Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

21

Srijeda, 16. Novembar 2005

Pa mnogo je lakse studirati kada ti recimo na testu nude opcije pod a,b,c i d ,sto rade na faxovima u Austriji.
A studiranje na stranom jeziku nije uopce tesko,tako mi rekose mnogobrojni moji prijatelji koji su pozavrsavali fakultete sirom nase planete Zemlje :)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

22

Citirano

Orginalno od galaksija
Pa mnogo je lakse studirati kada ti recimo na testu nude opcije pod a,b,c i d ,sto rade na faxovima u Austriji.

To bas i nema nekakve veze jer nisu svi testovi Multiple Choice. Uostalom takvih testova ima i kod nas, zar ne?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

23

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Orginalno od galaksija

To bas i nema nekakve veze jer nisu svi testovi Multiple Choice. Uostalom takvih testova ima i kod nas, zar ne?

Ne znam gdje mislis `kod nas` posto takvih testova na faxovima ovdje u BiH nema.Usvojena je Bolonjska deklaracija ,ali se uopce ne koristi onako kako bi trebalo pa se studenti bune jer zele upravo takve testove (zaokruzivanje tacnih odgovora pod a,b,c i d),kako se i ocekivalo usvajanjem te Bolonjske deklaracije.No,profesori jos uvijek koriste stari sistem ispitivanja i od B. deklaracije prisvajaju samo ono sto njima pase.

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

24

BiH jeste prihvatila Bolonjsku deklaraciju ali to ne znaci i trenutnu primjenu iste. Za potpunu primjenu Deklaracije potrebne su odredjene reforme koje su i zapocete a BiH-Univerziteti su se obavezali da ce sve odredbe Deklaracije poceti primjenjivati do kraja 2010. Neka studenti prisabure do tada :D .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

25

ed-e bil ti prisaburio jos jedno 5 godina do 2010? :D Sta da rade ti studenti u medjuvremenu, 5 godina nije malo?

galaksijo nema potrebe da te citiram jer nam postovi na istoj strani, jedan blizu drugog stoje i niko corav nije.
Rekavsi "kod nas" imadoh na umu nas u SCG .
U zavisnosti od fakulteta koji se studira postoje razliciti nacini, vrste i oblici ispita / testova ( pismeni, usmeni, teorijski, prakticni, multiple choice, sa ocenama, bez ocena, sa credit points, bez CP itd. ) ali sam poprilicno ubedjena da ne postoji ni jedan jedini fakultet (bar ne u DE ) koji mozete zavrsiti odgovarajuci na svakom ispitu zaokruzivanjem jednog od vise ponudjenih mogucih resenja. Ko ti je to rekao, malo se je nasalio sa tobom.

P.S. Studirala si u Austriji pa znas to sto pricas/ tvrdis?

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

26

@pink
Odavde 60 % osoba odlazi na studiranje u Bec i Graz.Najvise ih odlazi zbog medicine,jer smatraju da je daleko lakse zavrsiti medicinu u Austriji,nego u Tuzli.

27

Aha, dakle ti nisi studirala medicinu u Becu to drugi neki studenti, njih 60%. Zanimljiv podatak, odakle ti?
Gde je " ovde" ?

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

28

Citirano

Orginalno od pink
Aha, dakle ti nisi studirala medicinu u Becu to drugi neki studenti, njih 60%. Zanimljiv podatak, odakle ti?
Gde je " ovde" ?

Slucajno se bavim takvim statistickim podacima,tako da znas odakle mi dolazi taj podatak.
Na zalost ja nisam studirala u Austriji.Rekla sam da ima 60 %mladih koji odlaze iz mog grada tamo i najvise se zanimaju za medicinu (znaci ne zanimju se svi za medicinu,ali vecina da).
`Ovdje`da prevedem:Gradacac.Ovjde je veoma popularno studiranje u Austriji,vec godinama!
Eto tako da znas.
Toliko.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

29

Preuzet citat:

Citirano

Orginalno od Sting Lady

Prema Bolonjskoj deklaraciji trenutno radi Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru.

Bas me interesuje da li postoji neka komisija koja obilazi Univerzitete kako bi se uvjerila u dosljedno sprovodjenje onoga na sta su se obavezali.

Kako kazu kod nas ;) , povjerenje je dobro, kontrola je bolja.

30

Ponedjeljak, 19. Decembar 2005

Citirano

Orginalno od galaksija

Slucajno se bavim takvim statistickim podacima,tako da znas odakle mi dolazi taj podatak.
Na zalost ja nisam studirala u Austriji.Rekla sam da ima 60 %mladih koji odlaze iz mog grada tamo i najvise se zanimaju za medicinu (znaci ne zanimju se svi za medicinu,ali vecina da).
`Ovdje`da prevedem:Gradacac.Ovjde je veoma popularno studiranje u Austriji,vec godinama!
Eto tako da znas.
Toliko.

Svaka tebi cast ako se namerno ili slucajno bavis izradom i proverom statistika u tvom gradu i raspolazes takvim podacima, no moja znatizelja nije zadovoljena, a bojim se da ni moje pitanje nije dobilo validan odgovor. Dakle, da bih verovala u nesto potrebne su cinjenice. Jedna osnovnih cinjenica pri navodjenju i baratanjem bilo kakvim podacima/ statistikama jeste navodjenje izvora istih. Crno na belo. Nije da ti ne verujem na rec, nego cinjenicama verujem malo vise.

Neces valjda da pricamo o podacima koje si nekad, pre desetak godina,citala u nekakvim novinama ?

Usput tema je Univerzitet u NP-u.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

31

Utorak, 20. Decembar 2005

Nemo je bre zlostavljat pink dopravi je :]
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

32

Petak, 24. Februar 2006

Citirano

Orginalno od Sting Lady

Prema Bolonjskoj deklaraciji trenutno radi Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru.

Da se jos jednom osvrnem na ovaj citat. Juce sam imao susret sa prorektorom Univerziteta u Novom Pazaru, prof dr. Saitom Kacaporom koji ovih dana boravi u Njemackoj i upitao ga za primjenu Bolonjske deklaracije na ovom Univerzitetu. Rekao mi je da je to jedan dugotrajan proces koji je za sve Univerzitete sa prostora bivse Jugoslavije pravi izazov. Taj proces ce sigurno trajati dosta dugo. Obzirom da se ovdje radi uglavnom o borbi sa starim navikama kod procesa primjene Bolonjske deklaracije u prednosti su mladi Univerziteti kao sto je Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru.

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

33

Petak, 24. Februar 2006

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Sting Lady

Da se jos jednom osvrnem na ovaj citat. Juce sam imao susret sa prorektorom Univerziteta u Novom Pazaru, prof dr. Saitom Kacaporom koji ovih dana boravi u Njemackoj i upitao ga za primjenu Bolonjske deklaracije na ovom Univerzitetu. Rekao mi je da je to jedan dugotrajan proces koji je za sve Univerzitete sa prostora bivse Jugoslavije pravi izazov. Taj proces ce sigurno trajati dosta dugo. Obzirom da se ovdje radi uglavnom o borbi sa starim navikama kod procesa primjene Bolonjske deklaracije u prednosti su mladi Univerziteti kao sto je Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru.

Koliko je meni poznato Bolonjska dekleracia skoro nigdje nije u potpunosti zazivjela, jer se neki njeni dijelovi dovode u pitanje.
Svjedok sam, da je univerzitet na kojem studiram odbacio da do daljnjeg implementira Bolonjsku dekleraciju iz straha, da bi time oslabio kvalitet i opao rejting univerzitetu.

No za nase prilike Bolonjska dekleracija je veliki napredak, mada u sustini ona daje samo okvir organiziranja studija, a ne i standarde o nastavnom gradivu.
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

34

Petak, 24. Februar 2006

Bolonjska deklaracija nije nigdje u potpunosti zazivjela jer nasi profesori nemaju blage veze sta je TO.I dalje se koristi stari PLan i Program i dalje se polagaju ispiti na isti nacin kao i prije i zaista ce tesko biti nasima utuviti u mozak novi metod.
Mislim da je Bolonjska deklaracija uvedena jer to NEKOME ko je na vrhu odgovara.Studentima i onim koji zavrse fax po toj deklaraciji nece donijeti nikakvu novinu,na zalost ...i dalje ce biti sve isto...i dalje ce biti nezaposlenih sa VSS spremom i dalje ce se kupovati radna mjesta i diplome....sve po starom....

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

35

Petak, 24. Februar 2006

Selam!

