Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 01. Mart 2005

Citirano

Orginalno od Ibn_Izzet
Esselamu 'alejkum, ovdje odgovaram braru Sogan-dolmi na pitanje o upucivanju dove Resulullahu, sallallahu alejhi wesellem, pored njegovog kabura, kao da on moli Allaha za tebe. Prvo, uvazi monu ispriku, i halali mi, sto odgovaram ovdje, jer malo prije napisah text na temu Tewhid, a znate da ne mogu dati odgovor na vlastiti text odmah. Nadam se da cete uvaziti ovo izvinjenje. Odgovor: to je, moj neuki brate SIRKUN-KEBIIIR, VELIKI SIRK. ALLAH, Subhanehu we te'ala, rekao je u suri El-Bekare, 185:
''A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam sigurno blizu i odazivam se molitelju kada Me zamoli...'' Pazi dobro i razmisli o svakoj stavci u mome odgovoru. Kada pitaju o hajdu-menstruaciji, kaze Allah: ''Pitaju te o hajdu, Reci: >>To je neprijatnost.<< ''Pitaju te o ratnim plijenu, Reci: >>Petina pripada ALLAHU, petina Poslaniku...<< A jesi li primijetio kada Allah, Uzviseni, spominje dovu...
Primijeticete da Allah uzima Svoga Poslanika kao posrednika u pitanju hajda, da ga pojasni, isto tako i o plijenu, a takodjer i o dusi, sto gore nisam navodio: Pitaju te o dusi, Reci: >>Sta je dusa? Samo Gospodar tvoj zna, a vama je dato samo malo znanja.<<
Jasno se vidi da u svim dunjaluckim stvarima, Allah, Uzviseni i Mudri, uzima Svoga Poslanika kao posrednika za objasnjavanje, a kod dove necete naci RECI, jer, JEDINI KOME SE DOVA UPUCUJE JE IAKLJUCIVO ALLAH, SUBHANEHU WE TE'ALA, I NE DOZVOLJAVA ALLAH KAO POSREDNIKA NI POSLANIKA, NITI MELEKA, NITI BILO KOGA: ''A KADA TE ROBOVI MOJI ZA MENE UPITAJU, JA SAM SIGURNO BLIZU, I ODAZIVAM SE DOVI /MOLBI/ MOLITELJA KADA ME ZAMOLI...'' ZATO TI PORUCUJEM, MOJ NEUKI BRATE: BOJ SE ALLAHA, UZVISENOG I NE PRIDRUZUJ MU NISTA KAO DRUGA! A SVA ULEMA EHLISSUNNETA JE STANOVISTA DA JE UPUCIVANJE DOVE BILO KOME OSIM ALLAHU, VELIKI SIRK, PA MAKAR TO BIO NAJPRIZNATIJI POSLANIK, SALLALLAHU 'ALEJHI WESELLEM, ILI NAJPRIZNATIJI MELEK, ILI DZINN, ILI OVAJ, ILI ONAJ SEJH.
ALLAHU, GOSPODARU MOJ, TI BUDI SVJEDOK DA SAM PRENIO! :klanja: :klanja: :klanja:

Ibn_Izzete, tacno je da ne mozes da pises uzastono dva priloga u toku 24 sahata ali zato mozes da opcijom dopunis svoj post. Ovaj sam ja prebacio sa teme na kojoj joj nije mjesto a ti evo za ubuduce imas rjesenje.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

22

Utorak, 01. Mart 2005

Selam alejkum,

Prije svega, Ibn Izzete, lijepo si napisao ovo o Tevhidu, ali to su osnovne stvari koje mi svi znamo. Ti si lijepo naveo Sarte Tevhida. Medjutim, postici to je nesto sto iziskuje trud i borbu. Hej, zamisli Ihlas i biti na toj deredzi? Npr. Znanje? Mi upravo temu o tome pokrenusmo. Sto se mene tice, misljenja sam da ce biti korisno to sto ces ti sve iznijeti ovdje. Ajete i Hadise, tj. dokaze. Ali mene to nece nicemu novom nauciti, jer to ja smatram osnovnim znanjem, tj. temeljem. Mi ovdje prosudjujemo i razmisljamo o samom postizanju svega toga sto se navodi. A to je upravo Put o kojem i govorimo. Put do Jekina, Put do IHlasa, Put do znanja, tj. do Spoznaje Allaha dz.s., tj. do istinskog znanja koje je temej i prvi sart (kako si ti naveo) za Tevhid.
Dakle, mi se na pocetku upoznajemo sa sartima, a onda krecemo na Put ka postizanju toga, tj. ka osvjedocenju. PRvo vjerujemo, pa kada povjerujemo, onda krecemo na put ka tome u sto smo povjerovali. Kada stignemo onda cemo se uvjeriti i tada cemo Znati. Tada semo biti od onih koji Zanju. I tada cemo biti od onih koji o Tevhidu govoriti mogu.

