Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 01. Novembar 2003

Svetska ekonomija

zemlja se okrece, a svet napreduje, jedni dobijaju drugi gube
pratimo samo na Otvorenom Forumu Novog Pazara, ekskluzivno, kuda to ide svetska ekonomija
malo za promenu

• »|Cypress_Hill|« je muško

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 01. Novembar 2003

Svetska ekonomija trenutno ne ide nigde. Ekonomska kriza je od Amerike pa do Srbije i svi je osecamo.
[SIZE=3]California Love [/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 02. Novembar 2003

Rast PBI najveci u poslednjih 19 god

Citirano

Orginalno od |Cypress_Hill|
Svetska ekonomija trenutno ne ide nigde. Ekonomska kriza je od Amerike pa do Srbije i svi je osecamo.

Mozda Srpska, al za Americku se varas, posto eto zivis tamo, al opet ne znas.
Americka lokomotiva je strasno ubrzala u julu i septmbru. Rast je jos vecu nego predvidjeni: 7,2% prema preliminarnim procenama odseka za Komerc.
Ekonomisti predvidjaju sifru blizu 6%. Treba se vratiti u prvo tromesecje 1984 da bi se nasao jednak rast. Za razliku od drugog tromesjecja 2003, rast je skoro vise nego dubliran. 25 novembra ova prva procena PBI unutrasnje brut proizvodnje u trecem treomesecju bice i zvanicno potvrdjena.
Dva velika motora lokomotive su vrtela punim rezimom, radise o potrosnji sa jedne strane i investicijama sa druge.
Potrosnja je povecana ritmom od 6,6% u odnosu na 3,8% iz drugog tromesecja. Smanjene poreza na zaradu, koji je doneo Congrès na zahtev presednika Bush-a u prolece, dao je svoje rezultate. Manifesvovali su se konkretno preko ceka od 14 miliardi dolara koja su americka domacinstva dobila ovog leta kao povracaj placenog poreza.
Potrosnja je takodje pospesena kreitima za nekretnine koji su imali najmanje kamate za milione korisnika.
Treba dodati da efect ova dva stimulansa ce se izgubiti u cetvrtom tromesecju tako da ce rast od Oktobra do Decembra biti od 3 do 4%.

Sa strane investicija kao drugog pokretaca ekonomije, vesti su takodje dobre. Investicije preduzeca u opremi i logistici su prele ritam od 15.4%! Ovo ubrzanje je najvece od prvog tromesecja 2000. Politika Federalnih Rezervi dala je svoje plodove. Navodi preduzeca direkno na investicije.
Izvoz, podpomognut padom dolara, vrti na novo. Americki izvoz je veci nego uvoz u trecem tromesecju. Rezultat toga je smanjenje deficita za 23,5 miliardi dolara koji je kreirao rast od 0,84%

Iz svega ovoga proizlazi da je rast PIB od 7,8% najveci u poslednjih 19 godina. Nada Bele Kuce je da ce nezaposljenost opasti i zaposljenja nastave.

malo za promenu

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 02. Novembar 2003

a ovako bi ti to izgledalo na jednom grafcicicu
hadalj je dodao/la ovu sliku:
  • grafam.jpg
malo za promenu

5

Ponedjeljak, 03. Novembar 2003

ne bas najnovija vest , ali ipak...

SVETSKA EKONOMIJA

Prognoze o svetskoj privredi uoči godišnje skupštinu MMF u Dubaiju

Privredni oporavak sa neizvesnim tempom

Svetska ekonomija pokazuje znake oživljavanja, ali je tempo i snaga oporavka još neizvesna i kreatori politike širom sveta ne treba da se "opuštaju", smatraju eksperti Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Globalni ekonomski rast u 2003. MMF u svojim redovnim polugodišnjim prognozama realizovanim pred godišnju skupštinu u Dubaiju procenjuje na 3,2 odsto, dok sledeće godine očekuje veću ekspanziju i rast od 4,1 odsto.
Skupština MMF zvanično je počinje 23. septembra, ali su mnogobrojni susreti i sastanci zvaničnika i grupacija počeli još prošle sedmice. Sastanak Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta održava se za vikend. Očekuje se, takođe, da u nezvaničnom delu skupštine MMF Evropa i SAD "pritisnu" Kinu da pomogne da se iznese teret globalnih trgovinskih debalansa labavljenjem režima kursa juana.
Brzi završetak rata u Iraku, znatno pozitivniji trend na efektnim berzama, kao i unapređenje poverenja biznisa i niske kamate u SAD i Evropi doprinose da perspektive svetske ekonomije budu znatno bolje nego u prvoj polovini godine, ocenjuje se u izveštaju MMF.
Istovremeno Fond upozorava da s obzirom na nepoznanice oko tempa i snage ekonomskog oporavka i slabe inflatorne pritiske, monetarne politike u svetu treba da ostanu prilagodljive još neko vreme dok fiskalne politike treba usmeriti na srednjeročnu konsolidaciju, posebno imajući u vidu rastući demografski pritisak.
MMF prilično brinu debalansi tekućih plaćanja i zavisnost sveta od perspektiva ekonomije SAD, inače najjače svetske. Uprkos deprecijaciji dolara, američki deficit tekućih plaćanja u 2003. je projektovan na 5,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) a u 2004. na 4,7 odsto BDP što ukazuje da američka valuta treba još da oslabi.
Među bogatima SAD će predvoditi globalni oporavak uprkos slabosti tržišta rada i značajnim preobilnim kapacitetima u toj zemlji. Fond američki ekonomski rast procenjuje na 2,6 odsto ove i 3,9 odsto iduće godine prema 2,2 odnosno 3,6 odsto u prethodnoj prognozi.
U zoni evra rast limitiraju snaga zajedničke evropske valute i slabost nemačke ekonomije, najveće evropske, ocenjuje se u izveštaju i dodaje da će Evropska centralna banka možda morati da ponovo smanji cenu zaduživanja. Rast BDP Evrope MMF procenjuje na samo pola procenta ove i 1,9 odsto sledeće godine u poređenju sa jedan odnosno 2,3 odsto u aprilskoj prognozi.
Fond je znatno povećao prognozu japanskog rasta ali i upozorio da je druga po snazi svetska ekonomija još nestabilna i da tek treba da preduzme mere da ubrza restrukturisanje korporacija i bankarskog sektora i okonča deflaciju. Ovogodišnji ekonomski rast Japana MMF prognozira na dva odsto a rast u 2004. na 1,4 odsto.
U zemljama u razvoju Fond očekuje brži ekonomski rast nego u razvijenom svetu - pet odsto u tekućoj i 5,6 odsto u narednoj godini u poređenju sa 1,8 odsto ove i 2,9 odsto iduće godine u razvijenim zemljama.
Azijske ekonomije će predvoditi sa rastom od 6,4 odsto ove i 6,5 odsto sledeće godine a Kina će i u 2003. i u 2204. ubeležiti rast od 7,5 odsto, prognozira Fond. Na Bliskom istoku ekonomije uglavnom zavisne od nafte ove godine mogu da računaju na rast od 5,1 a iduće od 4,6 odsto.
Ekonomski rast Rusije MMF prognozirana na šest odsto u 2003. i pet odsto u 2004.
Latinska Amerika će ove godine zabeležiti ekonomski rast od 1,1 odsto a iduće tri puta veći - 3,6 odsto dok će BDP Afrike porasti 3,7 odsto u 2003. i 4,8 odsto u 2004. Beta
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od |Cypress_Hill|
Ekonomska kriza je od Amerike pa do Srbije i svi je osecamo.

Nebih rekla da je kriza u Americi, ba naopak Americka ekonomija je na najboljem nivou.Sto se tice Srpske ekonomije, mislim da nam je svima jasno na kakvom je nivou, bio je embargo onda hyperinflacija, trebace nekoliko godina da se to stabilizuje.Kriza je uvijek bila na svijetu, u pogledu u istoriji trebamo biti zadovoljni, jer ekonomija se vise razvija nego u predhodnim godinama (napr. marketing). Veliki broj nezaposljenih je i uvijek, kada primaju od drzave novac, zasto onda raditi, jel tako?

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

7

dinna_ zakon si:) 'trebace nekoliko godina da se to sredi' hehehe jest jest samo par godinica i sticicemo i svedsku i ameriku hehe :D
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

8

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Dever dunja. Dunjaluk ko dunjaluk chas ga ima ovaj chas onaj, tako to biva. Ko ga juri biva ponizen, a na kraju dobije ono shto mu je sudjeno da dobije, a onaj koji od njega se okrene onaj njegov dio mu dolazi i moli ga da ga primi i onda ga on primi. A statistike ko statistike samo prate stanja, nishta dalje neznaju nam rechi.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od björn
dinna_ zakon si:) 'trebace nekoliko godina da se to sredi' hehehe jest jest samo par godinica i sticicemo i svedsku i ameriku hehe :D

Trebace nekoliko godina, tim sam mislela "masu godina", jer ustici najvece svetske ekonomije za par godinica je komicno, tako nesto je moguce samo u snu.

Citirano

Orginalno od DreamKiller A statistike ko statistike samo prate stanja, nishta dalje neznaju nam rechi.

Pa od toga su i statistike, da bi nam pokazale kakvo je stanje, na svkom od nas je, koliko veruje statistikama.Sto se tice mene, ne verujem puno njima, jer se ne odnose na svija.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od DreamKiller
A statistike ko statistike samo prate stanja, nishta dalje neznaju nam rechi.

Pa to sto prate stanje dosta nam kaze, a za dalje smo mi tu da ih tumacimo. Onaj ko zna nesto iz toga moze izvuci, a onaj ko ne zna, on se uzda u boga i ceka smak sveta.
malo za promenu

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

11

Srijeda, 14. Januar 2004

hahaha

neznam kako neko moze da uporedi Ekonomiju Amerike i Srbije , mislim da je to kao dan i noc; ma hrvatska i srbija su vec dan i noc a kamoli USA.
kako neko moze da kaze Hyperinflacija(to je za mene Simptom a ne Uzrok) ove siromastinje na ekonomskom nivou.
citao sam jedan post od Fingerbroken u njemu je Svaicarsk od 5 na 7 mesto pala; da vidite kako su ovde diskusije i kako to utice na Izbore jer je to vec propast:od 5 na 7!
ali to su sve Zapadne zemlje a bogami i Slovenija i Hrvatska samo se kod nas krade i jedine teme su Seljak,velika Srbija(a RS nebi ni htela vise i da smiju) i Haag.
To sa Svetskom Ekonomijom nema veze to je seljacka posla u kome bi Stranke najvise voljele vratiti Kralja i da mu jos bogami nosim Porez u nekom Manastiru o|

svet ide dalje a mi se vracamo u 1800
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 16. Januar 2004

jedno pitanje za:HADALJA

hteo sam te pitat(posto vidim da imas Kompetenciju za odgovor) sta ti mislis o Globalizaciji u Svetu?
hvala unaprijed

13

Petak, 16. Januar 2004

Citirano

Orginalno od DreamKiller
Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Dever dunja. Dunjaluk ko dunjaluk chas ga ima ovaj chas onaj, tako to biva. Ko ga juri biva ponizen, a na kraju dobije ono shto mu je sudjeno da dobije, a onaj koji od njega se okrene onaj njegov dio mu dolazi i moli ga da ga primi i onda ga on primi. A statistike ko statistike samo prate stanja, nishta dalje neznaju nam rechi.

