Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško
  • »teolog« je autor ove teme

Datum registracije: 20.04.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 20. April 2004

Vaša razmišljanja o Svemogućem Bogu

Pozdrav za sve ucesnike foruma.

Pocinjem sa tredom koji ima kratak, ali najsadrzajniji moguci naziv - Bog...*
Pozivam sve na forumu da govore - ko je Bog u koga veruju...
Ukljucicu se sa svojim stavom i dozivljajem kada bude trebalo...

teolog

* - Naslov promijenjen. Vidi objasnjenje // ed

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 20. April 2004

Mislim da bi ti kao pokretac teme trebo da zapocnes svojim dozivljajem,nacinom iskazivanja pokornosti,gledanja na Stvoritelja i sl.
Malo mi dodje lose da postavim pitanje na koje cekam da mi odgovore da bih ja odgovorio,jer bar u ovoj temi nema prepisivanja ....
Peace !!!!
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 21. April 2004

Posto je jedan clan foruma eksplicitno trazio da ja pocnem, shvatajuci to kao jedan vid dobrodoslice, krenucu prvo sa kratkim predstavljanjem - tako nalazu pravila lepog ponasanja ali i egzistencijalnih postulata. Dakle, pravoslavni sam hriscanin, a na vasem forumu sam prisutan da bih izneo hriscansko vidjenje Boga, sveta i coveka. Razlog toga je sto sam iz razgovora sa mnogim muslimanima primetio koliko imaju pogresne predstave o hriscanstvu (krscanstvu, kako ga najcesce zovete), verovatno zato sto se islamski teolozi postavljaju uglavnom prema rimokatolicima ili protestantima, koji su u poslednjih deset vekova od kako su izdvojeni u velikoj meri izgubili cistotu vere, sacuvanu u okrilju Crkve od Istoka (Pravoslavlje). Zamolio bih potencijalne ucesnike u temi da se trude da budu sto konkretniji, jezgroviti i kraci, da bi svi mogli da je prate.

Prvo, treba da se slozimo oko nekoliko stvari. Dakle, da li se slazete sa sledecim konstatacijama :

-Bog moze biti samo jedan - samim tim samo jedna vera moze nositi punocu istine.
-Nas odnos ka Bogu mora biti od najvece vrednosti po nas same - sekularizovane sredine ne moze biti. Covek ili je hladan ili topao prema veri.
-Iz vere u Boga, odnosno iz nacina na koji covek veruje proizilaze odlucujuce egzistencijalne posledice po njegov zivot, jer to i jeste pitanje zivota i smrti. Nije svejedno da li je covek musliman, budista ili hriscanin, gledano iz perspektive implikacija koje vera ima na zivot onoga koji istinski veruje na nacin na koji veruje.

Da li se slazete sa pomenutim konstatacijama - ukoliko je odgovor potvrdan mogu krenuti u dalju analizu, zajedno sa vama.

Do vaseg odgovora

teolog

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

4

Srijeda, 21. April 2004

Nije svejedno da li je covek musliman, budista ili hriscanin, gledano iz perspektive implikacija koje vera ima na zivot onoga koji istinski veruje na nacin na koji veruje.-rece teolog.

A ja rekoh njemu:
Ja se ne slazem u potpunosti sa tvojom konstatacijom da nije svejedno da li je covek musliman, budista iliti hriscanin.Za mene licno svejedno je koje je covek verske pripadnosti.Po meni, svaka vera, znaci apsolutno svaka vera je prava ukoliko coveka ne navodi na nesto lose...(neko zlo, mrznju, netrepeljivost) A smatram da takva vera koja coveka navodi na zlo i ne postoje.Za takve stvari pretpostavljam da postoje sekte....
Znaci svaka vera je prava ukoliko stiti coveka od negativnih uticaja i ako ne zagovara mrznju prema drugima, razlicitih od nas (bilo to po verskoj ili nekoj drugoj pripadnosti).
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

5

Srijeda, 21. April 2004

Allah nema svoju suprotnost da bi Ga kroz nju spoznali... Bozije svjetlo stalno iluminira i On nema sjene..... Zato i kazemo da se Allah skriva od nas zbog svoje prevelike iluminarnosti i svoje stalnosti.

Nasa obuzetost uzrocima skriva od nas Uzrocnika..... kao na pr. onaj ko se, kada mu dostave djelo nekog autora, zabavi ispitivanjem vrste pisma, znacenjem, a zaboravi njegovog tvorca.

U prirodi stalnosti je da prikriva istinu- stalno kretanje lifta prikriva od nas njegovo kretanje. Tek kad stane shvatimo da je bio u pokretu.

Slicno ovome i Bozja stalnost skrivena je od nas Njegovom prisutnoscu. Njegova prevelika blizina udaljava ga od spoznaje, dok Ga prevelika pojavnost skriva. On je skriveniji od najskrivenijeg jer je On vidljiviji od najvidljivijeg. Skriven je od nas samo zastorom strasti koji smo navukli na svoje oci."

Ibni Ataullah es Sekenderi kaze:

"Ako bi Ga nesto zaklonilo ono bi Ga i sakrilo..... Ako bi On imao pokrivac onda bi i Njegova egzistencija bila ogranicena. Bog je daleko od toga da ima nesto sto Ga ogranicava i sputava.

Isto tako, niko od nas ne vidi zjenicu oka svoga zbog toga sto nam je previse blizu.

Boga nije potrebno dokazivati. Svijet je predmet sumnje i njega treba dokazivati. On se dokazuje Bogom. Svijet postoji pomocu Njega, a ne On pomocu svijeta. Oni koji traze Boga pomocu dokaza to su ljudi s velom, koji vide kosmos, a ne vide Tvorca kosmosa."

"A kada je On isceznuo da Ga treba dokazivati?" (mustafa mahmud)

"Vrhunac u spoznaji onih koji su spoznali Allaha je

nemoc njihova da spoznaju Allaha....."

(Ahmed Behdzat)

"Nema toga prirodnog ucenjaka koji moze spoznati sve o biti samo jedne musice i njenim osobinama, a kamoli da sazna sustinu Bozijeg bica."

(Bekon)

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

6

Četvrtak, 22. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog

-Bog moze biti samo jedan - samim tim samo jedna vera moze nositi punocu istine.

