Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško
  • »björn« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 11. Septembar 2003

hoces da ti to izstampam i na papir? :D
da ne zaturis negde ;)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

22

Četvrtak, 11. Septembar 2003

Citirano

Orginalno od ed
Ovo u konkretnom slucaju znaci da tebe niko ne primorava da uzmes onu koju ne volis vec se ti trebas potruditi da nadjes sebi onu koja odgovara tvojoj filozofiji zivljenja koja je ista filozofiji zivljenja tvojih roditelja. A filozofija zivljenja ti je islam. Ako se u zivotu budes kretao u takvim krugovima nece ti biti problem da nadjes takvu djevojku, da je zavolis i da ti roditelji budu razi. Ako pak nadjes onu sa kojom ti u zivotu nece biti omogucen nastavak po pomenutoj filozofiji zivljenja, onda je normalno da neces dobiti pristanak roditelja i oni u tom slucaju imaju potpuno pravo na veto. Ukoliko pak nadjes djevojku koja je o.k. a imas peh da ti roditelji (ili makar jedan od njih) bude naopak (sto je rijetkost ali je moguce) i nemaju valjanih razloga da ti zabrane zenidbu odredjenom djevojkom u tom slucaju njihov veto biva ponisten od strane kadije (u slucaju da si u Pazaru onda bi to bio muftija) i brak ti je sasvim legalan.

Citajuci prethodni citat primecujem neke nelogicnosti.

Pre svega mislim, onako cisto prakticno, roditelji nisu u stanju da daju veto. Ako jesu, onda bi me bas zanimalo kakav veto ili uslov su u stanju da izreknu a da bi kadija bio u stanju da ga ponisti.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

23

Subota, 13. Septembar 2003

Pozdrav za sve prijatelje foruma...

Nebih se složio sa pokretačem teme da je neka uobičajena praksa da se u Pazaru baš mnogo pitaju roditelji u vezi odabira partnera za brak.

Moguće je da deca žele, uslovno rečeno, pristanak, da ne kažem blagoslov roditelja u vezi budućeg životnog sapunika, ali to nije u većini slučajeva prelomno, jer ipak na kraju dobiju pristanak roditelja, ako ih i pitaju, jer roditelji sami idu linijom manjeg otpora i da ne kvare sreću svoje dece u braku koji još nije ni počeo, bez reči sa zebnjom u srcu daju svoj pristanak.

Čitajući ove postove, mogu reći da svi po malo idealizujete stvari, što mi se ne sviđa, jer niko se ne usuđuje da kaže, da je najviše onih slučajeva, gde niko nikoga ne pita o tim stvarima, što je i najlogičnije, jer ako neko misli da posle izvesnog vremena provedenog u vezi sa budućim supružnikom, da može sa tom osobom stvoriti porodicu i da će taj brak funkcionisati, čemu onda tražiti dozvolu, i na taj način potencialno iskomplikovati situaciju, jer se neko može naći da oponira odluci dvoje zaljubljenih.

Hteo bih da dam jednu digresiju, na ovu temu, elem, po meni je bitno prokonsultovati starije, pri tom mislim ne samo na roditelje, već i na starije članove uže ili šire familije, zbog jedne stvari:

Jednom prilikom na predavanju iz medicinske etike, prof dr. J. Marić je govorio o genetici i nasleđivanju, pri čemu je govorio o tome, kako mladi ljudi ne konsultujući svoje starije, uzimaju partnere iz porodica koje su opterećene nekom hereditarnom bolešću ili anomalijom, gde je on tada rekao, da se ranije puno više gledalo poreklo supružnika, i da se od strane starijih(roditelja), nije dozvoljavalo da se uzimaju supružnici iz tako opterećenih porodica... Predavanje je bilo zanimljivo, mislim da se i danas u našoj sredini govori o ovim stvarima...

Neznam,šta vi kažete na ovo, ipak je ovde stvar više materijalističke prirode, za razliku od Ed-ovog "filozofskog" gledišta, ali nije baš za zanemarivanje.

Pitanje: da li u ovakvim situacijama prihvatiti savet roditelja i ne uzeti osobu koju volite, samo zbog toga što je neko u njenoj daljnoj rodbini bio bolestan od neke teže bolesti ili imao nekakvu telesnu manu??? Pozdrav

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

24

selam alejkum

Mozda ce ovo sto cu reci zazvucati malo grubo, ali, moj dedo bi imao obicaj reci: I konj kad se kupuje gleda mu se porijeklo. Ljubav jeste divna i mogu samo zamisliti kako je udati se za nekoga koga volis, ali ljubav je isto osjecaj koji treba hranu, bez koje brzo izhlapi. Ehsad, insan kad se zaljubi je fakat slijep, ne vidi ono sto ostali ljudi vide, i zato mislim da je roditeljska pomoc i savjet dobro dosla, jer, nema tog roditelja koji ce te na zlo navratiti. Bolest u porodici kod izabranika/ce je jako skakljiva tema. Na jednom tasu vage stoji ljubav i ljubljeni/a, a na drugom stoji bolest, bolesno potomstvo, brige, sekiracija i belaj cijeli zivot... mislim da to svako treba sam odluciti.
I am a woman above everything else

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

25

slazem se kad je u pitanju bolest i slicne stvari da treba biti jako pazljiv i poslusati ako je to moguce.u svim drugim situacijama mislim da izbor treba biti slobodan.
pa hadzided moguce i da nije toliko prisutno,manje vise u pravu si bude onako kako to dvoje mladih hoce jer niko nikoga nemoze drzati pod kljucem.uostalom oni ce ziveti jedno sa drugim a i sve je u zivotu rizik...i preci ulicu je rizik..pa i brak.neki budu uspesni a drugi se opet zavrse razvodom,to je zivot i realnost mozda i nebi bilo zanimljivo da je drugacije ;)
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

26

Srijeda, 01. Oktobar 2003

"Ozeni se na brzinu, kajaces se natenane"
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

27

Srijeda, 08. Oktobar 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Pa najbolje je konsultovati Kur´an i Sunnet i nachi tamo kako to ide sa samim nalazenjem partnera i odnosima prema roditeljima obje strane. Dakle, tamo ima sve rijesheno fino i onako kako je najbolje po nas. E jedino ako chovjek pomisli da che on to bolje i pametnije, ja ne bih.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

28

Pozdrav!

Pomaze Bog braco i sestre!

Sto se tice mesanja rodiltelja u odabir zivotnog partnera mislim da je glupo pricati o tome zato sto je Bog stvorio coveka kao razumno bice koje moze da razmislja.
100 % sam protiv mesanja roditelja u odabir zivotnog partnera zato sto svaki covek najbolje zna ko mu najvise odgovara.

Naravno ako covek misli da nije dovoljno sposoban treba pustiti pametnije da to odrade umesto njega.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

29

sve ima svoju granicu pa i mesanje.savet da ali odluka ne.kako neko drugi moze znati bolje od mene samog ko meni odgovara za brak? 8o

Selmica

Učenik

(10)

• »Selmica« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

30

Ponedjeljak, 13. Oktobar 2003

Sto se mene tice, vazno mi je misljenje mojih roditelja. Jer kad razmislis oni su sve prosli. Da nebi gresila, tu su oni da me savetuju.

Desilo mi se vise puta, da sam bila sigurna da sam ja u pravu i da oni gresu, ali kasnije, kad se sve sabere, opet su oni bili u pravu. Onda da nebi imala da him se suprostavljam bez potrebe onda hi poslusam... :]

A sto se tice udaje, ta je tema pocela da se vrti u nasim diskucijam. xx( Ali kad bi mogli da je zaboravu bar jos jedno 3-4 ili 5 godina... Kao i svi roditelji oni samo mi zele naj bolje MA DA JE JOS RANO, PRE RANO.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

31

Srijeda, 22. Oktobar 2003

U zivotu svakog pojedinca od posebnog znacaja su tri dogadjaja: rodjenje, zenidba (udaja), smrt. Covjek ne moze odluciti o casu rodjenja, ni smrti, ali moze i mora odluciti s kim ce osnovati porodicu. Naravno treba potraziti savjet od starijih. Ko ce nas bolje posavjetovati od nasih roditelja? Oni nam zele najvise dobra.

Cesto susrecemo ljude koji i ne znaju zasto su s nekim sklopili brak. Neki kazu da je to bila "ljubav na prvi pogled". Neki duguju svoj brak mjesecini koju nisu sami posmatrali ili pak romanticnoj pjesmi, koja je dva usamljena srca dirnula na isti nacin. Mnogi brakovi, sklopljeni nakon povrsnog poznavanja na osnovu fizicke privlacnosti predstavljaju vrstu igre na srecu, u kojoj samo od hiljadu ucesnika dobija.

Pri izboru bracnog druga, treba paziti i voditi brigu o osnovnim osobinama izabrane osobe koje cine covjeka covjekom ili necovjekom. Po mom misljenju osnovne osobine o kojima treba voditi racuna prije sklapanja braka su: moral (na prvom mjestu), nasljedne osobine, porodicno porijeklo. Svakako, treba birati osobu za brak koja je istog ili bar slicnog obrazovanja, da pripada istom drustvenom polozaju. Ako izabranik/ca poseduje pozitivne nabrojane osobine, roditelji nece imati nista protiv da sklopite brak sa takvom osobom.

Ranije ( kada su nase nane i djedovi trebali stati na "ludi kamen") izbor bracnog druga cesto je bio prepusten roditeljima kandidata, tako da bi oni prihvatali bez pogovora bracnog druga. Iako je ovaj nacin izbora bracnog druga za danasnje vrijeme prevazidjen, jer savremene mlade generacije imaju sasvim drugacija mjerila i ukus od svojih oceva, ali pri tome treba imati na umu da brak nije samo potpuno licna stvar pojedinca, vec duboko zadire u porodicne odnose. Zato je nuzno i pohvalno pri izboru zivotnog partnera upitati roditelje za savjet.
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

32

sarah drugim recima da ti roditelji nadju muza jelde :D
neka hvala.. :rolleyes:

33

Slazem se misljenjem koje je Sarah iznela o ovoj temi.

