Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 09. Novembar 2006

TRIBINA U NOVOM PAZARU: SANDŽAK-DIJASPORA

Podroban izvestaj sa tribine moze se procitati na sajtu nase dijaspore:

TRIBINA U NOVOM PAZARU: SANDŽAK-DIJASPORA
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

2

Predivan skup. (o) Najjači ljudi Sandžaka se okupili. Motor Sandžaka. Jedina svijetla tačka na ovim prostorima. I naravno sve to u okrilju najstarije institucije, stožera Muslimana na ovim prostorima, Islamske Zajednice, koja je jedina imala sluha za Bošnjake diljem svijet, razasutim kao oblaci po nebu, sa svim onim silnim patnjama i mukama koje su prolazili, prolaze i prolaziće.

Meni same suze izbiju kada vidim ovakve dirljive i pune emocija skupove. Kao i uvijek učesnici žestoko nadahnuti, zbog prisustva stožera stožera Muamera Zukorlića.

Ovo Sandžaku treba. E evo ovako se to radi, ako neko ne zna kako. Nije sramota priznati neznanje i pogledati kako to pravi majstori rade.

Kada ovakve skupove vidim nekako mi lakne srcu, pa se manje sjekiram za Sandžak. :]

Toooo!!!

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Prisustvovao sam tribini. Bilo mi je jako interesantno sresti nase ljude iz Bosne i Hercegovine i iz Italije. Posebno je zanimljiva nasa dijaspora u BiH ako se za njih moze reci da su dijaspora. Toliki kapacitet a nezainteresovan za Sandzak! Podatak koji je iznijela doc. dr. Hana Korac da od preko 200 visokoobrazovanih Sandzaklija koji trenutno zive u Sarajevu, njih preko 80% uopste ne dolaze u Sandzak je zabrinjavajuci. Meni je na primjer zao sto je sa sandzacke scene odsutan dr Safet Bandzovic koji danas zivi i radi u Sarajevu a koji nije tako davno odselio. Poslije tribine sam imao prilke razgovarati sa Hanom Korac i Benjaminom Bejtovicem. Njih dvoje su aktivni u asocijaciji Sandzaklija u Sarajevu. Istakli su da situacija nije sjajna ali da se radi.

Ono sto mi se nije dopalo je to sto se u rijecima nekih govornika koji su se obratili poslije ucesnika tribine osjetila zelja za licnom promocijom i promocijom stranaka iz koje dolaze. Imao sam osjecaj da su govorili samo da bi se vidjelo da su i oni tu a ne zato sto imaju nesto vazno reci. Ovo je moj utisak, mozda i grijesim. Steta je sto tribini nisu prisustvovali i predstavnici trenutno najjace politicke partije. Muftijin govor je, kao i obicno, bio paznje vrijedan. Doduse, izrekao je jednu krupnu rijec u kvalifikaciji novog drzavnog univerziteta (socijalni) koja mu baca sjenku na ostatak govora. To sto ce na drzavnom univerzitetu biti povoljniji finansijski uslovi studiranja i sto ce veci broj studenata moci sebi da priusti skolovanje nego u slucaju IUNP ne znaci da ga treba nazivati socijalnim. Nejse.

Bilo mi je drago u publici vidjeti Ramiza Crnisanina i akademskog slikara Mehmeda Slezovica koji su se kasnije i obratili skupu. Ceha Niksica nisam ranije poznavao. I njegov govor je bio zanimljiv. Gost iz Italije je bio cini mi se isuvise nabijen emocijama. Valjda zato jer je vec 40 godina izvan zavicaja. Zanimljivo je bilo cuti vezu izmedju obrazovanja i politike o cemu je govorila dr Hana Korac. Ona je na kraju rekla: ''Cilj ove tribine je da mi, korak po korak, približimo stavove ljudi koji drugačije misle." Ja bih dodao da ovakve tribine treba koristiti i u cilju medjusobnog informisanja i boljeg medjusobnog razumijevanja.

