Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 24. Juli 2004

U Mostaru Evropa polaže historijski ispit

Kao što je ujedinjeni Mostar ključ BiH, tako i BiH može biti putokaz za ujedinjenje Evrope, rekao je Sulejman Tihić brojnim gostima na koktelu dobrodošlice

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Sulejman Tihić bio je domaćin koktela dobrodošlice održanog jučer u poslijepodnevnim satima na terasi "Labirinta", uz Stari most. Izražavajući zahvalnost predsjednicima država, premijerima, ministrima, predstavnicima međunarodnih organizacija te međunarodne zajednice u BiH i bh. vlasti koji su došli u Mostar, Tihić je kazao da 23. juli 2004. godine ima poseban značaj za našu zemlju.
- Mi danas slavimo pobjedu dobra i mira. Stari most je simbol zajedničkog življenja, suživota i tolerancije. To znači povratak povjerenja među narodima i građanima. Pobijedila je BiH kao multietnička, multikulturalna i multireligijska zajednica, na čemu se temelji naša hiljadugodišnja povijest. Kao što je ujedinjeni Mostar ključ BiH, tako i BiH može biti putokaz za ujedinjenje Evrope. U Mostaru i BiH, Evropa polaže historijski i civilizacijski ispit - poručio je Tihić.
O Starome mostu i njegovom značaju za Mostar, BiH i Evropu govorili su kratko i Kris Paten, komesar Evropske komisije, i Franko Fratini, ministar vanjskih poslova Italije, te Koičiro Macura, generalni direktor UNESCO-a.
U ime turskog premijera Tajipa Redžepa Erdoana, koji u Mostar nije doputovao zbog nesreće koja se jučer ujutro dogodila u njegovoj zemlji, govorio je jedan od državnih ministara.
S terase "Labirinta" gosti su se uputili ka Starome mostu, a prelazeći preko njega nisu krili svoje oduševljenje. Potom je uslijedio kratki boravak u obnovljenoj kuli Halebija.

Svečanost u obnovljenoj kuli Halebija

Dodijeljene nagrade donatorima i Oručeviću

Jučer su u obnovljenoj kuli Halebija članovi Predsjedništva BiH uručili plakete za doprinos u obnovi Starog mosta ključnim donatorima i najvažnijim pojedincima.
Plakete kolektivnog šefa države dobili su Svjetska banka, Republika Italija, Kraljevina Holandija, Razvojna banka Vijeća Evrope, Republika Hrvatska, Republika Francuska, Republika Turska, UNESCO, Fondacija Aga Kan, Istraživački centar za islamsku historiju, umjetnost i arhitekturu, Svjetski fond za spomenike iz Njujorka te Safet Oručević.

Čović: On nije samo građevina, on ima dušu

- Teško je riječima opisati šta za mene znači ovaj most. Ovo smo čekali dugo vremena. Sada smo dobili nešto što mnogi koji su gledali kada je rušen nisu vjerovali. Ovaj most znači jedno zajedništvo, jednu ljubav. Ovo je objekt koji nije samo građevina, on ima dušu, jer kada bi bio samo građevina, vjerovatno ne bi bilo ovoliko zvanica. Rođen sam 150 metara dalje od Mosta i za mene on znači mnogo - bili su utisci koje nam je nakon prelaska Starog mosta prenio Dragan Čović, član Predsjedništva BiH.

Paravac: Svjetska elita u Mostaru znači podršku BiH

- Za mene ovaj most predstavlja simbol suživota sva tri naroda. Efekt koji su postigli građani Mostara, a moglo bi se reći i cijele BiH, jeste da danas ovdje na jednome mjestu, u Mostaru, imamo okupljanje svjetske elite. To znači podršku na našem putu ka Evropi i evroatlantskim integracijama - kazao nam je Borislav Paravac, član Predsjedništva BiH.

Mesić: Simbol suživota i zajedništva

Predsjednik Republike Hrvatske Stipe Mesić, koji je Stari most prešao u pratnji ambasadora Hrvatske u BiH Josipa Vrbošića, nije krio oduševljenje što je "Stari ponovo tamo gdje je bio".
- Taj most je bio simbol suživota, simbol zajedništva, simbol suradnje civilizacija, simbol tolerancije vjera i naroda. Bosna ne bi mogla doživjeti ponovno uzdizanje bez obnove ovog mosta. Zato je to jedan veliki simbol, ali i jedan veliki početak za razvoj BiH, za ponovni procvat Bosne i Hercegovine - rekao je za "Dnevni avaz" Mesić.
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • Mostar.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 25. Juli 2004

Ovo zaista jeste istorijski dogadjaj od velikog znacaja za ceo region. Ako Bog da kad se odmorim bicete u prilici i da procitate razne pikanterije u vezi sa ovim dogadjajem, a koje zelim podeliti sa vama. Bice ako Bog da i fotografija, samo da se naspavam. Sad stvarno nemam snage... :)
Sit Hungry Doesn't Believe

3

Nedjelja, 25. Juli 2004

Brücke in Mostar wieder offen

Bei der Einweihungsfeier waren Vertretern aus rund 50 Ländern anwesend. Austausch zwischen Volksgruppen wieder möglich

Mostar - Zur Musik von zwei Solotrompeten ist am Freitagabend die im Bosnienkrieg zerstörte und original wiederaufgebaute Brücke von Mostar feierlich eingeweiht worden. Symbolischer konnte der Festakt nicht beginnen: Auf jedem der Türme zu beiden Seite der „Alten Brücke“ stand ein Trompeter, gemeinsam spielten sie die bosnische Nationalhymne. Mit der Einweihung verbinden sich die Hoffnungen, dass die Brücke Kroaten und moslemische Bosnier auf beiden Seiten des Flusses Neretva wieder verbindet. Vertreter von UNO und EU betonten denn auch den Symbolcharakter des malerischen Bauwerks aus dem 16. Jahrhundert.

An den bis um Mitternacht dauernden Feiern nahmen Vertreter aus 50 Ländern teil, unter ihnen der britische Thronfolger Prinz Charles, die Präsidenten von Albanien, Bulgarien und Serbien-Montenegro sowie die Außenminister von Italien, Frankreich und den Niederlanden. Tausende Menschen hatten sich in der Stadt versammelt, um den Konzerten und Gesängen zu Ehren der neuen „Alten Brücke“ zu lauschen und den tanzenden Derwischen aus der Türkei und besonders wagemutigen Schwimmern beim traditionellen Sprung in die Fluten zuzusehen. Mit einem Spaziergang über die Brücke um Mitternacht sollte das Bauwerk für die Öffentlichkeit freigegeben werden.
WELT.de/AFP
Vise o ovome : welt.de

Nekad :

Nedavno :

Danas :

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 25. Juli 2004

Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 25. Juli 2004

IZRONIO STARI ZA ONE STO GA VOLE!!!

Na put smo posli u cetvrtak u 22.30 sa dva autobusa. Posto je bila noc, najveci deo puta sam prespavao u u Sarajevu smo bili tacno u 6.00. Autobus smo parkirali ispred vijecnice i odmah popili prvu jutarnju kahvu u najblizoj ascinici koja je doduse jedina bila otvorena u to vrijeme. Nakon toga cela expedicija je otisla do mezara Alije Izetbegovica na sehidskom groblju na Kovacima. Nakon ucenja Fatihe usledila je kraca setnja po Sarajevu, degustacija cevapa u "Zelji" i "Mrkvi" i u 8.30 put za Mostar, koji je ipak, toga dana bio u najmanju ruku centar Evrope.

Na putu za Mostar saznajemo sa radija da ce se toga dana ziva u termometru popeti na 45(!) stepeni. U Mostaru smo bili oko 10.30 i kada smo izasli iz autobusa shvatili smo da je informacija sa radija prilicno tacna. Tada verovatno nije bio 45 ali bilo je jako toplo za to doba dana. Vec na samoj autobuskoj stanici srecemo ljubazne Mostarce, koji nam pokazase put do stare carsije. Vec tada na ulicama Mostara bilo je dosta ljudi iz raznih krajeva sveta. NEki su imali akreditacije, drugi ne ali u svakom slucaju svi su u Mostar dosli da budu svedoci jednog zaista istorijskog dogadjaja, a otvaranje Starog to zaista jeste.

NA ulicama grada osecala se svecarska atmosfera a kulturni dogadjaji vezani za ovaj dogadjaj poceli su jos 10-ak dana ranije kao i toga dana rano ujutru. Tu spadaju izlozbe slika, koncerti, ukrasavanje grada raznim grafitima koji kao osnovni motiv sadrze Stari most... U podne je bilo zakazano "svecano otvorenje Karadjozbegove dzamije" koja je bila srusena u toku rata. Ceremoniju je predvodio Reis-Ul-Ulema Mustafa ef. Ceric a istoj je prisustvovao veliki broj ljudi svih vera i nacija. To je zapravo ono sto me najvise odusevilo. Sarenilo boja koze, nacina odevanja, jezika, kultura, i nadasve vera krasilo je prekjuce ulice ovog hercegovackog grada. Svi su bili jedni pored drugih, niko nikome nije smetao. U 13h trazili smo dzamiju gde cemo klanjati Dzumu. Odlucili smo se za onu sa cijeg je minareta mujezin snagom svoga glasa bez ikakve elektronike pozivao ljude na molitvu.

Temperatura je tada verovatno dostigla najavljivanu vrednost sto kasnije potvrdjuje spiker BH radija koji uz to dodaje da je temperatura Neretve tek nekih 15 stepeni! Kako i gde potrositi vrijeme po toj vrucini? Ja sam verovatno popio najmanje 10 litara tecnosti toga dana. Spas od vrucine trazili smo u kaficima, ascinici kod Mehe ;) , kao i u dvoristu dzamije gde smo verovali ili ne ODSPAVALI nekih pola sata u popodnevnim casovima.

Na predlog druga presli smo na drugu stranu Neretve sa ciljem da odemo do zapadnog Mostara i obidjemo stadion pod Bijelim brijegom na kojem je nekada igrao Velez a danas Zrinjski. Medjutim, od prolaznika sazanjemo da je stadion prilicno daleko, kao i da su neke ulice zatvorene iz bezbednosnih razloga te odustajemo od te ideje. Ipak taj prelazak na drugu obalu Neretve bio je uspesan, u kompleksu ispod kule videli smo i uspeli se slikati kao i uzeti autogram od DINA MERLINA i HARIJA VARESANOVICA. Dinu smo prisli i pitali ga: "Dino je l' moze jedna fotografija sa Pazarcima? ", na sta je on uz siroki osmeh rekao "A, moze Pazarci". Na pitanje kada cemo ga gledati u nasem gradu, rekao je "Ako Bog da"! Eto exkluzivne vijesti. Znaci posredovali smo u organizaciji njegovog koncerta. :) Sa Harijem sam otpevao refren pesme "Zakon jacega" i ja mu se zahvaljujem sto je pristao na tu moju ideju i to na ulicama Mostara. I on je rekao "Vidimo se uskoro u Pazaru"!

Sto se tice same ceremonije, ona je za nas "obicne smrtnike" bila uglavnom nedostupna. Snalazljiviji su pronasli par mesta sa kojih se most prilicno lijepo vidi, ali njemu se nije moglo prici ni blizu jer su snage obezbedjenja bile ogromne. Dakle, ostali smo uskraceni za setnju preko Starog ali bice prilike ako Bog da. Ipak smo uspeli napravti par lijepih fotografija, koje cete ako Bog da videti. Obzirom da je bilo televizijskih ukljucenja verovatno ste videli deo atmosfere, tako da to ne bih prepicavao. Samo cu reci da je u svim kaficima, ascinicama, slasticarama... na televiziji bio isti program a ispred TV-a gomila radoznalih ljudi koji su pratili prenos svecanosti. Naravno, najlepsi deo bilo je skakanje u Neretvu sa bakljama kao i fantasticni vatromet koji smo mi ipak morali gledati sa autobuske stanice jer je u 23h bio predvidjen povratak za Novi Pazar. Na kraju svodjenj utisak mogu reci da je sve bilo fenomenelano i spontano, od spavanja u dzamiji do razgovora sa novinarima "Radio France international" koji nas je prvi, ne znam cime ponukan, upitao "Excuse me, where are you from?".

Eto to bi najkrace bilo to. Mogao bih jos pisati ali da vas ne smaram mnogo. Recju, ja sam proziveo jedan od lepsih dana u zivotu, a Starom zelim dug zivot i da se nikada vise ne dogodi ceremonija svecanog otvaranja.

Pozdrav

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

6

Subota, 31. Juli 2004

Evo i jedne fotke iz Mostara, da se upotpuni gornji izvestaj ;)
And_U_Price je dodao/la ovu sliku:
  • Mostar166.JPG

Social bookmarks