Citirano

neka hvala..

@ björn : Jok muza! Tebi valjda zenu treba da nadju :) ( mala sala, ne zameri , ok?)

Sellam
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

34

pink no problem baby :D nece meni niko nista trazit :D
a pitanje za saru bese...nismo svi nazalost iz begovskih porodica.znam puno brace i sestara iz losih porodica gde je otac naprimer alkoholicar i gledajuci prema tome niko ih nebi hteo a oni su izuzetni stvarno i kao vernici i kao ljudi.sa druge strane znam puno seronja i pokvarenih osoba koje dolaze iz 'dobrih porodica'.pa ti meni definisi termin 'dobra porodica' i objasni kako ovo sto sam naveo moze biti? hvala unapred.
a jos nesto sam primetio.a blagos meni :D kako su mi svi na forumu poslusni ma roditeljima rijec nisu povratili masallah sve sami andjeli sa neba sisli :D

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

35

Evo specijalno za bjorn, u vezi sa ovom temom jedna hicaja iz Sandzaka :D (ne zameri, ok?)

Ranije je u sandzackim krajevima bio obicaj da momku isprose djevojku, a da je on prije toga nije ni vidio, kao ni ona njega. Njihovo prvo vidjenje bivalo je na svadbi, u djerdeku. Tako jedan mladozenja udje u djerdek i zatece desetak opremljenih zena, sve mladih, pa nije znao koja je od njih nevjesta. Ali, kako koja zena odlazila, govorila bi:
- Ejvala, hanuma Elfija.
Na kraju su ostale dvije, od kojih je jedna bila lijepa, a druga ruzna. Mladozenja se ponada da je ona lijepa njegova nevjesta. No ubrzo i ona rece:
- Ejvala, hanuma Elfija.
Mladozenji se nije ostajalo pa i on rece:
- Ejvala, hanuma Elfija! - i zdimi na vrata.

Sta mislis za ovakvu varijantu? ;)
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

36

Neki roditelji zele kroz ceo zivot da uticu na svoju decu, sve to sa dobrim misljenjem, jer oni zele sve najbolje za svoje dete. Odmah im odrede koju ce skolu da upisu, koju ce nastavu da pohadjaju, koji ce fakultet da izaberu, pa mozda i bracnog partnera. Neki se roditelji maksimalno mesaju u izbor deteta, dok se neki mesaju samo u odredjenim situacijama. Stavise, roditelji koji se nimalo ne mesaju, njih nije ni briga sta ce njihovo dete da radi, i tek ce da obrate paznju na njega kad ponavlja razred i navuce se na drogu.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

37

Četvrtak, 23. Oktobar 2003

pa muki u pravu si.to su dve krajnosti,a najbolja je sredina.
sarah ma nema problema jes da mi nisi odgovorila na pitanje ali cu poslusati tvoj savet pa ako mi se ne svidi mlada a ja cu na vrata :D
posto si ti meni ovako lijepu hicaju spremila staja da tebi posaljem :) hmm jednu razglednicu iz danas hladne svedske mozda:) cuvaj se.mahsuz selam iz svedske

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

38

Roditelj nikad nemoze da ti bude dusmanin. Roditelji moraju da savetuju svoju djecu, da ih sprece losih stvari i da ih izvede na pravi put. Otac i Majka su sve to prosli sto je sada pred nama. Ako sada Otac ili majka, uopste nisu zadovoljni sa "buducom" snahom ili "buducim" zetom, onda je bolje popricat sa roditeljima, zasto su protiv toga braka ili te veze, i dobro razmislit o svemu. Mi smo mladi, i kad se covek zaljubi, on postaje slijep, nevidi neke stvari sto su ocigledne. Coveku se cini da je ljubav dovoljna za zivot, a ustvari nije, jer brak je veliki korak u zivotu, i treba razmislit sa kim kreces na taj put. Roditelj zna svoje djete i normalno zna koji tip coveka ili zene pase svojem detetu. Neskodi potrazit koji savjet kod svog oca i majke. Svaki roditelj zeli srecu i najbolje svojem djetetu.
Naravno da ima roditelji koji preteruju i mozda grijese u nekim stvarima, al ipak posle svega, mogu reci, da svaki put kada sam poslusala savjet Majke, nikad se nisam pokajala.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

39

Ada pa,dobra je ta tradicija nasa...to je meni i jedina mogucnost da se ozenim...da me buduca pre tog' ne vidi...

o|

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

40

E moja Prolazzznice, naravno da roditelj moze da ti bude dusmanin, samo ti nisi upoznata sa tim, nisam ni ja, a ni mnogi nisu, hvala Bogu, a onima sto jesu neka Bog pomogne. Kad moze da ima puno lose dece, koja rade dosta losih stvari, zasto ne moze biti losih roditelja? Pa koliko si samo puta cula da roditelji zlostavljaju decu, ili koliko dece ne poznaje svog oca ili majku, jer su ih ostavili kad su bili mali. I ti roditelji nisu dusmani?!
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

Social bookmarks