Bog je zaista samo jedan, i zaista samo jedna vjera nosi punocu istine, tj samo je jedna prava. Tu se slazemo. Ono sto je karakteristicno (samo) za Islam je da kaze da je Jedan Bog (Allah) Taj koji je i vama poslao objavu, kao i onima prije vas, te znaci da vjerujemo prakticno u istog Boga, ali je vase vjerovanje (kako nas Kur'an poducava) od strane mnogih iskrivljeno (a idalje se u Kur'anu kaze da ima i medju vama vjernika koji ce nagradu dobiti jer losa djela nisu cinili). Jedna stvar je neprihvatanje poslednje Bozje objave (Kur'ana), a druga iskrivljivanje Bozje recji (Biblije... kako ti kazes vecinom od rimokatolika, ali u pocetku ste bili jedni a i tad se iskrivljivalo ono sto je zapisano), a treca je sjvesno prikrivanje istine (koja se nalazi u Objavi) a sto su cinili jevreji..

Osobina Bozja koju ti je naveo Muhammed alim naziva se APSOLUTNOST!!! Neogranicenost vremenom i prostorom. Malo je krenuo stopama Mustafe Mahmuda koji dokazivanjem postojanja govori o nenuznosti dokazivanja, ali ni to nije zgoreg za one koji ne veruju. Obzirom da cemo pretpostaviti da ovdje svi verujemo u postojanje Boga (Jednog Jedinog) izvucicu onaj bitni dio iz Alimovog posta i upitati tebe (teolog) da nam kazes ti malo o poimanju Apsolutnosti Boga? O apsolutnoj jednoci.. o apsolutnoj moci.. Neogranicenosti.. Savrsenosti? Jel tome ide u prilog pridruzivanje druga ili ogranicavanje telom? Pojasni nam kako ti (vi) to vidis (vidite) da bi mogli konkretnije i mi da odgovorimo..
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 22. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
Dakle, pravoslavni sam hriscanin, a na vasem forumu sam prisutan da bih izneo hriscansko vidjenje Boga, sveta i coveka. Razlog toga je sto sam iz razgovora sa mnogim muslimanima primetio koliko imaju pogresne predstave o hriscanstvu...

Drago nam je da je dosao neko ko ce clanove ovog foruma upoznati sa autenticnim pravoslavljem. Mada smo i do sada imali nekoliko clanova pravoslavaca ciji nastup se sveo na nekoliko jeftinih misionarskih trikova u sta se mozes i sam uvjeriti ako malo prosetas ovim podforumom. Vjerujem da to nece biti slucaj sa tobom i nadam se da ce tvoj nastup koliko toliko ispraviti sliku o pravoslavlju koju smo mi upoznali preko pravoslavaca tokom svih minulih ratova ili poput pravoslavaca o kojima nam govori ovaj slucaj. Vjerujem da je hajir u ovom tvom javljanju, kako za nas tako i za tebe.

Citirano

Prvo, treba da se slozimo oko nekoliko stvari. Dakle, da li se slazete sa sledecim konstatacijama :

-Nas odnos ka Bogu mora biti od najvece vrednosti po nas same - sekularizovane sredine ne moze biti. Covek ili je hladan ili topao prema veri.
-Iz vere u Boga, odnosno iz nacina na koji covek veruje proizilaze odlucujuce egzistencijalne posledice po njegov zivot, jer to i jeste pitanje zivota i smrti. Nije svejedno da li je covek musliman, budista ili hriscanin, gledano iz perspektive implikacija koje vera ima na zivot onoga koji istinski veruje na nacin na koji veruje.

Da li se slazete sa pomenutim konstatacijama - ukoliko je odgovor potvrdan mogu krenuti u dalju analizu, zajedno sa vama.

Slazemo se. Idemo dalje.

p.s. Ernade, teolog je do sada sve u pravu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 22. April 2004

Citirano

Orginalno od ed
Slazemo se. Idemo dalje.

Ja se ne slažem...

Ne slažem se sa naslovom teme - jer isti je postavljen tako kao da je to tema o kojoj čovek može dati konačan i definitivan odgovor, kao da je čovek taj koji je stvoritelj Uzvišenog Stvoritelja a ne obratno, kao da je to tema na koju mi ljudi možemo dati odgovor a ne samo svoje razmišljanje...i pokazati svoju bogobojaznost, poštovanje i veru u Boga dž.š.

Ne slažem se ni zbog toga što onako kratak naslov ne izražava ni minimum respekta koji smatram nužnim pri samoj pomeni Njegove Veličine i Svemoći

Ne slažem se ni zbog toga što onako nesrećno odabran naslov, na startnoj strani proizvodi ovakve efekte:

Citirano

Bog (sans)
Estagfirullah

Citirano

Bog (ed)
Estagfirullah

Citirano

Bog (teolog)
Estagfirullah

Citirano

Bog (ernad)
Estagfirullah

Citirano

Bog (fingersbroken)
Estagfirullah

Citirano

Bog (Rifce Golup)
Estagfirullah
...

Citirano

Bog (apologet)
Estagfirullah

uvek kada je prilog u ovoj temi poslednji u podforumu Religija, a složićete se... da to baš uopšte nije lepo videt... makar i usled nemarno ili pak nesrećno odabranog naslova...

Apelujem na moderatora i pokretača da nađu neko novo rešenje za naslov teme.

Moj predlog je: Vaša razmišljanja o Svemogućem Bogu
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 22. April 2004

Po prvi put, odkako sam clan ovog foruma, se usudjujem da se suprostavim sans-ovom misljenju. Nadam se da ce mi oprostit. Mislim da je nevedena asocijacija malo preterana i da niko od nas nebi posmislio, da je otvarac teme ili neki drugi clan smatrao sebe za Boga (tobe ja rabbi).

Moja licna asocijacija, kada cujem ime Boga je - Opsti, Dobrocinitelj, Milostivi. Stvoritelj svijeta, Njemu pripada svo postovanje, samo Njega obozavamo.

Do sada se u potpunosti slazem sa teologom.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 22. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
Dakle, pravoslavni sam hriscanin, a na vasem forumu sam prisutan da bih izneo hriscansko vidjenje Boga, sveta i coveka. Razlog toga je sto sam iz razgovora sa mnogim muslimanima primetio koliko imaju pogresne predstave o hriscanstvu (krscanstvu, kako ga najcesce zovete), verovatno zato sto se islamski teolozi postavljaju uglavnom prema rimokatolicima ili protestantima, koji su u poslednjih deset vekova od kako su izdvojeni u velikoj meri izgubili cistotu vere, sacuvanu u okrilju Crkve od Istoka (Pravoslavlje). Zamolio bih potencijalne ucesnike u temi da se trude da budu sto konkretniji, jezgroviti i kraci, da bi svi mogli da je prate.

