Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Ibn_Izzet« je muško
  • »Ibn_Izzet« je autor ove teme

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 22. Februar 2005

Tewhid_najcasnije znanje

Esselamu alejkum. Ja bih otvorio veoma potrebnu i uvijek, u svakom vremenu i podneblju, najaktuelniju temu: O Allahovoj, Subhanehu we teala, jednoci. Dakle, tema je Tewhid, i pozvao bih sve koji zele da prosire znanje, i da daju zekat na svoje znanje, da ucestvuju u datoj temi, i da se striktno drzimo autenticnih tekstova: Kur'ana i Sunneta. Za sada cu navesti cilj tewhida: ''Cilj Tewhida je ciscenje srca, duse i uma od necistoca dzahilijjeta, i ubacivanje u njih korisnih komponenti koje ce preporoditi covjeka, kao sto su: tewekkul-oslonac na Allaha, subhanehu we te'ala, nada u Njegovu milost, strah od Njegove kazne, ljubav prema Allahu...''

Esselamu alejkum, nastavljam i dopunjujem temu. Tewhid je ulema razvrstala na tri dijela, da napomenem, ova tri dijela su svi jedna cjelina, ali ulema ih je raydvojila da bi bili bolje shvaceni i razumljiviji. Dakle, Tewhid je iy tri dijela, a to su
1. Tewhid Er-Rububijje- Allahova jednoca u gospodarenju, vladanju, tj. da je On Jedini Gospodar i Vladar svega sto postoji. Rabbul-alemin-Gospodar svijetova. >>Hvala Allahu, Gospodaru svijetova. /El-Fatiha,1./
2. Tewhid El-Uluhijje-Allahova jednoca i pravo obozavanja, tj. Jedini On ima iskljucivo pravo da Ga obozavaju sva stvorenja, a prvenstveno ljudi i dzinni, >>A ljude i dzinne sam stvorio da samo Meni ibadet cine.<< /Ez-Zarijat,54./ I sami tewhid rububijje bez ovog prakticnog tewhida nije dovoljan da spasi roba od dzehennema. Allah u Kur-anu kaze- >>A ako ih upitas ko je stvorio nebesa i Zemlju, sigurno ce ti reci- Allah, pa kuda se onda odmecu.<<
3. Tewhid Esmai wes-Sifat- tj. Allahova jednoca u Njegovim imenima i svojstvima. On ima najljepsa imena i Njegova imena i svojstva su savrsena i bez mahana i nedostataka >>On ima najljepsa imena i zovite Ga njima /tim imenima/.<<

2

Subota, 26. Februar 2005

Prvo moram reci da je naziv teme dobar i da ovo pitanje treba dobro razmotriti. Brat Ibn Izzet je dao osnovnu podjelu Tevhida u svojem uvodnom postu. Naravno nije to sve sto se o Tevhidu moze reci, tj. napisati, zar ne Ibn Izzete.

Ja cu eto postaviti pitanja koja ce nadam se pokrenuti lijep muhabbet, insallah, oko Tevhidskih stvari i oko shvatanja Tevhida.

Jedno od mojih pitanja bi bilo, da li je Sirk ako musliman ode kod Resulullahovog a.s. kabura i zamoli Resulullaha a.s. za Dovu, tj. da Resulullah a.s. za njega uputi dovu Allahu dz.s.?
Zamolio bih da se na pitanja ne odgovara sa DA ili NE, vec da se pojasni, da to bude jasno. Bujrum.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 27. Februar 2005

Esselamu alejkum

I ja bih se uključio u ovaj muhabet jednim pitanjem.

Veli Allah dž. š. u suri Bekare
116. Nevjernici govore: "Allah je uzeo sebi dijete." Hvaljen neka je On! Naprotiv, Njegovo je sve ono što je na nebesima i na zemlji. Njemu se sve pokorava;
117. On je stvoritelj nebesa i Zemlje, i kada nešto odluči, za to samo rekne: "Budi!" – i ono bude.
118. A oni koji ne znaju govore: "Trebalo bi da Allah s nama razgovara ili da nam kakvo čudo dođe!" Tako su, gotovo istim riječima, govorili i oni prije njih, srca su im slična! A Mi dokaze objašnjavamo ljudima koji čvrsto vjeruju.

