Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško
  • »björn« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

61

Petak, 07. Novembar 2003

mnogo lijep post brate da te Allah dz.s nagradi. :)
prepustimo se Svevisnjem pa ce i ta voznja u camcu insallah proci dobro.Allah dz.s je milostiv robovima svojim :) u to sam ubedjen :) sad opet ako podje naopako ko zna zasto je to dobro :) kao mumini mislim da je najbolje na usvojimo nacelo 'slusam i pokoravam se' a izbacimo ono 'zasto Boze?' to je moje vidjenje stvari,sta ti mislis brate? :)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

62

Petak, 07. Novembar 2003

Brak je umjetost a sa osjecajem za umjetnost se covjek radja. Slazem se da je musliman duzan da se pokorava Allahu i Njegovom Poslaniku.
Zato su tu i dove i pomoc od Uzvisenom da nam da hairli bracnog druga i da u tom drugu imam hair i berecet. Ramazan je divna prilika za to.
Postoji i jedan nafile namaz kojeg mozemo iskoristiti kada se radi o velikim odlukama u zivotu kao sto je zenidba.
Taj namz klanjamo zamolimo Allaha s.v.t.a., da nam da isaret kroz san da li je ovaj nas izbor i odluka ispravni.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

63

Petak, 07. Novembar 2003

secam se samo da mi je babo govorio

"sine ako se rodis siromah to ti je od Allaha,
a ako se ozenis siromah to ti je od pameti".
malo za promenu

64

Petak, 07. Novembar 2003

@ hadalj : Secam se da nam je tvoj babo cesto ponavljao ovu recenicu. :D
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

65

Subota, 08. Novembar 2003

a sta znaci 'ako se ozenis siromah'
hvala na tumacenju :D
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

66

Subota, 08. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od hadalj
"sine ako se rodis siromah to ti je od Allaha,
a ako se ozenis siromah to ti je od pameti".

ja sam to čuo kao:
"Ako ti je babo siromah to ti je od Allaha,
ako ti je tast siromah to ti je od pameti :)"

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

67

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Sta sve neces cut od ovog hobbsa. Samo jos da nadje malo vremena za kulturu i bice pravi car :)
Podlo AAaaA? :rolleyes:
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

68

Citirano

Originalno od hobbes

ja sam to čuo kao:
"Ako ti je babo siromah to ti je od Allaha,
ako ti je tast siromah to ti je od pameti "

Nije ni ovo prvo od Allaha,i taj babo se ozenio za nekog!!!

Stoga bi pouka glasila:Ako ti je babo pogresio od pameti,nemoj ti napraviti istu gresku!!

Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

69

Esselamu alejkum!

Pravi roditelji (roditelji uceni, u islamu, cestiti) su duzni da uticu pozitivno na djecu, prije braka a pozeljno bi bilo na lijep i mudar nacin i kada se njihovo djece ozene ili udaju.

Crazy mami

Početnik

(10)

• »Crazy mami« je žensko

Datum registracije: 03.01.2004

• Poruku poslati

70

Nedjelja, 04. Januar 2004

citam vas...jako zanimljivo vi ste sve manje vise rekli al ste koliko sam ocijenila svi govorili sa gledista djeteta a malo je onih koji govore u ime roditelja.
Ja imam dete i prvo cu se potruditi da ga vaspitam na pravi nacin,a to sta ce on raditi sa svojim zivotom toje njegova stvar.Ja ga mogu savjetovati i usmeravat,saslusat njegovo misljenje i potrudit se da ga shvatim jer ja njega na osnovu svog iskustva mogu razumjet a on mene ne.Da ne dubim previse...
Zelela sam sa vama podijelit jednu pjesmu

Vasa djeca nisu vasa djeca.

Ona su sinovi i kceri ceznje
zivota za samim sobom.

Ona dolaze kroz vas, ali ne od vas,

I premda su sa vama, ne pripadaju vama.

Mozete im dati svoju ljubav,
ali ne i svoje misli,

Jer, ona imaju svoje misli.

Mozete okuciti njihova tijela,
ali ne njihove duse,

Jer, njihove duse borave u kuci od sutra,
koju vi ne možete posjetiti,
cak ni u svojim snima.

Mozete se upinjati da budete kao oni,
ali ne trazite od njih da budu poput vas.

Jer, zivot ne ide unatrag
niti ostaje na prekjucer.

Vi ste lukovi s kojih su
vasa djeca odapeta
kao zive strijele.

Mi kao roditelji smo tu da ih pre svega volimo i vaspitavamo a oni nisu masine kojima mi mozemo komandovat.Imaju svoja osjecanja,razmisljanja koja ako su mladji il neiskusniji ne znace da manje vrede.Ako celog zivota budemo odlucivli o njihovim sudbinama,cinimo im medvedju uslugu ne dozvoljavajuci im da samo pronadju vlastita iskustva i pre svega sebe.
Ono sto sam ja cula po sjeveru Crne Gore-komentari kao"Jer sam ti ja majka,i ja bolje znam.Ja sam te rodila i ja sam gazda..."-gadi mi se od takvih stvari...

p.s izvinjavam se ako ovaj post nije upisan kako treba sto se tehnickih stvari tice,a i na duzini posta wow

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

71

Srijeda, 07. Januar 2004

dobra je ta knjiga iz koje je pjesma preuzeta.:) steta sto nema vise takvih na nasem jeziku.

nikica

Početnik

(10)

