Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

61

Nedjelja, 28. Novembar 2004

Ma da sredjujemo mi polako sebe. A za terorizam nije zapelo, ima ga gde god da se okrenes. Pa i ovde kod nas se pojavio neki terorizam. I to ga sprovode muslimani nad muslimanima, i to pod plastom zelje da pomognu. Pojedinci potom zapadaju u sukob sa familijom, sa prijateljima, rodbinom sa cijelim drustvom iz ubedjenja da cine DOBRO. To je dokaz nedostatka lepote i duhovnosti u nama, stu je zabrinjavajuce morate priznat. Haj da pricamo malo o ovom teroru (zastrasivanju) tj. indoktinizmu ...
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

62

Petak, 03. Decembar 2004

Esselamu alejkum

Da bi razgovarali o terorizmu trebamo prvo trebamo imati jedinstvene početne stavove o tome šta je to terorizam. Ovdje svako ima neka svoja viđenja i ulazi u diskusiju, bez da ih imalo preispita. Bazari ima viziju dopadljivosti muslimana zapadu, i sve što ugrožava tu viziju je za njega "BLJAK".
I Pauk, za divno čudo, ima neku svoju predstavu o teroru. Ovdje je jedinstven po tome što jedini govori sa pozicija terorisanog. I on je, kao i mnogi po svijetu iskusio "teror muslimana". Ali nije se on dao prevariti, već je "skontao" da je u pitanju prevara onih koji se kriju iza želje da pomognu.

I nije on pao pod uticaj indoktrinacije tj. zastrašivanja tj. terora??? (Čudne li definicije terorizma???)
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

63

Petak, 03. Decembar 2004

A moze se desit da je i on ta ubaceni element
malo za promenu

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

64

Subota, 04. Decembar 2004

Svaki teroristicki akt koji je pocinjen na 1-vom mestu su Muslimani a potom dolaze ostali!!!Mene me samo jedno cudi Svetski Trgovski Centar u Americi je unisten do zemlje,a od 4000 jevreja koji su radili tamo nijedan nije poginuo.Da im mozda nije bio PESAH ili moze bit PASHA cudno.Evo sinoc sam imao priliku na kablovskoj da gledam kako Ruska vojska ubija Muslimane u Ceceniji.A pritom nije bilo prekida bilo je pogubljeno dvoje jedan muskrac i jedna devojka.Koji su to krici....(Allahu dragi)......sta da vam kazem prosto jezivo.Ili pa ona jadna decica sto si bila ubijena.Sada se uspostavilo da je ruska vojska u to umesana.Vise reci nije potrebno.Kako god da mi okrecemo i pricamo dok je na ovom svetu MASONA (taj novi poredak koji upravlja svetom) uvek ce Muslimani biti krivi za sve.Kad bi ovi zapadni mediji pustili snimke kako se muslimani zlostavljaju sirom sveta pa da moze obicna raja da napravi komparaciju da vidi ko je terorist ako nije............ali za to malo MORGEN.

Sellam i svako dobro
" Bilen alemlere rahmettir "

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

65

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Esselamu alejkum

Da bi razgovarali o terorizmu trebamo prvo trebamo imati jedinstvene početne stavove o tome šta je to terorizam. Ovdje svako ima neka svoja viđenja i ulazi u diskusiju, bez da ih imalo preispita. Bazari ima viziju dopadljivosti muslimana zapadu, i sve što ugrožava tu viziju je za njega "BLJAK".

Alejkumu selam,

ti znas da smo imali prilike da popricamo i “offline” na ovu temu. Ne znam cime sam ti stavio do znanja da mi tvoje misljenje lici na BLJAK. A ako si se kasnije, citajuci moje ranije postove, pronasao u nekom od njih, pa to je onda nesto drugo.

Takodje ne znam da li sam pokusavao da ulazim u tvoj nijjet i istrazim da li je tvoja “vizija” plod trazenja Allahovog zadovoljstva ili zadovoljstva cega drugog. Ti meni pripisujes vec DRUGI put da mi je prece zadovoljstvo Amerike. Da li znas da ulazis u nesto sto je samo izmedju mene i Allaha?

Na zalost, sve je vise muslimana koji su spremni da bilo kakvo drugacije misljenje, koje se ne uklapa u sablon STATUSA QUO, odmah proglasi kao nesto sto dolazi iz pete kolone. Danas je to jedan od glavnih nacina “vodjenja dijaloga”.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

66

Cini mi se da sam ja malo na Albazarijevoj strani.
Ustvari, kolko kontam, on osudjuje terorizam svih, al ko musliman kriticki se odnosi na ono sto cine muslimani. Ja imam slicno misljenje, zapravo iako terorizam postoji svuda, i mozda u mnogo goroj formi od onog sto pocine muslimani, meni na prvom mestu smetta ovaj muslimanski.
Hajde, pre neke diskusie mozemo izdvojit borbu Palestinaca i Iracana, jer je to rat, a ne terorizam, al sve ostalo bi osudio bez i malo grize savesti. Zasto?

Pa ni to sto drugi cini nije opravdanje da se ide iztim putem. Jer pogledajte sam ovaj skorasnji dogadjaj, kad ubise ovog poznatog slikara (ja sam mislio da se on sam ubio jos davno).
Cemu to, sta takvi cinovi postizu za same muslimane, ne samo kako ce nas Amerika videti, no mi sami. Zar kao musliman treba da prihvatim da jedan ovakav akt ima svoje opravdanje, zar mi muslimani treba da prodjemo preko toga da ono sto ne prestavlja lijepo nasu religiju treba se ostranit po kratkom postupku, pa zar je to Islamski?
Zasto ovo postaje kao jedini izlaz za Muslimane, ko nas to uci da samo nozem, pistoljem i bombama se mozemo boriti. Gde su reci, gde je pamet, pa i za tu Palestinu i za taj Irak, muslimani bi trebali naci drugi izlaz sem onog oruzanog u kojem i onako nemaju nikakve sanse.
Boli me svaki teroristicki akt, al pre svih onaj koji dolazi od muslimana, jer ne volim da vidim to, kao sto ne bi voleo ni da vidim jednog pazarca da digne u vazduh par dece. Ovo me nagoni da reagujem, medju nama, jer prvo treba mi da sredimo nase stavove, a posle se okrenemo drugima, pa kad svatimo da Terorizam nije izlaz, mozda naucimo i nesto drugo sto je jace i od Terorizma i od bilo koje vojske te onda stanemo pred sve one probleme i dostojno ih pocnemo resavat.
malo za promenu

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

67

Esselamu alejkum

Bazari, što si se toliko našao uvrijeđen nije mi jasno. Nisam kritikovao tebe lično, već tvoje stavove. To treba da ti je jasno.

Citirano

Takodje ne znam da li sam pokusavao da ulazim u tvoj nijjet i istrazim da li je tvoja “vizija” plod trazenja Allahovog zadovoljstva ili zadovoljstva cega drugog. Ti meni pripisujes vec DRUGI put da mi je prece zadovoljstvo Amerike. Da li znas da ulazis u nesto sto je samo izmedju mene i Allaha?

Na zalost, sve je vise muslimana koji su spremni da bilo kakvo drugacije misljenje, koje se ne uklapa u sablon STATUSA QUO, odmah proglasi kao nesto sto dolazi iz pete kolone. Danas je to jedan od glavnih nacina “vodjenja dijaloga”.

E šta ti je sad ovo? Ne pripisujem ja tebi traženje zadovoljstva amerike, pogotovu ne naspram traženja Allahovog zadovoljstva. Stoga ne moraš zauzimat tako defanzivan stav. Niti ja ulazim tebi u nijet. Prosto čitam šta pišeš, i iz TOGA izvlačim zaključke. A evo šta si ti pisao i šta sam ja zaključivao:

Citirano

Ja mogu samo da žalim i da se zgražavam da neka braća i sestre (kojima sam citirao gornji citat) preko mudrih riječi našeg rehmetli Predsjednika prelaze tako arogantno, bahato i sa gafletom.

Uostalom, mi svojim postupcima treba da natjeramo svijet da se ugleda nas a ne da nas zamrzi.

Ovo si ti rekao. Jeli tako? Nisi prokomentarisao ono što sam rekao na početku svoga posta koji te je toliko pogodio i natjerao te da mi pripišeš naziv "tumača nijetova" A poenta je da ti imaš određene stavove o tome ŠTA JE TERORIZAM. Otkud znaš šta je rahmetli Alija mislio kada je kritikovao terorizam. Da li isto što i ti? Možda, ali samo možda nije terorizam sve ono što se terorizmom na TV-u nazove. Razmisli o tome. Pa kad o tome fino razmisliš onda se "zgražavaj" postupaka nekih braće i sestara. Druga rečenica ovog tvojeg citata je nešto što se kroz sve tvoje postove provlači na ovaj ili onaj način. Ne znam da li možemo natjerati svijet da nas ne mrzi (a šta ostaje kada eliminišemo mržnju? Ljubav ili indiferentnost.)