Moje pitanje je vahdetu-l-vudžud. Pitanje da li je stvoreno Stvotitelj? Da li je bitak odraz bića Stvoritelja?
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

4

Evo ja cu ti odgovoriti koliko je to u mojoj moci, ali tek nako sto se ovo pitanje koje ja postavih razrijesi. Dakle, kada se zavrsi ovo pitanje koje pitah, podsjeti me da oko ovog tvojeg pitanja porazgovaramo.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

5

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin

Moje pitanje je vahdetu-l-vudžud. Pitanje da li je stvoreno Stvotitelj? Da li je bitak odraz bića Stvoritelja?

Meni ce bit sahi merak da o ovome odgovor napisem onako kako stoji u citabima (navescu kojim ako budem pisao) ali bih najprije (i nuzno) zelio da cujem da nam brat sandzacki sin, koji pitanja postavlja, pojasni sta on smatra da je:

1. Vahdetu-I-vudzud
2. Stvoriteno i stvoritelj
3. Bitak i bice.

Kad se budemo razumeli o ovome, tj kad skontamo na osnovu cega se pita, mogu se i odgvori dati.

Allahimanet.
mogu ja da se potpisem i bolje...

6

Povodom mojeg pitanja u gornjem mojem postu zelio bih napisati jedan dodatak.

Naime, ja sam to pitanje postavio pokrenut raznim razgovorima sa ljudima koji razmisljaju, kako da kazem, "Vehabijski", nek mi halale sto ovaj izraz koristim, ali ne nalazim drugi kojim bih ukazao na ljude tok nacina razmisljanja.

Dakle, oni tvrde da je trazenje dove od nekog mubarek insana koji je preselio Sirk. Kao primjer sam eto uzeo, Resulullaha a.s., zbog mogucih skretanja sa same sustine pitanja.

Dakle, mene zanima sada po kojoj to "logici", tj. razmisljanju je takav jedan cin Sirk. Zelim takodjer reci da ja svoj stav imam i da cu ga iznijeti naravno, to sam i cinio u tim razgovorima sa tim ljudima, medjutim najcesce sam nailazio na jedan tvrd zid. Taj tvrdi zid je bio sacinjen iz samo jednostavnih tvrdnji, to je Sirk i nicega drugog. Taj zid se je takodjer sastojao i od nerazmisljanja. Vec jednostavno samo tvrdjenje toga da je to Sirk.

Posto je nas brat Ibn Izzet iznio osnovnu podjelu Tevhida, ja bih pitao, na koji nacin je Sirk ovo sto pitah? Da mi se to pojasni, tj. da to pitanje ovdje raspravimo. Ko je razi.

Jos nesto, ja kada ih upitam, moze li recimo neki brat musliman za brata muslimana uputiti dovu (dakle radi se o muslimanima koji su jos na dunjaluku, nisu preselili) oni kazu da moze i da to nije Sirk. Onda ja pitam, pa po kojoj onda logici je Sirk kada se to isto trazi od nekog muslimana, a jos se zna da je mubarek insan, kada on preseli. Bujrum.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 28. Februar 2005

Esselamu alejkum!

Nas brat Ibn_Izet je pokrenuo lijepu temu o tewhidu. Mislim da nije u redu preusmjeravati temu nekakvim pitanjima koja se doticu druge teme.

