Niste prijavljeni

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 27. August 2003

U susret Ramazanu

Es selamu alejkum,

Za dva mjeseca nam dolazi najdrazi gost, mjesec Ramazan i post u njemu koji je i jedan od pet temeljnih islamskih sartova. Mubarek dani i noci, koji najavljuju ovako vaznog i dragog nam musafira, vec su na pragu. Koji su to mubarek dani i noci koji nose radosne vijesti i podsjecaju nas na dolazak mubarek ramazana i kakvo znacenje imaju?

Mubarek dani i noci predstavljaju odabrane vremenske periode koji, prema islamskom ucenju, imaju znacajniju vrijednost od drugih vremena. Za neke dane i noci i njihove izuzetne vrijednosti postoji izravna potvrda u Kur'anu i vjerodostojnim Poslanikovim hadisima. Ti dani i noci su usko vezani za znacajne dogadjaje u povijesti islama i odraz su velike Bozije milosti ljudima. Vrata Bozije milosti su uvijek otvorena, a posebno u tim danima i nocima. U vecini mubarek dana i noci preporucuje se dobrovoljni ibadet (namazi, post, dove, zikr, ucenje Kur'ana,).

Lejletur-regaib - 1. mubarek noc - 28. avgust 2oo3 / 30. dzumade-l-uhra 1424. h. god. Lejletur-regaib je poznata i kao "noc zaceca" i "noc zelja". U Kur'anu i vjerodostojnim hadisima nema potvrde njezine izrazite vrijednosti. Obiljezava se kao noc u kojoj je nagovijesten dolazak posljednjeg Bozijeg poslanika Muhammeda, a.s.

Pocetak ucajluka – 29. avgust 2oo3/ 1. redzeb 1424. h. god.

Lejletul-Mi'radz - 2. mubarek noc - 23. septembar 2oo3 / 26. redzeb 1424. h. god.

"Lejletul-Mi'radz je noc o kojoj govore i Kur'an i Hadis, a pod ovom odrednicom podrazumijevaju se i Isra (ponocno putovanje od Mekke do Kudsa u Palestini) i Mi'radz (uzdignuce Bozijeg poslanika do Sidretul-muntehaa), koji su se dogodili u istoj noci. Prema povijesnim izvorima, ovaj dogadjaj se zbio u jednom od najtezih perioda Muhammedovog a.s., poslanstva, neposredno nakon senetul-huzna (godine tuge) u kojoj je Poslanik izgubio dva najveca oslonca, pomagaca i zastitnika medju ljudima, h. Hatidzu i Ebu Taliba. Poslije toga gubitka, Poslanik je isao u Taif da tamosnje stanovnike pozove u islam, ali umjesto pristanka protjerali su ga kamenicama i pogrdama. U tim trenucima Poslanik je trazio zastitu od Najveceg Zastitnika i Allah, dz.s., ga je obradovao Israom i Mi'radzom. Cijeli ovaj dogadjaj je precizno izlozen i do u detalje objasnjen brojnim hadisima i povijesnim djelima.
U Kur'anu je o Israu zabiljezeno: "Neka je slavljen Onaj Koji je proveo Svoga roba od Mesdzidul-Harama (Kabe) do Mesdzidul-Aksa (Kuds) ciju smo okolinu blagoslovili kako bismo mu znamenje Nase pokazali. Zaista On sve cuje i sve vidi." ( El-Isra, 1 )
Na Miradzu je Poslanik uzdignut na najvise nebo i boravio je u blizini Uzvisenog Gospodara, prekoracivsi granicu koju nije dopusteno prekoraciti ni samim melekima. Tu je vidio znamenja koje ljudsko oko nije vidjelo, niti ce vidjeti do Sudnjeg dana. Kur'an to potvrdjuje rijecima: "A vidio Ga je i drugi put, kod Sidretul-muntehaa, kod nje je dzennetsko prebivaliste. Kad je Sidru prekrivalo ono sto je prekrivalo, pogled mu nije skrenuo niti je prekoracio. Vidio je najvelicanstvenija znamenja Gospodara svoga." ( En-Nedžm, ... )
Na Mi'radzu je Poslaniku objavljen propis o namazu koji je, prema njegovim rijecima, "mi'radz ( duhovno uzdignuce ) muslimana", a objavljena su mu i tri posljednja ajeta sure El-Bekare.
Nije precizno zabiljezeno kada je bila noc Israa i Mi'radza. Sigurno je da je bila prije Hidzre, bez daljnjeg preciziranja, ali je pretpostavka da je to 26. noci mjeseca redzeba

Lejletul-berat - 10. oktobar 2oo3 / 4. sa'ban 1424. h. god.

Prema nekim predajama, u noci Berat objavljen je ajet o promjeni kible: "I okreni lice svoje prema Casnom hramu ( Ka'ba ) ...
"Do tada su se muslimani u namazu okretali prema Kudsu (Palestina), a od tada se okrecu prema Ka'bi ( Mekka ). U ovoj noci se izvrsi raspored dogadjanja u narednoj godini, a u Lejletul-kadru melekima bude naredjeno da to izvrse.
Noc Lejletul-berat ima vise imena: noc polovine sa'bana, noc oprosta, noc oslobodjenja, noc izlaganja djela, noc rasporeda i odluke. Boziji Poslanik je rekao: "Kada nastupi 15. noc sa'bana, provedite je u nafili ( namazu ), a dan koji slijedi u postu." ( Ibn Madzdze )

Pocetak ramazanskog posta - 26. oktobar 2oo3 / 1. ramazan 1424. h. god.

Prvi dan mjeseca ramazana, najodabranijeg mjeseca u hidzretskoj godini, izdvojen je kao pocetak posta, koji traje tokom cijelog ovog mjeseca, od zore do zalaska sunca. Svi dani ramazana imaju posebnu vrijednost. Brojni su kur'anski ajeti i Poslanikovi hadisi koji govore o znacaju i vrijednosti ramazana, ibadeta u njegovim nocima i posta u njegovim danima. U Kur'anu su prezentirani osnovni propisi o postu, a u Hadisu dodatno pojasnjeni. Osnova posta je kur'anski ajet: "Propisuje vam se post, kao sto je propisan i onima prije vas da biste se grijeha klonili."
Uz post se neodvojivo vezuje i teravih-namaz koji se klanja nakon jacije-namaza. Ovaj namaz se klanja u dzematu, a sastoji se od 20 rekata. Utemeljen je na hadisu u kojem Poslanik, a.s., kaze: "Ko klanja uz ramazan (teravih-namaz), vjerujuci i nadajuci se (nagradi), bit ce mu oprosteni (mali) grijesi koje je pocinio." (Mutefekun alejhi)

Svim pripadnicima islamske vjere, zelim da naredne mubarek blagdane provedu u zdravlju i ibadetu slaveci Onoga koji je slave i hvale dostojan.

Esselamu alejkum
SaNdZak

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 27. August 2003

Allah te nagradio za ovaj tekst. Ovo je lijep podsjetnik da se treba malo odmoriti od svakodnevne hektike i posvetiti malo paznje svojoj dusi.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

press

Učenik

(10)

Datum registracije: 13.08.2003

• Poruku poslati

3

Srijeda, 27. August 2003

cišćenje na zapadu

Bilo je red da podsjetiš neke na zapadu da im predstoji čišćenje u svakom pogledu:)
selam.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Srijeda, 27. August 2003

Dosta vas je sigurno čulo za termin "čajluci" kojim se predstavlja ovaj period dva meseca pre Ramazana. Rekao bih nešto o tome.Mnogi i ne znaju kako je u stvari termin nastao, i zbog čega"čajluci"... povezujući to sa čajem, sa izbegavanjem alkohola i sl.

"Čajluci"su ustvari Ućajluk i naziv potiče od turskih reči - tri i ajluk -mesec. Ovom složenicom ućajluk se upravo označavaju tri predstojeća meseca Redzeb, Sa'ban i Ramazan .

Pridružujem se željama koje svim vernicima Islamske veroispovesti, u vezi nastupajućih mubarek meseci, požele Sandzak
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

5

Srijeda, 27. August 2003

I ja sa pridruzujem cestitkama, zelim svima da mjesec Ramazan provedu na najlepsi moguci nacin, a za mene ce to znacit da cu ga ako Bog da provesti sa svojima kod kuce!
mogu ja da se potpisem i bolje...

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

6

Srijeda, 27. August 2003

Kao prvo pridruzio bih se cestitkama.
RAMAZAN MUBAREK OLSUN svim vernicima i da ga provedu u miru,zdravlju i veselju.
Nazalost necu moci da odem kuci da provedem Mubarek mesec sa svojim roditeljima,bracom i sestrama,ali Allahu hvala provescu ga ovde sa mojim ukucanima.

Sellam svima!!
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

7

Srijeda, 27. August 2003

Ja se naravno pridruzujem mojim predhodnicima i srdacno cestitam svim vernicima islamske veroispovesti nastupajuce dane Ramazana da ih provedu u zdravlju medju svojim najblizima.

@ SaNdZaK : Hvala ti na ovako divnom textu.

@ press :A ni mi na zapadu nismo bas toliko "zaboravni" postimo i mi , samo da se zna. 8)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

8

Srijeda, 27. August 2003

Ramazan Serif Mubarek Olsun

Svaka cast Sandzak-u za text :]
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 27. August 2003

E ovo jos nisam video da se Ramazan cestita 2 meseca unapred. Izgleda da pojedinci uopste nisu procitali uvodnu temu.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

10

Srijeda, 27. August 2003

Jesmo,jesmo nego kad pocnu Cajluci onda se priblizava polako i nas mubarek mesec Ramazan ;)
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 29. August 2003

U susret RAMAZANU rasirenih ruku...!!!!!!!!!

@ Sandzak: hvala na saopstenju, kontam ovo k'o poziv za skupni docek Mubarek meseca ;) . Svi smo daleko al je forum 'jedan' ;) .
@sans: divno objasnjenje :] :] :]
@press: nisam na zapadu, al jeste puno mojih prijatelja i rodbine koji nisu 'zaostali' za nama sto se tice vere. Znam one koji su u Sandzaku i Bosni bili Muslimani samo na papiru, al ih je daljina zbizila s verom. ( ovo se odnosi na pojedince)

p.s. sellam za najboljeg Administratora
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

12

Subota, 27. Septembar 2003

[SIZE=3]
Tvojim sjajem obasjan
Cjeli svemir razdragan
K'o ružičnjak mirisan
hej Mubarek Ramazan
[/SIZE]
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

13

Petak, 10. Oktobar 2003

Nocas je nocas je
Noc zelja skrovenih
Lampe ce po svu noc
U srcu gorjeti ja Hu

Svim pripadnicima Islamske vjeroispovjesti cestitam ovu mubarek noc sa dovom da je provedemo u Allahovom zadovoljstvu.

Lejletul-berat - 10. oktobar 2oo3 / 4. sa'ban 1424. h. god.

Prema nekim predajama, u noci Berat objavljen je ajet o promjeni kible: "I okreni lice svoje prema Casnom hramu ( Ka'ba ) ...
"Do tada su se muslimani u namazu okretali prema Kudsu (Palestina), a od tada se okrecu prema Ka'bi ( Mekka ). U ovoj noci se izvrsi raspored dogadjanja u narednoj godini, a u Lejletul-kadru melekima bude naredjeno da to izvrse.
Noc Lejletul-berat ima vise imena: noc polovine sa'bana, noc oprosta, noc oslobodjenja, noc izlaganja djela, noc rasporeda i odluke. Boziji Poslanik je rekao: "Kada nastupi 15. noc sa'bana, provedite je u nafili ( namazu ), a dan koji slijedi u postu." ( Ibn Madzdze )

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

14

Subota, 18. Oktobar 2003

Esselamu alejkum,

Jos nekoliko dana i u goste nam dolazi dragi gost, mjesec ramazan. Ovim textom htela bih da ukazem na blagodati koje ovaj mjesec posjeduje i nudi, da post nije "gladovanje" od zore do zalaska sunca.
Islam je za post odabrao casni i mubarek mjesec, to je mjesec u kojem su objavljeni prvi Kur'anski ajeti.
Ovaj mjesec je Allah dz.s. odabrao da u njemu objavi svoju najvredniju knjigu, svome najodabranijem stvorenju i zavredjuje da se u njemu propise post kao godisnji ibadet. Uzviseni kaze:"U mjesecu ramazanu pocelo je objavljivanje Kur'ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanje dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuce, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili na putu zadesi, neka isti broj dana naposti, Allah zeli da vam olaksa." (El-Bekare, 183)
Ramazan je mjesec koji je prekriven i zastrt Allahovom miloscu (rahmetom), Njegovim oprostom i oslobadjanjem od dzehennemske vatre.
"Kada dodje mjesec ramazan pootvaraju se vrata Dzenneta da pozatvaraju vrata Dzehennema i sputaju se sejtani."(Buhari,Muslim). U mjesecu ramazanu se nalazi noc koja je vrednija od hiljadu mjeseci, to je noc Lejletul Kadr.
Post je jedan od najvrednijih ibadeta i najjasniji dokaz pokornosti i poslusnosti Allahu. Od odlika ramazanskog posta je i ta da je on uzrok oprostu i brisanju grijeha.
"Ko isposti ramazan sa cvrstim vjerovanjem i uvjerenjem da nagrada za to slijedi od Allaha, bice mu oprosteni ranije ucinjeni grijesi." (Buhari, Muslim)
Buharija i Muslim biljeze i ovaj hadis u kojem Muhammed s.a.w.s. govori:
"Uzviseni Allah kaze: Svaki covjekov posao je njemu licno izuzev posta. Post je Moj i Ja za njega nagradjujem." Post je stit (od dzehennemske vatre), pa kada neko od vas posti neka ne cini losa djela, niti govori ruzne rijeci. Ako ga neko napadne ili vrijedja neka kaze: Ja postim! Tako mi Onoga u cijoj je ruci dusa Muhammedova, onaj zadah iz postacevih usta drazi je Allahu od mirisa miska. Postacu pripadaju dvije radosti kojima se on raduje: kada se omrsi raduje se svom iftaru, a kada dodje pred svoga Gospodara, onda se raduje zbog svog posta."
Allah je izmedju svih ibadeta upravo post izabrao za sebe. To je ucinio kako bi istakao cast koju pridaje tom ibadetu i ljubav prema postacu. Post je tajna izmedju roba i njegovog Gospodara i tu tajnu ne moze dokuciti niko osim Allah, jer postac i kada bi bio na nekom pustom mjestu bez igdje ikoga, on ne bi ucinio nista sto mu je sa postom zabranjeno, strahujuci od Allahove kazne i nadajuci se Njegovoj nagradi.
Zbog tog iskrenog ibadeta Allah mu je zahvalan i izdvojio je bas post za Sebe izmedju drugih dobrih djela.
Allah u vezi posta kaze:"Ja cu za njega nagradjivati...", tako da ce On postaca nagradjivati samo njemu poznatom nagradom. Post je strpljivost u pokornosti Allahu, strpljivost u ustezanju od Allahovih zabrana i strpljivost u podnosenju gladi, zedji.

Post je stit, zastor i brana koja cuva postaca od ruznih i zabranjenih rijeci i djela.
Zadah iz postacevih usta ugodniji je Allahu dz.s. od mirisa miska. To je zato sto je to posljedica posta i zbog toga je drag i ugodan Uzvisenom Allahu. Ovo je jos jedan dokaz koliki znacaj post kao ibadet ima kod Allaha dz.s. , kada cak i nesto ruzno i odbojno kod ljudi, biva ugodno i milo Allahu, jer je to proizaslo iz pokornosti prema Njemu, odnosno suzdrzavanjem od jela i pica.
Jedna od vrijednosti posta je i ta da ce post na Sudnjem danu vrsiti zagovor i sefaat za onog ko bude postio. Muhammed s.a.w.s. kaze:"Post i Kur'an ce zagovarati za covjeka na Sudnjem danu. Post ce reci: O,Gospodaru, ja sam mu zabranio hranu, pice i odredjene prohtjeve, pa uzmi u obzir ovo moje zagovaranje. Kur'an ce reci: Ja sam mu sprjecavao san u toku noci pa uslisaj ovaj moj zagovor. I njihovo zagovaranje bice primljeno i uvazeno".
Potrudimo se da ispravno izvrsimo ovaj ibadet i cuvajmo se svega onoga sto kvari post. Nemojte strahovati od posta, jer nasa uzvisena vjera nam ne naredjuje nista sto bi nam moglo stetiti i nas namuciti. Sve ibadete Uzviseni Allah je propisao da bi nam koristili, On najbolje poznaje svoja stvorenja.

Gospodaru, primi nas post i ucini ga zagovaracem na Sudnjem danu...
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

15

Subota, 18. Oktobar 2003

Citirano

Orginalno od SaNdZak
Nocas je nocas je
Noc zelja skrovenih
Lampe ce po svu noc
U srcu gorjeti ja Hu

eselamu alejkum wr wb SaNdZaK jeste da je Lejletul-Berat mubarek noc to jest noc kada se upisuju sudbine Allahovih robova u Lehvi-Mahfuz (knjiga sudbine).
No dosta o tome interesuje me ovo HU sta ti to znaci jesi li ti iz Derviskih redova sto mi nesto Hukces stalno !! Zapitaj se dali je Boziji Poslanik A.S bio dervishan i jeli hukco u tekiji!!! :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

16

Petak, 24. Oktobar 2003

40 hadisa o ramazanu

1. Ebu Hurejre, r.a., prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: Ko posti ramazan vjerujući i nadajući se nagradi, biće mu oprošteni grijesi koje je prethodno počinio!

(misli se na male grijehe)

2. Ebu Hurejre, r.a., takođe, prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s.: Kada nastupi ramazan, otvore se džennetska, zatvore džehennemska vrata a šejtani se povežu!

Tumačeći ovaj hadis Kadi Ijad napominje da se ovdje radi o jednoj vrsti savjesnijeg odnosa vjernika spram svojih djela, pa u tom mjesecu rade više dobra, što automatski doprinosi smanjenju zla, a uz smanjenje raznih zahtjeva pohota i strasti, onemogućavaju se pristupi šejtanu i na, taj način, oni izgledaju povezani!

3. Ebu Se'id el-Hudri, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: Allah će sedamdeset godina udaljiti vatru od osobe koja posti jedan dan na Allahovom putu!

4. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Allah Uzvišeni je rekao: Svako čovjekovo djelo primada njemu, izuzev posta! On pripada Meni i Ja posebno za njega nagrađujem!

5. Ebu Hurejre, r.a., takođe, od Poslanika, s.a.v.s., prenosi: Post je štit, pa kada neko od vas posti neka ne govori bestidne riječi i neka se ne dere, a ako ga neko opsuje ili napadne, neka kaže: Ja postim!

6. On, takođe, kaže da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Tako mi Onoga u čijoj je ruci Muhammedova duša, zadah is usta postača kod Allaha je bolji od mirisa miska!

7. On prenosi od Poslanika, s.a.v.s., i sljedeći hadis: Postač ima dvije radosti: prilikom iftara i prilikom susreta sa svojim Gospodarom!

8. On, takođe, prenosi i ovaj hadis: Svaki čovjekov posao se višestruko nagrađuje. Dobro djelo se nagrađuje od deset do sedam stotina puta osim posta, jer je Allah Uzvišeni rekao: On je Moj i Ja za njega nagrađujem. On ostavlja svoje strasti i hranu radi Mene!

9. Sehl b. Sa'd, r.a., prenosi da je Poslanik islama, s.a.v.s., rekao: U Džennetu imaju vrata koja se zovu Rejjan. Na njih, izuzev postača, niko drugi neće ući?! Oni će ustati i niko drugi na njih, osim njih, neće ući! Kada oni na njih uđu, vrata će se zatvoriti i na njih niko više neće ući!

10. Talha b. Ubejdullah, r.a., prenosi da je Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., došao jedan beduin i, između ostalog, ga upitao: Obavijesti me o onome što mi je Allah učinio obaveznim od posta?! On je odgovorio: Mjesec Ramazan, osim ako ti još nesto hoćeš dobrovoljno!

11. Huzejfe b. el-Jeman, r.a., prenosi da je čuo Vjerovjesnika, s.a.v.s., kako kaže: Smutnja za čovjeka može biti u njegovoj porodici, imovini i u susjedu, a otklanja je obavljanje namaza, post i dijeljenje zekjata!

12. Ebu Hurejre, r.a., prenosi od Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: Zapostite kada vidite mlađak i prestanite postiti kada ga vidite! Ako on bude zastrt oblakom, onda upotpunite ša'ban tridesetim danom!

13. Abdullah b. Omer, r.a., prenosi od Poslanika, s.a.v.s.: Ne postite dan ili dva prije ramazana, izuzev ko već posti neki post neka ga onda i dovrši!

Ovdje se misli, kako tvrde islamski učenjaci, da se ne posti dan-dva prije ramazana i tako dočekuje taj mjesec. Time se želi odvojiti nafila od farz-posta!

14. Ebu Hurejre, r.a., prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: Nemojte postiti kada nastupi druga polovina ša'bana!

Neki učenjaci smatraju da je ovo Poslanikova, s.a.v.s., preporuka kako bi vjernik bio jači i spremnije dočekao ramazan!

15. Abdullah b. Amr b. el-As, r.a., prenosi od Poslanika, s.a.v.s.: U postu je suzbijanje strasti moga ummeta!

16. Abdullah b. Mes'ud, r.a., prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Ko ima mogucnost za brak, neka se ženi, jer to bolje djeluje na obaranje pogleda i najsigurnije zaštićuje polni organ, a onaj koji to nije u mogućnosti, neka posti, jer je post jedna vrsta zaštite!

17. Sevban, r.a., prenosi od Poslanika islama, s.a.v.s., da je rekao: Post mjeseca ramazana odgovara postu deset mjeseci, a post šest dana ševvala, nakon njega, odgovara postu dva mjeseca, pa to predstavlja post čitave godine!

18. Ebu Ejjub, r.a., prenosi od Vjerovjesnika, s.a.v.s., sličan hadis: Ko isposti ramazan zatim to poprati sa sest dana ševvala, kao da je čitavo vrijeme postio!

19. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Poslanik, s.a.v.s, rekao: Ko se ne prođe lažnog govora i postupka po njemu, Allahu nije potrebno da on ostavlja svoje jelo i piće!

20. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Pet dnevnih namaza, džuma do džume i ramazan do ramazana, iskupljuju grijehe, ako se između njih ne načine veliki grijesi!

21. Abdullah b. Abbas, r.a., je rekao: Allahov Poslanik, s.a.v.s., je bio najdarežljiviji među ljudima, a najdarežljiviji je bio u ramazanu, kada se Džibril sastajao s njim. Džibril se sastajao s njim svaku noć tokom ramazana kada je zajedno s njim učio Kur'an. Allahov Poslanik, s.a.v.s., kada bi se s njim sastao, bio je darežljiviji od vjetra koji donosi plodonosnu kišu!

22. Enes b. Malik, r.a., prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: Ustajte na sehur, jer je u njemu, doista, berićet!

23. Od Amra b. el-Asa, r.a., se prenosi da je Muhammed, s.a.v.s., rekao: Razlika između našeg posta i posta židova i kršćana je u ustajanju na sehur!

24. Od Sehl b. Sa'da , r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Ljudi će biti u dobru sve dok budu žurili sa iftarom!

25. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: Allah Uzvišeni je rekao: Moji najdraži robovi su oni koji najviše žure sa iftarom!

26. Od Selmana b. Amira ed-Dabbija, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Kada se neko od vas iftari, neka se iftari hurmama, a ako ih nema, neka se, onda, iftari vodom, jer je ona čista!

27. Enes b. Malik, r.a., kaže: Allahov Poslanik, s.a.v.s., bi se iftario sirovim hurmama prije nego bi klanjao. Ako ne bi našao sirove hurme, iftario bi se suhim. Ako ne bi nasao ni suhe hurme, iftario bi se gutljajem vode!

28. Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Kada od vas neko zaboravi pa nešto pojede, ili se napije, neka dovrši svoj post, jer ga je to Allah nahranio i napojio!

29. Aiša, r.a., kaže: Allahovog Poslanika, s.a.v.s., je zaticala zora, a on je od odnosa sa svojim ženama bio džunub pa bi se tada okupao i postio!

30. Zejd b. Halid el-Džuheni, r.a., prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: Ko pripremi iftar postaču, imaće nagradu kao i on, a da se postaču njegovi sevapi uopće ne umanju!

31. Enes b. Malik, r.a., prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., došao kod Sa'da b. Ubade, r.a., koji mu je iznio hljeba i maslinovog ulja, koje je Vjerovjesnik, s.a.v.s., jeo i, nakon toga, proučio dovu: Neka se kod vas ifare postači, neka vašu hranu jedu pobožni i neka za vas istigfar čine meleki!

32. Od Aiše, r.a., se prenosi da je Muhammed, s.a.v.s., rekao: Ko je umro, a ostao je dužan post, napostiće za njega njegova najbliža rodbina!

33. Abdullah b. Abbas, r.a., je rekao: Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., je došao jedan čovjek i rekao: Allahov Poslaniče, majka mi je umrla a ostala je dužna mjesec dana posta. Hoću li ja to za nju nadoknaditi?! Da - rekao je on - jer dug prema Allahu je najpreči da se obavi!

34. Od njega se, takođe, prenosi da je jedna žena došla Vjerovjesniku, s.a.v.s., i spomenula mu da je njena sestra ostala dužna postiti mjesec dana, budući da je, ploveći morem, umrla i nije to izvršila. Poslanik, s.a.v.s., joj je rekao: Posti za svoju sestru!

35. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Ko provede Lejletu-l-kadr u ibadetu, vjerujući i nadajući se nagradi, biće mu oprošteni prethodni grijesi!

36. Od, Aiše, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., preporučio: Tražite Lejletu-l-kadr u neparnim noćima posljednjih deset dana ramazana!

37. Aiša, r.a., kaže: Pitala sam Poslanika, s.a.v.s.: Allahov Poslaniče, šta misliš, kada bih znala u kojoj noći se nalazi Lejletu-l-kadr, šta bih u njoj učila? On je odgovorio: Uči: ALLAHUMME INNEKE 'AFUVVUN, TUHUBBU-L-'AFVE, FA'FU 'ANNI / Allahu, Ti si Onaj koji oprašta, Ti voliš praštanje, pa oprosti meni!

38. Od Aiše, r.a., se prenosi da je rekla: Kada bi nastupila zadnja trećina ramazana, Allahov Poslanik, s.a.v.s., bi provodio noć u ibadetu, probudio bi svoju porodicu i trudio se da ibadet bude što bolji!

39. Abdullah b. Omer, r.a., je rekao: Allahov Poslanik, s.a.v.s., je boravio u i'tikafu zadnjih deset dana ramazana!

40. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je neki beduin došao Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., i upitao ga: Allahov Poslaniče, uputi me na djelo, s kojim ću, ako ga budem uradio, ući u Džennet! On mu odgovori: Da obožavaš Allaha, ne pripisujući mu druga, da obavljaš namaz, da daješ zekjat i da postiš ramazan! Beduin tada reče: Tako mi Onoga u čijoj je ruci moj život, ja na ovo ništa dodati neću! Kada se on okrenuo, Vjerovjesnik, s.a.v.s., je tada rekao: Kome pričinjava zadovoljstvo da gleda u jodnog od stanovnika Dženneta, onda neka pogleda u ovoga!

bux_ludvig_np je dodao/la ovu sliku:
  • sejh.jpg
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

17

Petak, 24. Oktobar 2003

Citirano

. Ebu Hurejre, r.a., takođe, prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s.: Kada nastupi ramazan, otvore se džennetska, zatvore džehennemska vrata a šejtani se povežu!

Mubarek Olsun svim clanovima Foruma predstojeci Ramazan-Serif ..... i da inseAllah iskreno sa bogobojaznoscu ispostimo ovaj nam veliki poklon od Allah dz.s i iskorisimo ga kako bi ojacali,zblizili i ispravili redove mu'minske i kako bi na kraju ocekivali dobar rezultat za sve nas .....
Da Allah dz.s pomogne i ne daje nam iskusenja koja ne mozemo izdrzati, da pomogne nasu bracu koja se bore za ocuvanje Dinul-Islama , mahsus moramo dovit za oslobodjenje nase brace i sestara u KUDSU,AFGANISTANU,CECENIJI i IRAKU .... Amin

Iskoristimo milost Allah s.w.t i zatvaranje sejtana u lace ....(doslovce je tako) i budimo mu od onih iskrenih robova koji kao osnovni zadatak imaju ono za sta su stvoreni a to je DA MU SAMO IBADET CINIMO !!!

esselamooalaykoom

MUBAREK OLSUN RAMAZANI-SERIF .....
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

18

Subota, 25. Oktobar 2003

[SIZE=3]PODSJETNIK ZA OBAVEZE U RAMAZANU[/SIZE]

Allah dz.s. nam je propisao post da bi Ga njime slavili i obozavali. Ako zelis da tvoj post bude primljen i da od njega imas koristi radi sljedece:

1- Cuvaj namaz . Mnogi postaci zapostavljaju namaz, a namaz je stub vjere, i njegovo neobavljanje vodi u nevjerstvo (kufr).
2- Budi lijepog morala i ahlaka . Cuvaj se kufra (onoga sto izvodi iz vjere), psovanja vjere, i loseg odnosa prema ljudima, jer ti postis, a post uljepsava i odgaja dusu, i ne kvari moral, dok kufr izvodi muslimana iz vjere.
3- Nemoj govoriti ruzne i prostacke rijeci , pa makar i u sali, da ti ne bi pokvarile post. Poslusaj Alejhisselamove s.a.v.s. rijeci: "Kada neko od vas bude postio neka ruzno ne govori, i neka ne vice, a ako ga neko uvrijedi ili napadne neka kaze: "Ja postim.""
4- Nemoj uvece dugo sjedeti , da ne bi prespavao sehur i sabahski namaz. Poslanik s.a.v.s je rekao: ''Allahu moj, daj bericet mome ummetu u ranjenju." (Ahmed i Et-Tirmizi, sahih)
5- Sto vise daji sadaku i zekat svojoj rodbini i onima kojima je potrebna. Posjeti svoju rodbinu i pomiri se sa onima s kojima si u zavadi.
6- Sto vise se sjecaj Allaha dz.s ., uci Kur'an i slusaj ga, razmisljaj o njegovom znacenju i radi po njemu. Odlazi u dzamiju da slusas korisna predavanja.
7- Citaj o postu u islamskoj literaturi , kako bi naucio propise o njemu.Tako ces nauciti da jelo i pice u zaboravu ne kvari post, kao i mnoge druge stvari.

Iskoristimo ovaj mjesec na pravi nacin, kako bi Allah dz.s. bio zadovoljan nama.

Mubarek Olsun svim clanovima Foruma predstojeci Ramazan-Serif !
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

19

Subota, 25. Oktobar 2003

Za par sati pocinje najlepshi mesec u godini, mesec kada je Novi Pazar najlepshi grad na svijetu!

RAMAZAN SERIF MUBAREK OLSUN svim pripadnicima islamske vjeroispovesti!
Sit Hungry Doesn't Believe

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

20

Subota, 25. Oktobar 2003

Allah mubarek olsun :)
Da nam Allah da sabura na carke i svadje da odgovorimo saburom i sacuvamo post, jer nije se tesko sustezati od hrane i vode, nije pretesko, ali od jezika... :)

Kako god.... insallah da na bajram izadjemo cisti "ko bele lale" od grijeha i potrudimo se da se od ovim ramazanom poveca i ojaca nas iman kao sto se cvijece zalijeva pa raste i procvjeta.

love
angel undercover je dodao/la ovu sliku:
  • watering_flowers_md_wht.gif
I am a woman above everything else

Social bookmarks