Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 07. Juli 2005

Gledah sinoc(sreda,06.07)emisiju Klopka na BK,tema zlocin u Srebrenici.Jedan gost mislim da je pukovnik,nacelnik za informisanje poceo da objasnjava kako se Mladic zakleo generalskom cascu da nece faliti nikome ni dlaka sa glave u Srebrenici.Da je obezbedio autobuse,hranu,pice za sve i da u svakom autobusu mora biti po jedan vojnik holandksog bataljona da nadgleda transport.Covek nastavio dalje da hvali ljudske kvalitete Mladiceve zbog cega je dobio veliki aplauz od publike.Da nije zalosno....Nisam uspeo da odgledam do kraja.Sta reci, samo, kakav je to narod,kakvi su to ljudi kada jednog zlocinca smatraju najvecim herojem?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

22

Petak, 08. Juli 2005

Citirano

VLADA IZJEDNAČENO OSUDILA ZLOČINE
Izvor: Beta

Beograd -- Vlada Srbije osudila sve ratne zločine, posebno je pomenula zločin nad Bošnjacima u Srebrenici i nad Srbima Bratuncu.

U saopštenju Vlade Srbije navodi se da je taj stav zauzet uoči obeležavanja ratnih zločina nad Bošnjacima 11. jula u Srebrenici i nad Srbima 12. jula u Bratuncu. Dodaje se da se pri osudi zločina ne sme praviti razlika među nevinim žrtvama na osnovu njihove nacionalnosti ili vere.

Sjetih se ovdje rijeci rahmetli Alije Izetbegovica koji je bio upitan o zlocinima sa obje strane pa cu ih prepricati. Rece, sa moralnog aspekta zlocin je zlocin, sve jedno ubili hiljadu nevinih ljudi ili samo jednog nevinog covjeka. O tome govori i Kur'an, ko ubije jednog nevinog covjeka kao da je ubio cijeli svijet a ko spasi jednog nevinog covjeka, kao da je spasio cijeli svijet. Medjutim, sa politickog aspekta, ove cifre, ove masovne grobnice, one jasno govore o karakteru rata sto ga neka strana vodi. Osam hiljada nevinih civila u Srebrenici nije mogla da likvidira banda koja se odmetnula i izmakla kontroli komande dok za zlocine mnogo manjih razmjera dovoljno je par zlocinaca koji nikome ne polazu racuna.

Ovo sto je izdala Vlada zemlje ciji pasos nosim je najobicnija farsa i ponovno ubijanje Srebrenicana, po drugi put. Onda su ih ubijali puskom i nozem, danas ih ubijaju izjavama. Poslije svega, kategoricki sam protiv da Tadic ide u Srebrenicu.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

23

Petak, 08. Juli 2005

Selam,

Potpuno se salzem sa Edom u vezi po kojeg moralnog ubijanja Srebrenickih zrtava i Tadicevog prisustva Komemoraciji 11 Jula.

Svidjela mi se dolje postirana kolumna uglednom Sarajevskog novinara Gojka Berica.

DANAS I OVDJE
Piše: Gojko BERIĆ
07/07/05

Bijes umjesto stida

Ostala su još samo četiri dana do tužnog zbora u Potočarima, a Srbija se i dalje pravi kao da ne zna gdje je ta, da prostiš, zemlja Bosna, niti šta se prije deset godina dogodilo u nekoj tamo Srebrenici. Srbija je ljuta što je kricima jednog jezivog video-snimka probuđena iz svog nacionalističkog drijemeža i uznemirena u svojoj ravnodušnosti prema žrtvama njene državne politike. Ljuta je jer niti je ti krici ostavljaju na miru, niti sama želi da prepozna mjesto odakle oni dolaze. Današnja Srbija ne podnosi stid i kajanje i svako ko to od nje očekuje, živi u zabludi. U Beogradu je uništena većina od 27 velikih plakata Tariha Samaraha posvećenih Srebrenici. Na nekima od njih ćirilicom je dopisano “Biće repriza”. Ništa neobično. Srbija je i dalje tamo gdje je bila svih ovih godina.