Nase znanje dolazi intelektualnim zakljucivanjem i onim sto smo spoznali preko nasih cula (vid, sluh, dodir, ukus, njuh, bol). Informacije koje nam dolaze putem nasih cula mogu biti istinite ili neistinite, tj. nasa cula mogu biti obmanjena. Najbolji primjer za to je laz koja dolazi do nas putem vida (citanjem) ili putem sluha (slusanjem). Obradjujuci informacije dobijene putem nasih cula mi pokusavamo spoznati istinu. Objava od Uzvisenoga je ono sto nam daje siguran oslonac da necemo biti obmanuti saznanjima i zakljucima dobijenim od nasih cula. Prihvatanje Objave kao vodilje i oslonca u zivotu i prihvatanje jednoce Stvoritelja kao najuzvisenije Istine nas cini pravim insanima i upotpunjuje nas kao one koji bi trebali biti namjesnici na zemlji.
Gledajuci historiju ovoga naseg ummeta vidimo da je osnov Tewhida upravo Uzvisena Allahova Knjiga. Period poslanstva i "najboljih od svih naroda" koji je bio vodjen Muhammedom s.a.w.s. jeste period kada je udaren najjaci temelj tewhidu. Poslanik s.a.w.s. je preveo ummet iz idolopoklonstva u monoteizam i uklesao u srca ljudi cvrsto vjerovanje da postoji samo Jedan Bog! Ashabi su bili i ostali za nas poput Sunca koje nas grije i grijace nas do Sudnjeg dana svjetlom tewhida.
Njihovo jednostavno shvatanje islama, njihov lahk nacin zivljenja po nacelima nase Uzvisene vjere je ono cemu smo trebali teziti. Nazalost nakon smrti Poslanika s.a.w.s. u ummet se uvlace politicka mimoilazenja i dijeljenja zbog pripadnosti drugim misaonim pravcima.
Ono sto su ashabi tako lahko i cvrsto prihvatali bez pogovaranja ljudi pocinju svojim razumom tumaciti, raspravljati se o pitanjima Objave i razilaziti. Ovo razilazenje i raspravljanje dovodi do podjela i slabljenja islamskih drzava kao i pojedinaca.
Kasnije njihovi potomci, jos vise slomljeni, sve se vise okrecu filozofiji i svoje znanje i shvatanje tewhida pocinju zasnivati na knjigama pisana rukom filozofa. Svjetlo nauke pocinje slabiti i uvlaci se vjerovanje tradicijom.
Stvari koje su prvim generacija bila lahke i jasne filozofi predstavljaju teskim i nedokucivim pojedincu, koji zbog toga mora svoj imam formirati slijepim slijedjenjem. Tako nastaju razna iskrivljena koja nas i dan danas prate.
Ono sto se danas desava jeste vracanje na osnove na kojima je izgradjeno vjerovanje prvih ljudi ovoga ummeta. Sve je vise pojedinaca, velikih ucenjaka koji pozivaju da se radi po Allahovoj Uzisenoj Knjizi i po sunnetu Poslanika s.a.w.s. Nas ummet ozivljava i drma se iz ucmalosti cije posljedice vidimo sirom dunjaluka.

Istina je da zivimo u zanimljivom vremenu. U vremenu velikih promjena. U vremenu gdje je nauka dozivljava nezamislive uspone. Ono sto je meni najzanimljivije jeste uloga savremene nauke u otkrivanju Allahovih znakova koje je On postavio u Njegovim stvorenjima. Nasi prethodnici su smatrali i znali da postoji velika mudrost u Allahovom stvaranju. Mi smo svjedoci te Mudrosti koja se nalazi svuda oko nas, a otkrivena je upravo naukom.
Nauka svakoga dana sve vise potvrdjuje da ono sto mozemo nasim culima osjetiti pociva i radi na principima koji ne mogu postojati sami po sebi. Mu'dziza Kur'ana Uzvisenog jeste savremena nauka koja nam dokazuje da postoji jedan Bog koji je Jedini Gospodar i Vladar.

Poznavanjem i priznavanjem tewhida mi postajemo sljedbenici ciste vjere. Tewhid je osnova koju moramo cvrsto izgraditi. Nauka je postala neizostavni dio na tom putu.

8

Bas mi je drago da vidim da je nas dragi brat Root napokon ukljucio u razgovor, a bez da nekog kritikuje. Nadam se da ces dragi brate Root tako i nastaviti i da ces izdrzati i osaburiti ono sto ce i drugi pisati, a prije svega kazem to za sebe.

Ovo sto si ti napisao to svi znamo, barem mi se tako cini. Medjutim, t si ovdje razjasnio samo prvi stupanj Tevhida, a to je stupanj Vjerovanja.

Dakle, mi svi vjerujemo u Allaha dz.s. E sada je posebna prica shvatanja Ashaba, tj. Prve Generacije, odnosno Selefa.

Nemoj misliti Root-e da mi ne citamo knjige. Mi citamo knjige, a prije svega citamo Kur'an, pa onda Hadise Poslanikove a.s., pa onda i ostale knjige.

Nemoj misliti da mi promisljamo samo onako iz glave, a da ne poznajemo Akaid, Fikh i ostale grane u onoj mjeri koja nam dozvoljava da ucestvujemo u ovakvim razgovorima, koliko je u nasoj mogucnosti.

Ovo tvoje pisanje u ovom postu se donekle slaze sa "mojim" stavovima, ali odnekle i u ponecemu ne. Nadam se da ti to nece smetati. Zato mi i pokrecemo ovakve teme, da bismo razmislili i shvatili.

Dakle, prvi stupanj Tevhida je Vjerovanje. A to je da covjek povjeruje da Allah dz.s. ima, da Stvoritelj ima. Medjutim, da li je to kraj.

