Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško
  • »teolog« je autor ove teme

Datum registracije: 20.04.2004

• Poruku poslati

21

Petak, 23. April 2004

Citirano

Orginalno od ed
Besmisleno je da Bog uzme ljudski oblik zbog bilo koga. Jako je nejasna teorija zajednice sa Bogom. Kako je sve to zamrseno. O kakvom prevaziazenju smrti se radi? Zaista zbunjujuce. Islamsko stajaliste: postoji Bog, Stvaraoc svega. Postoji covjek, kojeg je Stvaraoc stvorio. Ovaj zivot je samo ispit, stepenica do drugog zivota, vjecnog. Poslije ovoga ides u dzennet ili u dzehennem. Sve zavisi jesi li se vladao po Uputi ili nisi. Savrseno jednostavno.

Dobro, ovo je odlicna polazna osnova. I Islam i Hriscanstvo polaze od toga da je Bog tvorac sveta - tu nema problema. Medjutim, vec na sledecoj stepenici vidimo razilazenje, jer hriscanstvo na coveka gleda kao na krunu stvaranja u smislu da je cinom stvaranja coveka isti zamisljen da dodje u najprisniju mogucu zajednicu sa Bogom (zajednicu po blagodati, a ne po prirodi). Zasto je ovo bitno? Jer svet cim je stvoren time je i smrtan - smrtnost tvorevine je moguce prevazici samo u vecnoj zajednici sa Besmrtnim. To i jeste bilo prvobitno naznacenje coveka, pre pada, ali i posle pada - cilj coveka je da dodje u zajednicu sa Bogom i time obesmrti celokupnu tvorevinu (dakle, cela tvorevina vapi za izbavljenjem od smrti, a ne samo covek). U ovozemaljskom zivotu, kako si naveo, nema spiska radnji koje treba da ispunjavas i da se spases, kao po nekom automatizmu - tako uce Jevreji, koje je zarobilo mrtvo slovo zakona, zbog cega nisu ni prepoznali Hrista kao Mesiju. Cilj ovozemaljskog zivota nije u ispunjavanju nekakvih normi vec upravo u postizanju zajednice sa Bogom kroz ljubav prema bliznjem u zajednici vere, da bi se ta zajednica nastavila u vecnosti. Hriscani ne dele raj i pakao u smislu prostora, vec odnosa - posle smrsti samo nastavljas odnos koji si imao prema Bogu i on za tebe moze biti raj ili pakao.

Citirano

Boze dragi, kakvo bogohuljenje. Bog koji sebe ponizava. Muslimani prepoznaju Boziju ljubav u svim blagodatima kojima je pocastio covjeka, stvorio ga skladnog, dao mu hranu itd itd. Pocastio ga Uputom. Kakvog smisla ima govoriti o Bozijem ponizenju. Van razuma. Covjek koji drzi do sebe ne ponizava se a kamoli njegov Stvoritelj. ].

To je ogromna razlika izmedju nas - kada kazemo Bog mi uvek prvo mislimo Otac, tako ga je i Isus zvao (Ava), sto je skandalizovalo tadasnje jevrejske farisejske krugove bas kao i tebe sada. Zar bi to bio pravi Otac ako bi decu ostavljao u kandzama greha i smrti jer nije Njega dostojno da ih leci Ovaplocenjem?
Ljubav nije ljubav ako je icim ogranicena, a Bozja ljubav je najsilnija bas zato sto sve daje i ne libi se da ucini sve sto je potrebno za spasenje sveta.

Citirano

Vidi sta kaze Ksenofan, filozof koji je odskakao od svojih savremenika i koji je odbacio antropomorfizam a kojeg ti propagiras. On se ruga Grcima odnosno njihovim bogovima koji jedu i piju, radjaju i umiru, pa je govorio: 'Ljudi su izmislili bogove i dali im svoj lik. Kad bi volovi, lavovi ili konji znali slikati, dali bi nam boga u liku vola, lava ili konja. Ne,ne! Postoji samo Jedan Bog, Najvise Bice, koje nije naseg lika i ne misli kao mi, nego ima svoj, sluh i misao.’ Po istom principu po kojem vo zamislja boga u liku vola tako i covjek zamislja boga u liku covjeka. Uzmi ovo i odstampaj sebi pa svako jutro umjesto Oce nas.
.

O antropomorfizmu hriscanskog Boga govore samo oni koji ne poznaju hriscansko ucenje. Evo zasto. Drugo lice Svete trojice, Sin Bozji je od vecnosti Bog, radjajuci se Ocevom slobodnom voljom. Od vecnosti naduman, bestelesan, neobuhvatljiv mislima i recima.
Ulaskom u ljudsku istoriju on na sebe uzima ljudsku prirodu (pazi ovo, prirodu, ne samo telo) zeleci da je za vecnost sjedini sa svojim Bozanstvom i da joj daruje vecni zivot. Dakle, Bog prevecni ostaje Bog, bez ikakve izmene svoga Bica - ono sto on cini je sjedinjenje sa covekom da bi mu dao vecni zivot. I zato se Hristos ikonopise, ne kao Bog, vec kao Licnost, jer od trenutka od kako se ovaplotio od Marije Djeve mi mozemo ikonopisati Njegov telesni lik ljudske prirode.

Citirano

Da bi otvorio srce treba ti um koji ce tom srcu reci da se otvori. Upravo o tome govori Kur’an i kaze:
A Allaha se boje od robova Njegovih - učeni. Allah je, doista, silan, i On prašta. (Kur’an, 35 :28 )
]

Umom se Bog ne spoznaje - to je put gnostika i origenista, ali i zapadne teologije na celu sa Avgustinom - srce je organ susreta sa Bogom. Sa druge strane, veru i znanje ne treba razdvajati vremenski ni uzrocno, jer se isti poklapaju - savrsena vera je savrseno (po)znanje.

Citirano

Drago mi je da i sam priznajes nelogicnosti i zamrsenosti.

Odakle ti to sa priznavanjem nelogicnosti i zamrsenosti - nemoj da citiras ono sto nigde nije receno.

Citirano

A jeste li zaista Boga susreli i dozivjeli? Obrati paznju na ove mudre rijeci iz Biblije:
Po rodovima njihovim poznacete ih. Eda li se bere s trnja grozdje, ili s cicka smokve?
Tako svako drvo dobro rodove dobre radja, a zlo drvo rodove zle radja
.(Matej, glava 7, 16-17)

Koje plodove je dalo drvo zvano krscanstvo? Treba li da te se vracamo u proslost, daleku i blisku. Treba li da analiziramo ucinak krscanstva u odgoju generacija. Inkvizicija! Kakav karakter ratovanja su imali pohodi muslimanskih vojski na Jerusalem a kakav pohodi Franaka. Ili novije doba, gdje je ta crkva da sprjeci moralno propadanje svog stada, gdje je da digne glas protiv nepravde u svijetu, kakva je to grana na kojoj rastu svecenici homoseksualci, crkveni velikodostojnici koji siluju djecu. Zasto ne ljubite bliznjeg svoga vec govorite da smrde … Zasto branite one koji govore da drugi smrde. Istina je ovo sto Biblija kaze: Po rodovima njihovim poznacete ih.

Odlicno moderatore. Ja nisam hteo da govorim o ovome, trudeci se da izbegavam otvorene rane.A sada te molim da se vratis na moju drugu poruku u kojoj sam jasno naveo da sam ovde da muslimanima predstavim autenticno hriscanstvo Crkve od Istoka, a ne ono Zapadno koje islamski teolozi uglavnom uzimaju u obzir kada govore o njemu. Razlike su ogromne.

Prvo, kod Crkve od Istoka (Pravoslavlje) nigde neces naci institut Inkvizicije kao na Zapadu - mozes samo naci parvoslavne zrtve stradale od strane Krstasa koje si pomenuo. Posto nisi bio korektan i rekao si poluistinu, duzan sam da onima koji prate iznesem punu istinu. Prvo, od krstaskih ratova su pravoslavni su stradali veoma. Carigrad je 1204. opustosen, Vizantija za sledecih 60 godina okupirana, Latini su izvrsili pokolj medju pravoslavnima, i doveli svoje svestenstvo. U Jerusalimu ista prica - zasto bi svo pravoslavno svestenstvo bilo prognano i postavljen novi episkop ako je to jedna Crkva?
Sta cemo sa novijom istorijom - ili treba da ti napomenem koju su ulogu imali papa i rimokatolicki biskupi (Stjepinac, koga su cak kanonizovali) u jasenovackom pogromu - i ti poistovecujes pravoslave sa katolicima?! Kakva drskost!
Pricas o svestenicima homoseksualcima i nastranima, i siguno da ih ima - u svakom zitu ima kukolja, a ne pricas o imamima koji otvoreno govore da je zene legitimno tuci i zasipati kamenjem zbog preljube - ili mozda ne citas dnevnu stampu. Administratore, ocekivao sam dosledniji pristup od tebe.

A evo nekih plodova hriscanstva koje si trazio :

-Skoro sva elitna imena nauke su hriscani
-Ogroman broj vrhunskih umetnickih dela (arhitektura, muzika, poezija...) nastalih pod direktnim uticajem hriscanstva
-Sirotista, bolnice, prihvatilista... koje je Crkva otvorila ili aktivno pomaze

No najveci plod hriscanstva je cinjenica da su hriscanski mucenici u trenucima svoje mucenicke smrti uznosili molitve za svoje mucitelje - time je Hriscanstvo osvetilo i zanavek zaduzilo ovaj svet. To neces naci nigde sem u hriscanstvu. To i jeste odlika njegovog bozanstvenog nadahnuca i porekla.

teolog

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

22

Subota, 24. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
Prvo, od krstaskih ratova su pravoslavni su stradali veoma. Carigrad je 1204. opustosen, Vizantija za sledecih 60 godina okupirana, Latini su izvrsili pokolj medju pravoslavnima, i doveli svoje svestenstvo. U Jerusalimu ista prica - zasto bi svo pravoslavno svestenstvo bilo prognano i postavljen novi episkop ako je to jedna Crkva?
Sta cemo sa novijom istorijom - ili treba da ti napomenem koju su ulogu imali papa i rimokatolicki biskupi (Stjepinac, koga su cak kanonizovali) u jasenovackom pogromu - i ti poistovecujes pravoslave sa katolicima?! Kakva drskost!
Pricas o svestenicima homoseksualcima i nastranima, i siguno da ih ima - u svakom zitu ima kukolja, a ne pricas o imamima koji otvoreno govore da je zene legitimno tuci i zasipati kamenjem zbog preljube - ili mozda ne citas dnevnu stampu. Administratore, ocekivao sam dosledniji pristup od tebe.

Tacno je da je i pravoslavni narod stradao od krstaskih ratova, ali je takodje tacno da je idejni tvorac tih ratova jedan od vizantijskih careva (ne mogu tacno da se setim kojeg, ali mislim da je bio - Jovan II ili nesto slicno). On je pozvao svoju "hriscansku bracu" da mu pomognu u borbi protiv "zajednickog neprijetelja" (muslimana) i da povedu borbu da oslobode Jerusalim.

Citirano

Orginalno od teolog
jasno naveo da sam ovde da muslimanima predstavim autenticno hriscanstvo Crkve od Istoka, a ne ono Zapadno koje islamski teolozi uglavnom uzimaju u obzir kada govore o njemu. Razlike su ogromne.