Ono sto je mozda najbitnije na tribini bilo je to da je zapocet dijalog na relaciji sandzak-dijaspora. A bez komunikacije, bez otvorenog dijaloga kako izmedju dijaspore i matice tako i izmedju nasih ljudi i u dijaspori i domovini nema napretka. Nadam se da ce tribine ove vrste prerasti u tradiciju.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

4

Slozio bih se sa muftijinom konstatacijom da je govor vecine ljudi na tribini odisao pesimizmom. Situacija je sigurno daleko od sjajne, ali sam se nadao da se ova tribina nece pretvoriti u jadikovanja, vec u nesto iz cega ce poteci neke konkretne inicijative kako da se stanje promeni na bolje. Na zalost, izgleda da nisam bio u pravu. O stvarima koje su se govorile na tribini i treba da se prica, ali mislim da nedostatak ideja koje bi stvari pokrenule sa mrtve tacke je tribinu gotovo izjednacio sa neobaveznim caskanjem uz kafu. Priznajem da nisam prisustvovao tribini, ali iz teksta koji je postavljen na sajtu dijaspore sam stekao ovakav utisak.
Mislim da je Bosnjacima iz Sandzaka potreban jedinstven stav oko nekih vitalnih nacionalnih pitanja i da na tome svi radimo, bez obzira gde zivimo, kojoj partiji pripadamo itd. Mislim da nam je najvazniji nacionalni interesi moralna obnova, a odmah zatim obrazovanje, kulturni i ekonomski prosperitet. Nama je potrebna jedinstvena nacionalna strategija koja bi se sprovodila tamo gde ima i jedan Bosnjak iz Sandzaka. Ne moramo da se svi medjusobno volimo, ali moramo da svako na svoj nacin i u skaladu sa svojim mogucnostima da svoj doprinos ostvarivanju nacionalnih ciljeva koje sam gore pomenuo.

Sa muftijinom pricom ono socijalnog fakulteta se ne bih slozio. Moja sestra koja ima mogucnosti da bira hoce li da studira na drzavnom ili privatnom univerzitetu, bez razmisljanja se odlucila za drzavni. Ali ne bih sada da nabrajam razloge, jer to nije tema.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

STRANAC

Početnik

(10)

• »STRANAC« je muško

Datum registracije: 09.11.2006

• Poruku poslati

5

"Mi smo krenuli prije pet godina. Stariji smo, brži smo, bolji smo i od ove države. Ja vam to obećavam, i vama i njima, da će naš univerzitet biti bolji, brži i uspješniji. A isto smatramo da je dobro da djeca koja nemaju para da plate školarinu na elitnom univerzitetu, neka studiraju na socijalnom univerzitetu - bolje išta nego ništa"-rijeci su muftije Zukorlica.

Kakav stav ima nas muftija o drzavnim univerzitetima?Izgleda ne bas tako sjajan!Cudi me to,obzirom da mu je vecina profesora upravo sa drzavnih fakulteta,vecina asistenata sa drzanih fakulteta.
Ali misljenja sam da ni jedan ne ispunjava uslove koji postoje u velikim univerzitetskim mestima.Uslovi po pitanju kadra.Uslovi po pitanju udzbenika.
Ako se ovako nastavi sa niskim kriterijem imacemo diplome praznih glava,sto je upravo suprotno od onoga sto zelimo.Pravimo geto u kojem ce novac resavati i ne resive probleme!Da li smo mi svesni koliko smo daleko,i koliko moramo da ucimo da bi bili veliki.Da li smo takvog nivoa svesti da ucimo bez obzira na kriterijum.Ja ipak mislim da nismo,i da ce trebati jos dosta vremena da to svatimo.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Petak, 10. Novembar 2006

Mislim, suvišno bi bilo više i komentarisati, jer su stvari više nego jasne, samo je pitanje koliko ko želi da realno stvari sagleda, a koliko stvari u životu prilagođava svojem ličnom interesu i željama.

Ako taj unutarnji element kod čovjeka koji ga poziva na dobro i na pravdu nazovemo savjest, onda je dakle do savjesti svake osobe koliko će iskren biti prema sebi ili koliko će sebe lagati, a time i druge.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Petak, 10. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od STRANAC

Kakav stav ima nas muftija o drzavnim univerzitetima?Izgleda ne bas tako sjajan!Cudi me to,obzirom da mu je vecina profesora upravo sa drzavnih fakulteta,vecina asistenata sa drzanih fakulteta.

Ako neko predaje na drzavnom univerzitetu ne znaci da nije dobro placen ili da nije dobar predavac. Razlika izmedju drzavnog i privatnog je u tome sto je finansijer drzavnog univerziteta drzava a privatnog privatnik. IUNP je specifican slucaj, to je vakuf koji se kako trenutno stvari stoje finansira dijelom donacijama a dijelom skolarinom. Muftijino etiketiranje drzavnih univerziteta kao socijalnih je i nespretno i nesretno. Svi oni koji su zavrsili jedan takav univerzitet mogu ovo shvatiti kao minimiziranje znacaja takve diplome sto je pogresno. Moja diploma je sa jednog drzavnog univerziteta (sarajevskog) pa opet nisam imao nikakvih problema da u par dana od njemackog Ministarstva za nauku i umjetnost dobijem priznanje iste. Na kraju krajeva, cini mi se da je i njegova diploma sa jednog takvog, 'socijalnog' univerziteta. Bice da muftija nije mogao da odoli da uzvrati zlobnicima sa druge strane koji se novom univerzitetu ne raduju zbog cinjenice da su dobili (jos jedan) univerzitet vec sto je muftija dobio konkurenciju. No to nije tema.

Jedno pitanje na na tribini koje sam zaboravio da pomenem u prvom javljanju je samo jedan od pokazatelja kolika je potreba za ovakvim skupovima i inace za komunikacijom na relaciji dijaspora - Sandzak. Muradija Nokic, koja kako rece ima troje djece u tri drzave se zanimala za to kako je regulisano pitanje vojne obaveze za nase momke u inostranstvu. Edin Salkovic, predsjednik ZSD je odgovorio da je ZSD u kontaktu sa drzavnim organima dobila informaciju da se na tom pitanju radi te da ce ZSD biti blagovremeno obavijestena o rjesenjima koja se u tom smislu budu donijela.

@ef, mozda si u pravu si kada kazes da je skup mogao imati malo konkretnije inicijative ali ipak se radilo o tribini a tribine su uglavnom informativnog karaktera.

Vox

Početnik

(10)

• »Vox« je zabranjen

Datum registracije: 10.10.2006

• Poruku poslati

8

Petak, 10. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od ed

Bice da muftija nije mogao da odoli da uzvrati zlobnicima sa druge strane koji se novom univerzitetu ne raduju zbog cinjenice da su dobili (jos jedan) univerzitet vec sto je muftija dobio konkurenciju. No to nije tema.

eto nek bide da je ed u pravu za te 'zlobnike sa druge strane' ama kakav je to muftija koji 'ne more da odoli' a da i sam ne bidne zloban. 'No to nije tema.'

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

9

Petak, 10. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od Vox
... ama kakav je to muftija

To ti je Voxe medicina, nekome lijek lijepa rijec, nekome zloba :D

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

10

Petak, 10. Novembar 2006

Posto je ovo tema u vezi Sandzaka i Dijaspore zelim sa svoje tacke gledista iznijeti par razmisljanja u vezi Zajdnice sandzacke dijaspore.

Navrsava se 4. god od kako je siri broj Sandzackih Bosnjaka u dijaspori u Novembru 2002 godine izasao u javnost sa programskim nacelima i idejom osnivanja krovne organizacije Sandzackih Bosnjaka koji zive u iseljenistvu. Krovnu organizaciju smo nazvali Zajednica sandzacke dijaspore. Valja napomenuti da je prije osnivanja zajednice par godina trajalo dogovaranje sa svim relevantnim nacionalnim, vjerskim i kulturnim subjektima u Sandzaku i Bosni i Hercegovini i da je sama ideja naisla na odobravanje i podrsku istih. Isto treba napomenuti i bolnu cinjenicu da su Sandzacki Bosnjaci to tada bili vrlo slabo ili nikako organizovani. Ako bi se zapitali sta je Zajednica ucinila u protekle 4 godine mogli bi reci da je ucinjeno malo i mnogo. Oni sto gledaju spolja ce reci malo a mi sto smo unutra cemo kazati mnogo. U pocetku medju osnivacima postojao je veliki entuzijazam i euforija. Medjutim tokom suocavanja sa realnom situacijom tezine organizovanja jednog naroda koji dugi niz decenija nije bio organizovan i kome je od strane svih proteklih rezima ubrizgavan najamnicko-podanicki mentalitet, mnogi su ostali po strani ili izgubili nadu da se bilo sta valjano moze uciniti. Prva vazna stvar koju je Zajednica pokrenula je nase prebrojavanje i upoznavanje u dijaspori a to jest saznavanje o sebi. Taj proces i dalje traje i ako Bog da bice uspjesno zavrsen. Na 1. osnivackoj skupstini odrzanoj 2003 godine u Frankfurtu bilo je prisutno preko 100 delegata iz Njemacke i susjednih zemalja koji su dali svoju nesebicnu podrsku osnivanju i radu Zajednice. Nakon toga ucinjene su vrlo bitne svari na promociji ideje Sandzaka. Da ne bih ulazio u detalje a samim tim i duljio sa pisanjem ostavicu to za neku drugu priliku.
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Ponedjeljak, 13. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od ed
Ako neko predaje na drzavnom univerzitetu ne znaci da nije dobro placen ili da nije dobar predavac. Razlika izmedju drzavnog i privatnog je u tome sto je finansijer drzavnog univerziteta drzava a privatnog privatnik. IUNP je specifican slucaj, to je vakuf koji se kako trenutno stvari stoje finansira dijelom donacijama a dijelom skolarinom. Muftijino etiketiranje drzavnih univerziteta kao socijalnih je i nespretno i nesretno. Svi oni koji su zavrsili jedan takav univerzitet mogu ovo shvatiti kao minimiziranje znacaja takve diplome sto je pogresno. Moja diploma je sa jednog drzavnog univerziteta (sarajevskog) pa opet nisam imao nikakvih problema da u par dana od njemackog Ministarstva za nauku i umjetnost dobijem priznanje iste. Na kraju krajeva, cini mi se da je i njegova diploma sa jednog takvog, 'socijalnog' univerziteta. Bice da muftija nije mogao da odoli da uzvrati zlobnicima sa druge strane koji se novom univerzitetu ne raduju zbog cinjenice da su dobili (jos jedan) univerzitet vec sto je muftija dobio konkurenciju. No to nije tema.

A što se tiče ovih susreta, naravno da treba da ih ima. Pa ko je protiv susreta, razmjene iskustava, dogovora, organizovanja, itd. Međutim, ako se ispod svih ovih emotivnih besjeda i DIVNIH susreta ne bi krio jedan glavni cilj, a to je cilj kojem Muamer Zukorlić odavno teži, a to je djelovanje protiv Dr. Sulejmana ef. Ugljanina, onda bi to skupovi bili divni. Žao mi je onih koji smatraju da ovakav skup može biti neutralan. Ne može nikako biti neutralan jer je na njegmu glavnu riječ održao, a i ne mora glavnu riječ, može samo da je prisutan, Muamer Zukorlić. Tako da čitav ovaj skup i sličan ovome dobija jedno jedino usmjerenje, a to je usmjereno PROTIV Dr. Sulejmana ef. Ugljanina.

Da još jednom ponovim, naravno, sve ove emotivne priče, pjesmice, idile, itd. i ja volim i podržavam. Pa susreti, pa upoznavanje, pa razmjena, pa širenje, pa pomaganje, pa ovo, pa ono. Svu tu ljepotu podržavam naravno, ali samo kada ne bi bila naslonjena na ovo što rekoh, zlobu protiv nekog.

Ovo ja govorim odavno u vezi sa Muamerom Zukorlićem, ali tada kada sam ja o tome govorio bilo je nevjerovatno da neko takvo mišljenje o Muameru ima, međutim, kako vrijeme prolazi biva jasno o čemu se radi.

Dakle, to je problem ovog skupa. Dok se ta klica mržnje koju u sebi nosi Muamer Zukorlić ne izbaci, svaki skup sa tom klicom dobija tu karakteristiku, ma koliko se neko pravio slijep i ćorav prema tome.