A ti sada samo jednostavno pozivas na vjerovanje u Tevhid. I onda govoris o sartima koji se moraju ispuniti da bi se Tevhid postigao. Ti izgleda ozmedju ovogadvoja uopste Put ne vidis??? A to je sustina sama. Jer ako nema toga Puta, tj. ako se njime ne ide, onda ce covjek odmah po izgovaranju SEhadeta, pomisliti da je postigao cilj i da moze sada drugima o tome govorit. A to je Kibur, oholost. Jer nema Jekina (Uvjerenja). A naravno ti ces ovdje iznijeti sada sve dokaze o Tevhidu i ako ces i treba, ali znaj da je to opste poznato i da su to osnove. Odatle se krece. To je sami pocetak puta. To je ders za one koji treba tek da povjeruju i na Put da krenu.

Mi to svi znamo. Nadam se da se neces buniti ako, nakon sto ti ispises ove dersove, ja te zamolim da mi malo govoris o Putu i nacinu postizanja TEvhida. O nacinu postizanja Ihlasa, o Putu postizanja Jekina, Znanja, itd. Vazi?

Iz ovoga se i vidi, zasto vi putujete bez Vodica, jer vi Put i ne vidite, i ne idete uopste njime. JEr vi mislite da je dovoljno samo procitati, na pamet nauciti, Serijat uspostaviti i upraznjavati i to je to. I sada si gotov sa sobom i sad mozes drugima da govoris. E tu se razlikujemo. Ovdje se preskace citava sustina. A to je Put ka ihlasu, jekinu, istinskom znanju (spoznaji), itd. A Vodici su ljudi upravo oni koji su Tevhid POSTIGLI, borbom sa samim sobom. Oslobodili se SEBE i svega onoga sto se moze u TEvhid umijesati. Postigli su Ihlas, JEkin i dostigli su do Znanja (Spoznaje) i oni Zanju sta TEvhid jeste i oni Putem Tevhida voditi znaju, jer su taj put presli. To je to.

Oni koji Put ne vide i njime ne idu, vec misle da su postigli Tevhid, samim izgovaranjem i ucenjem na pamet, trude se nakon toga da sto vise stvari nauce na pamet, a prije svega Kur'anskih Ajeta, pa onda Hadisa, ne bi li sto bolje Pozivali. I onda oni pozivaju na vjerovanje, a onda kada neko dodje, onda umjesto da mu o Putu govore, oni im kazu, to je to, sad je tu kraj postigao si sto treba, sad i ti pozivaj. A ihlas? a jekin? a znanje? AAAA to se ima, tu nema sumnje. A znanjem se smatraju onda informacije. PA ko vise informacija u mozgu ima snimljenih to je on uceniji.
Naravno nakon toga dolazi do sukobljavanja tih Informacija, cija je pouzdanija. A Put? Ma nista o Putu, Put se je "presao". :)

Sto se tice tvojeg odgovora meni po pitanju ovog "Sirka", mislim da mi nisi pojasnio uopste na koji nacin i kako je to ovo sto pitah Sirk.
Reci mi onda, kao dodatak ovome, mogu li ja, recimo tebe, kao brata muslimana zamoliti za Dovu.

NPR. Ibn Izzete, cini dovu Allahu dz.s. za mene. Mogu li to? Hoce li to biti Sirk?

Allahimanet.

Slijedi post Sogan-Dolme objavljen u temi Znanje. Tamo mu nikako nije mjesto. /ed

Selam alejkum,

evo ovdje cu reci svoj stav po pitanju Kardavijevog misljenja o ucenju Ibn Arebija.

JA Kardavija uzimam kao Fakiha i nikako drugacije. Medjutim, on ne bi trebao da govori o znanjima koja ili ne razumije ili nisu u njegovom domenu, osim ako to nije neka mudrost.

Dakle, Kardavi, ili ne razumije ucenje Ibn Arebija, ili svjesno govori to sto govori iz mudrosti.

Ako je mudrost onda ja skidam kapu, jer ta bi mudrost znacila da on zeli one koji su zeljni osude Ibn Arebija zadovoljiti, jer oni drugacije ne bi ga prihvatili za Autoriteta. A oni ionako ne moraju znati o Ibn Arebijevom ucenju.

A ako se radi o neznanju, onda molim Allaha dz.s. da ga uputi na pravi put i da mu perdu (koprenu) sa srcanog vida skine. Amin.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

23

Srijeda, 02. Mart 2005

Ovo poslednje sto je sogan napisao sahi je u podudarnosti sa onim sto sam ja pisao. Haman nam se u tacku tu misljenje poklapa.

Sad ja sam pokusao postavit jedno pitanje. Pitao sam da kazu sta je vahdetu-l-vudzud oni koji ga spominju.

