Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

41

Ponedjeljak, 09. Juli 2007

Uhhhhhhhh sto volim kad ovako zapecatim zanimljivu temu.
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

42

Subota, 14. Juli 2007

Preteče teorije evolucije

Evolucijske misli javile su se već u staroj Grčkoj (Heraklit, Empedoklo, Aristotel). Sred. XVIII.st. Carl Linné, provodeći u svojem djelu Sustav prirode (Systema naturae, 1735) kategorizaciju svih dotad poznatih biljaka i životinja, strogo je zastupao načelo: »Vrsta ima onoliko koliko ih je od početka stvoreno« (Tot numeramus species, quot ab initio sunt creatae). Suprotno tomu kreacionističkom shvaćanju Comte de Buffon u djelu Povijest prirode (Histoire naturelle, 1749–88) izražava misao o promjeni vrsta. Na temelju proučavanja velikog broja suvremenih biljaka i životinja, kao i opsežnoga paleontološkog materijala, on zaključuje da su »sve životinje proizišle od jednoga pretka, koji se tijekom vremena mijenjao i usavršavao te proizveo sve životinjske rodove«. Zoolog Lacepède, autor poglavlja o ribama u Buffonovoj Povijesti prirode, tumači sličnost organizama podrijetlom od zajedničkoga pretka i smatra da su te promjene u svezi s promjenljivim utjecajem okoliša, križanjem itd. On govori i o preživljavanju bolje prilagođenih vrsta i u tome se približava biti darvinizma, tj. teoriji o prirodnom odabiru, selekciji. Na prirodoslovce XVIII.st. znatno je utjecao i Leibnizov "zakon kontinuiteta" ili neprekidnosti, po kojem priroda ne pravi skokove, već je u njoj sve povezano postupnim prijelazima, kako u području fizičkih, tako i psihičkih pojava.
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

43

Četvrtak, 09. August 2007

Fino fino. Sad si mi dao temu za domaci da malo procitam ovo o cemu pises. Drago mije da tema jos uvek nije za recycle bin.
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

44

Ponedjeljak, 20. August 2007

Ako je ta darvinova misao, samo teorija , kako da ja kao neko ko je treca godina Gimnazije ucim to kao cinjenicu i nigde se ne spominje kao teorija.

Zasto da ne teorija da je 2+2jednako 5 i to je teorija.
Ali Darvinova teorija ima toliko rupa i toliko su one velike, da nemogu da verujem da postoje( ljudi koji veruju da su nekad bili majmuni) veruju u to. Islam je istina. Islam je to sve objasnio jos pre 1400 godina dok nije bilo mikroskopa, kompjutera. Ja mogu naci milion rupa u Darvinovoj teoriji(pa ne bas milion ali 900 hiljada) nek mi neko kaze jednu rupu u Islamu, jednu nelogicnost, protivrecnost, manu. 8)
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

TheManiacs

Početnik

(10)

• »TheManiacs« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

45

Ponedjeljak, 20. August 2007

Reci cu ti ja "nije dozvoljeno piti alkohol, a nauka moderna je dokazala da je zdrava casica vina ujutru'... ima i da se moze zeniti "amidzina kcer i dajdzina"... To su samo neke koje bi se mozda po tvom shvatanju istine mogle navesti 8o
Bog neka te cuva za pokoljenja nova, zemljo krvi nase, nasih pradjedova, jedna si jedina nasa domovina, jedna si jedina Bosna i Hercegovina...

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

46

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od TheManiacs
Reci cu ti ja "nije dozvoljeno piti alkohol, a nauka moderna je dokazala da je zdrava casica vina ujutru'... ima i da se moze zeniti "amidzina kcer i dajdzina"... To su samo neke koje bi se mozda po tvom shvatanju istine mogle navesti 8o

Za neobavestene:

1.Alkohol je zabranjen jer se retko koji covek moze kontrolisati, coveciji mozak je kao sundjer koji upija alkohol, i lose utice na coveka. Unistava jetru , krvne sudove, onemogucava rad zdravog razuma. Islam je vera za sve ljude, tako da izuzeci(osobe) koji se mogu kontrolisati nemogu biti izuzete radi opsteg dobra.
2.U Islamu nije dozvoljeno sklapanje braka pre cetvrtog kolena. Tako da je to laz. I mozes li mi reci gde si to procitao, posto sam ja mnogo toga procitao a nisam na nista slicno naisao.