Citirano

To je u stvari bila zamka u koju cekaju da upadnu nestrpljivi pojedince koji se ne mire neorganizovanoscu Ummeta i koji razmisljaju ovako:

"Ma sta oni nama stalo islamski terorizam. A sta je sa hriscanskim terorizmom? Sad cu ja njima da pokazem!"

Takav pojedinac, vodjen emocijama, bez imalo razmisljanja upada u grupe koje vode razni "Pukovnici" (prema svjedocenju dogadjanja iz skole u Beslanu krenulo se u napad strateskih vojnih objekata, ali su se pod komandom covjeka sa nadimkom Pukovnik oni nasli u skoli i dogodilo se sta se dogodilo; Bin Laden je bio tajni agent CIA; Basajev je bio najprije obucavan od strane Rusa za njihove potrebe u Osetiji - kasnije je dobio zadatak u Ceceniji). Takvi upadaju pravo u projekat propagandnog rata protiv muslimana i sluzi opravdavanju jos veceg broja muslimana. Jer tada oni kazu:

"Vidi. Vidi. Zbog jednog ubijenog civila on hoce nam u vazduh da digne 20 civila. Mi smo bar prikazali na nasoj televiziji naseg vojnika i osudili taj cin, a muslimani nisu u stanju da se suoce sa njima samima."

Evo i ovdje možeš prepoznati svoje riječi. Jeli tako? Djeluješ veoma zabrinut za imidž muslimana u očima zapada. Ili je to samo utisak, pa ako je tako onda malo bolje objasni šta si htio ovdje da kažeš. Kaži nam sa kakvim ciljem si ti nama ovdje uradio psihološku analizu viđenja jednog nemuslimana. Šta nama znači što sada znamo šta on razmišlja. Jeli sada treba da postupamo tako da korigujemo ovu sliku u njegovim očima. Ako sam dobro razumio, protiv muslimana se vodi "propagandni rat" i mi treba da na taj izazov odgovorimo istom mjerom, tj da se propagandom branimo? Meni je to smiješno.

Citirano

Licno poznajem jos jednog momka sa istim razmisljanjem. Radi se o ljudima koji su pregoreli. Dovoljno je da vidis njihov sarkastican osmjeh zbog svake sitnice koja im smeta. To se moze primjetiti i iz gornjeg citata. Njemu nema nista normalnije nego uzviknuti: "Ma kakav sabur! Jesi li ti normalan!" Najobicniji patoloski slucaj! Veoma ih zalim.

Kur'an a.s. kaze da su svi ljudi na gubitku osim onih '... koji sabur preporucuju' .

Ovdje si već sve granice ukusnog prešao. Već si se latio psihološke analize nemuslimana, pa nam sada i donosiš analizu muslimana. "Patološki slučaj", "Ljudi koji su pregorjeli", "Sve im smeta", "Slučajevi za žaljenje". Preko svega ovoga bi se i moglo preći. Ali da se još dohvatiš Ajeta kao dokaza protiv njih! Uzimaš Ajet kao dokaz protiv nekoga koga ne poznaješ lično, već samo na osnovu jednog posta sa foruma, već si ga opisao kakav je, kako se smije i kako reaguje. Pa to je čisti bezobrazluk! Šta bi sa ostatkom Kur'ana? Šta bi sa onim ajetima koji ne govore o saburu, već o ponosu, časti, dostojanstvu muslimana. Šta bi sa Ajetima i Hadisima koji govore o borbi? Što njih nisi citirao? Šta misliš da li su oni dokaz protiv tebe? Pročitaj neke tefsire, preporučujem ti Karadawijevo djelo "Sabur".