Reci cu i sto pitam. Pitam jer ono sto se danas objasnjava kao panteizam, i poistovecuje sa ucenjem ibn arebija, veze sa njegovim ucenjem nema. Panteizam je nesto sto je definisano dosta kasnije od arebija. Jednom kad je definisano od strane nekih ljudi je i pripisano Arebiju. To je bio jedini nacin na koji su oni razumeli ono sto je on pisao, ili im je bilo najlakse da mu pripisu koncept koji su tada shvatili. Takav koncept on nije zagovarao. A na taj se koncept mahom misli kad se spominje vahdetu-l-vudzud. Na koncept koji nije od njega.

A sta je dosita vahdetu-l-vudzud. Zna li neko sta znace ove rijeci uopce? Bez da se pojasnjava. Da ne pitam vise bez odgovora, i da skratim muke, evo da kazem makar prijevod toga (koji u sebi krije i znacenje za one koji termine razumiju): transcedentna jednoca postojanja. O tome se radi. Za ovo postoji i objasnjenje sirokog lanca ucenjaka. Jedno od tih pojasnjenja, preko kojeg govori upravo o sustini tewhida, je i ono od Gazalija koje cu inshaAllah ovdje prevedeno prenijeti. I taman ce se i to dvoje povezati i objasniti... vahdetu-l-vudzud (dakle transcedentna jednoca postojanja) i tewhid.

Allahimanet.
mogu ja da se potpisem i bolje...

24

Srijeda, 02. Mart 2005

selam alejkum.

Da bi se pravilno shvatilo ucenje Sejhul Ekbera (Ibn Arebija) k.s. onda se moraju stvari postaviti pravilno i treba postupno ici ka tom znanju. Zato sam ja jednom prilikom rekao da bez Vodica ce se u tome izgubiti. Najvise stete i potvora na ovo njegovo ucenje su unijeli upravo "slobodni strijelci" i oni koji su Racionalistickog pravca. Oni nikako nisu mogli da neke stvari rasclane i naravno je da su napali njegovo ucenje. Tako su oni svojim shvatanjem osudili Ibn Arebija za panteizam. Panteizam nema nikakve veze sa ucenjem Ibn Arebija.

O tome da je potreban Vodic na Putu postizanja Tevhida govori i Ibn Kajjim El-Dzevzijje r.a., a jedan dio toga je iznio nas brat Al-Bazari u jednom postu, zaboravih na koju temu.

Posto su to visa znanja Tevhida, a ja cu reci vrhunska Spoznaja Tevhida, onda je sasvim normalno da oni koji su "pocetnici" na Putu ili oni koji tek treba da krenu, insallah, ne razumiju o cemu Ibn Arebi govori.
Radi se o Spoznajnom znanju. Zbog toga savjetujem da se covjek ostavi kritike i napadanja i opovrgavanja ucenja Ibn Arebija i da se pozabavi Putem. Dakle, Serijatom i Borbom za postizanje Tevhida, tj. borbom sa samim sobom i ciscenje srca od svega sto Tevhid nije, tj. za postizanje Tevhidskih Sarta kako to brat Ibn Izzet navede.

Jer postizanje Tevhida i Sarta Tevhidskih nam je Farz. Tu se treba truditi, pa ako to postignemo, onda cemo biti cisti od natruha i dzahilijjeta koji proizilaze iz necista srca i iz neislamiziranog mozga i ahlaka. Kada Putnik uspije da tigne do Jekina (OSvjedocenja) bit ce slobodan od Sumnji svih i tada ce jasno VIDJETI Tevhid. Dakle, tada ce on preci iz informativnog znanja o Tevhidu u Vidjenje Tevhida. E onda neka uzme knjige od Ibn Arebija i neka cita, slobodno. Tada ce ih shvatiti.

Fakihi su Ucenjaci koji bdiju nad Serijatskim dijelom Puta i cuvaju ga. Tako da oni imaju pravo, cak i reci za Ibn Arebijevo ucenje "destruktivno", ako ce to otkloniti prepreku na Putu onih koji su kandidati za Put. Mudrost je to, ako je to nijjet.

Ibn Izzete nemoj nam zamjeriti sto se mi pomalo ovako ubacimo ovdje i nadam se da te nase pisanje nece omesti u tvojem iznosenju Osnovnog znanja (informacija) o Tevhidu.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

25

Srijeda, 02. Mart 2005

Citirano

Orginalno od fingersbroken
neko misli da treba (verovatno ima razloga) da kritikuje

