razmisljanje. I naravno sa dovom Allahu dz.s. da nas na Pravi put uputi.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

69

Petak, 11. Juni 2004

Esselamu alejkum

Prvo da se dotaknemo Grofa. Reci mi kakav je iman onoga ko je fanatik? I takav i takav. A kakav je iman onoga ko je smutljivac? Pa zar ti tražiš jasno izgovorene riječi, zanemarujući suštinu. Kad smo već kod Grofa reci mi šta ti msliš o ovome šta sam ga pitao,dakle, šta je cilj ljudi na dunjaluku? Džennet ili nešto drugo?
Ti si, dakle, uvjeren u put sufija i ništa te ne može razuvjeriti. Sada, ako bih ja rekao da sam ja uvjeren u suprotno kakva bi bila svrha našeg daljeg razgovora? Sve dokaze koji se iznesu gledaš kroz prizmu tvojih uvjerenja, i na osnovu njih donosiš zaključak da li su ispravni ili ne. Naopako je to moj brate. Ako ti alim kakav je Kardawi iznese dokaze negiraš mu znanje, ako ti se iznesu šerijatski dokazi negiraš tumačenje, ako ti se iznesu historijski dokazi negiraš historiju. Pa je li to put otvorenosti uma i spremnosti da se uči? Reci mi šta može držati to uvjerenje poslije svega onoga što si pročitao u tekstu Kardavija? Kada se svi argumenti iscrpe ostaje ti samo inat.
Što se tiče tvoga pitanja sada si dao malo više materijala za razmišljanje pa evo šta ja mislim o tome. Reci mi kao prvo šta je tebi vrednije mu'min ili Kjaba? Bi li radije gledao rušenje Kjabe ili patnje mu'mina? Kjaba za muslimane ima i formalno i suštinsko značenje, jer se mi formalno ka njoj okrećemo, a suštinski nas obavezuje na jedinstvo. Ona je za nas jedna jer melekijska Kjaba nije nama data da je spoznamo osim putem predaja.
Koliko sam razumeo ti postavljaš pitanje autoriteta islamskih svetinja među ljudima. Da bih ti to objasnio pitat ću te šta je za tebe Bejtul-Aksa? Kakav je to autoritet za tebe i kakvo je njeno suštinsko značenje. Ima li fajde pričat o njenoj suštini kada je ona formalno u rukama nevjernika. Da li ona vrijedi da se za nju mu'mini bore i ginu? Opet je tu ona priča o suštini i formi oko koje se ja i ti ne možemo složiti. Ti sada koliko ja vidim hoćeš da me navedeš da ja razmišljam o svetosti i nepovrijedivosti Kjabe, o vrijednosti mumina naspram Kjabe itd... zatim kako se taj autoritet koji ona nosi preslikava na ljude i kako mi njih trebamo slijediti bezpogovorno, jer su oni, eto, vredniji od Kjabe. Ono šta ja vidim kod tebe je pogrešna ljubav prema autoritetima. To nije samo tvoj slučaj, već je to stanje sufizma danas. Ako ti mene mrziš od mene nećeš prihvatiti ništa, pa čak ni najukusnije jelo dok si gladan. Ali ako me zavoliš i prihvatiš kao autoritet prihvatat ćeš sve, i jest ćeš suha hleba uvjeren da je on ukusniji od najlepšeg jela koji ti nudi neko drugi, štaviše nećeš vjerovati onima koji su to jelo probali i koji govore da je ukusno. Jednostavno isključiješ mogućnost da postoji neki drugi autoritet osim onoga kojega si ti sebi odabrao. Takva ljubav prema autoritetima je pogrešna i ona vodi u stranputicu. Evo i primjera kakve su to stranputice: Čovjeka slijediš dok je živ i smatraš ga nepogriješivim. Slijediš ga i kada umre smatrajući da ti još uvjek može pomoći. Tawafiš truhle kosti davno mrtvih evlija koji su na ovome dunjaluku bili i otišli. Eto to ti je jedna od mnogobrojnih sranputica na koju može odvesti pogrešno shvatanje autoriteta.
Hajde sad i ti kaži kako ti doživljavaš Kjabu i mu'mine.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

70

Petak, 11. Juni 2004

Ako ti Jusuf el kardawi nije alim grofe , pucaj se, heh. On je sejh , alim , mudztehid. Moze i on da pogrijesi, al sigurno zna vise o sufizmu i od tebe i od mene.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

• Poruku poslati

71

Subota, 12. Juni 2004

Sandzacki_Sine (u daljem tekstu SS) izvlacis logicki nemoguce zakljucke iz mog teksta. Odkud ti to da ja negiram Abdullahov iman i znanje Karadaviju (ono koje poseduje)? I zasto mene pitas kakav je iman fanatika I smutljivca? I jos gore zasto pokusavas da odgovoris kakav je ciji iman uopste, pisuci “I takav I takav”.
Ono sto sam napisao u vezi Abdullaha (poslednji put, insallah, pominjem njega I njegove “bisere”) je da je fanatik I smutljivac. Zasto sam to napisao? Pisao sam zato sto njegov spis obiluje lazima, potvorama, proizvoljnim zakljuccima itd. Jednu od ovih potvora smo vec dokazali I to u vezi Sejha Dzunejda. Na drugom mestu Abdullah citira Imama Bajezida Bistamija, ponovo kao I mnogo puta u tekstu, ne navodeci referencu. Onda u tekstu pise “prenosi se od historicara” uopste ne navodeci od kojih to istoricara, sto je obavezno u pisanju tekstova sa ozbiljnom tematikom. Na jednom mestu pise za jednog sufiju da mu je “djed bio zoroastrista” te onda izvlaci neke zakljucke. Sta hoce da dokaze time pominjuci necijeg dedu. Zar bi mi na osnovu ove logike trebali izvlaciti zakljucke o Poslaniku a. s. zato sto mu je stric Ebu_Leheb proklet u Kur’anu ili zar bi trebali zakljucivati nesto o Chechencu I SS ako su im ocevi bili komunisti. Kako to da je Abdullah (a I svi vi koji ste uzeli ovakav tekst za ozbiljno) zaboravio one silne kur’anske ajete I hadise koji govore da se ljudima ima suditi na osnovu njihovih licnih dela. Abdullah je zaslepljen fanatizmom pozurio da doprinese ionako skoro sveprisutnoj smutnji.