Mozda si opravdano odsutan, ali kad se ponovo javis, mogao bi nam iznet jos nesto od toga sto si primetio u razgovoru sa muslimanima. Opet, postavlja se pitanje i sa kojim si to ljudima razgovarao? Mislim da na ovom forumu ima dosta razumnih muslimana pa mozes uporediti svoja dosadasnja iskustva sa onim koji ces steci ovde.
Smatram da ti nije cilj da samo pustis nas da pricamo i posle citas, jer ako je to tvoja namera, ovde ima dosta tema o islamu pa ih mozes pogledati da ne bi opet kucali isto.
Ja se takodje slazem sa onim sto si do sada izneo. Ja sam puno razgovarala sa Pravoslavcima i imam neka iskustva, ali pusticu da ti kazes jos nesto, pa da vidimo koliko su nam iskustva slicna ili razlicita.
Pazi koju igru igras.

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 22. April 2004

Ernade,
preskocio si ono `gledano iz perspektive implikacija...`. I meni je svejedno da li je neko musliman, budista iliti hriscanin u smislu da postujem svakog kao ljudsko bice i sto je najbitnije (a sto jedino hriscanstvo nosi - proveri) svakoga gledam kao svoga bliznjeg, bas kako je Hristos svojim ucenicima i aminovao. Ono o cemu sam ja govorio su same posledice po zivot onoga koji veruje na nacin na koji veruje - uzvesi u obzir samo razlicite eticke postulate svake od religija ovo je cista stvar. Ed je recimo saglasan sa tim stavom, a verujem i ostali.

Muhammed_Alime,
lepe misli, a mnoge od njih recene na slican nacin i od strane hriscanskih bogoslova prvih vekova. No odakle to da ste na kraju dodali Bekona, klasicnog predstavnika empirizma (mozda i rodonacelnika u Evropi)? Nije moj cilj bio da se zasipamo sa citatima, vec da razgovaramo, otvoreno. Ako cemo samo pricati, a niko nikoga nece slusati, onda ovaj forum gubi smisao.

fingersbroken,
za tebe je Bozja objava Koran, za mene Biblija - sigurno cemo doci i do toga, odnosno autenticnosti i bogonadahnutosti pomenutih spisa. Ukoliko zelis mozemo pokrenuti i posebnu temu, nije problem, pa mozemo izneti argumente. Ovde zelim da se drzimo druge teme. No postavio si mi pitanje u kontekstu apsolutnosti, kao atributa Bozjeg i ogranicavanja tela, verovatno aludirajuci na Isusa Hrista. Moram ti reci da samim tim sebi pravis problem - pa zar je Apsolutnom Bogu nesto nemoguce? Zar onaj koji otvara materice ne moze na Sebe uzeti telo - gde je tu Njegova neogranicena moc? Mozda je to samo problem za ograniceni ljudski um, ali za Boga sigurno nije. No ovde se treba zaustaviti, ovde je kljuc razrade teme. Naime, Islam na Boga gleda kao na Vecitog samca, monadu koja pored sebe nema niceg od vecnosti. Samim tim takav Bog nije Licnost, a jeste sustina. Kod hriscana je potpuno suprotno - Bog nije prvo sustina, vec Licnost, od vecnosti zajednica Licnosti Svete Trojice, zajednica ljubavi koja se poistovecuje sa postojanjem. To je nesto sasvim drugacije u odnosu na sve filosofsko-religijske ontologije - jedino hriscanstvo govori o pojmu Licnosti sa ontoloskog aspekta. Bog je za muslimane apsolutan i za hriscane je apsolutan, ali u potpuno razlicitom smislu. Kod hriscana to nije svedeno na neku apsolutnu sustinu - Bog je kod hriscana Licnost koja daje postojanje cak i svojoj sustini - Bog hoce da postoji i postoji. Kod muslimana je drugacije, jer sloboda nije izvor postojanja samom Bogu - njegovo postojanje odredjuje Njegova sustina, koja mu u tom slucaju dolazi kao datost - samim tim Njegova apsolutnost o kojohj si govorio se ukida. Apsolutnost Boga o kome govore hriscani je Apsolutnost slobode postojanja koja se poistovecuje sa ljubavnom zajednicom - Bog od vecnosti hoce da postoji i postoji, Otac od vecnosti radja Sina i ishodi Duha Svetog. Bog hoce da postoji i postoji, ne zato sto mu to odredjuju nekakvi atributi vezani za Njegovu sustinu vec zato sto njegova Licnost prethodi sustini. Ince, odgovarajuci na prigovor muslimanskih teologa na trojicnost Boga vizantijski bogoslovi su uvek odgovarali da je egzistencija Bozja u slucaju da je Bog sam od vecnosti neplodna kao kamen. Inace, moj licni stav prema muslimanima je da imaju ulogu u Bozjem promislu o svetu. Ocekujem tvoj odgovor.

Ed,
hvala na dobrodoslici, nadam se da uspevam da svedocim autenticno pravoslavlje. Sto se vladike Atanasija tice, on ima takav temperament da poneki put nesto kaze u brzini sto ne misli - o tome ti mogu svedociti mnogi Muslimani iz Trebinja ili Romi sa Kosova kojima je pomogao. Drago mi je da si se saglasio sa mojim premisama - dalje sam razradio temu u odgovoru fingersbroken.

Sans,
neka onda naslov teme bude Misli o Bogu ili Vera u Boga. U redu?

HaNuMa_78,
samo pozdrav

kiki,
moju nameru sam izneo - da svedocim Crkvu od Istoka na forumu koji se zove Religija - u tome ne vidim nista lose. Pogotovo zato se itekao moramo upoznati s obzirom da smo Bozjim promislom upuceni sa zivimo jedni pored drugih a poneka i jedni sa drugima.

Trudio sam se da budem jezgrovit i da gadjam u sustinu teme, pa pozivam i ostale ucesnike foruma na isto.