Ja taman mislih da su im ti razlozi mudrost koju oni razumiju, te misle da tako trebaju. Ako daje rezultate te ljudi na ispravan put polaze i do ispravnog dolaze onda je i mudro sto takvo reci. On zna sto je to govori. Ja na jednom mjestu cak i napisah da ljudi ne bi trebali propagirat ono sto ne razumiju, tj neke stvari samo trebaju prihvatit kao takve te dalje sa njima nemaju potrebe polemisat. Jer moguce da im ih je ucen covek takvim predstavio jer ih dguracijim nisu mogli razumjeti na nivou na kojem trenutno jesu. Tako se i djeci istina o stvarima ne govori dok spremna za to ne postanu. Al djecu su spremna objasnjavat kako ona znaju i kako je sve to sto ona znaju apsolutno jasno. A sa novim znanjem i shvatanje se mijenja. Al razlog iz kojeg Kardavi nesto kaze bolje zna on od nas. A da ne bi govorili o tom sto kaze, mislim da ni ne trebamo, najbolje da se na put ka tom sto se govori skoncentrisemo. I da sa dna istinu trazimo. Kad znanje steknemo onda o tim stvarima mozemo da govorimo. A do tad po kom osnovu mi da o tim stvarima pricamo kad znanje o tom nismo dostigli? Valja citat sve.. i razmisljat o svemu. Pa bit ce hair inshaAllah.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

26

Srijeda, 02. Mart 2005

Esselamu alejkum

Fingers, ako hoćeš da nastavljaš sa takvim stavovima onda ti je bolje da ne nastavljaš dalje. Šta si se zaleteo da "razbucaš" sva pogriješna shvatanja o vajhdetu-l-vudžudu i predstaviš nam neka "shvaćena" tumačenja Arabija, jer ti ne shvataš njega, ali si čitao nekoga ko ga shvata i sada hoćeš da na osnovu toga nama dokažeš da smo mi čitali neke druge koji ga ne shvataju. Okani se ćorava posla.

Mi ovdje uopšte ne moramo da se ograničavamo ni na Arabijev ni na Haladžov vahdetu-l-vudžud. Možemo govorit i o onome iz grčke filozofije, pa ako hoćeš možemo i o onome kršćanskom, koji kaže da Bog ima sina koji je i sam bog i kojem je otac sveti duh, ma možemo o kojem god hoćemo, sve se to na kraju krajeva svodi na jedno te isto, tj. na transcedentalno jedinstvo svih religija (evo još jednog pitanja Soganu). Dakle što se mene tiče možemo govorit o toj pojavi, bez da ikoga poimence uzmemo "u usta".

Što se tiče ovoga tumačenja Karadawija kojeg nam Sogan predstavi, mogu samo reći da je to uskost gledanja. Naime, možeš ti, ako hoćeš, nazivati njega fakihom a ne alimom. Sa tim se ne bih složio, ali nebitno sada... Ali nije Karadawi jedan od ovih naših forumaša koji priča ljudima po volji samo da bi sljedbenike imao, tj. da daje za pravo onima koji hoće da ga osude. Taj je alim već nebrojeno puta pokazao da govori onako kako je ispravno, pa makar to i nebilo po volji publici.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

27

Srijeda, 02. Mart 2005

Molim vas prestanite se vise prepucavati. Neka barem jedan, a najbolje bi bilo obojica, cvrsto odluci da nece nastavljati u tom pravcu. Zatrazite jedan drugom halaluka za uvrede i tako i da se sa tim zavrsi.

Sto se tice mojeg pisanja o Jusufu Kardawiju zelim dodati i to da nisam imao nikakvu namjeru da ga degradiram. vec samo da ga postavim na pravo mjesto, sto ne znaci da je manje vazan. Takav zakljucak proizilazi iz razlicitog redanja samih nauka i shvacanja istih u citavom islamskom naucnom sistemu. Svaka karika je jednako vazna. Jedna govori jedno druga govori drugo, itd. A to sve sacinjava jednu cjelinu. Jusuf Kardawi je naravno Alim, a ne znam da li je i Arif. To dvoje nije isto. A i jedno i drugo je postovanja vrijedno.

Sto se tice transcedentnosti religija ne bih nista da kazem, jer to polje zaista ne poznajem. Halali Sandzacki sine.

28

Srijeda, 02. Mart 2005

Mozel bit da je Gazalijevo shvacanje tumacenje Arebijevog? A rekao sam da cu navesti Gazalijevo, a rekao sam i zasto. A videces kad ga ako Bog da napisem. Hoces li potvrdit odbit oborit vise me se ne tice. Eto najljepse te molim vise mi se ne obracaj. Ako si se sta zamerio halali (al to ne ocekujem nauk mi je bilo jednom da mi neko kaze NECU) a vise nemamo sta da muhabetimo. Pisi o cemu god hoces, pisi sta god hoces, ja i ako se na to budem osvrtao necu direktno, a sigurno ti se necu vise obracat. Ne mora bas svako ovde svoje misljenje preko tudje grbace iznosit. I nemo mi se vise zaletavat u kritike i prije nego nesto napisem. Kad napisem to sto hocu kritikuj to sto sam napisao al mi se ama bas nista ne obracaj. Eto tako mislim da je najljepse, jer kad ne umijes da prihvatis kad ti se neko obraca ne ocekuj da ti bude dozvojleno da se ti obracas njemu. I tacka na i.

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

29

Srijeda, 02. Mart 2005

Citirano

Mozel bit da je Gazalijevo shvacanje tumacenje Arebijevog?

Ibn Arebijeva nauka je nesto novo u islamu. Cisto sumnjam da Gazali objasnjava Ibn Arebija. A Gazali je s pravom nosio titulu hudzetul-islam. Upravo zbog te titule ga volim.

30

Srijeda, 02. Mart 2005

Pitanje je bilo retoricko.

Po onome sto kritikujes il ces prestat da ga volis il ces promijenit misljenje o tim stvarima. Jer on upravo govori o stvarima onako kako ti vidim mislis trebalo bi serijatom da se kaznjava (il bar imas nedoumicu oko toga). Gazali kaze da.... ma ne ide... mislicete ja to sam kazujem pa cete jos opet krenut mene da opovrgavate. Prevescu.. prevescu sto prije..

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

31

Srijeda, 02. Mart 2005

Citirano

Gazali kaze da.... ma ne ide... mislicete ja to sam kazujem pa cete jos opet krenut mene da opovrgavate. Prevescu.. prevescu sto prije..

E tako volim. Neka ed-a, fingers-a, sin-a ... daj ucenjaka.

• »Ibn_Izzet« je muško
  • »Ibn_Izzet« je autor ove teme

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

32

Petak, 04. Mart 2005

Esselamu alejkum. Halala trazim za pauzu, a u tome ima i hajra: Prvo: Ne moze se sve odjednom strpati u glavu i drugo: Da se vidi ko ima sabra. Slazem se, ne imenujemo nikoga, osim po dobrome. UKRATKO, moj brate fingerse: Vahdetul-vudzud je doslovce: jednoca postojanja, a to znaci: samo ALLAH postoji i niko vise. A sada NASTAVAK TEME TEWHID. Prije nastavka da pojasnim: ovo je najvisi stepen i jedini ispravni stepen prezentovanja Tewhida i onako kako prezentuju na fakultetu. I imate cast da vam se predstavi na tanjir onako kako je ispravno. A za brata Sogana: Naravno da se ne ljutim na komentare koji su sahih, samo onima koji ne znaju o ovome podrobno, kvari se sklapanje mozaika.
ZNACENJE TEWHIDA ER-RUBUBIJJE U SERI'ATSKOJ TERMINOLOGIJI
Po ovome Tewhid Rububijje je priznanje, prihvatanje da je ALLLAH,Dz.s., Stvoritelj i Vladar svim stvorenjima, a sve je drugo stvorenje, osim Njega, subhanehu we Te'ala, Onaj Koji im zivot i smrt daje, stetu i korist, Koji im daje i uskracuje i Koji s njima upravlja u svim domenima. Allah, Dz.s., je stvorio svijetove i Njemu pripada vladanje: El-'Araf,54: ''Zar ne, Njegovo je stvaranje i naredjivanje. Samo On stvara i upravlja! Uzvisen neka je Allah, Gospodar svjetova.'' Znacenje ovoga je: Da Allah,Dz.s., ima apsolutnu vlast i moc, niko ne moze odbiti Njegovu naredbu, niti izmijeniti Njegovu presudu. Sve promjene, postojanje, nastajanje i nestajanje, povecanje, umanjenje, olaksanje, otezanje i sve drugo, djela su NJEGA JEDINOG.
- KUR'ANSKA OBJASNJENJA RUBUBIJJETA
- ALLAH,Dz.s., opsezno i iscrpno govori o Rububijjetu- apsolunom vladanju i objasnjava svaku njegovu pojedinost. Nema sure, niti stranice, a najcesce ni ajeta, u kome se ne spominje Rububijjet. Npr.: ''On je Onaj Koji upravlja, Koji zna, Koji stvara,'' itd. Prvi ajet prve sure i najvelicanstvenije sure govori o Allahovom Rububijjetu svm svjetovima i iznosi hvalu Njemu. A zadnja sura govori o Allahovom Rububijjetu ljudima, gdje se naredjuje utjecanje Allahu,Dz.s.
Izmedju zahvale na pocetku i utjecanja na kraju, nalaze se brojni drugi stavovi i odnosi robova spram Allaha, subhanehu, od njih je dova: ''Njegova imena su najljepsa i vi Ga zovite njima.'' Zatim potpuna pokornost i predanost, sura El-En'am,51: ''Reci: >>Allahova je uputa...<<
Sljedeci put, inshaAllah :
-VAZNOST RUBUBIJJETA KAO DIJELA TEWHIDA I NJEGOV ODNOS SA OSTALIM TEWHIDIMA
Na kraju napomena i molba MODERATORU: U Ime Allaha, ako mozes poredaj moje tekstove o Tewhidu jean iza drugog. Allah da vas nagradi velikim hajrom, wesselamu 'alejkum we rahmetullahi we berekatuh. :klanja: :klanja: :klanja:

33

Petak, 04. Mart 2005

Citirano

Orginalno od Ibn_Izzet
UKRATKO, moj brate fingerse: Vahdetul-vudzud je doslovce: jednoca postojanja, a to znaci: samo ALLAH postoji i niko vise.