U vezi Karadavija rekao sam da je fakih a ne alim I da ta dva termina nemaju isto znacenje te ih ne treba mesati. Ako ti nesto nije jasno dobro bi bilo da sam proveris u nekom boljem recniku arapskog jezika (kao sto je Lisan el-Arab ili Kamus el-Muhit) jer ja ih trenutno nemam pri sebi. EL-Gazali navodi u Ihja Ulum el-Dinu u poglavlju koje je naslovljeno kao Kitab el-Ilm da je jos u njegovo vreme (krajem petog hidzretskog veka) promenjeno izvorno znacenje reci fikh, koja u Kur’anu znaci razumevanje Islama uopste, ucenje o tome kako se spremiti za Ahiret, te da je ista rec u 5 veku po Hidzri imala mnogo uze znacenje odnoseci se samo na neke islamske principe koji su vezani za pravo I zakonodavstvo (mislim da je danas stanje jos gore I da ljudi pod fikhom podrazumevaju samo skup necijih fetvi). Bilo bi nepravedno prema muslimanskoj ulemi iz proslosti (koji su bili dobri poznavaoci vise grana znanja) nazivati nekog alimom koji se bavi samo fikhom danas. Jusuf el-Karadavi se pocesto “oklizne” kada govori o temama koje se ticu oblasti islamske I zapadnjacke misli I nauke. Evo nekih primera iz postova na ovu temu:

Tesavvuf, kao pravac koji naginje i pridaje veći značaj duhovnosti, prisutan je u skoro svim religijama.
U nekim religijama je prisutan više nego u drugim. Tako, npr. u Indiji postoje fakiri koji su u potpunosti okrenuti duhovnoj strani i skloni mučenju tijela, s ciljem uzdizanja duha i njegova pročišćavanja - kako to oni smatraju.
Postoji i u kršćanstvu, pogotovu u redovima monaha.
U Perziji ga je bilo u maniheizmu (iz posta Muhammeda _alima sa trece strane po ovoj temi)
Svi ozbiljni ucenjaci danas, muslimani I nemuslimani pisu da se tesavvuf razvio iz kur’anskih I sunnetskih principa. Kako Jusuf el-Karadavi moze da kaze da je tesavvuf prisutan I u drugim religijama? Kako to da tesavvufa ima u hinduizmu, hriscanstvu, maniheizmu? Na drugom mesto iz iste fetve Dr Jusuf otvoreno kontrira sam sebi:

Prve sufije bile su privržene Kur'anu i sunnetu i strogo su vodile računa o granicama koje je postavio šerijat boreći se protiv novotarija (bid'ata ) i izmišljotina (inhirāfāt) kako na misaonom planu (el-fikr) tako i na putu duhovnog razvoja (es-sulūk).

U jednom predjasnjem postu koji je citirao ed, Dr Karadavi kaze da je je tesavvuf nauka ne pojasnjavajuci kako je to tesavvuf -nauka. Mnogi muslimani nisu svesni sta znaci rec nauka te da nauka ima svoj teoretski deo (uglavnom filozofija nauke), tzv. “cinjenice” ili "dokazi", I primenu nauke tj. tehnologija. Nauka takodje upotrebljava I tzv. naucni metod koji iskljucuje mogucnost postojanja duse. Tako, tesavvuf ne moze biti nikako nauka kao sto to Dr Karadavi tvrdi. Ova konfuzija oko znacenja termina nauka je obuhvatila mnoge muslimane o cemu svedoci I ona cirkusijada od teme (I slicne teme gde se nevernicka nauka poredi sa Islamom) DAJTE NAUCNE DOKAZE CIJA JE RELIGIJA PRAVA.
Za kraj bih voleo da mi izvesni gospodin Muhammed_alim pojasni sta je hteo da kaze sa onim “pucaj se”.
Izvinjavam se urednistvu foruma zbog duzine ovog posta.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

72

Subota, 12. Juni 2004

Esselamu alejkum

Stvarno mi nije jasno šta si htio da kažeš Grofe. Ako si htio da veličaš sebe kroz knjige koje si pročitao neka ti bude, ako tražiš svoju veličinu napadajući alime neka ti bude. Ako smutljivac može da ima iman neka ti bude. Ne očekuj samo da riječ onoga koga znamo samo pod nickom Grof ima veću težinu od riječi dokazanog alima. No, ovo je tema Derviši i Sufizam, pa da se držimo teme. Reci mi ti kao "vrstan" poznavalac sufizma da li je prisutno ono ponašanje kod sufija koje je navedeno u predhodnim postovima? Eto to je konkretno pitanje na koje ne moraš odgovarati dovodeći u pitanje bilo šta ljudima koji su pisali, več samo na izrečeno. Dakle, sve ono što je rečeno o sufijskom učenju tipa suštinsko (hakīkat i vajnsko (šerijat), onda na riječi "Kazivalo mi je srce moje od Gospodara moga" obilaženje kabura, traženje pomoći od mrtvih, slijepa pokornost šejhu, vizualizovanje svoga šejha u namazu, itd...
Reci mi šta je cilj ljudi na ovome dunjaluku? Ako si kompetentan iznesi ovdje ajete koji potvrđuju sufizam. Eto nam tema za razgovor ako si voljan.

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

• Poruku poslati

73

Nedjelja, 13. Juni 2004

Pozdrav,

mislim da je na ovom stadijumu nase rasprave o sufizmu i dervisima potrebno osvrnuti se na neke probleme koji se javljaju u toku rasprave. Ovaj post nece biti eksplicitno vezan za temu, ali, molim urednistvo foruma da isti ne brise.
Primetno je da dosta clanova foruma pokusava da pristupa svim pitanjima islamske intelektualne i duhovne tradicije sa stanovista fikha. Ovde kao da se previdja jedna bitna stvar a to je da Islam nije fikh, bar ne onako kako se fikh danas poima, i to da fikh ne moze, niti mu je zadatak, da pruzi definitivan odgovor na sva pitanja. Niti je tako bilo tokom istorije islamske intelektualne i duhovne tradicije. Radije, postojala je odredjena harmonija izmedju razlicitih disciplina islamskog ucenja sto je, uostalom, omogucilo da Islam bude vodeca civilizacija u periodu od nekoliko vekova. To sto veliki deo muslimana danas ocekuje da fikh odgovori na svaki problem precizno i u detalje je vise problem tih muslimana i njihovog shvatanja Islama. Ovo sto se desava na forumu tj. da je vise clanova citiralo tekstove danas cuvenog fakiha Jusufa el-Karadavija je samo odraz generalnog stanja stvari u muslimanskom ummetu. Istina nisu svi clanovi foruma imali iste nakane citiranjem tih postova tj. bilo je onih koji su pristupili temi ozbiljno i promisljeno do onih koji su pokusali da sa jednom ili par fetvi od Karadavija dovedu raspravu u corsokak i pobiju stavove nas par clanova foruma koji, uvazavajuci fikhsko stanoviste Jusufa el-Karadavija, gledamo na sufizam razlicito od prve grupe clanova.