Pozdrav za sve
teolog

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 22. April 2004

ja ne bi da diskutujem o temi, jer nesto ni nisam neki strucnjak a ni nemam neku inspiraciju, samo htedo da kazem da procitah sve od pocetka do kraja i da mi se jako svide,
Prvo zelim da pozdravim teologa kao novog clana i pozelim mu dobrodoslicu, svidja mi se njegova otvorenpst i dobronamernost. Kada bi bilo vise ovkavih ljudi na svim stranama ne bi nikada bilo problema. Mozemo diskutovati uvek o nasim razlicitostima i ubedjenjima sve dok postujemo drugog kao licnost i uzimamo ga za naseg bliznjeg.
Moja religija a i ostale kolko sam dosad mogao svatit uce me o ljubavi, ljubavi prema Allahu i prema onome sto je on stvorio, ljubavi prema ljudima ma odakle dolazili i kakvi bili (sam da ne smrde :D ).
Zeleo bi da pozdravim i sve ostale koji uzese ucesce u ovoj diskusiji jer pokazase kako se moze biti drugaciji i diskutovati uz sve postovanje sugovornika. Zivi mi bili moji pametni.
malo za promenu

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 22. April 2004

Hvala na dobrodoslici, hadalj.

Odrastao sam sa muslimanima, dan danas imam puno prijatelja medju njima, mada ih ne vidjam cesto i nismo, posto smo svi posli svojim putem, onako kako je Bog hteo, valjda. Kao adolescent sam imao i devojku muslimanku, koju sam puno voleo. Ukratko, moj odnos prema muslimanima je bio sve, samo ne ignorantski i netrpeljiv. Licno bih sebe smatrao neostvarenim kao hriscaninom ako ne bih i u muslimanima video svoje bliznje, bas kao sto je Hristos opomenuo sa pricom o milostivom Samarjaninu.

Na zalost, danas vecina muslimana i hriscana previdjaju cinjenicu da su upuceni jedni na druge, da se moraju upoznati i postovati. Ne mislim na postovanje na nekom pijetistickom nivou, vec na postovanje licnosti kao takve. Srbi u odnosu na muslimane treba da se ugledaju na Svetog Savu, a muslimani na Mehmed pasu Sokolovica. To su bili izuzetni ljudi, siroki duhom. Voleli su ih i 'njihovi i tudji'.

Izvinjavam se sto sam odsupio od teme, ali i to je ljudski.

pozdrav
teolog

14

Petak, 23. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog

fingersbroken,
za tebe je Bozja objava Koran, za mene Biblija -

Za mene su Bozje objave obje knjige (to sam ti i pokusao vec reci) samo se nijedna ne zove tako kako ti pises. Bibliju cemo sloviti tim imenom zbog tebe, a bilo bi lepo da i ti iz postovanja prema drugima (koje drugi tebi ukazuju) Kur'an spominjes bez iskrivljivanja njegovog imena (jer radi se o nazivu ne o misljenju). U svakom slucaju kad spominjemo Kur'an mislimo na istu knjigu (u potpunosti), ali ti je ne smatras Bozjom objavom (a mi da), a kad spominjemo Bibliju, ako govorimo o Bibliji (kako se danas zove) onoj izvornoj, prvoj, objavljenoj onda znaj da je i ta za mene (nas) Bozja objava, jer to i u Kur'anu je zapisano. Ali ok.. necemo o tome, na tvoj zahtev (al sam morao kad si vec onu recenicu (a zbog mene) napisao..

Citirano

Orginalno od teolog

zar je Apsolutnom Bogu nesto nemoguce? Zar onaj koji otvara materice ne moze na Sebe uzeti telo - gde je tu Njegova neogranicena moc? Mozda je to samo problem za ograniceni ljudski um, ali za Boga sigurno nije. , a jeste sustina.

.
.
.

Bog je za muslimane apsolutan i za hriscane je apsolutan, ali u potpuno razlicitom smislu.

.
.
.

Kod hriscana je potpuno suprotno - Bog nije prvo sustina, vec Licnost .

Bogu nije nista nemoguce.. On kaze Budi i ono biva. Zato mu se ljudske mane i osobine (iz ljudskog neshvatanja) i ne pripisuju (to se zove sirk). Ono sto covek mora da uradi Allah ne mora.. tako i rodjenje i stvaranje su cinovi koje se odvijaju Bozjom voljom, al ne na ljudski nacin... Otelotvorenje Bogu ne da nije nuzno, vec apsolutnost vraca u okvire ljudskog shvatanja i samim tim mu gubi svojstvo apsolutnosti. Apsolutnost je stvar van domena ljudskog poimanja (i ostvarivosti) te je nepotrebno vracati je (apsolutnost) u telo coveka da bi joj se opet pripisala svemoc (ovde transformacije valjda???). To onda dodje apsolutnost koja nije apsolutnost al je apsolutnost samo sto je covek ne poima.. JEl to to??? Apsolutnost je onakva kakva jeste.. i nema joj mijenjanja da bi nama bila bliza (pa opet daleka). Najprikladniju sliku apsolutnosti mozes dobiti poimanjem matematike... (Al ne i ljudi.. ).

Bog nije licnost... Najblize su bili Elejci (od filozofa, a sto ne govori da neki od njih nije imao i neku vrstu objave) objasnjenju nekih epiteta Bozjih.. upravo te apsolutnosti (al su bili neposredni). Oni prije postanka svijeta kazu da je postojalo Apsolutno Sve (ili ti Bog). A njegova Apsolutna (vjecita) volja ucinila je da dodje do nastanka svijeta (i svega na njemu). (nadam se da se slazes da je svijet stvoren).

Bog nije licnost (pogotovu ne jer se termin licnost vezuje za ljudsku licnost). Licnost znaci premisljanja i razmisljanja koja su tipicna covjeku, i koja sa sobom nose menjanja odluke, ai moguce greske. Allah Svemoguci je slobodan od takvih stvari. Krasi ga Volja koja nije ista ljudskom razmisljanju. Sve sto nije jednostavno nije, a sve sto jeste jednostavno JESTE.. To je apsolutna vecita volja u kojoj je sve oduvjek bilo i sve oduvjek jeste, i ono sto je bilo i ono sto ce biti. (neogranicena pojmovima vremena i mjesta). Tako se i svijet i sve na njemu stvorilo onog momenta kad je tom vjecitom voljom bilo predvidjeno (ovo ti je odgovor na onu neplodnost ko kamen).

A sve ima ulogu u Bozjem promislu o svijetu.. ne samo jedni il drugi nego apsolutno sve.. Jer nije se nista nepredvidjeno desilo, niti nesto takvo moze da se desi. Jednostavno sve se desava Voljom Bozjom (ovo me neces mozda u startu razumeti pa mozes prokontati kao povrsni fatalizam, ali polako.. ne mogu odjednom to predociti.. jer nejasnoce se otklanjaju tek kad se pojave :).

