Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 07. Juli 2004

Tarik Imamovic

Intervju sa Tarikom Imamovicem, podpredsednikom Sandzacke Alternative

NEPOSLUSNI TARIK...
"U Sandzackim opstinama a posebno u Novom Pazaru, prioritetni
kriterijum za mesta u vlasti je takozvana moralna "poslusnost"...."

Koji je glavni razlog vaseg istupanja iz stranke SDA i kasnijeg formiranja
Sandzacke Alternative?

T.I.: Formalno Fadil Skrijelj i ja smo isterani iz stranke na skupstinskom zasedanju 2-gog jula 2003. godine, kada se nismo slozili sa predlogom o ustupanju zemljista pod zakup na potesu petlje kod Ukrasa za izgradnju benzinske pumpe, za koju je posebno bio
zainteresovan tadasnji potpredsednik stranke Bajro Omeragic. Takodje usprotivili smo se i odluci o smeni upravnih odbora koja je imala za cilj da se skinu neposlusni clanovi, iako su ti ljudi uspesno radili.

Opstinski lokali i stanovi prodaju se bez licitacije, odnosno neposrednim dogovorom. Na desetine ari opstinskog zemljista je zauzeto po dogovoru opstinskih mocnika sa strankama i tako su prodavane opstinske parcele bez prihoda u budzet, jer je sve zavrsavalo u dzepove pojedinaca.
Pored ovoga SDA i koalicija lista za Sandzak nastoje da legalizuju reket, tj. ucenjuju gradjane da donacijom za stranku obezbede sebi dozvolu za izgradnju (benzinske pumpe, stambene zgrade, terase...).
Kao rodjeni Pazarci nismo mogli da sedimo skrstenih ruku pred ovakav vid korupcije i zloupotrebe vlasti, nasta smo i ukazivali u zasedanjima SO Novi Pazar.

Recite nam nesto o formiranju Sandzacke Alternative.

T.I.: Glavni razlog osnivanja SA jeste ukljucenje u politicki zivot Novog Pazara i Sandzaka kako bi omogucili da na odgovarajuce funkcije dodju ljudi koji su ih dostojni.
U Sandzackim opstinama a posebno u Pazaru, prioritetni kriterijum za mesta u vlasti je takozvana moralna "poslusnost". U socijalistickom sistemu poznati kriterijum moralne podobnosti je bio osnov za svaki kadrovski odabir. U stranci SDA Sandzaka kao liderskoj partiji vlada jednoumlje, sto znaci da se odluke o vaznijim i veoma strucnim problemima
donose na nekompetentnim sastancima, a predlozi moraju bezpogovorno da se izvrsavaju.
Zbog toga nam je stanje u gradu takvo kako jeste i takozvana "poslusnost" biva znatno stetnija od "podobnosti".

Pored Sandzacke Alternative u Novom Pazaru registrovano je jos 17 stranaka. Kako komentarisete ovu fragmentaciju na politickoj sceni?

T.I.: Mi dozivljavamo pojavu veceg broja stranaka kao pozitivan korak u politickom zivotu lokalne samouprave. Veca raznolikost na politickoj sceni povecava kvalitet politickog delovanja.
SA smatra da ce veci broj politickih stranaka omoguciti bolji rad i kontrolu vlasti.

Da li je istina da ste za vreme obavljanja funkcije direktora zavoda za urbanizam za sebe prisvojili 7 ari zemljista?

T.I.: Zalosno je da visoki funkcioner Bajro Omeragic ne poznaje nadleznosti opstinskih organa i javnih preduzeca. Jer i da sam hteo nebih sam sebi mogao da dodelim placeve.
Porodici Imamovic su vremenom otimali mnoga dobra i imanja. Zadnja otimacina je izvrsena 1986. godine kada je mojoj najuzoj porodici oduzeto 7 ari da bi se napravio soliter jezero. Jos tada je napravljen sporazum o adekvatnom povracaju zemljusta. Od 1984. mi pokusavamo da taj sporazum i ostvarimo. Pre dve godine napravljen je predsporazum na osnovu koga bi mi dobili zemljiste na potesu Dugalica brda. Prakticno izvrsena je zamena lokacije iz najstrozijeg centra grada za lokaciju na potesu udaljenom 2.5 km udaljenog od centra. Posto smo saznali da je to vlasnistvo samohranih zena porodice Markovic i da opstina nije regulisala imovinsko -pravne odnose mi smo odustali od tog predsporazuma.
Te placeve nemamo jer smatramo da to nebi bilo halal.
Za razliku od nas neki iz vrha vlasti oteli su plac velicine 13 ari od legalnih vlasnika. Toliko o "njihovoj" moralnosti.

Nedavni spor izmedju radnika gradske cistoce i lokalnih vlasti zavrsen je smenom, direktora cistoce Sabahudina Susevica. Kako komentarisete ovu odluko izvrsnog odbora SO ?

T.I.: Mislim da je Sabahudin Susevic zrtvovan zbog toga sto su radnici osujetili nameru gradske vlasti da ustupe pijacu privatnim licima za izgradnju autobuske stanice. Nesumnjivo da je postojao dogovor pojedinaca iz opstinske vlasti sa buducim investitorom. Preplaseni reakcijom radnika lokalni mocnici su za neko vreme stopirali ovaj posao, mada ne verujem da su i odustali.
Da bi za trenutak stisali prasinu oni su zrtvovali direktora Sabahudina Susevica, dugogodisnjeg clana SDA i po mom misljenju izuzetno postenog coveka.

Par reci o o usvajanju novog GUP-a.

T.I.: "U startu se kasnilo sa tim planom, zbog neobjasnjenih formalnih razloga. Umesto da taj plan bude ugovoren godinu dana ranije, on do danas nije usvojen. Ovo je konkretan primer nepoznavanja vodjenja grada. Neazurnost i neznanje rukovodstva opstine su glavni krivci ovog kasnjenja."

Glavni urbanisticki problemi Novog Pazara?

T.I.: "Bespravna izgradnja i neregulisan saobracaj."

Da li je Sandzacka Alternativa dala podrsku nekom predsednickom kandidatu?

T.I.: SA smatra da iako predsednicki kandidat Tadic nije u kampanji pominjao niti nudio postale pogodnosti nasem regionu, dacemo mu podrsku kao demokratskom kandidatu, nebili se sprecila dalja radikalizacija Srbije. Mi smo pozvali nase birace da izadju na izbore i daju glas Borisu Tadicu, koji ce nadamo se omoguciti ukljucivanje Srbije u evropske integracije.

Kakve promene ocekujete od predstojecih lokalnih izbora ?

T.I.: SA smatra da ce nam lokalni izbori u Novom Pazaru izmeniti strukturu vlasti tako da niko nece imati apsolutnu vlast, sto ce omoguciti znatno bolju kontrolu budzetskih sredstava i demokratizaciju vlasti na lokalnom nivou. To je jedina alternativa naspram trenutne pre svega nazadne vlasti oligarha iz vladajuce stranke.

Copyright Otvoreni Forum - Novi Pazar
Jun 2004.

Ukoliko i vi imate pitanja za Tarika Imamovica, mozete ih napisati na ovom mestu a ista ce mu biti prosledjena. Dakle izvolite...
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

2

Srijeda, 07. Juli 2004

Gerilac: Ima li Vasa stranka nacionalni program u svom programu i poklapa li se on sa nacionalnim programom BNVuSCG ili ima razlika, ako ih ima navedite ih?

Tarik Imamovic: U principu nasi se programii ne razlikuju sa nacionalnim programom BNV u SCG. Mi vidimo razliku samo u ljudima koji su garancija za ostvarivanje ili ne ostvarivanje tog programa.

Gerilac: Imam osjecaj da u vasem govoru o opstinskim vlastima ima odredjene doze mrznje, da li je to dobro za jednog politicara?

Tarik Imamovic: Sigurno da ima ogorcenosti zato sto sam bio na mestu sa kojeg sam mogao da vidim puno puno losih poteza aktuelne vlasti koje su isle cak i do kriminala. Mislim da je najvise ostecen nas gradjanin, odnosno grad Novi Pazar, jer umesto da se sredstva slivaju u budzet a odatle namenski odvajaju sredstva za izgradnju infrastrukture, vodovod, kanalizacija, asfaltiranje ulica, sredstrva su se prelila u dzepove pojedinaca. Moja procena sa mesta bivseg direktora je da bi se tim sredstvima kompletan Hadzet, Ceremedzinica i Sutenovac obezbedili pomenutom infrastrukturom (vodovod, kanalizacija, asfalt). Otuda moje ogorcenje, jer su oteli narodne pare. Sigurno da kao vernik ne mogu da mrzim i mislim da to nije dobro za jednog politicara. No ne mogu da precutim nedela. Setite se iskonske price o stanovnicima Ejle. (sure El Bekare)

Gerilac: Ako bi se kompletna struktura SDA izmijenila, osim Dr. Sulejmana Ugljanina, i ako bi se otklonili problemi te stranke koje navodite, da li biste se vratili u tu stranku?

Tarik Imamovic: Mislim da je to nemoguce.

Gerilac: Ako na izborima Vasa stranka pobjedi, da li cete saradjivati sa BNVuSCG i predsjednikom ove institucije Dr. Sulejmanom Ugljaninom, nacionalnim liderom Bosnjaka Sandzaka?

Tarik Imamovic: Sve sto je u interesu naseg naroda terace nas na saradnju sa svim organizacijama a posebno sa BNV u SCG.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 08. Juli 2004

Sans: Iskreni pozdravi za sve članove i posetioce foruma, i to oni koje oni najviše vole da čuju- a maksus selam za našeg cenjenog gosta.

Citirano

Tarik Imamović:
U Sandzackim opstinama a posebno u Pazaru, prioritetni kriterijum za mesta u vlasti je takozvana moralna "poslusnost". U socijalistickom sistemu poznati kriterijum moralne podobnosti je bio osnov za svaki kadrovski odabir. U stranci SDA Sandzaka kao liderskoj partiji vlada jednoumlje, sto znaci da se odluke o vaznijim i veoma strucnim problemima
donose na nekompetentnim sastancima, a predlozi moraju bezpogovorno da se izvrsavaju.

Gledajući iz ove perspektive i sa ove pozicije gde je sada- sasvim je logično da primećuje i kriterijum "moralne poslušnosti" i "jednoumlje". Moje prvo pitanje odnosi se na sledeće:

-Da li iz iste te perspektive i sam svojevremeni odabir Tarika Imamovića za direktora Zavoda za urbanizam vidi kao odraz istih principa i kriterijuma, tj. moralne poslušnosti i jednoumlja. Da li naš uvaženi gost smatra da je u to vreme kada je izabran bio najadekvatnije i najstručnije rešenje za taj posao? Ako smatra da jeste, voleo bih da nam objasni zbog čega jeste (al bez onih sentimentalnosti...ja volim ovaj grad.. jer takvih je ipak po mojoj slobodnoj proceni dovoljno dosta da se"ljubav" ne može uzeti kao validan argument), a ako smatra da nije, opet - voleo bih da nam objasni zbog čega je onda prihvatio taj posao.

Ja lično mislim da je uvaženi gospodin Tarik Imamović,kao dipl. ing. elektrotehnike i kao vrstan stručnjak u oblasti energetike, koga izuzetno cenim i kao čoveka- belediji mogao da da veći doprinos na nekom drugom radnom mestu- a da za posao direktora Zavoda za urbanizam nije bio adekvatno rešenje (kao što u ostalom nije ni sadašnje rešenje adekvatno - jer se radi sad o dipl.ing. mašinstva).

Tarik Imamoviuc: Sigurno da ne smatram da sam u to vreme a ni danas bio jedini i najbolji kandidat za to mesto. Mislio sam da svojim iskrenim odnosom prema pokretu dam licni doprinos. Cini mi se da sam delimicno u tome i uspeo, sto se modze proveriti poredjenjem rezultata prije i posle mene. Svoju ulogu sam smatrao menadzerskom i domacinski se ponasao u donosenju odluka kod trosenja sredstava. Ono sto me izdvaja od ostalih pojedinaca koji se cesto pominju u aktuelnoj vlasti je sto nisam svoj polodzaj zloupotrebio iako sam bio u poziciji da dodjem u to iskusenje. I sam se pitam zasto su mene predlodzili za ovo mesto, ako su unaprijed razmisljali da rade ovo sto su dosad uradili. Ili me nisu dobro procenili, ili su smatrali da cu im se prikljuciti u podeli plijena.

Sans: -Da li je iz SDA izašao pametniji nego je bio kada je ušao u stranku, i da li se oseća prevarenim?

Tarik Imamoviuc: Osecam se prevarenim kao i mnogi koji su i vise zrtvovali i dali za pokret. Sigurno se osecam iskusnijim i potvrdjuje se pravilo da nikom bezrezervno ne treba dati podrsku.

Sans: -Šta je glavni razlog što naša beledija nema para -po mišljenju našeg uvaženog gosta.

Tarik Imamoviuc: Neracionalno trosenje sredstava opstinskog budzeta, pogresno odredjivanje prioriteta, i ono sto je najvaznije u svakom poslu ugradjivanje pojedinaca i rasta i povecavanje cena skoro svakog objekta koji je investiran direktno preko pojedinaca (Radio stanica, otkup RTV stanica, sportske hale ) Nesposobnost da se od postojece republicke vlade izvuce sto vise sredstava. Pogresna politika prema vladajucoj garnituri onemogucila je normalan dotok sredstava a kamoli neka dodatna sredstva. (Tadasnjem premijeru Zoranu Djindjicu onemoguceno je predstavljanje u koncertnoj dvorani sto je imalo katastrofalne posledice po nas grad).
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Dusmanko

Početnik

(10)

• »Dusmanko« je muško
  • »Dusmanko« je zabranjen

Datum registracije: 09.03.2004

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 08. Juli 2004

Dusmanko: PITAM GOSPODINA IMAMOVICA AKO JE VEC BIO NEZADOVOLJAN RADOM U STRANCI ZASTO NIJE DAO OSTAVKU NA MESTO DIREKTORA JP ZAVOD ZA URBANIZAM I TAKO VRATIO STRANCI MANDAT NEGO JE CEKAO DA BUDE SMIJENJEN. ZASTO JE U URBANIZMU BILO mnogo FINANSIJSKIH MALVERZACIJA DOK JE ON BIO DIREKTOR. ZASTO SU SE STANOVI URBANIZMA DAVALI LJUDIMA KOJI SU TE STANOVE KORISTILI ZA VIDJANJE SA LJUBAVNICAMA. Zasto je na racunu urbanizma ostavio par hiljada dinara.zasto je punio hotel tadz ljudima...

Tarik Imamovic: Vise puta sam razmisljao o ovom vasem predlogu da dam ostavku kad sam ustanovio ove nepravilnosti u radu aktuelne vlasti i koalicije. Zajedno sa jos nekim clanovima pokusali smo da ukazemo na ove propuste, pre svega korupciju i mnoge malverzacije o kojima su kruzile glasine po gradu. Na partijskim sastancima i odbornickim klubovima ukazivali smo na ove propuste. Mi smo pokusali da iznutra, kao sto svaki domacin resava u njoj, resimo i nase probleme. Na zalost umesto da se kazne pojedinci koji su to radili na koje smo mi to i ukazivali, mi smo kaznjeni. Na kraju nismo mogli na skupstinskom zasedanju 2. jula 2003. god. Da dozvolimo usvajanje nekoliko tacaka o smeni upravnih odbora koje su mesec i po ranije proglaseni kao uspesni a posebno smo bili protiv umetnute tacke na tom zasedanju o dodeli lokacije za benzinsku pumpu na potesu kod Ukrasa. Nezadovoljni preglasavanjem mi smo napustili zasedanje. Nasu ispravnost dokazala je odluka nakon godinu dana kada je navodno dobrovoljno donesena odluka na zadnjem zasedanju skupstine u junu 2004. godine kojom se ponistava odluka regulacionog plana o benzinskoj pumpi. To je nama satisfakcija i potvrda da smo bili u pravu.
Zavod za urbanizam je ostao dudzan oko 90 000 000 dinara ostalim dobavljacima. Budzet opstine iz kojeg se finansira program Zavoda za urbanizam ostao je duzan zavodu 120 miliona dinara. Nadamo se da ce posle promene vlasti ovo se i obelodaniti. Ovo moze lako da se dokaze.

Ostala pitanja ne zasludzuju moje odgovore, jer su ocigledno ispod svakog nivoa i onog ko ih postavlja i onoga ko bi poverovo da kao dokazan covek po svojim moralnim kvalitetima mogu ovako nesto da pomislim a kamoli da uradim.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 11. Juli 2004

Hadalj: Veliki pozdrav za gosp. Imamovica, zadovoljstvo nam je da ga imamo za gosta na nasem otvorenom forumu.
Moje pitanje je,
dokle cemo se ovako razjedinjavati i svadjati, da li je moguce u Sandzaku oformiti jednu jaku politicku grupaciju koja bi imala za cilj da okupi ljude sposobne koji bi krenuli napred i kojima bi Sandzak i Bosnjastvo bilo prece od njihove sujete i borbe za poziciju. Nije li sramota da Novi Pazar izgleda onako kako izgleda danas i imali iko od tih nasih politicara bilo kakvu ideju sta treba radit i izac iz ove situacije il cemo i dalje ovako da nasrcemo jedni na druge i da se prepiremo ko je sta ukro i ko je kome kakaf plac dao.
Misli li gosp. Imamovic da je sposoban da okupi oko sebe ljude dobre volje i radne i da li je njegova Sandzacka Altenativa po njemu jedna ozbiljna stranka sa vizijom ili samo jos jedan faktor razdora medju Bosnjacima.