Meni se je jako svidio Imami Gazalijin prikaz Ashaba (Prve generacije) u njegovoj knjizi "Ihja..". To trebas obavezno procitati. Naravno ako zelis.

Ne mislim da se sa teme skrece ovim nasim pitanjima, jer da nije pitanja onda ne bi bilo ni razgovora. Onda bi najbolje bilo da nam ovdje neko neki ders ispise i da ga mi procitamo i to je to. Ali nije tako...
Jer mi dersove svi kuci citamo u knjigama.

Dakle, moje pitanje i dalje stoji, jer to pitanje je aktuelno, a vezuje se za temu Tevhid i za shvacanje istog.

Na jos jednom mjestu sam pisao o tome da je prvi korak Vjerovati, pa kada covjek povjeruje, onda treba da pocne da se zanima Putem, a napisao sam i to da je taj Put, Put islamskih sarta. A islamski sarti u sebi sadrze osim forme i svoju sustinu.

Dakle, treba upotpuniti Formu, pa onda krenuti u razumijevanje Sustine te Forme islamskih sarta. Kada se na ovom Putu stigne do kraja, tj. kada se postigne potpuna cistoca Srca, tj. kada se i vanjstina i nutrina oslobode od svih sirkova (javnih i skrivenih) onda je covjek na stupnju Muvehida. Tada se dolazi do stupnja Osvjedocenja Srcanog. Tada se vise nece vjerovati u Tevhid, tada ce se Znati Tevhid.

Jednom je prilikom jedan ucenjak rekao: "Svi sa Hadzdza dodjose sa vjerom, a ja ostah bez vjere." Mnogi su se zacudili ovim rijecima, medjutim kada je on objasnio onda im je bilo jasno sta je rekao. Naime, dok nije vidio Kjabu, on je bio na stupnju vjerovanja, dakle vjerovao je da Kjaba ima. Kada je Kjabu vidio, onda se je on osvjedocio, tada on prestaje vjerovati, a pocinje Znati da Kjaba ima.

Dakle, do Jekina, tj. osvjedocenja se dolazi Putem, a Put sam rekao sta je. Dakle, uspostava Serijata, a onda RAZMISLJANJE o Serijatu, tj. o islamskim sartima i shvacanje njihovog sadrzaja sustinskog. To je upravo ono sto mi ovdje pokusavamo da radimo. Da zajedno promisljamo o tome. A o izvorima znjanja bit ce govora, u temi Znanje.

Dakle, Ja vjerujem da nema drugog boga osim Allaha Uzvisenog i vjerujem da je Muhammed a.s. njegov rob i poslanik. E sada idemo dalje. :)

Ako bi covjek na ovom prvom stupnju stao i rekao to je to, nema dalje, onda bi u njegovom razmisljanju Serijat zadobio drugacije znacenje od onoga sto Serijat ustvari jeste. Naravno Serijat je Boziji zakon, ali ce mu svrha biti pogresno shvacena, pa ce se koristiti kao dogma. Dakle, iz ovakvog shvatanja ce nastati islamska dogma. A dogmi u islamu nema. Islam je Put ka Allahu dz.s. i nista drugo.

Zato su i nastale podjele u Ummetu. Muslimani umjesto da islam shvacaju kao Put ka Allahu dz.s. i da se brinu o svojem Ahiretskom Putu su u jednom momentu poceli kontati kako su zavrsili sa sobom i poceli sada "red na zemlji zavoditi", tj. poceli su islam upraznjavati i shvatati kao dogmu. Tada dolazi do cijepanja.

Nakon toga su neki zaglavili u drugom stupnju, pa od toga takodjer napravili neku drugu dogmu, pa tako nastaje druga struja, nebitno od naziva. I tako dalje.

Naravno svaka frakcija koja je zastala u "nizem" stupnju spoznaje naziva onu frakciju iz viseg stupnja filozofima. Tacno je da ima i filozofa, ali nisu svi filozofi. Duznost je nasa da tragamo. Uz Allahovu dz.s. pomoc cemo i naci. Medjutim, najbolji nacin na koji se mogu prepoznati dogmaticari od Ahiretskih putnika (Salika) jeste taj sto Dogmaticari "zavode red na Zemlji". Upravo je to faktor preko kojeg se prepoznaju.

Pravim Putem idu oni koji islam shvataju i koriste kao Put ka Allahu dz.s. Zbog toga, idemo dalje.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

9

Ne znam kako si zakljucio da sam ja makar nagovjestio da sumnjam u to da ti citas knjige. Niti ovaj drugi dio o promisljanju iz svoje glave. Posebno zadnji dio gdje si posvjedocio da vjerujes. Tvoju takvu reakciju nisam mislio da izazovem. Niti bilo ciju.
Ono sto je meni zanimljivo u ovoj temi jeste pristup rasprave o tewhidu, koji sam nasao citajuci knjige i slusajuci predavanja. Znaci odnos prvih generacija prema tewhidu, pa sledecih i sve do uticaja savremene nauke na znanonst zvanu tewhid. Mozda je isuvise prostim jezikom napisano ali ja ne volim filozofiranja (kao sto si i zakljucio), posebno po pitanjima vjere.
Ti jednostavno hoces ovu temu da usmjeris u tvojem poznatom pravcu i tu je glavni problem. Vjerujem da nam je cilj isti, ali put nam je razlicit. Nemoj po svaku cijenu navodit jer cemo opet doci u situaciju usijanja gdje ce i ova tema zavrsit kao i mnoge koje smo na taj nacin "usrecili".

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

10

EsSelamu Alejkum ,kako ste braco muslimani .

O ovoj temi nesmije da se filozofira jer je ona kao Aksiom u Matematici takva je tema nemoze biti drugacija.
Sada bih naveo vrlo vazno vezano za Tevhid.

Tevhid je daleko najcasnije znanje i trebao bi da bude spona sa onom temom Znanje.Najcasnije zbog toga sto se time upoznaju Allahova,subhanehu we te'ala, Uzvisena Imena i Svojstava.
Tevhid je razlog zbog cega je Allah stvorio nebesa i zemlju.
''Nisam stvorio ni dzinne ni ljude,osim da Meni 'ibadet cine''.(Ez-Zarijat56)

Pouzdano se zna da su temeljne rijeci Tevhida LA ILAHE ILLELLAH.
Znaci, ovdje nije tema drugi dio sehadeta zato ga ne spominjemo.
U knjizi KASASUL-ENBIJA' , kaze IBN KESIR u jednoj predaji u kojoj spominje da je Musa,a.s. molio Allaha da ga uputi na extra ibadet samo za njega. Allah mu je na to odgovorio :''O Musa,izgovaraj LA ILAHE ILLELLAH''. Musa.a.s. ponavlja :''Ali Gospodaru, svaki tvoj rob to zna i izgovara''.
Allah.dz.s mu ponavlja:''O Musa,izgovaraj LA ILAHE ILLELLAH''.
Musa uporan i treci put :''Ali Gospodaru,hocu ibadet koji ces striktno meni odrediti.''Allah.dz.s mu treci puta kaze :''O Musa izgovaraj LA ILAHE ILLELLAH,jer kada bi na jedan tas vage stavio sedam nebesa i zemalja i sve sto je na njima ,a na drugi tas jedno izgovoreno LA ILAHE ILLELLAH , ono (LA ILAHE ILLELLAH) bi prevagnulo tih sedam nebesa i zemalja i sve sto je na njima''.
Ovako slicno je oporucio NUH.a.s. svojim Sinovima prije smrti.
Na kraju jedna vazna napomena:Sami izgovor sehadeta jezikom koji nije propracen srcem, ne vazi kod Allaha, subhanehu we te'ala. Wesselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuh, a sljedeci put, insaAllah, nabrojacemo sartove LA ILAHE ILLELLAH. Za sada cemo navesti raspravu izmedju dva ashaba: "Znas li da je LA ILAHE ILLELLAH Kljuc od Dzenneta? Kaze ovaj: "Znam, ali svaki kljuc ima svoje zupce, a zupci Kljuca od Dzenneta su sartovi LA ILAHE ILLELLAH''. WEL-HAMDULILLAHI RABBIL-'ALEMIN.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin

Listajuci forum naidjoh na jednu preporuku zahvaljujuci kojoj sam procitao niz interesantnih stvari i jednu koja se tice ovog pitanja Sandzackog sina. Radi se o Kardavijevoj kritici Ibn Arebijeve filozofije vahdetu-l-vudzuda:

Zatim je skretanje i pretjerivanje otišlo još dalje u filozofiji zvanoj vahdetu-l-vudž&#363;d koja se pojavljuje u djelima Muhjiddina b. 'Arebijja (preselio 638. h.g.) i drugih koji su smatrali da osim Allaha ništa drugo ne postoji, da nema dvojnosti u Bitku, jer – tvrde oni – tu nema Stvoritelja i stvorenog, Gospodara i roba…
Rezultat te filozofije bilo je negiranje odgovornosti (nefju-l-mes'&#363;lijjeti) koja je temelj morala, zatim izjednačavanje dobrih i zlih, monoteista i politeista, jer su svi mjestom pojave Istinitog (El-Hakk). Tako Ibn 'Arebi kaže:

Moje srce ima mogućnost primanja svake forme (s&#363;ret)
(Ono je) boravište monaha, ispasište za gazele
Nastamba za kipove, ka'ba za napuštenog
Ploča Tevrata i stranica Kur'ana

Takvo učenje je, ustvari, jedan vrlo destruktivan i poguban pravac (mezhebun hedd&#257;m).
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

12

Ibn izzete i roote, najrpije, sta je to filozofiranje? Definisite to kad ga vec spominjete.

Ibn izzete to sto ti filozofijom nazivas to su nekad govori ucenjaka, koji su itekako jasni i precizni kao aksiome o kojima govoris al tek onda kad to razumijes. TI su govori MNOOOOOGOOO precizniji od sustog spominjanja stvari. Ti govori mjesta spekulaciji ne daju. Samo trebaju za to da se razumiju.

Ako pak filozofijom nazivas svaki govor koji ne razumijes il ti deluje komplikovan onda nas ustvari pozivas da se drzimo samo tvojeg nivoa shvatanja. A to je poziv sebican. Sto je jasno nekom a tebi nije ne znaci da je to filozofiranje.

Tako je recimo Qardaviju nesto pogubno al recimo Attasu nije. Qardavi ga kritikuje i deklarise Attas ga objasnjava. Neko razumije neko misli da treba (verovatno ima razloga) da kritikuje. Mi samo mozemo da im vjerujemo il ne vjerujemo. Po znanju se za one kojima vjerujemo i odlucujemo. U tome nicega spornog.

Tewhid je uistinu osnova Islama. A o tome su neki bas 'filozofirali'. To sto 'braci' smeta to komplikovano objasnjavanje ne daje im zapravo da ga zabranjuju. Iz tewhida potice i sva nasa civilizacija i sav koncept nase civilizacije i samim tim sve norme te civilizacije. A o tom su ucenjaci 'filozofirali". Al sta cu kad 'braca' nece o tom da se pise.

A i kad se znanje i izvori znanja definisu valja se potrudit malo dublje. Root to lijepo krenu al na svom shvatanju toga se zaustavi. To znanje je malo dublje. Epistemologija Islama nije tako jednostavna. Kad se odlucimo da sami definisimo neminovno dajemo nepotpune definicije koje znalcima daju za pravo da nas kritikuju. Te nase definicije su nepotpune. Spekulativne. Na nivou su naseg shvatanja a to je sve niske razine. Zato se treba latit dijela Gazalija, Attasa i ostalih ucenjaka, i procuit malo njihovo 'filozofiranje'.

Kaze jedan 'brat': "Kad bi se iz Gazalijevog dijela uklonilo filozofiranje ostala bi jedna mala knjizica". Ovog "brata' razumijem jer je on ustvari htio da kaze "Kad bi se iz Gazalijevog dijela uklonilo ono sto ja ne shvatam (tj ostavilo ono sto shvatam) ostala bi samo jedna mala knjizica."

Eto toliko zasad. Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

13

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Ako pak filozofijom nazivas svaki govor koji ne razumijes il ti deluje komplikovan onda nas ustvari pozivas da se drzimo samo tvojeg nivoa shvatanja. A to je poziv sebican. Sto je jasno nekom a tebi nije ne znaci da je to filozofiranje.

Tako je recimo Qardaviju nesto pogubno al recimo Attasu nije. Qardavi ga kritikuje i deklarise Attas ga objasnjava. Neko razumije neko misli da treba (verovatno ima razloga) da kritikuje. Mi samo mozemo da im vjerujemo il ne vjerujemo.

Posto sebe svrstavas u one koji samo vjeruju ili ne vjeruju kako mozes da presudjujes i da kazes da Kardavi kritikuje i deklarise a Attas objasnjava. Obzirom na prvi dio citata, hoces da kazes da Attas razumije a Kardavi ne razumije. Na osnovu cega ovo tvrdis?