Toliko zasad.. ako ti sta nije jasno molim te ne preskaci nego pitaj da razjasnimo (pogotovu ako mislis da je neispravno). Ja ti kazem da filozofija ISlama je toliko koherentna da joj ne mozes naci ni jednu jedinu protivrecnost... Polako.. uverices se ako budes imao strpljenmja..

Pozdrav.. do sledeceg javljanja..

P.S. Sve napisano je iz licnog razmisljanja (normalno stecenog od nekud). Ako se dotice nekih konkretnih detalja (koji bi se trebali pozvati na nesto konkretnije) preporucujem ti da pitanje uputis Ed-u, jer je puno 'potkovaniji' od mene..
mogu ja da se potpisem i bolje...

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

15

Petak, 23. April 2004

Citirano

Odrastao sam sa muslimanima, dan danas imam puno prijatelja medju njima, mada ih ne vidjam cesto i nismo, posto smo svi posli svojim putem, onako kako je Bog hteo, valjda. Kao adolescent sam imao i devojku muslimanku, koju sam puno voleo.

U tome je znachi fora,ja se sve vreme pitam kako je ovaj teolog dobar,pa tolerantan,kad ono vidim "mi" umesali prste...naravno,shalim se teolog ;) ;) ;) nema ljutish,ha? ;) ;) ;)

Sad da se malo uozbiljim i da pozdravim ovu tvoju temu,nachin na koji si je zapocheo i na koji je dosada vodish i naravno tebe.Ali se i ja neslazhem sa naslovom iste,jer nam chini mi se i nije zajednichki.Mi,ili barem ja,cheshcje u skoro 95% slichajeva upotrebljavam drugi naziv,Allah dz.sh.,a i izgleda mi nekako "jednostavno" tako da mi je blizhi sans-ov predlog.

A shto se tiche same teme za sada ne bih imao sta da kazem,jer sve sto sam i mislio,ti je rekao fingers s'tim sto je on to nekako lepshe napisao,upakovao nego sto bih,chini mi se ja.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 23. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
Ed,
hvala na dobrodoslici, nadam se da uspevam da svedocim autenticno pravoslavlje. Sto se vladike Atanasija tice, on ima takav temperament da poneki put nesto kaze u brzini sto ne misli

I ja sam izrazio nadu da ces uspjeti mada me tvoj apologetski stav prema Jefticu odmah u startu razocara. Ja se nadam da o pravoslavlju autenticnije govori reakcija izvjesnog Aleksandra na b92.

Kad vec rekoh apologetski stav, sjetih se na nasag clana apologeta . Poceo je isto kao i ti, otvoreno, reklo bi se iskreno ali sve sto je uspio je bilo da nam je pokazao nekakve slicice sumnjivog porijekla. Interesantno, i on je za topice ili teme upotrebljavao izraz tred . Nadam se da ne gazis njegovim stopama :) .

Inace, procitao sam misljenja vezana za naslov teme o cemu sam sa teologom vec razgovarao putem PM-a i tom prilikom mu dao svoje primjedbe. Nadam se da ni on a ni ostali nemaju nista protiv da prihvatim Sansov prijedlog: Vaša razmišljanja o Svemogućem Bogu. Ne nih vise da se zadrzavamo oko tog pitanja. Uostalom, pokretac teme po Statutu Foruma ima pravo da usmjerava diskusiju po svojoj zelji a mi kao ekipa cemo mu pomoci u tome.

Idemo dalje sa temom.

Andrija

Početnik

(10)

• »Andrija« je muško

Datum registracije: 23.04.2004

• Poruku poslati

17

Petak, 23. April 2004

... da se predstavim ...

Pozdravim sve ucesnike teme pod diskusiom i izvinjavam se unaprijed za bilo koje greske jer srpski nije mi materni jezik.

Zivim trenutno u Austriji, proucavam Slavistiku i veoma se zanimam za jugoistocnu prostoriju. Od 15 do 22. Maja planiram provesti nedelju dana u Novom Pazaru sto je i razlog zasto sam naisao na ovaj forum i slucajno u posebnome na ovu tredu.

Dozvolite da se priklucim ovoj diskusiji kao - nazivamo to valjda "zastupnik trece strane" - jer bi se sam osmotrio Kriscaninom, dok pokusavam odgovarajuci postivati sve knjige od Alaha, Gospodara svjetova objavljene ukljucujuci Ku'ran, Tevrat, Sebur i Indzil. Ne verujem da je Alah Svemoguci jedan u troje nego Jedan je Jedini bez suparnistva.

Kazi Al Fatiha, ajeti 1-3 i 5 (Prijevod Ku'rana preko Besim Korkuta): "Tebe, Allah, Gospodara svjetova, hvalimo, Milostivog, Samilosnog, Vladara Dana sudnijeg, ... Uputi nas na pravi put". Slicno tome govori nam Sebur (Psalm 36:6, 8 10 prema Bakoticu): "Do neba je, Jahwe, milost tvoja, do oblaka je istina tvoja, ... Jer u tebi izvor je zivota, i mi svetlost preko tvoje svetlosti vidimo"

O Bogu Svemogucemu - barem je to moje misljene - mozemo samo to saznati sto on dragovoljno o sebi daje otkriti - i do nas bi stajalo prihvatiti ovo otkrice i prema tome oblikovati nase misljenje o njemu - inace bi covjek sebi stvorio lik o vrhovnom bicu, kad ne bi doslovno onda u prenesenom smislu - sto je strogo zabranjeno i u islamu kao i u Hriscanstvu: "Bdite nad sobom ... da ne gradite sebi lika rezanoga, slike od koje god stvari koje je Jahve Bog tvoj zabranio. Jer je Jahve Bog tvoj oganj koji spaljuje, Bog ljubomoran. (Pon. Zakon 4:23, 24, vidi i 5:8) (Da Ku'ran ne odobrava upotreba lika daje naslutiti 21 Sura, Al-Anbiya, ajet 51 i nastavni i cvrsto je dio Sun'ne i Hadithe, kad sam to ispravno razumio).

Ne mogu se slaziti s stavom, da Bog Svemoguci nije licnost: Dosta objava bas govore o Njegovim osobinama kao primjerice vec gore citirano: "Milostivi, Samilosni". Knjige prije objavljene pogotvo govore o najistaknutim obilezenju Njegovom: "... jer Bog je Ljubav" (1. Jovanova 4:8) ili "... kao sto otac sinove svoje zali, tako zali Jahve one koji ga se boje" (Psalm 103:13) Ako smatramo ove reci alegoricne ipak ostaje dojam da upotrebleni izrazi nose vest o pojedinacnom bicu sa zarkom interesom za Njegovo stvarstvo.