P.S. I ako hoćeš da vodiš neki normalan razgovor onda daj ispoštuj neke norme. Ili govori o terorizmu uopšte ili govori o pojedinačnim slučajevima. Nemoj non stop letjeti sa jednog na drugo i kada ti neko progovori o opštem shvatanju terorizma ti odma reaguješ "Bin Laden, Beslan, Pukovnik..." pa kada ti se sagovornik pregaci na tvoju metu ti onda opet kreneš o opštem terorizmu koji ne pravi razliku između Palestine i Beslana. Nemoj se truditi da po svaku cijenu opravdaš svoje mišljenje. Ako je pogrješno nećeš ga odbraniti, sve i da se trudiš iz petnih žila.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

68

Slazem se sa Bazarijem da mi moramo biti odgovorni za svoja dela.. svi! Pazi, biti ispravan musliman znaci biti i musliman za ugled.. to ide jedno uz drugo. Cim nismo ispravni i imaju nas pravo izvrtati ruglu.. Cim smo slabiji mogu nam to i ciniti. Mi moramo biti primjer i moramo biti uzor jer samo tako se i slika o nama i stvara i odrzava. Nije mene strah za Islam (kako nam neko preporucuje da se ne bojimo) ali se pitam sta ce biti sa 'muslimanima'. Danas kako stvari stoje ne samo da je slika losa u ocima zapada stvorena vec i u ocima samih muslimana.. A nas briga.. necemo mi da cinimo da se nekome dopadamo.. ako im se ne svidja nek okrenu glavu.. jel tako treba? I cinimo samo ono sto nam pase i sto nam niz ruku ide.. I selektivni smo po tom sablonu i prema svim pravilima.. samo nek je lakse i nek je izbegavanje odgovornosti.. pa kom se ne svidja to nije nasa krivica..

Ja predlazem da se to gleda sa strane ispravnosti.. Budimo ispravni i sve ovo drugo nas se tek onda ne tice.. jer onda to samo po sebi dolazi. To drugo nije cilj samo po sebi, ali ne moze sluziti ni kao nesto cijim osporavanjem ce se dokazati bilo cega ispravnost ili neispravnost.. nase je samo da radimo ispravno.. Neki idu i do ekstrema da zbog toga sto im ove stvari nisu bitne (imidz i ostale ovosvetske stvari) zapostavljaju i sve ono sto to isto gradi. Dakle da bi dokazali da im imidz nije cilj oni napustaju i pravi put, tj biraju bilo koji koji im se dopadne ili im pase, a onda lose posledice toga na ovom svijetu zanijecu nebitnosti istih.. Pa ako su nebitne zasto ne bi bile pozitivne pa onda nebitne.. zar nije tako bolje po sve? Pa onda neka bude nebitno, kao sto su i pare i sve ostalo nebitne (jer nisu cilj)... ja bih volio da to govori neko ko ih ima a ne neko ko ih nije u stanju ni zaraditi. Dakle i nije lako biti ispravan.. vise vuce na onu drugu, laksu stranu.. A jos ako joj se nadje opravdanjaaaa... ihaaaa

Skrenuh sa teme halalite... U svim stavovima u ovoj temi podrzavam bazarija..
mogu ja da se potpisem i bolje...

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

69

Esselamu alejkum.

Sandzacki sine, evo da spustim loptu. I ja sam izvlacio zakljucke samo na osnovu onoga sto si pisao a ne na osnovu onoga sto si mislio. Moguce je da je doslo do nerazumijevanja.

Priznajem da su moji postovi, gledano svaki za sebe, vjerovatno ostali nejasni i nedoreceni. To je zato, prije svega, sto oni predstavljaju odgovore na pitanja onih koji me setaju tamo-‘vamo svojim zapazanjima na osnovu jedne ili dvije recenice.

Stoga, osjecam se duznim da u jednom postu sistematizujem sve sto mislim u vezi ove teme, a za to ce mi trebati malo vremena.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

70

Esselamu alejkum!

Bazari ti ovako rece:

Citirano

A jos prije ovoga si reko:

Citirano

Licno poznajem jos jednog momka sa istim razmisljanjem. Radi se o ljudima koji su pregoreli. Dovoljno je da vidis njihov sarkastican osmjeh zbog svake sitnice koja im smeta.

A sta je ovo Bazari? Psiholoska analjiza? Jel tako zoves kada ti ulazis u neciji nijet?!
Ti znas i kako drugi razmisljaju, znas dalj su pregorelji!

Citirao si ovo:

Citirano

Odakle nekima hrabrost ovdje na forumu, da pricaju u ime islama i kako musliman treba da se ponasa i sta da radi, a veze o tome nema???
Tolerancija??? Sabur??? Gdje ti zivis??Na kojoj planeti???

