Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen
  • »Time_Out|« je autor ove teme

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 22. April 2004

Ti si razlog nedolaska pobjede muslimanskom Ummetu

Esselamu alejkum!

Ti si razlog nedolaska pobjede muslimanskom Ummetu (Abdul Karim Al - Katib)

Sjedio sam i razmisljao o stanju muslimanskog Ummeta o stanju koje ih je zadesilo kad sam zacuo svoj unutrasnji glas koji mi rece: Ti si kriv, ti si razlog zbog kojeg nam pobjeda ne dolazi. Ti si glavni razlog zbog cega se muslimani suocavaju sa takvim stanjem.

Odgovorio sam: Ja! Kako! Ja sam samo rob Allahov, rob koji nema nikakvu moc! Ako nesto naredim ljudima, nema govora da ce me poslusati. Ako im dam savjet, nece me poslusati.

Ubrzo glas me je prekinuo: Tvoje stalno grijesenje izmorilo je meleka na lijevoj strani, izmoren je od njihovog zapisivanja u tvoju knjigu.

Ja: Sta sam to ja uradio pa da me se krivi za sve to, da se kaze da sam ja uzrok takvog stanja muslimana ?

Glas: Allahov robe, ako stanem navoditi stvari koje (ne)cinis, potrajat ce dok zavrsim, ali daj da te pitam, da li obavljas namaz u dzematu?

Ja: Ponekad.

Glas: Vidis, to je o­no sto hocu da ti kazem: dolazis u kontradikciju sa samim sobom. Kako mozes tvrditi da mozes voditi dzihad protiv neprijatelja, kad nisi odnio pobjedu u borbi sa samim sobom? U borbi koja od tebe ne zahtijeva niti zivot niti imetak.. Zahtijeva samo par minuta da obavis samo dva rekata farza. Kako mozes zahtijevati dzihad kad ne obavljas farzove svih pet dnevnih namaza? Kad ne obavljas sunete? Kada ne citas Kur'an svaki dan? Kad zaboravljas na jutarnji i vecernji zikr? Kad ne mozes sprijeciti sebe da gledas o­no sto je Allah zabranio? Kada nisi ljubazan prema svojim roditeljima? Kad ne odrzavas veze sa rodbinom?

Kako mozes zahtijevati primjenu Islamskog zakona, kada ga ti ne primjenjujes na sebe i svoju porodicu? Ne potices svoju porodicu da slijedi pravi put, ne pazis da li ih hranis novcem zaradenim na dozvoljen nacin? Ako lazes, varas i krsis datu zakletvu, zasluzujes Allahovu kaznu.

Ja (prekidam ga): I kakve to veze ima sa pobjedom? Kako jedan musliman moze sprijeciti pobjedu naroda koji broji preko milijarde?

Glas: Moze, naravno da moze, jer postoje stotine miliona muslimana poput tebe, stotine miliona koji slijede isti put. Nisu pokorni Allahu dz.s. Ne boje se Allaha dz.s., ali i o­ni traze pobjedu od Allaha.
Zar ne znas, Boziji robe, za slucaj kad su ashabi Allahovog Poslanika s.a.v.s. trazili pobjedu, ali o­na nije dolazila, o­ni su znali da je medu njima neko ko je ucinio neko lose djelo...
Pa sta je o­nda sa narodom koji cini sve vrste grijeha, malih i velikih? Zar ne vidis sta se desilo sa ovim narodom od istoka do zapada?

Bio sam duboko dirnut, sa suzama u ocima, jer nisam mogao ni zamisliti da bih ja, covjek koji voli Allaha dz.s. i Poslanika s.a.v.s, koji voli Islam i muslimane, mogao biti jedan od uzroka sadasnjeg stanja muslimana!

Uvijek mi je bilo lakse kriviti predsjednike, ministre ili bilo koga drugog odgovornog za stanje u zemlji. Ali nikada nisam razmisljao o svojim greskama i nikada nisam razmisljao o Allahovim dz.s. rijecima: ”Allah nece promijeniti stanje jednog naroda dok o­n sam sebe ne promjeni“ (13:11).

Pa sam zahvalio Allahu na ovom glasu i upitao ga: Sta mi savjetujes?

Glas : Savjetujem ti da pocnes od sebe. Obavljaj pet obaveznih namaza na vrijeme. Daj zekat. Budi ljubazan prema svojim roditeljima. Pokusaj da se priblizis Allahu dz.s. obavljajuci sunnete. Iskoristi svaku priliku kako bi se priblizio Allahu dz.s. Zapamti da je osmijeh pri susretu sadaka . Ne trazi od ljudi da rade o­no sto sam ne radis. Ne trazi od vladara da objave dzihad ukoliko nisi pobijedio samog sebe. Ne bjezi od odgovornosti kriveci druge. Prvo promijeni sebe, a o­nda ce te drugi slijediti. Gdje god da ides, budi primjer. Ako krivis druge, nemoj to vise raditi. Neka te Allah dz.s. nagradi. Pocni mijenjajuci sebe. Nakon toga, ponizno moli Allaha da pomogne i da pobjedu muslimanima.