Hvala za Vasu paznju za sad.
Pozdravi s daleka

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

18

Petak, 23. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
No postavio si mi pitanje u kontekstu apsolutnosti, kao atributa Bozjeg i ogranicavanja tela, verovatno aludirajuci na Isusa Hrista. Moram ti reci da samim tim sebi pravis problem - pa zar je Apsolutnom Bogu nesto nemoguce? Zar onaj koji otvara materice ne moze na Sebe uzeti telo - gde je tu Njegova neogranicena moc? Mozda je to samo problem za ograniceni ljudski um, ali za Boga sigurno nije.

Mislim da nisi shvatio. Muslimani negirajuci mogucnost pojave Boga u ljudskom obliku ne negiraju Bogu Svemogucnost – istina je da je On Svemoguc - vec odbijaju jedno takvo stanje koje je neprimjereno Bogu. Evo zasto. Ako je Bog uzeo sebi tijelo to znaci da je sebi nametnuo potrebu, potrebu za jelom i picem, potrebu za odlaskom u WC. Mozes li da zamislis Boga koji ide u WC? Pa nek je uzvišen Allah, Gospodar svemira, od onoga što Mu pripisuju! (Kur’an, 21:22). Dakle, mi odbijamo sliku Boga po kojoj On ima fiziolosku potrebu. Na to jasno upucuje Kur’an kada kaze: Mesih, sin Merjemin, samo je poslanik - i prije njega su dolazili i odlazili poslanici - a majka njegova je uvijek istinu govorila; i oboje su hranu jeli . (Kur’an, 5:75) Dajuci Bogu epitet svemogucnosti u besmislenom kontekstu dovodis sebe u situaciju da budes lak plijen filozofa koji postavljaju pitanje: Ako je Bog svemoguc neka napravi kamen kojeg ni on sam ne moze podici. Ti pristajes na to da se Bog podvrgne zakonima koje je On napravio za covjeka. Boj se Boga, teolog.

Citirano

No ovde se treba zaustaviti, ovde je kljuc razrade teme. Naime, Islam na Boga gleda kao na Vecitog samca …

Izvini ali opet besmislica. Opet isti problem kao u prethodnom pitanju. Sta znaci biti samac. Ko moze biti samac. Pa onaj koji ima potebu da ne bude sam. Samac je stanje kojim se opisuje onaj ko normalno zivi u zajednici. Bog zivi Bozijim zivotom i ne zivi u zajednici poput covjeka i nema nikakvu potrebu za zajednicom. Da ima potrebu ne bi bio savrsen vec bi bio manjkav. A onaj ko je manjkav ne moze biti Bog!

Citirano

Bog nije prvo sustina, vec Licnost, od vecnosti zajednica Licnosti Svete Trojice …

Licnost? Persona. Osoba. Brojiva imenica. Licnost Svete Trojice. Sta je to Sveta Trojica? Pa dobro, jesu li tri ili je samo jedan? Tri tijela i tri glave. Jedna glava a tri tijela. Jedno tijelo a tri glave. Kerber :) (izvini na sali ). Teolog, masa konvertita koji su prihvatili islam a bili su krscani naveli su kao razlog za konvertiranje apsurdnost teorije Sv.Trojstva. Ta teorija je crkvena teorija ali ne i biblijska. Sad ces ti citirati Bibliju i pokusati da nategnes znacenje odredjenih rijeci. Jalov posao. Uporedi tu zamrsenu teoriju sa islamskim poimanjem Boga:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
1. Reci: "On je Allah - Jedan!
2. Allah je Utočište svakom!
3. Nije rodio i rođen nije,
4. i niko Mu ravan nije!"

Savrseno jednostavno i savrseno razumljivo , zar ne!

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

19

Petak, 23. April 2004

Fingersbroken,
kada kazes da otelovljenje Bogu nije potrebno apsolutno si u pravu - Bog nije uzeo ljudsku prirodu zbog Sebe, vec zbog nas - Hriscanstvo svet vidi kao tvorevinu Boziju koja je stvorena upravo zato da bi bila u vecnoj zajednici sa Bogom i time prevazisla smrt. Hristos, kao Sin Bozji, stoga i ulazi u istoriju i uzima ljudsku prirodu, ne prestajuci biti Bog, cime na najsavrsneiji nacin sjedinjuje nestvoreno i stvoreno. S tim u vezi, jedino kroz Hrista i u Hristu je moguce obozenje svega sto je stvoreno. Jedino u jedinstvu sa Bogom moguce je celoj tvorevini, a pre svega coveku, da se spase od smrti kojoj je kao kontigentno bice po prirodi stvari podlozan. Apsolutnost Bozja nije ukinuta time sto je Bog postao covek, naprotiv time je samo projavljena u sili. Sa druge strane, Bog se nije stopio sa covekom, vec kao sto rekoh, ujedinio obe prirode u jednoj Licnosti, Bogocoveka Hrista. Dakle, sjedinjenje priroda u Hristu je nesliveno, nepromenljivo, nerazlucno i nerazdeljivo.
Kada kazes da Bog nije licnost, treba da budec doreceniji i da kazes " Moj Bog nije licnost". Ur redu, a ja cu te pitati - ako nije licnost, kako opstis sa njim, kao ti poznajes Njega i obratno, On tebe? Posto si naveo ucenje antickih filosofa povodom nase teme, treba da znas i to da su oni gledali na svet i Boga panteisticki - svet i Bog su u toj viziji jedno, sto se pogotovo vidi kod platonizma. Naravno da verujem da je svet stvoren, i to iz nicega, bas zato me cudi zasto navodis Elejce, kod kojih Bog i svet ipak sapostoje od vecnosti (tacnije, Bog tu dodje neka vrsta demijurga, jer ne stvara svet ex nihilo).
Najvecu gresku pravis kada termin licnost vezujes samo za coveka, pa onda dokazujes da to nije dostojno Boga - time Bog postaje ikona coveka, a ne obratno, kako bi trebalo da bude. I Licnost ne znaci premisljanje i razmisljanje, tako gledaju upravo anticki filosofi koje si naveo - Licnost pre svega oznacava Zajednicu, iz koje izvire sa jedne strane, a koju konstituise sa druge. A Bog je Zajednica ljubavi od vecnosti. Video sam ovde da mnogi muslimani kazu da je Bog ljubav - a sta ili koga On moze voleti ako je od vecnosti Samac? Ovo je glavna poenta. Sto se vecne volje o svetu tice, o tome je pre Islama govorio Sveti Maksim Ispovednik (logosi Bozji koji su smesteni u voljni sferu Bica Bozjeg - proveri). Isto je i sa Promislom Bozjim, s tim sto hriscanski bogoslovi razlikuju blagovoljenje Bozje (ono sto je volja Bozja i dobro vec na samom pocetku) i dopustenje Bozje (ono sto Bog dopusta, kao zlo u svetu, ali koje na kraju opet koristi na dobro).

xhaki,
dobra poenta ono na pocetku, volim zdrav smisao za humor.Sto se naslova tice, vec sam dao odobrenje da se isti ispravi (mada nije ispravljen onako kako sam predlozio, ali dobro, videce se kasnije u mojim tekstovima zasto izbegavam pozitivna odredjenja Boga u tom smislu).

Ed1,
nisam nameravao da apologiram vladiku Atanasija, o tome sam lepo napisao pod tredom `Justin je fino mirisao`. Sa druge strane, izraz tred koristim sa yu.forum.religija gde je bio sasvim odomacen, koliko vidim koriste ga sve novajlije ovde (Andrija, recimo, kojme odgovaram posle tebe koristi isti termin). Nemoj mi samo reci da i taj izraz nekome smeta, bilo bi suvise. Sto se naslova tice, neka bude kako vama odgovara, kasnije cete uvideti zasto sam tako postavio.

Andrija,
kazes da je Alah Jedan jedini bez Suparnistva - ko je ikada shvatao Svetu Trojicu kao suparnike? Ne, to je od vecnosti Zajednica ljubavi, jer ljubav i moze postojati jedino ako postoji ljubeci, ne sama za sebe. Shvatanje o tri zasebna bozanstva koja su sama sebi protivna mozes naci u hinduistickim spisima (Trimurti), ali ne u Hriscanstvu.
Slazem se sa tobom da o Bogu mozemo saznati toliko koliko nam On otkrije - o tome i Hriscanstvo govori, kada kaze da Boga poznajemo savrseno kroz Sina Bozjeg, Isusa Hrista, jer je njime Bog objavljenj na najsavrseniji nacin. I ne samo to - uzevsi na sebe ljudsku prirodu i sjedinivsi je sa Bozanskom, dao je najvece moguce dostojanstvo coveku. A takodje je pokazao da nema puta ka Bogu van puta ka coveku - onaj koji misli da Boga voli, a bliznjeg mrzi, laza je i u tami hodi.
Sto se dela o Bogu kao licnosti tice, tu si vec na pravom tragu - pogledaj i moj mali odgovor fingersbroken-u.

Ed2,
koliko sam shvatio ti si neko ko je najpozvaniji medju muslimanima na ovom forumu da govoris po pitanju vere, pa cu ti obratiti duznu paznju.
Prvo, to sto je Bog sisao do svog stvorenja i do te mere se ponizio da je cak preuzeo sve nase slabosti, pa i fizioloske (sve osim greha), ne govori o tome da je Hriscanstvo blasfemicno, vec o Ljubavi Bozjoj koja ide dotle da trpi sva ponizenja, cak i Krst, ne bi li spasila voljeno stvorenje. Bogu bi najlakse bilo da je ostao u svojoj udobnosti i negde odozgo posmatrao sta se sve desava - to bi bio neki Deus Abscongnitus, kako su ga filosofi gledali, koji sa ljudskom patnjom ne bi imao nicega. Ava Justin je jednom prilikom rekao da bi on bio prvi buntovnik protiv Boga (zbog zla i patnje u svetu), da taj Bog nije sisao medju ljude, okovao sebe u pet prostih cula i podelio svu muku i bol sa ljudima. I jos nesto, Isus Hristos nije bio samo Bog, vec Bogocovek - u njemu su bile sjedinjene obe prirode, ali neizmenjivo, nesliveno, nerazlucno i nerazdljivo, bas kao sto sam napisao fbrokenu. Sada cu je tebi postaviti pitianje - kako se po tebi covek i uopste svet moze spasiti ako ne u zajednici sa Bogom? A Isus Hristos je doneo upravo to, lek svetu od smrti. Sto se tice poznatih filosofskih premisa i konkluzija o Bogu i kamenu tice, naslusao sam se takvih koliko hoces - ali sta da se radi kada ljudi ne shvataju razliku izmedju nacina na koji Bog postoji i dela i kontigentnog postojanja ljudskog. No, evo da ti pomognem, moze da se razbije i ta filosofska mozgalica (iako ne volim takvom filosofijom da obaram takve argumente) - kada te neko pita da li Bog moze da stvori kamen koji ne moze da podigne, slobodno mu reci da Bog ne moze da ne moze - jer ne moci ne moci upravo znaci svemoci (dvostruka negacija daje afirmaciju). Toliko o filosofima, no predlazem da ih ostavimo po strani, jer filosofijom je retko ko dosao do Boga - za to treba otvoreno srce, a ne um.
Drugo, tacno je da Bog ne moze biti Bog ako je manjkav - stoga ja tvrdim da je egzistencija par ekselans u vecitoj ljubavnoj zajednici, a ti u monadi koja od vecnosti zivi Bozjim zivotom. Ako je Bog ljubav, kao sto su mnogi tvoji drugari na tredu rekli, koga On to voli ako nije Bice Zajednice? Ako voli samog sebe, to vodi u krajnji individualizam na planu bitisanja coveka kao Njegove ikone - u tu zamku je inace upalo zapadno drustvo, gledeajuci u coveku pre svega samosvesnu individuu, a ne licnost.
Trece, pitas me sta je to Sveta Trojica - to je Jedan Bog u tri Licnosti. Ti si naveo neke svoje primere, a ja cu te pitati sledece. Zamisli prostor. U tom prostoru je sve odredjeno preko tri koordinate, odnosno preko x, y, z ose. Jedan prostor - tri nerazdeljive, neslivene ose koje ga odredjuju. Ne jedna, ne dve, vec tri - ukloni bilo koju i nema ni prostora.I nisu tri prostora vec jedan, i nije jedna osa vec tri. Ovo je samo jedna od analogija, koje samo donekle mogu govoriti o Bogu kao Trojici. Hoces dalje - uzmi za primer vodu - da li je voda i led i para - ista sustina, a tri projave. Sve su ovo samo senke vecnog Bozanskog zivota u zajednici.
Kazes da je upravo zbog ucenja o Svetoj Trojici toliko hriscana koji prilaze islamu - zanimljivo, ali upravo ucenje o Svetoj Trojici za mene licno toliko izdize hriscanstvo iznad ostalih religija. Covek je ikona Bozja, a ta ikonicnost upravo treba da se projavi u nacinu zivota coveka. Ono sto zelim reci je da je hriscanin to sto jeste samo u zajednici, podrazavajuci Bozanski nacin egzistencije. Ili je mozda bolje da ti postavim pitanje sta je to sto tebi daje identitet, ako ne ljubavna zajednica sa ljudima i Bogom.
I na kraju, ako cemo istinitost religije gledati po kriterijumu jednostavnosti i razumljivosti, onda mozemo naci daleko jednostavnije formule nekih doktrina. Ne, Bog koji se da opisati preko atributa nije Bog, jer ga tim atributima ogranicavas - Njega mozes opistivati, ali ne i opisati u potpunosti. Bog nije Bog opisa, vec zivog susreta - zato se hriscani nikada nisu uzrujavali kada su im drugi prebacivali nelogicnosti i zamrsenosti - jer su oni Boga susreli, doziveli. To je ono kada su se svi apostoli pre Raspeca razbezali, a posle Vaskrsenja tako silno propovedali Hrista - nikome to nije bilo jasno, a oni su samo podvlacili da ne mogu a da ne svedoce `ono sto njihove oci videse i ruke opipase`.

