Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

61

Subota, 31. Maj 2008

Darvinova teorija evolucije, laž koja traje.
http://www.conopljanews.net/darvin_evolution.html

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

62

Subota, 31. Maj 2008

Citirano

Orginalno od rime
Darvinova teorija evolucije, laž koja traje.
http://www.conopljanews.net/darvin_evolution.html

Nama je profesorica iz Logike, lepo to obijasnila. Nije bas za teoriju evolucije, ali moze da se upotrebi.

Za postavljanje hipozteza, treba dosta para. I jos kad ona pretrpi tolike provere i opstane, onda se nikom ne menja. A kad se nadju dokazi koji je ponistavaju, ili koji su suprotni sa njom, ona se popravlja, izmeni, dodaju joj se neke osobine ili se prosto te nove cinjenice zapostave.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

63

Nedjelja, 13. Juli 2008

Cudno svi spominju Darwina medzutim nevidim da je iko spomenuo cuvenog zoologa i antropologa Islamskog naucnika El-Dzahiza koji u svojoj knjizi diskutuje o zivotinjskoj mimikriji napominjuci da se odredzeni paraziti prilagodzavaju boji svoga gazde,i pise o dugotrajnosti utucaja klime i hrane na ljudete na biljkei zivotinje iz raznih geofrafskih podrucja.On je dao detaljan pregled socijalne organiziranosti kod mrava,ukljucujuci,iz svoje vlastite opservacije,prikaz kako oni cuvaju zrna u svojim gnjezdima a da se ne pokvare tokom kisovitih sezona.on je cak znao da su neki insekti osetljivi na svjetlostpojasnjava ponasanje komaraca i muha i njihovo letenje u prostoriji.On je prvi opisao koncept prirodne selekcije vrsta i njihovu transformaciju pod raznim faktorima,sto se obicno pripisuje CHARLESU Darwinu. Ali nikada nije spomenuo da je covjek postao od majmuna jer je on znao ko je stvoritelj svega. Zato samo da se nezaboravi El-DZahiz je covjek koji se mnogo prije nekoliko stoljeca bavio zoologijom ali se to pripisalo Darwinu.
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

64

Ponedjeljak, 14. Juli 2008

Darvinove teorije su samo za kjafire :D Da je čovjek kada postao od majmuna, desilo bi se valjda opet nekad da izađe iz šume neki čovjek i kaže : evo upravo sam se preobrazio iz majmuna u čovjeka - :))
Na vatru odgovori vatrom !

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

65

Utorak, 15. Juli 2008

Bar da su pravilno prepisivali ono sto su prepisali od Arapskih ucenjaka nego su tome dodavali svoje izmisljotine bez ikakvih dokaza.A najgore stoje to im davali svoja imena da se nebi spominjala muslimanska.

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

66

Četvrtak, 18. Septembar 2008

Neverovatno!!!
Katolička crkva saopštila da je Teorija evolucije u skladu sa Biblijom!!!

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?…5&nav_id=319073

Ostao je samo ISLAM da zastupa ZDRAVU PAMET po tom pitanju!

我还记得

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

67

Četvrtak, 18. Septembar 2008

Da gledao sam to na televiziji, i nisam mogao da verujem. Poceli su sa stavom svecemo prihvatiti, i evoluciju i homoseksualce itd., samo budite hriscani. Ne bi nikog da uvredim, ali takva je situacija.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

68

Petak, 19. Septembar 2008

:D
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

69

Petak, 19. Septembar 2008

HVALAza ovu informaciju nisam nesto to pratio,ali nista cudno ponasaju se onako u kakvom se trenutku nalaze.

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

70

Subota, 20. Septembar 2008

"Da li znate da su ljudi prije 700.000 godina plovili preko okeana, pomoću dobro opremljenih brodova?
Ili, da li ste znali da su ljudi koji se opisuju kao “primitivni pećinski ljudi” posjedovali umjetničke sposobnosti i shvatanja, prefinjena kao i kod savremenih umjetnika?
Da li ste znali da su Neardeltalci, koji su živjeli prije 80.000 godina, i koje evolucionisti nazivaju “ljudi-majmuni”, pravili muzičke instrumente, uživali u raznim vrstama odjeće i ukrasa, a preko vrelog pijeska su hodali u ukalupljenoj obući?
Najvjerovatnije, nikada niste čuli za bilo koju od ovih činjenica. Naprotiv, vjerovatno ste svi stekli utisak da su ovi ljudi bili polu-ljudi, polu-majmuni, koji nisu mogli stajati uspravno, niti su imali sposobnost sporazumijevanja riječima, već su ispuštali samo nejasne groktave zvuke. To je zbog toga što nam se ova laž poturala punih 150 godina."

-iz knjige KAMENO DOBA - PODVALA HISTORIČARA, Harun Yahya
我还记得

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

71

Nedjelja, 21. Decembar 2008

Čuveni švedski biolog Soren Levtrup je napisao: ;Verujem da će jednog dana darvinovski mit biti tretiran kao najveća obmana u istoriji nauke

• »Mandelbrot« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

72

Ponedjeljak, 04. Maj 2009

Citirano

Orginalno od rime
Čuveni švedski biolog Soren Levtrup je napisao: ;Verujem da će jednog dana darvinovski mit biti tretiran kao najveća obmana u istoriji nauke

Mnogi religiozni ljudi se smeju teoriji evolucije sto nam predlaze da ljudi i majmuni imaju zajednickog pretka, a ne usudjuju se da primene taj isti kriticki pristup i na njihovu verziju nastanka coveka, koja se protivi ne samo zakonima prirode, vec i zakonima logike.

Ne znam zasto je nekima tesko da prihvate da je covek nastao prirodnim putem, postepenom evolucijom od nizih vrsta, na sta ukazuju svi dokazi i prikupljeni fosili, a nije im tesko da prihvate objasnjenje koje govori da je Bog stvorio coveka od zemlje ili cega ti vec... :(

Ne znam za druge, ali za mene logika i dokazi imaju veci znacaj od vere.
A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

73

Utorak, 05. Maj 2009

Citirano

Orginalno od Mandelbrot

Citirano

Orginalno od rime

Mnogi religiozni ljudi se smeju teoriji evolucije sto nam predlaze da ljudi i majmuni imaju zajednickog pretka, a ne usudjuju se da primene taj isti kriticki pristup i na njihovu verziju nastanka coveka, koja se protivi ne samo zakonima prirode, vec i zakonima logike.

Ne znam zasto je nekima tesko da prihvate da je covek nastao prirodnim putem, postepenom evolucijom od nizih vrsta, na sta ukazuju svi dokazi i prikupljeni fosili, a nije im tesko da prihvate objasnjenje koje govori da je Bog stvorio coveka od zemlje ili cega ti vec... :(

Ne znam za druge, ali za mene logika i dokazi imaju veci znacaj od vere.

Sve bi to bilo uredu kada bi tu postojali dokazi i logika, ali ne postoji.

Evo nista drugo, cak i da prihvatimo evoluciju, kako neko objasnjava nastanak sveta, kako , gde , kad zasto, iz cega???

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

74

Petak, 16. Oktobar 2009

Mandelbrot, evo jedne interesantne rasprave u vezi evolucije/inteligentnog dizajna koja ce se odrzati Novembra 5. na Indijani Univerzitetu u SAD. Debata ce biti izmedju teistickog filozofa Dr. William L. Craig-a i vodeceg evolucioniste, naucnika i filozofa Dr. Francisco Ayala.

Evo nesto vise o samoj debati i participantima...

http://isintelligentdesignviable.com/

http://isintelligentdesignviable.com/about/

Samo ukratko da pojasnim kontekst o raspravi i debatantima...

Rasprava se nece voditi u okviru Bozije egzistencije, jer, Dr. Francisco Ayala je teista koji smatra da Bog postoji i ako smatra da je Darwinova evolucija korektna. Kako sam saznao, Dr. Ayala je bivsi svjestenik dominikanskog reda, koji vjeruje u Boga ali smatra da je teorija evolucije itekako utvrdjena naukom i da inteligentni dizajn nema nikakve veze sa naukom. Najvjernovatnije, debata ce se voditi u okviru filozofije nauke i da li se inteligentni dizajn moze predstaviti kao nauka, ili ne? Citajuci curriculum vitae Dr. Francisca Ayale, primjetio sam da je autor vise od 30 knjiga i 600 eseja u vezi evolucije, nauke i filozofije!

Dr. William lane Craig je jedan od vodecih teistickih filozofa i najvjerovatnije vodeci teisticki debatant u vezi Bozije egzistencije...

Moderator debate ce biti ateisticki filozof i profesor filozofije Dr. Bradley Monton sa Colorado Univerziteta. Sta je interesantno u vezi Dr. Bradley Monton-a jeste da je on ateisticki filozof ali ipak smatra da se inteligentni dizajn treba predstaviti kao ozbiljna naucna teorija.

Debata ce se odrzati u dvorani Univerziteta. http://www.siago.org/bloomington/iuauditorium/iudetail.html
Za studente je ulaz dzabe. Kazu da ce dvorana biti prepuna...

Najvjerovatnije ce biti snimak ove rasprave na youtube...a ja cu Inshallah, ako budem imao vrijemena, sumirati njihove argumente u okviru dijagrama, bez mojih komentara, a vi ocjenite gdje je istina...

Ako bih dao neku prognozu prije rasprave, mislim da ce Craig dobiti ovu debatu iz dva razloga. Prvo, Craig je mnogo bolji i iskusniji debatant od Ayale. I ako je Ayala mnogo bolji naucnik i poznaje mnogo bolje stvari u vezi evolucije i nauke od Craig-a, Craig je mnogo bolji analiticki filozof i profesionalni debatant, i on je medju vodecim svijetskim filozofima. Posebno ako uzmemo u obzir da engleski nije njegov (Ayale) maternji jezik... Craig ce zasigurno dobiti raspravu u retorici i poenima, samo se nadam da to nece biti sustina rasprave, nego da ce Craig imati jakih argumenata sa filozofske i naucne perspektive... Drugo, kako sam saznao, Craig nece iznijeti pozitivne dokaze za Inteligentni Dizajn, nego ce braniti negativnu tezu da argumenti protiv Inteligentnog Dizajna od evolucionista nisu dovoljno jaki. Craig ce braniti negativnu tezu, sto je uvijek lakse u formalnoj debati za debatanta nego braniti pozitivnu tvrdnju. Dakle, Ayala ce imati veci teret da dokaze nego Craig.