Okrenuo sam svoje lice prema Allahu i zamolio ga za oprost. Obrisao sam suze i rekao: Allahu, primi moje pokajanje. Okrecem svoje lice Tebi , otvaram novu stranicu u svom zivotu i pocinjem sa dva rekata namaza usred noci.

NAPOMENA: Sa www.islamway.com preveo Mirza

http://www.islambosna.ba/modules.php?op=…rtid=596&page=1

Mislite o tome...
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

2

Petak, 23. April 2004

Citirano

Orginalno od Time_Out|

Tvoje stalno grijesenje izmorilo je meleka na lijevoj strani, izmoren je od njihovog zapisivanja u tvoju knjigu.

Esselamu alejkum

Zaista rečenica o kojoj treba razmisliti. Pitanje je koliko mi stvarno vjerujemo. Primijetio sam i kod sebe i kod drugih da, i pored toga što govorimo "ja vjerujem" dosta kalkulišemo, i da nam je, u stvari, srce sakriveno iza barijere razuma. To je samo šejtanska varka, kojom on nas obeshrabruje. Pitanje nije koliko će se islam raširiti, već koliko ćemo mi, kao pojedinci, izvući koristi od islama. Ne mislim na dunjalučku korist već na ahiretsku.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Srijeda, 28. April 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Ova tema mi se pravo svidje. I mislim da je u ovome bas i najveci problem muslimana.

Htio bih na ovu temu takodjer i nesto dodati. Nadam se da necu biti pogresno shvacen, jer nemam namjeru drugu doli da eto doprinesem ovoj temi.

Naime, Allah dz.s. u Kur'anu Casnom kaze da u Poslaniku a.s. imamo najbolji uzor. Dakle, ako cemo ici pravim putem onda neminovno moramo slijediti Poslanika a.s.

Pa kada se ova borba sa samim sobom pominje odmah treba da nam padne na pamet, a jeli nam Poslanik a.s. pokazao kako se ta bitka sa samim sobom vodi i naravno pokazao nam je kada smo tu bitku sa sobom zavrsili.

Prvi korak na tom putu je spostavljanje Serijata kod sebe, jer bilo koja bitka sa samim sobom ili bilo kakvo djelovanje koje je van Serijata je neispravno. Dakle, osnova i temelj svega je Serijat. Ali to naravno nije kraj. Serijat je ograda, stit, zastita u okviru koje sada treba da zapocne ta borba sa samim sobom, tj. prociscenje.

Dakle, Serijat nije cilj, vec je Serijat sredstvo. E posto se Serijat bavi vanjskim dijelom vjere (zahir) neminovno je bilo potrebno da se razvije i nauka koja ce se baviti unutarnjoscu (batin). Kada kazem "potrebno da se razvije" mislim uslovno receno, jer je Poslanik a.s. sve pokazao, ali zelim reci kao sto su se Serijatske nauke razvile i u pravce (fikh i meshebi), takodjer se je i batinska (unutarnja) nauka razvila u pravce (12 njih osnovnih). A naravno kao i Serijat, tako i nauka o batinu (unutarnjem) nam dolazi preko (od) Poslanika a.s.

Problem pri izucavanju ove unutarnje (batin) nauke je taj sto se ona sprovodi i izucava na jedan specifican nacin, jer se radi naravno o unutarnjoj (batin) nauci. Tako da je mnoge bas to zbunilo, pa su tu nauku odbacili i tako su zapali u jednu zamku, a to je da su ostali bez sustine i uzeli su se baviti iskljucivo Formom (Serijatom). Na taj nacin dobijamo vocku koja ima koru, ali nema onog unutar sto nosi plodove i socnost. Tj. nema bas obog glavnog dijela zbog cega i jeste kora.
To se zove formalizam. Forma je raciju jasna a sustina nije jer se ona spoznaje srcem, tako da je i to jos jedan od razloga koji su doveli do toga da Formalisti sustinu odbace ili je ne priznaju ili sustinom nazivaju ono sto sustina nije.

S druge strane bilo je pojava da su neki odbacivali Serijat misleci da je samo sustina dovoljna sto je ocita i jasna zabluda. Medjutim, ovaj vid zablude je jasan svima, jer se radi o zabludi koja se moze primjetiti raciom (mozgom).

Dok, ova druga zabluda (zastranjenje) unutarnjeg tipa, se nemoze tako lahko primjetiti i opaziti, jer ona nije jasna raciju (mozgu), tako da je vecina ljudi ne opaza.

Pravi put je kada se i zahir i batin upotpune. Dakle, uspostavi se Serijat i kada covjek pobjedi sebe samog putem unutarnje nauke (batin). Tako da je kod njega uspostavljen red i s vana i iznutra.

Eto toliko za sada.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Social bookmarks