• »nikica« je žensko

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

72

Četvrtak, 08. Januar 2004

mesanje roditelja u svoj brak stvarno smesno s jedne strane a, s druge strane vrlo korisno.
odobravam mesanje roditelja samo kao pomoc npr. da taj brak ne bi propao zbog mnogih(uglavnom nezrelih) gluposti...........itd........
najodlucniji postupci u nasem zivotu najcesce su nepromisljeni

no-name

Početnik

(10)

• »no-name« je muško

Datum registracije: 12.01.2004

• Poruku poslati

73

Utorak, 13. Januar 2004

roditelji i zene

pravo da vam kazem tek sam pre nekoliko nedelja to prvi put cuo kod mojih roditelja. u 27godina prvi put i valjda je to zbog situacije u kojoj se ja nalazim(ne sam ja ali sad za mene pricam).
na jednu stranu se roditelji boje kad si u inostranstvu da se nezaljubis u nekoga sto nema nista sa tvojom kulturom ili verom. u tome se snjima slazem da je lakse sa zenom naseg kraja nego tudjog(puno stvari odüpadaju i puno konflikta se preventivno mogu iskljuciti), ali kad covek nema svoje pored sebe nemoze se nista.
ja se prvi put u zivotu za nekoga stvarno interesujem ali nemam pojma sta ce biti; sa 17 18 godina nerazmislja se puno ali kad dodje vreme za nesto ozbiljno moras biti uveren u tome.
kad covek zivi po Evropi i kad vidi da je svaka treca familija rastvljena uci ga za sebe i tako da se vrati prica majke sto je rekla "sine iz tvoga kraja je najbolje , puno stvari ce ti u zivotu biti lakse narucito za decu".
ali sta ce biti sa tom curom sto sam upoznao?Allah zna; ja ne!!! nikad nisam ziveo i ponasao se kao u zadnjem mesecu ali nadam se da ce to nesto i ostati i biti za dugo vreme; ali svaka cast roditeljima na kraj krajeva se JA zenim i ja cu sa tom zenom ziveti a ne moji roditelji.
fino je kad covek dobije "preporuku" ali sta ce od te preporuke posle biti izmedju decka i cure to samo Bog zna; tako da ja mislim: treba se familija postovati i treba se na starije slusati ali na kraj trebaju to dvoje zajednicki put, jezik i ljubav naci jer ce posle deca njihovo naslediti a ne ono od DEDA i BIKE.
ZIVOT TREBA ZIVETI SA POSTOVANJEM JER ON NEDA SVAKOME SVE STO NEKO ZELI NEGO STA ZASLUZI!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

74

Utorak, 13. Januar 2004

pa nece roditelji ziveti sa tom zenom odn. muskarcem.zato i svako ima pravo konacnog izbora.

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

75

Srijeda, 21. Januar 2004

Ma ljubav te nista ne pita, ni tebe ni roditelje ni nikoga :)) Sta nam?!.......... Mislim da se treba konsultovati sa roditeljima ali im i ne dozvoliti da nam oni smi izaberu bracnog partnera, jer ako se njima svidja i ima sve predispozicije koje bi oni (roditelji) zeleli ne mora da znaci da se mi mozemo sloziti sa tim njihovim izabranikom :)
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

76

Srijeda, 21. Januar 2004

manager (o)

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

77

Srijeda, 18. Februar 2004

Izbor brachnog druga

Sjetih se jedne priche, kad je majka govorila sinu kako treba da nadje bolju djevojku, od jedne koju je vech nashao, pa kako treba da bude vishe hasulj, i brate da bude ljepsha, a sin majci odgovara:
"Ada mamo, da mi ti je dat ove moje ochi da je pogledash, ONA JE NAJLJEPSHA NA SVIJETU"

Istina je to, ali sam i ubijedjen da roditelji nikada neche svome djetetu uchiniti nazao u odabiru brach. druga, jedino ukoliko je "pohlepa" u pitanju (pr. kako su nekad davali djevojke za bogata starca), toga danas fala bogu nema.

Josh danas tolika sloboda da roditelj kaze:
"Nit chu ti je birat', nit' chu glas da ti chujem" :)) 8o (o)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

78

Srijeda, 18. Februar 2004

jes vala to za one koji zive sa roditeljima :D za nas koji nismo u zajednici to ne vazi hehe sala mala :]

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

79

Utorak, 24. Februar 2004

Nekada roditelji vide upravo ono sto mi ne vidimo,slepi od ljubavi pa posle aj kuku majko sta ja ovo uradih.Mozda i nije tako lose,sta vise,dobro je porazgovarati sa njima o tome.
Pazi koju igru igras.

Piskota

Početnik

(10)

• »Piskota« je muško
  • »Piskota« je zabranjen

Datum registracije: 13.10.2005

• Poruku poslati

80

Subota, 15. Oktobar 2005

Mislim najgora je stvar kada se roditelji mijesaju sto se tice braka i bracnog partnera. X( a pogotovo kad se djete rodi pa imena djece... X(
meni su dali ime Erna X( vlaško ime X(
dobro.. smiju se mijesat sto se tice kad smo djeca pa prve simpatije momke.. naravno svaka majka zeli da zna s kim joj je djete...zar ne.. ali mislim ipak.. kada to "djete" odraste.. roditelji se ne smiju mijesat. Pa bez obzira zele li nam dobro.. ionako nece oni s anjim zivijeti vec cu ja. Kao i sto se tice mjesanja u odabiru imena za djecu X( , sta se oni imaju tu mjesat.. nece njih na sudnjem danu prozivat, vec mene :)
tako da... tu kod mene posotji odredjena granica.. ;)
On je jedan,Allah najbolje zna a mi znamo samo onoliko koliko je On htio da znamo, ON najbolje poznaje nase duse i ON zna sta je dobro po nas. :klanja:

Social bookmarks