14

Postoji razlika izmedju deklarise i pojasnjava. Ja ti vec rekoh. Qardavi to manje pojasnjava vise deklarise (osudjuje il potvrdjuje.. u ovom slucaju osudjuje). Ne pojasnjava Ibn Arebija vec samo pojasnjava zasto osudjuje.

Attas nit osudjuje nit potvrdjuje. Vec Arabija pojasnjava, tj objasnjava ono sto je Arebi objasnjavao. Te stoga kazem razumije. Na osnovu toga sam dodjes do svoje istine. To je pravo delovanje ucenjaka. A ono prvo je deklarisanje.

To je ocigledno. Imal jos nesto tu nejasno?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

15

Attas, ako je musliman i ako mu je stalo do islama i tewhida ne moze da objasnjava Ibn Arebija a da ne da ocjenu njegove filozofije, kao sto to cini Kardavi. Ako je izbjegao da da ocjenu onda se ne razlikuje od obicnih orijetalista i zapadnih filozofa te me pocinje sve manje interesovati.

16

Ti o njemu na osnovu moje rijeci procijenjujes. Eto ti taman primjera kako to posmatras.

On ja rekoh objasnjava. Kroz svako pojasnjenje da se shvatit kako deklarise. Ali deklaracija ne stoji kao deklaracija i objasnjenje deklaracije vec se deklaracija kroz opus njegovog dijelovanja razumije. A pruza ti se uvid u ono o cem se raspravlja. Pruza ti se objasnjenje. Pruza ti se znanje koje on razumije. Samim tim daje ti se pojasnjenje. Daje ti se njegov vid razmisljanja.

A njegov vid razmisljanja nije crno i bijelo, ispravno i neispravno. Da bi znao dal on nesto misli da je ispravno il ne moras da ga procitas. Pa mozda i pored toga jos po nesto. Jer on ne zeli da ti rekne NE VALJA NE MOJ nego ovako je i ovako i to je tako i tako i zasto je tako i kako je tako i jasno je da je tako i nesumnjivo da je tako. Naravno ne ovako vec na svoj nacin. A onda razumijes sta je hteo da ti kaze i sto ti je to rekao.

A naravno da je lakse razumet ono: To je tako i tako... i osudit to na osnovu svojeg razmatranja a ne prodrijet najrpije u nit posmatranja samog tog koji se posmatra. Mozda Qardavi i jeste za sebe al nam nije to ko Attas predstavio. Nit ja smatram da je za takvo sto poput Attasa sposoban.

A nemoj ti o Attasu na osnovu moje rijeci. To govori o mojem shvatanju njega, koje je nedovoljno, a ne o njemu. Ti uzmi pa prouci pa onda onda o onome sto on pise kazi. Ako mozes i kolko mozes. Al ne osudu i osnove osude bez pojasnjenja. Usporedi dakle delovanje Attasa i Qardavija. A ja ti ne rekoh ni ovaj je ispravan ni onaj nije. Samo uocih jednu razliku u pristupu stvarima.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

17

Citirano

Ti o njemu na osnovu moje rijeci procijenjujes. Eto ti taman primjera kako to posmatras.

....

Mozda Qardavi i jeste za sebe al nam nije to ko Attas predstavio. Nit ja smatram da je za takvo sto poput Attasa sposoban.

Interesantno. A kada kazes da Kardavi ne objasnjava ti zapravo sudis samo na osnovu onoga sto sam ja postirao. Ponekad kriticar bude na udaru sopstvene kritike. Ili mozda uzivas imunitet.

18

Ede ne impliciraj svoj dozivljaj na mene. Sam si deklarisao svoj stav o Attasu koji proizilazi iz onog sto sam ja napisao (a ti nedovoljno razumio jer pokusavas da razumijes samo ono sto zelis da razumijes a ne ono sto ja zelim da kazem).

