Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško
  • »Johhny« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 16. August 2006

The Simpons

Neobična porodica Simpsonovi ima najviše svojih fanova među svetskim stanovništvom, iako je konkurencija animiranih filmova bila velika. Među 100 najboljih crtanih filmova, delo Matta Groeningsa staro 16 godina, televizijski gledaoci su proglasili najboljim. Likovi koje je autor nazvao po članovima svoje porodice, Homer, Marge, Bart, i Lisa, pojavili su se na ekranima 1989. godine i od tada ne silaze s top lista najgledanijih animiranih filmova. 17. decembra 1989. počela je era porodice Simpsons, crtana serija kao i sve druge, a ubrzo se pretvorila u jednu od najpoznatijih crtanih serija na svetu. 'The Simpsons' su jedna od najuspešnijih tv serija u SAD. Deset osvojenih gremija, mnogobrojne nagrade, publika koja se broji u milionima, zastupljena je u vise od 90 zemalja na svetu. Za 2006. planirana je bioskopska projekcija, a za 2009. tvorac Simpsonovih Matt Groening želi da završi sa snimanjem serije.Dakle, uskoro će početi rad na dugometražnom filmu o najpoznatijoj animiranoj porodici - Homeru, Marge, Lisi, Bartu i Maggie, oni su, naravno, The Simpsons.

pazi kad je ovaj Hommer crtana legenda...car!!!
Johhny je dodao/la ovu sliku:
  • simpsons.jpg
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

• »Pahuljica« je žensko

Datum registracije: 16.12.2005

• Poruku poslati

2

Srijeda, 16. August 2006

Ma gledala sam ih ranije redovno,sada ne tako cesto.Super su,ono max...Homer,kralj:D.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

3

Srijeda, 16. August 2006

Kod Simpsonovih mi se sviđa što to nije crtani za djecu, samo nekakvo trčanje nekih likova koji padaju, udaraju se, itd., već, ako malo bolje propratite ono što ti likovi govore i ako propratite radnju serijala koji se prikazuju vidjet ćete da čak i odrasli trebaju da se zamisle da bi ukontali o čemu se tu radi. :)

Odlični su, nema šta. Ne pamtim da je ikad bolji crtani film postojao.

I svaki lik je priča za sebe, a posebno Hommer, naravno. :)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

4

Srijeda, 16. August 2006

i ja sam puno volio simpsonove, sve dok nisam naisao na nekoliko epizoda gdje se predstavlja Bog u liku nekakvog starca koji jede i pije, gdje se sprda sa vjerom i svim sto je sveto, sa poslanicima a.s., rugaju se Bogu, ma sve ono cime je jevreje Allah opisao u Kur'anu da su radili (i sada to rade, ocigledno) i od tad sam shvatio da je te mushrike zabranjeno gledat. ne mogu da sjedim i gledam smijuci se nekoga ko bi mi vrijedjao roditelje ili bilo koga kog volim, a kamoli nekoga ko se sprda sa svim najsvetijim. pravi jevrejski crtani. Allah ih prokleo.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 17. August 2006

Citirano

Orginalno od Ibnul_Qajjim
i ja sam puno volio simpsonove, sve dok nisam naisao na nekoliko epizoda gdje se predstavlja Bog u liku nekakvog starca koji jede i pije, gdje se sprda sa vjerom i svim sto je sveto, sa poslanicima a.s., rugaju se Bogu, ma sve ono cime je jevreje Allah opisao u Kur'anu da su radili (i sada to rade, ocigledno) i od tad sam shvatio da je te mushrike zabranjeno gledat. ne mogu da sjedim i gledam smijuci se nekoga ko bi mi vrijedjao roditelje ili bilo koga kog volim, a kamoli nekoga ko se sprda sa svim najsvetijim. pravi jevrejski crtani. Allah ih prokleo.

E zbog ovih stvari, a i nekih drugih, smatram ovaj crtani namijenjenim isključivo odraslim koji umiju da shvate ovu odličnu kritiku američkog društva i prosječne samosvijesti tamošnjeg građanstva.

Ako ga djeca već gledaju, onda im na neki prikladan način treba objasniti da je to nešto kako ne treba da bude... no to je djeci ipak teško za shvatit.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 17. August 2006

Da, upravo zbog toga ;) i jos poneceg... ali je pitanje da li se do kraja zivota upotpunjava necije shvatanje i primanje srcem i podsvjescu necega (dijelom svjesno, kontrolisuci to, a dijelom nesvjesno, nekontrolisuci to) ili neko moze, u odredjenoj dobi, da potpuno kontrolise sta zeli da mu udje u srce i podsvjest, a sta ne... Mozda to mogu ljudi koji su svoj nefs, tj njegov dio zvani ego, anulirali pa stvari gledaju realno... ali opet, takvi tesko da gledaju simpsonove :)

PS: "Fe la'netullahi 'ale-l-kafirin..."

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

7

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od Ibnul_Qajjim
Da, upravo zbog toga ;) i jos poneceg... ali je pitanje da li se do kraja zivota upotpunjava necije shvatanje i primanje srcem i podsvjescu necega (dijelom svjesno, kontrolisuci to, a dijelom nesvjesno, nekontrolisuci to) ili neko moze, u odredjenoj dobi, da potpuno kontrolise sta zeli da mu udje u srce i podsvjest, a sta ne... Mozda to mogu ljudi koji su svoj nefs, tj njegov dio zvani ego, anulirali pa stvari gledaju realno... ali opet, takvi tesko da gledaju simpsonove :)

A opet, gledano iz tog ugla, postavlja se pitanje svrsihodnosti svakog oblika književnog ismijavanja loših stvari.