Pozdrav svima
teolog

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

20

Petak, 23. April 2004

Citirano

originalno od teolog
Fingersbroken,
kada kazes da otelovljenje Bogu nije potrebno apsolutno si u pravu - Bog nije uzeo ljudsku prirodu zbog Sebe, vec zbog nas - Hriscanstvo svet vidi kao tvorevinu Boziju koja je stvorena upravo zato da bi bila u vecnoj zajednici sa Bogom i time prevazisla smrt. Hristos, kao Sin Bozji, stoga i ulazi u istoriju i uzima ljudsku prirodu, ne prestajuci biti Bog, cime na najsavrsneiji nacin sjedinjuje nestvoreno i stvoreno. S tim u vezi, jedino kroz Hrista i u Hristu je moguce obozenje svega sto je stvoreno.

Besmisleno je da Bog uzme ljudski oblik zbog bilo koga. Jako je nejasna teorija zajednice sa Bogom. Kako je sve to zamrseno. O kakvom prevaziazenju smrti se radi? Zaista zbunjujuce. Islamsko stajaliste: postoji Bog, Stvaraoc svega. Postoji covjek, kojeg je Stvaraoc stvorio. Ovaj zivot je samo ispit, stepenica do drugog zivota, vjecnog. Poslije ovoga ides u dzennet ili u dzehennem. Sve zavisi jesi li se vladao po Uputi ili nisi. Savrseno jednostavno.

Citirano

Prvo, to sto je Bog sisao do svog stvorenja i do te mere se ponizio da je cak preuzeo sve nase slabosti, pa i fizioloske (sve osim greha), ne govori o tome da je Hriscanstvo blasfemicno, vec o Ljubavi Bozjoj koja ide dotle da trpi sva ponizenja, cak i Krst, ne bi li spasila voljeno stvorenje.

Boze dragi, kakvo bogohuljenje. Bog koji sebe ponizava. Muslimani prepoznaju Boziju ljubav u svim blagodatima kojima je pocastio covjeka, stvorio ga skladnog, dao mu hranu itd itd. Pocastio ga Uputom. Kakvog smisla ima govoriti o Bozijem ponizenju. Van razuma. Covjek koji drzi do sebe ne ponizava se a kamoli njegov Stvoritelj.

Vidi sta kaze Ksenofan, filozof koji je odskakao od svojih savremenika i koji je odbacio antropomorfizam a kojeg ti propagiras. On se ruga Grcima odnosno njihovim bogovima koji jedu i piju, radjaju i umiru, pa je govorio: 'Ljudi su izmislili bogove i dali im svoj lik. Kad bi volovi, lavovi ili konji znali slikati, dali bi nam boga u liku vola, lava ili konja. Ne,ne! Postoji samo Jedan Bog, Najvise Bice, koje nije naseg lika i ne misli kao mi, nego ima svoj, sluh i misao.’ Po istom principu po kojem vo zamislja boga u liku vola tako i covjek zamislja boga u liku covjeka. Uzmi ovo i odstampaj sebi pa svako jutro umjesto Oce nas.

Citirano

za to treba otvoreno srce, a ne um

Da bi otvorio srce treba ti um koji ce tom srcu reci da se otvori. Upravo o tome govori Kur’an i kaze:
A Allaha se boje od robova Njegovih - učeni. Allah je, doista, silan, i On prašta. (Kur’an, 35 :28 )

Citirano

Bog nije Bog opisa, vec zivog susreta - zato se hriscani nikada nisu uzrujavali kada su im drugi prebacivali nelogicnosti i zamrsenosti - jer su oni Boga susreli, doziveli.

Drago mi je da i sam priznajes nelogicnosti i zamrsenosti. A jeste li zaista Boga susreli i dozivjeli? Obrati paznju na ove mudre rijeci iz Biblije:
Po rodovima njihovim poznacete ih. Eda li se bere s trnja grozdje, ili s cicka smokve?
Tako svako drvo dobro rodove dobre radja, a zlo drvo rodove zle radja
.(Matej, glava 7, 16-17)

Koje plodove je dalo drvo zvano krscanstvo? Treba li da te se vracamo u proslost, daleku i blisku. Treba li da analiziramo ucinak krscanstva u odgoju generacija. Inkvizicija! Kakav karakter ratovanja su imali pohodi muslimanskih vojski na Jerusalem a kakav pohodi Franaka. Ili novije doba, gdje je ta crkva da sprjeci moralno propadanje svog stada, gdje je da digne glas protiv nepravde u svijetu, kakva je to grana na kojoj rastu svecenici homoseksualci, crkveni velikodostojnici koji siluju djecu. Zasto ne ljubite bliznjeg svoga vec govorite da smrde … Zasto branite one koji govore da drugi smrde. Istina je ovo sto Biblija kaze: Po rodovima njihovim poznacete ih.

Social bookmarks