Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

21

Subota, 25. Oktobar 2003

Definicija:

Post je uzdrazavanje (imsak) od svega sto ga kvari (naprimer: jelo, pice, pusenje, spolno opcenje I sl.) u vremenu od pojave zore do zalaska sunca dana koji se posti. To je stroga obaveza propisana i potvrdzena Kur’anom, a.s., sunnetom I idzmamom.

Ljudi dosao nam je velicanstveni mjesec, mjesec Ramazan, mjesec posta, koji iziskuje istinsku paznju I koji pripadnik islama ne bi dao za hiljade drugih mjeseci.
Vrijednost toga mjeseca nemoze osjetiti svako. Neupuceni u vjeru dozivljavaju ga kao teret koji ne mogu izvrstiti. Medzutim Allah, dz.s, nije nista propisao u Svojoj vjeri, ISLAMU, kao obavezu a da se u tome nekrije duboki smisao, ljepota I dobro ovoga I drugoga svijeta.

Stalnim postom mjeseca ramazana podstize se jedna ibadetska samokontrola I osjecaj blizine Allaha, dz.s., I Njegovog konstantnog pracenja, sto cini covjeka odgovornim da kontrolira svoje postupke I bude koristan clan svoje zajednice. Time savladava svoja sehveta, prohtjeve, porive, postaje gospodar svojih strasti, ne dozvoljavajuci da njime upravljaju emocije umjesto razuma.

Od Ebu-Hurejre prenosi da je Poslanik, a.s., reko:

“Ko posti ramazan s imamom, iskreno trazeci I zeleci Allahovo zadovoljstvo I nagaradu, Allah, dz.s., oprostit ce mu prijasnje grihe.”

Ebu-Hurejre takodje prenosi da je Poslanik, a.s., rekao:

“Allah, dz.s., kaze: Sve aktivnosti covjeka su njegove, osim posta; Post je Moj I Ja za njega dajem nagradu. Post je stit pa kada neko od vas posti, neka ne govori ruzne rijeci I neka se ne dere. Ako ga neko napadne i uvrijedi, neka kaze Ja postim, ja postim. Tako mi onoga u cijoj je ruci moja dusa, dah iz usta postaca je kod Allaha, dz.s., na Sudnjem danu ljepsi od mirisa miska. Postac ima dvije radosti:[/

Prva radost mu je ona prilikom iftara, a druga kad sretne svoga Gospodara.

Hadis koji prenosi Ebu-Hurejre, u kojem se kaze:

“Ko se omrsi jedan dan ramazana, bez opravdanog razloga; kao sto je olaksica (musafiru) ili bolest, ne moze ga nadoknaditi makar citav zivot postijo.”

[SIZE=3]
Savet upucen svakom Muslimanu:
Nedozvoli ni jednom namaskom vaktu da ti promakne I da nebude klanjan. A Musliman treba biti Musliman i uz ramazan i posle ramazana
[/SIZE] .

[SIZE=4]
Svima Muslimanima sirom svijeta, zelim Ramazan Serif Mubarek Olsun
Da vas Allah, dz.s., upise u Svap I u Kabul
!
[/SIZE]

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

22

Subota, 25. Oktobar 2003

Post i koristi od njega

Uzviseni Allah kaze: "O vjernici! Propisuje vam se post, kao sto je propisan onima prije vas, da biste se grijeha klonili." (El-Bekare: 183)

Allahov poslanik s.a.v.s. je rekao: "Post je stit (od vatre)." (Muttefekun 'alejhi)

1- "Ko isposti Ramazan kao vjernik, nadajuci se sevabu i nagradi bice mu oprosteni (mali) grijesi koje je do tada pocinio.' (Muttefekun `alejhi)

2- "Ko isposti ramazan, zatim posti jos sest dana mjeseca Sevvala kao da je postio citavu godinu." (Muslim)

3- "Ko klanja teravih namaz, vjerujuci i nadajuci se sevabu i nagradi, bice mu oprosteni (mali) grijesi koje je do tada pocinio." (Muttefekun 'alejhi)

Znaj, brate muslimanu, da je post ibadet koji sadrz mnogobrojne koristi od kojih navodimo neke:

1- Post odmori zeludac i ostale probavne organe od napora zbog neprestanog rada, ukloni sve otpadne materije, ojaca organizam, a koristan je i za lijecenje mnogih bolesti. Post odmori duhandzije od duhana i pomaze im da ga ostave.

2- Post je odgoj za dusu i njeno navikavanje na dobro disciplinu, pokornost, strpljenje i iskrenost.

3- Postac osjeti jednakost medu svojom bracom postacima, pa sa njima posti i sa njima se iftari, osjeca opce islamsko jedinstvo, osjeti glad te se sazali i pomogne svoju bracu koja su gladna i potrebna.

Tvoje obaveze u Ramazanu:

Znaj brate muslimanu, da nam je Allah dz.s. propisao post da bi Ga njime slavili i obozavali. Ako zelis da tvoj post bude primljen i da od njega imas koristi radi sljedece:

1- Cuvaj narnaz. Mnogi postaci zapostavljaju namaz, a namaz je stub vjere, i njegovo neobavljanje vodi u nevjerstvo (kufr).

2- Budi lijepog morale i ahlaka, cuvaj se kufra (onoga StQ izvodi iz vjere), psovanja vjere, i lose" odnosa prema Ijudima, jer ti postis, a post uljepsava i odgaja dusu, i ne kvari moral, a kufr izvodi muslimana iz vjere.

3- Nemoj govoriti ruzne i prostacke rijeci, pa maker i u sali, da ti ne bi pokvarile post. Poslusaj Alejhisselamove s.a.v.s. rijeci: "Kada neko od vas bude postio neka ruzno ne govori, i neka ne vice, a ako ga neko uvrijedi ili napadne neka kaze: "Ja postim.""

4- Iskoristi Ramazan da ostavis duhan koji izaziva rak i cir na zelucu. Pokusaj da budes jake volje i odluke i da ga ostavis nocu, kao sto si ga ostavio po danu, te tako sacuvas svoj imetak i zdravlje.

5- Nemoj pretjerivati (israfiti) u hrani kada budes iftario jer mozes izgubiti i propustiti koristi od posta i nanijeti stetu svome zdravlju.

6- Nemoj ici u kino i nemoj gledati televiziju, da bi izbjegao da gledas ono sto kvari moral i sto je u suprotnosti s postom

7- Nemoj navece dugo sijeliti, da nebi prespavao sehur i sabahski namaz. Obavezan si da rano krenes na posao. Poslanik s.a.v.s je rekao: ''Allahu moj, daj bericet mome ummetu u ranjenj]u." (Ahmed i Et-Tirmizi, sahih)

8- Sto vise daji sadaku i zekat svojoj rodbini i onima koji su potrebni. Posjeti svoju rodbinu, i pomiri se sa onima s kojima su zavadi.

9- Sto vise sjecaj se Allaha dz.s., uci Kur'an i slusaj ga razmisljaj o njegovom znacenju i radi po njemu. Odlazi u dzamiju da slusas korisna predavanja. I'tikaf u dzamijizadnjih deset dana Ramazana, je sunnet.

10- Procitaj knjizicu o postu ili neku drugu, kako bi naucio propise o njemu. Tako ces nauciti da jelo i pice u zaboravu ne kvari post, da dzunubluk u toku noci ne sprijecava post, mada se je vadzib okupati da bi mogao uzeti abdest i klanjati.

11- Cuvaj i izvrsavaj post, i navikavaj svoju djecu na njega cim ga mognu podnijeti, i cuvaj se propustanja posta bez opravdanog razloga ('uzura). Ko ispusti neki dan namjerno ga ne posteci, duzan je doci tevbe (pokajanja) i taj dan napostiti Ukollko neko imadne odnos sa svojom zenom u toku posta, duzan je dati iskup (kefaret): da oslobodi roba, a ako toga nema, duzan je postiti dva mjeseca bez prekida, a ako ne mogne, duzan je nahraniti sezdeset siromaha.

12- Pazi, dragi brate muslimanu, da se ne omrsis i ne pokvaris svoj post u Ramazanu, a ako ne postis (s obzirom da imas opravdan razlog) nemoj javno jesti pred svijetom, jer mrsenje uz Ramazan je izazov Allahu dz.s., ismijavanje s islarnom, i sramota medu svijetom. Znaj da onaj za koga ne postoji post ne postoji ni bajram, jer bajram je velika radost zbog zavrsetka i izvrsenja posta i primanja ibadeta kod Allaha dz.s.

Hadisi koji govore o postu:

Fadileti mjeseca Ramazana:

Allahov poslanik s.a.v.s. je rekao:
1- "Kada nastupi Ramazan otvore se vrata nebesa, zatvore se vrata dzehennema, i u lance se uvezu sejtani (medju dzinnima)."

U drugom rivajetu stoji: "Kada dode Ramazan otvore se dzennetska vrata...", a u trecem rivajetu stoji: "...otvore se vrata Milosti...'' (Muttefekun 'alejhi)

2- U Et-Tirmizijevom rivajetu stoji: "...i poziva glasnik: 'O ti koji zelis dobro, hajde dodi! O ti koji zelis zlo ne radi ga. Allah oslobadja od vatre". Tako (poziva glasnik) svaku noc, dok se ne zavrsi Ramazan." (El-Albani je rekao u "El-miskat" da je ovaj hadis hasen)

3- "Svaki (hajirli) posao sinova Ademovih se umnogostrucuje, za dobro se nagraduje od deset do sedamsto puta, a Uzviseni Allah kaze: "Osim posta. On je Moj (radi Mene) i Ja za njega nagradu dajem. On (covjek) ostavlja svoje strasti i hranu radi Mene. Postac ima dvije radosti: radost kod iftara i radost kod susreta svoga Gospodara. Zadah postacevih usta je ugodniji kod Allaha od mirisa miska" (Muttefekun 'alejhi)

Cuvanje jezika (od grijesna govora):

1- "Ko ne napusti i ne ostavi krivo svjedocenje i rad s njime, Allah nema potrebe da on ostavlja hranu i pice (u ime Njega)." (Buharija)

Iftar. dova i sehur:

1- "Kada se neko iftari neka se iftari hurmama (datulama) jer je u tome bericet, a ako nema hurmi, onda neka se iftari vodom. Zaista je ona cista." (Et-Tirmizi, a istrazivac "Dzamiul usula" kaze da je njegov isnad sahih)

2- Kada bi se iftario Allahov poslanik s.a.v.s. bi govorio: "Otisla je zedj, i napojile su se zile, i ostvario se sevab i nagrada, insa'allah." (Ebu Davud, a istrazivac "Dzamiul-usula" i El-Albani u "El-miskat" br. 1994 za njega kazu da je hasen.)

3- Allahov poslanik s.a.v.s. je rekao: "Ljudi ce biti u dobru sve dok budu zurili s iftarom." (Muttefekun 'alejhi)

4- "Ustajte na sehur, jer je u sehuru bericet." (Muttefekun 'alejhi

[SIZE=4]Ramazan Serif Mubarek Olsun Svim clanovima foruma .......[/SIZE] :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

23

Petak, 31. Oktobar 2003

DOBRA DJELA KOJA BI TREBALO RADITI U RAMAZANU

Cesto druženje sa Kur'anom.

Savjetujemo ti, dragi citaoce, da u ovom mubarek mjesecu što cešce uciš Kur'an - polahko, ponizno i razmišljajuci o svakom proucenom ajetu, kao što su to radili naši ispravni prethodnici. Bilježi Bejheki od Ebu Hurejre da je rekao: "Kada su spušteni ajeti: "Pa zar se ovom govoru cudite. I smijete se, a ne placete." (Prijevod znacenja - Nedžm, 59.-60.), zaplakali su ehlu sofe toliko da su im suze natopile obraze. Pa kad je Poslanik, s.a.v.s., cuo njihov plac, zaplakao je i on i rekao: "Nece pržiti vatra onoga ko je plakao iz strahopoštovanja prema Allahu, dž.š."
Što više zikra, dova i traženja oprosta.

Brate i sestro, ramazanski dani i noci su vrijedna vremena pa nastoj da ih iskoristiš što više u zikru, dovi, a posebno u vremenima u kojima se prima dova kao što su:
- pri iftaru - postacu se pri iftaru dova ne odbija,

- zadnja trecina noci kad se naš Gospodar spušta na nama najbliže nebo i pita: "Ima li koga da traži, pa da mu dam? Ima li koga da cini istigfar, pa da mu oprostim?
- traženje oprosta u ranu zoru, jer kako kaže Uzvišeni: "I u praskozorje oprost od grijeha molili."

Post.

Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.: ’Svaki posao Ademova sina je njegov, dobro djelo se desetorostruko nagraduje. Kaže Allah: “Osim posta, on je Moj i Ja za njega nagradujem. Za ostavljanje uživanja, jela, pica zbog Mene, postac ima dvije radosti: - radost pri iftaru i radost kada sretne svoga Gospodara. A zadah iz usta postaca Allahu je draži od mirisa miska. (Buhari, Muslim) Rekao je Poslanik, s.a.v.s., takoder: "Ko posti ramazan vjerujuci u Allaha i nadajuci se Njegovoj nagradi, bice mu oprošteni prijašnji grijesi. (Buhari, Muslim)Nema sumnje da ova velika nagrada nije obecana onome ko samo trpi glad i žed, jer kaže Poslanik, s.a.v.s.: "Onaj ko ne odbaci od sebe pokvaren govor, rad po njemu i neznanje (džehl), pa Allah nema potrebe za našim odbacivanjem hrane i pica." (Buhari) I rekao je Poslanik, s.a.v.s.: "Post je štit, pa kada budete postili ne govorite bestidan govor i ne griješite, a ako vas neko napadne, recite: “Ja postim." (Buhari, Muslim)Zato kada zapostiš, dragi brate i sestro, neka posti tvoj sluh, tvoj pogled, jezik i svi organi tvoga tijela. I nemoj izjednacavati dan u kome postiš sa danom u kome ne postiš.
Bdijenje noci Lejletul-kadr.

Rekao je Uzvišeni: "Mi smo ga poceli objavljivati u noci kadr, a šta ti misliš šta je noc kadr? Noc kadr je bolja od hiljadu mjeseci. Meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake. Sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane." Rekao je Poslanik, s.a.v.s.: "Ko provede u ibadetu noc kadr vjerujuci u Allaha i nadajuci se Njegovoj nagradi, bice mu oprošteni svi grijesi koje je do tad pocinio." (Buhari, Muslim) Poslanik, s.a.v.s., je Lejletul- kadr provodio u ibadetu, a to je naredivao i svojim ashabima. U posljednjih deset noci budio je svoju porodicu da klanjaju i ibadete. Noc kadr je u posljednjih deset dana, tacnije u posljednjim neparnim nocima. U sahih hadisu kog bilježe Ahmed i Tirmizi prenosi se od Aiše, r.a., da je rekla: "Alahov Poslanice, šta cu govoriti u noci kadr?" Kaže: "Govori: Allahu moj, Ti mnogo opraštaš, voliš oprost, pa mi oprosti."
Boravak u mesdžidu od sabaha do izlaska sunca.

Poslanik, s.a.v.s., je kada bi klanjao sabah, ostajao na svome mjestu sve do izlaska sunca. (Muslim) Bilježi Tirmizi od Enesa, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko klanja sabah u džematu, zatim ostane ibadeteci na svome mjestu dok ne izade sunce, pa klanja dva rekata, imace nagradu kao da je obavio hadždž i umru potpuno, potpuno, potpuno. (Albani kaže sahih)
Umra u ramazanu.

Bilježe Buhari i Muslim da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Umra u ramazanu je kao hadždž."
Nocni namaz.

Kaže Resul, s.a.v.s.: "Ko bude klanjao nocni namaz u ramazanu vjerujuci u Allaha i nadajuci se Njegovoj nagradi, bice mu oprošteni prijašnji grijesi." (Buhari, Muslim)
I'tikaf.

Buhari bilježi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., posljednjih 10 dana ramazana boravio u i'tikafu, a u godini u kojoj je preselio na Ahiret u i'tikafu je proveo 20 dana.
Sadaka.

Naš Poslanik, s.a.v.s., bio je najdarežljiviji covjek, a najviše je udjeljivao upravo u ramazanu i rekao je u hadisu koga bilježi Tirmizi: "Najbolja sadaka je u ramazanu." Sadaka ima više vrsta. Od njih su:
- Udjeljivanje hrane. Rekao je Uzvišeni: "I hranu su davali, mada su je i sami željeli, siromahu, sirocetu i sužnju. Mi vas samo za Allahovu ljubav hranimo, od vas ni priznanja ni zahvalnosti ne tražimo. Mi se Gospodara našeg bojimo, onoga Dana kada ce lica smrknuta i namrgodena biti. I njih ce Allah strahote toga Dana sacuvati i blaženstvo i radost im darovati. I Džennetom i svilom ih za ono što su trpjeli nagraditi." (Prijevod znacenja - El-Insan, 8.-12.)

Naši ispravni prethodnici su veliki znacaj pridavali udjeljivanju hrane. Cak su to stavljali ispred mnogih drugih ibadeta. Bitno je spomenuti da se ovdje ne uslovljava da onaj koga nahranimo mora biti siromah, jer je Alahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Koji god mu'min nahrani gladnog mu'mina, Allah ce njega nahraniti džennetskim plodovima. A ko napoji žedna mu'mina, Allah ce njega napojiti iz zapecacenog džennetskog napitka." (Tirmizi, hasen)
- Dati iftar postacu

Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: "Ko da iftar postacu bice nagraden kao i on, s tim da se od njegove (postaceve) nagrade nece ništa umanjiti.”
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

24

Petak, 31. Oktobar 2003

NAJVREDNIJA I NAJODABRANIJA NOC

[SIZE=3]Lejletul-kadr[/SIZE]

Zašto je Lejletul-kadr najodabranija noc i zašto je nju Uzvišeni podario ummetu Muhammeda, s.a.v.s.? Kolika je njena vrijednost? Kada ona nastupa i šta u njoj treba ciniti? Odgovore na ta pitanja, tragajuci za njima, prije svega u tefsirima, nudi ovaj tekst.

Zaista smo ga Mi objavili u Noci kadr!
A ko ce ti reci šta je Noc kadr?
Noc kadr bolja je od hiljadu mjeseci!
Meleki i Džibril spuštaju se u njoj, s dozvolom Gospodara svoga, radi stvari svake.
Ona je spas sve do pojave zore.
Zaista smo ga Mi objavili u blagoslovljenoj noci – i Mi, doista, opominjemo.
U njoj se svaka mudra stvar riješi,
po zapovijedi Našoj!

Vrijednost Noci kadr

1. Koliko je ta noc vrijedna najbolje se vidi iz samoga Kur'ana. Naime, u Kur'anu se o njoj govori na dva mjesta, od kojih je jedno kompletna 97. sura, koja je po njoj i dobila ime.
2. U drugom ajetu te sure kaže se: 'A ko ce ti reci šta je Noc kadr?' Onaj ko proucava Kur'an primijetit ce da, kada god Uzvišeni pocne pitanje rijecima 'A ko ce ti reci...' (we ma edrake...), On time skrece pažnju onoga kome se obraca na nešto što je veoma važno. Dakle, ovdje, na taj nacin, najavljuje govor o najvažnijoj i najodabranijoj noci.

3. U trecem ajetu te sure kaže se: 'Noc kadr bolja je od hiljadu mjeseci!' Naravno, time se misli na mjesece u kojima nema te noci. Mnogi su pretvarali tu cifru u godine, pa su došli do podatka da je ta noc vrednija od osamdeset tri godine i cetiri mjeseca u kojima nema te noci! Tumaceci ovaj ajet, mufessiri kažu da se time misli da su dobra djela uradena u toj noci, ako se kompletna provede u cinjenju dobrih djela, vrednija nego sva dobra djela uradena u periodu od osamdeset tri godine i cetiri mjeseca. Time se traži od vjernika da tu noc provedu što više, a po mogucnosti i cijelu, u cinjenju dobrih djela.
4. U toj suri ona se naziva 'Noc sudbine' (lejletul-kadr) i spasom (selam), a u suri “Ed-Duhan” opisuje se kao blagoslovljena noc (fi lejletin mubareketin).

5. Pored toga, i'tikaf, tj. boravak u džamiji zadnjih deset dana i noci u ramazanu, radi ibadeta, propisan je svakako i zbog toga da bi se ta noc provela u cinjenju dobrih djela i tako zaradila velika nagrada koja se samo na taj nacin može steci.
Razlog njenog izuzetnog znacaja

Najznacajniji dogadaj koji se desio od samoga pocetka ljudskog roda do danas jeste spoj višeg i nižeg svijeta, spoj Neba i Zemlje, tj. objava Kur'ana i silazak upute cijelom covjecanstvu, kako bi bili na pravom putu. Upravo taj dogadaj desio se u Noci kadr, kao što Uzvišeni potvrduje u prvom ajetu sure “El-Kadr”: 'Zaista smo ga Mi objavili u noci Kadr!' Zato ta noc i jeste posebno odabrana i zato druge odabrane noci, iako posebno vrijedne, ni izbliza nemaju vrijednost koju ima noc Kadr.
Neki ovaj ajet tumace i prevode u smislu da je te noci pocelo objavljivanje Kur'ana, buduci da je opcepoznato da je objava Kur'ana trajala dvadeset tri godine, i to trinaest u Mekki i deset u Medini. Medutim, vecina mufessira prihvata stav koji se prenosi od Ibn Abbasa, najveceg mufessira medu ashabima, da je te noci Kur'an kompletan spušten iz Levhi Mahfuza na najniže nebo (es-semaud-dunja), odakle je Džibril, a.s, po naredbi Uzvišenog Allaha, objavljivao njegove dijelove Muhammedu, s.a.v.s, u toku dvadeset i tri godine. Zato je bolje prvi ajet sure “El-Kadr” i treci ajet sure “Ed-Duhan” prevoditi doslovno: 'Zaista smo ga Mi objavili...' (INNA ENZELNAHU...), a ne: 'Zaista smo ga Mi poceli objavljivati...', kao što neki prevodioci rade, jer se time odstupa od doslovnog znacenja kur'anskog teksta. Sve ostalo što se želi reci može se navesti u komentaru tih ajeta, jer cinjenica je da ima islamskih ucenjaka, mada u manjini, koji smatraju da se tim ajetima ukazuje samo na pocetak objavljivanja Kur'ana.

Samo to dovoljno je da ta noc bude najodabranija. Medutim, pored toga ona je još necim odabrana: U cetvrtom ajetu sure “El-Kadr” navodi se da se Džibril i meleki spuštaju te noci sa odlukom o svakoj stvari. Drukcije receno, u toj noci iz Levhi Mahfuza prepisuje se sve što ce se desiti u narednoj godini, pa je ona u vezi sa sudbinom svih ljudi do slijedece noci Kadr, pa je i nazvana Noc sudbine (Lejletul-kadr).
Noc vrednija od hiljadu mjeseci

Mnogi mufessiri navode predaju Ibn Abbasa i Mudžahida da je jedan covjek iz Benu Israila nosio oružje i ucestvovao u borbi na Allahovom putu hiljadu mjeseci, što je zadivilo Muhammeda, s.a.v.s, i ashabe. Poslanik ,s.a.v.s, zaželio je nešto slicno i svojim sljedbenicima, pa se obratio Uzvišenom Allahu rijecima: 'Gospodaru, ljudima iz moga ummeta dati su najkraci životi i najmanja mogucnost da urade dobra djela!' Zato mu je Allah dao Noc kadr i rekao mu da je ibadet njegovih sljedbenika u toj noci vredniji od hiljadu mjeseci džihada u kojima je proveo taj covjek iz Benu Israila.
Malik u svome Muvettau navodi slijedecu predaju: 'Allahovom Poslaniku, s.a.v.s, pokazani su životi prethodnih naroda, pa je izgledalo da su životi njegovih sljedbenika skraceni da ne bi mogli uraditi dobrih djela koliko su ih cinili prethodni narodi u toku svojih dugih života. Zato mu je Allah dao Noc Kadr i ucinio je vrednijom od hiljadu mjeseci.'

I Kur'an i hadis govore o tome da su prve generacije ljudi živjele daleko duže nego što danas ljudi žive. Tako npr., u Kur'anu za Nuha, a.s, stoji da je boravio medu svojim sunarodnicima i pozivao ih na pravi put devet stotina i pedeset godina. A u nekim hadisima izricito se navodi da su prve generacije ljudi daleko duže živjele i da su fizicki bili daleko krupnije od današnjih ljudi, te da se vremenom smanjivalo i jedno i drugo, sve do ummeta Muhammeda, s.a.v.s. Te dvije predaje, takoder, govore o tome, pa se iz svega može zakljuciti da je Noc kadr data sljedbenicima Muhammeda, s.a.v.s, kako bi je, po mogucnosti, provodili u ibadetu i tako zaradili sevape koje su prijašnji narodi mogli zaraditi tokom svojih dugih života.
Kada je Noc kadr?

Allah, dž.š, namjerno nije ljudima otkrio kada je tacno Noc kadr. Razlog tome jeste da se ljudi ne bi opustili i samo u njoj ibadet cinili a u ostalim nocima zaboravili na ibadet. Allahova mudrost htjela je da se ne zna kada je, da bi se ljudi trudili cineci ibadet tokom cijelog ramazana, a posebno u njegovoj zadnjoj trecini. Dakle, ljudi ne znaju kada je tacno ta noc, ali su se mnogi bavili tim pitanjem, jer je od izuzetnog znacaja. Mnogi mufessiri navodili su mišljenja islamskih ucenjaka o tome, a cuveni Kurtubi navodi :
1. Ta noc jedna je od noci u toku godine. To je stav Abdullaha ibn Mes'uda, Ebu Hanife i još nekih. Njima je sigurno bilo poznato da se ta noc može i preciznije odrediti, ali oni to namjerno nisu htjeli, da bi ljudi cinili ibadet tokom cijele godine.

2. Ono što je sigurno, i što sam Kur'an navodi, jeste da je ta noc u mjesecu ramazanu. Naime, u vec citiranim ajetima navodi se da je Kur'an objavljen u Noci kadr, a u suri “El-Bekare” Uzvišeni kaže: 'U mjesecu ramazanu objavljen je Kur'an, kao uputa ljudima...' , iz cega se vidi da je ta noc jedna od noci u ramazanu. To mišljenje zastupa vecina islamskih ucenjaka, medu kojima je i Ebu Hurejre.
3. To je prva noc mjeseca ramazana, što je mišljenje Ebu Rezina El-Ukajlija i drugih.

4. To je sedamnaesta noc Ramazana, nakon koje se desila bitka na Bedru. To je mišljenje Hasana Basrija, Ibn Ishaka, Abdullaha ibn Zubejra i drugih.
5. Neki smatraju da se radi o devetnaestoj noci ramazana.

6. Medutim, najispravnije mišljenje, koje zastupa veliki broj islamskih ucenjaka, jeste da se radi o jednoj od zadnjih deset noci ramazana, buduci da postoje vjerodostojni hadisi koje bilježe Buhari, Muslim i drugi, a koji ukazuju na to. To je stav Malika, Šafije, Evza'ije, Ebu Sevra, Ahmeda i drugih.
7. To je dvadeset prva noc ramazana. Prema nekim predajama, to je bio stav imama Šafije.

8. To je dvadeset treca noc ramazana. To je mišljenje Abdullaha ibn Enisa i drugih. 9. To je dvadeset peta noc ramazana, jer na to ukazuju neki hadisi Muhammeda s.a.v.s.
10. To je dvadeset sedma noc ramazana. Najveci broj islamskih ucenjaka, opredjeljujuci se za odredenu noc, smatra da se radi o ovoj noci, zbog nekih hadisa u kojima se o tome govori. Tako npr., Muslim navodi hadis koji prenosi Ubejj ibn Ka'b da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, rekao: 'Noc kadr je dvadeset sedma noc.' Pored toga, neki islamski ucenjaci navode da se u suri “El-Kadr” nalazi trideset rijeci, a da je dvadeset sedma rijec 'ona' (hije), te da i to može ukazivati na to da se radi o dvadeset sedmoj noci. Zatim, znak može biti i to što se izraz 'lejletul-kadr' (Noc kadr) u toj suri spominje tri puta, što pomnoženo sa devet – koliko taj izraz ima harfova – daje opet dvadeset sedam!

11. Neki smatraju da se radi o dvadeset devetoj noci ramazana.
12. Neki smatraju da se radi o posljednjoj noci u ramazanu.

13. Neki stoje na stanovištu da je to jedna od neparnih noci u zadnjoj trecini mjeseca ramazana. Uporište za taj stav nalaze, izmedu ostalog, u hadisu: 'Tražite Noc kadr u neparnim nocima zadnjih deset dana ramazana!'
14. A neki navode stav da se radi o jednoj od parnih noci u zadnjoj trecini mjeseca ramazana.

Nisu nabrojana sva mišljenja o tome kada je Noc kadr, ali je vidljivo da o tome ima puno razlicitih mišljenja. Na našim prostorima, kao i u mnogim drugim dijelovima islamskog svijeta, opceprihvaceno je mišljenje da se radi o dvadeset sedmoj noci toga mubarek mjeseca. Medutim, potrebno je istaci da se to ipak, ne može sa sigurnošcu tvrditi, te da je sigurnije mišljenje da je ona jedna od neparnih noci u zadnjoj trecini ramazana. Ono što je potpuno sigurno, na osnovu vjerodostojnih hadisa, jeste da se radi o jednoj od zadnjih deset noci ramazana. Tako npr., u jednom hadisu stoji: 'Tražite Noc kadr u zadnjih deset dana ramazana!' Zato vjernici sve te noci treba da posvete što više u ibadetu.
Šta ciniti u toj noci?

Iz svega navedenog jasno se vidi da je Noc kadr prilika kakva se samo jednom u toku cijele godine pojavljuje, pa zato vjernici treba da se potrude da se okoriste njenim blagodatima i da uberu njene plodove. U tome smislu Poslanik, s.a.v.s, kaže: 'Onome ko provede Noc kadr u ibadetu, vjerujuci i nadajuci se Allahovoj nagradi, Allah ce mu oprostiti sve prethodne grijehe!' Dakle, tu noc treba provesti u klanjanju dobrovoljnog (nafila) namaza, ucenju Kur'ana, ucenju razlicitih oblika zikra (tekbir, tehlil, tahmid, tesbih...), tj. sjecanja na Allaha, dž.š., obracanju Uzvišenom putem dove i tevbom, tj. pokajanjem, te traženjem oprosta od Najmilostivijeg od svih milostivih.
Posebno te noci Uzvišenom treba upucivati slijedecu dovu: ALLAHUMME INNEKE 'AFUVVUN, TUHIBBUL-'AFVE, FA'FU ANNI! (Allahu moj, zaista si Ti onaj koji prašta i voliš da praštaš, pa oprosti meni!). To vidimo iz hadisa u kojem stoji da je Aiša, r.a, jednom prilikom upitala Vjerovjesnika, s.a.v.s: 'Kada bih znala koja noc je Noc kadr, šta bi trebalo u njoj da izgovaram?', pa joj je on odgovorio: 'Izgovaraj: ALLAHUMME INNEKE 'AFUVVUN, TUHIBBUL-'AFVE, FA'FU ANNI!'

Kako prenosi Aiša, Poslanik, s.a.v.s, je bio inace darežljiv i puno je cinio ibadet, ali to je pojacavao u zadnjih deset dana i noci ramazana. On bi cijele noci provodio u ibadetu i skoro nikako ne bi spavao. Pored toga, budio je sve clanove svoje porodice u tim nocima, kako bi ih i oni proveli u ibadetu. Iz svih navedenih predaja jasno je da bi na taj nacin trebalo da postupaju svi oni koji žele provesti Noc kadr u ibadetu i tako zaslužiti veliku nagradu kod Allaha, dž.š.
U vezi sa i'tikafom treba napomenuti da se ne treba ogranicavati, kao što je kod nas uobicajeno, na to da samo jedan ili dva covjeka budu u i'tikafu zadnjih deset dana ramazana. Na osnovu prakse Muhammeda, s.a.v.s, može se zakljuciti da je ispravno i poželjno da vjernici provedu jedan dio vremena u džamiji, pored obaveznih namaza, cineci ibadet i ucestvujuci koliko bilo u i'tikafu. To je pohvalno djelo i treba ga uvoditi u našu praksu.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

25

Petak, 31. Oktobar 2003

VRIJEDNOST LEJLETU-L-KADRA

Ovo je najvrednija i najodabranija noc uopce. To je noc kontakta Neba sa Zemljom. To je dogadaj kakav Zemlja nije doživjela! Ništa se ne može porediti sa ovom noci u smislu velicine, znacaja i utjecaja na život covjecanstva!

Noc Kadr znaci noc odredivanja i planiranja, a može znaciti i vrijednost i položaj. Oba znacenja su u suglasju sa velikim kosmickim dogadajem koji ce promijeniti svijet, njegove vrijednosti i kriterije, težnje i aspiracije. Ovo je velicanstvena noc koju je Allah odabrao da bude pocetak objavljivanja Kur'ana koji ce svoje svjetlo snažno emanirati na ljudsku svijest i kompletan covjekov život.
Ebu Hurejre, r.a, prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, rekao: Ko posti ramazan, vjerujuci da mu je to dužnost i racunajuci da ce za to biti nagraden, oprostice mu se ranije ucinjeni grijesi, a ko provede Noc kadersku u ibadetu, vjerujuci da mu je to dužnost i nadajuci se samo Allahovoj nagradi, oprostice mu se grijesi koje je ranije pocinio!

Citirani hadis dovoljno govori o vrijednosti ove noci. Kada cak ne bi bilo, kroz Kur'an i sunnet, drugih podsticaja na povecani ibadet, dovoljan bi nam bio samo ovaj hadis. Zapravo, povecani ibadet u ovoj noci trebalo bi da bude oživljavanje velicanstvenih znacenja koja u sebi sadrži ova noc. Islamski program u odgoju, kako primjecuje Sejjid Kutb, veže ibadet i vjeru u svijesti i on ibadet cini mehanizmom za oživljavanje ovih istina, njihovo razjašnjenje i ucvršcenje u živoj slici koja prožima osjecanja ne zadržavajuci se samo u okvirima mišljenja.
Kur'an o Noci Kadr

Kur'an na dva mjesta konkretno spominje ovu noc, dajuci joj dva imena: Lejletun mubareketun/blagoslovljena noc i Lejletu-l-Kadr/vrijedna noc. U poglavlju Ed-Duhan Allah Uzvišeni kaže: Mi smo Knjigu poceli da objavljujemo u blagoslovljenoj noci!
Poglavlje El-Kadr je i dobilo ime po ovoj velicanstvenoj noci: Mi smo ga objavili u noci Kadr. A šta ti znaš šta je noc Kadr?! Noc Kadr je bolja od hiljadu mjeseci. Meleki i Džibril, s dozovolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake. Spas je u njoj sve dok zora ne svane.

U poglavlju El-Bekare Allah Plemeniti spominje da je Kur'an objavljen u blagoslovljenom mjesecu ramazanu: U mjesecu ramazanu pocelo je objavljivanje Kur'ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanja dobra od zla. Dakle, ovdje se, implicite, spominje da je ova noc u ramazanu.
Zašto je ova noc dobila ovakav naziv?

Mudžahid kaže da je ova noc dobila ovaj naziv zato što je Noc odluke. Drugi kažu da je nazvana zbog toga što Allah u toj noci odreduje život, smrt, nafaku i ostalo za citavu sljedecu godinu. Neki kažu da je nazvana tako zbog njene vrijednosti i dostojanstva. Brojni autori navode da je nazvana tako zato što se u pokornosti u njoj zadobijaju velike pocasti i vrijedne nagrade. El-Halil kaže da je nazvana tako zbog velikog prisustva meleka na Zemlju tokom te noci!
Odredivanje Noci kaderske

Islamski ucenjaci imaju, u pogledu odredivanja Noci kaderske, više od 40 mišljenja! Neki kažu da je bila samo u vremenu Poslanika islama, Muhammeda, s.a.v.s, a zatim da je dignuta. Medutim, vecina ashaba i islamskih ucenjaka drži da je ona aktuelna sve do Sudnjeg dana. To se, eksplicite, vidi iz predaje u kojoj je Ebu Hurejre, r.a, bio upitan o tome da li je ova noc dignuta ili ne, pa je odgovorio da je ova noc prisutna u svakom ramazanu! Dakle, niko ne sumnja da je ova noc u ramazanu. Jedina nedoumica je: koja je to noc ramazana? Izuzetak su Abdullah b. Mes'ud, r.a, Ebu Hanife i još neki koji smatraju da je to jedna od noci u toku godine, ne želeci je preciznije odrediti kako bi ljudi tokom citave godine bili angažirani u ibadetu!
Ebu Rezin el-'Ukajli tvrdi da je to prva noc ramazana. Ibn Mulekkin smatra da bi to mogla biti 15. noc, a Hasan el-Basri drži da je to 17. noc. Ima mišljenja da je to 18., odnosno, 19. noc. Ebu Se'id el-Hudri, r.a, i Imam Šafija smatraju da je to 21, neki 23, a drugi, opet 24, 25, 26 i 29. noc.

Vecina islamskih ucenjaka preferira 27. noc u odnosu na druge noci zbog nekih Poslanikovih, s.a.v.s, predaja u kojima se precizira baš ova noc. S druge strane, neki islamski ucenjaci navode da se u poglavlju El-Kadr nalazi 30 rijeci, a da je 27. rijec HIJE/ona, te da i to, donekle, ukazuje da se radi o 27. noci. Takode, treba napomenuti da se Lejletu-l-kadr u toj suri spominje tri puta, što pomnoženo sa devet – koliko taj izraz ima harfova – opet iznosi 27!
Ubejj b. Ka'b, r.a, se zakleo da se radi o 27. noci. Medutim, vecina islamskih ucenjaka to uzima generalno i smatraju da se to odnosi samo na jednu odredenu godinu.

Medutim, ocito je, da je najispravnije ono što smatra vecina, tj. da je ova noc u posljednjih deset dana ramazana, na temelju hadisa Allahovog Poslanika, s.a.v.s., koji prenosi Aiša, r.a, u kojem je rekao: Tražite Noc kadersku u zadnjih deset dana ramazana! U drugoj predaji, takode od Aiše, r.a, Poslanik, s.a.v.s, veli: Tražite Noc kadersku u neparnim nocima posljednjih deset dana ramazana!
Najraširenije je mišljenje, i kod nas i u svijetu da se radi o 27. noci mubarek-ramazana. Medutim, to nije sasvim sigurno, a sa više argumenata se raspolaže da se ta noc nalazi u posljednjih deset dana ovog odabranog mjerseca, pa je otuda Allahov Poslanik, s.a.v.s, u posljednjih deset dana ramazana pritegao svoju odjecu, sklonio postelju, oživljavao noci ibadetom i podsticao svoju porodicu na pojacani ibadet u tom periodu!

Otuda je Poslanik islama, s.a.v.s, posljednjih deset dana provodio u i'tikafu. To je cinio sve do svoje smrti, a nakon njegove smrti to je bila praksa njegovih casnih supruga!
Postavlja se pitanje: Šta je cilj nepreciznog odredivanja ove noci u islamu? Krajnji cilj je, bez sumnje, povecano angažiranje tokom citavog mubarek-ramazana, a posebno posljednjih deset dana! Fahruddin er-Razi u svom cuvenom tefsiru veli da je skrivanje ove noci plašt ramazana, ustvari, oživljavanje svih ramazanskih noci, jer – kako veli – onaj ko nije, doista, uvjeren da Lejletu-l-kadr nije precizno utvrdena, on ce se truditi da bude u ibadetu i u drugim ramazanskim nocima, nadajuci se da baš ta noc bude – Noc kaderska!

Vrijednost ove noci
Allah Uzvišeni samim pitanjem: A šta ti misliš šta je Noc kaderska? na najbolji nacin je potvrdio njenu vrijednost, jer kada Allah pocne neki ajet sa ve ma edrake?/*šta ti misliš?* on time skrece posebnu pažnju onome kome se obraca, na nešto što je posebno važno. Kao da Allah ovim rijecima hoce iskazati, kako primjecuju neki komentatori ovog poglavlja, da ljudski rod to ne može shvatiti niti razumjeti i da to jedino Allah zna!

U sljedecem ajetu ovog poglavlja Allah dž. š. veli: Noc kaderska je bolja od hiljadu mjeseci. Gotovo svi mufessiri spominju Mudžahidovu predaju u kojoj se veli da je Poslanik, s.a.v.s, rekao kako se jedan pripadnik Benu Israila borio na Allahovom putu hiljadu mjeseci – a to je 83 godine i 4 mjeseca – pa su ashabi bili fascinirani takvom izdržljivošcu, žudeci za takvom nagradom, pa je Allah objavio ovaj ajet, proklamirajuci da je angažiranost u toj noci bolja od tih hiljadu mjeseci u kojoj nema te noci!
Sujuti spominje da Mudžahid, tumaceci ovaj ajet, kaže da je ova noc vrednija od 1.000 mjeseci rada, djelovanja, posta i kijama u kojima nema te noci! Slicno mišljenje iznose i El-Fera' i Ez-Zedždžadž.

Zamahšeri u svom Keššafu, komentirajuci ovaj ajet, kaže da je razlog velicanja ove noci do ovog stepena rezultat onoga što se nalazi u toj noci od vjerskih dobiti.
Postoji, takode, i verzija u kojoj se kaže da je Vjerovjesnik, s.a.v.s, smatrao da je životni vijek njegovog ummeta kratak, pa se bojao da oni nece dostici djela prethodnih generacija, pa mu je, onda, Plemeniti Allah dao Lejletu-l-kadr i ucinio je boljom od 1.000 mjeseci koju su imale prethodne generacije!

Neki kažu da se pod rijecima hiljadu mjeseci želi iskazati cjelokupno vrijeme, jer, kada Arapi upotrijebe termin hiljadu onda se misli na nešto veliko!
Vrijednost ove noci je apsolutno nemjerljiva i neprocjenjiva. Naime, bolja od hiljadu mjeseci ne znaci – kako smatra Sejjid Kutb – ogranicenje i precizno odredenje vrijednosti te noci, vec upucuje samo na mnoštvo i ogromnu vrijednost!

Znacaj i vrijednost ove noci docarava Gospodar svemira i svega stvorenog u nastavku ovog poglavlja: Meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake, spas je u njoj sve dok zora ne svane. Naime, zbog blagoslovljenosti ove noci u njoj se meleki spuštaju na Zemlju više nego uobicajeno.Inace, meleki se u vecem broju spuštaju – kako primjecuje Ibn Kesir – kada se spušta blagoslov i milost. Vecina komentatora termin Er-Ruh oznacavaju kao sinonim za Džibrila. Neki pod ovim podrazumijevaju vrstu najodabranijih i najcasnijih meleka. Neki, opet, kažu da je Er-Ruh vojska, ali ne od meleka! Zanimljivo je i mišljenje onih koji smatraju da ovaj termin oznacava, ustvari, milost!
Rijeci: Spuštaju se u njoj zbog odluke svake, znace, kako shvataju mufessiri, zbog svake stvari koju je Allah odredio te godine. El-Kelbi tvrdi da se meleki spuštaju i selame svakog covjeka u toj noci!

U posljednjem ajetu ovog poglavlja: Spas je u njoj sve dok zora ne svane, misli se na sigurnost od šejtana i njegovog zavodenja. Mudžahid kaže da je to spasonosna noc u kojoj šejtan ne posjeduje mogucnost lošeg djelovanja i uznemiravanja vjernika! Eš-Ša'bi veli: To je upucivanje selama od strane meleka na vjernike u džamijama, od zalaska sunca sve do radanja zore, koji prolazeci pored svakog vjernika, kažu: Vjernice, neka je selam na tebe! Neki, pak, tvrde da u toj noci meleki upucuju jedni drugima selame! Ata' misli da se pod ovim misli na selam koji je upucen evlijama i onima koji su u stvarnoj pokornosti Milostivom Allahu!
Kako najbolje iskoristiti tu noc!?

Obzirom da se ova noc pojavljuje samo jedanput godišnje, da je vrednija od hiljadu mjeseci u kojima nema te noci i da pruža jedinstvenu priliku zadobijanja Allahovih blagodati, neophodno je iskoristiti je na najbolji moguci nacin. Allahov Poslanik, s.a.v.s, je kroz svoje savjete jasno napomenuo da bi tu noc trebalo provesti u ibadetu. Uz to je Allahov Poslanik, s.a.v.s, Aiši, r.a, kada ga je pitala šta da uci u toj noci, preporucio dovu, koju bismo i mi trebali nauciti i uciti je što više upravo tu noc. Dova glasi: Allahumme inneke Afuvvun, tuhibbu-l-'afve, fa'fu 'anni!/Allahu moj, Ti si, doista, Onaj koji prašta, voliš praštanje, pa oprosti meni!
Buduci da je u ovoj noci pocetak spuštanja Allahove Rijeci, uspostavljanje kodeksa ponašanja covjeka na Zemlji i uspostavljanja Allahovih zakona po kojima se Njegova stvorenja moraju ponašati, onda bi, barem u posljednjih deset dana ramazana trebalo jace osjecati glas Kur'ana, više ga uciti, o njemu razmišljati i pokušati u svoju svijest ubrizgati cinjenicu da se Kur'an nama objavljuje.

I tek u ucenju Kur'ana i iznalaženju najsvrsishodnijih metoda da kur'ansko ucenje ubrizgamo u svakodnevni život osjeticemo puninu, vrijednost i pravi smisao ove noci, i, konacno, shvatiti da se Kur'an i nama objavljuje!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

26

Srijeda, 29. Septembar 2004

Lejletul-berat - 29. Septembar 2oo4 / 14. sa'ban 1425. h. god.

Prema nekim predajama, u noci Berat objavljen je ajet o promjeni kible: "I okreni lice svoje prema Casnom hramu ( Ka'ba ) ...
"Do tada su se muslimani u namazu okretali prema Kudsu (Palestina), a od tada se okrecu prema Ka'bi ( Mekka ). U ovoj noci se izvrsi raspored dogadjanja u narednoj godini, a u Lejletul-kadru melekima bude naredjeno da to izvrse.
Noc Lejletul-berat ima vise imena: noc polovine sa'bana, noc oprosta, noc oslobodjenja, noc izlaganja djela, noc rasporeda i odluke. Boziji Poslanik je rekao: "Kada nastupi 15. noc sa'bana, provedite je u nafili ( namazu ), a dan koji slijedi u postu." ( Ibn Madzdze )

Neka Vam je ova noc oprosta, noc oslobodjenja, noc izlaganja djela, noc rasporeda i odluke mubarek sa dovom da Allah dz. s. pomogne svima nama, a posebno muslimanima u Ceceniji, Palestini, Iraku i svugdje sirom svijeta da se oslobode tlacitelja i nasilinika.

LEJLETUL-BERAT MUBAREK OLSUN
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

27

Četvrtak, 30. Septembar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

ALLAH RAZI OLSUN BURAS. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

28

Bice ovo poseban Ramazan za mene po tome sto cu prvi put provesti ga sama jos gore je sto cu i za bajram opet biti sama ;(

29

Ramazan nam je sve blize i blize, spremajte se polako ;).

@ Arhitetkinja: Bujrum dodji za Bajram kod mene :).
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

30

Petak, 01. Oktobar 2004

Pink hvala na pozivu insahllah ako ostanem ovde do bajrama vraticu se na tvoju ponudu Ja zelim da te upoznam.

Za sismisa Hvala i tebi sto si ipak bio drug nisi me javno uvredio ali iskreno da ti kazem ne mogu da razumem smisao i motiv slanja onakve poruke preko privatne poruke: Po drugi put zahvljujem ti se sto si to barem skriveno uradio.

Uopse me nisi uvredio 8) sta vise uzela sam to za smesno :))

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

31

Petak, 01. Oktobar 2004

Efektivno nista nisi skontala...
'Ajd molim te kopiraj i moju poruku tu da narod i vidi sta sam pisao,da ne pomisle sta znam ja.

A taj fenomen mi je poznat,i ako je redak.Srecom.

Izvite sto se ne drzim teme,al' ovo me malo drmnu...

Social bookmarks