Ipak, takvo pitanje ne bih lično postavljao. Ko shvata - shvata.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od alBazari

A opet, gledano iz tog ugla, postavlja se pitanje svrsihodnosti svakog oblika književnog ismijavanja loših stvari.

Dante Alighieri je u 'Bozanstvenoj komediji' Muhameda a.s. strpao u deveti kat dzehennema. Knjizevni kriticari kazu da je tamo zapravo poslao Crkvu ali nije imao hrabrosti da bude bukvalan pa je u tu svrhu pozajmio lik casnog nam Pejgambera.

Ako je u pravu autor Simpsonovih, ako je u pravu Omer Hajjam .... u pravu je onda i Dante.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Petak, 18. August 2006

Kakve sad veze Hajjam ima sa njima? 8o

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

10

Petak, 18. August 2006

Zajednicki im je princip. Simpsonovi uzimaju Boga da bi se narugali americkom drustvu, Dante uzima Muhammeda a.s. da bi se narugao Crkvi, Hajjam uzima vino da bi izrazio ljubav prema Bogu ... princip je isti. A princip, ili valja ili ne valja.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od ed
Ako je u pravu autor Simpsonovih, ako je u pravu Omer Hajjam .... u pravu je onda i Dante.

Ovi koje si pobrojao nikakve veze međusobno nemaju.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od ed
Zajednicki im je princip. Simpsonovi uzimaju Boga da bi se narugali americkom drustvu, Dante uzima Muhammeda a.s. da bi se narugao Crkvi, Hajjam uzima vino da bi izrazio ljubav prema Bogu ... princip je isti. A princip, ili valja ili ne valja.

Hehe, e legenda si da od početnog impulsa koji te je naveo da prvi post napišeš osmisliš naknadno i liniju po kojoj si do toga i došao.

Sve u svemu, da ti Bog pomogne.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

13

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od alBazari

Ovi koje si pobrojao nikakve veze međusobno nemaju.

Sve zavisi kakvu vezu trazis. Evo da ostavimo Hajjama po strani. Na njega se mozemo kasnije vratiti posto zavrsimo ovaj dio. Pitanje za tebe. Ako za nacin na koji autor crtanog filma ismijava americko drustvo imas razumijevanja da li to znaci da i za ono sto je Dante uradio takodje imas razumijevanja?

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

14

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od ed
Ako za nacin na koji autor crtanog filma ismijava americko drustvo imas razumijevanja da li to znaci da i za ono sto je Dante uradio takodje imas razumijevanja?

Ne znači.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 18. August 2006

Sto ne znaci. Blasfemija jedno blasfemija drugo. Ili vidis neku razliku?

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

16

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od ed

Eh Ede, dobro te srelo :)) :)) :)) Amin.
U životu il si formalista il nisi. Ako jesi, onda jesi. Mislim da si ipak pomiješao žabe i babe, što opet možda ima neku svoju poentu. Samo da u nastavku događaja žabe ne napadnu babe pa da izbije kijamet.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

17

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
U životu il si formalista il nisi.

A sto me odmah satjera u krajnost? Pa valjda izumedju krajnosti ima i neka sredina :)

Zuti cvijete, sve ovo sto pisemo je odraz naseg subjektivnog poimanja svega sto nas okruzuje. Ti si pjesnik? Olur. Ja nisam. A i da jesam sumnjam da bih vjeru podredio knjizevnosti.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

18

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od ed
Sto ne znaci. Blasfemija jedno blasfemija drugo. Ili vidis neku razliku?

Prvo: Ne znam zašto bi neuvrjedljiva kritika (i amerikancima je prihvatljiva) američkog društva predstavljala blasfemiju.

Drugo: Ako je to što se priča o Danteu istina, pa tada se o njemu ne može govoriti drugačije nego kao o kukavici.

Citirano

Orginalno od ed
Ili vidis neku razliku?

Vidim. Imaš na jednoj strani hrabrog satiričara koji je uspio da ga ljudi još i zavole. Na drugoj strani imamo kukavicu koji se danas proučava samo zbog jezičke stilistike.

A ti? Vidiš li razliku?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

19

Petak, 18. August 2006

Zafrkavas se ili se samo zezas :)

Ne interesuje me sta Amerikanci misle vec sta ti mislis. Cin u kojem neko uzme olovku i nacrta Boga i pusti ga da trckara po ekranu sa ostalim junacima je za tebe blasfemija ili nije?

Ne pitam te je li Dante kukavica ili nije vec da li se i njegovo djelo moze uvrstiti u blasfemicna?

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

20

Petak, 18. August 2006

Citirano

Orginalno od ed
Ne interesuje me sta Amerikanci misle vec sta ti mislis. Cin u kojem neko uzme olovku i nacrta Boga i pusti ga da trckara po ekranu sa ostalim junacima je za tebe blasfemija ili nije?

Ne znam šta hočeš do mene. Da probam još jednom: ja ovaj crtani isključivo vidim kao kritiku jednog društva i onoga šta to društvo pravi od svojeg građanstva. To po meni nije blasfemija.

S druge strane: To što je autor nacrtao ono što je u glavi prosječnog amerikanca, za muslimana jeste blasfemija. No, ne mora biti i za druge, već samo onoliko koliko je i crtanje ikona u crkvama blasfemično.

Da li ćeš se ti baviti proglašavanjem blasfemijom svega onoga što se ne podudara sa islamskom predstavom Stvoritelja, ne znam i ne interesuje me. Za mene sigurno znam da neću.

I da... Dante. E on ti je pravi blasfemičar.

Dosta je za danas. Selam.

Social bookmarks