Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko
  • »Sting Lady« je autor ove teme

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 22. Novembar 2007

TRGOVINA LJUDIMA

Shta znate o trgovini ljudima?

Da li imate pristup nekim statistichkim podacima?
Ko moze biti zrtva?
Ko moze biti trgovac?
Kako se vrbuju zrtve?
Kako izaci iz lanca trgovine ljudima?
Kakve su posledice na zrtvu (fizichke i psihichke)?

Preporuchujem: http://www.astra.org.yu/

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 22. Novembar 2007

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Shta znate o trgovini ljudima?

Da li imate pristup nekim statistichkim podacima?
Ko moze biti zrtva?
Ko moze biti trgovac?
Kako se vrbuju zrtve?
Kako izaci iz lanca trgovine ljudima?
Kakve su posledice na zrtvu (fizichke i psihichke)?

Preporuchujem: http://www.astra.org.yu/

Do statistickih podataka ja smatram da je tesko doci. Ako postoje iz njih se moze izvuci samo komperativna vrednost odnosa dve protekle godine tj. trend. Posto je opste znano da milicija kod nas nije kompetetna da odgovori na zahteve koje po difiniciji posla trebaju da rade, ja verujem da oni, optereceni svakodnevnim sitnim kriminalom za ovako specifican kriminal nemaju vremana ili se nedovoljno posvecuje takvim kriminalcima jer je jedan od najtezih problema kod ovog kriminala taj da zahteva puno predpriprema tj puno vremana- mislim na duzu observaciju osumljicenih, zasta nasa milicija nije strucna.

Zrtve ovakog kriminala su uvek najslabi- zene i deca. Mada ne sme se zanemrati ni broj muskaraca, posledlji primer takozvana "Dubajska afera" nas podeseca da su i muskarci zrtve.

Uglavnom pohlepljivi ljudi tj. oni koji zele bogastvo preko noci tj. lako zaradjen novac su motivacija za kriminalce koji se bave trgovinom.

Izaci iz lanca trgovine ako se postane zrtva je pitanje hrabrosti, casti i dostojanstva coveka/zene. Treba napomenuti da to da smrtni izhod nasilnika nije kasnjivo jer se radi o samoodbrani. Dakle svako ima pravo da brani najvise vrednosti svoju cast i ljudsko dostojasntvo. Dakle ako se neko zadesi u takvoj situaciji ne treba prezati od nicega.Spasi sam sebe ! Imas podrsku svakog !

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

3

Petak, 23. Novembar 2007

Ja nadjoh na www.atc.org.yu, sledece...

"Svake godine, milioni muškaraca, žena i dece širom sveta budu prodani i drždržani u uslovima jednakim ropstvu. Među njima je veliki broj žena i devojčica, koje su prevarom ili silom odvedene i prodane da rade u prisilnoj prostituciji, i muškaraca koji rade na poljima, u fabrikama, na građevinama. Region Balkana već duže vreme je jedno od glavnih odredišta i tranzita za trgovinu ljudima. Danas Balkan mahom predstavlja polazno područje žrtava trgovine ljudima. Uprkos dugogodišnjim naporima u suzbijanju trgovine ljudima, ona i dalje cveta i širi se na području Jugoistočne Evrope. Važeće zakonodavstvo i mehanizmi razvijeni u cilju suzbijanja trgovine ljkudima pokazali su se nedovoljnim bilo u sprečavanju ili suzbijanju problema, bilo u zaštiti ljudskih prava žrtava trgovine. Otežavajuća okolnost je to što u mnogim zemljama policija i pojedini službenici vlade ignorišu, olakšavaju ili čak profitiraju od ovog vida kriminala. Velika prepreka je to što nacionalne vlade često ne tretiraju trgovinu ljudima kao ozbiljno kršenje ljudskih prava. U većini zemalja destinacije, trgovini ljudima se prvenstveno pristupa kao problemu ilegalne imigracije ili prostitucije. Strategija protiv trgovine ljudima često imaju negativne posledice po trafikovane osobe, a ne po kriminalne mreže koje njima trguju. Žrtve su te koje bivaju uhapšene i deportovane dok trgovci i dalje nekažnjeno rade. Malo žrtava – u zemljama destinacije ili nakon povratka u svoju zemlju – dobija bilo kakvu dugoročniju pomoć.

Trgovina ženama se najčešće tretira kao problem ilegalne migracije i krijumčarenja (od strane zakonodavstva) ili prostitucije (od strane javnog mnenja). Međutim, postoje sustinske razlike. Migracija podrazumeva PRISTANAK osobe da ode iz zemlje. Migracija je dobrovoljna. Međutim, migracija ne podrazumeva prevaru, prisilu, eksploataciju i nasilje. Krijumčarenje podrazumeva ilegalan ulazak u zemlju, što jeste zločin protiv države, ali ne i zločin protiv osobe, jer postoji PRISTANAK osobe da na taj način migrira.