Postoji i drugi problem a to je sto se malo ili skoro nikako ne referise na klasicna dela islamske tradicije ili se olako prilazi interpretaciji islamskih primarnih izvora kao da je to tablica mnozenja do deset te je svako ko to nauci ili citira neki ajet i hadis, podjednako kompetentan da odgovori na pojidino pitanje. I ovde cu dodati da nije tako bilo u istoriji islama. Jos jedan problem je taj sto neki clanovi ne uvazavaju kada drugi referise na relevantne izvore vec, kao sto se cesto desava u nekoliko zadnjih postova, cinicno pribegava krivom tumacenju, izvlacenju nemogucih zakljucaka i pripisivanju kojekakvih ruznih karakteristika autoru posta.

Sandzacki_sine i dalje pogresno tumacis moje tekstove (a rekao bih i Gerilceve takodje) a u zadnjem postu si se upustio i u analizu mojih nakana i licnosti. Postavljas mnogo pitanja u istom mahu a ne hajes za ona koja ja tebi postavljam kao da od mene ili bilo kog ocekujes da ti se po americki odgovori 'let me tell you all about sufism in a couple of sentences'. Nastupas onako "sejhovski" recima kao sto su: "pazi", "vidis", "da se dotaknemo Grofa", "ne valja to tako brate" a nicim ne pokazujes da imas kapaciteta za to. Kakvog smisla ima da trazis da odgovorim na pitanja kad stalno izvrces znacenje mojih postova i ne uzimas u obzir dokaze i argumente drugog? Ima jedna fina knjiga od Mavdudija "Etika neslaganja u Islamu" (mislim da je prevedena na Bosanski) koju bih ti rado preporucio. A to sta ja hocu da dokazem svojim postovima ostavi Onome ko je sposoban da presudi.

Za kraj da kazem, da mi nije zelja da bilo koga oteram sa foruma niti to kao obican clan mogu da uradim i ne zelim da ljudi prestanu da pitaju jedni druge i da razmenjuju misljenja, samo hocu da naglasim da i za ovo, kao i ostale stvari u zivotu, postoji odredjen red, edeb, bonton koji treba uvazavati.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

74

Nedjelja, 13. Juni 2004

Citirano

grof:
U vezi Karadavija rekao sam da je fakih a ne alim I da ta dva termina nemaju isto znacenje te ih ne treba mesati. Bilo bi nepravedno prema muslimanskoj ulemi iz proslosti (koji su bili dobri poznavaoci vise grana znanja) nazivati nekog alimom koji se bavi samo fikhom danas.

Sve i da je tacna ta tvoja definicija alima (a nije tacna) Kardavi opet jeste alim jer ga osim poznavanja fikha krasi i poznavanje drugih islamskih disciplina kao i zavidno opste obrazovanje.

Citirano

grof:
Jusuf el-Karadavi se pocesto “oklizne” kada govori o temama koje se ticu oblasti islamske I zapadnjacke misli I nauke. Evo nekih primera iz postova na ovu temu:
Tesavvuf, kao pravac koji naginje i pridaje veći značaj duhovnosti, prisutan je u skoro svim religijama.
U nekim religijama je prisutan više nego u drugim. Tako, npr. u Indiji postoje fakiri koji su u potpunosti okrenuti duhovnoj strani i skloni mučenju tijela, s ciljem uzdizanja duha i njegova pročišćavanja - kako to oni smatraju.
U Perziji ga je bilo u maniheizmu (iz posta Muhammeda _alima sa trece strane po ovoj temi)
Svi ozbiljni ucenjaci danas, muslimani I nemuslimani pisu da se tesavvuf razvio iz kur’anskih I sunnetskih principa. Kako Jusuf el-Karadavi moze da kaze da je tesavvuf prisutan I u drugim religijama? Kako to da tesavvufa ima u hinduizmu, hriscanstvu, maniheizmu?

Bojm se da nisi shvatio. Kardavi kaze Tesavvuf, kao pravac koji naginje i pridaje veći značaj duhovnosti … Dakle on govori o [U]pravcu[/U] . Tu sto se taj pravac u islamu zove tesavvuf a kod drugih drugacije potpuno je trivijalno, poruka pisca je jasna.

Citirano

grof:
Na drugom mesto iz iste fetve Dr Jusuf otvoreno kontrira sam sebi:

Prve sufije bile su privržene Kur'anu i sunnetu i strogo su vodile računa o granicama koje je postavio šerijat boreći se protiv novotarija (bid'ata ) i izmišljotina (inhirāfāt) kako na misaonom planu (el-fikr) tako i na putu duhovnog razvoja (es-sulūk).

Nejasno je kako to Karadavi kontrira sam sebi? Pojasni.

Citirano

grof:
U jednom predjasnjem postu koji je citirao ed, Dr Karadavi kaze da je je tesavvuf nauka ne pojasnjavajuci kako je to tesavvuf -nauka. Mnogi muslimani nisu svesni sta znaci rec nauka te da nauka ima svoj teoretski deo (uglavnom filozofija nauke), tzv. “cinjenice” ili "dokazi", I primenu nauke tj. tehnologija. Nauka takodje upotrebljava I tzv. naucni metod koji iskljucuje mogucnost postojanja duse. Tako, tesavvuf ne moze biti nikako nauka kao sto to Dr Karadavi tvrdi.

Nije Karadavi nista izmislio. Ibnu-I-Kajjim u svom djelu El Medaridž kaze: "Svi oni koji se bave [U]ovom naukom[/U] su suglasni da je tesavvuf moral i Kenani o tesavvufu veli: "Tesavvuf je moral, pa ko od tebe bude bolji u moralu bolji je od tebe u tesavvufu."

Citirano

grof:
Primetno je da dosta clanova foruma pokusava da pristupa svim pitanjima islamske intelektualne i duhovne tradicije sa stanovista fikha. Ovde kao da se previdja jedna bitna stvar a to je da Islam nije fikh, bar ne onako kako se fikh danas poima, i to da fikh ne moze, niti mu je zadatak, da pruzi definitivan odgovor na sva pitanja.

Tacno, kao sto ni moral (ili tesavvuf) nije islam te ni na tesavvufu nije da pruzi odgovor na sva pitanja. Receno je vec da o bolestima srca najbolje govore sufijska djela no to nije cileli islam i onaj koji kaze da mu je cilj u zivotu biti sufija rizikuje da bude invalid u vjerskom smislu (vidi moje pojasnjenja sa bildanjem samo jednom rukom). Uostalom, jasna je poruka Karadavija: vadžib nam je da odaberemo od tesavvufa ono što će koristiti islamskom vjerovanju i islamskom moralu, a treba da se kanimo svega onoga što je nejasno i sumnjivo. U tome će nam pomoći oni koji su kritikovali sufije kao što je učinio Ibnu-I-Dževzi u svom djelu Telbisu Iblis i drugi.

Citirano

grof:
Postoji i drugi problem a to je sto se malo ili skoro nikako ne referise na klasicna dela islamske tradicije ili se olako prilazi interpretaciji islamskih primarnih izvora kao da je to tablica mnozenja do deset …

Ovaj problem je najprisutniji upravo kod tebe i Gerilca. Iz Kardavijevih tekstova smo dosta toga saznali sta klasicna islamska ulema kaze u tesavvufu.

Citirano

grof:
Ima jedna fina knjiga od Mavdudija "Etika neslaganja u Islamu" …

Ili si pogrijesio ime autora (knjigu je napisao Taha Dzabir el-Alwani) ili je zaista i Mawdudi autor neke knjige koja ima isti naslov kao i Alwanijeva?

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

75

Nedjelja, 13. Juni 2004

Esselamu alejkum

U redu Grofe, da ne nastavljamo dalj u tom pravcu kojim smo krenuli, ti mi postavi sva pitanja za koja misliš da sam te uskratio i numeriši ih, a ja ću se potruditi da ti odgovorim.

Citirano

mislim da je na ovom stadijumu nase rasprave o sufizmu i dervisima potrebno osvrnuti se na neke probleme koji se javljaju u toku rasprave.

Možda bi ipak bilo bolje da je ovo razgovor nego rasprava.

Citirano

Ovde kao da se previdja jedna bitna stvar a to je da Islam nije fikh, bar ne onako kako se fikh danas poima, i to da fikh ne moze, niti mu je zadatak, da pruzi definitivan odgovor na sva pitanja.

Nadam se da ćemo se složiti da svi aspekti islama moraju biti održivi sa strane fikha, tj. nikako mu ne smiju kontrirati.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

76

Ponedjeljak, 14. Juni 2004

Posto Sandzacki sin nije odgovorio na moje pitanje, nesto se je potrudio i ja cijenim taj trud. Ja cu reci nesto o tome, tj. napisati.

Prvo i prvo insan je djelo Allahovo, a Kjaba je djelo insansko, pa cije je djelo uzvisenije i vrijednije? Ali eto da kazem opet da je Allah dz.s. Kjabu ucinio svetom. Nasta isareti Kjaba? Kako to da nas Kjaba ujedini?

Vidite, ovdje se upravo djesava jedno neshvatanje Autoriteta Cistih (Evlija) Allahovih Prijatelja. Jer upravo Kjaba isareti na njih. Dakle, kao sto se u namazu okrecemo ka Kjabi tako treba u zivotu da smo okrenuti ka Evlijama, tj. Evliji. Duhovno prociscenog Autoriteta.
Meni nije jasno kako sada neka braca "selefije" izvlace zakljucak da se cini sirk sa Sejhovima, a ne cini se sirk sa Kjabom??? Tj. u sustini Kjaba isareti na Resulullaha a.s., a nasem vremenu isareti na nasljenike njegove, a to us Evlije (Allahovi prijatelji).

Resulullah a.s. je pokazao Pravi put i na nama je da ga slijedimo. Resulullah a.s. je zapoceo svoje poslanstvo u Mekki koja je u taj vakat bila puna kipova (360). On je prvo poceo tajno pozivati u vjeru, pa onda javno. Cijeloo vrijeme su se u Mekki oko Kjabe nalazili kipovi mnogobozacki, a Poslanik a.s. nije nijednom izvodio nikakve diverzije ili tajne napade na njih, vec je klanjao kod Kjabe iako su kipovi bili tu. On je ashabe u tom vaktu ucio samo znacenju La ilahe illallah i shvatanju toga, jer jos nije objavljen bio Serijat u potpunosti.

Kasnije dolazi do Hidzre iz Mekke u Jesrib koji, ulaskom Poslanika a.s., dobiva ime Medina. U Medini se osniva prva islamska (serijatska) drzava. Interesantno je primjetiti da se prva serijatska drzava osniva u Medini, a ne u Mekki, a Mekka je centar islamskog svijeta. Dakle, Medina je bila islamizirana, a Mekka je i dalje bila puna kipova. Vremenom vojska Poslanikova a.s. jaca, a takodjer i drzava i dolazi do osvajanja Mekke i rusenja svih 360 kipova, tj. dolazi do ciscenja Mekke u kojoj ostaje samo Kjaba. Najveci medju tim kipovima je bio takozvani Hubel kojeg je srusio Hazreti Alija r.a. na ledjima Poslanikovim a.s.

To je bilo ukratko o historiji, jer ako bih isao detaljno ne bih imao prostora za pisanje.

Ako sada pogledamo jednog insana vidjet cemo da svaki insan ima svoju Mekku i Medinu (Jesrib). Mekka je srce insansko, a Medina je mozak insanski.

Prvo Allah dz.s. spusta Iman u srce insana a da on toga nije svjestan (tajno), a kasnije on picinje da osjeca to (javno). U ovom vaktu treba da insan uci sto vise La ilahe illallah i da o tome razmislja. Nakon toga insan treba da izvrsi hidzru i da napusti drustvo musrika, tj. da postavi Serijat kod sebe (Serijatsku drzavu). Onda treba kod sebe taj Serijat svoj da jaca i ucvrscuje znanjem. Da li je ovdje kraj??? Nije jer mu je Mekka jos uvijek u kipovima. Srce mu je jos uvijek opkoljeno kipovima. Sta treba sada??? Treba sada svoje srce ocistiti od kipova svojih (strasti, zene, novac, polozaj, zelja za slavom, itd., a najveci medju njima Ego 'Hubel'). Kada svoje srce ocisti od kipova koji se nalaze unutar njega onda je taj insan prociscen i u njegovom srcu je samo Allah dz.s. i on je svoj put zavrsio, sada mu samo preostaje da do preseljenja to stanje odrzi i ocuva.

Put od Mekke do Jesriba (Medine) je jasan i racionalan. Jer je serijat jasan i racionalan. Jednostavno naucis pravila serijata i drzis se njih. MEdjutim, put od Medine do Mekke je kao pustinjski put, jer se radi o unutarnjem putu, pa je stoga potreban vodic koji taj put poznaje da insana tim putem provede, da ne bi zalutao. A ti vodici su nasljenici Bozijeg Poslanika a.s. to su procisceni, kojima je samo Allah dz.s. u srcu.

Kaze Allah dz.s. u Hadisi-kudsijji: "Nista me nemoze obuhvatiti osim srca Mu'minskog." Dakle, Serijatska kibla je Kjaba, a Tarikatska (Duhovna, Zivotna, Unutarnja, Odgojna) kibla je Procisceni insan kojem je samo Allah dz.s. u srcu, koji nijednog kipa u sebi nema, dakle Bejtullah.

Oni koji su dosli do Medinske faze (postavili serijat kod sebe) mogu da zalutaju tako sto ce pomisliti da je to kraj puta i da su oni zavrsili sa sobom i sada oni mogu da pozivaju. Medjutim, nisu svjesni da im je Mekka jos uvijek u kipovima.

Razdor i smutnja su se desili onda kada su se ovi sto su stigli do "Medine" odbili poslusnost ovim Potpunima (koji su put zavrsili), jer ih nisu shvatili i mislili su da je to bespotrebno. Jer sta nam fali u MEdini? Serijat vlada, super nam je, sta sad ovaj prica o nekim duhovnim unutarnjim stvarima. Tako nastaje razdor.

E sad, kako je kome koji kip jaci on na tu stranu vuce i za to se bori, a to boji ili ti krije (svjesno ili nesvjesno) Serijatom.

Dakle, put Tesavvufa (Sufizma) je put koji vodi ka licnom ociscenju Srca (Kjabe tvoje), to je put spoznaje sebe, ciscenja sebe i put koji vodi ka potpunom Tevhidu, to je put Muvvehida.

Kako smutnju medju muslimane ubaciti??? Pa to je barem lahko, odvoji ih od ovih Prociscenih Autoriteta i eto ti smutnje i razdora.

Dakle, Kjaba u Mekki isareti na Prociscene Allahove Dobre robove, koje On voli i koji Njega vole. Sve dok se ne okrenemo njima u zivotu nece ni biti Jedinstva, bit ce smutnje.

Zbog toga, oni koji su u fazi "Medinskoj" govore o slijedjenju PROGRAMA, a oni koji su Pu upotpunili (Zavrsili), spoznali sebe, govore o slijedjenju Evlija.

Svako drugo navodjenje cinjenja sirka sa Evlijama je stvar nepromisljenosti ili nezeljenja da se promisli. Niko nije mahnit da smatra da neko ili nesto ima moc nekakvu bozansku, tj. da je sam taj RÒB Allahov izvor te moci i snage. I ako se desi da kod nekog se pojave Kerameti, to je od Allaha a ne od njih samih.

Evlije su Ajeti (dokazi), Putokazi, Vodici, Usmjeritelji, itd. Oni nisu nikakvi bogovi i nemaju bozanskih osobina. Sve sto se preko njih manifestuje je od Allaha dz.s. A posto su oni procisceni oni ne rade nista po hiru svome.

Eto toliko za sad, ionako je vec dugacak post. Ako bude nekih nejasnoca, razjasnit cemo to fino i lijepo, insallah.
Nas nijjet je Pravi put, a Uputa je u Allahovim rukama, tako da se nemamo sta nervirat. Nase je da razmislimo i da budemo otvoreni i spremni kada Allahova uputa dodje, da je ne odbijemo.

Allahimanet.

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

• Poruku poslati

77

Pozdrav,

Dozvolite da jos jednom uporedimo nase pisanje iako mislim da sam u prethodnim postovima bio jasan.

Citat:
grof:
U vezi Karadavija rekao sam da je fakih a ne alim I da ta dva termina nemaju isto znacenje te ih ne treba mesati. Bilo bi nepravedno prema muslimanskoj ulemi iz proslosti (koji su bili dobri poznavaoci vise grana znanja) nazivati nekog alimom koji se bavi samo fikhom danas.
Citat od ed:
”Sve i da je tacna ta tvoja definicija alima (a nije tacna) Kardavi opet jeste alim jer ga osim poznavanja fikha krasi i poznavanje drugih islamskih disciplina kao i zavidno opste obrazovanje”

Naveo sam neke izvore u kojima se moze proveriti znacenje reci ilm, fikh, alim, I fakih kao I Gazalijevu analizu znacenja reci fikh iz Ihjaa. Na kojim izvorima zasnivas tvrdnju da moja definicija alima nije tacna?

Citat:
grof:
Jusuf el-Karadavi se pocesto “oklizne” kada govori o temama koje se ticu oblasti islamske I zapadnjacke misli I nauke. Evo nekih primera iz postova na ovu temu:
Svi ozbiljni ucenjaci danas, muslimani I nemuslimani pisu da se tesavvuf razvio iz kur’anskih I sunnetskih principa. Kako Jusuf el-Karadavi moze da kaze da je tesavvuf prisutan I u drugim religijama? Kako to da tesavvufa ima u hinduizmu, hriscanstvu, maniheizmu?

Citat od ed:
”Bojm se da nisi shvatio. Kardavi kaze Tesavvuf, kao pravac koji naginje i pridaje veći značaj duhovnosti … Dakle on govori o pravcu . Tu sto se taj pravac u islamu zove tesavvuf a kod drugih drugacije potpuno je trivijalno, poruka pisca je jasna”.

I ja sa bojim da ti nisi shvatio gospon moderator, I jos se bojim da se ovde radi o osnovnim principima gramatike: tu je tesavvuf kao subjekat, onda kopulativni deo za kojeg sam zaboravio kako se tehnicki zove, I objekat tj. “skoro sve religije”.
Citat:
grof:
Na drugom mesto iz iste fetve Dr Jusuf otvoreno kontrira sam sebi:

Citat od ed:
”Nejasno je kako to Karadavi kontrira sam sebi? Pojasni”

Ako uporedis ovaj citat sa ovim prvim gde cuveni fakih kaze da je ‘tesavvuf kao pravac koji pridaje veci znacaj duhovnosti prisutan u skoro svim religijama’ mislim da je jasnije, a mozda I nije, te treba dodati I to da su sve pobrojane religije istorijski prethodile Islamu I ako su “prve sufije bile prvrzene Kur’anu I Sunnetu” onda je kontradikcija izmedju ova dva citata ocigledna.