Pa si dozvolio sebi da ovako nijet tumacis:

Citirano

Njemu nema nista normalnije nego uzviknuti: "Ma kakav sabur! Jesi li ti normalan!" Najobicniji patoloski slucaj! Veoma ih zalim.

Ovo si mogao rahat da izvuces iz konteksta. Sta ako je on govorio o Iraku? Mozda o nekom iracaninu kojem su amerikanci ubili dijete pa se on rijesio na osvetu???
Mozda je govorio o ocu ovoga djeteta!

U svakom slucaju ti bezobrazno tumacis tudje nijete i izvlacis iz konteksta!!!

A sto se tice ovoga:

Citirano

Licno od Bazarija:
Ovako, trenutno, muslimani sjede pred televizijom u toplim sobama, gledaju Palestince u mukama, gledaju i sami kako se tako ne stize do kraja problema, i govore:
"Sta ce, jadni, nemaju drugog izlaza!"
Koje licemjerje! E pa neka nas sram bude!
Fuj & Bljak!

Ne znam kakav ti je nijet al ovo djeluje toliko odvratno, posebno ovaj dio Fuj & (and) Bljak.
Nema sta - moderan komentar, onako pro-engleski ;)

Fingers, brate mnogo filozofiras. Ali si u pravu da treba da budemo ispravni. Upravo je u tome istina. Trebamo svoj zivot uskladiti sa Kur'anom a.s. i sunnetom Poslanika s.a.w.s. i sva djesavanja tumaciti u skladu toga.

Nije dozvoljeno ubijanje neduznih i tu je tacka. Zao mi je Palestinaca, ali ja sada ne mogu nikako da im pomognem osim da cinim dovu za njih! To isto vazi i za Iracane, Avganistance i ostale. Ali necu ni da ih kritikujem jer NE ZNAM kako bih ja reagovo da mi neko ubije dijete, zenu ili nekoga iz uze familije. Ne znam kako bih reagovo da sam otac ovoga djeteta na slici. To su najteza iskusenja za insana i molim Allaha dz.s. da nas sacuva iskusenja koja ne mozemo podnijet!
Zato mi smeta ovo ovako pisanje. Fingers ne znam dali ti imas djecu, znam da Bazari nema. Ali ja cesto pogledam mojeg sina (koji ima 7 godina) i sjetim se onih silnih muslimana kojima su djeca pobijena od "demokrata" i onda me je strah da komentarisem njihovo stradanje i njihovo ponasanje koje je mozda izazvano upravo na ovaj nacin!

Zasto niko ne prica o tome sta je to sto je nateralo jednog insana da stavi eksploziv na sebe i ode u neki jevrejsku ili americku bazu i digne je u vazduh??? Jeli on lud? Jeli drogiran? Da nije kakav zulum njemu ucinjen? Da mu nije dijete zaklano? Zapital se iko???
Od kad se djesavaju ovakvi slucajevi?
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

71

Citirano

Ili pa ona jadna decica sto si bila ubijena.Sada se uspostavilo da je ruska vojska u to umesana.Vise reci nije potrebno

I ako nisam hteo da ucestvujem u ovoj temi da nebi sa 2-3 moja posta podrivao necije sujete i budio komplekse koje bi uzgred zamolio da me i dalje ignorishu,ovaj gore naveden citat me natera da se opet aktiviram o| .@annonimuse objasni nam,zamolio bi te,o kojem slucaju i deci se radi.Da li je u pitanju Beslan i sta se to uspostavilo, bas me zanima,ok?

Vidim da su poceli da se shalju i "telegrami podrshke"
pa reko' kad sam vec o'de da i ja uputim moju (zasad)
bezrezervnu podrshku izlaganjima uzornih partijskih drugova,Sandzackom_sinu i Time_out-u (o) (o) (o)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

72

Esselamu alejkum

Bazari, nismo valjda mi ni iskopavali ratne sjekire da bi sada spuštali loptu.

Fingers, ti se sa mnom ne slažeš, to je tvoje pravo. Ja nisam ni pokušao da iskristališem neki svoj stav, već sam kritikovao stav bazarija. Da sam još pokušao da dam neku svoju sliku predugo bi bilo. Sa tobom se slažem u jednome: mi ne treba da se brinemo za sudbinu islama.
Ali šta je poenta ovoga što ja pričam?
Ako mene upitaš „Podržavaš li ti terorističke akcije“, reći ću ne! To će isto reći i svaki normalan čovjek. Ali ako me poslije upitaš „Dakle ti osuđuješ akcije u Palestini“ reći ću „ne osuđujem ih“. To po meni nije terorizam. Dakle trebamo imati stav o tome šta je terorizam, pa poslije ga osuđivati ili opravdavati.
Druga stvar, nije sve crno-bijelo. Ako nećemo dodavat boje daj barem malo nijansi sive. Nismo na kvizu pa da odgovaramo samo sa da ili ne. Šta pod ovim mislim? Ako me upitaš „Trebaju li biti muslimani uzor“ ja ne mogu reći jednostavno da ili ne. Pitam U čemu uzor? Kome uzor? Ne mislim da se mi inatimo sa svijetom, i da ne hajemo šta oni misle o nama.
Ali postoje dva ekstrema. Jedan je onaj koji ne haje, a drugi je onaj kome je presudno. I jedan i drugi su ekstremi, svako na svoj način i svako na svoju stranu. Zato mi i jesmo ummet sredine. Onaj ko je na sredini vidi dobro i lijevu i desnu stranu. Zato što smo mi sredina mi smo ti koji treba „da budemo svjedoci protiv ostalih naroda, i da Poslanik bude svjedok protiv nas“. Ono što se danas dješava je izjednačavanje pojedinca sa grupom. Zapad smatra muslimane teroristima, a muslimani, neki mrze zapad, neki pokušavaju da su mu uzor. Opet, ako me upitaš „Mrziš li Amerikanca“ reći ću „kojeg Amerikanca? Jeli onoga što siluje muškarce po zatvorima u Iraku ili onoga što to gleda na TV-u, pa se zgrozi i zastidi.“. Ja nekoga mogu mrzeti ZBOG onoga što radi. Znači ako to prestane raditi neću ga više mrzeti. To u stvari i nije mržnja prema čovjeku ili narodima, već mržnja djela.
Kada si već govorio o ispravnosti onda znaš da ćeš biti uzor u ispravnim stvarima ljudima koji su kadri te stvari prepoznati. Ne mora neko biti musliman da bi prepoznao poštenje, čast, moral... Te stvari se daju vidjeti donekle, pa i onaj ko ih cijeni će te smatrati uzorom u njima. Ali smatrat će te uzorom samo ako ti prednjačiš u odnosu na njega. A prednjačit sigurno ne možeš ako za cilj imaš da si uzor. Stoga je to potpuno irelevantno, jer ko ima ljudske kvalitete bit će uzor, pa makar mu to nikada i ne palo na pamet. Ko boluje od toga što nije uzor teško da će to ikada biti.
Biranje lakše strane o kome si govorio vjerovatnije djeluje kada se sagleda sa suprotne strane u odnosu na onu o kojoj si govorio. Zar neko može da misli da je onaj ko se bori izabrao lakši put u odnosu na onoga ko „popravlja imidž“. Lakše je popravljati imidž, još ako se nađe opravdanja ihaaaa
I konačno, ako vidimo da neki musliman griješi, ne trebamo se od njega ograđivati bezrezervno, a pogotovu ne da bi oprali naš ugled. Takvoga insana trebamo posavjetovati, naučiti i objasniti mu, pa ako ni to ne može i ako ni tada ne prestane onda se možemo ograditi od njega, ali zato što zlo čini a ne zato što se to od nas očekuje. Ni ovo kao ni sve ostalo nije crno-bijelo, pa se treba znati granica koja se ne smije preći. Konkretno onome ko je počinio masakr u Beslanu nemamo šta objašnjavat. Ali ovu granicu nam ne smije određivati niko drugi sem nas samih. Kakva nam je fajda da smo uzor zapadu ako nismo uzor jedni drugima.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

73

Nedjelja, 05. Decembar 2004

xhaki

Da na tu sam decicu mislio u Beslanu pa ako si malo vise citao i pratio tv onda si cuo o tome.A meni je muka sada da ti citiram sta su rekli i kako su rekli.Znam da ces se slozit sa ovim "neko ne bira nacin i sredstva kako bih stigao do svoga cilja".I ne lupaj glavom o zidu jer ces ga ostetit.Sellam
" Bilen alemlere rahmettir "