Izostavljas rijec 'transcedentna' i samim tim mijenjas sustinu koja je tim vec objasnjena. Ne radi se o jednoci sa naseg stanovista. Vec sa aspekta zbilje postojanja. O tome i Gazali govori (a ja to vec dugo najavljuje da cu prevesti :)) )

Citirano

Orginalno od Ibn_Izzet
A sada NASTAVAK TEME TEWHID. Prije nastavka da pojasnim: ovo je najvisi stepen i jedini ispravni stepen prezentovanja Tewhida i onako kako prezentuju na fakultetu. I imate cast da vam se predstavi na tanjir onako kako je ispravno.

Ovo sto ti pises predstavlja tacno ono sto sogan dolma za to rece. Dakle iza toga, tj prije toga, ima da se razumije i nesto prece. A ovo sto ti pises jes sahi... I valj i treba i mora se znat. Al sta ti podrazumijevas pod znanjem? Da mi sve ovo naucimo napamet i ZNAMO jel? E brate tako se na mojem fakultetu ne uci... More bit na nekom drugom al jok ovde. A i jos nesto si neprecizno odredio jer nisi rekao na kojem predmetu. Ovisno o predmetu i materija se razlicito obradjuje. Al ako govoris o arapskim fakultetima recimo tamo se neka mateija ni ne obradjuje o| o|
Tamo je izvoriste ovog novog propagiranja: ne razmisljanja o|

Citirano

Orginalno od Ibn_Izzet
molba MODERATORU: U Ime Allaha, ako mozes poredaj moje tekstove o Tewhidu jean iza drugog. Allah da vas nagradi velikim hajrom, wesselamu 'alejkum we rahmetullahi we berekatuh.

pa brate ovo je forum ovo nije blog il tvoj portal. Sta cemo posle cinet sa nasim odgovorima? Njie valjda da se mi uzalduno mucimo ovde da pisemo. Il ti mislis da si nesto mnogo vredniji od nas? Ja eto mislim da u onim stvarima gore kako si ih napisao, tj kako ih postavljas grijesis.. A ove druge stvari koje pises jesu istina. Sahi.
A mogul da mislim? :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

34

Petak, 04. Mart 2005

Citirano

Ne radi se o jednoci sa naseg stanovista. Vec sa aspekta zbilje postojanja. O tome i Gazali govori

Filozofija zvana vahdetul-vudzud se javlja sa Ibn Arebijem. Bice interesantno procitati sta o tome kaze Gazali, koji nije dozivio Ibn Arebija i njegovu filozofiju.

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

35

Petak, 04. Mart 2005

Naprotiv, ovi tekstovi, fingerse, maksimalno potsticu na razmisljenje. :) A zna se, brate koja je oblast: 'Aqida, a ta rijec je od rijeci 'uqde- vezati. U seri'atskoj terminologiji znaci: vezanje srca za sve ono sto je gajb- nevidjeno, te sve ono sto nas je Allah, subhaneh, a i Njegov Resul, sallallahu 'alejhi we sellem, obavijestili. Dakle, ovo je iz oblasti 'aqide-'aqaida, sto je temelj ove nase krasne vjere. :) :klanja: :) I ja, brate, ne udaram glavom u zid, niti se ljutim, samo te upozoravam: Sejh Gazali, rahmetullahi 'alejhi, cist je od filozofije, jer se od nje pokajao, i zestoko napao mutekellime i filozofe. kao sto je cist i od sufijske 'aqide i filozofije. :) :klanja: :) Cist je od tih stvari, kao sto je cist vuk od Jusufove, 'alejhissalatu wesselam, krvi. :) :klanja: :) Savjetujem te: ne oholi se, poznati su ajeti i hadisi o toj opakoj bolesti. :) :klanja: :)

36

Petak, 04. Mart 2005

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Ne radi se o jednoci sa naseg stanovista. Vec sa aspekta zbilje postojanja. O tome i Gazali govori

Filozofija zvana vahdetul-vudzud se javlja sa Ibn Arebijem. Bice interesantno procitati sta o tome kaze Gazali, koji nije dozivio Ibn Arebija i njegovu filozofiju.