Hvala.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

12

Spain, izneo si svoje misljenje o ovom skupu, super, neka ga. To misljenje zasigurno reprezentira misljenje dela zakletih Ugljaninovih navijaca i onih koji u sebi nose mrznju prema predsedniku Islamske zajednice.
Medjutim, ukoliko pokusas skrenuti tok teme i pretvoriti je u temu o toboznjoj zaveri protiv nekoga i necega, onda ce moderatori morati da reaguju.
Posle nemoj da se ljutis, jao, pao, ubio se, nisam znao.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

13

Selamun alejkum,

Listajuci rokovnik naidjoh na jednu mudru izreku nasih starih koja ovako glasi "Bez pametnih nema napretka, a cuvajte se prepametnih! Sklanjajte se od onih koji puno kritikuju, ali jos vise od onih koji puno hvale! Klanjajte namaz redovno i skromno, ali izbjegavajte one koji naglas klanjaju.

Mislim najvaznije dimenzije ljudskog postojanja jesu savjest i odgovornost. Posebno ako je covjek jos musliman a znamo da Islam odgovornost uzima za princip treba svim stvarima ne mjesajuci strast i emocije da prilazi objektivno i intelektualno. Medjutim ima ljudi koji su se izgleda zakleli da nece izaci iz okretanja u krugu i njima bi najbolje bilo da odu na Ringispil i tamo se okrecu i zanovijetaju jer Forum nije zanovijetaljka.

Selam
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

14

Bas mi je zao sto vam nije gostovao Eminentni prof. dr. Ferid Muhić,bar bi imalo sta da se cuje,naravno i mi da procitamo.
" Bilen alemlere rahmettir "

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Utorak, 14. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od SaNdZak
Selamun alejkum,

Listajuci rokovnik naidjoh na jednu mudru izreku nasih starih koja ovako glasi "Bez pametnih nema napretka, a cuvajte se prepametnih! Sklanjajte se od onih koji puno kritikuju, ali jos vise od onih koji puno hvale! Klanjajte namaz redovno i skromno, ali izbjegavajte one koji naglas klanjaju.

Mislim najvaznije dimenzije ljudskog postojanja jesu savjest i odgovornost. Posebno ako je covjek jos musliman a znamo da Islam odgovornost uzima za princip treba svim stvarima ne mjesajuci strast i emocije da prilazi objektivno i intelektualno. Medjutim ima ljudi koji su se izgleda zakleli da nece izaci iz okretanja u krugu i njima bi najbolje bilo da odu na Ringispil i tamo se okrecu i zanovijetaju jer Forum nije zanovijetaljka.

Selam

we alejkumusselam. Bojim se da si ovim postom skrenuo sa teme, jer ovdje je tema ovaj skup, a ne mudri ders o tome kakav bi to jedan musliman trebao biti.
Ako bih se osvrnuo na tvoj post (a na to imam pravo, zar ne?) onda bih postavio pitanje šta je to pametan čovjek, a šta prepametan? Jer se može desiti da se ovi prepametni predstavljaju za pametne, a time da pametne stavljaju u prepametne. Da ne bi došlo do zablude u ovome, najbolje je to definisati, zar ne?

Nadalje, ima još pitanja, a vezano za drugi dio tvojeg posta. Šta je to savjest? Šta je to intelektualni pristup? Kako biti objektivan?

A ovaj posljednji dio koji govori o zanovijetaljkama i ringišpilju govori sam za sebe. (njega ćemo zanemariti).

Dakle, ako se nešto izjavi onda treba biti hrabar, demokratičan i otvoren toliko da je čovjek spreman da svoje stavove brani, potkrijepi, pojasni, obrazloži, itd., a ne da kao na džumi, svoj ders ispriča, a ostali samo da ćute i to prihvate, bez da pitaju ili razmišljaju, osim ako to oni hoće dobrovoljno, i ako kakvim slučajem pokažu neslaganje sa tim budu sankcionisani, proglašavani ovakvim ili onakvim, etiketirani, itd.

(Vjerujem da imam pravo da repliciram na ovaj post, ili?)

Hvala.

Social bookmarks