Citat:
grof:
U jednom predjasnjem postu koji je citirao ed, Dr Karadavi kaze da je je tesavvuf nauka ne pojasnjavajuci kako je to tesavvuf -nauka. Mnogi muslimani nisu svesni sta znaci rec nauka te da nauka ima svoj teoretski deo (uglavnom filozofija nauke), tzv. “cinjenice” ili "dokazi", I primenu nauke tj. tehnologija. Nauka takodje upotrebljava I tzv. naucni metod koji iskljucuje mogucnost postojanja duse. Tako, tesavvuf ne moze biti nikako nauka kao sto to Dr Karadavi tvrdi.
Citat od ed:
”Nije Karadavi nista izmislio. Ibnu-I-Kajjim u svom djelu El Medaridž kaze: "Svi oni koji se bave ovom naukom su suglasni da je tesavvuf moral i Kenani o tesavvufu veli: "Tesavvuf je moral, pa ko od tebe bude bolji u moralu bolji je od tebe u tesavvufu”

Prvo, niiti sam ja rekao da je Karadavi ista izmislio I, please nemoj to da mi stavljas u usta jer ja drzim da je el-Karadavi u fikhu (onako kako se ta rec danas poima) jedan od znacajnijih figura. Drugo, U Ibnul Kajjimovo vreme (14 vek tzv. Nase ere) nauka je imala drugacije znacenje a naucni metod (koji negira postojanje duse I Boga) je usvojen tek posle tzv. Renesanse I definitivnog podvajanja crkvene I svetovne vlasti. Prema tome Dr Jusuf je duzan da da pojasnjenje sta on podrazumeva pod recju “nauka”. U slucaju da uvazeni fakih pod naukom podrazumeva savremenu nauku onda tesavvuf nikako ne moze biti nauka. Razlika izmedju el-Karadavija I klasicne islamske uleme lezi u cinjenici da je vecina klasicne islamske uleme (bar oni koji su bili nosioci ilma u svoje vreme) dobro poznavala nauku, filozofiju, logiku, teologiju itd. I da ova ulema nije pisala radove u kojima su se mogloe otkriti dvosmislene I konfuzne recenice. Ovo je jedan od glavnih argumenata zasto Jusuf el-Karadavi nije alim vec samo fakih.

Citat:
grof:
Postoji i drugi problem a to je sto se malo ili skoro nikako ne referise na klasicna dela islamske tradicije ili se olako prilazi interpretaciji islamskih primarnih izvora kao da je to tablica mnozenja do deset …

Citat od ed:
“Ovaj problem je najprisutniji upravo kod tebe i Gerilca. Iz Kardavijevih tekstova smo dosta toga saznali sta klasicna islamska ulema kaze u tesavvufu”

Ako svoja dva linka na koja si referisao smatras verodostojnijim I autoritativnijim od klasicnih radova koje sam naveo (Munkidh min el-Dalal I Ihja Ulum el-Din od Ebu Hamida el-Gazalija, Keshf el-Mahjub od Hudzvirija, Mesneviju od Rumija) onda jedan od nas dvojice ne konta ni sta su izvori niti sta su akademski preduslovi za pisanje tekstova nit puno drugih stvari.

Citat:
grof:
Ima jedna fina knjiga od Mavdudija "Etika neslaganja u Islamu" …
Citat od ed:
”Ili si pogrijesio ime autora (knjigu je napisao Taha Dzabir el-Alwani) ili je zaista i Mawdudi autor neke knjige koja ima isti naslov kao i Alwanijeva”.

Izvinjavam se svima koji su procitali moj post gde kao autora “Etike neslaganja u Islamu” navodim ime Mavdudija a ed-u zahvaljujem na ispravci.

Vallahu alem bi sevab!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

78

Postovana braco, volio bih kada biste spustili svoja oruzja, ako ste ih podigli jer ce to doprinijeti tome da Mehabbet se razvije, a ne rasprava.

Ubjedjen sam da nijednom od nas nije cilj zabluda, vec Istina. Podsjeticu bracu na definiciju sirka, a toga se moramo strogo paziti. Jer sirk je izvor svih zala i problema. Nadam se da ce svaki od nas ovo uzeti u obzir.

U Allahovim rukama je Uputa, a nase je da "jasno obzanimo". Ako Allah dz.s. nekog uputi na pravi put niko ga nemoze sa tog puta skrenuti, i ako Allah dz.s. nekog ostavi u zabludi niko ga na pravi put izvjesti nemoze. Dakle, nase je da iznosimo svoje znanje, da govorimo, razgovaramo, a da li ce u svemu tome za nekog nesto biti uputa ili ne, to odredjuje Allah Uzviseni.

Problem nastaje kada neko pokusava svoje Ubjedjenje namjetnuti drugom, pa se ne zadrzi na onome da "Jasno obznani", vec udje u polje koje pripada samo Allahu dz.s. a to je Uputa. Jer ko moze za sebe reci i ko smije za sebe tvrditi da je uputcen i da je na pravom putu??? Ko je taj???

Mi mozemo razgovarati koji pravac mislimo i vjerujemo da je pravi. I ako uzmemo u obzir da je recimo Put kojeg ja preferiram pravi, ko kaze da sam se ja drzim tog puta kako treba i da sam Upucen??? Nemora da znaci.

Dakle, svaki onaj koji uzme Uputu u svoje ruke, tog momenta cini sirk i postavlja se u poziciju Onog Kojem to pravo i pripada, Onog Koji je Vlasnik svega.
Kada ovo znamo, moze li doci do rasprave??? Mislim da nemoze. Problem su kipovi nasi unutar nas koji hoce da se iskazu ili promovisu, a naravno maskirani bojama Islama.

Zato treba da predjemo na razmjenu, razmisljanje, itd. Na Mehabbet (Ljubav), a Mehabbet gasi i ubija i rusi kipove u nama, a pojacava Tevhid (Kjabu), Srce i Iman.

Ako raspravu uspijemo izbjeci i uspostavimo Mehabbet, Allah dz.s. ce spustiti Rahmet Svoj na nas i doci cemo do zakljucka pravog.

Ja sam u svojem gornjem Postu, upravo govorio o tome ko su i sta su Autoriteti. Ako shvatimo Autoritete i Hijerarhiju kako su oni poredani u sistemu islamskom, ko je ispred, a ko iza, onda ce sve biti okej. Bit ce nam jasan i Kardavi i Gazalija i dr.

Dakle, idemo redom. Jer glavna razlika medju nama je u nacinu razmisljana kojeg smo razvili. Dakle, neko je razvio jedan nacin gledanja na stvari, a neko drugi, pa je sada nekom tesko da pogleda ocima drugog, a drugom je tesko da pogleda ocima prvog.

Da bismo uspjeli pogledati ocima drugog, potrebno je da svojeg brata postepeno uvedemo u svoj nacin gledanja, da on shvati kako ti to vidis. Tako cemo doci do pozicije da zajedno sagledamo jednu istu stvar sa dva ili vise aspekata, a ako u tome bude prisutna iskrenost i cvrsto oslanjanje na Allaha Uzvisenog i trazenje Upute od Njega, Milost i Uputa ce se spustiti i dat ce Allah da shvatimo.

Halalite mi.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

79

Utorak, 15. Juni 2004

Esselamu alejkum

Pa Gerilac nemoj reći da se u jednoj stvari do sada nismo složili. Dakle, obojica kažemo da je razumijevanje autoriteta osnovno razmimoilaženje.

Lijep si post napisao, no mislim da nisi govorio o stvarima oko kojih se razmimoilazimo. Već sam ukratko pisao Grofu (koji se možda malo i naljutio) o tome šta je forma ibadeta i kakva je njena uloga. To je ono što ja danas vidim kao najveći problem sufija. Gledaj na to ovako:
Zamisli čovjeka koji ima lijepu bašču. Ona je puna svakojakog mirisnog cvijeća i zaista je ljepota boraviti u njoj. Oko svoje bašče je podigao ogradu, koja je štiti. Ali vremenom neki dijelovi ograde popuste i naprave se rupe u njoj. Nisu to velike rupe, te vlasnik bašče to i zanemari, smatrajući ih trivijalnim. Jedan prolaznik sa ulice noseći u ruci praznu limenku ugleda rupu i pomisli da je to pravo mjesto da se oslobodi svoga tereta. Vlasnik bašče ugleda to sutradan i zanemari ga smatrajući da je taj jedan sitni komad smeća ništavan u poređenju sa ljepotom njegove bašče i da nije vrijedan da ga odvoji od njegovog omiljnog posla: sađenja u uzgajanja cvijeća. No drugoga dana onaj isti čovjek, vidjevši da mu je uspjelo odluči da se na isti način oslobodi cijele kese smeća. Vlasnik bašče opet odluči da to ignoriše, želeći da ostane posvijećen sađenu cvijeća i njegovom održavanju radije nego li iznositi smrdljivo smeće, vjerovatno taj posao ostavivši za drugi dan. Ali onaj čovjek, kome ta ljepota mnogo ne znači sada dolazi i po treći put i vidjevši da mu je i ovo prošlo postaje bezobrazan, sada već sam kida ogradu i uništava je koliko mu je volja, dok je skroz i ne nestane. I ne samo to već i poziva ostale da svoje otpatke bacaju na tome mjestu, proglašavajući ga smetlištem.

Eto ta bašča je ljudski iman, ograda je šerijat, rupe na ogradi su bid'ati, a onaj bezobraznik je šejtan prokleti. Ne može čovjek zanemarivati šerijat i formu, a da se to ne odrazi na njegovo vjerovanje. Sama forma je njen zaštitnik, i to ne bilo kakav zaštitnik već zaštitnik imenovan od Allaha najmoćnijeg. I u putu koji si ti meni opisao se ne mogu preskakati stepenice i juriti vođen samo željom. Jer kada ti vidiš nekog čovjeka da je napravio prelijiepu kuću, koju sada ukrovljava ne možeš zadivljen njenom ljepotom odmah početi da kroviš svoju, a nisi ni temelje iskopao. No to u stvarnom životu nije uvijek tako očigledno. Štaviše ponekad se čini da je sasvim suprotno.

Moja poenta je da ne možemo da razgovaramo zanemarujući sve ono što je izneseno ovdje, a tiče se sredstava postizanja onoga čemu sufije teže, i samo govoriti o onom najosnovnijem sufijskom učenju o kojem ti želiš da govoriš. Za tim nema potrebe jer se mi tu nećemo razmimoić. Naše nesuglasine nisu u tome da li je Imam Gazali bio veliki alim ili ne i da li je ono što je on iznio u svojim knjigama bogatstvo muslimana ili ne. Naše nesuglasice su u tome da li insan može imati u svojim postupcima (formalnim) velikih ili malih grijehova, a u biti biti bezgriješan. Drugo, ja ne mogu gledati ovaj naš razgovor, a da naši prijašnji razgovori na teme „Hodza ili imam“ i „Bliže se izbori“ nemaju uticaja.

Eto ti si meni neke stvari, ipak, pojasnio, pa se nadam da je ovim mojim pisanjem nešto od mojih shvatanja bliže tebi.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

80

Utorak, 15. Juni 2004

Postovani brate Sandzacki sine tvoj post je meni jasan, a i tvoje shvatanje je meni jasno. Medjutim ja sam cijelo vrijeme htio ukazati na to da urpavo prave Autoritete treba pitati u vezi stvari koje su nama nejasne.

Ovaj svijet je tesko shvatiti, djesavanja na njemu jos manje, a sve je u vlasti Allahovoj, On radi sta hoce. Ima li necega a da je izvan Njegove Moci? Nema naravno.

Ali hajde sada u ovom momentu, u svjetlu ove teme da sagledamo problem kojeg smo imali u drugim temama. Onamo gdje ima vise Ljubavi (a naravno govorim o muslimanima) tu je i bolje i ljepse, dakle onamo gdje manje ima oholosti tu je i bolje.

Uspostavljanje Serijata je jedna od pocetnih faza koje insan postavlja kod sebe, a vrhunac i kraj svega je rusenje Hubela svojeg (Ega svojeg) u sebi i porpuno pokoravanje Allahu dz.s.

Za one koji su stigli do "Medinske" faze svoje islamizacije najveci grijesi su vezani za Serijat (krsenje njegovo), dok je za one koji su potpuno svoj put zavrsili i sebe ocistili najveci grijeh Oholost (Kibur).

Kada musliman koji je u sebi stigao do "Medinske" faze izgradnje sebe gleda na stvari i na pojave on ih gleda iskljucivo ocima Serijata, obratiti paznju na ovu rijec iskljucivo. Dok ljudi koji su u potpunosti put presli i svoju izgradnju zavrsili, oni najprije gledaju unutarnje osobine covjeka. Jer ako neko nije ohol sa njim je lahko raditi i on ce prihvatiti savjete i lahko mu je ukazati na Serijat i objasniti mu da je Serijat farz, a ako je neko ohol onda je taj propao ako sa kiburom preseli pa makar cijeli svoj zivot bio u Serijatu. Nadam se da se sada malo bolje razumijemo.

A ako jos uzmemo u obzir to da mi neznamo kakav je kome kraj, jer nam je poznat hadis u kojem Poslanik a.s. kaze da ce biti ljudi koji ce Dzennetska djela raditi sve dok ne dodje na lakat do Dzenneta pa uradi Dzehennemsko djelo i ode u Dzehennem, a bit ce i ljudi koji ce cijeli zivot raditi Dzehennemska djela dok ne dodju na lakat do Dzehennema pa urade djelo koje ce ih uvesti u Dzennet.

Iz ovoga se izvlaci zakljucak da mi nemozemo znati niciji kraj, da li ce neko u Dzehennem ili u Dzennet. Ako uzmemo u obzir da je Kibur (oholost) izvor sveg zla, da je to cisti sejtanluk, onda ce nam biti jasno da bilo sta ako se radi iz oholosti je sejtanski posao, dok se kibur ne porusi. A ako neko nema kibura, a grijesi, onda je on grijesnik i za nadati se je da ce mu Allah dz.s. oprostiti.

Dakle, jedno je gledati po formi, a drugo je gledati stvari sustinski. A sustinski mogu vidjeti i gledati oni koji su put potpuno zavrsili i koji su sve kipove u sebi porusili i kojima je samo Allah u srcu. A po "iskljucivo" po formi gledaju oni muslimani koji su stigli do "medinske" faze u sebi, jer oni sustinski ne vide dobro zbog kipova koji im se nalaze oko Mekke (Srca) njihove.

Ako neko nije istjerao oholost iz sebe onda on oholost ne prepoznaje, cak je vidi kao nesto sto je pozitivno.
A oholost je najveci grijeh. Jer je to Iblisa ucinilo prokletim, jer je to pocetak sveg zla.

Dakle, ako uzmemo u obzir da je Serijat sredstvo, a ne cilj, za obaranje Kibura u sebi (sejtanluka) i uspostavljanje reda u sebi, tj. cisenje srca od svega osim Allaha, pa to sve primjenimo i scre ocistimo onda cemo stvari drugacije gledati i vidjeti.

Naravno vjernik nesmije odobriti krsenje Serijata, ali jos vise nece dozvoliti oholost i kiburenje onih koji taj Serijat nose, jer je to jos vece zlo.

Dragi brate, Sandzacki sine, vjerovatno si procitao knjizicu "Ispovjest Iblisova" u kojoj on odgovara na pitanja. Jedno od tih pitanja je bilo koga najvise voli, a koga najvise mrzi? Iblis prokleti je odgovorio da najvise mrzi grijesnika sirokogruda, a najvise voli poboznjaka skrticu.

Iz ovog primjera se moze izvuci zakljucak sta sam htio reci. Ali je zasigurno da Procisceni Autoriteti ispravno vide pa su oni zbog toga i Putokazi na Putu ispravnom, pa i ako covjek nezna kako? ili sta? moze njih pitati i poslusati ih.

Ja vjerujem da je tvoj nijjet ispravan, dragi brate moj, i da je taj nijjet slijedjenje Autoriteta u vjeri, pa si ti to i ucinio i cinis i tako i odluke svoje i donosis. Ako je Autoritet protiv nekog onda si i ti, a ako je za nekog onda si i ti. To isto i ja radim. Ovdje je samo pitanje koji je pravi Autoritet? Da li je taj Autoritet porusio sve kipove u sebi, a pogotovu da li je porusio Hubela svoga (Ega svoga), pa radi sve iskljucivo radi Allaha dz.s.? ili je uspostavio Serijat kod sebe i umislio se da je put zavrsio, a Srce (Mekka) mu jos uvijek opkoljeno kipovima, pa ne radi poslove radi Allaha dz.s. vec zarad kipova svojih unutarnjih, a to je cinjenje nereda po zemlji. A pogotovu ako radi za rad Hubela svoga (Ega svoga).

Ako jedan musliman ima gresaka i zeli mu se na te greske ukazati, to se moze uraditi na dva nacina osnovna. Jedan je ispravan, a drugi je sejtanski. Ako nekom ukazujes na gresku sa ljubavlju onda je to ispravno, a ako nekom ukazujes na gresku za mrznjom onda to nije ispravno.

A to se moze prepoznati ovako: Ako vidis da brat musliman cini neko djelo koje nije dobro pa se ti zbog toga udaljis od njega, pa kada on prestane da radi to lose djelo ti ga objerucke sa ljubavlju, sav srecan prihvatas i zahvaljujes Allahu dz.s. Ova ljubav poslije njegovog prestanka cinjenja grijeha je pokazatelj tvojeg ispravnog nijjeta i pokazatelj da si ga ti STVARNO zbog toga izbjegavao. Ali ako neki musliman cini grijeh, a ti ga mrzis iz tvojih nekih hirova, onda ti njegove grijehe ne navodis radi toga sto zelis da se on popravi, vec zato sto zelis da ga ponizis, unistis, sklonis sebi sa puta, itd. Ako se desi da taj musliman prestane da radi to lose djelo koje si navodio da radi, a ti i dalje osjecas netrpeljivost prema njemu, pa mu opet trazis neku mahanu i neko lose djelo da bi opet ga kaljao i ponizavao, onda je to znak da ti nijjet nije ispravan i cist. To je znak da ne radis radi Allaha dz.s. vec zarad nekog unutarnjeh kipa, kojeg treba da srusis, pa makar nemao nijednog serijatskog propusta. Takve osobe siju smutnju i mrznju. Oni ne ukazuju bratski i sa ljubavlju na greske muslimana, vec oni greske samo uzimaju kao izgovor i kao paravan za iskazivanje i iskaljivanje svoje unutarnje mrznje.

Razmisli o ovome dragi brate. Halali sto je malo duzi post bio.

Allahimanet.

Social bookmarks