U njenom bolesnom društvu, rat za istinu i pravdu vodi mala građanska gerila predvođena dvjema hrabrim ženama, Natašom Kandić i Sonjom Biserko, žigosanim kao “veštice” i “zagađivačice srpstva”. Okužene su i s ove strane Drine, pa ih banjalučki “Reporter” ovih dana - baš kad je to Srbima zatrebalo - opisuje kao “žene koje sav svoj otrov, a reč je o ozbiljnim zalihama od nekoliko tona, žele istresti na Republiku Srpsku”. Ako preživi, ta će gerila preživjeti samo zato što su njeni pripadnici uredno popisani od strane Međunarodnog crvenog krsta.

Nakon što je emitovan snimak surove egzekucije šestorice mladića iz Srebrenice, Vuk Drašković je požurio da urbi et orbi objavi kako je Srbija u šoku. Ta bombastična laž mogla je da obmane samo trećerazredne činovnike po beogradskim ambasadama, po kojima Vuk pokušava da skupi nešto poena za svoju opskurnu državu, zaštitnicu dvojice najtraženijih ratnih zločinaca sa evropskog kontinenta. Srbija nije doživjela nikakav šok, osim ako se pod tim ne podrazumijeva novo nacionalističko bjesnilo i masovni prezir prema onima koji su “izdali stvar”. Srbija je i bez tog snimka mogla da zna, i znala je, za smrtonosnu opsadu Sarajeva, za masovne progone i zločine nad Bošnjacima, za genocidni masakr u Srebrenici…

Njen predsjednik Boris Tadić, kako je najavljeno, obratiće se prisutnima u Potočarima. Tadićev savjetnik za haška pitanja tvrdi da njegov dolazak u Potočare ne treba dovoditi ni u kakav politički kontekst. Stvar treba posmatrati tako, veli predsjednikov savjetnik, da je neko došao i rekao: “Ti ljudi su nedužno stradali”. Ali, to već odavno zna cijeli svijet. Boris Tadić je malo zakasnio. Razumijem njegov oprez: valja mu se vratiti u Srbiju. Ali, pomenuti altruistički lament nije dovoljan razlog za “istorijsko putovanje” u Srebrenicu. Tadić može to izjaviti i u Beogradu i tako bar uštedjeti nešto državnog benzina.

Uostalom, zašto bi Tadić bio bolji od društva i države koju predstavlja? Zašto bi njegova savjest bila pročišćenija od savjesti srpske vladajuće elite, srpskih akademika i pisaca, srpskih popova i srpskih novinara? Jeromonah Gavrilo, onaj što je blagosiljao ubice šestorice Srebreničana, ne kaje se, jer “naša Crkva, srpska, ne želi nikome zlo”. Srbijom još vlada duh Miloševićevih “neostvarenih ciljeva”. Osim ponekog časnog izuzetka poput, recimo, beogradskog lista “Danas”, jedinog antišovinističkog dnevnika u Srbiji (i valjda zato niskotiražnog), tamošnji vodeći mediji predvođeni državnom Televizijom, pokrenuli su propagandnu kampanju koja treba da zagluši svaki govor o genocidu u Srebrenici. Taj se zločin relativizuje i potiskuje u drugi plan, a javnosti serviraju “otkrića” o višestruko uveličanim zločinima nad Srbima. Kako tamošnji čitaoci tradicionalno najviše vjeruju “Politici”, ona se potrudila da u tri nastavka plasira tekst u kojem se eksplicitno tvrdi da su pobijeni Srebreničani “žrtve scenarija smišljenog u Sarajevu”.

U sklopu te strategije Srbi ponovo podvaljuju svijetu priču o tome kako ih njihovi dušmani proglašavaju genocidnim narodom.

Ne znam da je to neko normalan ikada rekao. Za budale ne garantujem. Ali, blef je dobro došao. Jer, ako je kriv cijeli jedan narod, onda, razumije se, niko nije kriv. Ne možete svih devet miliona balkanskih Srba izvesti pred sud. Karl Jaspers je u svom znamenitom eseju “Pitanje krivice” razriješio sve dileme u vezi s tim. Na primjeru nacističke Njemačke, Jaspers je krivicu Nijemaca za zločinačke postupke Hitlerove mašinerije podijelio na krivičnu, političku i moralnu. Oni koji su organizovali i činili zločine, moraju odgovarati pred sudom. Govoreći o političkoj krivici, Jaspers kaže: “Svaki čovjek snosi dio odgovornosti za svoju vlast.” U tipologiji krivice kojom se bavio ovaj znameniti filozof, moralna odgovornost je ključna: “Moralni propusti čine osnovu iz koje se rađaju politička krivica i zločin.”