74

Ponedjeljak, 06. Decembar 2004

Mislim da je bitno da se istakne, jasno, jedna stvar za koju mi se cini da od strarta bazarija je slabo ko razumeo. Naime, cini mi se, da bazari nije direktno imao nameru da kritikuje same Palestince i da o njima govori, vec vise o nama, i svima drugima, koji o njima komentarisemo i javno im KAO podrsku saljemo i njihov vid borbe podrzavamo... I ne samo njihov vec svaciji ciji na njihov vid borbe lici. Daleko od toga da on direktno optuzuje njih, cini mi se.. Vise ovo za cilj ima nesto nama da kaze, te stoga ja onde rekoh krenimo od sebe... ocistimo se.. budimo ispravni.. ojacajmo se (svim bitnim snagama, a vrsta snage ima puno u raznoraznim konotacijama, a samo su ispravne one prave i ja bih samo njih snagom nazvao). A da ne bih ja govorio, tj nagadjao, o onome sto je on nameravao reci, ostaje nam da sacekamo post u kojem ce on sve to, kako je vec najavio, ako Bog da sistematizovati. Ovo sam mislio da je bitno da se naglasi jer se na pogresnom osnovu i kritikuje ako se necije rijeci pogresno razumiju... A mozda i ja nisam sa mojim razumijevanjem eto u pravu..
mogu ja da se potpisem i bolje...

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

75

Posto je alBazari postao tema farz je da se nesto napise. Covjek je rekao jednu tesku istinu: prosjecan musliman danas osjeti izvjesnu radost/likovanje kad vidi stradanje zapadnog covjeka od strane "islamskog" terora . To je najbolja ilustracija frustriranosti muslimana danas, zar je to sve sto je ostalo. Ne ulazimo u drugu raspravu, ovo je porazna cinjenica.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

76

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginalno od muhadzer
prosjecan musliman danas osjeti izvjesnu radost/likovanje kad vidi stradanje zapadnog covjeka od strane "islamskog" terora

Isto kao sto prosecan Amerikanac osjeti radost kada na internetu gleda silovanje pokrivene muslimanke u Iraku i mucenje strujom muskaraca u zatvorim. Posebno ubijanje ranjenih po dzamija, rusenje dzamija da ne pominjem.

Sjeca li se ko zapadnjackih turista koji su ubijali civile snajperima po Sarajevu? Ili onoga iz plavih slemova (il. slicno) oficira kojem su dovodili nevine muslimanke da ih siluje za vrijeme rata u Bosni? Sve su to "fini" zapadnjaci.
Doduse brinu se oni za prava ugrozenih zivotinja, kao ona glumica koja je protestovala sto muslimani ubijaju tolike zivotinje za vrijeme kurban bajrama. ?(

A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

77

Utorak, 07. Decembar 2004

Amerika hoce da okupira islamski svijet, da ponizi Muslimane i Islam. Svaki dan ubijaju nas narod, nevine zene i djecu i to sve na njihovoj teritoriji. Hoce da nam uzmu jedno bogastvo (Naftu) a drugo da uniste (Islam).

Terrorizam je odgovor na sve to!!!

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

78

Srijeda, 08. Decembar 2004

Izraelski vojnici ubijaju iz zabave

Esselamu alejkum!

Izraelski teroristi ubili djecaka iz zabave

Israeli soldiers 'shoot boy for fun'
By Khalid Amayreh in the West Bank

A group of Israeli soldiers serving in the Gaza Strip have reportedly admitted killing a 15-year-old Palestinian in Khan Yunus for sport.

http://english.aljazeera.net/NR/exeres/A…4FD18C11051.htm

Time_Out| je dodao/la ovu sliku:
  • sehidi.jpg

Subjekat

Početnik

(10)

• »Subjekat« je muško
  • »Subjekat« je zabranjen

Datum registracije: 06.12.2004

• Poruku poslati

79

Četvrtak, 09. Decembar 2004

Hmmm, Teror, sta je zapravo to?

Svaki atak, tj. napad na insana, tj. na insanijjet jeste teror. Samo je eto potrebno pronaci definiciju insana, sta je to insan. Ka se ova definicija spozna, tj. kada se spozna sta je to insan, onda ce iz te definicije proistjeci i definicija terora. Tako da se po tome teroristi mogu naci svugdje. Dakle, svaki onaj koji udara na insanijjet jeste terorista.