Citirano

Orginalno od teolog
A evo nekih plodova hriscanstva koje si trazio :

-Skoro sva elitna imena nauke su hriscani
-Ogroman broj vrhunskih umetnickih dela (arhitektura, muzika, poezija...) nastalih pod direktnim uticajem hriscanstva
-Sirotista, bolnice, prihvatilista... koje je Crkva otvorila ili aktivno pomaze

Ono sto se primecuje kod teologa je nesto sto se javlja kod skoro svakog pravoslavca - a to je da menja svoju poziciju od pravoslavca do hriscanjina i obratno, u zavisnosti sta je pogodnije biti u datom trenutku. Kada se govorilo o ubistvima, pljackanjima i zlocinima koje su pricinili katolici, onda je teolog bio - pravoslavac. Kada se sa druge strane govorilo o naucnim dostignucima i umetnickim delima, onda je teolog od pravoslavca postao - hriscanin. Jer realno gledano ogromna vecina tih naucnika i umetnika hriscana nisu bili pravoslavci.

Pa sta ste vi gospodine teoloze? Pravoslavac ili hriscanin? Naravno da je svaki pravoslavac hriscanin, ali ne mislim na taj aspekt, vec na to da ako kazete da ste pravoslavac onda ne mozete svojatati dobra dela i dostignuca pripadnika drugih sekti u hriscanstvu, a ako pak kazete da ste hriscanin - onda morate prihvatiti sem dobrih dela i losa ostalih hriscana.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

23

Subota, 24. April 2004

Uporedjujuci teologove i apologetove postove dosao sam do izvesnih slicnosti??? ?( ?( ?( ?( ?( ?( ?(
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

24

Subota, 24. April 2004

"-Skoro sva elitna imena nauke su hriscani
-Sirotista, bolnice, prihvatilista... koje je Crkva otvorila ili aktivno pomaze"-originalno od Teolog-a...

Pozdrav za ovu družinu, sjajna tema, mada mislim da treba uneti malo više ozbiljnosti i malo više svoju priču potkrepiti dokazima...

Elem, poštovani gosp. Teolog, ja lično kao čovek od nauke, kome nije jača strana ova tematika, jer se ne upuštam u ono o čemu nemam dovoljan nivo znanja, pri tome mislim znanja na naučnoj osnovi, jer sve ovo o čemu pričate, mogu komentarisati i ljudi koji se uistinu bave teologijom i proučavanjem Iaslama i pravoslavlja, kao stručnjaci, te bih vas zamolio, kao i ostale učesnike diskusije da svoja shvatanja potkrepljujete dokazima i izvorima ( referencama ) na koje se pozivate...

Podcrtao sam deo vašeg posta zato što je isuviše egoističan da tako kažem, samoljubiv, pa moglo bi se i reći neosnovan, pa zato tražim dokaze, za ovu vašu konstataciju, na osnovu čega tvrdite ovo gore podcrtano...

Pozdrav

P.S.

Nije mi jasna jedna stvar, a to je da li vi odvajate katoličku i pravoslavnu Crkvu, jer se donekle odričete katolika, kada govorite u odbranu nekih negativnih osobina, a onda iste te pripadnike katoličke crkve pozivate u odbranu gore podcrtanog teksta, jer ja iskreno, možda nisam dovoljno upoznat, znam tek nekolicinu priznatih imena, koji su sa ovih prostora, a mogli bi se svrstati u gore navedenu grupu o kojoj govorite, ( da kažem hriščani-pravoslavci )...

A da ne zvuči kao hvalisanje, niti ne daj Bože kao protivurečenje Vama, da samo podvučem da su tvorci savremene stomatološke nauke i medicinske, sigurno ljudi koji nisu pripadali onima o kojima vi govorite, da ne ulazim dalje u detalje...

Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

25

Subota, 24. April 2004

opet ja...

Očekivao sam drugačiji pristup ovoj temi.Na samom početku teolog reče:

Citirano

Orginalno od teolog
Pozdrav za sve ucesnike foruma.

Pocinjem sa tredom koji ima kratak, ali najsadrzajniji moguci naziv - Bog...*
Pozivam sve na forumu da govore - ko je Bog u koga veruju...
Ukljucicu se sa svojim stavom i dozivljajem kada bude trebalo...
teolog

A zatim nam se i predstavi kako :

Citirano

Orginalno od teolog
...nalazu pravila lepog ponasanja ... Dakle, pravoslavni sam hriscanin, a na vasem forumu sam prisutan da bih izneo hriscansko vidjenje Boga, sveta i coveka.

-Bog moze biti samo jedan - samim tim samo jedna vera moze nositi punocu istine.
-Nas odnos ka Bogu mora biti od najvece vrednosti po nas same - sekularizovane sredine ne moze biti. Covek ili je hladan ili topao prema veri.
-Iz vere u Boga, odnosno iz nacina na koji covek veruje proizilaze odlucujuce egzistencijalne posledice po njegov zivot, jer to i jeste pitanje zivota i smrti. Nije svejedno da li je covek musliman, budista ili hriscanin, gledano iz perspektive implikacija koje vera ima na zivot onoga koji istinski veruje na nacin na koji veruje.

Sam naslov "treda" a kako to vole i običavaju zvati i teolog i apologet, kojim očigledno fali još "jedan" pa da demonstriraju još jednu analogiju "jednoće trojstva" nekako smo doveli do neke granice koja je podnošljiva svima a ostaje da tome približimo i ovu diskusiju... ili da opet menjamo naslov???

Usvojismo (nadam se) da u daljoj diskusiji Kur'an i Biblija (a ne Koran i Bubalo) budu nazivi koje ćemo koristiti ukoliko se ukaže potreba da se pozivamo na neku od ovih Božjih Objava

Sad ostaje samo da svi koji to žele daju svoj način razmišljanja o Allahu dž.š. o Bogu, Stvoritelju...a čini mi se da ta razmišljanja nisu cilj pokretača, već rasprava o tuđim razmišljanjima... što u svakom slučaju ima mnogo manju, čak nemerljivo manju vrednost od razmišljanja o Gospodaru Sudnjeg Dana.

Što se mene lično tiče odmah ću da se ogradim da mi ni jedno mišljenje i gledanje koje nije u skladu sa Kur'anskom objavom ne pobuđuje interesovanje, niti pak želju za nekom debatom, a pogotovu ne raspravom- i ostavljam vlasnicima tih i takvih mišljenja kao njihovo pravo da imaju takvo mišljenje, prihvatam to kao deo njihovog verovanja - a u skladu sa mojim verovanjem dužan sam samo da ih upozorim da će mi na Sudnjem Danu biti svedoci da sam im predočio da je Allah dž.š. Gospodar svih svijetova i da je Muhhamed a.s. njegov poslanik i njegov miljenik.

E sad, ukoliko teolog i dalje nastavi svoju "misiju" onda predlažem da se bar naziv teme promeni u :

Ja (teolog) vas ubeđujem da niste u pravu, da sam ja u pravu, da vaša razmišljanja koja imate treba da promenite i uskladite sa mojim razmišljanjem - a ukoliko pokušate da uzvratite istom merom i istim metodama,ako pokušate da mi namećete svoja mišljenja onda ću ja da kažem da je to nepravedno, da ste netolerantni, da skrećete s teme,i u krajnjoj liniji napustiću ovaj forum ( da bi se opet pojavio) u nekom trećem obliku. E tad kad nas bude trojica, a u stvari jedan, a svaki nas trojice bude trojica, što ukupno nije 9 nego jedan itd. itd.

P.S. Poenta ovog posta nije u omalovažavanju ničijeg mišljenja, pa ni teologovog, da ne budem pogrešno shvaćen, već na ukazivanje na jedan apsurd: Tokom istorije mnogi misionari, učenjaci, alimi, apologeti nisu uspeli raspraviti za sve ove vekove čak ni vrlo sitne razlike u gledištima u okviru istih religija i njihovih ogranaka, a kamoli krupnije razlike u gledištima prevladavahućih religija, pa ja bar lično nemam ambicija da učestvujem više u takvim raspravama.... i smatram ih suvišnim i krajnje apsurdnim.

Pri tome se držim Kur'anske upute:
A vama- vaša vera , a meni- moja!!!

I da ne zaboravim... Naročito mi nije stalo do mišljenja Jehovinih svedoka o ovom, a ni o bilo kojem drugom pitanju. Nadam se da je onaj Austrijanac koji se zanima za slavistiku i srpski jezik razumeo šta mu ovo ja rekoh na bosanskom.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

26

Subota, 24. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
Hristos, kao Sin Bozji, stoga i ulazi u istoriju i uzima ljudsku prirodu, ne prestajuci biti Bog,

PA sin bozji ili bog? Oboje? I sad ces se diciti kako to je savrseno jer je nepojmljivo (silogizam koji moze svaku nejasnocu da 'opravda').

I pazi ti apsurda: na taj nacin Bog usao u istoriju... Boze oprosti mi sto citiram ovakve rijeci.. Zar je to bogu (svemogucem potrebno). Pa zar ti ocenjujes da je tako Bog usao u istoriju, ili nisi svestan svojih rijeci? Zar ga stavljas na istu razinu sa nekim istorijskim junacima ili zlocincima? Zar je tebi to isto??

Citirano

Orginalno od teolog Ur redu, a ja cu te pitati - ako nije licnost, kako opstis sa njim, kao ti poznajes Njega i obratno, On tebe?

On je mene (i sve nas) oduvek znao... A ja znam ono sto On zeli da znam. Sve sto ja radim njemu je poznato oduvjek i ne moze ga iznenaditi i promjeniti.. MOglo bi da je licnost (kakve su ljudi).. ali nije.. (a ne radi se o slepom fatalizmu.. al predaleko si da bi mogao da shvatis)

Citirano

Orginalno od teolog Posto si naveo ucenje antickih filosofa povodom nase teme, treba da znas i to da su oni gledali na svet i Boga panteisticki - svet i Bog su u toj viziji jedno, sto se pogotovo vidi kod platonizma.

Naveo sam ucenje pripadnika elejske skole (od kojih je i ksnofan jedan).. to sto vas (a i mene su ) u nasem obrazovnom sistemu uce da je to ucenje panteizam takvim ga automatski i ne cini. Ucenje njihovo, pa cak ni platonovo, ne razumeju oni koji ne poznaju istinu da je Bog upravo (apsolutno) sve i da je oduvjek. A to nije panteizam (u oblicima u kakvim se u modernijoj filozofiji javlja.. od koje je i dobio naziv). O platonu necu jer je imao i nebuloza (al je imao i 'pogodaka') a nije ni tema..

Citirano

Orginalno od teolog Video sam ovde da mnogi muslimani kazu da je Bog ljubav - a sta ili koga On moze voleti ako je od vecnosti Samac?
Opet Boga poimas kao coveka.. Stvaranje sveta nije promenilo Boga.. njega nista ne menja.. Ideja o stvaranju svijeta je vecita jer nije ni ideja rodjena.. U Boga apsolutnog se nista ne radja (pogotovu ne genitalno deca).. sve je njegovo oduvjek.. sve je oduvjek poznato..... A svijet je nastao onog momenta kad je po toj vecitoj volji bilo predodredjeno.

Citirano

Orginalno od teolog
Bogu bi najlakse bilo da je ostao u svojoj udobnosti i negde odozgo posmatrao sta se sve desava

Ej covece pa sta ti pricas? Zar je moguce da se Bog ponizava? I da Bog (SVEMOGUCI!!! ) trpi bol? Zar nije bol cista osobina koju trpe samo stvorenja? Zar je bog stvoren? Pa cak i prica da je Bog u telu coveka (STagfirullah) ne vuce za sobom to da Bog trpi bol.. Zar je moguce da stvoritelj svega osjeti bol.. I da li to moze njemu da bude bol? I moze li on da se ponizi?

Citirano

Orginalno od teolog
I na kraju, ako cemo istinitost religije gledati po kriterijumu jednostavnosti i razumljivosti, onda mozemo naci daleko jednostavnije formule nekih doktrina.