Jaspersov savremenik i antinacista Vilhelm Rajh, autor takođe čuvenog eseja “Čuj, mali čovječe”, razobličio je tzv. malog čovjeka, čije mnoštvo tvori bazu svakog totalitarnog režima. Rajh je dokazao da je taj “obični čovjek” bio beskrupulozni izvršilac najmonstruoznijih zlodjela u Hitlerovoj Njemačkoj. Iz učenja ove dvojice velikih Nijemaca proizilazi nedvosmisleni zaključak: politička i moralna odgovornost su kolektivne.

Bar što se toga tiče, generacije Srba moraće živjeti sa teretom Srebrenice, kao što Nijemci žive sa teretom Aušvica.

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

24

Petak, 08. Juli 2005

Srebrenica, Beograd -- Oko 1.000 Bošnjaka danas je krenulo na memorijalni marš, dug 73 kilometra, prema Srebrenici.

Oni su u julu 1995. pred Vojskom Republike Srpske napustili Srebrenicu, a danas su krenuli u suprotnom smeru, ka Srebrenici, gde će pešačiti tri dana. Godišnjica ubistva gotovo 8.000 ljudi obeležava se u nedelju i ponedeljak. Većina preživelih iz 1995. godine nije zbog užasnih sećanja mogla da učestvuje u simboličnom povratku u Srebrenicu.

"Idem nazad vraćam se kući. Smatram da je ovo zvaničan povratak kući", kaže jedan od učenika marša. "Ja sam iz sela Slatina, u opštini Srebrenica. Ja sam jednom preživeo ovaj put, sad sam opet pošao da obilježim taj put i baš sam poneo zastavu Bosne i Hervegovine jer ko god misli da nije BiH njegova država i da mu nije dobra ova zastava, neka promeni sredinu, nek ide tamo koja mu je bolja", kaže drugi.

Učesnici marša "Marš smrti - put slobode" tvrde da će pokušati da izbegnu šumske staze koje bi i dalje mogle biti minirane, javlja AP. "Poslednje što želimo da vidimo je da neko bude ponovo povređen na ovom putu", izjavio je organizator memorijalnog marša Ramo Dautbašić. On je u julu 1995. bio među 15.000 Muslimana koji su pokušali da stignu do dela BiH pod kontrolom vlasti u Sarajevu, prenosi Fonet. Tada se, na početku sedmodnevnog marša, Dautbašić odvojio od oca i dvojice braće, koje nikada više nije video.

Kretanje kolone obezbeđuju pripadnici policije Republike Srpske, uključujući i helikoptersku podršku.

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

25

Utorak, 11. Oktobar 2005

istina o Srebrenici

Ono sto se desavalo u Srebrenici ni ja sama nisam znala sve do ljetos kad sam vidjela na tv po prvi put objavljene dokumentarce.Bila sam zgorzena i potresena svim onim sto sam vidjela (a opet sam vidjela samo dio toga).Pricala sam sa nekim prezivjelima iz Srebrenice i svaki put bih zaplakala na njihove slicne price.Jeste,istina je da je ljudski grijesiti,a bozanski oprastati,ali ja licno ne mogu da oprostim svu onu bol i nanijetu patnju mom narodu pa i meni samoj,jer i ja sam dozivjela taj krvavi rat.Bili smo toliko prevareni od naroda sa kojima smo gradili bratstvo-jedinstvo.Gadjali su nas naoruzanjem koje su placali od svojih plata nasi ocevi i majke.Kakva ironija...placali smo 20-30-40 godina oruzje kojim smo kasnije bili ubijani :( Tuzno.
Poslije svega pitam se koji bi se normalan covjek dicio onakvim zlocincem kao sto je Mladic????Onakvo nesto nije cinio ni Hitler... :(
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks