Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

61

Utorak, 27. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
Drugo, i danas smo svedoci jedne strasne stvari, a to je da svakog dana nevine zene i deca po pijacama i trgovima ginu od bombasa samoubica - da li je to put pravih mucenika? Da li mozda znas kako hriscani gledaju na mucenistvo i ko su bili hriscanski mucenici, i kakvo je bilo njihovo mucenistvo u odnosu na ovo?

Na ovo nevino pitanje cu pokusati da odgovorim onako kako sam odgovirila mnogim pripadnika razlicitih vera. Istina je da je okrutno ubijanje ljudi. O ovome se pise u Kuranu. "Ako dovedes na svijet jednog isto kao da si doveo cijo svijet a ako ubijes jednog isto kao da si ubijo cijo svijet"! Na osnovu ovog citata(iz Kurana) mozes videti da Islam je protiv raznih ubistava. Preporucila bih ti da prostudiras Kuran kao i istoriju muslimana da bih dosao do svih odgovora. Ovi danasnji zlocini se nemogu opravdavati na islam (islam je vera mira). Jel znas kakav je pogled danasnjih muslimana na ova ubijanja? Punim pravom mogu reci da vecina njih su protiv ovih zlocina koje nemaju mere. Zamolila bih te da ne mijesas terorizam sa islamom ako zelis da dalje diskutiras o nasoj religiji. Setih se dogadjaja koji se odigraju nedavno u Rijadu, terotisti su i ovde ubijali narod iako su iste vere. Sta to znaci? Svakom individualcu treba da je jasno da se radi o terorizam sa kojim se u danasnje vreme bojuje.

Jedna od mojim duznosti je da respektujem sve vere, sto i cinim. Ovo imaj na umu. Posto smo dosli do sirenja islama o problematika o kojoj se moze nekonecno diskutirati. Nisam citala tu knjigu niti neznam njen sadrzaj pa zato se nemogu dovoljno izjasniti, mislim da me shvacas. Pa i da predjemo preko ovih dogodjala i pokusamo na minut da se vratimo u danasnjem vremenu, zasto onda (kada islam je moram biti primljen na silu) se ova vera zadrzala? Pa zar nije moglo doci do neke revolucije kada muslimani nisu imali vlast? Sto se onda nije ova vera pogazila? Opet dolazimo do raznih problema tj. da pripadnici ostalih veroispovesti nerazumu dovoljno nasoj veri. Koliko sam bila dovoljno informisana o dogadjajima na Balkanu i ostalim ratovima. Cak je i ovde se dogadjalo da su muslimane terali da predju na drugoj veri. Stvar mozemo gledati sa raznih ugla pogleda.

Citirano

Sto se tice drugog dela pisma, i ja ti mogu reci da sam u pocetku bio okruzen ljudima koji su mislili da sam poludeo zato sto sam krenuo za Hristom, jer nisu mogli da shvate zasto postim.

Kazes da te su svi misleli da si poludeo iako su svi iste veroispovesti. Dozvoli da ti kazem da ovo u nasoj veri nije moguce da mu se neko ismijava sto ide Bozijim putom. Mi se ne cudimo ako neko posti nego obratno - kada neko ne posti!

S pozdravom
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

62

Utorak, 27. April 2004

Nisi mi odgovorio na pitanje, a pravis se da ga nisi skontao, a i opet relativiziras. Nisam te pitao za Japan, za Kinu, za bilo koga drugog do za Srbe i Srbiju: Smatras li da je Srbija posebna zemlja, i da su Srbi poseban narod... Bolji od drugih? Ne reci mi da su svi posebni (kao sto kazes da su svi nebeski) jer ako su svi posebni onda niko nije poseban (valjda razumes sta hocu da kazem). Poseban ili ti bolji od drugih. Ponovicu ti: pitam jer mi se cini da Srbi sebi pripisuju broj tih svetih ljudi mnogo veci od resta cijelog drugog svijeta. (a za slike sam mislo ikone.. i svijece koje se pale na svece.. tako sam video cini mi se.. i da se moli tim svecima.. te znaci moli se ljudima.. i to mi nije jasno te ga nazivm paganstvom.. a nije bas po definicije.. al opet je nekako nepojmljivo.. a ponajvise jer se ti svi sveci nadjose bas u Srba)..

I ne ponavljaj pitanja na koja dobijas odgovore u drugim temama... A za moje vrijeme se ne brini.. Ja sam ovde mnogo manje od toga sto ti mozes da zamislis.. Vidis me (kako pisem) svuda a za to sto pisem provodim onoliko vremena koliko je tebi potrebno da to procitas napisano.. I to ne ugrozava nista drugo sto ja radim jer u suprotnom ne bih bio tu. Za tebe to ne mogu da kazem ali pretpostavljam da to posmatras kao obavezu.. kao 'zanimanje' za koje se zrtvujes... Pozovi pojacanje da se ne mucis sam.. Samo nemoj da se bunis sto ti vise ljudi otpisuje... Opet me podsecas na (razmazeno) dijete koje place (iako si mozda i duplo stariji od mene)..

Odgovori mi na ono prvo pitanje direktno.. bez da spominjes druge narode.. Jesu li Srbi uzdignuti nebeski narod (tako da su na vecem pijadestalu od drugih... posebni od svih.. tako ti rekoh). Jesu li? Bez odgovora na to ne pricam dalje nista sa tobom.. (a precutis li kontacu da potvrdjujes.. (po ovome poznajes da sam mlad, a... ;) ).

I da znas, osim sto romantizam ti rijecima (nasao si valjda gdje) opisah, smatram ga jednim od najgorih mogucih pravaca misli... Racionalizam je mnogo bolji ali sa puno nedostataka... Racionalizam ide (penje se) recimo do 5 (od mogucih 100 (za ljude) stepenica) ali luta posle toga jer mozak ne moze o onome o cemu ne moze i ne zna (tj nije mu ostavljeno bez 'prosvetljnja' da zna, a defitivno bez Bozje upute ne moze nikako da sazna), a romantizam luta jos od prve... i lupa i lupa i lupa.. u nadi da nesto pogodi.. A bitno je da to nesto lipo zvuci i da ga ljudi prihvate. A kad ga nauka ponistava (na nivou na kojem nauka daje verodostojne rezultate) ta nije bitno.. romantizam je to..

P.S. Ne sudi samo po onome sto vidis.. jer sve sto vidis zeleo sam da vidis :)) A isitna da jesam mlad.. pa da nisam ne bih ti na svaku ovako detinjasto se zaletavao da odgovaram... Cini mi se da sam malo mudriji ne bih ti cak ni odgovarao.. Al ovako ne znam sta bih radio izmedju casova pa sto da ti ne odgovaram ;)
mogu ja da se potpisem i bolje...

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško
  • »teolog« je autor ove teme

Datum registracije: 20.04.2004

• Poruku poslati

63

Utorak, 27. April 2004

Dinna,
drago mi je sto imas tako zdrav stav prema veri. Inace, tvoju veru postujem, kao i muslimane uopste - moje misljenje o vama je da imate veliku ulogu u Promislu Bozjem koji vodi svet. Mnogi hrsiscani na zalost gledaju na muslimane kao na neprijatelje i obratno - ja medjutim gledam na muslimane u smislu da su oni moji bliznji po prici o Milostivom Samarjaninu koju je Hristos ispricao svojim ucenicima, a koja govori o ljubavi prema onima koji nisu iste vere. Lako je voleti samo svoje, bliznji treba da bude svaki covek. Dakle kao sto ima ljudi koji Islam tumace potpuno nastrano, tako ima i onih koji Hristove reci tumace naopake (razni sektasi, ziloti, ultradesnicari i slicno) - slzemo se da ni jedne ni druge ne treba podrzavati, naprotiv.
Sto se tice onog dogadjaja koji sam pomenuo vezano za post i moju okolinu, imaj na umu da se u ovoj drzavi preko 80% ljudi deklamuje kao pravoslavno, od njih 5% zna osnove vere, a nekih 1% zive liturgijski, punim plucima duhovnog coveka. Dakle, oko mene su bili ljudi sekularnog tipa - svi koji su ziveli autenticnim duhovnim zivotom su me podrzali, naravno.
Sve najbolje tebi i tvojima

