Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Ponedjeljak, 19. Maj 2003

Ultrazvuk!!!

Jednostavno fenomenalno!!!!!

Juce sam posla sa sestrom( koja svakog trenutka ocekuje bebu) kod lekara na njen redovni pregled ... i po prvi put u zivotu sam videla to malo, ljupko , slatko zivo bice koje se tumara i prevrce po njenom stomaku ....bila sam fascninirana, prosto sam stajala pred monitorem i divila se tom predivnom ljudskom bicu koje ce za nekoloiko nedelja plakati u mom narucju .....
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 19. Maj 2003

... insallah .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Srijeda, 21. Maj 2003

Nek je sa hajirom

Da bude zivo zdravo i da bude primer ljudskosti i postenja :] :] :]
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

boshnjak1

Početnik

(10)

Datum registracije: 20.05.2003

• Poruku poslati

4

Srijeda, 21. Maj 2003

a sta da nije napredne medicine,
tu skoro je jedna moja kona bila na ultrazvuk, kad tamo joj dr kaze da se ona vrpca omotala bebi oko glave ili ruke nisam siguran, nakon tretmana to se sve vratilo na svoje.

kaze dr, da nije Allah dao ultrazvuk porodjaj se ne bi mogao izvesti kako treba.

imal ko da mi rekne nesto vise o tome

?(
[SIZE=2]otud odovud mali boshnjo opet kuci ide...plojovic@yahoo.com :klanja: [/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

5

Srijeda, 21. Maj 2003

Citirano

Orginalno od boshnjak1
kaze dr, da nije Allah dao ultrazvuk porodjaj se ne bi mogao izvesti kako treba.

imal ko da mi rekne nesto vise o tome?

O cemu? O porodjaju, ultrazvuku, Allahu dz.s. ili o tome kako je Allah dao ultrazvuk?

6

Srijeda, 21. Maj 2003

@ ed & @juskos : hvala momi :9 Insallah ce biti sve kako treba ...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

7

Srijeda, 21. Maj 2003

HVALA MOMCI htedoh reci ali se pretipkah :O

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

8

Srijeda, 21. Maj 2003

:)

A ime? Nista ne javljas za ime. Koje ste izabrali?

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 21. Maj 2003

Ultrazvuk

Pozdrav za sve prijatelje foruma, a posebno za mog velikog druga Juska. Još jedan veliki pozdrav za Pink, i nadam se da će sve biti InsAllah u redu sa bebom i da će zdrava stići na svetlost dana.
Ali, pošto sam ja moderator ovog foruma o zdravlju moram odreagovati i malo uozbiljiti priču, jer se svede samo na čestitke i zahvalnice, što je naravno lepo, al da malo i pojasnimo tu priču o ultrazvuku i o razlogu Pink-ovog slavlja.
Ultrazvučna dijagnostika, danas već predstavlja jednu rutinsku dijagnostičku proceduru, koja je nekada davno, kada sam ja bio još u srednjoj školi, bar u Pazaru bila pravi hit, a trebalo ja pravo čudo da se čovek pregleda na ultrazvuk, pa su za to pacijenti često odlazili u veće i bolje opremljenije centre.
Elem, ultrazvučni aparat je sklop nekoliko elemenata, od kojih je najznačajniji tzv. PIEZOELEKTRIČNI kristal, koji odašilje ultrazvučne talase određenom brzinom u spoljašnju stedinu ( to je ona dobro znana sonda kojom se vrši pregled ), ti ultrazvučni talasi se prostiru kroz različite sredine na svom putu ( vazduh, vodu ), ali se veoma teško probijaju korz čvrste materije, pa se zato odbijaju i ista ona sonda ih hvata nazad. E sada na osnovu kompijuterskih proračuna i raznih merenja i operacija stvara se slika koju vidite na monitoru.
E sada, znači sve što je sredina tipa vazduha, vode na ekranu prestavljena je tamnom do crnom, bojom, a ono što je čvršćeg stanja je bleđe na ultrazvulno monitiru, jer ne prolaze zraci kroz njega već se manje ili više odbijaju, pa se zato kamenci u ž. kesici vide kao beli...
Moram da prekinem, nastavak sledi...
Pozdrav

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

10

Srijeda, 21. Maj 2003

Pozdrav, i nek mi ne zamere oni koji se malo bolje razumeju u ovu oblast, ovaj prvi post je proizvod nekih osnovnih i najprostijih činjenica o ultrazvuku.
Ultrazvuk se danas koristi kko u dijagnostičke, tako i u terapijske svrhe, što znači da je njegovo korišćenje u medicini dovedeno na visok stepen.
Pozdrav

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 22. Maj 2003

Ultrazvuk iz licnog iskustva

Ja nisam ljekar ali imam dosta iskustva sa ultrazvukom s obzirom da sam prije nekoliko godina bila trudna sa bliznacima i tada sam ostala zapanjena kakve sve mogucnosti otvara ultra zvuk. Dakle kada sam bila trunda osam sedmica vec pomocu ultrazvuka su vec znali da nosim blizance i mogli su vidjeti puls kod dva emriona. kada sam bila trudna deset sedmica uz pomoc ultra zvuka su ispitali zadebljanje na vratu embriona, odnosno ultrazvuk im je omogucio da vide da zadebljanja nema, sto je znatno umanjilo sansu da mozda nosim bebe sa nekim poremecajem. Nadalje, kada sam bila trudna 15 sedmica prosla sam ultrazvucnu provjeru u trajanju od sat vremena (sto je sve snimljeno na video kazetu) i tada se vec moze vidjeti sve kod embriona, brojali smo prste, komore u srcu, kicmu, mozak, sve, sve, to je nevjerovatno. jedna moja prijateljica je uz pmoc ovog ispitivanja u 15 sedmici otkrila da djete ima zeciju usnu, a moja druga prijateljica je otkrila da embrion ima problema sa kicmom). Dakle kad sam bila 15 sedmica trudna znala sam da su moje bebe potpuno zdrave. kada sa bila u 5 mjesecu trudnoce opet sam prosla ultrasound kako bi ustanovila da se bebe razvijaju normalno, aosim toga ovdje gdje ja zivim se praktikuje ljekarski pregled jednom mjesecno uz pomoc ultrasounda se moze ustanoviti priblizna kilaza i duzina embriona. nevjerovatno. Stvarno je medicina otisla daleko. I jos jednom Pink cestitam.

12

Četvrtak, 22. Maj 2003

Pozdrav svima
@hadzied: Veliki pozdrav za tebe :) Znas ja sam temu zapocela nekako spontano u trenutku sam samo napisala sta osecam. Potajno sam ocekivala da ce mi neko reci nesto vise o ultrazvuku,uopste o fenomenu razvoja ljudskih bica ..... Hvala ti sto si pomenuo nesto od toga.

@ ed: ne znam za ime ovo dvoje cute kao jos razmisljaju... apropos imena sta je sa imenom Ermin? Je li muslimansko?

@Berta: Hvala, hvala prenecu cestitke mojoj sestri :)

Sorry admin sto se usudjujem da "setam" oko zapocete teme

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 22. Maj 2003

Citirano

Orginalno od pink @ ed: ne znam za ime ovo dvoje cute kao jos razmisljaju... apropos imena sta je sa imenom Ermin? Je li muslimansko?/QUOTE]
Ups, gdje me nadje. Nemam pojma. Imas li onu knjizicu sa spiskom imena? Ako nemas vidjet cu da se informisem, ako je hitno.

A znaci musko je :) . Neka, neka. Jedan moj prijatelj bi stalno govorio: Kad se dijete radja najbitnije je da je zdravo i da je musko :D .

Nego, kad vec govorimo o ultrazvuku ja ti imam pozamasno iskustvo sa njim. Tako je pred teci porodjaj moje zene doktorka gledajuci na ultrazvuk tvrdila da ce biti zensko. Izadjemo iz ordinacije a zena sva sretna sto ce najzad dobiti cerku. Ja joj kazem: 'Sacekaj samo pa ces vidjeti da je ipak musko. Fino se vidjelo, ne znam sta bi doktorki.' Zena me pogleda u smislu: 'Eh, ti znas bolje od doktorke specijaliste.' I naravno, bi musko :) .

14

Četvrtak, 22. Maj 2003

samo da je zdravo i da je musko?

Ha ha ha ed moradoh malo da se nasmijem, oprosti.
Samo se zapitah sta bi se desilo sa ljudskim bicima ako bi se radjala samo zdrava muska deca? Ustvari pitam se dokle bi se radjala i ko bi ih radajo? :D
Imam tu knjizicu, u njoj ne stoji to ime, a poznajem toliko Ermina da me sve to malo zbunjuje :O
Bicu ti zahvalna na informacijama.

Nego opet ja lutam oko teme ...sorry admin :]

veliki pozdrav svima
pink

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 23. Maj 2003

He, he. I ja sam se dobro nasmijao kada sam cuo prvi put.

Ermin izgleda nije ime koje pripada muslimanskoj tradiciji. Evo preko puta mene sjedi moj kolega iz Iraka i kaze mi da u arapskom svijetu ima krscana koji se zovu Ermini, Ermani, Armeni i da ta imena poticu iz Armenije ali da nema muslimana sa imenom Ermin.

Mi smo isto muku vidjeli kada smo djeci davali imena. Zena bi izasla iz bolnice a dijete bez imena. Nismo mogli da se dogovorimo. Tek na prijavljivanju damo mu ime. I uvijek je bilo po zeninom :( .

Ima zaista puno lijepih imena iz muslimanske tradicije tako da nema potrebe za ovim sumnjivim. Na primjer: Muhamed, Hasan, Husein, Ahmed, Abdurahman, Davud, Imran, Ibrahim, Mûsa, Seid, Zeid, Zijad, Usame, Adem, Ismail ... sjetit cu se jos nekih insallah :)

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

16

Petak, 23. Maj 2003

Ime

Mislim da je ime jako vazna stvar. Ime covijek nosi cijelog zivota i ja licno vijerujem da ime utjece na karakter i na sudbinu covijeka. Zato prije nego sto dijete dobije ime, sacekajte prje da se rodi, onda vidite koje bi mu ime moglo odgovarati. Isto tako vazno je znati i znacenje imena, jer kako rekoh ja vjerujem da ime u velikoj mjeri odredjuje karakter i sudbinu covijeka. Mislim da je vazno da dijete dobije specificno ime kako ne bi bio jedan od mnogih Musa, Husina itd. I jos nesto, ne treba se previse mijesati roditeljima oko izbora imena. Mozemo sugerisati ali nikako nametati, zato mi imamo sansu kada dobijemo svoju djecu. Evo moje sugestije:
Nadir (znaci izuzetan, rijedak, odabran). javi koje su mu ime dali

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

17

Petak, 23. Maj 2003

Amir

Sjetih se jos jednog muslimanskog imena koje mi se jako dopada, Amir (znaci princ)

18

Petak, 30. Maj 2003

Narode !!!! :) Danas sam postala tetka( po drugi put) :D :D :D :D :D

Mali je jutros u 8:49h dosao na ovaj svet. Zdrav je , citav je samo mu jos ime fali, ali valjda se uskoro odluce i u vezi toga :):):)
Aman kako je sladak, a samo spava :]

I'm so happy today :D :D :D :D :D

P.S. Hvala svima vama koji ste sugerisali i davali predloge za ime.

@ admin: oprosti sto se ja ovako javno veselim, nadam se da se neces ljutiti :)

Pozdrav svima

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

19

Petak, 30. Maj 2003

Nek je mali ziv i zdrav, a tvoje veselje ti ne moze niko uskratit.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

20

Petak, 30. Maj 2003

@ admin :Dankeschön!

Social bookmarks