Bitno je naglasiti razliku između prostitucije i trgovine ženama. Prostitucija može biti uz pristanak, dok se trgovina ženama odnosi pre svega na prinudnu prostitituciju (koja podrazumeva ograničeno kretanje; oduzimanje dokumenata; nametanje broja klijenata; fizičko i psihičko zlostavljanje) i kupovinu/prodaju osobe, bez njenog znanja i pristanka. Čak i onda kada devojka zna da će se baviti prostitucijom, ona nije upoznata sa uslovima rada i života, i nema nikakvu kontrolu nad onim što joj se dešava."
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

4

Petak, 23. Novembar 2007

Preporuchujem filmove koji se bave ovom tematikom: "Human Trafficking" (Trgovina ljudima) - uloge: Mira Sorvino, Donald Sutherland, Remi Gyrard...; rezija: Christian Duguay,
...i film "Ljilja 4 ever" - uloge: Oksana Akinshina, Pavel Ponomaryov; rezija: Lukas Moodysson

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

5

Petak, 23. Novembar 2007

Skoro je bila jedna reportaza na nemackom TV-u, u skoro svim slucajevima se pominjala Srbija a pogotovu juzni deo srbije (Sandzak?) ko glavni region za ovu vrstu "biznisa".

Pre nekolko godina je u bosni imalo veliki broj javnih kuca u kojim su radile devojke iz delova istocne evrope, najbolje musterije su im bili vojnici KFOR jedinica, posle stabilizacije stanja kriminalci su se vise orijentisali zapadnij evropi, prevozili su devojke preko bugarske, srbije, kosova ka italiji, tamo je veliki deo tih otetih devojaka zavrsio u javnim kucama, a u nekim slucajevima su ih vozili dalje za nemacku i naroceto holandiju (amsterdam), skoro sam cuo da ima nekolko nasih sandzaklija u italiji koji stoje na vrhu ovog gadnog posla.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

6

Petak, 23. Novembar 2007

Skoro je odredjen pritvor zameniku tuzioca u Novom Pazaru zbog osnovane sumnje da je znao da trugovinu ljudima, ali da nije nista preduzimao. Tako da ovde definitivno postoji i ovaj vid kriminala.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 05. Juni 2008

Saopštenje za medije

GOLE ČINJENICE
Žene nisu meso. Deca nisu roblje. Ljudi nisu roba.

SPOT ASTRINE KAMPANJE "GOLE CINJENICE" MOZETE VIDETI NA:
http://www.youtube.com/watch?v=l31kVPoSZQs

GOLE ČINJENICE je peta anti-trafiking kampanja koju NVO ASTRA vodi od početka svog rada. Cilj ove kampanje je da podseti kako širu javnost, tako i državne organe, da je problem trgovine ljudima u našoj zemlji i dalje prisutan, što se u društvu koje sve više toleriše nasilje i kršenje ljudskih prava često zaboravlja.

U toku šest godina svog rada, od marta 2002. do marta 2008. godine, putem ASTRA SOS telefona primljeno je preko 7,500 poziva. Samo tokom prethodne dve godine primili smo više od 3,500 poziva, od kojih je većina direktno bila vezana za problem trgovine ljudima, tj. za pružanje pomoći žrtvama trgovine ljudima u fazi njihovog zbrinjavanja i zaštite, i kasnije, tokom procesa oporavka i reintegracije.

ASTRA je do sada identifikovala 264 žrtve, većinom ženskog pola, a 40% njih su deca, tj. osobe mlađe od 18 godina. Svima njima je pružena pomoć, u dužem ili kraćem periodu, kako na terenu, tako i u okviru ASTRINOG Dnevnog centra, koji, kao program za reintegraciju namenjen prvenstveno žrtvama trgovine ljudima koje nisu smeštene u skloništima, postoji od januara 2007. godine.

Srbija je zemlja porekla, tranzita i destinacije, tj. eksploatacije žrtava trgovine ljudima, često i istovremeno. Naime, u porastu je interna trgovina ljudima, gde žrtve bivaju prodavane iz jednog grada u drugi, bez prelaska državne granice. Seksualna eksploatacija je i dalje dominantan oblik eksploatacije u Srbiji, ali ne sme se zanemariti i trgovina decom radi prinudnog prosjačenja, kao i trgovina muškarcima radi radne eksploatacije.

GOLE ČINJENICE u ASTRINO i svoje ime izgovaraju Jugoslav Ćosić, Milutin Petrović, Ivan Tasovac, Dejan Anastasijević, Željko Bodrožić, Branislav Lečić i Vukašin Marković. Oni su izabrani kao muškarci koji su uspeli da zadrže profesionalni i lični kredibilitet i koji su poznati po insistiranju na saopštavanju istine.

