Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »MADE IN SANJAK« je muško
  • »MADE IN SANJAK« je autor ove teme

Datum registracije: 16.06.2004

• Poruku poslati

1

Srijeda, 16. Juni 2004

Turska televizija na bosanskom jeziku!

Treći kanal turske tv mreže emitovao je u ponedjeljak prvu jednosatnu emisiju na bosanskom jeziku, koja je namjenjena Bošnjacima koji žive i rade u Turskoj.

Riječ je o informativno-političkoj emisiji s prilozima i temama iz političkog, ekonomskog, sportskog, muzičkog i drugih sfera života.

Prema ranijim strategijskim istraživanjima, u toj 75 milionskoj evroazijskoj zemlji živi izmedju 5 i 6 miliona Bošnjaka.

Urednik i voditelj emisije na bosanskom jeziku Bekim Muftarević ističe da će program služiti jačanju veza "turskih Bošnjaka" s maticom zemljom.

Program na bosanskom jeziku, koji će se emitovati jednom heftično, prvi je od pet sličnih programa na jezicima i dijalektima drugih naroda koji žive u Turskoj.

"Licite na narod iz koga potjecete. Potrudite se da licite na taj narod. Taj narod nesto voli, a nesto ne voli. Volite ono sto on voli, ne volite ono sto on ne voli, pa cete liciti na taj narod. Taj narod je hrabar. Taj narod je pametan. Ne treba vas biti sramota da licite na taj narod, pa makar dijelili s njime, mozda, i neke mahane. Jer, nije nas narod savrsen, jer nema savrsenog. Ali ne treba bjezati od toga. Licite na taj narod."
...Jos da citiram svog omiljenog pjesnika:
'Velikim Bogom se kunemo da robovi biti necemo!"

12.1.1994. (Alija Izetbegovic)

"Uvjeren sam da ce se BiH, da odmah definisem sta, postepeno ocuvati, opstati i postati normalna drzava. Uvjeren sam u tu stvar. Ne bih mogao prognozirati kad ce to da bude, ali historija tece prilicno brzo na ovim prostorima, pa ce mozda biti brze nego sto mi i ocekujemo." Alija Izetbegovic

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

2

Srijeda, 16. Juni 2004

Da li znas u koje vrijeme se daje ta emisija?
p.s.naravno naglasi i vremensku zonu da li nasha ili turska(dobro mislim sve shto je tursko to je i nashe ;) , ali ti ipak nag;asi)
U koliko sahata pochinje ta emisija?????

• »MADE IN SANJAK« je muško
  • »MADE IN SANJAK« je autor ove teme

Datum registracije: 16.06.2004

• Poruku poslati

3

Srijeda, 16. Juni 2004

Koliko sam mogao primjetiti, treci kanal turske televizije je na digitalnom satelitu turksat.

"Licite na narod iz koga potjecete. Potrudite se da licite na taj narod. Taj narod nesto voli, a nesto ne voli. Volite ono sto on voli, ne volite ono sto on ne voli, pa cete liciti na taj narod. Taj narod je hrabar. Taj narod je pametan. Ne treba vas biti sramota da licite na taj narod, pa makar dijelili s njime, mozda, i neke mahane. Jer, nije nas narod savrsen, jer nema savrsenog. Ali ne treba bjezati od toga. Licite na taj narod."
...Jos da citiram svog omiljenog pjesnika:
'Velikim Bogom se kunemo da robovi biti necemo!"

12.1.1994. (Alija Izetbegovic)

"Uvjeren sam da ce se BiH, da odmah definisem sta, postepeno ocuvati, opstati i postati normalna drzava. Uvjeren sam u tu stvar. Ne bih mogao prognozirati kad ce to da bude, ali historija tece prilicno brzo na ovim prostorima, pa ce mozda biti brze nego sto mi i ocekujemo." Alija Izetbegovic

BOSNJAK

Početnik

(10)

Datum registracije: 04.06.2004

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 17. Juni 2004

Bosnjaci se na prostoru danasnje Turske,masovnije
doseljavaju krajem sedamnestog vijeka,
od gubitka nekih Bosanskih provincija (sandzaka)
npr.Dalmatinske regije(Imotski, Makarska, Knin
Novi kako se danas zove Herceg Novi)od Austrougarske i Mletacke.
Kako neko iznese podatak, vec danas u Turskoj zivi oko5 do 6 miliona Bosnjaka .I za ovih 400 godina
od nacionalnih prava ostvarili su jedan sahat tv.
programa na BOSANSKOM jeziku, ito pod pritiskom
medjunarodne zajednice ,koja obavjezuje Tursku oko prava nacionalnih manjina radi prijama u EU.
A gdje su druga prava: Skole na Bosanskom,katedre,
nacionalni simboli i.dr...
Bas smo isti, i mi smo cekali da se Srbija ogrijesi
onima koji "daju" pa i mi dobismo nas grb, zastavu,
skole.
Pitam se, dal smo mi u opste kadri da se sami za
nesto izborimo .
Evo za nas jedan izazov KAKO ORGANIZOVATI SANDZACKU DIJASPORU?
Kako sam saznao ni Srbija ni Medjunarodna zajednica
se nece mijesati.

MADE IN SANJAK
Taj tvoj naziv blizi je nazivu SANDZAK neki su to prije 10-15 godina zvali SANDJAK.