ISitinistost religije upravo po kriterijumu jednostavnosti i razmljivosti HOcemo posmatrati.. ali samo takve jednostavnosti koja postoji u sklopu sveospte koherentnosti i koja je slobodna od bilo kakve kontradikcije u celom sklopu objasnjenja, a u kojem je filozofija poimanja neprelomivo jedno (bez ikakvih razliazenja) kojem nisu potrebni silogizmi da bi se razumela ili objasnilo ono sto je nerazumljivo, jer je potpuno razumljivo (na nivou na koji se moze mozgom razumeti, tj na nivou na kojem je dato da moze da se razume). O tome ti ne mozes da govoris jer ti nije poznato... Savrsen sklop slobodan od greski koliko god da je komplikovan zbog nepogresivosti mora biti jednostavan.. (a komplikovanost mu se ogleda u nemogucnosti kopiranja kako na sveukupnom, tako i na nekom nizem nivou)..

Nego ja tebe da pitam nes: Gledah passiju (mel gibsonov film o Isusu Hristu) pa te htedoh pitat.. Kome se Isus obraca dok ga razapinju i od koga trazi oprost? Razumem da se obraca ocu (Bog je u ultimativnom smislu otac svih nas (ali se to ne mora (niti smije) primitivizovati da bi bilo shvaceno). Zar nije on sam Bog? (kako tvrdis).. I zar im ne moze sam oprost dati nego se drugome moli? Pa ako je taj drugi on, a ovaj mu se mora obracati kako to da su jedan? Aha.. oni se vole pa se dopunjuju? Jel to to? Al opet nije jedan.. vec se dopunjuju.. ili sta? Samo budi konkretan.. i jasan (tako si rekao da ces biti).. Demagogije o ljubavi samo ljudima koji beze od odgovornosti (a Bogami i sekularcima) dobro pasu... Zato Boga drze u srcima.. a nigde u djelima.. Pa mi nemoj ponavljanjem istih odgovarati vec necim konkretnim molim te.. necim jasnim.. razumnim..

Zaobidji moje komentare (ove poslednje) ako mozes i odgovori mi na ovo pitanje: kome se Isus obraca i zasto? I navedi jasan (autentican) dokaz gdje sebe naziva Bogom..

mogu ja da se potpisem i bolje...

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

27

Subota, 24. April 2004

Ef,
Drago mi je da si potvrdio stradanje pravoslavnih od krstasa. Sa druge strane, treba da znas da je povod za Krstaske ratove bio sudar agresivnih islamskih zemalja sa hriscanskim drzavama. Da te podsetim, Saraceni su macem i ognjem porobili Siriju, Palestinu, Egipat (jesi li se pitao zasto i dan danas na tim prostorima ima hriscana, iako zive u strahovito teskim uslovima), severnu Afriku, pa cak i Spaniju - nalet je bio neodoljiv dok ih Lav III na istoku, a Karlo Martel na zapadu nisu zaustavili. Tacno je da su istocni carevi pregovarali sa zapadnjacima oko pomoci za hriscane koji zive u Jerusalimu, ali ne zato da bi isli da ubijaju muslimane, vec da bi oslobodili hriscanie koji su ziveli u nepodnosljivim uslovima. I nemoj prevideti da u to vreme raskol nije uzeo maha. Na zalost, ispostavilo se, kao sto sam naveo, da su krstasi bili daleko gori od muslimana.
Sto se naucnih i umetnickih dostignuca tice, ko kaze da menjam poziciju - evo ti liste hriscana pravoslavaca o kojima je rec. Naucnici poput Tesle, Pupina, Cvijica... pisci poput Dostojevskog, Solovjeva, Puskina... arhitektura poput Svete Sofije i crkava na istoku... muzika poput Mokranjceve liturgije...ikone i freske poput onih koje je radio Rubljov, za zbog kojih zastaje dah zapadnjacima. Sa druge strane, treba da raspravis sa edom, jer je on pitao cime je to hriscanstvo uopste zaduzilo svet, nisam ja forsirao tako sto.

Ernade,
pogledaj sta sam napisao fingersbrokenu. Nacin razmisljanja mene i apologeta je potpuno drugaciji, slicnosti mogu doci jer smo mozda koristili dosta zajednickih izvora ili bili pristuni zajedno na drugim forumima. Na forumima ovog tipa sam aktivan vec 4 godine.

Hadziede,
moj odgovor tebi se sadrzi u odgovoru Ef-u.

Sans,
taj apologet je izgleda nocna mora na ovom sajtu, moram priznati da covek pocinje da mi se dopada - kada nekoga osporavate to znaci da ga uzimate u obzir (A.Kami). Na stranu to, nema potrebe da napustam forum, osim ako mi neko ne bude izbrisao poruke - tu ja ne mogu nista. Dakle, bez brige, teolog je tu sa vama, a dokle ce, to samo Bog mili zna.Sto se tice onoga `vama vasa vera, a meni moja`, to je stav zatvorenosti. Stoga preporucujem da otvorite tred (primetio sam da ste alergicni na ovu rec) pod nazivom Islam, i onda nece biti problema. Ja tu necu dolaziti.

Fingersbroken,
ne mozes shvatiti Svetu Trojicu ako ne shvatis sebe - ako budes shvatio da ti ne postojis kao Licnost ako nema zajednice koja ti daje identitet. Sto se ulaska Boga u istoriju tice, naravno da to Bogu nije potrebno, ali jeste nama, mi potrebujemo spasenje. Pitanje : zar i vi ne ucite o ulasku Bogu u istoriju time sto On daje objavu Muhamedu. Mislim da si ovde napravio gresku i sa stanovista vase dogmatike.
Na mestu na kome kazes da te je oduvek znao i da je njemu poznato sve sto zelis i hoces i cinis - to su hriscanski bogoslovi daleko pre islamskih govorili kada je rec o sveznanju Bozjem. No za razliku od islamskih oni govore o slobodi necinjenja greha tacnije o slobodi biranja izmedju zajednice sa Bogom i bilo cega drugog kao potpunog promasaja. To fali islamskoj dogmatici.
Oko filosofskih tema koje si naveo mozemo se pronaci na tredu (opet magicna rec, nadam se da ne zameras) filosofija.
Gde si procitao da sam napisao da stvaranje sveta menja Boga - molim te da sledeci put citiras ceo tekst, ispada da sam rekao nesto sto nisam ni posmislio. ono sto sam rekao je da Bog od vecnosti radja Sina i ishodi Svetog Duha, a ideje o svetu nisu u njegovom Umu kako su to filosofi govorili, ve cu oblasti volje -cak sam naveo i da se tu poklapamo. Ne znam na osnovu cega si poveo da pises kritiku.
Najgore od svega je sto ti jos uvek postavljas pitanja tipa `zar je moguce da Bog...`, a prethodno govoris o Svemogucem. Cini mi se da je tvoj dozivljaj Boga blizi filosofskom, religijskom. Lepo sam ti rekao gde je razli, kod vas je Bog Svemoguci, Stvoritelj, Uzviseni a za nas je Otac, tako ga poznajemo i imenujemo, tako mu i pripadamo, kao usinovljenici kroz Sina Bozjeg, Isusa Hrista.
Sto se pasije tice - Isus se zaista obraca Ocu, ponavljajuci Psalam koji je napisan desetak vekova pre Njegovog Raspeca. Na krstu on deli bedu i stradanje ljudsko, zato mu se i obraca kao covek (ne zaboravi da je Isus Hristos Bogocovek). Sa druge strane, time ispunjava ono sto je za njega pisano vekovima ranije, izgovarajuci prorocki Psalam. Dakle, obraca se Ocu u ime roda ljudskog. Sto se tice pitanja gde Isus sebe naziva Bogom, odgovor ces naci u trenutku kada postavlja pitanje farisejima i knjizevnicima, navodeci psalam "Rece Gospod Gospodu mome..." kao i u odgovoru Petru, kada mu je ovaj rekao "Ti si Hristos, Sin Boga zivoga...".

teolog

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

28

Subota, 24. April 2004

BISMILLAHIR-RAHMANIR-RAHIM

U ime Allaha, Svemilosnog, Milostivog!
Zahvala pripada Allahu, dželle šanuhu Njega hvalimo, od njega pomoć i uputu tražimo. Od Allaha, dželle šanuhu, tražimo zaštitu od zla naših duša i od naših loših djela.
Donosim salavat i selam na najbolje Allahovo dželle šanuhu stvorenje, na onoga ko je najbolje spominjao i ko je najiskrenije obožavao Allaha dželle šanuhu- Muhammeda a.s, sina Abdullahova, neka je na njega, njegovu porodicu, ashabe i na one koji idu njegovom uputom, najbolji salavat i selam.
Uzvišeni Allah kaže: “Nisam stvorio džine i ljude osim da mi ibadet čine.“
I upravo ovo je svrha ljudskog bivstvovanja na Zemlji i sve što je na njoj potčinjeno je čovjeku iz ovog razloga:
“I On je potčinio vama i noć, i dan, i Sunce, i Mjesec, a i zvjezde su Odredbi Njegovoj potčinjene - zaista, u tome su znaci ljudima koji rasuduju - i sve ono što je radi vas stvorio na Zemlji vrsta i boja raznolikih. Zbilja, u tome su znaci ljudima koji pouku uzimaju.“
Jedan od najboljih ibadeta svakako je zikr (spominjanje i sjecanje na Allaha, dželle šanuhu: “I sjećajte se Allaha i On ce se vas sjećati“; “A kad sa Arefata pođete, Allaha kod Meš‘aril-hara-ma spominjite”; “A kad završite obrede vaše, vi opet Allaha spominjite kao što i pretke svoje spominjete, ili još i više.”
Vjernik-mumin ima zikr koji uči ujutro, zatim zikr koji uci navečer, zikr prilikom počinka, poslije buđenja, prilikom putovanja, prilikom nedaća i nesreća...
Ovaj zikr čini tvoj jezik “vlažnim“ od spominjanja Allaha, dželle šanuhu, štiti te od zala, približava te Allahu, dželle šanuhu, briše loša djela i podiže stupnjeve (deredže) u Džennetu.
Vjerniku je zikr, dakle, potrebniji od hrane i zraka, a da provodi svoje vrijeme u zikru bolje mu je od zabave i ružnog i nedoličnog govora, od čega će imati samo loše posljedice. To potvrđuje hadis u kojem jedan od ashaba pita Allahovog Poslanika: “Hoćemo li biti kažnjeni za ono što govorimo, o Allahov Poslanice?” “Izgubila te majka tvoja! A hoće li ljude na lica u Vatru baciti nešto drugo osim ‘žetve njihovih jezika’“
I sve što covjek rekne biće zablježeno:
“On ne izgovori nijednu riječ a da kod njega nije pratilac pripravljeni.”
Shodno tome koliko neko spominje Allaha dželle šanuhu- Allah dželle šanuhu čuva ga od nedaća ili ih, pak, ublažava.
U hadisu stoji: “Da kažem: subhanallah, vel-hamdu lillah, ve la ilahe illallahu vallahu ekber - bolje mi je nego dunjaluk i sve što je na njemu.“

Citirano

Orginalno od teolog

Sans,
taj apologet je izgleda nocna mora na ovom sajtu, moram priznati da covek pocinje da mi se dopada - kada nekoga osporavate to znaci da ga uzimate u obzir (A.Kami). Na stranu to, nema potrebe da napustam forum, osim ako mi neko ne bude izbrisao poruke - tu ja ne mogu nista. Dakle, bez brige, teolog je tu sa vama, a dokle ce, to samo Bog mili zna.Sto se tice onoga `vama vasa vera, a meni moja`, to je stav zatvorenosti. Stoga preporucujem da otvorite tred (primetio sam da ste alergicni na ovu rec) pod nazivom Islam, i onda nece biti problema. Ja tu necu dolaziti.

Ne nije apologet noćna mora.... al ti čini mi se pretenduješ već da postaneš... bar na kratko :]
Pogotovu kad vidim da ti se ljudi počinju da ti se dopadaju tek kad vidiš da većina o njima ima negativan stav, i kad vidim da s apetitom upotrebljavaš izraze za koje misliš da izazivaju osip na licima onih kojima se obraćaš. No moram te razočarati, opet si promašio... tred tred,tred, tred, tred....i po hiljadu puta tred, a možeš je ponavljati i ti koliko ti duša hoće :D

Što se tiče otvaranja treda pod nazivom Islam, nemam potrebe za istim jer svaki svoj prilog u bilo kom tredu baziram na Islamu- pa eto ukoliko želiš, slobodno možeš zaobići svaki od tih mojih priloga, ( što ja na žalost ne mogu kad su u pitanju tvoji prilozi, jer kao supermoderator ovog foruma ipak moram da čitam i ono što ti pišeš).

Reći ću ti ovom prilikom samo još jedno, a što nije vezano za tvoje direktno obraćanje meni:

Za istoriju je potrebno i vreme i prostor, a Allah dž. š. je stvorio i jedno i drugo. I kako onda očekuješ da Allah dž.š. ulazi u određenom trenutku u nešto što bez Njegove Volje ne bi ni postojalo, i što će jednoga Dana, opet njegovom voljom i nestati??? Šta će se tada desiti?? Allah dragi će tada izaći iz istorije- na isti način kako je i ušao su nju, da ne bi bio uništen od strane njegove volje???
Boj se Allaha čoveče, ili bar boj se Vatre koju je obećao onima koji ga se ne boje i ponašaju se kao da ga se ne boje.

A sve do samrtnog ropca nije ti kasno da prevališ preko svojih usta da veruješ i potvrđuješ da je samo Allah dž.š. vredan obožavanja i da je Muhammed s.a.v.s. njegov rob i njegov poslanik.
Postoji samo jedna začkoljica u svemu tome: niko ne zna kad mu je taj samrtni trenutak, pa mnoge zatekne nespremne i vodi direktno put Vatre Džehenema, a njih, kako to Allah dragi obeća- zaista teška patnja čeka...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

29

Subota, 24. April 2004

Esselamu alejkum

Vidim da je Teolog prilično potkovan znajnem o pravoslavlju i hrišćanstvu uopšte. Pa i ja imam nekoliko pitanja koja me zbunjuju.

Da li je Bog, po vašem učenju, jedan ili tri? Pod tim mislim da li su Otac, Sin, i Sveti duh odvojene ličnosti ili jedna cjelina.
Da li je Bogu bilo potrebno da se spusti na djevicu Mariju da bi začeo samoga sebe?
Da li je Sin besmrtni Bog, i ako jeste, kako je umro za grijehe ljudi? Ako jeste besmrtan, i nije ubijen, kakav je smisao njegovog lažnog umiranja.
Da li je Otac najmoćniji od Trojice pa ga Sin na smrtnom času moli za oprost ljudima? Zašto nije zamolio i Svetoga duha?

To je već previše pitanja za sada, mada ih imam još.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Andrija

Početnik

(10)

• »Andrija« je muško

Datum registracije: 23.04.2004

• Poruku poslati

30

Subota, 24. April 2004

sans-u

Citirano

I da ne zaboravim... Naročito mi nije stalo do mišljenja Jehovinih svedoka o ovom, a ni o bilo kojem drugom pitanju. Nadam se da je onaj Austrijanac koji se zanima za slavistiku i srpski jezik razumeo šta mu ovo ja rekoh na bosanskom.

Sve sam razumeo i na bosanskom i na sprskom, samo mi se ne svida sto aludirate. Mislio sam da se zove forum "otvoreni" dajuci mogucnost govoriti o vlastitim misljenima - konkretno o osobnim shvacanju Allaha dz.

Osim da sam zbilja magistrirao u Slavistici meni je interesantno pratiti komentare svih ucesnika o ovom jezgrenitom pitanju religije - crtajuci jednu opisivu sliku i o drustvenom i intelektualnom ambijentu u Sandzaku. Za to zelim se kod sviju zahvaliti.

Andrija je dodao/la ovu sliku:
  • Andi.jpg

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

31

Subota, 24. April 2004

Citirano

Orginalno od Andrija
Sve sam razumeo i na bosanskom i na sprskom...

Bas me raduje Andrija, obzirom da su do mene stigle glasine da Jehovini svjedoci imaju usta ali nemaju usi. Ti demantujes to sto sam cuo :) .

Citirano

Mislio sam da se zove forum "otvoreni" dajuci mogucnost govoriti o vlastitim misljenima ..

Dobro si mislio. Sansov nastup na koji si se osvrnuo je upravo bio takav - otvoren :) . Nema nikakve smetnje da ucestvujes u razgovoru - sa onima koji to zele.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

32

Subota, 24. April 2004

Sans,
cini mi se da ti ovde imas otprilike najveci smisao za zdrav humor (tred, tred...). Salim se, drago mi je da smo krenuli konacno da razgovaramo u prijatnoj atmosferi, koja uvek podrazumeva makar malo humora. Rekao si da svaki prilog u bilo kom tredu baziras na Islamu - drago mi je zbog toga, jer time govoris da tezis ka licnosti, jer crpis svoj identitet iz jednog jedinog izvora. Isto cinim i ja, u odnosu ka Hristu, pa se nadam da si to shvatio. Znaci bar smo u necem slicni. Idemo sada na teoloske teme.
Tacno je da je za istoriju potrebno vreme i prostor i da je to Bog Otac (u slucaju muslimana Allah) stvorio. Bog u tu istu istoriju ulazi po svom prevecnom Promislu - a predvecni promisao Svete Trojice, pre stvaranja samog sveta, je bio u tome da svet dodje u najblizu mogucu zajednicu sa Bogom. Stoga je Bog i stvorio svet, da bi u jednoj licnosti (covekovoj), putem njegove slobodne volje dosao u zajednicu sa Tvorcem. Ovde je sloboda covekova sustinski elemenat. Drugo, po ucenju Hriscanstva, sve sto je Bog stvorio bese veoma dobro - ti kazes da ce Bog to sve jednog dana da unisti - koji je onda cilj stvaranja sveta ako je stvoren za unistenje. Ne, to je pogresno, svet je stvoren da bi vecno ziveo, a to je moguce samo u zajednici sa Vecnim - stoga je i bilo potrebno da Vecni udje u istoriju (postujuci ljudsku volju -seti se odgovora Bogorodice na blagovest arhandjela Gavrila) da bi sjedinio svet sa Sobom u jednoj Licnosti, kroz Sina Svoga. Sto se pakla tice, vi to shvatate da ce biti pripravljeno za one za koje Muhamed nije prorok - pa sta cemo onda sa jadnim Eskimima, Busmanima i ko zna sa kim ko nije ni cuo za Islam? Hriscanstvo naprotiv stoji na tome da ko je koliko dobio, toliko ce mu se i traziti - nece biti sudjeno meni i njima po istoj meri, meni ce biti sudjeno po zakonu evandjelske ljubavi i prema neprijateljima, a njima po zakonu savesti. Uvidjas li ovde jednostranost tvog verovanja?

Sandzacki sine,
1. Bog je jedan prvenstveno zato sto je Otac, Licnost koja zeli da postoji i postoji, dakle daje postojanje cak i svojoj Sustini. Istocno hriscanstvo je jedina vera koja ne pati od usiokratije, odnosno ucenja da sustina odredjuje Boga (na tome su na zalost pali zapadnjaci, ali i svi ostali). Zamisli Boga koji mora da postoji zato sto mu to Sustina nalaze, nezavisno od Njega kao Licnosti - u tom slucaju bi sustina za Njega bila datost, ogranicavala bi Ga. Bog je dakle jedan, zato sto je Otac. A opet je Trojica, jer Otac od vecnosti radja Sina i Ishodi Svetog Duha, koji su jednosusni sa Njim. Gledaj to ovako - da li mozes da kazes Otac a da pritom ne pomislis na Sina? Dakle, kod Svete Trojice Licnost je ta koja prethodi Sustini, Bog postoji kao zajednica ljubavi od vecnosti, nacin postojanja se kod Svete Trojice pojednostavljeno receno poistovecuje sa samim postojanjem. A posto je covek ikona Bojza, da bi postojao u pravom smislu te reci, mora postojati kao Licnost, u ljubavnoj zajednici sa bliznjima i Bogom. Evo i jedno pitanje za tebe : sta tebi daje identitet, kao licnosti? I sta mislis, da li bi mogao da budes licnost da si jedini covek na svetu?
2. Bog nije zaceo samog sebe u Djevi Mariji, od vecnosti se Sin Bozji, Logos, radja od Oca, vanvremeno, a u istoriji kao Licnost sa svojim Bozanstvom sjedinjuje ljudksu prirodu i to nepromenljivo (dakle, nema promene u Bozanstvu), nesliveno (nema mesanja priroda, obe zadrzavaju svoja svojstva), nerazdeljivo (u jednoj Licnosti zanavek), cime postize cilj koji je Bog odredio pre stvaranja sveta i coveka - vecni zivot sveta i coveka kroz zajednicu sa Bogom.
3.Sin Bozji je po svojoj Bozanskoj prirodi besmrtan, no primajuci i sjedinjujuci se sa ljudskom, on prima sve nase slabosti, da bi ih iscelio? Ili ko je mogao da isceli duboku ranu na bicu ljudskom sem Boga? S a druge strane, Sin Bozji bi se Ovaplotio i da Adam nije pao u greh, zato sto je Predvecni Savet Svete Trojice od vecnosti imao odluku o tome da svet zivi vecno u zajednici sa Bogom, ali ne bez slobode covekove.
4. Otac je ono sto u Svetoj Trojici zovemo Vecni Uzrok, Nacelo, Arhi. Bog je jedan ne zato sto je jedna Sustina, vec zato sto je Otac. Po tome je jedino Bog Otac veci od Sina, ali ni Bog Otac nije to sto jeste bez zajednice sa Sinom, jer je upravo Otac u vezi sa Sinom - to se u Pravoslavnoj teologiji zove prozimanje svojstava licnosti, perihoreza, odnosno da je svako od Lica Svete Trojice Bog i da nosi punocu Bozanstva, nosilac je cele prirode. Sada cu ti dati jedno kratko poredjenje. Ako Boga i coveka gledamo samo sa stanovista bioloske ipostasi odnosno sa stanovista sustine, onda mozemo reci da kada jedan covek umre, ne umiru svi ljudi - jedan covek nije nosilac cele prirode ljudske. Medjutim, ako podjemo od Licnosti kao Ontologije, onda za, primer radi, majku tog coveka koji je umro zaista je umro ceo svet, smrcu voljenog bica umrla je cela priroda. Ako bi se vezali samo za bioloski nacin razmisljnja, njoj bi bilo dovoljno da naradja jos dece i problem bi bio gotov. No nije tako jer Licnost je iznad prirode i sustine, to je Bozanski nacin postojanja, a covek je stvoren po ikoni Bozjoj i treba da zivi zivotom licnosti, ugledajuci se na svog Tvorca, jer jedino tako moze imati zivot vecni u zajednici sa Vecnim Licnostima Oca, Sina i Svetog Duha kroz drugu zajednicu - sa bliznjima -, ne iskljucujuci ni pravilan odnos prema tvorevini koja je takodje prizvana na preobrazaj (uporedi odnos prema tvorevina kod istocnih i zapadnih hriscana, pa ce ti biti jasno kako razlike u dogmatskom ucenju uticu na egzistencijalne stvari).

Andrija,
i ja te pozivam da su ukljucis u diskusije.

teolog

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

• Poruku poslati

33

Subota, 24. April 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Bog je dakle jedan, zato sto je Otac. A opet je Trojica, jer Otac od vecnosti radja Sina i Ishodi Svetog Duha, koji su jednosusni sa Njim.

Nije mi jasno šta želiš da kažeš ovime. Najbolji zaključak do kojega sam ja mogao da dođem je da je vječnost ta koja je predhodila i Ocu i Sinu i Svetome duhu, ali to je kontradiktorno samim postulatime religije. Da li to znači da je Otac postojao oduvijek, a Sin i Sveti duh od trenutka njihova stvaranja. I jesu li oni tvorevina Oca.

Citirano

Bog je dakle jedan, zato sto je Otac

Citirano

Gledaj to ovako - da li mozes da kazes Otac a da pritom ne pomislis na Sina?

Kako ovo objašnjavaš kada govoriš o ličnosti. Pa zar samo postojanje Sina pored Oca ne daje Sinu ličnost koja se razlikuje i negira jednoću. A i ako nije tako zar to ne znači da i ljudi koji bi se sjedinili u "ljubavnoj zajednici sa bližnjima i Bogom" nebi postali jedna ličnost.

Citirano

2. Bog nije zaceo samog sebe u Djevi Mariji, od vecnosti se Sin Bozji, Logos, radja od Oca, vanvremeno, a u istoriji kao Licnost sa svojim Bozanstvom sjedinjuje ljudksu prirodu i to nepromenljivo (dakle, nema promene u Bozanstvu), nesliveno (nema mesanja priroda, obe zadrzavaju svoja svojstva), nerazdeljivo (u jednoj Licnosti zanavek), cime postize cilj koji je Bog odredio pre stvaranja sveta i coveka - vecni zivot sveta i coveka kroz zajednicu sa Bogom.

Citirano

3.Sin Bozji je po svojoj Bozanskoj prirodi besmrtan, no primajuci i sjedinjujuci se sa ljudskom, on prima sve nase slabosti, da bi ih iscelio?

Da li ti ovdje vidiš kontradikciju? No nisi odgovorio na pitanje. Da li je Bog začet u Djevici Mariji? I da li je, pokušat ću da ovo kažem što bezbolnije, Sveti duh ustvari Otac jer se on spustio na Mariju i oplodio je.
Da li je Bog ubijen ili ne. Da li je on umro ili je prešao iz jednog vida postojanja u drugi? Ako nije ubijen zašto je onda taj prelazak u drugi vid postojanja toliko težak da nosi težinu svih grijehova ljudskog roda od Adama do sudnjega dana.
Kakve je ljudske slabosti iscelio. Ako je oholost - ona i danas postoji, ako je mržnja - i nju ćemo sresti, ako je zavist - pa i to viđamo na svakom koraku. Mogao bih još dugo da ređam.

Citirano

4. Otac je ono sto u Svetoj Trojici zovemo Vecni Uzrok, Nacelo, Arhi. Bog je jedan ne zato sto je jedna Sustina, vec zato sto je Otac. Po tome je jedino Bog Otac veci od Sina, ali ni Bog Otac nije to sto jeste bez zajednice sa Sinom, jer je upravo Otac u vezi sa Sinom - to se u Pravoslavnoj teologiji zove prozimanje svojstava licnosti, perihoreza, odnosno da je svako od Lica Svete Trojice Bog i da nosi punocu Bozanstva, nosilac je cele prirode.

Polazeći od uzroka mogu da zaključim da je Otac postojao prije Sina i Svetoga duha, i da je bio uzrok njihovom nastajanju. Ako Bog dostiže svoju cjelovitost u svetom trojstvu znači li to da je bio nepotpun prije nastajanja Sina.
Primjer majke koji si naveo koji si naveo jeste lijep, ali podrazumijeva da njen sin prestane postojat, što nas opet vraća na pitanje postojanja Sina.

Moram još da dodam da mi je i dalje cijela teorija Trojstva potpuno nejasna
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

34

Subota, 24. April 2004

Vecnost ne prethodi nijednoj Licnosti Svete Trojice - Otac je vanvremeni i bespocetni Uzrok sabespocetnog Sina i Svetog Duha. Otac je nacelo Svete Trojice, ali ne u smislu kontigentene uzrocnosti, jer Sin se radja kao Logos Bozji od Oca od vecnosti, ne od nekog trenutka i isto tako Duh Sveti ishodi od vecnosti. Oni su od vecnosti Trojica i nije bilo vremena kada nije bilo jedne od Licnosti Trojice, jer samim tim ne bi bilo ni Boga. Dakle, Sin i Duh Sveti nisu tvorevine, jer su jedne sustine sa Ocem, ali su razlicite Licnosti. Najbitnije je istaci da tu Licnost prethodi sustini, tako da kada Hriscani kazu da je Bog ljubav, ne misle na nesto apstraktno, vec na konkretnu zajednicu Oca, Sina i Svetog Duha - ljubavi nema van ljubljenog.

Kada kazem Otac, uvek moram pomisliti i na Sina, jer u odnosu na koga bi Otac inace imao ocinstvo? No ti si upravo rekao jednu istinu - Sin i jeste razlicit od Oca, po tome sto je druga Licnost. Iako me]u licnostima Svete Trojice vlada savrsena harmonija, o tome sto se Sin vecno radja a Duh Sveti vecno ishodi od Oca mozemo govoriti o licnim svojstvima svake licnosti u toj od vecnosti zajednici Ljubavi.

Kada kazemo za Djevu Mariju da je Bogorodica, onda tvrdimo da je ono sto zaceto u njenoj presvetoj utrobi kao covek zaista sjedinjeno sa Logosom, Sinom Bozjim od vecnosti. Dakle Sin Bozji kao Logos Bozji postoji od vecnosti, a u trenutku kada Presveta Bogorodica zacinje od Duha Svetog on se na neizreciv nacin sjedinjuje sa ljudskom prirodom, ostajuci i dalje Logos, odnosno u neraskidivom jedinstvu sa Ocem i Duhom Svetim. U Ovaplocenju je Duih Sveti taj koji ga cini mogucim i oslobadja Djevu Mariju od prirodnih ogranicenja. Od Oca kroz Sina u Duhu Svetom je ceo domostroj spasenja sveta.

Bog naravno nije ubijen, jer nije smrtan kao stvorena priroda. Poenta je u tome da bi se Bog, odnosno Sin Bozji ovaplotio i da nije bilo pada u greh, samo tada ne bi morao da iskusi Krst - Bog je od vecnosti odredio kao cilj sveta zajednicu sa Njim, vecnu zajednicu koja bi jedina imala snage da otrgne svet od smrti. Dakle, dogadjaj Ovaplocenja Sina Bozjeg treba gledati kroz predvecnu volju Bozju o svetu, a ne kroz sam pad Adamov. No posto je Adam pao, Hristos je morao uzeti celu ljudsku prirodu, ali je prethodno svojom zrtvom morao ocistiti od posledica pada.U tome i jeste sustina iscelenja - Hristos je coveka iscelio od greha, ali ne protivno njegovoj slobodnoj volji - zato danas, kao sto ti kazes, ima gresnika - jer svojom slobodnom voljom ne zele da stupe u zajednicu sa Hristom. I coveka ne ceini Svetim to sto on cini dobra dela, vec ga osvecuje zajednica sa Jedinim Svetim - dobra dela i vrline su samo posledica te zajednice.

I na kraju, da zakljucim, Otac nije uzrok Sinu i Duhu Svetom u uzrocno-posledicnom smislu kakav danas imamo u filosofiji, vec u Licnosnom smislu - Ono sto karakterise Oca kao takvog je nerodjenost, Sina rodjenost a Duha Svetog ishodjenje - to su odlike licnosti, zbog kojih su oni razliciti i cine zajednicu ljubavi, jednosusnu i vecnu.

Eh, da, i vrlo je bitno ne govoriti Trojstvo, jer je to zapadno poimanje, sto vuce ka atributima vise, vec Trojica, jer se u tom pojmu vise prepoznaju Licnosti.

teolog

35

Subota, 24. April 2004

Teolog, i dalje stvari objasnjavas silogizmima. Naravno da je nemoguce da je nesto za Boga nemoguce, ali ja nisam postavio zar je moguce da Bog nesto uradi nego zar je moguce da je potrebno svemogucem Bogu da stvari koje mu ti pripisujes radi.. Jer onaj koji to radi (ima potrebu da radi) radi iz potrebe a potreba je odlika nesavrsenosti.. nepotpunosti.. Bog nema potrebe.. Bog je apsolutan.

Svijet je stvoren i nije vjecan. Samo je Bog vjecan. Tebe nosi (djetinja) misao koja se ne slaze sa nestankom onoga sto znas. Vjeciti je drugi svijet.. ali ne i ovaj.. Za ovaj vrijeme vazi.. a vrijeme iskljucuje vjecnost.. jer i vrijeme je stvoreno.

I nisi mi odgovorio na pitanje za Isusa: gdje on sebe naziva Bogom.. dao si mi rijeci drugih.. ali ne njegove. A to sto on izgovara one rijeci (obracanjem ocu kako kazes) pokazuje samo da se obraca drugome... Bogu..a sam nije Bog. Kontradiktornosti koje ni silogizmi ne mogu da isprave. Cak i vjecito znanje rodjenje Isusa ne daje nikakvu potporu ideji da je zacet kako su zaceti i drugi ljudi. Budi i ono biva.. to je nacin na koji Bog stvara. I na taj nacin sve se desilo i desava. A sve sto je od Boga ima pecat Bozjeg zakona.. jedinstvenog.. nepogresivog.. a koji je nama smrtnicima predstavljenj (i koliko nas mozak moze da shvati) objasnjen u objavi Njegovoj Kur'anu velicanstvenom, a objavljivalo se i prije mnogima i mnogima.. ima i onih koji su vjerovali.. i onih koji su vjeru iskrivili, a i onih (najgorih) koji su svjesni istinu od drugih skrivali...

Nisi konkretan odgovor dao ni na jedno pitanje.. niti si ista konkretno rekao.. Stvari koje pricas su romantizam u kombinaciji sa silogizmima.. Nejasne i neshvatljive.. Nerazumne. Da bi nesto bilo pojmljivo mora biti i razumno (da bi ga razum prihvatio). Srcem se vjeruje a razumom shvata.. Zato se u Kur'anu i kaze da mnoge stvari shvataju samo oni koji razuma imaju. Kad budes jasan (ocistio govor od romantizma za masu (ljubavi vjecnoj i nejasnom propovedanju o personalnim spajanjima i otelotvorenjima)) i precizan u onome sto govoris (ako si u stanju) mozda te neko i shvati.. ili lakse shvati da nemas sta da kazes. Zato budi precizan.. jezik cinjenica.. U suprotnom ja nemam o cemu sa tobom da diskutujem..
mogu ja da se potpisem i bolje...