Allahimanet.

Statistika je jedan od vidova izrazavanje trenutnog stanja (neke pojave). Pametan to posmatra kao informaciju, a iz svakog sklopa informacija tezi da napravi nesto korisno (cemu one i sluze, jer same po sebi ne znace puno), i da na osnovu prethodnog iskustva, sebi i drugima na sledecem koraku donese nesto bolje (sutra, ali ne na stetu onog sto moze biti prekosutra). Nepismeni u statistici vide samo grafove i brojeve. Al nepismeni priznaju da ih ne razumiju i da ne znaju kako to necemu one znace (a veruju da znace). A ne bih da ja kategorisem one koji s ubedjeni da ti brojevi nicemu ne sluze. Dobru kategorizaciju 'vrsta' ljudi je dao El-Gazali.. ko zna zna..
mogu ja da se potpisem i bolje...

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

14

Petak, 16. Januar 2004

Citirano

Orginalno od ale
hteo sam te pitat(posto vidim da imas Kompetenciju za odgovor) sta ti mislis o Globalizaciji u Svetu?
hvala unaprijed

Dragi moj ale, pa eto kad vec hoces da znas sta ja mislim o Globalizaciji, da ti kazem
prvo Globalizacija ima svoje ekonomske i ideoloske motive, sa jedne strane fino je imati slobodnu ekonomiju kao i svaku drugu slobodu, u redu je da ljudi trguju bez granica, ali tu ima jedan problem, nemamo svi istu startnu poziciju.
Ko profitira danas od Globalizacije? Samo bogati i multinacionalne kompanije, pa bogati postaju jos bogatiji a siromasni jos siromasniji. Ne bih ja imao nista protiv Globalizacije, samo da je svet uredjen na neki drugi nacin, ali ovo je sistem kapitalizma, koji trci samo za profitom i gazi preko svega sto mu se nadje na putu. Zato dragi moj ale, ne volim ja tu Globalizaciju, bar ne ovakava kakva se zagovara danas, ja sam vise na strani ovih slabih i voleo bi da im se da sansa, a ne da se jos vise gurnu u ponor i postanu obicni robovi.
OK globalizacija, ali na neki drugi nacin i po nekim drugim pravilima a ne onima koja zagovara G8.
eto ale, a sta ti mislis?
malo za promenu

15

Subota, 17. Januar 2004

mogul ja to malo saljivo :)

-Sta je globalizacija?
- Globalizacija je smrt Princeze Dajane
-Kako to?
-Engleska Princeza sa ljubavnikom iz Egipta dozivljava nezgodu u francuskom tunelu, vozeci se u nemackim kolima sa holandskim motorom koja je vozio vozac Belgijanac malo opijen skotskim viskijem, u stopu praceni italijanskim paparacima na japanskim motorima, medinciski tretman dobija od americkih lekara koji su koristili brazilske medicinske preparate...
A ovo vam sve pise jedan Sandzaklija cak iz Malezije koristeci tehnologiju Bill Gejtsa za koju je on mahom maznuo ideje od Japanaca (tehnicke) i Indijaca (softwerske), koja je za ovu masinu "sklepana" ovde u Maleziji (ili Sigapuru ) od strane indonezanske (jeftine) radne snage, trnasportovana kamionima koje voze Bangladezani , i najverovatnije prodata u nekom kineskom prodajnom centru :).
Globalizacija nema granica :D.
mogu ja da se potpisem i bolje...

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 21. Januar 2004

imas pravo

bas je to i moje misljenje. najvise mi smeta da su najvece sile i najveci konzerni deo tog WEF-a i da se narod ili sindikati kao radnici uopste ne pitaju.
Bill Clinton je uvek pozvan jer je on USA ekonomski mnogo pojacao , dok je Presednik bio, ali u svetu je neodgovorno takve Konzepte postavljati(i u USA ali tamo se siromasni itako ne pitaju).
hvala ti za odgovor i pozdrav u Gradu Romantike :)

• »|Cypress_Hill|« je muško

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

17

Petak, 23. Januar 2004

Svi bez ikakvog nesladanja znamo da je ekonomija i celokupna finansiska situacija u Srbiji mnogo losa. Ali kad smo kod Amerike, moram da vam kazem da je bila u krizi iz koje se sada polako izvlaci. Od kada je Bush Jr. dosao, izgubljeno je 2 miliona poslova. Uz pomoc Bushovog plana za smanjenje poreza za korporacije, ekonomija je opet stimulisana. Da pomogne ojacanju ekonomije, Federal Reserve Bank je smanjila kamate sto je pokrenulo investicije i samim tim pokrenulo ekonomiju.

Ekonomija je u bolje stanju nego sto je bila pre 2 godine, ali nije jos na nivou na kom je bila kada je Clinton Administracija bila u Beloj Kuci. Ima tu jos problema. Na primer, Federalna vlada ima ogroman budzet defecit (neznam tacno koliko) i trade defecit od 435 milijardi dolara. Mnogo poslova ide preko "bare" za Indiju, Kinu, i mnogo druge zemlje gde je jeftina radna snaga.

Ali uprkos svemo Amerika i dalje ekonomski vlada, i licno mislim da ce vladati jos makar za neko vreme.
[SIZE=3]California Love [/SIZE]

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 27. Maj 2007

Citirano

Orginalno od hadalj
zemlja se okrece, a svet napreduje, jedni dobijaju drugi gube
pratimo samo na Otvorenom Forumu Novog Pazara, ekskluzivno, kuda to ide svetska ekonomija

ovo ce zvucat bolesno al trenutno nemam pametnija posla
zasto da pratimo svetsku ekonomiju a ne da sudjelujemo u njenom razvoju,il jos bolje da je mi ovde krojimo(zno sam da ce zvucat bolesno).neka bude hobi ili zabava da ne bude ustrucavanja jer cesto se najveci potencijali ustrucavaju da kazu nesto da ih neko posle ne digne na cirkus.radi razbijanja tog psiholaskog problema evo ja odmah da lupim jednu krupnu:ja sam najbolji u svakom mogucem pogledu(pa i vise od toga).
kao sto sam negde vec napisao spadam u radnicku klasu ali to nije razlog da ne raspalim sad ovde sa filozofiranjem.
gledao sam na tv pre nekoliko sedmica neke ljude kako razgovaraju o svetskoj ekonomiji i po mojem misljenju veze nemaju sta pricaju,sto je veoma glupo od mene da kazem s obzirom na to da su oni bili ili milijarderi ili predstavnici najvecih banaka,sve u svemu najuticajniji ljudi na svetu.imali su razne stavove i planove ali mi nista od svega toga nije zvucalo kao neko resenje jer je uvek manje ili vise "vuklo na strano" sto bi mi rekli.pa mi je posle dosla ideja da je najbolje da mi ovde resavamo sva svetska pitanja ili da bar kazemo svoje misljenje u vezi svetske ekonomije i tako to i mozda nekad od toga bude nesto.kratko receno da razgovaramo o tome.
hajde mozgovi dje ste sad

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

• Poruku poslati

19

Subota, 09. Juni 2007

@nevidljivi

A o cemu bi hajo da pricas ? :D

Svetska ekonomija je sirok pojam...

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

20

Subota, 09. Juni 2007

o cemu bi hajo da pricam?
pa ja pricam o tome o cemu bi hajo da pricam,tj. interesuje me ako neko ima nesto da kaze a da je to konkretnije od prepisivanja statistika jer to stvarno moze od svetske ekonomije da napravi ovo sto ti zoves "sirok pojam".
a mozemo ostavit pa neko drugi nek se prtlja oko toga

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Social bookmarks