Opet netacno... vrlo netacno i vrlo iz glave. Ta 'filozofija' ima jedan duuuugiii lanac ucenjaka (hoces li sva imena... evo rekni mi sva cu ti ih dat) a samo ono sto KASNIJE se definise pod 'panteizam' i pripisuje se recimo arebiju nema veze sa tim. Ada nikakve... A Gazalijevo to sto cu ti prevest ti je nesto sto se epistemoloski poklapa sa tim

Ibn_izzete to za Gazalija pricas jer ne znas mu djela koja je sve izdao. Znas sam verovatno za izbavljenje od zablude. A kolko da te obavjestim njegova su KASNIJA djela sva mahom sa materijom sufijske 'filozofije'. Ako nije prevedeno ne znaci da ne postoji :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

37

Petak, 04. Mart 2005

Pa dobro, more bit da ja grijesim, nisam ekspert za historiju filozofije. A eto, ako hoces reci ko je to prije Ibn Arebija promovisao vahdetul-vudzud.

38

Subota, 05. Mart 2005

Selam alejkum.

Vahdetul vudzud je Vrhunska spoznaja Tevhida. To znanje je nosio i Poslanik a.s., a i neki ashabi, jer su naravno i ashabi bili po deredzama razliciti. to su znale i kasnije generacije, medjutim, Ibn Arebiji je Allah dz.s. emer ucinio da ot Iznese, da to otkrije. Zbog najezde filozofije sa svih strana. Tako da Vahdeti vudzud pobija svaku vrstu filozofije i u punom svjetlu prikazuje Savrsenost Tevhida i njegovu sveobuhvatnost. Tako da to nije nista novo, ali je eto Emer bio da se to preko Ibn Arebija ozahiri.

A sto se tice ovih nekih sto Islam shvataju geografski, sta reci? To je vrhunac formalizma u kojeg su upali. Jos zamislite, iz tog svog shvatanja cak i optuzuju druge za nepostivanje Svetih mjesta kao sto su MEkka i Medina. Sta reci? Ima li svrhe?
A onda govore o oholosti! Subhanallah.
Mekka i Medina jesu Sveta mjesta, ali to ne znaci da su jacine Imana i Znanja takodjer geografski rasporedjeni. Pa sto neko blize Mekki ili Medini zivi to mu je Iman jaci, a sto je covjek udaljeniji to mu je Iman slabiji, odnosno znanje i shvacanje.

Ovo je jos jedan pokazatelj koliko "horizontalno" neki ljudi razmisljaju. U tu horizontalu hoce sve da smjeste. Dzaba je nije sve horizontalno. "Horizontalan" je Serijat. Ustvari, i Serijat je u svojoj svrsi "vertikalan", ali mu je djelovanje, tj. pozicija "horizontalna".
Ovo takodjer govori o tome da se svrha Serijata totalno pogresno shvaca. A za to nije kriv Serijat, vec pogresno shvacanje od strane ljudi.

Ljudi koji ovako shvataju stvari ne vide nista drugo do li dvije boje, crnu i bijelu. I na osnovu te dvije boje sude.
Ako se bilo koja komponenta pogresno shvati, tj. ako se svrha toga pogrijesi onda je to nered. Pa se takvima cini da red uspostavljaju, ali oni nered cine.

Problem je sto nikako ne mogu ili nece da shvate da niko Serijat ne negira, samo ga drugacije shvaca. Drugu svrhu Serijata znaju. Koriste Serijat kao sredstvo za dalje, za Put. A ne shvacaju Serijat kao cilj. Pojma nemam sta reci i ima li fajde. Hajde, bil hair.

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

39

Nedjelja, 06. Mart 2005

Ovo od Sogana je puko naklapanje i opet poznato osudjivanje i prozivanje na osnovu svoga misljenja i svoga SKUCENOG SHVATANJA. Na zalost vas sufija, sva Ulema Ehlis-Sunneta, odbacila je dogmu Ibn 'Arebija. A i sam si Sogane rekao da je Vahdetu-l-vudzud postojao i prije Islama (Kur'ana) i da i krscani vjeruju u tu filozofiju. Sta da kazem, do: B R A V O
S O G A N E . :) Samo sto su sufije otisli dalje u sirku od krscana, jer je ta dogma wahdetu-l-wudzuda bila i prije krscana. Kao sto rekoh, doci ce to na red, inshaAllah, pa da iznesemo s D O K A Z I M A , KAKO SE UBACILA FILOZOFIJA INDIJSAKA I JOS NEKE FILOZOFIJE U SUFIZAM. :klanja: :klanja: :klanja: Wesselamu 'alejkum we rahmetullahi we berekatuh. We-l-hamdulillahi Rabbi-l-'alemin. :klanja: :klanja: :klanja:

40

Ponedjeljak, 07. Mart 2005

Selam alejkum.

Ibn Izzete, sta da ti napisem, ne znam ni sam. Da ti opet pokusavam objasniti nesto sto ti ni prije nisi mogao shvatiti, a ne samo ti. Jednostavno, moje i tvoje vidjenje stvari je totalno razlicito. Kako sam mogao i pomisliti da ces ti moje rijeci shvatiti onako kako ja na njih gledam.