Kampanju GOLE ČINJENICE podržali su Misija OEBS u Srbiji i ADA – Austrijska agencija za razvoj i saradnju.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

8

Petak, 06. Juni 2008

Kad spomenu ovu temu, gledala sam skoro na TV FOX neki film u dijelovima o trgovini zenama i djecom....

Tako sam se bila isekirala da sam gledala samo prvi dio i odustala od ostalih.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

9

Petak, 06. Juni 2008

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
Skoro je bila jedna reportaza na nemackom TV-u, u skoro svim slucajevima se pominjala Srbija a pogotovu juzni deo srbije (Sandzak?) ko glavni region za ovu vrstu "biznisa".

Ada nasi ljudi bi salj da trguju. Nije vazno koja je roba, salj nek se okrece. Pocelji smo vaktilje sa krpicama iz Turske.
SDA 1990

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

10

Utorak, 07. Oktobar 2008

BEOGRAD, 07.10.2008

PRESS

"PAO" GLAVNI SRPSKI MAKRO!

Safet Cucak (44), zvani Sajo Italijan, uhapšen je u Novom Pazaru zbog sumnje da je organizovao prostituciju. Od ovog posla Safet za osam godina zaradio milion evra, koje je „prao" kupovinom nekretnina

Safet C. (44), zvani Sajo Italijan, uhapšen je u Novom Pazaru zbog sumnje da je organizovao prostituciju po Srbiji! Kako Press saznaje, Safet C. koji se pre osam godina vratio iz Italije, zaradio je na prostituciji više od milion evra koje je „prao" kupovinom nekretnina! Pored Safeta, uhapšene su još cetiri osobe, a dve su u bekstvu.

Safet C., koga je policija oznacila kao organizatora ove kriminalne grupe, živeo je do 2000. u Italiji, gde se takodje bavio organizovanjem prostitucije i trgovinom ljudima.

Ostao bez obe noge

On je imao nekoliko žestokih okršaja sa italijanskom mafijom u kojima je izgubio obe noge.

- Safet se pre osam godina vratio u Srbiju i nastavio da se bavi trgovinom ljudima. Posle nekoliko žestokih obracuna u beogradskom podzemlju, izborio se da njegove prostitutke rade na cuvenoj lokaciji kod Plavog mosta u Beogradu! Safet je osumnjicen i da je organizovao prostituciju u jednom klubu u Novom Pazaru - kaže naš izvor blizak istrazi.

Safet C. je, kako saznajemo, od podvodjenja zaradjivao i po 30.000 evra mesecno! On je usluge prostitutki naplacivao od 70 do 100 evra, a za njega je do sada radilo oko 50 devojaka starosti od 16 do 25 godina!

- Saja Italijan je razvio posao sa prostitutkama i postao jedan od najjacih makroa u Srbiji! Pored Plavog mosta i klubova po Novom Pazaru, organizovao je prostituciju preko oglasa i po stanovima i hotelima. Prema prostitutkama je bio nemilosrdan. Cak je pretio i oduzimanjem dece - prica naš sagovornik, i dodaje:

- Sumnja se da je Safet C. od prostitucije i trgovine ljudima zaradio milion evra, koje je „prao" kupovinom nekretnina. Sumnja se da je od tog novca kupio 16 apartmana u Novom Pazaru, sedam na Zvezdari u Beogradu i da je napravio kucu u Kaludjerici.

Jednomesecni pritvor

Istražni sudija Okružnog suda u Beogradu odredio je jednomesec(ni pritvor Safetu C. (44), Slaviši V., Fajiku C. i Sevdiji M. zbog sumnje da su trgovali ljudima. Policija intenzivno traga za još dve osobe koje su pred samo hapšenje uspele da pobegnu, a osumnjicene su da su clanovi ove organizovane kriminalne grupe.

Okrivljeni se sumnjice da su u periodu od 2003. do 2008. godine silom, pretnjom, dovodjenjem u zabludu i zloupotrebom teških prilika vrbovali, prevozili i držali radi prostitucije nekoliko žena. Ova cetvorka je tim ženama ogranicavala slobodu kretanja i unapred odredjivala „radno vreme", obecavala platu ili deo od zarade, kao i druge vredne nagrade. Takodje, u periodu od 2006. do 2008. godine okrivljeni su oglašavali pružanje seksualnih usluga pod vidom usluge masaže. Posle saslušanja osumnjicenih, dežurni istražni sudija doneo je rešenje o sprovodjenju istrage i okrivljenima odredio pritvor od mesec dana zbog mogucnosti da ce uticati na svedoke i tako ometati istragu, kao i zbog opasnosti da ce ponoviti krivicno delo.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Social bookmarks