Neko ovdje spomenu da je na Internaciolalnom univerzitetu sprovedana Bolonjska deklaracija,pa bih voljela, posto nisam bas u toku, da mi neko objasni na koji nacin konkretno je sprovedena, kako izgledaju ispiti, predavanja i slicno. Cula sam da predavanja nisu obavezna. Je li to tacno?
Unaprijed hvala.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

36

Petak, 24. Februar 2006

Osnovne stavke Bolonjske deklercije

- sekvencijonalno studiranje iz dva dijela, undergraduate i graduate;

- prvi dio studija bi trajao tri godine i zavrsavao bi se bachelor-diplomom, a na to bi se nadovezivao drugi dio, koji bi sa prvim ukupno trajao 4-5 godina;

- ukidanje usmenih i multiple choice ispita, znaci da ostanu samo pismeni, osim u smjerovima, gdje je usmeni nezamjenjiv;

- uvodjenje obavezne prakse;

- uvodjenje takozvanog credit-point sistema, skupljanja malus- i bonus-poena;

- vecina nastave nebi bila obavezna.

To su ukratko neke od bitnijih stvari bolonjske dekleracije, e sada koliko su one implementirane na IUNP, to neka nam pojasne studenti sa tog univerziteta
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

Hasasin

Početnik

(10)

• »Hasasin« je muško

Datum registracije: 03.09.2005

• Poruku poslati

37

Nedjelja, 26. Februar 2006

Evo kao student Univerziteta mogu nesto vise reci o samom studiranju na njemu i Bolonjskoj deklaraciji.I sam sam se interesovao za diplomu poslije trece godine i rekli su mi da nema problema da je uzmem,ali posto prosvetni sistem republike Srbije jos nije uveo Bolonjsku deklaraciju kako treba,priznali bi mi tu diplomu kao diplomu vise skole tj. bio bih inzenjer umjesto diplomirani inzenjer.Usput da napomenem da po Bolonjskoj deklaraciji ne postoje zvanja kao inzenjer i dipl. inzenjer vec samo Bachelor of Sciense-ekvivalent diplomiranom inzenjeru,Master of Sciense-Magistar i PhD ili doktorat.Tako je u Hrvatskoj koja se doslovce uvela Bolonjsku deklaraciju.Inace nastava je super organizovana,na mom fakultetu tj. fakultetu za informatiku i informacione tehnologije.Ucimo najsavremenije stvari u svijetu programiranja u hardvera i profesori se stvarno trude da prezentuju gradivo najbolje sto mogu.Jeste puno tesko savladat te stvari u potpunosti ali eto trudimo se da barem osnovu savladamo kako valja a poslije kad zavrsimo i pocnemo posao nadam se da cemo se bolje usavrsiti.Inace ove ostale stavke se primjenjuju skoro u potpunosti sem prakse koju bi trebalo da imamo u zadnjem semestru.Imam obicaj da kazem da ako ovaj IUNP izbaci makar dva ili tri dobra strucnjaka za posao da je opet veliki hair od njega.
Bolje je biti sto godina milioner,nego deset dana siromasak

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

38

Nedjelja, 26. Februar 2006

Esselamu alejkum

Evo ja studiram arapski jezik i knjizevnost na IUNP, i mislim da je super. Imamo malo predmeta, oko 4 po semestru od kojih se neki , sto nam omogucava da se maximalno posvetimo onome sto smo izabrali da studiramo. Imamo obavezan engleski kao strani jezik sa mogucnoscu da uzmemo jos jedan jezik.
Nastava arapskog nam se odvija na arapskom jeziku, predaje nam doktor arapskog iz libije koji ne zna nas jezik, tako da kad tad moramo progovorit taj arapski, dok nam na vjezbanjima asistent sve pojasnjava sto nam nije jasno, na nasem jeziku :) Nadam se da ce biti hajr od ovoga :)

seeker

Početnik

(10)

Datum registracije: 18.01.2006

• Poruku poslati

39

Ponedjeljak, 27. Februar 2006

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Sting Lady

Taj proces ce sigurno trajati dosta dugo. Obzirom da se ovdje radi uglavnom o borbi sa starim navikama kod procesa primjene Bolonjske deklaracije u prednosti su mladi Univerziteti kao sto je Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru.

... na kojem rade stari profesori sa starih univerziteta.

Ovo je Turska, Muamere!

Hasasin

Početnik

(10)

• »Hasasin« je muško

Datum registracije: 03.09.2005

• Poruku poslati

40

Utorak, 28. Februar 2006

Koji se naravno moraju pridrzavat novog nastavnog plana i nacina rada...
Bolje je biti sto godina milioner,nego deset dana siromasak

Social bookmarks