Ti sve vidis kao nekakva ucenja i nekakvi pravci i sekte. Pa si zato i shvatio tako moje rijeci. Odmah te je to asociralo na krscane i na sirk. Pa na sta ce te drugo podsjetiti iz tog tvoje gledista.

Isa a.s. je takodjer Poslanik Allahov, zar ne? I Musa a.s., i Ibrahim a.s., i Nuh a.s., itd. zar ne?

Hajde mi reci, jesu li oni takodjer vjerovali u isti Tevhid ili neki drugaciji. Jesu li u istog Allaha dz.s. vjerovali ili u nekog drugog?

Ja sam ti govorio o tome gdje su krscani pogresno neke stvari shvatili i kako je kod njih doslo do devijacije ucenja, ali ti to nisi ocigledno shvatio onako kako sam ja to predstavljao, vec si to shvatio onako kako ti mozes da shvatis.
Pitanje je mogu li ti za to zamjeriti. Ne vjerujem da mogu.

Medjutim, u ovom tvojem postu nije sporno to, vec tvoje svjesno izvrtanje rijeci nekih iz naseg razgovora i namjestanja istih za tvoje svrhe. To je momenat koji mene ovdje razocarava kod tebe.
Zbog ovakvih stvari, nemoj me molim te vise pozivati na razgovore sa tobom uzivo, jer nema svrhe.

Ili ces moje rijeci izvrnuti ili ih jednostavno neces shvatiti, jer ti je sklop takav. Tako si "nasadjen" i nema tu mrdanja. Samo ti rokaj i nastavi s adokazivanjima nekakvim.

Samo cu reci da ova tvoja navodjenja oko ubacivanja nekakvih tamo filozofija u islamski tesavvuf nisu tacna. To je iz tvojih knjiga. To je sa vasih sajtova. Te knjige i sajtove su sastavili ljudi koje ti slijedis, tj. oni koji su istog razmisljanja i shvatanja tvojeg. U to sve ubuckaju Ajete i Hadise, pa onda izvrnu izjave Sufijskih velikana, pa onda ubace malo mistike (dzinna). A ljudi su se vazda plasili necega sto ne poznaju. Pa jos plus prijetnje sa velikim uzvicima tipa: DZEHENNEEEEEEEM!!!! ZABLUDAAAAAA!!!!! itd.

Eto tako vi u svoje mreze hvatate ljude, najcesce mlade, kojima isperete mozak, pa onda nisu vise u stanju da razmisljaju. Obavezno ih poducite o "neprijateljima", ko su ti koji su zalutali. Njih treba mrzeti i kad dodje vakat ubijati.

A onda jos zesce postaje kada broj vas se poveca, onda se sve vise i vise silite. Na mnogim mjestima u islamskom svijetu se desavalo cak i da ubijate muslimane u sred dzamije. I to nazivate Dzihadom i ubijanjem U ime Allaha dz.s.
Neuzubillah!

Takve stvari ste radili po Afganistanu, pa eto Allah dz.s. dade da ne traje dugo taj vas nacin shvatanja Islama. Mnoge casne zene su tamo poubijene, mnogi casni muslimani su tamo poubijani.
I nikako ne shvacate da je to kazna od Allaha dz.s. I nikako ne shvatate da je mozda greska u vama. Ne! Vi to shvacate kao Dzihad, padate kao Sehidi.

Hajde mi reci samo jednu bitku koju je Poslanik a.s. izgubio? Navedi je.
Nijednu nije izgubio!!! Nikad!!! A zasto?

A vi ste imali vlast u Afganistanu, cijelu drzavu ste imali, pa sto je izgubiste? Sto vam je Allah dz.s. oduze iz ruku vasih? Ha?

Uzoholili ste se!!! Poceli ste zulum da cinite po Zemlji! Nered. Poceli ste da ubijate! A nikako da shvatite da je do vas. A mislili ste da red na zemlji uspostavljate!

E eto kako Allah dz.s. pokazuje svoju moc!!! Ako nece da se neko opameti onda eto mu. Sta ce se tek izdjesavati po arapskim zemljama, ja Rabbi me sacuvaj! Zapamti ovo sta ti rekoh i gledaj!

Allah dz.s. je stvorio ovaj svijet da Sebe pokaze. Pa kome nije cilj Allah dz.s. taj je daleko zalutao i sa Allahom dz.s. ce se sigurno susresti, nek zna. Tada ce shvatiti da nema snage i moci osim sa Allahom Uzvisenim.

Pitace Gospodar svjetova, sta si robe moj raido po dunjaluku? A ti ces reci, Ja Rabbi ja sam red uspostavljao. A On Uzviseni ce onda reci: Zasto si red uspostavljao, kad sam JA red vec uspostavio. Pa ce reci: A znas li ti robe moj, da sam JA Svemoguc. Znas li ti da sam Ja Vladar Sveopsti?

Sta tada reci!?

ali hajd, samo ti nastavi da red na Zemlji uspostavljas.

Social bookmarks