Ko ti kaze da sam o Qardaviju stav donio na osnovu tvojeg pisanja? Odakle ti to? Pa sve i da objasnjava, onoliko koliko objasnjava, kad jednom to uporedim sa pisanjem Attasa meni to objasnjavanje nije. Ili hoces to ovako: Imas coveka koji ti o tome prica. U njegovo znanje ne sumnjas. On ti je profesor koji ti predaje. On o tome sam prica. I ti ge eventualno o necemu pitas. I on ti nesto kaze. I ti to kao takvo prihvatas. I na osnovu toga svoje misljenje formiras. A taj ti profesor nikad nece reci: tako je i tako... vec ce ti na svako pitanje pojasnjenje dati i razumijevanje ti pojacati i na izvore svojeg shvatanja uputiti. Nece linkom i informacijom vec objasnjenjem i uputom na knjiga i necije ucenje. Nece dati neciji citat vec ce nekog pojasniti u onom sto je hteo da kaze. I onda ono sto je on govorio ja vec donekle razumijem a onda u dalje istrazivanje nastavim upucen i ne bude mi tesko da shvatim.

A sad ti to postavljas spekulativno i ostavljas mjesto tome da kao postoji u Qardavijevom dijelovanju detaljna analiza ibn Arebija. A eto po onome sto znam ja ne znam da postoji. Varam li se? Postoji deklaracija... al ne analiza. Drugo je analiza a drugo je pojasnjenje sopstvenog posmatranja, tj deklarisanja.

A obzirom da se vazda obrne da se govori o nebitnim stvarima ja cu evo ovde ka macem da prekinem. Sve o koracima. Pa sve udesno. Pa sve ulijevo. Pa sve uprazno. Kaze trebo si desnom... trebo si lijevom. Pa sto si desnom. Pa sto sad opet lijevom. U svemu tome nije bitno sto se skrene sa puta. Ionako se staza ni ne vidi od sve brige o koracanju. Kom je polazna osnova losa dzaba mu uspravno koracanje. Bolje malo pogledat ispred i iza sebe.. da se vidi gdje se ide.

Ovo dalje po meni smisla, sem stetnoga po temu Ibn_Izzeta, nema te ja necu kazem nastavljati.

Sta god mislite pisite vidim da nema smisla kritikovati. Nismo mi dostigli taj nivo da mozemo da kritikujemo. Ego.... ego...

Allahimanet.

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

19

Esselamu alejkum braco, odlutali ste od teme. Ne zelim nasjedati na vasa pitanja koja nemaju veze s temom. A mom bratu fingersbrokenu: "Ne mogu odavde da ***** , jer nije to tema. Necu sad da odgovaram, draga moja braco na bujicu vasih pitanja. Ja obecah da cu izloziti sartove LA ILAHE ILLELLAH :
1. 'Ilm - Znanje, sto je suprotno dzehlu-neznanju;
2. Jekin -ubjedjenje, suprotno je sekk-sumnja;
3. Kabul -prihvatanje, suprotno je redd- odbijanje;
4. Ihlas -iskrenost /u ispovjedanju vjere, vezano za srce/, suprotno je sirk-mnogobostvo;
5. Sidk -iskrenost, ili istinoljubivost, suprotno je kezib- laz;
6.Inkijad -pokornost, ili predanost /isto znacenje kao i Islam/, suprotno je nepokornost;
7. Mehabbet - ljubav, suprotno je kerahet-mrznja. Napomena: sartovi su prema LA ILAHE ILLELLAH, tj. 'Ilm-znanje da nema boga sem Allaha, Jekin u sehadet, Kabul-prihvatanje sehadeta i srcem i jezikom, itd.
Ovo su bili sartovi LA ILAHE ILLELLAH, kako je ulema postavila i sva ulema ehlis-Sunneta je saglasna na ovome, i ovo su zupci Kljuca za Dzennet. A sljedeci put dokazi iz Kur'ana i Sunneta za navedene sarte, insaAllahu Te'ala. :klanja: :klanja: :klanja: A sto se tice vasih pitanja, vecina njih je vezana za teme koje treba posebno otvoriti. Wesselamu 'alejkum we rahmetullahi we berekatuh. Wel-hamdulillahi rabbil 'alemin. :klanja: :klanja: :klanja:

*) Za poruke slicne prirode moze PM, mada je bolje ni to ne raditi / ed

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

20

Utorak, 01. Mart 2005

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

....

Mozda Qardavi i jeste za sebe al nam nije to ko Attas predstavio. Nit ja smatram da je za takvo sto poput Attasa sposoban.

Interesantno. A kada kazes da Kardavi ne objasnjava ti zapravo sudis samo na osnovu onoga sto sam ja postirao. Ponekad kriticar bude na udaru sopstvene kritike. Ili mozda uzivas imunitet.

Istini za volju, jos je interesantnije da se ovo tvoje zapazanje odnosi na i na tebe, Ede.

Nastavite, nastavite! :D

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks