Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

81

Utorak, 15. Juni 2004

Evo ovde imado prilike procitat dva tri prelijepa posta. Voleo bi da ceo forum obiluje ovakvim stvarima i kako rece Gery da umesto da se prepiremo fino muhabetimo.

Ja bi postavio mozda jedno malo glupo pitanje, al hajde,

sta je po vama vaznije (narvno da se ne moze raspravljati i da su oboje vazni, al onako pitam se) dostici Islam u sebi, svome srcu, ili u praktici, strogo se pridrzavati serijata?

malo za promenu

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

82

Srijeda, 16. Juni 2004

Esselamu alejkum

Gerilac, nisam mislio ni na kakve konkretne riječi koje smo mi izrekli na ostalim temama, niti mislim da treba sada ovdje da ponovo otvaramo ta pitanja. Ali obojica smo stekli neko mišljenje jedno o drugome. Sada ovaj razgovor ne može, barem sa moje strane, da teče ignorišući ta saznanja. Ja sam izvukao neke zaključke o tvome shvatanju autoriteta iz teme „bliže se izbori“ onako u razgovoru, a sa teme „hodža ili imam“ sam zaključio nešto o tvom odnosu prema ostalim muslimanima. Kada kažem ostalim mislim na one koji nisu istoga shvatanja vjere. Sada ja to mogu pravdati onakvim opravdanjem kakvim pravdam nedostatak ljubavi između Šija i Sunija, ali to je nebitno za ovaj naš razgovor. Logično je da upravo ovo o čemu ovdje razgovaramo pripišem kao „idejnog tvorca“ onoga šta ja smatram da je tvoj stav, a i bilo bi neprirodno da ta saznanja sada zanemarujem. Normalno, ja vjerujem da si i ti neke zaključke o meni izveo.

Prilično drugačije stavove imamo. Ja ne doživljavam autoritete na način na koji si ti to predstavio.

Citirano

Ako je Autoritet protiv nekog onda si i ti, a ako je za nekog onda si i ti

Da se odmah razumemo nije ovo daleko od faktičkog stanja, ali barem kod mene ne postoji apsolutna pokornost i ne postoji uvjerenje da autoritet ne može da pogriješi. Da ti malo to ilustrujem: znam da onaj na brdu vidi bolje nego onaj pod brdom, ali isto tako znam da onaj pod brdom nije slijep. Dakle, ako bi mi bili vojnici pod brdom, a naš general na brdu on će bolje vidjeti bojno polje. Ali ako ja vidim neprijatelja koji nadire, a general kaže da ga nema vjerovat ću svojim očima.
Ovo je prilično banalizovanje stvari, ali sam uvjeren da ćeš shvatiti poentu.
U čemu se još razlikujemo. U shvatanju šerijata i duhovnog odgoja. Ja, a ovo je ujedno i odgovor na hadaljevo pitanje, ne mogu napraviti takvu razliku, kakvu imam utisak da ti praviš, između jednog i drugog. Zašto je upravo šerijat zaštitnik suštine? Po mome razumijevanju zato što postoji između njih takva sprega da ih je nemoguće razdvojiti, osim ovako, deklarativno. Oni su upućeni jedno na drugo jer šerijat, koji ustvari štiti bit (suštinu) počiva upravo na njoj. Da to malo objasnim: Onaj dio šerijata koji važi za „ulicu“ je nešto šta bi danas nazvali zakonodavstvo. Ali onaj dio koji je „kućni“ se ne može drugačije sprovesti, osim ako postoji volja insana. Dakle, u šerijatskim državama se ne može piti alkohol po ulicama, ali kakvi su zaista mehanizmi da spriječe pojedinca da to učini u svojoj kući. Tu dakle na djelo stupa duhovni odgoj koji postaje oslonac insanu u sprovođenju šerijata. A ne vjerujem da se treba izgrađivati jedno, a potom drugo. I duhovni odgoj i tjelesni odgoj i suština i forma trebaju ići ruku pod ruku. Naravno slažem se da će poslije nekog vremena duhovni odgoj prednjačiti. Možeš na to i ovako gledati: zamisli čovjeka koji je nabildovao desnu ruku. Ona mu je ojačala, okrupnjala i što se toga dijela tiče postigao je svoj cilj. Ali zapostavivši lijevu ruku on sada liči na karikaturu od insana. I izaziva podsmijehe drugih i ponižava sebe na način na koji Allah nije htio da ljudi budu ponižavani. Ako je on čekao da završi sa bildovanjem desne ruke da bi mogao otpočeti rad na lijevoj on je napravio još jednu pogrešku: Dok istrenira lijevu snaga u desnoj će opasti, ako ne na prvobitno stanje onda ipak znatno i takav insan je primoran da se non stop vraća na svoj početak, a ako nema mudrosti ili volje ili hrabrosti da nešto promijeni to će mu biti sudbina dok je na ovome dunjaluku.
Eto, brate tako ja gledam na ove stvari, a što se tiče ostaloga što si pisao slažem se u potpunosti, a pogotovu sa onim načinom prepoznavanja nijjeta ukazivanja na greške. Štaviše preporučujem svima da taj odlomak dobro zapamte. Još moram da pomenem da sam primijetio da si me na početku nazvao „Poštovani brate“ a još jednom u sredini „Dragi brate“. Eto pošto ja mnogo volim da zaključujem kako si već primijetio, iz toga sam zaključio da si mi pisao bez ijedne zle misli, što me je jako obradovalo.

Brate Hadalju (da nije ovog foruma ovako nešto vjerovatno nikad nebih rekao) samo bih ti naveo još dva konkretna primjera kojima sam ja bio svjedok u ovoj čaršiji, a vezano za tvoje pitanje.

Jedan brat u vjeri sa povelikom bradom naziva selam čovjeku koji još uvijek ima strah i sram od svoje vjere. Na taj selam ovaj uzvraća „Đe si“. E sada se brat naljutio povisio ton i počeo da kori ovoga što ne uzvraća na selam jer “ima hadis koji kaže 'Širite selam da bi ste se voljeli'“. Pomislio sam samo: Da li je ovaj izabrao 'selam' tj. 'mir' da bi započeo svađu?

Drugi primjer su dvojica braće koje sam zatekao pred vratima džamije prije nekoliko godina, sjećam se dobro da je bilo vrijeme pred jaciju. Oni su se živo raspravljali da li 'bismillah' znači 'u ime Allaha' ili 'sa imenom Allahovim'. Prošao sam pored njih, klanjao jaciiju izašao i zatekao ih na istome mjestu u istoj priči.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

83

Srijeda, 16. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Moram ti reci da se u potpunosti sa tvojim postom slazem, dakle u potpunosti. Slazem se da razlicito gledamo na autoritete. Ja smatram da se treba biti potpuno pokoran Autoritetu i da se u njega treba ima ti maximalno povjerenje, posto se covjek uvjeri u njegovu ispravnost. Ovdje glavnu ulogu igra Uputa od Allaha dz.s., jer ako te On Uzviseni uputi na pravog Autoriteta ti ces biti upucen, a ako ne onda ces biti upucen na pogresnog. Dakle, glavno je to, a mi mozemo eto gledati Serijat i Edeb njegov i da li je pun ljubavi u tome.
A kada se sagleda i shvati da je to insan pravi onda mu se treba pokoriti potpuno. A za ovo postoje Ajeti koji o tome govore, neznam tacno da ih navedem, ali koliko se sjecam Allah dz.s. kaze: "...i dok ti se potuno ne pokore". To se zove Teslimijjet (potpuna pokornost i predanost).

Takodjer se slazem da Serijat i unutarnji odgoj se nemogu odvajati u praksi, ali eto mi to ovdje rasclanjujemo da bi nam bilo jasnije. Dakle u razmisljanju se to moze analizirati, ali u praksi treba da idu zajedno. Naravno svemu prijethodi Serijat i bez Serijata nikakav dalji odgoj nije ispravan. Dakle temelj svega je Serijati-muhamedijja. A onda se u okviru Serijata odigrava taj unutarnji duhovni odgoj ili ti put ciscenja srca, tj. rusenja kipova. Serijat je jasan i covjek ga moze sam nauciti, odabere nekog od meshebskih Imama (Ehli sunnetskih) i slijedi ga u Serijatu. Ja sam recimo odabrao u Serijatu Imama Ebu Hanifu r.a.
A onda kada se to uspostavi onda treba naci Imama duhovnog koji je sve svoje kipove porusio i koji taj put poznaje da te odgoji. Naravno takav jedan Odgajatelj mora biti ziv insan, da bi ti na njemu vidio Edeb, Ahlak, Mudrost, itd. I samim druzenjem sa njim ti poprimas polahko te "boje" i odgajas se. Tako sve dok se ne ocistis. A da si se ocistio ces znati jer ce ti Haber doci. A kako ti haberi dolaze je posebna prica.

Evo i primjera jednog iz zivota koji docarava moje shvatanje slijedjenja Autoriteta.

Recimo da zelis otici za Sarajevo, a nikada tamo bio nisi. Put neznas. Ti se MORAS nekome povjerenje pokloniti da te do Sarajeva odvede. Jednostavno ti put neznas i muftac si nekog ko put poznaje. Najcesce se to radi busom. Udjes platis kartu, poklonis povjerenje soferu tog busa (agenciji) i oni te povedu za Sarajevo. Da bi stigao do Sarajeva moras u potpunosti biti pokoran i poslusan soferu. Tako ces raditi sve dok dobro ne naucis put do Sarajeva kada ces moci i sam da ides tamo, a i da vodis one koji nikada u Sarajevo bili nisu.

Sve funkcionise preko Autoriteta i povjerenja njima. Kada ides u skolu ti profesoru fizike vjerujes, jer fiziku neznas. Tako da ga moras slusati. Dakle to je moje shvatanje Autoriteta.

A naravno mislim da sam skontao kako ti gledas na to. I znam urpavo cega se plasis (po mojem misljenju). Ali ako je covjek svjestan da je sve u Allahovim rukama, pa i uputa onda treba biti iskren i Njemu se obracati stalno dovom. A mi to radimo svaki put kada namaz obavljamo rijecima "Ihdines-siratal mustekim".

A ova Mes'ela o tome da li se bismilla treba prevoditi kao U Ime Allaha ili Sa Imenom Allaha (Sa Imenom Allah) je stvar spoznaje i to je jedna veoma visoka tema. A sto se tice rasprave na koju si naisao, mozda se je radilo o hirovima koje su medjusobno "sudarali", nebitno ko od njih ispravnu verziju navodi, jer rasprava je sejtanska pa makar se tu spominjale i najvece istine.

Allahu Alemu.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

84

Četvrtak, 17. Juni 2004

Esselamu alejkum

Eto Gerilac složili smo se oko čega smo se slagali i složili smo se da se ne slažemo oko čega se i nismo slagali. Ja sada vidim za ovu temu dva izbora: Ili da je proglasimo iscrpljenom i predložimo njeno gašenje, ili da nastavimo sa detaljima i, da kažem, finesama sufijskog učenja.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

85

Petak, 18. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Pa i ja bih rado da se tema zatvori, ali o tome ne odlucujem ja. Mozda neko bi zelio jos nesto na ovu temu da napise. Sto se tice nekog detaljisanja na temu Sufizam i tvojeg licnog interesovanja za to, najbolje je da se uzivo druzimo i pricamo. Mogao bih ti i neke knjige dati na citanje iz kojih ces se jos bolje o svemu informisati. A dosta toga se moze nauciti i iz tema Sustina Islama i Hidzretski put izbavljenja.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

86

Ponedjeljak, 09. August 2004

Ja vam preporucujem da citate knjige ibn tejmije na temu sufija, ako nadjete (najvjerovatnije nisu prevedene sa arapskog).
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

87

Ponedjeljak, 08. Novembar 2004

Dva posljednja priloga izbrisana. Razlozi:
  • oni su nastavak price od prije desetak dana kada je nekoliko clanova foruma zbog svog doprinosa svadjalackom duhu na forumu zaradilo ban
  • ovi prilozi su antipropaganda (sto je nepozeljneo jednako kao i propaganda) usmjerena protiv pravca koji je priznat u islamu. Ako se zele predstaviti sufije onda se to svakako moze uraditi samo sa predstavljanjem njihovih priznatih prvaka a nikako otpadnickih grana tog pravca. O ovima se naravno moze govoriti i govor o njima nece biti sankcionisan ali ih se ne moze oznacavati kao tipicne predstavnike sufizma i na taj nacin krsiti norme objektivnog informisanja.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

88

Odlicna tema Zasluzuje desetku. Svaka cast pokretacu i negovim namerama i zeljom za uputom na pravu pravac. Da te allah nagradi zbog ovog.

TEMA GDE SAM NAJVISE NAUCILA

• »Talibul-ilm« je muško
  • »Talibul-ilm« je zabranjen

Datum registracije: 23.10.2004

• Poruku poslati

89

-- edit --

Da vidimo sta kaze nas Fakih Dr Sukri Ramic

[SIZE=4]Pitanje :[/SIZE] Ja imam antipatiju prema sufizmu, ali braća iz Tabačkog mesdžida mi se dopadaju u ponašanju i čini mi se da ima neke razlike između njih i ostalih. Kakvo je Vaše mišljenje po tome da ja odem u tu tekiju gdje ću čuti predavanje i družiti se sa tom braćom koja se nalaze u njoj?

[SIZE=4]Odgovor Dr Sukri Ramica: [/SIZE] Prije svega treba naglasiti da osnovna ideja sufizma koja se ogleda u suzdržavanju i skromnosti u pogledu uživanja u dunjalučkim blagodatima i oplemenjivanju duše lijepim i moralnim vrijednostima je ideja koja ima svoje utemeljenje u Kur‘anu i sunnetu. Ta ideja, pravilno shvaćena u okvirima umjerenosti (ne pretjerivati i ne zapostavljati), je suština islama. Ona se ogleda u zuhdu čijeg praktičnog protagonistu imamo, prije svih, u Allahovom Poslaniku, s.a.v.s, koji nam je određen kao najbolji uzor u kog, kao sljedbenici Allahove, dž.š, vjere, treba da se ugledamo. Drugo, što treba naglasiti, jeste da se po islamu stvari procjenjuju na osnovu njihove suštine, ne na osnovu imena. Prema tome, kada nekoga ocjenjujemo gledamo na njegov rad ne na njegovo ime, mada ime uglavnom ukazuje na čovjekov rad i njegovo idejno opredjeljenje i kao takvo nije u islamu zanemarljivo. Treće, što je važno naglasiti, jeste da postoji velika razlika među muslimanima koji sebe smatraju sufijama. Neki su vrlo bliski Poslanikovoj, s.a.v.s, praksi, a neki vrlo daleko od nje, toliko daleko da ih uopće ne možemo smatrati muslimanima. Prema tome, treba imati antipatiju prema novotarijama i pogrešnim postupcima koje možemo naći kod onih koji sebe nazivaju sufijama ili bilo kojim drugim imenima, a ne prema orginalnoj ideji zuhda i onima koji tu ideju žele da ostvare u svome životu. Na osnovu ovih pretpostavki mi gledamo na našu braću koji sebe nazivaju sufijama. Podržavamo ih u svemu što ima utemeljenje u Kur‘anu i Poslanikovoj, s.a.v.s, praksi i nema smetnje da u svakom dobru s njima učestvujemo imajući u vidu Kur‘ansku naredbu: ”I surađujte i potpomažite se u dobročinstvu i bogobojaznosti, a nemojte se potpomagati u grijehu i nasilju.” (El-Maide, 2)) U isto vrijeme ukazujemo na sve što nije u skladu sa šerijatom u duhu naredbe da se naređuje dobro a odvraća od zla i činimo to na najljepši način koji će, uz Allahovu, dž.š, pomoć voditi ka dobru. Uz to sve vodimo računa da naša podršaka njima u onome što je dobro ne bude odobravanje onoga što je novotarija u vjeri.
U skladu s ovim općim pravilima ćeš ocjeniti da li ti je dozvoljeno ići u Tabački mesdžid ili nije. Ukoliko je taj mesdžid pretvoren u klasičnu tekiju u kojoj se Allah, dž.š, obožava na način koji On i Njegov Poslanik, s.a.v.s, nisu propisali onda u njega ne bi trebao ulaziti, jer Allah, dž.š, kaže: (Ve ennel-mesadžide lillahi...) ”Džamije su, uistinu, Allahove, pa nemoj, pored Allaha dovu upućivati bilo kome.” (El-Džinn, 18) U ovom ajetu Allah, dž.š, naglašava da su mesdžidi (džamije) Njegovi. Prema tome, tekije su nečije druge, a ne Njegove. U ovom ajetu Allah, dž.š, indirektno ukazuje da se mimo mesdžida dova upućuje nekom drugom, a ne Njemu. Poslanik, s.a.v.s, za svoga života nije izgradio nijednu tekiju niti su to učinile odabrane generacije muslimana, pa prema tome u tekije, s obzirom da ih nije bilo, nisu ni ulazili, a oni bi trebali biti naš uzor. Izuzetak bi bila situacija kada bi odlazak u tekiju imao za cilj naređivanje dobra i odvraćanje od zla. Isto tako neme smetnje da se ulazi u tekije koje se samo formalno tako nazivaju, a u stvari su to mesdžidi u kojima se klanja namaz u džematu i ne čine se novotarije u vjeri. Nadam se da je takav slučaj sa Tabačkim mesdžidom. Što se pak druženja tiče treba znati da su muslimani braća, sve dok su u islamu, bez obzira kakva imena nosili i koliko ko od njih griješio, a svi ljudi griješe, neko manje, neko više. Prema tome, muslimani su dužni bratski se odnositi jedni prema drugima, a to, prije svega, podrazumjeva suradnju u dobru i bogobojaznosti, nesuradnju u grijehu, naređivanje dobra i odvraćanje od zla i nastojanje da se tim druženjem postigne i podupre dobro a ne grijeh i novotarija. Normalno, treba se distancirati od osobe koja javno čini novotarije u vjeri, ali ne treba prestati nastojati takvoj osobi pomoći i izvršiti svoju obavezu u tom pogledu prema njoj. Drago mi je da naša braća u Tabačkom mesdžidu imaju posebne vrijednosti i nadam se da će se kao takvi potruditi da Tabački mesdžid, uistinu bude i ostane mesdžid, Allahov, dž.š, mesdžid, da se u njemu odvijaju raznovrsne aktivnosti koje imaju utemeljenje u Poslanikovoj, s.a.v.s, praksi i praksi njegovih ashaba. Molim Allaha, dž.š, da nam pomogne da budemo od onih koji se potpomažu u dobru, naređuju dobro i odvraćaju od zla. Amin.

[SIZE=4]PITANJE:[/SIZE] Poštovani profesore, zamolio bih Vas da iznesete Vaše
mišljenje o praksi koja se prakticira u nekim sufijskim krugovima. Naime, zanima
me šta Vi mislite o teoriji koja se u tim krugovima uči u pogledu avlija, kulta
šejha, probadanje sabljama itd., te koliko ima utemeljenja u šerijatu
promoviranje tarikata i tesavvufa kao nekih islamskih disciplina.

[SIZE=4]ODGOVOR:[/SIZE] Prije svega, želim ukazati da sve sufije nisu iste. Postoji na
stotine tarikata i na hiljade sufijskih grupa i na desetine hiljada sufijskih
šejhova. Među tarikatima, a i samim grupama, a pogotovo među šejhovima postoje
razlike koje su ponekad izuzetno velike. Ima sufija koje slijede sunnet
Poslanikov, s.a.v.s, a ima ih koji su izuzetno daleko od njegova sunneta, toliko
daleko da ih ne možemo smatrati muslimanima. Sve sufije koje su u okrilju
islama, pa makar činili i velike grijehe i novotarije u vjeri koje ne izvode iz
islama, naša su braća u vjeri i prema njima imamo veće obaveze nego prema onima
koji nisu u okrilju islama. Normalno, dužnost je svakom muslimanu da naređuje
dobro i odvraća od zla, te kada vidi nešto kod svoga brata, zvao on sebe sufija,
selefija, ihvanija ili bilo kako, a što dotični musliman smatra pogrešnim, dužan
je da na najbolji i najefikasniji način to pokuša kod svoga brata ispraviti.

Normalno da svi muslimani griješe, neko manje neko više. Nekad su te greške
rezultat čovjekovog ličnog stava i ubjeđenja, a nekada rezultat učenja koje
slijedi, bilo da se radi o učenju nekog šejha, platformi i programu nekog
džemata, partije, udruženja itd.

Evlije postoje i to su ljudi koje Allah, dž.š, voli zbog toga što puno dobrih
djela čine, a malo griješe. Po tome ih i mi prepoznajemo. O tim ljudima govore
ajeti: Junus, 62, El-Enfal, 34 i mnogi hadisi. Evlije mogu imati keramete. Ali,
ako vidimo ”evliju” da čini velike grijehe, znajmo da je on od evlijauš-šejtan,
pa makar suhih čarapa preko rijeke prelazio. Naime, džini mogu pomagati te ljude
da čine djela koja su za nas neobična i to nije nepoznato.

Nadalje, evlije su obični ljudi koji ne poznaju budućnost (gajb) i ne mogu
ljudima donositi dobro i od njih odvraćati zlo, jer evlije nisu bolje od
Poslanika, s.a.v.s, o kom Allah, dž.š, kaže: ”Ja vam ne kažem: ‘U mene su
Allahove riznice‘, niti: ‘Meni je poznata budućnost‘, niti kažem: ‘Ja sam
melek‘...” (Hud, 31) ”Reci: ”Ja ne mogu ni sam sebi neku korist pribaviti, niti
od sebe kakvu štetu otkloniti; biva onako kako Allah hoće. A da znam pronicati u
tajne, stekao bih mnogo dobra, a zlo bi bilo daleko od mene; ja samo donosim
opomene i radosne vijesti ljudima koji vjeruju.” (El-E‘araf, 188) Doduše, dove
koje oni uče za svoga života imaju veću šansu da budu uslišane zbog statusa koji
imaju kod Allaha, dž.š.

Svako vjerovanje o evlijama koje nema utemeljenje u Kur‘anu i sunnetu pogrešno
je. Činjenica je da kod nas, a i u ostalim dijelovima svijeta, o evlijama ima
raznoraznih bajki i pogrešnih vjerovanja koja ponekad prelaze u širk, jer se
evlije izjednačavaju sa Allahom, dž.š, time što im se pripisuje ono što je samo
u Allahovom, dž.š, domenu.

Vrlo često ljubav i poštivanje koje musliman treba imati prema starijem i
učevnijem kod nekih prerasta u vid obožavanja, pa tako neki šejhu na ruku i
sedždu padaju i čine ono što šerijatom nije propisano. Normalno, sve devijacije
u pogledu vjerovanja treba ispravljati. Najpodesniji način jeste da ukazujemo na
Poslanikovu, s.a.v.s, praksu. Hoću reći, da treba da gradimo islamske ličnosti,
da ih korigujemo, a ne da ih rušimo, pa makar kod tih ličnosti bilo i velikih
grešaka. Izuzetak treba da budu osobe koje stvarno imaju podle ciljeve i na koje
treba otvoreno ukazati kako bi druge zaštitili od njihova zla.

Što se probadanja tiče, to je pitanje jasno svakom muslimanu, osim neukom ili
oholom. Poslanik, s.a.v.s, i njegovi ashabi to nisu radili. To što se neki
probadaju, a da krv ne poteče, pa to su džinska posla, to muslimanima treba biti
jasno.
Neki dan sam gledao kako se Hindusi u Indiji probadaju i rade iste stvari
koje prakticiraju neki sufijski tarikati. I oni su u tome uspješni isto kao i
sufije koje se probadaju.

Što se tiče izučavanja tarikata i tesavvufa kao naslijeđa muslimana, za tim
postoji potreba: a ) kako bi se pojasnilo šta je u tom naslijeđu u skladu sa
učenjem islama, a šta nije i kako bi se afirmiralo ono što je pozitivno, b) kako
bi se napravila razlika između onih tarikata koji su bliže učenjima islama i
onih koji su dalje, kako bi se muslimani, a posebno oni koji su naklonjeni
zuhdu, mogli sačuvati onoga što nema utemeljenje u Poslanikovoj, s.a.v.s,
praksi.

Samo promoviranje tesavvufa, bilo kakvog, bez objašnjavanja onoga što je u njemu
pozitivno i onoga što je u njemu negativno, smatram da nije dozvoljeno, jer se
time islam pogrešno tumači. Isto tako, tesavvuf možemo smatrati islamskom
disciplinom samo u onom omjeru u kojem njegova učenja imaju oslonac u Kur‘anu i
sunnetu. Ono što je u tesavvuf ušlo iz kršćanstva to je kršćanska disciplina;
ono što je ušlo iz budizma to je budistička disciplina; ono što je ušlo iz
judaizma to je judaistička disciplina itd. i to ne možemo smatrati islamskom
disciplinom.
Sve vrste pojedinacnih neprijateljstava covjeka bilo kad ce se pretvoriti u prijateljstvo i ljubav, osim neprijateljstva koje nastane iz zavidnosti (haseda). Ne mogu ga oprati sve vode, ni ublaziti sve ljubavi svijeta. On uvijek ostaje crna tacka, cekajuci momenat da eksplodira.

Parali su stomake trudnica, potom vadili zivu djecu koju su poslije pekli u sporetima i tjerali majke da piju djecju KRV!!! X( X( X(- Muderris

SVE SMO ZABORAVILI...I ZGARISTA...I RAT. ZABORAVILI BORBU DOBRA PROTIV ZLA, BORBU PRAVDE PROTIV NEPRAVDE, BORBU TESKU I KRVAVU. ZABORAVITI NE SMIJEMO. PROKLET BIO KO ZABORAVI IZGLADNJELU NANU, OSAKACENOG BABU, ZAKLANO DIJETE, SILOVANU SESTRU! ;( ;( ;(
Allahu ti pomozi mudzahidima u Ceceniji, Allahu , ti pomozi mudzahidima u Afganistanu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Iraqu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Palestini, Allahu ti pomozi mudzahidima sirom svijeta ma gdje se nalazili, podari im pobdjedu na ovom i dzennet na buducem svijetu. Amin! ;( ;( ;(

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

90

lijep text i cinimi se dobronameran
malo za promenu

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

91

e vala pripsan text nema sta ... DR Sukri je trenutno od najvecih alima Balkana .....

sahih Eafendija ... :klanja: :klanja: :klanja:
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

92

Petak, 12. Novembar 2004

Tesawwuf,misticizam,sufizam....

Misticizam kao sredstvo izrazaja koristi mitske simbole, ne toliko da bi iskazao mit sam po sebi, vec da bi se simbolom mita iskazala unutrasnja-duhovna-individualna borba,preobrazenje, ili duhovna vizija.

Neki od najpoznatiji mistika u Islamu su:

-'Abd al-Kader, 1807 -1883; zivio vecinom u Damasku.
-Burckhardt, Titus, sufija -zivio u 12 stoljecu.
-Ibn `Arabi, 1165 -1240 .rodjen u Spaniji ,vecinu zivota proveo u Damasku.
-Rabi´a al-Adawiyya,8. stoljece-zenski sufi-mistik.
-Jalaluddin Rumi, 13. stoljece - mistik i poeta.

Pored imena gore navedenih, ipak se ne mogu preskociti:

- Muhammed Baha'uddin Šah Nakšibend k.s.
- Abdulkadir Gejlani, k.s.
- Šejh Bajezid Bistami k.s.
- Abu Hamid Al-Gazali k.s.
- Hasan Al-Basri k.s.

ili Ahmed El-Faruki Serhendi imami Rabbani k.s. kojem je cijeli islamski svijet imenu dodao "mudžeddid elfi sani" ili obnovitelj vjere u drugom mileniju, istrebljivac bidata i novotarija,

ili Mevlana Halid El-Bagdadi k.s. i mnogi drugi nepobrojani, a ništa manje znacajni.

O TESAVVUFU

Sam termin tesavvuf je samo jedna od islamskih disciplina koji je kao i fikh, akaid, hadis, tefsir živio u srcima Resulullaha s.a.w.s. i njegovih casnih ashaba. Tek krajem drugog, odnosno pocetkom treceg stoljeca po h. ove discipline se sistematiziraju i uvodi terminologija. Ako npr. akaid i fikh kao terminologija nisu posotojali za života Poslanika s.a.w.s. to ne znaci da tada nisu uvelike postojali. Ista je stvar i sa tesavvufom, i pogrešno je tesavvuf odvajati od ostalih disciplina kao nešto posebno.

PUT – TARIQAT

Tariqa, arapski izraz koji znaci staza, cesta, put u islamskoj mistici ima dva susljedna shvacanja:Kao prvo ta rijec oznacava jednu metodu. Naravno, objašnjavati sufizam dakle islamski gnosticizam i heremeticku nauku kao metodu potpuno je pogrešno. Metodu kao skup nekakvih praksi kojom se postiže odredeno duhovno-duševno stanje. Više bi se to moglo nazvati metodom opservacije.

Koga ili cega? Pa samoga sebe.

Stoga rijec Tariqa oznacava metodu moralne psihlogije pri njegovanju svakog pojedinacnog duševnog dara utiruci novoj Duhovnoj Duši put k Bogu, vodeci je kroz razlicite postaje kroz koje je pronosi hodocasnik (salik) , gdje ona mora primjeniti putem otkrivene božanske Zakone (šari'a) do božje Stvarnosti (haqiqa) To je ezoterijska dakle unutarnja staza.

Drugi smisao rijeci Tariqa, više je egzoterijske dakle vanjske primjene i tice se vjerske prakse sveukupnosti razlicitih duhovnih vježbi, zajednickog života i odnosa ucenik (murid)- ucitelj (šeik, muršid).

Zapadna, hrišcanska gnosticka tradicija, poucena stoljetnim progonima i zatiranju od strane RKC uglavnom ne prakticira takvu tradiciju, dok su veze izmedu ucitelja i ucenika sufija vrlo cvrste. Tu se, osim prenošenja odredenog ucenja, koje ucitelj, muršid, uvjek prilagoduje duhovnim potrebama i sposobnostima ucenika, može govoriti o odredenoj inicijacijskoj transmisiji, o božjem utjecaju (baraka) koji seže neprekinutim lancem (silsila) od Proroka samog. Slicne iniciajacijske lance možemo zapaziti i svim ostalim sistemima.

Služenju Bogu, služenju ljudima te BUDNOSTI, bdjenju nad vlastitim srcem iz kojeg proizlazi i ono što se u Kineskoj Gnozi- Taoizmu te Budizmu naziva ispravnim (ne)djelovanjem. Mišlju, rijecju i djelom kaže se u Bibliji. Pošto svi oblici Gnoze kao jedini ispravan nacin djelovanja i odnosa prema zemaljskoj prirodi prepoznaju NEDJELOVANJE, (Wu Wei, kako ga je nazvao Lao Tzu) kao jedini prihvatljiv odnos sa izvanjskim, koji se odvija preko naših bližnjih koji su ogledalo nas samih, našeg ega, (nafs), podrazumejva se SLUŽENJE. .
(kao unutarnje ogledalo u kojem se ogledava onaj drugi u nama kako ga naziva Pavao, Duhovna duša, onaj koji prepoznaje i živi po zakonima Božanskog svijeta, prepoznaje se srce. To ogledalo se mora stalno cistiti, kako to Sufiji kazu,

"...od svega što nije iz Boga").

Ljudima se može služiti samo ako je sam u položaju sluge, smatrajuci sve druge svojim gospodarima, što znaci da sve ljude, bez izuzetka, treba smatrati boljima od sebe (Naravno po stanju kultivacije nafsa, ega, jer jedan sufi teži nestajanju svojeg ega) i da svoj zadatak u ovom svijetu mora ispuniti na nacin da ih sve služi jednako.
Razumjet cete iz ovog kuta gledanja i kontroverzne Isusove rijeci o ulozi sluge koji mora služiti svog gospodara. Rijeci s kojima se manipuliralo od strane crkve u cilju vladanja ovim svijetom.
I Boga može služiti samo ako se odrekao svakog samopromotivnog, samoživog, egocentralnog djelovanja i probitka. Takav jedan ne traži i ne zahtjeva ništa.
On služi Boga iz ciste ljubavi.
Onaj koji obožava iz ovog ili onog razloga (strah, želja za povlaštenim položajem u Božjim ocima u iodnosu na druge. itd.), obžava ipak sebe samoga, a ne Boga.

O SPOZNAJI

Jaje je simbol svemira, makrokosmosa, simbol je i mikrkokosmosa-covjeka. U tradiciji indijanskih shamana i "ljudi od Znanja" mozemo pronaci da je covjek-svjetlece jaje. U krscanskoj tradiciji je recimo i to, zaboravljeno zasto je jaje simbol-Uskrsa. Simbol Uskrsnuca novog, Dusevnog covjeka u nama. No da bi se odvio cijeli proces unutar jaja, priroda nas uci da je neophodna necija pomoc u svemu tome...netko mora sluziti...

No ko je to?

Šibli je bio ucenik slavnog Gunayda iz Bagdada. Kada se obratio, došao mu je i rekao:
"- Kažu mi da posjeduješ biser božje spoznaje:daj mi ga ili mi ga prodaj."
Gunayd odgovori:
"- Ne mogu ga prodati jer ti nemaš njegovu cijenu, a ako ti ga dam, dobio bi ga prejeftino. Ti neznaš njegove vrijednosti. Baci naglavce, kao ja u ovaj ocean, da bi mogao zaraditi biser ocekujuci strpljivo.-"

Prica je malo poduža pa cu je prepricati a da se ne izgubi smisao. Prica, kao uostalom i svi ostali sufijski tekstovi obiljuje skrivenom simbolikom koja se dotice pojedinih postaja Tariqa, opisuje kako je šeih Gunayd godinama podvrgavao Šiblija najtežim testovima na kojima je njegov ego pucao po šavovima. Naposljetku ga je primio za ucenika no naredio mu je da godinu dana služi kao sluga po Bagdadu.
Kada ga je upitao što sada misli o sebi? Šibli odgovori : "Smatram se najnižim Božjim stvorenjem".
Sada je, rece ucitelj, tvoja vjera jaka!

Svi hermeticki i gnosticki tekstovi, pa tako i evandelje,svjedoce o toj relaciji mikroksomos-makrokosmos, o o polju zemaljskog ocitovanja mikrokosmosa, te o polju Božanskog, makrokosmickom planu.

No da bi se ta veza, ta POVEZANOST, ta istinska RELIGIJA (re-ligirae, ponovno povezati) mogla uspostaviti i održati te tako omoguciti onom drugom u nama, duhovnojduši da nakon svojeg ponovbnog rodenja i živi iz te povezanosti potrebno je BEZREZERVNO SLUŽENJE. Put služenja je nacin na koji se zaokuplja ego, tako da ne prijanja uz stvari koje mu obilato nudi ovaj svijet. Ego se dovoljno zaokuplja da svojim krivim djelovanjem NE SMETA onom duševnom procesu preobrazbe iz smrtnog u besmrtno, kako ganaziva Pavao, koji se odvija u hodocasniku na Putu, na Tariqi. U procesu jednog samozaborava nestaje ego.

Jer, piše Sultan Walad, o hodocasnice!
Brojni su zastori i koprene, a tmine koliko i svijetla.
Trebaš sve nadici, kao Istinski Covjek...U trenutku poradanja Isusa (spašen bio) bol jeMariju (spašena bila) doveo pod stablo palme* i pomogao joj da porodi duh Božji. Tvoje tijelo i tvoja vanjština su kao Marija. Jer tjelesna duša (nafs) nalici ženi, a um ('aql) covjeku. Tvoja vjera i tvoja spoznaja (grc. Gnosis, ar. Ma'rifa) koji dolaze iz istinskog uma, to je tvoj Isus. Ako te božja bol tišti i neprestano zaokuplja, ta bol ti nece ostaviti vremena da se zaokupljaš drugim stvarima. I nema sumnje da ce se iz tvoje duše, slicne Marijinoj, Isusovoj, roditi duh Božji. Kad to shvatiš ne trudi se previše da stekneš ovozemaljska znanja i umjeca. Odvoji se od svega što nije Voljeni, i ne radi na nicemu drugom nego da ga vidiš, tako da prodreš koz zastore**.

Da znanje bez bogobojaznosti predstavlja neku cast, Iblis bi bio jedno od najboljih Allahovih stvorenja.

• »Talibul-ilm« je muško

• Poruku poslati

93

Petak, 12. Novembar 2004

ja bate mislim da si ti jehovin svjedok, barem pricas ko oni, sve religije nekako isprepletas i termine i svi jehovini tako slicno pricaju, kad hoce da vrbuju muslimane pricaju o islamu puno i po malo i malo i.... a to sto si kopiro o sufizmu nedje sa interneta il ti tvoji svjedoci dali neku posebno obradjenu brosuru, okaci macku o rep. a mozda i nisi, mada govor ti je njihov.
Sve vrste pojedinacnih neprijateljstava covjeka bilo kad ce se pretvoriti u prijateljstvo i ljubav, osim neprijateljstva koje nastane iz zavidnosti (haseda). Ne mogu ga oprati sve vode, ni ublaziti sve ljubavi svijeta. On uvijek ostaje crna tacka, cekajuci momenat da eksplodira.

Parali su stomake trudnica, potom vadili zivu djecu koju su poslije pekli u sporetima i tjerali majke da piju djecju KRV!!! X( X( X(- Muderris

SVE SMO ZABORAVILI...I ZGARISTA...I RAT. ZABORAVILI BORBU DOBRA PROTIV ZLA, BORBU PRAVDE PROTIV NEPRAVDE, BORBU TESKU I KRVAVU. ZABORAVITI NE SMIJEMO. PROKLET BIO KO ZABORAVI IZGLADNJELU NANU, OSAKACENOG BABU, ZAKLANO DIJETE, SILOVANU SESTRU! ;( ;( ;(
Allahu ti pomozi mudzahidima u Ceceniji, Allahu , ti pomozi mudzahidima u Afganistanu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Iraqu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Palestini, Allahu ti pomozi mudzahidima sirom svijeta ma gdje se nalazili, podari im pobdjedu na ovom i dzennet na buducem svijetu. Amin! ;( ;( ;(

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

94

Subota, 13. Novembar 2004

Citirano

ja bate mislim da si ti jehovin svjedok

Sa ovom me recenicom stavljas u jedan Hamletovski polozaj. Pitam se dal da ti dam kratak i jednostavan odgovor, prikladan ovom mubarek danu ili da ti uzvratim istom merom.

Obzirom da je Bajram reci cu ti samo da nisam Jehovin Svedok. Deklariso sam se ko musliman, kolko sam ispravan stvarno ne znam.. a ti ako nesto znas ti mi javi. Ali posalji mi PM, ovaj put. Jer opet to je privatno. (o)

U pravu si za jedno. Tekst sam skinuo sa interneta forum islambih kolko se secam.
Da znanje bez bogobojaznosti predstavlja neku cast, Iblis bi bio jedno od najboljih Allahovih stvorenja.

• »Talibul-ilm« je muško

• Poruku poslati

95

Nedjelja, 14. Novembar 2004

Pa halali, upravo zbog texta koji si kopiro i postiro ja sam pomislio to sto sam pomislio, zato sto upravo jehovini svjedoci na takav nacin pricaju, ali eto, to nije tema.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

96

Srijeda, 05. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim
Ja vam preporucujem da citate knjige ibn tejmije na temu sufija...

A ja, suprotno tome, preporučujem da je bolje od toga, pitati o sufizmu same sufije, kako bi se dobio odgovor iz prve ruke!

Ovakvu preporuku Muhammed_Alima mogu usporediti sa nedavnom preporukom koju sam vidio na jednom srpskom forumu, a koju parafraziram: "Ako želite saznati o islamu, i kakvo je to zlo, čitajte priloge i radove Miroljuba jeftića"

Pokušajmo zaključiti da li o islamu treba pitati Miroljuba Jefitća, ili same muslimane? Isto tako, da li o sufizmu treba pitati jednog, prema sufizmu veoma neprijateljski raspoloženog, autoriteta, ili same sufije. Po meni, najbolje je naći neki objektivni i znanstveni izvor. Da ne bi bilo ni po "babu, ni po amidžama" :]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

97

Srijeda, 05. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Shady
A ja, suprotno tome, preporučujem da je bolje od toga, pitati o sufizmu same sufije, kako bi se dobio odgovor iz prve ruke!
.......................
da li o sufizmu treba pitati jednog, prema sufizmu veoma neprijateljski raspoloženog, autoriteta, ili same sufije. Po meni, najbolje je naći neki objektivni i znanstveni izvor. Da ne bi bilo ni po "babu, ni po amidžama" :]

Pa dobro sad mi osta nejasno, hocemo li o sufijama pitati same sufije ili neki objektivni i znanstveni izvor.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

98

Srijeda, 05. Januar 2005

Citirano

Orginalno od ed
Pa dobro sad mi osta nejasno, hocemo li o sufijama pitati same sufije ili neki objektivni i znanstveni izvor.

Ukoliko se zeli o sufizmu zaista nesto vise saznati i shvatiti, iduci u njegovu dubinu, normalno je da o tome daje najvise odgovora sam sufizam

Ukoliko se medjutim zele saznati samo one glavnije stvari, u cjelini dosta povrsno (ili moguce malo dublje u samo nekom njegovom dijelu) onda se zato mogu pitati izvori van sufizma tj izvori koje nazivas objektivnim i znanstvenim, ukoliko ti izvori to stvarno i jesu

Medjutim ni ukojem slucaju se relevantan odgovor nemoze dobiti od izvora koji propagiraju suprotnu ideju, ili negiraju njegovu ispravnost poput ibn Tejmije

Situacija je slicna kao sto to shady kaze i za one koji nesto vise zele saznati o islamu

Mislim da se i ti slazes, da je o islamu najbolje pitati same muslimane, pogotovu ukoliko se zeli saznanjem ici u dubinu

Kod "izvora" izvana, se uvijek postavlja pitanje koliko je taj izvor objektivan i neutralan u datom pitanju. Jos gora situacija moze biti u slucaju "znanstvenog" izvora poput (znanstvenika) dr Miroljuba Jeftica (a on je i takodje izvor izvana), ali opet sam znas da njegove konstatacije o islamu apsolutno netreba uzimati kao nesto znanstveno i neutralno, a kao i konstatacije ibn Tejmije o sufizmu

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

99

Četvrtak, 06. Januar 2005

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Shady
.......................
da li o sufizmu treba pitati jednog, prema sufizmu veoma neprijateljski raspoloženog, autoriteta, ili same sufije. Po meni, najbolje je naći neki objektivni i znanstveni izvor. Da ne bi bilo ni po "babu, ni po amidžama" :]

Ukoliko je znanstveni izvor objektivan, onda je svakako treba uvažiti te stavove, jer, za razliku od samih sufija, znanstvenik, prilikom davanju informacija neće biti vodjeni emocijama, sklonošću ka uljepšavanju itd.... Znanstveni izvori često pružaju samo ledene informacije o vrlinama i manama.

Po meni Sufizam je buket raznovrsnog islamskog cvijeća! Ukoliko se želi shvatiti njegova istinska suština, sa namjerom da bi se eventualno postalo sufijom, onda najbolje je pitati njih same. A ukoliko se samo želi informacija, onda je znanost na prvom mjestu.

• »PublicEnemy« je muško

Datum registracije: 28.12.2004

• Poruku poslati

100

Četvrtak, 06. Januar 2005

Sve zavisi od osobe do osobe...Nekom da shvati neke stvari treba 40 godina nekom 4 god ,a nekom 4 sata ili minuta.Isto tako je i u putu.Ja licno mislim da ovoj temi nije mjesto na ovom forumu jer ipak sufizam nije nesto o cemu se moze pricati na svakakvim mjestima a ko smije da baca bisere medju ***** bujrum neka izvoli.

Social bookmarks