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen

Datum registracije: 02.02.2003

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 17. Juni 2004

hvala turskoj sto nas oslobodi ,sad bi nas cafiri terali da jedemo krmke i da se ne kupamo ,sto uvede Turska ISLAM pa nam ocisti duse nase, pa u svakoj basci ruze mirisu pa kuce muslimanske od cistoce mirisu itd....

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 17. Juni 2004

Citirano

Orginalno od enko
hvala turskoj sto nas oslobodi ,sad bi nas cafiri terali da jedemo krmke i da se ne kupamo ,sto uvede Turska ISLAM pa nam ocisti duse nase, pa u svakoj basci ruze mirisu pa kuce muslimanske od cistoce mirisu itd....

enko bate, a dje ti to zivis sto ti tako mirise
malo za promenu

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen

Datum registracije: 02.02.2003

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 17. Juni 2004

zivim u rasadniku i stvarno mirise,ne znam gde ti zivis

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

8

Petak, 18. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Ovakva vijest je zaista lijepa za cuti. Nadam se, insallah, da ce ovakvih stvari u Turskoj sve vise i vise biti i da ce jednog dana, insallah, imati i jedna televizija na bosanskom jeziku.

Sto se tice Turske politike i njenog shvatanja potrebno je dobro poznavati historiju turske unutarnje politike pa da se neki zakljucci mogu izvlaciti. Mora se uzeti u obzir da je Turska u posljednjih neznam kolko godina u velikim problemima. Pa onda moramo uzeti u obzir i to da je na vlasti bio jedan Mustafa Kemal. I moramo uzeti u obzir da se situacija u turskoj popravlja u svakom smislu. Trenutna vlast, a mislim prije svega na Redzeba Tajjipa Erduana, jer dobra, ali nisu im ruke razrijesene, jer je u turskoj i dalje mnogo jaka vojska koja sve konce u svojim rukama drzi. Tako da treba vremena dati ovoj novoj vlasti da neke promjene napravi.

Otkada je Erduan na vlasti manjine su dobile vise prava. Nije to jos sve zavrseno, ali nemoze odjednom, jer bi vojska odmah krenula u obaranje vlasti. A naravno i narodu treba to polahko primaci i pojasniti, jer je veliki broj i dalje Ataturkovog razmisljanja i veliki je broj nacionalista. Dakle treba vremena. A ide na bolje.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

9

Petak, 18. Juni 2004

enko :)) :)) nasmija me :)) mirisu ruze :)) evo i ja dodjo u pazar i ode kod mene bazde kontejneri ispod prozora :))
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

10

Srijeda, 30. Juni 2004

Ovaj program će se emitovati jednom heftično na državnoj TV-stanici TRT-3, pod nazivom ‘Naše kul­turno bogatstvo’ (Kültürel Zenginliğimiz). To je zapravo emisija manjinskih jezika. Svakog radnog dana od 06.10 do 06.45 sati na TRT-Radiju i od 10.30 do 11.00 po turskom vremenu, na televizijskom kanalu TRT-3 biće emitovan program manjiskih jezika. Pored bosanskog jezika, biće programi i na arapskom, čerkeskom, kirmanskom i zazaskom jeziku. Ova dva posljednja su jezici Kurda u Turskoj. Vlada Republike Turske je i pored kritika nacionalo opredijeljenih grupa donijela ovu odluku, jer se ona nalazi u okviru principa Evropske Unije prema manjinama. Zaista Bošnjaci u Turskoj, da ne bi pravili razdor, nisu do sada tražili program na maternjem jeziku. Ovo je najviše tražila jedna grupa Kurda, koja pravi velike probleme za Republiku Tursku, zahtijevajući nezavisnost i otcjepljenje jednog dijela Turske. Postoje mišljenja da ti Kurdi mogu zloupotrijebiti ove programe, međutim kontrola je u rukama drža­vnih institucija. Zbog toga se jedan dio bošnjačkih udruženja u Turskoj protivi ovoj odluci Vlade Republike Turske, ne želeći program na bosanskom jeziku, strahujući da se Bošnjaci koriste u svrhe ideja Kurda. Vidimo da su se Bošnjaci mimoišli u vezi ovog programa. Neki misle da je zakašnjeno sa emitovanjem, dok drugi misle da nema potrebe za ovakvim programom iako sebe nazivaju Bošnjacima.

[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

11

Srijeda, 30. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Pa kada je u pitanju Turska i njena unutarnja politika tu covjek ne moze biti pametan. To je toliko zamrseno i koplikovano da se nikakvi zakljucci crno-bijeli ne mogu donositi. Turska je jedan veoma vazan faktor za cijeli svijet. I za muslimanei za ostale. U Turskoj se ne odigravaju samo medjunacionalni sukobi, vec se u njoj sukobljavaju i interesi velikih svjetskih sila. Zato se desava da svaki onaj ko ima neki veci utjecaj na svjetsku politiku utice na djesavanja u Turskoj onako kako to njemu odgovara.

Zbog svega ovoga je veoma tesko samim Turcima da u Turskoj vode politiku. Sto se tice Bosnjaka u Turskoj, ja mislim, da bi oni trebali biti uz Redzepa Tajjipa Erduana, jer je on zaista, barem za sad, dobar predsjednik i dobar musliman.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Social bookmarks