Tarik Imamovic: Mi mislimo da je bogatstvo ideja i razlicitost pogleda ka jednom cilju put ka demokratizaciji nase politicke scene. Zbog toga smatramo da je formiranje novih stranaka dobro iz razloga sto se ukljucuje u politiku mnogo vise ljudi i sto ce buduca skupstina svojom razlicitoscu omoguciti bolji rad i kontrolu usmeravanja budzetskih sredstava.

Mi smatramo da nasa SA ima perspektivu obzirom da je vecina nasih clanova u vrhu stranke mladja od 30 godina, sastavljena od strucnih i vec dokazanih ljudi u svojim poljima.
malo za promenu

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 11. Juli 2004

AND U PRICE: Mene interesuje kako ce "Sandzacka alternativa" nastupiti na predstojecim lokalnim izborima?

Dakle, da li ce to biti neka koalicija ili ce ici samostalno, ili ce na kraju krajeva nekog podrzati?

Sa kojom politickom opcijom vide neku eventualnu postizbornu koaliciju?

P.S. STA JE BILO SA ODOGOVORIMA PRETHODNOG GOSTA???

Tarik Imamovic: SA ce na sledecim izborima da izadje samostalno sa svojom odbornickom listom. Za izbor predsednika opstine stupicemo u razgovore sa svim onima koji hoce sa nama da saradjuju. Post izbornu koaliciju vidimo sa svim demokratski orjentisanim snagama i proverenim pojedincima.
Sit Hungry Doesn't Believe

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 22. Juli 2004

Selam Alejkum

Pustinjar: Zelim pozdraviti gosta foruma g-dina Imamovica, i upitati kakvi su planovi za angazman mladih ljudi u njegovoj stranci i ukoliko ih je do sada bilo koji su to koraci mladih ljudi.
Nadam se da su stariji politicari svjesni cinjenice na koga svijet ostaje.

HVALA !

Tarik Imamovic: Mi vec imamo omladinsku mrezu koja aktivno radi a mozete se raspitati o svim clanovima. Nas ukupni rad se oslanja uglavnom na ideje mladjih i to nije samo proklamacija vec i cinjenica. Za primer navodimo da ideja o imenu stranke, logo stranke, dali su nasi omladinci. Mi smatramo da ce vec na sledecim izborima oni preuzeti ulogu starijih a da cemo se mi povuci i preuzeti savetodavnu funkciju. Na nasoj listi za odbornike imacemo vise mladih, jer smo svesni i te kako da na mladima svet ostaje.

SA planira da u predizbornoj kampanji organizuje mnostvo tribina na kojim cemo raspravljati o svim vaznijim problemima grada. Pozivamo sve forumase, kreativne i perspektivne ljude, da daju predloge, iznesu analize i resenja vaznijih problema, koje ce nam omoguciti da zajedno povratimo sjaj gradu koji je nekad imao.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 06. August 2004

Odgovori na sva postavljena pitanja su pristigli i vec su ubaceni u priloge.

Ostaje mi samo jos da se zahvalim gosodinu Imamovicu na gostovanju na Otvorenom Forumu kao i da mu pozelim puno uspeha u buducem zivotu i radu.

Tarik Imamovic: Posebno se zahvaljujemo uredniku foruma koji je omogucio objavljivanje ovog intervjua i dokazao da je zaista rec o OTVORENOM FORUMU NOVOG PAZARA. Zahvaljujemo se svima na postavljenim pitanjima i trudicemo se da odgovorimo i na svako buduce... Drago mi je da se u nasoj sredini javljaju novinari koji ovako profesionalno mogu da prenesu intervjue i koristim priliku da se zahvalim studentu zurnalistike Mirzi Hadzifejzovicu koji je vodio ovaj intervju.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Social bookmarks