Fingers, stari druze (mozemo vec tako, izmenili smo pisama vise nego neki koji se poznaju godinama :)
rekao sam ti da Srbi ni po cemu nisu posebni - u Hriscanstvu nema posebnih naroda, svi smo po tome isti, ali ima posebnih Licnosti. Jer Hristos nije dosao da spasava narode, vec ljude, zive licnosti. Zato se te stvari brkaju, cak i medju nekima koji sebe nazivaju hriscanima i dolazi do zabune. Dakle, u tom kontekstu sam i rekao da nema jednog posebnog naroda (tu ideju neguju samo Jevreji), Novi Izrailj su svi Hriscani, a posredno svi ljudi koji su prizvani za Nebeski Jerusalim. Mislim da sam rekao konkertno da konkretnije ne moze. Lose si shvatio ono oko sveca, ne pale je Svetiteljima, vec umrlima. I ne mole se Svetiteljima, vec ih pominju u molitvama Bogu, kao Bozje prijatelje. A koliko su bliski ti prijatelji Bogu mozes se uveriti preko iscelenja koja se svakodnevno desavaju pred kivotima u manastirima sirom sveta.
Sto se pojacanja tice, nemam ga - negde sam cini mi se naveo da je ova tema nesto poput internet verzije kviza Sam protiv svih. I mogu ti reci, iskreno, da mi se cini da mi dobro ide, nije lako prebacivati se sa sagovornika na sagovornika, I mladjani moj prijatelju, jos jednom ti konkretno kazem - nema posebnih naroda (dakle, Srbi po tome nisu neki uzdignuti nebeski narod po tome sto su Srbi) ali ima posebnih licnosti (s tim u vezi, itekako ima Srba kakvi su bili Sveti Sava, Vasilije Ostroski, Gligorije Kumanicki... koji su stanovnici Nebeske Srbije, mada ja vise volim naziv Nebeski Jerusalim, jer je opsti za sve narode - u Nebeskom Jerusalimu je Nebeska Srbija jedna od ulica, ne ceo grad).
O romantizmu sam ti napisao definiciju, ne znam da li u ovoj temi ili u onoj o strahu, pa prouci detaljnije - videces da duhovni ljudi vise streme romantizmu nego racionalizmu, mladi moj sagovornice. Mada sam retko sretao mladice racionaliste - ni ja doduse nisam nesto mnogo star, ali ocenjujem da je razlika u godinama medju nama otprilike 5 do 7.

teolog

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

64

Utorak, 27. April 2004

teolog

Citirano

Znaci Muhamed prema vama nije prorok, vec poslanik - zasto onda Kadic (u delu Nauka o muslimanskoj veri) kaze "Nema Boga osim Alaha, a Muhamed je njegov Prorok". Zaista cudno.

E mislim da nisi skonto o cemu se ovde govori. Muhammed s.a.w.s. je pokazao prstom na pun mjesec i on se je u tom trenutku rascjepio na dvije polovine , jedna na jednu stranu a druga na drugu stranu. kontas? kao sto je mojsije razdvojio more tako je i Muhammed a.s. razdvojio mjesec na dvije polovine ( da jasnije kazemo , Allah je to ucineo za njih). a sto se tice onog drugog gdje se pitas kako se sirio islam , islam se sirio kroz srca ljudi. A mozda ne znas da je islam danas najbrze rastuca vjera na svijetu i da ima najvise konvertita u islam u svijetu.

ibn mesud

Citirano

Brate, u kojim knjigama to stoji, koji su pisci ??? Daj nam citat da proverimo i analiziramo tu tvrdnju. Nije da ja tebi ne verujem, nego daj nam izvore da vidimo o cemu se radi, razumes ?

objasnjeno ti je u komentarima procitaj detaljnije.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

65

Utorak, 27. April 2004

Allah dz.s. je nama naredio islam kao veru, jer je to jedina vera koja priznaje sve poslanike, sve Bozije knjige, i zakljucio veru idejno i zakonodavno, dao joj njeno izvorno tumacenje: da je Allah jedan, da je Milostiv, da je Inspirator, da je on izvor svih uputa od Adema, preko Isa do Muhameda...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

kalem&

Početnik

(10)

• »kalem&« je muško

Datum registracije: 16.02.2004

• Poruku poslati

66

Srijeda, 28. April 2004

Evo samo da odgovorim ovom teologu ****** da to sto pise nek pise tamo hriscanima,a nama muslimanima ima ko ce objasniti vjeru, i nase misljenje o Svemogucem Bogu.Posto kazes da trebamo bit ovde sto kraci al kolko vidim ti najduze pises ,izgleda da si dokon pa nemas sta da radis,al to je tvoja stvar hoces li pisat, samo to sto iznosis u vezi hriscansta nemas se potrebe truditi da dokazujes sta je ispravnije to je davno rijeseno,kako to kazes na pocetku jedan Bog a vjerujete u sveto trojstvo,jel to bojali se da jedan Bog ne moze sve postici pa daj da ima sto vise nek se pomazu ...a posto si izgleda dokon ja bih ti preporucio da ides u kakav manastir ima dosta pa mozes raditi bolje je nego da pises po forumu da trosis pare na net !A kad je tako u te biblije zbog cega ima 24 000 razlicitih izdanja biblije i nijedna sa drugom nije ista,mislim na tekst biblija,kako to da u Jevandjelje po Jovanu u 4 poglavlje 59 citat kaze Isa a.s il Isus kako ga vi zovete kaze 'Obozavajte samo jednog Boga i znajte da je samo jedan Bog i da sam ja samo covek i poslanik o Njega'a vi kazete Boziji sin pa samo sebe negirate,kako to da kazete da obicni covek bude bogocovek zar covek koji se rodi, a znamol gde se rodi dete tj,koji deo tele kod zen bude Bog il Boziji sin ?zar to ima ikakva smisla. Znas li da nijedan tekst od Jevandjelja tj nijedno od ta 4 priznta koje imate nisu pisati za vreme zivota Isa. a.s tj Isusa .tek posle 90 god nakon smrti il nestanka Isa a. s su poceli pisat Jevandjelje i to ono sto su zapamtili samo,a ono sto su zaboravili u tih 9 decenija je nestalo zar je to originalna knjiga?
Jel ispravnija knjiga npr kad pisu dvije osobe istoriju njihovih oceva i jedan sin pise biografiju oca dok mu je otac ziv i svaki dan pise sta je radio njego otac a drugi sin pise za svoga oca tek nakon nekolko decenija i seti se hajde da pisem sta je radio moj otac i onda ono sto je zapamtio te je ostalo u secanju zapise,zar su iste po verodostojnosti te dve biografije , kao ona sto je pisata tacno svaki dan ,il ona nakon 50 god.
Kako to da odma na pocetku biblije u prevodu na engleski jezik kaze se u 4 citat elohim sto znaci Bogovi a ne Bog jer je ta rec mnozina ,a Bog je jedan ,a tu se kaze 'Bogovi stvorise nebesa i sav svijet ....' .
Kako to da u 12 citatu od te tvoje biblije pise da se J'akub a.s il Jakov kako ga vi nazivate orvao il hrvao sa Bogom ? Pogledaj taj citat dobro gde se kaze 'i rece Bog pusti me Jakove a on odgovori necu te pustiti dok mi ne obecas da me neces kazniti ,i tako ostase do podne....'
Zar su to to originalne biblije,ok ja bih ti preporucio haj ti ****** na druge forume pa objasnjavaj hriscanstvo i pozivaj ih tamo a ovde ima nama ko ce objasniti nasu vjeru. Pozdrav

[SIZE=1]Kaleme, da te podsjetim: Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima ne najljepši način raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova, i On zna one koji su na Pravome putu (Kur'an 16:125)
Usmena opomena.// ed[/SIZE]

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

67

Srijeda, 28. April 2004

Znate sta lepo je pricati o veri ali ostavite Allaha .dz.sh po strani nije to u nasem domenu da mi mislimo sta je i kako je.A ono sto ste spomenuli neki "ljudski oblik" ma daj ne zezajte bilo bi kao sa " Isusom kad je otisao na lov ribe pa je zaspao" to je ono sto donosi ljudski oblik potreba za necim.Bolje otvorite temu o "dusi" za to nevidjeno telo u nasem telu...........a i o njoj znamo onoliko koliko nam je Allah dz.sh dopustio da znamo.Zivi mi bili!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

68

Srijeda, 28. April 2004

Pozdravljam te neumorni teolože

Za početak bih te podsjetio na riječi Džordžisa Sala koji u svome prijevodu Kur'ana na engleski jezik svojim sunarodnicima kaže sljedeće:
"Ne podučavajte muslimane temama koje su u oprečnosti sa razumom. Oni nisu glupi pa da ih u ovom pitanju nadmudrite. U takva pitanja spadaju i obožavanje kipa i tajanstvena večera, jer oni o ovim temama znaju mnogo. Svaka crkva ima ovakvih tema, a nije u stanju tim temama pridobiti ih"

Zašto ti ovo citiram? Pa zbog toga što koristiš dvostruke standarde, tj. obraćaš pažnju na veliko slovo, a zanemaruješ izbor istih riječi. Znaš i sam da je jevanđelje nesiguran izvor, pogotovu za te detalje.
Ono šta ti ne možeš ovdje da objasniš, odnosno da daš konkretan odgovor je zašto hrišćani vjeruju da je trojstvo isto što i vjerovanje u Jednoga Boga. Jer ako postoji istinsko trojstvo postoji i istinsko mnoštvo, a iščezava jednoća, jer ju je nemoguće utvrditi. U stvari potrebno je spojiti dvije sušte suprotnosti. Istinska jednoća ne posjeduje trećinu i ona nije skup jedinki, a troje ima svoj stvarni treći dio od skupa tri jedinke, iz čega se razumije da je jedno dio troga. Ako se trojstvo i jednoća sjedine na jednom mjestu to zahtjeva da dio postane cjelinom, a cjelina dijelom i da cjelina bude trećina same sebe, što su u stvari tri cjeline jednoga. Troje bi bilo trećina jednoga, što je opet tri puta veće od jednoga, a taj jedan bi tri puta bio veći od samoga sebe.
Sve to razum ne prihvata. Reci mi na koji način da se ov objasni, pošto razum i tradicionalni dokazi ukazuju na apsurdnost trojstva Uzvišenoga boga.

Citirano

stojim na tome da se vera ne dokazuje, ali se i ne moze pobiti raciom

Vjerovatno ćeš se složiti da je u godinama neposredno iza Hrista vjera bila čistija nego li danas. Ja smatram da se hrišćanstvo gradilo iz sumnjivih i neprovjerenih izvora koji su vremenom postajale dogme. Kao primjer navest ću ti vladara Konstantina po čijoj naredbi je održan skup hrišćanskih učenjaka u gradu Nikeji 325. godine radi donošenja suda o sumnjivim poslanicama. Ovaj skup je nakon dugih razgovora prihvatio samo poslanicu Judite, a ostale je odbacio jer su sumnjive, izmišljene i neprihvatljive. To se jasno vidi u uvodu knjige Poslanice Judite koju je napisao Jerome. Nakon samo 39 godina održan je novi skup u gradu Ludisija koji zaključuje da se trebaju priznati još sedam poslanica (da ih sad ovdje ne nabrajam) koje je predhodni skup odbacio, i smatrati ih istinitim, neiskrivljenim, a ostale smatrati lažnim, iskrivljenim i patvorenim i ne dozvoljavati njihovo prihvatanje. Ovaj skup je te zaključke potvrdio javnim proglasom. Treći skup koji se održava u gradu Kartaga 397. godine odbacuje zaključke predhodna dva i ustvrđuje da su sve ostale poslanice koje su njihovi predhodnici proglasili lažnim ustvari istinite i privatljive za hrišćanski svijet.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

69

Srijeda, 28. April 2004

Selam,

>objasnjeno ti je u komentarima procitaj detaljnije.<

Procito sam komentare detaljnije ali opet nesto ne stima. Ko je sta je Davud Musa Bilkok ??? Evo bas sam trazio na "Google" i "Yahoo" ko je taj Davud Musa Bilkok i nista da nadjem o njemu. Nije to problem, nego je problem u tome da se nezna koji su to naucni, kad su to rekli da se mesec raspolutao ??? Nego bi zamolio Sandzackog Sina, da nam navede njegove izvore. Naprimer, gde je procito ??? U kojem Zhurnalu, knjigi??? Sandzacki Sin, obavesti nas odakle su te informacije, daj nam citat!!!!!!!!!!!!

Za Teologa i ostale sto se tice trojstvo,

Mislim kad se trojstvo formulise u tradicionalnom Atanezijskom verovanju onda ima puno filozoskih problema sto se tice Trojstva. Ali ako se trojstvo formulise malo drugacije kao sto je William Lane Craig (on je jedan od najboljih kriscanskih filozofa i apologeta u svijetu) uradio u debati protiv Shabir Ally-a (muslimanski apologet i teolog) onda nema nikakvih filozoskih problema. Craig je dao razlicitu interpretaciju trojstva od tradicionalnog kriscanskog razumevanja o trojstvu. Naprimer, kad Craig kaze da "isus je bog", to neznaci da je recenica identiteta nego je recenica predikacije ili iskazivanja. Sto znaci da je Isus deo bozanske esencije. Dakle, Isus nije bog sami, ili da je jednak bogu nego vec da Isus poseduje bozanstvene kvalitete.

Ja mislim ako uzmemo tu interpretaciju onda nema nikakvih filozoskih problema, ali ja mislim da trojstvo ima problema sa istorijom. Sto znaci i ako bi kriscani uspeli da dokazu da nema nikakvih kontradikcija i neskladnosti sa trojstvom to neznaci da je trojstvo tacno ili istinito. Jer kriscani takodje trebaju da dokazu da je trojstvo zasnovano na bibliji. Ali, mislim da ne moze ni jedan kriscanin to da uradi.

Nego teolog, da ti malo olaksam poso. Da ne gubis vreme na forumu sa muslimanima o trojstvu, isusu i tako dalje. Jer ti sanse nema da muslimane ubedis o trojstvu, i da je kriscanska koncepcija o bogu superijorna od islamske. Jedino bi mogao nas muslimane da ubediss da je kriscanstvo prava vera jes kad bi nam doneo dobru evidenciju da je Isus vaskrsnuo. Jer kad bi nam dokazo da je tog jutra prije 200 god. Isus vaskrsnuo, onda bi se ja prvi pokrstio. Jer citavo kriscanstvo zavisi o rezurekciji Isusa, a pavle kaze ovako u prvoj poslanici korincanima glava 15 stih 17 "A ako Hristos ne usta, uzalud vera vasa: jos ste u gresima svojim".

Bilo bi zanimljivo da diskutiramo o rezurekciji malo, jer su mi topici vise dosadili o trojstvu i biblij i tako dalje.

We selam

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

70

Srijeda, 28. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
... imaj na umu da se u ovoj drzavi preko 80% ljudi deklamuje kao pravoslavno, od njih 5% zna osnove vere, a nekih 1% zive liturgijski, punim plucima duhovnog coveka. Dakle, oko mene su bili ljudi sekularnog tipa - svi koji su ziveli autenticnim duhovnim zivotom su me podrzali, naravno.
.
.
.
Sto se pojacanja tice, nemam ga - negde sam cini mi se naveo da je ova tema nesto poput internet verzije kviza Sam protiv svih. I mogu ti reci, iskreno, da mi se cini da mi dobro ide...

Ne tako davno, beogradski muftija ef. Hamdija Jusufspahić u toku polemike koju je vodio sa nekim pravoslavnim sveštenicima- na opasku da u Srbiji ima veoma mali broj alima Islama, učenih ljudi, sa završenim visokim školama, magistraturama, doktoratima... za razliku od situacije u pravoslavnoj crkvi- odgovorio prosto da nije potrebna neka velika i visoka škola za širenje Istine u mase, jer masa Istinu lako prihvata, dok za širenje Neistine treba itekako doktorat, da bi neistinu prikazao u svetlu koju bi masa prihvatila.
U prilog tome ide i ovo što si ti napisao.... da od 80% onih koji se izjašnjavaju kao pravoslavni vernici svega 1% bude onih koji prihvataju načela pravoslavlja kao svoja životna načela. Situacija sa Islamom je znatno drugačija, a naročito drugačija u zemljama u kojim se 80% stanovništva izjašnjava kao pripadnik Islama.
.
.
.
A što se ovog drugog dela tiče, u pravu si... čini ti se da ti dobro ide.
Dobro će ti ići tek onda ako,inšallah, budeš upućen na pravi put, a tada, inšallah- nikad, ni u jednoj situaciji nećeš ni pomisliti, a kamoli napisati da si Sam protiv Svih.
Ovom tvojom rečenicom si pokazao koliko je mali stepen oslanjanja na Allaha dž.š. kod tebe prisutan, al inšallah situacija će se po tom pitanju popraviti kad budeš inšallah na pravom putu- a ne na putu onih koji su zalutali.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

71

Srijeda, 28. April 2004

Citirano

Originalno od teolog
Sto se rata u Bosni tice, rekao sam ti sta sam imao, pa ti rasudjuj - ako mozes, posto si debelo pristrasan.

O Bosni ne moramo govoriti ni ti ni ja. Cinjenice govore za sebe. Na prvi pogled nema nista sa temom ali ja sam pomenuo taj rat zbog tvoje tvrdnje da se preko pravoslavlja postize jedinstvo sa Bogom a to nuzno znaci radjanje ljubavi prema istini i pravdi. Je li to moguce ako znamo da pravoslavlje nije bilo u stanju zaustaviti zlo kojeg su pocinili Srbi niti je cak imala snage da ga osudi. Kazes kako sud pripada Bogu a ne ljudima. Jeste, o covjekovom vjerovanju ali o djelima na ovome svijetu sude i ljudi, pogotovu oni koji se Bogom zaklinju. Inace, kako to da ti meni presudi da sam totalitaran. Zasto taj sud ne prepusti Bogu.

Citirano

A sto se tice onoga kako navodim vase svete knjige, ja sam covek koji govori srpskim jezikom, dakle pisem onako kako se cita.

Kur’an se izgovara kao Kur’an i pise se kao Kur’an i na bosanskom i na srpskom i na hrvatskom, sve jedno. Da si izostavio apostrof bilo bi razumljivo ali ti i slovo promijeni. Zamisli da umjesto Biblija napisem Boblija, Bublija, Bibloja ili Bibluja, a? Nekoliko clanova se pobunilo a ti to ignorises. Nista te ne kosta da im izadjes u susret naprotiv, jos bi popravio svoj srpski a njima (nama) znaci nesto, osim ako neces da tjeras inat.

Citirano

... da li vidis koliko si totalitaran, covece?! Jos, pazi, ti si moderator, znaci covek koji bi trebao da bude apsolutno nepristrasan.

Posao moderatora je da odrzava red na forumu odnosno dijelu foruma za koji je zaduzen vodeci racuna o Statutu foruma. Ako imas primjedbi slobodno reci. Pozicija moderatora me ne sprjecava da uzmem ucesca u diskusijama i dam svoje misljenje. To sto postiranje cinjenica koje ti se ne dopadaju i od kojih si dobar dio samo pogledom prosao zoves pristrasnoscu nije moj problem vec tvoj.

Citirano

A sada, posto si trazio nesto slicno, pazi sta kaze Ajnstajn za Hrista. Pazi, Ajnstajn je bio posvedoeni Jevrejin, time se ponosio, a znas i sam sta sve Jevreji govore za Hrista. Dakle, Jevrejin Ajnstajn kaze

Einstein nigdje ne rece da je Isus Bog a sta god da kaze Einstein lijepo za Isusa nije ni blizu onoga kako ja govorim lijepo o Isusu i njegovoj casnoj majci. I koliko god ti volio Isusa znaj da ga muslimani vise vole. A Einstein je imao i razloga da govorio lijepo i o pravoslavlju, zar ne. Cak je malo i zivio u Novom Sadu.

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Procito sam komentare detaljnije ali opet nesto ne stima. Ko je sta je Davud Musa Bilkok ??? Evo bas sam trazio na "Google" i "Yahoo" ko je taj Davud Musa Bilkok i nista da nadjem o njemu. Nije to problem, nego je problem u tome da se nezna koji su to naucni, kad su to rekli da se mesec raspolutao ??? Nego bi zamolio Sandzackog Sina, da nam navede njegove izvore. Naprimer, gde je procito ??? U kojem Zhurnalu, knjigi??? Sandzacki Sin, obavesti nas odakle su te informacije, daj nam citat!!!!!!!!!!!!

Glas islama je prije par mjeseci pisao o ovome. Ukoliko nadjem tekst objavicu ga ovdje.

Moram da primjetim da diskusija na momente izlazi iz okvira zamisljenog na pocetku. To je razumljivo obzirom da se u toku diskusije dotaknemo stvari koje iziskuju dodatna objasnjenja. Nadam se da cemo uspjeti ovu temu da rasteretmo i drzimo u okvirima pitanja Vaša razmišljanja o Svemogućem Bogu a pitanje autenticnosti Knjiga i o onome sto slijedi iz toga kao i druga pitanja mozemo da prodiskutujemo na drugoj temi.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

72

Srijeda, 28. April 2004

"Lekum dinukum ve lijje Din ..."
.. . Teoloze ... ISKULIRAJ,nije da te nesto napadam,nisi mi gotivan lik,pomalo me podsecas na onog tipa koji dobi psiho-ćutek u sred emisije,tebi ovde ljudi uporno pokazuju,dokazuju,crtaju da si daleko od kontanja STVORITELJA u smislu,BOG JE NAJVECI...
Sa druge strane si srbin koji govori srpski jezik,pa ti taj isti jezik dozvoli krivljenje naziva SVJETE NAM KNJIGE- QUR'ANA a.s ...
Nije tesko biti fin,naravno u okriljima Vjere u kojoj si se pronasao... ili nisni ... ?
Peace
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

73

Srijeda, 28. April 2004

Esselamu alejkum

Ibn Masud-e Ovaj citat koji sam naveo su riječi Dr Zaglul En-Nedždžara koje je dao u intervju-u za Glas islama novinaru Haziru Daciću. Konkretni citat je iz broja 80. Ako te zanima ko je Dr Nadždžar poštedeću te pretrage:

Rođen je 1933. godine u Egiptu. Diplomirao je na Kairskom univerzitetu 1955. Kao izvanredan student otišao je na postdiplomski studij u V. Britanjiju gdje je 1963. doktorirao na Univerzitetu Vels, uz preporuku za pubikovanje i razmjenu njegove doktorske disertacije sa svjetskim univerzitetima. Taj rad je nekoliko puta publikovan u izdanju Britanskog muzeja i preveden na mnoge jezike.
Na Univerzitetu Vels dobiva mjesto naučnog saradnika. Vodio je mnoge polemike sa najvećim engleskim sveštenicima i episkopima, i uprkos tome što ih je na svakom koraku napadao i izazivao, subvenciran je od Robertsonorganizacije zbog svojih značajnih naučnih istraživanja. To je najveća donacija u Velikoj Britaniji koja se dodjeljuje naučnim radnicima kako bi nastavili svoja istraživanja. Radio je kao profesor geologije i znanosti koje su u vezi sa tim proučavanjem na više arapskih i svjetskih univerziteta, poput : Univerziteta Ajnu-Šams u Kairu , Univerziteta Kralj Fahd u S.Arabiji , Univerzitet u Qataru , Univerzitet Vels u V.Britaniji , Univerzitet Kalifornija u SAD i drugdje. Kao gostujući profesor radi na islamskim akademijama u Omanu i Jordanu i član je njihovog upravnog odbora.
Jedan je od osnivača odsjeka za geologiju na univerzitetima Rijada, Kuvajta i Qatara i šef katedre ovog odsjeka u Kuvajtu 1972 .g. Bio je dekan na Institutu "Makfild" (za postdiplomske studije) u V. Britaniji. Naučni saradnik je Naučnog instituta Robertson u V. Britaniji, kompanije" Arapska nafta" u Kuvajtu , kompanije "Arapski gas " u Hufi , Banke "Debjul - islami" u Arapskim Emiratima, odsjeka "Islamske Rabite" Naučna nadnaravnost Kur'ana i Sunneta " u Mekki . Član je Nadzornog vijeća Univerziteta Al-Ahkaf u Jemenu, član Kolegijuma za postdiplomske studije "Arapski institut" u S. Arabiji, član Nadzornog vijeća "Islamski mediji" u Britaniji, član je Komisije za dodjelu Japanske internacionalne nagrade za nauku.
Član je uređivačkog kolegijuma za naučne časopise: "Journal of Foramimiferal Research " -izlazi u Njujorku , "Journal of African Earth Sciences " - izlazi u Parizu , "Islamic Sciences " - izlazi u Indiji, "El- Muslimul-Muasir"-izlazi u Vašingtonu, "Er-Rejjan"- izlazi u Qataru. Do sada je objavljeno više od 150 njegovih naučnih radova i 26 knjiga, koje su, uglavnom, posvećene problemima današnjih muslimana i prevazilaženju kriza koje su ih zadesile. Njegovi naučni radovi publikovani su u najpoznatijim svjetskim časopisima koji prate dostignuća u oblasti savremenih znanosti i tehnologije. Već duže vrijeme se bavi proučavanjem i prezentiranjem naučne dimenzije kur'anskog 'idžaza i slovi za jednog od najvećih stručnjaka u svijetu u toj oblasti. Njegove televizijske emisije prate milioni ljudi. Učesnik je brojnih seminara i kongresa diljem Svijeta i dobitnik je brojnih nagrada i priznanja.
Naslovi nekih njegovih knjiga su: "Čovjek i Univerzum u islamu", "Islamski izazovi", "Kriza savremene edukacije i njeno islamsko rješenje " , "Naučna i tehnološka zaostalost današnjeg islamskog svijeta", " Naučni fenomen u Sunnetu Resulullaha", "Naučna nadnaravnost u Kur'anu ", i mnoge druge.

Htio bih samo još da se osvrnem na riječi Teologa

Citirano

I mladjani moj prijatelju, jos jednom ti konkretno kazem - nema posebnih naroda

Sama SPC ne drži do toga i u samom nazivu "Srpska Pravoslavna Crkva" se odslikava red vrijednosti koji u njoj vlada. Dakle, na prvom mjestu je srpstvo, zatim pravoslavlje, a tek na kraju hrišćanstvo kao zajednička vjera sa drugim crkvama.
Stavljanje nacionalne ideje iznad vjere je filetizam i na Pomesnom saboru u Carigradu 1872, ta ideja je osuđena kao jeres.
Ovo sigurno malo izlazi iz okvira ove teme i zahtjeva posebnu temu, ali ja ne bih želio da budem taj koji će je otvoriti.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško
  • »teolog« je autor ove teme

Datum registracije: 20.04.2004

• Poruku poslati

74

Srijeda, 28. April 2004

Muhhamed_Alime
pretpostavimo da je Muhamed zaista razdvojio mesec na dva dela kao sto kazes - koji je smisao tog cuda? Svako cudo koje dolazi od Gospoda ima svog smisla, pa tako i ono sto je Mojsej uradio sa Crvenim morem kada je prevodio Izrailj preko njega(lepo si rekao, ne Mojsije nec Bog njegovim molitvama). Dakle, koji bi bio smisao takvog jednog cuda? Zar ne mislis da i indijski fakiri ne mogu ciniti cuda - a opet slozices se da hiduizam nije ni blizu prave vere. Dalje si naveo neki citat koji nije moj, a ne znam ciji je, tako da ga ne komentarisem. Sto se tice sirenja islama, odnosno brzine sirenja u svetu danas, nikada se nijedna vera nije tako brzo sirila kao Hriscanstvo posle Milanskog edikta (odnosno zakonski date slobode ispovedanja vere). A ako ti na ovo zelis da kazes da je nekada drugo, a danas drugo, samo cu te podsetiti na primer Albanije. Pazi, ovo su zvanicni podaci, koje uvek mozes da proveris - raspitaj se koliko je u Albaniji krsteno u Pravoslavnoj veri u zadnjih 15 godina - to ce verovatno uci i u Ginisa. I to u kakvim okolnostima - mozda si gledao sinoc na TV-u rusenje onih pravoslavnih bogomolja - njihovi sunarodnici prilaze veri otaca koju oni sada pljuju. Raspitaj se slobodno i koje je vere Fatos Nano, premijer. Samo da ti kazem, iako sam ti odgovorio po ovom argumentu, on i nije neki, tako da sam se razmisljao da li da ti pisem ovo. Jer u razlicitim istorijskim epohama su razlicite vere bile na vrhuncu po broju vernika. Pravoslavlje Istinu nikada ne gleda kroz kvantitet vec kroz kvalitet.

Ernade,
rekao si da Islam priznaje sve poslenike (dakle i one koji predskazuju dolazak Mesije - Hrista) i Bozje knjige (koje su to knjige po tebi). I sam Muhamed navodi Evandjelja kao Sveti spis (Indzil) - zbog cega se onda to isto Evandjelje osporava kada se govori o Vaskrsenju, recimo? Znam, recices mi da je Biblija koju mi koristimo iskrivljena, no tako ne misle arheolozi - raspitaj se sta su to Kumranski ili Mrtvomorski spisi pronadjeni 1947. potvrdili po pitanju masoretskog teksta (koji se danas koristi kao zvanican za Bibliju) iz 900. godine (obrati paznju na ovu godinu i povezi sa Muhamedom). Druga stvar, rekao si da je Bog (Allah) Jedan, Milostiv i Inspirator - to su Hriscani tvrdili, u skladu sa Hristovim ucenjem, vekovima pre Muhameda - druga je stvar sto su Arapi medju kojima je Muhamed propovedao duboko otisli u politeizam pa im je bila potrebna monoteisticka objava. Zanima me sledece : ako je sve kao sto ti kazes, sta je to sto je Islam doneo novo ili oblje u odnosu na Hriscanstvo i Evandjelski zakon, da bi bila potrebna jedna takva objava. Pretpostavljam da si upoznat sa osnovama ucenja Crkve od Istoka, odnosno autenticnog izraza Hristovog ucenja.

Kalem,
zasto takva reakcija - pa ovo je forum Religija i kao takav slobodan za sve, ne samo za muslimane? Ovako se stice utisak o teskom totalitarizmu. I nesto sam interesantno primetio - po svim religijskim forumima na koje sam nailazio bilo je raznih ljudi, hriscana, muslimana, okultista, ateista, agnostika.... ovde je to tako monolitno, jer svi (osim mene) dolaze na forum Religija ako zele da govore o Islamu. I sada ti mene na neki nacin pristojno teras odavde, iako ja obogocujem ovaj monolitni forum svojim prisustvo. Zaista nelogicno.I kazes da najduze pisem - pa normalno kad sam jedini Hrsiscanin ovde i kada dnevno treba da odgovorim na 10 poruka. I veruj mi da nisam dokon, hvatam slobodno vreme pauze na poslu da bih pisao sve ovo.
Sto se tice razlicitih manuskriptova, zaboravio si da kazes da su razlicitosti sintaksnog, a ne sustinskog tipa. No ako je tebi vazno to sto je neki prepisivac spisa slucajno pomerio zarez ili progutao slovo, to samo znaci da si ipak ogranicen. I sto je bitno, od tih razlicitosti nijedna hriscanska denominacija ne vuce nista sto bi je razlikovalo od drugih - dakle, Bozja rec je potpuno ocuvana, sto je pravo cudo, s obzirom na kakvim materijaIima i pod kakavim uslovima je cuvana. I gde Bas da nadjes da Hristos o sebi govori kao o coveku u Jovanovom evandjelju (ubih se da nadjem tak citat, ali bezuspesno - ako neko nadje glavu 4 stih 59 Jovanovog evandjelja neka se slobodno javi), kada i islamski egzegeti izbegavaju ovo Evandjelje jer toliko ocigledno govori o Hristovom Bozanstvu (sto sleduje iz samo pocetka : "U pocetku bese Logos"). Sto se tice Hrista kao Bogocoveka, treba da znas da je on od vecnosti Sin Bozji, a ne od trenutka Ovaplocenja. Posto si ti musliman, reci cu ti da Sina Bozjeg ne treba da shvatia u smislu sinovstva koje bi mogli nazvati Vallad (kao prirodno zacece) vec nesto poput Ibn - valjda ce sada biti jasnije i ostalima, jer je ovo najpreciznija analogija koju sam mogao za vas da nadjem.Dalje opet moram da te ispravim - Evandjelja nisu nastala 9 decenija, vec najvise 3 decenije posle Hristovog Vaskrsenja - pisana od strane Njegovih ucenika. A razlicitosti unjima upravo svedoce o tome da svako daje svoju licnu notu, onako kako je doziveo Hrista, te da nije bilo naknadnog sravnjivanja - svako je svedocio ono sto je video. Upravo bi bilo sumnjivo da su svi izneli isti izvestaj - tu bi se vec moglo reci o dogovoru izmedju evandjelista. Posto si me pitao da li je ispravnije i pouzdanije da se knjiga pise sada ili po secanju posle par decenija, na pitanje cu ti odgovoriti vrlo jednostavnim pitanjem : da li je pouzdaniji izvor koji je nastao par decenija posle dogadjaja (odnosno ono sto su pisali i mucenickom smrcu posvedocili Evandjelisti) ili izvor koji je nastao 6 vekova posle dogadjaja (Muhamedovo pisanje o Evandjeljima)? I nigde u Bibliji ne pise da su bogovi stvorili svet, vec Bog, Jedan, a kada stvara coveka kaze "Hajde da stvorimo coveka..." - to ti govori o starozavetnoj praslici Svete Trojice, iako to Jevreji negiraju. I rvanje Jakovljevo sa Bogom si shvatio, na zalost, bukvalno - mnogo je onih koji na svoju ruku tumace delove Biblije (pa i medju muslimanima je slicno, pogledaj samo koliko kamikaza ima koji misle da jedini ispravno tumace Islam).
I na kraju,moram ti reci da nisam pop (to nije pogrdna, vec lepa rec, dolazi od prevoda reci otac u duhovnom smislu), mada cu mozda jendog dana biti, ko zna. I kao sto rekoh, ovo je forum Religija, a ne forum Islam - ukoliko imas nesto protiv toga, treba da se obratis moderatoru.

anonimus,
kakav ti je psudeonim, toliko si i zasluzio da ti se odgovori, s obzirom na otvoreno bogohulstvo. Moderatore, sta bi se desilo da sam ja ovako pisao o vasoj veri?

Sandzacki_sine1,
hvala na pocetnom pozdravu, deluje mi otvoren. Sto se protestantskih izvora tice, vec sam se na pocetku ogradio od njih, govoreci o razlici izmedju njih i ucenja Crkve od Istoka - veruj mi da ste mi blizi u mnogim stvarima nego oni (Bultman je recimo bio protestant, pa je govorio da su Isus i apostoli mitske licnosti - pa njih i Muhamed priznaje kao istorijske licnosti, a prostestant Bultman ne). Toliko o protestantima.
Ono za slovo sam rekao jer me je Moderator stalno upozoravao kako toboze ja ne pisem ispravno imena vasih svetih spisa - pa neka pogleda svaku ozbiljniju enciklopediju kako u njoj pise, sta ja tu mogu.
Sveta Trojica se ne mogu razumeti ukoliko ne razumes pojmove Licnosti i Zajednica i njihov medjusobni odnos. Za pocetak, reci cu ti da jedno bez drugog ne moze i da jednodrugo konstituise - niti postoji Licnost bez Zajednice koja joj daje identitet niti moze postojati Zajednica bez Licnosti koja je konstituise. Ako kroz tu prizmu pogledas na tajnu Svete Trojice, sve ce ti biti jasno sta sam pisao. Sto se tice delova kanona koji su nastajali tokom istorije, to je zaista nerazmrsiv cvor za protestante, ali ne i za pravoslavne. Zasto - jer pravoslavni pored Svetog Pisma imaju i Sveto Predanje, koje takodje nosi punocu vere - mnoge stvari koje nisu napisane (jer i samo Sveto Pismo kaze da mnogo stosta Isus ucini sto ne bi stalo u sve knjige sveta) su sacuvane upravo u Predanju. Dakle, time sto je formalno kanon ustanovljen tek u 4. veku, fakticki je ziveo od pocetka u Predanjskom zivotu Crkve.

Ibn Masude,
sto se protestanstkih i rimokatolickih apologeta tice, treba biti vrlo rezervisan - oni su pod jakim uticajem jelinske misli tako da iznose dosta lose teze. Upravo kod Svete Trojice se to vidi, jer Pravoslavni uvek prvo polaze od Licnosti,a oni os Sustine. Jer po nama je Bog Licnost koja zeli da postoji i postoji i u tome se ogleda savrsena Sloboda Bozja, dok je kod njih Sustina prvenstvo, tako da ogranicava cak i Boga kao svojevrsna datost. Tako da zapadnu apologetiku treba uzimati sa rezervom, bar u Trijadologiji i Eklisiologiji.
Sto se Vaskrsenja tice, najbolji dokaz su apostoli. Ako si recimo gledao Pasiju, video si da su svi razbezali pred hvatanje Isusovo. Silni Petar koji je prethodno odrezao uvo Malhu pred Raspece bezi od nekakvih zena koje ga tuze da je bio sa Isusom. A sta se desava posle Vaskrsenja? Apostoli svi do jednog polazu zivot (i to u mukama) za Hrista Rapetog i Vaskrslog! Da li bi uopste imalo smisla ciniti nesto tako da Vaskrsenje nije fakat?

Sans,
ne stavljaj mi u usta ono sto nisam rekao - to sto se 80% izrazava kao pravoslavno, a samo 1% zivi liturgijski je posledica komunisticke strahovlade, za cije vreme su posebne represalije bile prema pravoslavnima (da li treba mozda da posaljem spisak svestenika koji su bili na Golom otoku?) - pre tog perioda je svka kuca bila mala crkva, veronauka prakticno i da nije bila potrebna. No Hristos opet sabira svoje verne i kao sto je uvek bilo u istoriji, kada god su Hriscanstvo gazili ono je poput ruze sve vise mirisalo narednim pokolenjima. Tako ce biti i sada.
Sto se tice onoga Sam protiv svih, znas na koju samocu sam mislio, samocu stava i tvrdnje, a ne egzistencijalnu - zar moze ijedan Hriscanin , pa makar i najslabiji, biti sam?

Ed,
tacno je da sam rekao da imas totalitaran stav i tu sam vec pao u greh - trebao sam da eksplicitnije osudim sam stav, a ne tebe. Oprosti. Sto se tice mog nacina pisanja vasih svetih knjiga, tako ga pisu po svim svetskim enciklopedijama (ne racunajuci arapske, naravno) i u istorijama religije koje imam kod sebe. Nisam do sada cuo da se neko pobunio. Sto se Ajnstajna tice, nije potrebno da kaze da je Isus Bog - svaki Jevrejin ce po ugledu na Talmud reci sve samo ne lepo o Isusu. I odakle ti to da muslimani vise vole Isusa od Hriscana?!

rifce_golup,
nemam komentar.

Sandzacki_sine2,
opet mala ispravka - za tu jeres se ne kaze filetizam vec etnofiletizam - filetizam bi bila ljubav prema necemu neodredjenom, a etnofiletizam je izdizanje svoje pripadnosti jednom narodu u odnosu na veru. I to nije doneto kao odluka u 19., vec u 6. veku.Dalje, to sto pise Srpkska, oznacava da je Pomesna, prema drzavi a ne prema narodu (u poceku se ova drzava zvala Srbija, zar ne?). Tako postoje Ruska, Grcka, Gruzinska, Albanska, Bugarska... pa ispade da su sve etnofiletisticke?! Zanimljivo je da mi je jedan musliman pre par godina rekao da je ogromna greska to sto Crkva izdize veru iznad nacije, jer je to po njemu bio kljucni problem zasto se Srbi pravoslavne i islamske veroispovesti ne slazu medjusobno. Doduse, to je bilo njegovo vidjenje celog problema, ja se sa tim ne slazem, ali zanimljivo je navesti i stav muslimana koji misli suprotno od tebe.

teolog

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

75

Srijeda, 28. April 2004

Citirano

Originalno od teolog
anonimus,
kakav ti je psudeonim, toliko si i zasluzio da ti se odgovori, s obzirom na otvoreno bogohulstvo. Moderatore, sta bi se desilo da sam ja ovako pisao o vasoj veri?

Iskreno, moderator nije skonto anonimusov post tako da ne znam ni da li je bilo bogohuljenje. Objasni, ako si u pravu sigurno cu reagovati.

Citirano

Sto se tice mog nacina pisanja vasih svetih knjiga, tako ga pisu po svim svetskim enciklopedijama ...

Dobio si objasnjenje i nemoj molim te vise o ovome.

Sto se tice autenticnosti Evandjelja suvisno je pricati o tome. Jedino sto je preostalo krscanima a sto oni i cine je da u nedostatku Evandjelja po Isusu govore da su pisci Biblije bili Bogom nadahnuti. Kur’an je Bozija rijec, od meleka Dzibrila prenijeta Muhammedu a.s. i nije nastao na osnovu Biblije ili pak putem lanca prenosioca od Isusa tako da je sest vijekova rastojanja izmedju Muhammeda i Isusa (neka je Allahova milost nad obojicom) potpuno trivijalna stvar. No, kao sto vec rekoh, o ovome bi trebalo na nekoj drugoj temi.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

76

Srijeda, 28. April 2004

Esselamu alejkum,
Zahvala pripada Allahu dz.s. Onome koji upucuje na pravi put, Koji je Svoje robove obdario razumom I sposobnoscu razmisljanja.
Dokazi o Allahovoj postojanosti su nebrojeni I njihov broj je koliki je I broj Allahovih stvorenja. Svako Allahovo stvorenje nosi sa sobom I dokaz koji nas upucuje na njegovog Stvoritelja I koji nas upoznaje s postojanjem Sveznajuceg I Mudroga.
Uzviseni Allah je rekao:

„Na nebesima i na Zemlji, zaista, postoje dokazi za one koji vjeruju“ (45:3)
Jedan pjesnik je rekao: „U svemu se nalazi dokaz koji ukazuje na to da je On jedan“.
U svojim razmisljanjima o Stvoritelju dosla sam do saznanja da samo ljudi sa apstraktnim nacinom misljenja mogu lakes shvatiti Islamsko poimanje Allaha dz.s.
Predstava o bogu kao vrhovnome bicu, Stvoritelju, Koji sve vidi, sve cuje, sve zna, Koji je Jedan I Jedini, Koji nije rodjen, niti je ikoga rodio, ali nicemu nije nalik, pa ni vrhuncu svoga stvaranja, sasvim je apstraktna I potreban je takav nacin misljenja I mogucnost takvog shvatanja da bi se prihvatilo to transcendentalno bice koje predstavlja neogranicenu dimenziju kod svakoga pojedinca, pa I najsicusnijeg bica u njegovome bioloskom postojanju kroz dugi vremenski period na nacin da prihvati ukupnu beskonacnost.
Krscanska predstava o Bogu je sasvim figurativna, ona Ga zamislja sa potpuno ljudskim osobinama, Koji je “stvorio covjeka po Svojoj slici I prilici”, Koji je zrtvovao “svoga sina” I prepustio ga ljudskim patnjama. Taj nacin razmisljanja dopusta graficko prikazivanje Vrhovnoga Bica u slici I prilici ljudskoj.

Pozdrav za novog clana Foruma @teolog.
Ako moze jedno objasnjenje. Kao i svi vjernici, tako i ja potvrdjujem da je Isaa a.s (Isus)Poslanik. Medjutim, otkud sad u hriscanstvu dvostuka Isusova narav, bozanska i ljudska???
@teolog, interesuje me tvoj stav I misljenje vezano za Evandjelje po Barnabi iz prostog razloga sto ovo evandjelje, za razliku od evandjelja po Marku, Mateju, Luki I Ivanu, ne sadrzi kontradikcije I sem toga Evandjelje po Barnabi je jedino prezivelo evandjelje kojeg je napisao ucenik Isusov.
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

77

Srijeda, 28. April 2004

E pazi teolog, ovo je ozbiljno. Hindusi nemaju sanse ciniti cuda kao sto je razdvajanje mjeseca bukvalno ili razdvajanje mora. Sve ima svoju svrhu pa i razdvajanje mjeseca. Na nama je ostavljeno da otkrivamo , a nedavno je i naucno potvrdjeno da je mjesec u proslosti bio razdvojen. Znaci Allah nam svuda ostavlja znake koji su tu za sve generacije. Neki su otkriveni , drugi se otkrivaju treci ce tek biti otkriveni. Ali ok , ja ne zelim da te nesto napadam niti vrijedjam , jer znam da nije tema o evandjeljima niti o poslanicima vec nasa razmisljanja o Bogu. Zato bih sve molio da se ne napusta tema , mi zelimo da se priblizimo i da se poveca tolerancija medju nama a to ne moze medjusobnim napadanjem. Ova diskusija ovde sto se vodi ide u besmislenost. Svodi se na debatu muslimana i teologa, a niti ce muslimani ubedit teologa nit ce teolog ubedit muslimane u svoja tvrdjenja. Najbolje je da ovde iznesemo svoje misljenje i da se ne prepucavamo i da ne vodimo besmislene debate jer vjerujte mi nikuda necemo stici tako. ti nam kazes tvoja razmisljanja o Bogu mi nasa i kraj. Onda otvoris drugu temu i pricas nam o drugim stvarima iz hriscanstva, pricas nam o istoriji hriscanstva , zivotu isusa a.s. , zivotima apostola itd itd.. Tako cemo mi vise nauciti o hruscanstvu i necemo se medjusobno prepirati . Otvori jos poneku temu teolog, i upoznaj nas sa drugim aspektima hriscanstva. Objasni nam tu podelu medju pravoslavcima i katolicima , kako je sve to nastalo , govori nam o zanimljivim detaljima iz istorije hriscanstva, zatim o velikanima pravoslavnim i tako dale. halalite sto sam odstupio od teme , ali mislim da je ova tema krenula u lupetanje i prepucavanje.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

78

Srijeda, 28. April 2004

Originalno od teolog
anonimus,

Znas sta Miki da ja tebi nesto pojasnim.Vidim da si se uvredio sa Isusom t.j sa istinom.Pa ako zelis da pobijes moju tvrdnju ti ako si pravi vernik kao sto se deklarises.Popi malo otrova ako si vernik neces umrijeti a ako nisi znas gde ces otici.Tako vam je rekao vas prorok ili vas "BOG" TOBE YARABI haram ti bilo sto me teras ovako da ovako nazivam bozjeg poslanika.I drugi put ne pozivaj moderatore da ti resavaju moj odgovor dal je bogohulstvo ili ne.Jer momci imaju preca posla!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

79

Četvrtak, 29. April 2004

Esselamu alejkum

Javljaju se predlozi da se tema ograniči na razmišljanja o Bogu. Moje mišljenje je da od teme nismo odlutali. Ako govorimo o Kur'anu – pa to je Božja riječ, a ako govorimo o Evanđeljima – pa kršćani Isusa smatraju Bogom. Prethodni naziv, koji je imao svoje opravdane nedostatke, je bio mnogo manje ograničavajući u odnosu na ovaj, ali se ne bih vraćao na tu raspravu već se Teolog, kao pokretač teme, treba izjasniti o tome koji tok će ova rasprava uzeti. Ukoliko se tema ograniči na naša mišljenja o Bogu ja ću svoje ućešće završiti ajetom:

Allah je - nema Boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni
drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemji! Ko
se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta
je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju
samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvata i nebesa i Zemlju i Njemu
ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!

A ukoliko odlučimo da nastavimo dosadašnjim tokom onda bih hteo da kažem da Teolog jeste obogatio ovaj forum svojim prisustvom. Imalo je ovdje i prije pravoslavnih Srba, ali je on, ako ništa drugo, naveo nas da se prodrmamo, trgnemo iz svakodnevnice i podsjetimo se zašto smo muslimani.

Teolože na nekoj drugoj temi si rekao (citiram po sjećanju) “Ovo je internet verzija kviza sam protiv svih, a i čini mi se da mi ne ide loše.”
Nisi mi, u početku djelovao kao neko ko čita svoje postove i divi se njima. Ovdje nisi protiv svih, osim ako ti tako ne misliš, a to koliko si uspješan ja ti ne mogu govoriti zato što ne znam kakve si ciljeve sebi postavio. Ukoliko ti je cilj da upoznaš ljude sa kršćanstvom onda si, barem u mome slučaju, apsolutno neuspješan. Nadalje, ti kući gradiš od krova, a ne od temelja. Već sam te pitao o mnogim dijelovima Novog Zavjeta, većinu si ignorisao, ali odgovori koje si dao upućuju da si ti crkvenu dogmu trojstva prihvatio kao takvu i sve dijelove koji to ubjeđenje dovode u sumnju tumačiš na način koji opravdava tvoje dogmatsko vjerovanje. Pa i toliki broj kršćanskih sekti je nastao raznim tumačenjima svetoga pisma, uz, naravno, argumentaciju sličnu tvojoj.
Nama, muslimanima, je nebitno koja kršćamska sekta ima pravilnije učenje, jer se učenje iz tih izvora ne može uzeti kao ispravno, već samo kao učenje u kome su ispravno i iskrivljeno isperpletani. To je zato što ni za stari ni za novi zavjet nemate neprekinut lanac prenosioca. Islamsko učenje je da nebeska knjiga da bi se slijedila mora biti pisana posredstvom poslanika odnosno vjerovjesnika i imati neprekinuti lanac prenosioca bez izmjena i modifikacija. Pripisivanje knjige nekome ko ima inspiraciju je utemeljeno samo na sumnjama i predpostakama i nije dokaz, pa makar ga i velike zajednice smatrale ispravnim. Za knjige koje se danas pripisuju poslanicima Mojsiju, Ezri, Jošui, Jeremiji, Habakuku i Solomonu nema nikakvog dokaza da pripadaju njima.
Također je evidentno da je broj knjiga koje se pripisuju Isusu, Mariji, apostolima i njihovim sljedbenicima veći od sedamdeset i da se za većinu njih smatra da su apokrifne. Poznate su meni nesreće kršćana u periodu od prvih 313 godina i u tome periodu su i pogubljeni lanci prenosioca.
Što se tiče Tevrata ili Tore ona zasigurno nije djelo Mojsija, a evo i zašto:
Ovoj Tori je prekinut lanac prenosioca prije kralja Jošue sina Amonova koji je na prijesto došao 638. godine p.n.e. Primjerak Tore koji je pronašen 18 godina nakon njegovog ustoličenja ne može se uzeti kao oslonac jer ga je napisao sveštenik Hilkija. Ako i ovo nije dovoljno onda treba reći da preovladava mišljenje da je i taj primjerak izgubljen prije nego je Bretschneider osvojio Palestinu 578. godine p.n.e. Ako i predpostavimo da tada nije izgubljen onda je izgubljen u vrijeme osvojenja Palestine, kada se gubi trag i njemu i svim ostalim svetim knjigama.Poslanice koje je Ezra napisao u Babilonu su izgubljene kada je Entijuks IV osvojio Palestinu. On je vladao Sirijom od 175-163 godine p.n.e. i radio je na tome da se uništi jevrejstvo i da se Palestina preobrati na helenizam. On je ubio između 40.000 i 70.000 ljudi konfiskovao njihove posjede i u bogomolji Jerusalima žrtvovao je svinju na dan pokolja jevreja.
Toliko za sada pozdrav.

80

Četvrtak, 29. April 2004

Kazes da je 'najkasnije' evandjelje pisano 3 decenije posle Hrista.. A pre toga navodis da je najautenticnije koje imate (na koje se ti nesto pozva) iz 900. godine... Jel ja sam nesto pobrkeao il tu ima vise od 800 god razlike? A prepricavalo se a pisalo se na svoju ruku... a menjalo se od strane ljudi da bi ljudima lakse za usi prijanjalo... Za to makar postoje dokazi.. Uzmi evadjelje po Barnabi... Pa mi objasni sto je odbaceno..

I pokazujes oholost... mnogo.. potuljnu... Onu kakvu kostunica pokazuje recimo (da uporedim). Pozvias se na enciklopedije, i cak spomenes da NISU to muslimanske, i onda to (naravno uvijek relativiziras) uzimas kao opravdanje za tvoj nacin pisanja imena Svete Knjige... Meni bi bilo dovoljno da mi ti kazes da pisem naziv Biblije i drugacije nekako i ja bih je zbog tebe zvao (jer ionako ona u mene se Biblija ne zove). Cak si i drzak... Objasnjenje (pogotovo besmisleno) nije nikakvo opravdanje... I mislis da ce te pred Bogom za grijehe tvoje (eventualne, i sve moguce) pravdati to sto je neko slican il razlicit nesto slicno, gore ili losije radio? Ma boj se Boga covece.. ocigledno ti romantizam strah od Boga krije...

I daj jednom budi odgovoran za svoje rijeci.. Pisi povezano... ne pobijaj samog sebe.. Ne pisi slozenice koje ni sam ne razumijes.. pisi jednostavno.. precizno.. sa smislom.. Nesto bitno.. nesto sto ima za cilj da pokaze nesto.. Ocigledno da se niko ko razuma ima ne 'pali' na taj romantizam (a covece nemoj da mislis da te ja svrstavam u romanticare ili bilo kakve filozofe.. za mene je romantizam cisto lupanje). Ili ga neki nalaze glupim.. ili dosadnim, a vecina i jednim i drugim. A za kvaku kao svima odgovaras.. a vecinu bitnih, cak i onih najbitnijih preskaces. I besmislen si..

I ne placi kazem ti.. Ako si sam (a rekao si da nikad nisi sam i rekao si da covek ne moze da zivi sam.. secas se?) to ti niko nije kriv.. Ne zali se nama... Radi sto god hoces al prestani da 'cmizdris'... Nije valjda da ocekujes da se neko smiluje pa prestane da ti pise? (evo ja vise nemam druge vrste 'polemike' sa tobom osim da te vracam na ovaj nacin u 'ring' drugima na megdan bolje). Iznosi misljenje i kritikuj misljenja.. ljude ne diraj i prestani da relativiziras.. Od toga mi je muka vise. I vec si opomenut: jos jednom napises ime Svete Knjige pogresno zaradices opomenu (sto povlaci zabranu otvaranja tema). Jer to se vise ne moze smatrati slucajnim jednom kad ti je na to ukazana paznja (od strane vise clanova i na sasvim pristojan i uljudan nacin na koji ti odgovaras oholo). I zadrzi pravo da nama ukazes na neispravno spominjanje Biblije... (a nije mi jasan razlog zbog kojeg to radis.... enciklopedije nisu razlog.. razlog mora biti u tebi jer ne rade to na ovom forumu enciklopedije nego ti... al sad imas opomenu nad glavom pa radi sta hoces).
mogu ja da se potpisem i bolje...

Social bookmarks