TheManiacs

Početnik

(10)

• Poruku poslati

47

Utorak, 21. August 2007

E onda mi reci kako zena kad ima ciklus, te dane koje propusti da posti mora napostiti, dok ne mora naklanjati... A klanjanje i namaz su prvi islamski sart, stub Islama i sva prilika vazniji od posta (eto, da ne raspravljamo o toj zenidbi, jednostavno neka bude kao sto ti kazes) 8o
Bog neka te cuva za pokoljenja nova, zemljo krvi nase, nasih pradjedova, jedna si jedina nasa domovina, jedna si jedina Bosna i Hercegovina...

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

48

Utorak, 21. August 2007

To je zato sto bi to bilo opterecenje za zenu kojeg ju je Allah Uzviseni postedio. To se zove sherijatska ruhsa - olaksica, koju Allah primjenjuje u sherijatu tamo gdje je to najbolje za nas, a On je Mudri. Mnogo je lakse napostiti odredjeni broj dana, jedan za jedan, nego naklanjati 5-100 namaza.

"Reci cu ti ja "nije dozvoljeno piti alkohol, a nauka moderna je dokazala da je zdrava casica vina ujutru'"

Naprotiv, tu nema nelogicnosti, jer Allah s.w.t. jasno kaze u Kur'anu "Pitaju te o vinu i kocki. Reci: U njima je VELIKI GRIJEH, ali i korist za ljude, ali je grijeh (steta) veca od koristi."

I samo da dodam, u sherijatu se mogu naci "mahane" ali ne i mahane. Tj. sve sto bi neko mogao vidjeti kao mahanu, to je ustvari samo njegovo plitko shvatanje sherijata u jednoj, dunjaluckoj i materijalnoj, dimenziji, dok je stvarnost mnogo shira od te jedne dimenzije. Neko vidi horizontalno, a neko i vertikalno i horizontalno. A Allah vidi najobjektivnije.

PS:

Obratimo pažnju na Gazalijev govor u djelu “El-Munqizu mine-d-Dalal”:

“Sada, nakon što sam se razočarao, imam samo želju da ispitam jasna znanja. A to su osjetilne danosti i razumske nužnosti. Stoga je neizbježno da najprije postignem izvjesnost svoga povjerenja u osjetilne osjećaje i izvjesnost svoje sigurnosti od zablude u razumskim nužnostima; da li je to nesumnjiva sigurnost u kojoj nema varke niti opasnosti? Prihvatio sam se s krajnjom ozbiljnošću da razmatram osjetilne danosti i nužnosti razuma, te da vidim da li bi mi bilo moguće da sam u njih posumnjam. Dugotrajno podvrgavanje sumnji dovelo me do toga da više nisam mogao vjerovati ni u pouzdanost osjetilnih danosti. Sumnja u njih me obuzimala, i kao da je govorila:

"Otkud to povjerenje u osjetilne danosti" Najmoćnije osjetilo je osjetilo vida, i kada se upravi prema sjenci ono vidi da sjenka stoji i da se ne miče, te zaključuje da nema kretanja. Potom, iskustvenim putem i posmatranjem, sat kasnije, spoznaje da se sjenka kreće, no da se ne kreće odjednom i namah, već postupno, malo pomalo, tako da nikada nije u stanju mirovanja. Ono gleda zvijezdu na nebu i vidi da je mala, ne veća od novčića, dok geometrijski dokazi govore da je veća od Zemlje."