S druge strane, Craig je priznao da mu je ovo prva rasprava u vezi evolucije i nikad nije debatovao u vezi evolucije. I nisam bas siguran zbog cega je Craig prihvatio da debatuje protiv Ayale kad ima mnogo boljih teistickih naucnika koji bolje poznaju tematiku u vezi evolucije od Craig-a (kao sto je William Dembski)... Ali siguran sam da Craig poznaje dovoljno evoluciju i argumente da bi usao u raspravu sa Ayalom...

U bilo kojem slucaju, mislim da ce rasprava biti odlicna izmedju dva vodeca eksperta iz filozofije i nauke u vezi evolucije i inteligentnog dizajna...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

75

Subota, 17. Oktobar 2009

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Samo ukratko da pojasnim kontekst o raspravi i debatantima...

Rasprava se nece voditi u okviru Bozije egzistencije, jer, Dr. Francisco Ayala je teista koji smatra da Bog postoji i ako smatra da je Darwinova evolucija korektna. Kako sam saznao, Dr. Ayala je bivsi svjestenik dominikanskog reda, koji vjeruje u Boga ali smatra da je teorija evolucije itekako utvrdjena naukom i da inteligentni dizajn nema nikakve veze sa naukom.

Ja predlazem za citanje jedan, po mom misljenju izvanredan tekst koji dosta dobro objasnjava uzroke (bezrazloznog) animoziteta iznmedju vjernika i evolucionista. Autor je profesor Robert J. Schneider, predavac na Odsjeku za filozofiju i religiju Apalachian State Univerziteta u SAD.

Evolucija ili evolucionizam
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

76

Nedjelja, 18. Oktobar 2009

Citirano

Ja predlazem za citanje jedan, po mom misljenju izvanredan tekst koji dosta dobro objasnjava uzroke (bezrazloznog) animoziteta iznmedju vjernika i evolucionista. Autor je profesor Robert J. Schneider, predavac na Odsjeku za filozofiju i religiju Apalachian State Univerziteta u SAD.

Hvala Ed. Dobar tekst i predavanje Profesor Robert J. Schneider-a u vezi evolucije i inteligentnog dizajna. Predavanje je odlicno kao uvod u problematiku evolucije i inteligentnog dizajna. Posebno mi se dopada sto je razlikovao razne termine u vezi evolucije, nauke, filozofije nauke, teologije, inteligentnog dizajna, jer smatram da mnogi vjernici i oni koji kritikuju vjeru ne razlikuju razne termine i koncepte u vezi evolucije i inteligentnog dizajna. Rasprava izmedju evolucije i inteligentnog dizajna se ne vodi samo u okviru nauke, nego i filozofija nauka igra veliku ulogu razjasnjavajuci termine i koncepte. Tu se ulazi o samoj raspravi metodama nauke, etc....

Zbog toga smatram da ce ova rasprava izmedju Craig-a i Ayale biti izuzetno korisna, jer ce se rasprava voditi u okviru filozofije nauke (jer obojica su filozofi nauke) i obojica ce pokusati razjasniti u cemu lezi sustina problema... Mislim da ce se dosta govoriti o pretpostavkama nauke, evolucije, inteligentnog dizajna...

Citajuci ovaj tekst od Schneider-a, mislim da je ovo stajaliste i Francisco Ayale. Obojica smatraju da teologija i nauka spadaju u drugacijim domenima znanja...ali da postoje neke tacke dodira i da teologija i nauka jedno drugo upotpunjuju. Ovo stajaliste se naziva model 'dijaloga' izmedju teologije i nauke. Mislim da je ovo stajaliste popularno medju nekim filozofima nauke i religije, jedan od tih je i poznati filozof nauke i religije, Ian Barbour. Naravno, ovo je samo jedan model u razumjevanju teologije i nauke, mislim da ima bar 3-4 razlicitih modela u razumjevanju suodnosa izmedju teologije i nauke...

• »Mandelbrot« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

77

Nedjelja, 18. Oktobar 2009

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Najvjernovatnije, debata ce se voditi u okviru filozofije nauke i da li se inteligentni dizajn moze predstaviti kao nauka, ili ne?

Citirano

Ako bih dao neku prognozu prije rasprave, mislim da ce Craig dobiti ovu debatu...

''Inteligentni dizajn'' odnosno kreacionizam, se ne moze predstaviti kao nauka jer on pripada okvirima teologije.

Mislim da ce se Ayala bolje pokazati u ovoj debati, zato sto je ekspert za evoluciju, i nije mu strano to religiozno glediste na ove stvari.
A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

Social bookmarks