Vodja terorizma jeste Iblis prokleti, jer on mrzi i ne podnosi insana, tj. insanijjet. I svaki onaj koji je u njegovoj vojsci jeste terorista. Ako ovako pogledamo stvari, vidjet cemo da je danas terorista svugdje i da ih ima mnogo.

A sta nam je raditi? Pa jednostavno trebamo se truditi koliko mozemo biti insani, i taj insanijjet braniti od napada Iblisa koliko mozemo. To se moze odbraniti samo ako se okrenemo Allahu dz.s. i kod Njega utociste potrazimo, jer samo je kod Njega spas.

Euzubillahiminessejtanirradzim jeste trazenje utocista kod Allaha dz.s.

Bismillahirrahmanirrahim jeste utociste koje je dato od Allaha dz.s. onima koji utociste kod Njega traze.

Fala.

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

80

Ponedjeljak, 13. Decembar 2004

Ovaj odgovor od sandzackog_sina mi se veoma dopao Dacu i svoj komentar posle ovih citata. Dok, prvo citirani, u zaletu sa lopom trci prema kosu. Ubedjen u svoju ... bezsmislicu

Dobija rampu. Ili kako to deca iz mojeg naselja zovu "juzno voceo" od Sandzackog_sina. Cisto po lopti. Fingerbroken ostaje praznih ruku. A cela hala kaze TO Sandzacki_sine LAVE. Odgovor me je odusevio

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Slazem se sa Bazarijem da mi moramo biti odgovorni za svoja dela.. svi! Pazi, biti ispravan musliman znaci biti i musliman za ugled.. to ide jedno uz drugo. Cim nismo ispravni i imaju nas pravo izvrtati ruglu.. Cim smo slabiji mogu nam to i ciniti. Mi moramo biti primjer i moramo biti uzor jer samo tako se i slika o nama i stvara i odrzava. Nije mene strah za Islam (kako nam neko preporucuje da se ne bojimo) ali se pitam sta ce biti sa 'muslimanima'. Danas kako stvari stoje ne samo da je slika losa u ocima zapada stvorena vec i u ocima samih muslimana.. A nas briga.. necemo mi da cinimo da se nekome dopadamo.. ako im se ne svidja nek okrenu glavu.. jel tako treba? I cinimo samo ono sto nam pase i sto nam niz ruku ide.. I selektivni smo po tom sablonu i prema svim pravilima.. samo nek je lakse i nek je izbegavanje odgovornosti.. pa kom se ne svidja to nije nasa krivica..

Ja predlazem da se to gleda sa strane ispravnosti.. Budimo ispravni i sve ovo drugo nas se tek onda ne tice.. jer onda to samo po sebi dolazi. To drugo nije cilj samo po sebi, ali ne moze sluziti ni kao nesto cijim osporavanjem ce se dokazati bilo cega ispravnost ili neispravnost.. nase je samo da radimo ispravno.. Neki idu i do ekstrema da zbog toga sto im ove stvari nisu bitne (imidz i ostale ovosvetske stvari) zapostavljaju i sve ono sto to isto gradi. Dakle da bi dokazali da im imidz nije cilj oni napustaju i pravi put, tj biraju bilo koji koji im se dopadne ili im pase, a onda lose posledice toga na ovom svijetu zanijecu nebitnosti istih.. Pa ako su nebitne zasto ne bi bile pozitivne pa onda nebitne.. zar nije tako bolje po sve? Pa onda neka bude nebitno, kao sto su i pare i sve ostalo nebitne (jer nisu cilj)... ja bih volio da to govori neko ko ih ima a ne neko ko ih nije u stanju ni zaraditi. Dakle i nije lako biti ispravan.. vise vuce na onu drugu, laksu stranu.. A jos ako joj se nadje opravdanjaaaa... ihaaaa

Skrenuh sa teme halalite... U svim stavovima u ovoj temi podrzavam bazarija..

Citirano

Fingers, ti se sa mnom ne slažeš, to je tvoje pravo. Ja nisam ni pokušao da iskristališem neki svoj stav, već sam kritikovao stav bazarija. Da sam još pokušao da dam neku svoju sliku predugo bi bilo. Sa tobom se slažem u jednome: mi ne treba da se brinemo za sudbinu islama.

Dalje mozete procitati sami. Cisto zakucavanje Jedino sto mi je zao sto nisam mogla asestirati. :]

Social bookmarks