U ovom i sličnim slučajevima osjetilnog opažaja, osjetilo kao sudac donosi svoj sud, no sudac razum ga pobija i pokazuje neistinitost osjetilnog suda koji se nikako ne može braniti.

Rekoh:

"Uništeno je moje povjerenje i u osjetilne danosti. Možda je moguće vjerovati razumskim danostima, koje su prva načela, kao naš iskaz da je deset veće od tri, ili da se jednoj istoj stvari ne može nešto istovremeno priricati i odricati, ili da jedna ista stvar ne može biti i stvorena i oduvjek, postojeća i nepostojeća, nisu nemoguća."

Ali, osjetila odgovaraju:

"Zašto si siguran da tvoje povjerenje u razumske danosti nije slično tvome povjerenju u osjetilne danosti; jer, nama si bio vjerovao, no dođe sudac razum i utjera nas u laž. Da ne bi suca razuma, ti bi i dalje nas smatrao istinitima. A možda iza suca razuma ima neki drugi sudac koji bi, kada bi se pojavio, pokazao lažnost razuma u suđenju, kao što se pojavio sudac razum i pokazao lažnost osjetila u suđenju. To što se takvo opažanje ne obznanjuje, ne pokazuje da je ono nemoguće."
Malo sam oklijevao s odgovorom, pa osjetilne danosti povećaše teškoće pozivajući se na san.

"Zar ne vidiš", rekoše, "kako u snu vjeruješ u neke stvari i umisljaš neke okolnosti, vjeruješ da su one postojane i trajne, i ne sumnjaš u njih dok god si u tom stanju? Potom se probudiš i znaš da sve ono što si umišljao i u što si vjerovao nema osnova ni vrijednosti. Pa zašto si siguran da je sve ono u što vjeruješ u svom budnom stanju, na temelju osjetila ili razuma, istinito u odnosu na stanje u kojem se nalaziš? Zar nije moguće da te zadesi stanje čiji će odnos prema tvom budnom stanju biti poput odnosa tvoga budnog stanja prema tvome snivanju, te će tvoje budno stanje prema njemu biti kao san? Ako dospiješ u to stanje, uvjerit ćeš se da sve što je tvoj razum pretpostavljao jesu prazni umišljaji"

E, taj Sudac razumu koji je manjkav jeste Božije znanje koje ne grijesi, jer, kako smo zaključili iz gore navedenog, čovjek nikada ne može biti apsolutno objektivan, već samo manje ili više subjektivan, zato što sami izvori njegovog saznanja su manjkavi i skloni pogrešci. Iz toga proizilazi da imaju stvari po sebi i stvari za nas, dok je Bog taj koji je stvorio sve zakone u prirodi te ih uskladio i održava ih. On zna kakve su to stvari po sebi (tj. samo On zna suštinu stvari i samo On ima apsolutno objektivno znanje o svemu) i On zna kakve su stvari za nas. Samo On može biti apsolutno objektivan. Izvori ljudske percepcije i spoznaje su dovoljno savršeni da bi bili dobri vodiči čovjeku ka Uputi i uz Uputu koju je objavio Stvoritelj istih, ali dovoljno manjkavi da bi sami bili Uputa. Iz toga zaključujemo da nije lijepo ono što mi kažemo da je lijepo nego ono što Bog kaže da je lijepo, niti je ružno ono što mi kažemo da je ružno već ono što Bog kaže da je ružno, niti je pravedno ono što mi mislimo da je pravedno već ono što Bog kaže da je pravedno. To je zato što naš razum kao i čula nam ne daju vjernu sliku onoga što posmatramo ili o njemu mislimo već na njih ima mnogo uticaja (od rodjenja pa do kraja života) i nemoguće je da budu apsolutno objektivni. A apsolutno objektivno može procjenjivati samo Onaj koji je i sam Apsolutno Savršen i iznad svega stvorenog. Naše se mišljenje o pravednom, lijepom, ružnom mijenja pod raznim uticajima, i poklapa se sa onim što Uzvišeni kaže srazmerno tome koliko su nam srca (ne)zaprljana tokom ovog života.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

TheManiacs

Početnik

(10)

• Poruku poslati

49

Utorak, 21. August 2007

Pa pominje se da ima u alkoholu dobrog, a i pominje se neka nauka (zapadna se misli valjda), a ona ima svoje dokaze kako je alkohol dobar (casica vina ujutru)... A i to sto si naveo ti za post i namaz, to je prema ajetu, kojeg moras uzeti u obzir da nije mjerodavan nekom ko nije musliman... Mislim, ovdje se on obracao svima, uglavnom onima koji nisu muslimani sa pitanjem "neka mi neko nadje nesto sto je protivrjecno..." 8o

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

50

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od TheManiacs
Pa pominje se da ima u alkoholu dobrog, a i pominje se neka nauka (zapadna se misli valjda), a ona ima svoje dokaze kako je alkohol dobar (casica vina ujutru)... A i to sto si naveo ti za post i namaz, to je prema ajetu, kojeg moras uzeti u obzir da nije mjerodavan nekom ko nije musliman... Mislim, ovdje se on obracao svima, uglavnom onima koji nisu muslimani sa pitanjem "neka mi neko nadje nesto sto je protivrjecno..." 8o

Prvo hvala Muhamedu sto ti je to obijasnio mnogo bolje od mene , i neka ga Allah nagradi za njegovo znanje.

A pod dva Kuran je knjiga , Allahov govor koji je upucen svim ljudima kako muslimanima tako i nemuslimanima.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

51

Utorak, 21. August 2007

In Vino Veritas

...
annonimus je dodao/la ovu sliku:
  • vino.jpg
" Bilen alemlere rahmettir "

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

52

Utorak, 21. August 2007

Ajeti su mjerodavni upravo za one koji nisu muslimani jer se upravo ajetima Allah obracao mushricima. A to sto bi poslije mi dodatno pojasnili te ajete, koristeci se drugim izvorima, tu nema problema, dok je to u duhu islama. I ja izazivam sve nemuslimane svijeta da nadju jednu jedinu nelogicnost u islamu. Jer, nelogicnosti nema, ako se objektivno i logicki uzmu svi faktori u obzir, a da bi se uzeli svi faktori u obzir, potrebno je i sa epistemolosko-gnoesoloske strane pogledat neke stvari, zatim i za medicinske i sa mnogih drugih aspekata. Jer kazu oni "zdravo ujutru vino". Lazu. Vino nije zdravo, nikad, jer covjek nije samo tijelo. A i da nema dusu, opet nije zdravo, jer to vuce ka drugim stvarima. Allah kada propisuje nesto, On to propisuje za sve ljude svijeta, tako da je zabrana vina sasvim logicna, kada se vidi koliko stete se izaziva na globalnom planu. A Allah je jedini Objektivan u prosudjivanju, jer je jedino ON Taj Koji moze apsolutno sve faktore moze da uzme u obzir.

A ako pogledamo jos jedan aspekt rasudjivanja, znamo da je Allah stvorio logicke zakone kojima se nas razum pokorava, a onda je logicno i da ih On mijenja kada hoce i kako hoce, posto ih je i stvorio. Ako ovo znamo, onda je sasvim logicno sve sto On propise, jer je, na kraju krajeva i pocetku pocetaka - ON.

Ima tu jos dosta da se prica, ali ako se uzme u obzir ono sto napisah u prethodnom postu, to je dovoljno svakom kjafiru da mu dokaze da nema u islamu nikakve nelogicnosti, osim u plitkim mozgovima koji ne mogu da obuhvate ni dio faktora, niti da pojme shiru sliku i mudrost.

TheManiacs

Početnik

(10)

• Poruku poslati

53

Utorak, 21. August 2007

Ma sve je to fino, samo sto oni, mi, ne vjerujemo Allaha dz.s... Zaboravljas taj jedan naizgled sitan, ali presudan detalj 8o

P.S Vidim pozivas sve na polemiku, znaci ima se, moze se 8)

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

54

Utorak, 21. August 2007

Pa kako onda nalazis mane ajetima.
Ti verujes u Boga. A bog je jedan. Samim tim verujes u Allaha, ali na pogresan nacin. Iskrivljen.
Ali veruj mi da samo iskreno pogledas cinjenice , slicnosti Islama i Hricsanstva( i drugih monoteistickih vjera) video bi da postoji toliko podudarnosti i da se u Kuranu govori o svim tim religijama i Isa a.s.(Isusu)...

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

55

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od Jahja
A pod dva Kuran je knjiga , Allahov govor koji je upucen svim ljudima kako muslimanima tako i nemuslimanima.

"Sa imenom Allaha, Sveopćeg Dobročinitelja, Milostivog

1. Elif Lam Mim

2. Ova Knjiga, u koju nema sumnje, Uputa je za bogobojazne

3. one koji vjeruju u nevidljivo, i obavljaju namaz, i od onog čime smo ih opskrbili udjeljuju,

4. i one koji vjeruju u ono što je objavljeno tebi i što je objavljeno prije tebe, i one koji u onaj svijet čvrsto vjeruju."

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

TheManiacs

Početnik

(10)

• Poruku poslati

56

Utorak, 21. August 2007

Citirano

Orginalno od Jahja
Pa kako onda nalazis mane ajetima.
Ti verujes u Boga. A bog je jedan. Samim tim verujes u Allaha, ali na pogresan nacin. Iskrivljen.
Ali veruj mi da samo iskreno pogledas cinjenice , slicnosti Islama i Hricsanstva( i drugih monoteistickih vjera) video bi da postoji toliko podudarnosti i da se u Kuranu govori o svim tim religijama i Isa a.s.(Isusu)...

Ja ti pokusavam reci da se u Allaha dz.s jednostavno vjeruje ili ne vjeruje, tj. vjeruje se Allah sa Allahom, ni prema slicnosti Islama i Hriscanstva, ni prema tome sto se ne moze naci nijedna naucna protivrjecnost (a rekoh ti da neki kad hoce traziti mogu naci, pa taman i u dvosmislenomm shvatanju ili cemu vec)... Dakle Allaha treba (mora) vjerovati sa Allahom (koliko god to tesko, neizvodljivo a mozda i glupo djelovalo) 8o

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

57

Utorak, 21. August 2007

Allah upucuje onoga koga on hoce.
To moze biti i zbog najmanjeg dobrog dela.
Akobogda ce Allah i tebi uputiti i ja se iskreno nadam.

Tema je Darvinova "teorija" i da li mi u nju verujemo ili ne verujemo.
Ja neverujem jer se nije moglo sve to desiti slucajno sistemom selekcije.
Glupo mi je da poverujem da bez neceg nadnaravnog se iz mrtve prirode stvorilo nesto zivo , drugacije.
A i da jeste koje stvorio tu nezivu prirodu.
Iako Darvin o njoj neprica samom svojom teorijom morao je i to dokazati.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

58

Četvrtak, 23. August 2007

Zasto se svi ucutase oko ove teme. Bas je bila zanimljiva.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

59

Četvrtak, 23. August 2007

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

60

Petak, 24. August 2007

"Cudan je osecaj sedeti u sobi sa majmunom.
Mislim da je to zbog toga sto ocekujemo od majmuna da se ponasaju kao psi.
Ali onda oni iznenada urade nesto sto podseca na ljude :zevnu,protegnu se ili pocesu svoje usi.Ili jednostavno gledaju u vas,kao da vas odmeravaju.
Tesko je ne pomisliti da ste u poseti nekom dalekom rodjaku ili nekoj manjoj verziji vas samih.
EVOLUCIJU JE MNOGO LAKSE PRIHVATITI KADA STE U SOBI VI I MAJMUN."(isecak iz revije Men's Health)

Social bookmarks