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

36

Subota, 24. April 2004

Pozdrav

imam 2-3 kratka pitanje za teologa,

vako,

casnim sestrama i popovima je zabranjeno da se zene odnosno udaju.... zar ne? :)

to da bi se, kako kazu, priblizili BOgu i tako to...

eh sad pitam se, sta bi bilo ako ceo svet pozeli da se priblizi Bogu???

znaci ako su sve zene casne sestre a svi muskarci popovi??

sta mislis jos koliko dugo bi covecanstvo onda postojalo? :rolleyes:

a sledece......

ta tvoja definicija Boga.... da ima tri licnosti (estagfirullah).... odkud tebi/vama to??

pise li to u Bibliji (Indzilu)? ?(

next:
koliko znam po pravilu ni hricnaci ne bi smeli da zamiljaju kako Bog izgleda itd. ... pa zbog cega Ga hriscani pokusavaju naslikati....?!

kazes:
Prvo, to sto je Bog sisao do svog stvorenja i do te mere se ponizio da je cak preuzeo sve nase slabosti, pa i fizioloske (sve osim greha), ne govori o tome da je Hriscanstvo blasfemicno, vec o Ljubavi Bozjoj koja ide dotle da trpi sva ponizenja, cak i Krst, ne bi li spasila voljeno stvorenje.

zar Bog mora sebe da ponizi, da bi mogao oprostiti ljudima?? zar nije sposoban i bez ponizenja da prasta i spasava?? (da mi Allah dz.s. oprosti)

Islam nas uci:
..On prasta kome On hoce, a kaznjava koga hoce - ... nezavisno od toga koliko se mi ogrijesili, do Njega je da li ce nam oprostiti...
i Njemu to nije tesko

i jos neesto...
zbog cega je neverovatno da je Muhamed a.s. zadnji Poslanik?? je li to toliko tesko verovati??
imali iceg nelogicnog u Kuranu/ Islamu.. iliti samo 'nako ne verujete?? ako ima navedi??

ali nema... posle 1400 godina niko nije uspeo naci gresku ;)

et'... to su moja pitanja, vako na brzake...

hvala u naprijed na odgovorima

pozdrav
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

37

Subota, 24. April 2004

Fingersbroken,
ne podnosim silogizme kada je rec o Bogu - oni su cist plod zapadne sholasticke misli oslonjene na Aristotela, Bog se u silogizme ne da staviti. Naveo sam pomenuti silogizam samo zato da ti pokazem da i filosofima ateistima mozes izbiti argumente ne samo svojim, vec i njihovim oruzjem. I apsolutno se slazem sa tobom kada kazes da nije Boga dostojno postavljati takva pitanja. Slazem se kada kazes da Bog nema potrebe - doduse nema je u nasem, ogranicenom smislu, ali posto Sebe ispoljava kao Zajednicu Ljubavi od Vecnosti, ne mozes poreci da Bog voli i ljubi svoja stvorenja i zeli da ona budu po slobodnoj volji u zajednici sa Njim, jer jedino zajednica sa Bogom spasava od smrti. U tom smislu, Bog nema potrebu, ali zeli spasenje sveta. Inace, podseticu te da o Bogu kao Apsolutu govore uglavnom filosofi, i to deisti, kojih imas dosta danas - time Boga prave potpuno nezainteresovanim za svet oko sebe.
Kazes da je svet stvoren i nije vecan. Slazem se. Samo dodajem da je stvoren da bi vecno ziveo, ali u slobodnoj zajednici sa Bogom. Da te pitam sada, zasto je po tebi Bog stvorio svet - da bi ga unistio u nekom vremenskom intervalu? Kazes da je vecan drugi svet - podseticu te na Platonov idealizam, odakle i proizilazi ovo ucenje. Jos jedno pitanje : kako moze taj jedan autonomni duhovni svet da bude vecan po sebi ako je i on stvoren voljom Bozjom? Zar ne uvidjas da sve sto je stvoreno mora doci u zajednicu sa Bogom da bi zivelo vecno, ne po prirodi, vec po blagodati? Dakle, sada ocekujem tvoje odgovore, vreme je i da ti na poneko pitanje odgovaras.
Sto se Isusa tice, lepo sam ti rekao da je On Sam naveo psalam u kome navodi stihove : "rece Gospod Gospodu mome...", da bi farisejima potvrdio svoje Bozanstvo. I nije Isus rodjen od vecnosti, vec Logos, Sin Bozji - svojim bezgrenim zacecem u utrobi Djeve Marije Logos, drugo lice Svete Trojice, postaje Isus iz Nazareta, Bog i covek.
Zao mi je sto kazes da nisam dao konkretan odgovor, no vidim da ostali ne misle tako, pa sticem cudan utisak. Nema veze. Samo cu te podsetiti da Bog ne robuje terminima, koje ti trazis - samo pokazujes da zelis da Boga stavis u ogranicene termine potpuno razumljive ljudksom umu, nastavljajuci nit sholastika koje si iskritikovao na pocetku. U svakom slucaju, ako se budes fokusirao na temu i izbegao tolike tro-tacke, komentare za koje sam kazes da ne treba komentarisati i ostale suvisnosti, mislim da mozemo da vodimo zaista odlican dijalog.

Thats_me,

monahinje i monasi se ne udaju i zene, svestenici se zene - ovo radi razgranicenja terminologije i tvrdjenja. Dalje, monastvo nije autonomni cilj van volje Bozje, vec je to prevashodno odziv na Bozji poziv - Hristos lepo kaze " ne mogu svi poneti ovu rec, do oni kojima je dato". Dakle, biti monah ili monahinja je stvar priziva Odozgo, a reci da Bog ne zna kako i koga priziva na sta je bogohulstvo - ako bi smo slusali glas Bozji, svet ne bi nestao, nego bi cvetao.
Sto se Svete Trojice tice, pogledaj kako pocinje Jovanovo Evandjelje, procitaj kako Hristos zove Boga Oca i sta Duh Sveti cini u domostroju spasenja pa ce biti jasno odakle ucenje o Svetoj Trojici. No o tome mozes procitati i u Starom Zavetu, sta znaci rec u mnozini prilikom stvaranja sveta, ko su Tri licnosti koje Avram ugoscava, sta je ono Svjat, svjat, svjat Gospod kod Isaije... Tacno je da Hriscani uce da se Bog ne moze naslikati, misleci na Boga Oca, Sina i Duha Svetog pre Ovaplocenja - posto je Sin Bozji, drugo lice Svete Trojice uzeo telo na sebe i postao Bogocovek, time je moguce i ikonopisanje Isusa Hrista. Bog Otac i Duh Sveti mogu se samo simvolicno predstaviti, ne u smislu svog izgleda. Sto se oprostaja Bozjeg ljudima tice, naravno da je to Bog oprostio ljudima, ali nije hteo po automatizmu da ih uvodui u vecni zivot, pogotovo ne ako su voljno odstupili od Njega i okrenuli se samom sebi. Bog se ovaplocuje ne radi oprostaja greha, vec radi uspostavljanja jedinstva, zajednice izmedju Sebe i onoga sto je stvorio - jedino tako sve sto je stvoreno moze imati zivot vecni.
Sto se Muhameda tice, nisam dosao na ovaj forum da bih kritikovao vasu veru, vec da bih svedocio svoju. No, hajde, postavicu ti jedno pitanje - cime je Muhamed posvedocio to da je prorok, sta je to sto je on prorokovao a da se obistinilo. Ovom prilikom te podsecam, recimo, na Hristovo prorostvo o razorenju Jerusalima, koje se desilo samo par decenija kasnije, posle cega su svi Jevreji rasuti po svetu pa i dan danas nemaju mira. Sta je slicno prorokovao Muhamed, posto sebe stalno zove prorokom. Ima tu jos mnogo toga, ali ovo mi je prvo palo na pamet.

teolog

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

38

Subota, 24. April 2004

Citirano

lepe misli, a mnoge od njih recene na slican nacin i od strane hriscanskih bogoslova prvih vekova. No odakle to da ste na kraju dodali Bekona, klasicnog predstavnika empirizma (mozda i rodonacelnika u Evropi)? Nije moj cilj bio da se zasipamo sa citatima, vec da razgovaramo, otvoreno. Ako cemo samo pricati, a niko nikoga nece slusati, onda ovaj forum gubi smisao.

Znas kako, ako neko nesto lose radi ne mora da znaci da sve sto dolazi od te osobe mora da bude lose i da apsolutno sve mora da se odbaci. To vazi i za bekona, u recenici koju sam od njega citirao nema nista negativno, niti nesto sto mu neko moze osporiti. evo vidi i sam:
"Nema toga prirodnog ucenjaka koji moze spoznati sve o biti samo jedne musice i njenim osobinama, a kamoli da sazna sustinu Bozijeg bica." (Bekon)
Sta ima lose u tome sto je reko? Tako vazi i za druge. Odbacujem od drugih ono sto se kosi sa mojim ucenjem(islamskim) , a prihvatam ono sto se ne kosi. Na primer aristotel. On jeste imao neke sulude ideje, ali i neke dobre, i ne treba da znaci da od njega sve odbacimo sto je rekao. Na primer, niko mu ne moze osporiti sledece sto je rekao:
"Stolica je od drveta , drvo je od stabla , stablo je od sjemena, sjeme je od sijaca ,... i ovakvo redjanje uzroka nas neminovno dovodi do prvobitnog Uzroka koji nema potrebe za svojim uzrokom i koji je sam Uzrok svemu ostalom."
Sto ti velis

Citirano

odgovarajuci na prigovor muslimanskih teologa na trojicnost Boga vizantijski bogoslovi su uvek odgovarali da je egzistencija Bozja u slucaju da je Bog sam od vecnosti neplodna kao kamen.

Ti vizantijski bogoslovi su mnogobosci , ako tako govore. Jer , Ako Bog nije sam ,to onda znaci da mu pripisuju druga, a to je sirk tj. mnogobostvo. U islamu to je najveci grijeh i nepravda. Njemu , koji je apsolutno savrsenstvo , nije potrebna dopuna u necemu ili nekome drugom. On je SAM APSOLUTAN , Jedan i Jedini , On je utociste svemu, nije rodio i rodjen nije i niko Mu ravan nije.
Svjetski naucnici su došli do finalnog zakljucka da je originalno stanje prije stvaranja Vasione bilo apsolutna jednoca (absolute singularity). Neki od vodecih autoriteta na fenomen crnih rupa (black hole), takoðe tvrde da drugi kraj crne rupe predstavlja absolutnu jednocu (absolute singularity).

Teorija mnogoboštva je bila prisutna od davnina kao rezultat odstupanja od originalnih ucenja Allahovih Poslanika. Ljudi su po prirodi vrlo slaba stvorenja, te im je neophodno da se drže Allahovih direktiva da bi ostali na putu Istine i spasili se zla koje je inherento u njihovoj prirodi. Kada osoba u svjesti ignoriše Istinu, onda joj neistina zauzme mjesto. Kada neistina okupira ljudsko srce i razum, simptomi su nerazumno rezonovanje, vjerovanje i ponašanje. Kao što smo prije rekli, covjek je dualno stvorenje u kojem se bore Istina i neistina, Dobro i zlo. Allah Mudri je stvorio èovjeka u takvoj situaciji da bi se ili uzdigao na stupanj viši od Anðela ili degradirao na stupanj niži od životinja. Ako osoba prihvati Istinu i ostane joj dosljedna do kraja ovozemaljskog života, onda ce poslije smrti upoznati Ultimativnu Realnost, i nagradu koja se manifestuje u Rajskim blaženstvima. Ako pak, osoba odbije Istinu i umre u takvom bolesnom duhovnom stanju, onda je poslije smrti ceka ultimativna propast, tj, realnost zla koja se manifestuje u Paklenim mukama. Kao što vec rekoh, kada bi ljudi poslije Poslanikove smrti postepeno duhovno slabili neistina bi polahko preuzimala prevlast u njihovim srcima i umovima odvodeci ih putem propasti. Naprimjer, ako je Istina to, da je Allah jedan Bog, onda je prirodno da pokvaren um dobije zlu sugestiju da Allah nije Jednoca nego množina što je logièna oprecnost koju intelekt pretpostavlja u takvoj situaciji. To je glavno oružje Satane, koji koristi slobodu došaptavanja zlih sugestija veæ slabom i osakaæenom umu osobe koja je ignorisala Istinu. Tako je nastala mnogobožaèka idolatrija meðu ljudskom vrstom. Problem o kojem ovdje govorimo je problem ogranièene idolatrije koju su poprimili Krišèani tvrdeæi da je Bog trodjelna osoba, tj, trojstvo. Naime, oni tvrde da su Otac (Svemoguæi Bog), Sin (Isus) i Sveti duh (Ahrhanðeo Gabrijel), ustvari, jedna osoba ili cjelina.
Kao prvo, ova tvrdnja nema nikave podloge u Tori, Evanðelju i Kur'anu. Drugo, ovakva teorija nema logicne osnove jer um ne može ispravno funkcionisati kada jedna osoba ima tri osobe u sebi. Doduše, psihijatrijski strucnjaci su otkrili i priznaju postojanje mentalne bolesti pod nazivom 'multipersonalnost'. Oni su pak logicni, i tvrde da je to nenormalno, tj, poremeceno mentalno stanje, te se stoga takva osoba smatra nefunkcionalnom i neuracunljivom. Fakticki takva osoba živi u stanju mentalne anarhije ili haosa. Uzmimo naprimjer, pretpostavku da je to normalno i razumno stanje svijesti. Kao prvo nijedan zakon relacije se ne bi mogao primjeniti na tu osobu koja se konstantno preobražava u drugu osobu. Prema tome, odgovornost te osobe bi bilo nemoguce ustanoviti jer ona nije imala potpunu kontrolu nad tijelom i mentalnim kapacitetima. To znaci da bi takva licnost mogla obitavati samo u situaciji haosa, tj, totalnog bezakonja. Ako pogledamo u historiju covjecanstva, koju niko ne može poreci, uvidjet cemo da je ljudska zajednica oduvjek imala zakone po kojim se usklaðivala i vladala. Kada god bi došlo do bezakonja u nekoj ljudskoj zajednici ta ista zajednica bi nestala u samouništenju. Prema tome, ako vjerujemo da je Bog jedno Svemoguce Bice, onda moramo prihvatiti da On ima absolutnu prirodu. Haos je sila koja, bukvalno, sama sebe uništava. Ako pretpostavimo da je Svemoguci Bog absolutno bezakonje ili haos, onda bi logicno bilo da sam sebe uništi. Kako vidimo to je besmislica, jer danas cak i moderna nauka dokazuje da je Vasiona perfetno usklaðena i ozakonjena permanentnim zakonima kosmoloških sila. Prema tome, suludo je i potpuno neprihvatljivo, vjerovati da je Allah, tj, Svemoguci Bog apsolutno bezakonje (haos). Da nas Allah sacuva takvog vjerovanja i rezonovanja, jer da je to istina cijeli kosmos bi momentalno kolapsirao. Ako bi mi prihvatili tvrdnju da je Svemoguci Bog, ustvari, osoba sa tri licnosti, mi bi onda time vjerovali da je Svemoguci Bog nefunkcionalan, neuracunljiv, anarhican i samouništavajuci. To je absolutno nemoguce, jer bi to znacilo da stvari, tj, stvorenja sama sebe iz nicega stvaraju i obdržavaju. Da je to istina niko ne bi sebi smrt poželio niti kakvu štetu dopustio. Prema tome, nije moguce da stvari same od sebe nastaju i postoje, nego ih neko sa absolutnom moci i intelektom stvara i održava u postojanju. Svi mi znamo da se iz ništa uvijek dobije ništa. 0+0=0
Cijeli svemir radi na principu akcije i reakcije. Nešto se mora desiti da se nešto drugo desi. Danas se naucnici jedan po jedan odricu teorije o "Majci Prirodi" koju su ateisti dugo smatrali stvoriteljem i uzdržavateljem kosmosa. Zašto??? Zato što nisu mogli odgovoriti na pitanje, 'Da li je "Majka Priroda" svjesno i inteligentno bice ili ne? Ako kažu da nije, onda joj pobijaju sposobnost STVARANJA, koja ne može funkcionisati bez svjesti i inteligencije. Kao što smo vec prije rekli, nerazumna i nesvjesna osoba nije funkcionalna, tj, ne može ništa proizvesti (stvoriti). Ako, pak, kažu da "Majka Priroda" posjeduje svijest i inteligenciju, onda su se doveli u poziciju gdje moraju priznati da "Majka Priroda" mora posjedovati absolutnu svijest i inteligenciju da bi stvorila zadivljujuce kompleksan i usklaðen Svemir. I ne samo to, onda bi se moralo priznati da ta "Majka Priroda" posjeduje apsolutnu moc da bi mogla uzdržavati taj Svemir u egzistenciji. Znaci naucna analiza ukazuje da Bog (ili "Majka Priroda") mora posjedovati apsolutnu svijest, inteligenciju i moc. Ako je osoba toliko tvrdoglava pa nece da koristi rijec Bog, onda, ipak mora prihvatiti glavne apsolutne osobine Boga da bi svoju teoriju "Majke Prirode" mogla naucno dokazati. Znaci jedina razlika je u imenu. Bog ili "Majka Priroda"? U ovom predmetu bitna je realnost, a ne ime. Kužiš!? Kao što rekosmo, nemoguce je da Bog ima dvije, tri, ili mnogobrojne licnosti, jer bi to podrazumjevalo sve negativne osobine koje odlikuju absolutni haos i ništavilo. A ništavilo ne stvara ništa, jer je samo po sebi ništa, tj, velika nula. Ako ti i sad kažeš ko æe znati šta je Istina, onda se time odrièeš svoje svijesti, inteligencije i moæi rasuðivanja, a to je stupanj niži od životinjskog. Naime, cak i životinje imaju odreðenu svijest, inteligenciju i instiktivnu moc rasuðivanja koja im je neophodna za goli opstanak.
Citiraj mi iz biblije gde to isus kaze da je on Bog.

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

39

Subota, 24. April 2004

Citirano

Sto se Muhameda tice, nisam dosao na ovaj forum da bih kritikovao vasu veru, vec da bih svedocio svoju. No, hajde, postavicu ti jedno pitanje - cime je Muhamed posvedocio to da je prorok, sta je to sto je on prorokovao a da se obistinilo. Ovom prilikom te podsecam, recimo, na Hristovo prorostvo o razorenju Jerusalima, koje se desilo samo par decenija kasnije, posle cega su svi Jevreji rasuti po svetu pa i dan danas nemaju mira. Sta je slicno prorokovao Muhamed, posto sebe stalno zove prorokom. Ima tu jos mnogo toga, ali ovo mi je prvo palo na pamet.

Prvo mi ne zovemo poslanike prorocima , vec poslanicima, Bozijim poslanicima. Muhammed s.a.w.s. nije prorico islam , on ga je doneo od Allaha , Gospodara svih svjetova. Ako hoces o dokazima pogledaj linkove na
http://forum.novipazar.de/thread.php?thr…1106&boardid=13
i na
http://forum.novipazar.de/thread.php?thr…1042&boardid=13

A dalje ako cemo o tome da li je Muhammed s.a.w.s. poslanik , mozemo navesti i to da se je mjesec raspolutio na dva dijela kada je on pokazao prstom u njega. To je i naucno dokazano , i ta cinjenica je jednog krscanina navela da primi islam. On je danas predsjednik islamske zajednice V.Britanije. Ako sumnjas idi pa ga pitaj. Imas milion stvari koje su se obistinile koje je Muhammed a.s. rekao , ali prije toga dolaze stvaro koje je rekao Allah dz.s. Evo primjera, kada su muslimani bili malobrojni i slabasni i proterani iz meke u medinu, Allah spusta objavu Muhammedu s.a.w.s. u kojoj kaze da ce oni osvojiti mekku jos za zivota Muhammedovog, a.s. I to se zbilja i desilo (iako je u tom trenutku to izgledalo nemoguce) za manje od 10 godina. Zatim (u vremenu kada su muslimani jos uvijek bili slabasni), kada su bizantinci bili porazeni od strane mnogobozackih presijanaca, muslimani su bili tuzni jer su navijali tada za bizantince, a mnogobascki arapi za persijance. i tada je bizantcija bila na ivici kolapsa, razorena unutrasnjim nemirima i nije bilo ni govora o njenom oporavku. Medjutim u tom vremenu Allah spusta ajete sure er-rum(bizantinci) u kojima kaze da su bizantinci porazeni na zemlji najnizoj i da ce bizanticni uskoro pobediti persijsku vojsku i pritom za kazivanje vremenskog perioda kada ce se to desiti , Allah u Kur;anu koristi izraz koji u arapskom jeziku oznacava period od 7 do 9 godina. Tada su se mnogosci smijali muslimanima i ismijavali Kur;an za takve "besmislice" , ali upravo za nekoliko godina ( negde izmedju 7 i 9 , ne mogu tacno da se setim) to se obistinjuje i persijanci bivaju porazeni na zemlji najblizoj arabijskom poluostrvu (prostor oko mrtvog mora). U suri Er-Rum , na pocetku Allah nam kaze,
“Poraženi su Bizantinci, U zemlji najnižoj, a oni će poslije poraza svog, pobijediti,
Za nekoliko godina - Allahova je naredba prije i poslije - a tog dana radovat će se vjernici.”
(Kur’an, 30:2,3)

Ovdje imamo dve natprirodne stvari koje dokazuju da je Kur;an od Allaha , a to su kao prvo govorenje sta ce se desiti u buducnosti , sto se uskoro i desilo , i jos nesto , a to je izlaganje naucne cinjenice koja je tek u 20 vijeku otkrivena. Naime Izraz koji se koristi u ajetu za opisivanje mjesta na kojem ce se desiti poraz persijanaca (U zemlji najnižoj) “edna” u ajetu znači istovremeno najbliži i najniži. Komentatori Kur’ana, neka je Allah zadovoljan njima, su bili mišljenja da se izraz “ednal-erd” odnosi na najbližu zemlju Arabijskom poluostrvu.
Pa ipak ne možemo izbjeći i drugo značenje ove riječi. Na ovaj način Kur’an jednoj riječi daje više značenja. Najniža tačka na Zemlji je upravo ovo mjesto, koje je svjedok bitke u kojoj su poraženi Rimljani, a koje je 408,13 metara ispod morskog nivoa. Kako je to mogao znati neuki covjek iz pustinje , Muhammed s.a.w.s. , ako to nije Objava koja mu silazi? A to da je najniza tacka na zemlji bas tu kod mrtvog mora, je otkriveno savremenim uredjajima.

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

40

Subota, 24. April 2004

Bismillahi Rrahmani Rrahim,

SPECIJALNI PRINCIP RELATIVNOSTI

U RELACIJI: STVORITELJ - STVORENI

U dosadašnjoj istoriji ljudskog drustva mnogi su ulagali podosta truda da spoznaju svog Tvorca. Zeljeli su da saznaju ko ih je stvorio i kako ih je stvorio, kako izgleda njihov Tvorac, gdje se nalazi, kako egzistira, itd. Radi se o veoma slozenim tajnama koje nije lahko spoznati i shvatiti. Zbog toga su mnogi u svom razmisljanju o Bogu pocinili razne greske. Najcesce su Boga zamisljali u obliku covjeka pa su mu iz neznanja pripisivali ljudske osobine. Na primjer: Pravili su kipove u ljudskom obliku pa su ih poslije obozavali. Takodje, neke ljude su proglasavali bogovima pa su ih stovali i obozavali onako kako se stuje i obozava uzviseni Bog. Neki su misljenja da je Bog stvorio covjeka na sliku i priliku svoju iz cega proizlazi da Bog lici na covjeka. Postoje i misljenja da Bog ima dijete, itd. Ateisti postavljaju i slijedece pitanje: Ko je stvorio Boga? Na taj nacin Bogu pripisuju osobine covjeka. Naime, posto je covjek stvoren ispada da i Bog, takodje, treba da bude stvoren. Ateisti imaju obicaj da kazu da ne vjeruju u ono sto ne vide. A posto ne vide Boga to im je posluzilo kao jos jedan od argumenta da zanijecu Boga. Ljudi su u dilemi i u pogledu mjesta gdje se nalazi Bog. Neki misle da je nas Tvorac negdje na nebu, drugi pak misle da je i na nebu i na zemlji, itd. Ocigledno je da postoje mnoge dileme i da vecina ljudi na nasoj planeti ima sasvim pogresnu pretstavu o Bogu. Zbog toga postoji potreba da nam nauka objasni te tajne. Nauka treba da nam jasno kaze istinu o Bogu, zasto ne mozemo da Ga vidimo, zasto ne mozemo da sa Njim razgovaramo, da li je slican covjeku, gdje se nalazi, kako izgleda sfera postojanja u kojoj On egzistira, itd. U tom smislu pokusacemo da ukratko objasnimo neke od tih tajni.

Z

Kako smo prethodno rekli, tajne o kojima ovdje govorimo su veoma slozene. Jednostavnog odgovora na sva prethodno postavljena pitanja nema. Zbog toga postoji potreba da svi mi koji zelimo da otkrijemo istinu o Bogu ulozimo maksimalne intelektualne napore i da se potrudimo da spoznamo neke od tih tajni. Kako da pronadjemo put koji vodi ka toj spoznaji? Prvi korak u tom pravcu je da analiziramo temeljnu relaciju u ukupnom bitku postojanja u Univerzumu, a to je relacija: Stvoritelj - stvoreni. Upravo ta relacija je polaziste i ishodiste svih oblika postojanja. Da bi nesto nastalo prethodno treba da bude stvoreno. Mora da postoji Stvaralac. Svaki stvaralac stvara odredjena djela. Rezultat njegovih stvaralackih aktivnosti je neko stvaralacko djelo. A to djelo pripada sferi stvorenog. Izmedju Stvoritelja i stvorenog uspostavljaju se odgovarajuce egzistencijalne relacije. Pojavni svijet je moguce posmatrati iz perspektive Stvoritelja, a takodje i iz perspektive stvorenog, itd. Dakle, o tom fenomenu mozemo da razmisljamo iz razlicitih perspektiva. Zbog toga postoji potreba da spoznamo i izucimo te tajne. Relacija: Stvoritelj - stvoreni je najsigurniji put koji nas vodi ka spoznaji naseg Uzvisenog Stvoritelja i Gospodara, Allaha,dz.s.

Z

RELACIJA : STVORITELJ - STVORENI

U relaciji: Stvoritelj - stvoreni imamo dva sasvim razlicita egzistencijalna svijeta. To su: svijet Stvoritelja i svijet Stvorenog. U svijetu Stvoritelja egzistira Stvoritelj, a u svijetu stvorenog egzistira stvoreni. Stvoritelj egistira prema svojim posebnim zakonitostima egzistencije i postojanja, a stvoreni prema svojim posebnim zakonitostima. Zakonitosti egzistiranja u svijetu Stvoritelja vaze samo u tom svijetu i nigdje vise. Takodje, zakonitosti egzistiranja u svijetu stvorenog vrijede samo u tom svijetu i nigdje više. Sada se postavlja pitanje: Kako izgleda pojavni svijet kada se posmatra iz perspektive Stvoritelja, a kako izgleda kada se posmatra iz perspektive stvorenog? Da bismo pronasli odgovor na to pitanje treba da pronadjemo primjer neke relacije: Stvoritelj - stvoreni o kojoj sve znamo pa da na tom primjeru analiziramo ta dva sasvim razlicita svijeta. Naime, u jednoj takvoj analizi saznacemo kakva je bit i sustina egzistiranja u svijetu Stvoritelja, a kakva u svijetu stvorenog. Saznacemo kako izgleda svijet stvorenog kada se posmatra iz perspektive Stvoritelja, a kako izgleda svijet Stvoritelja kada se posmatra iz perspektive stvorenog. Nakon toga moci cemo da metodom analogije spoznamo i neke od tajni iz relacije: Stvoritelj - stvoreni o kojoj nista ne znamo i cije tajne tek treba da spoznamo i otkrijemo.

Z

ZAKONITOSTI DISTANCE

Izvrsicemo slijedeci misaoni eksperment: Zamislicemo covjeka u sferi stvaraoca,a predmete koje on stvara, odnosno proizvodi, u sferi stvorenog. Analiziracemo jedan od tih predmeta. Neka to bude olovka. Dakle, u ovoj relaciji: Stvoritelj - stvoreni bice covjek i olovka. Hajdemo sada da analiziramo ta dva egzistencijalna svijeta. Odmah cemo uociti da se radi o sasvim razlicitim svjetovima. U svijetu stvaraoca vrijede jedne egzistencijalne zakonitosti, a u svijetu stvorenog sasvim drugacije egzistencijalne zakonitosti. Zakonitosti koje vrijede u svijetu stvoritelja iz ovog primjera ne vrijede u svijetu stvorenog, a i obratno. Tu egzistencijalnu razlicitost nazvacemo zakonitostima distance.

Sustina date stvarnosti je kreirana u svijetu stvaraoca. Ta sustina je dobila svoj konkretan materijalni oblik u svijetu stvorenog. Dakle, svijet stvoritelja je svijet sustine, a svijet stvorenog je svijet vanjstine.

Z

SPECIJALNI PRINCIP RELATIVNOSTI

Prethodno navedene zakonitosti distance vrijede u svim relacijama: Stvoritelj - stvoreni. U svakoj od tih relacija, u sferi stvoritelja vrijede jedne egzistencijalne zakonitosti, a u sferi stvorenog sasvim drugacije egzistencijalne zakonitosti. U svakoj od tih relacija stvoreni se na priblizno slican nacin egzistencijalno razlikuje od svog stvoritelja. To je univerzalna zakonitost koja, kako vec rekosmo, vrijedi u svim relacijama: Stvoritelj - stvoreni.

Na primjer: U mjeri u kojoj se u relaciji: Covjek - olovka, olovka egzistencijalno razlikuje od svog stvaraoca, tj. od covjeka, u priblizno istoj mjeri se i u relaciji : Stvoritelj - covjek, covjek egzistencijalno razlikuje od svog Stvoritelja, tj. od Allaha,dz.s. Kazemo u priblizno istoj mjeri jer je egzistencijalna razlicitost Stvoritelja i stvorenog u relaciji: Stvoritelj - covjek znatno veca od egzistencijalne razlicitosti stvoritelja i stvorenog u relaciji: Covjek - olovka. Medjutim, i u jednoj i u drugoj relaciji postoje i djeluju odgovarajuce zakonitosti distance.

Zakonitosti distance omogucuju stvorenom da, ukoliko ima spoznajne mogucnosti, shvati bit i sustinu svog postojanja. Omogucuju mu da shvati kakvo mjesto mu pripada u pojavnom svijetu i u kojoj mjeri se egzistencijalno razlikuje od svog stvoritelja.

Kada stvoreni iz ove perspektive posmatra pojavni svijet tek tada ce mu biti jasno da iz sfere stvorenog nece moci da spozna egzistencijalni svijet svog stvoritelja. Bice mu jasno da nece moci da vidi svog tvorca, da nece moci da sa njim razgovara ili da na neki drugi nacin komunicira i da nece moci cak ni da zamisli svog tvorca. Bice mu jasno da je on beskrajno inferioran,a da je njegov tvorac beskrajno superioran. Ako bi pak stvoreni pokusao da zamisli svog Tvorca to sto bi zamislio ne bi odgovaralo datoj stvarnosti. To bi bilo sasvim pogresno.

Evo nekih primjera:

Kada covjek pokusava da zamisli svog Tvorca to otprilike izgleda kao kada bi olovka u relaciji: Stvoritelj - stvoreni pokusala da "zamisli" svog tvorca, tj.covjeka. Kada covjek izrazi zelju da razgovara sa svojim Tvorcem to otprilike izgleda kao kada bi olovka u navedenoj relaciji htjela da razgovara sa covjekom. Kada covjek kaze da Uzviseni Bog ima dijete to otprilike izgleda kao kada bi olovka u relaciji: Stvoritelj - stvoreni "rekla" da je neka od olovaka dijete od covjeka. U mjeri u kojoj se olovka egzistencijalno razlikuje od svog tvorca u priblizno slicnoj mjeri se i covjek egzistencijalno razlikuje od svog Tvorca, mada je, kako vec rekosmo, ta razlika u navedenoj relaciji neuporedivo veca.

Ove zakonitosti vrijede za sve relacije: Stvoritelj - stvoreni u Univerzumu. U svim tim relacijama jedne te iste zakonitosti distance egzistencijalno razdvajaju svijet stvoritelja od svijeta stvorenog. U svim tim relacijama se u priblizno istoj mjeri stvoreni egzistencijalno razlikuje od svog stvoritelja. To je univerzalna zakonitost koja vrijedi za sve relacije: Stvoritelj - stvoreni. To je specijalni princip relativnosti u relaciji: Stvoritelj - stvoreni.

Z

RAZLICITE DIMENZIJE POSTOJANJA

Svijet stvoritelja je jedna dimenzija postojanja, a svijet stvorenog sasvim drugacija dimenzija postojanja. U sferi Stvoritelja egzistira samo Stvoritelj, dok u sferi stvorenog mogu egzistirati razliciti oblici postojanja. Na primjer: Kada je covjek u relaciji: Stvoritelj- stvoreni u ulozi stvaraoca on stvara ili pravi veliki broj razlicitih djela ili proizvoda. U relaciji: Allah,dz.s. - covjek, Stvoritelj je Svemoguci i Sveznajuci Stvaralac pa stvara razlicite svjetove i razlicite oblike postojanja. Primjer su meleki i djini, a i mnogi drugi svjetovi koje Uzviseni Bog spominje u tekstu Kur’ana. Dakle, u sferi stvorenog mogu egzistirati razlicite dimenzije postojanja. Te dimenzije medjusobno razdvajaju zakonitosti distance. Ti razliciti svjetovi mogu da budu jedan uz drugog, mogu cak i da se medjusobno dodiruju, a da ne znaju jedan za drugog i da medjusobno ne komuniciraju. Moguce je da se iz perspektive jednog od tih svjetova moze vidjeti drugi svijet ili da se moze uspostaviti nekakva drugacija jednosmjerna komunikacija. A da li ce se to zaista i desiti zavisi od zakonitosti distance koje je kreirao stvoritelj i sa kojima on egzistencijalno razdvaja te razlicite svjetove. Mi smo uvjereni da u nasem materijalnom Kosmosu postoji veliki broj veoma raznovrsnih egzistencijalnih svjetova ili dimenzija postojanja koje mi ne mozemo registrovati i sa kojima ne mozemo komunicirati. Sasvim je moguce da su ti svjetovi neposredno uz nas ili kraj nas, ali mi ih ne mozemo vidjeti. Ne mozemo ih vidjeti jer nam to ne dozvoljavaju zakonitosti distance.

Uzviseni Bog nam u Kur’anu spominje meleke koji zapisuju sve sto mi uradimo. Sasvim je sigurno da je to zaista tako i da su ta bica zaista kraj nas, ali mi ih ne vidimo. Mi njih ne vidimo medjutim oni vide nas. Kako to meleci zapisuju sta mi radimo? Mozda ce neko pomisliti da oni uzmu olovku i papir pa da zapisuju sve sto mi radimo, medjutim sigurno je da to nije tako. Mozemo sa sigurnoscu pretpostaviti da oni nasa djela zapisuju na znatno savrseniji nacin i da se pri tome koriste nekom tehnikom koja potsjeca na TV kameru. Naime, samo na taj nacin mogu imati sasvim autenticne i pouzdane dokaze o svemu sto radimo. I tako dok nas oni snimaju mi to ne vidimo i ne znamo da oni to rade. Vecina ljudi na nasoj planeti Zemlji uopste ni ne haje za to sto meleci zapisuju nasa djela. A kada bismo to znali dobro bismo razmislili o svemu sto radimo jer sve to oni snimaju, a taj snimak ce nam na Sudnjem danu biti dat u Knjizi nasih djela.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks