Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Petak, 20. Mart 2009

Vas stav o djecijim vrticima

Kakva su djecija obdanista kod nas?

Sta zamjerate?

Kako je to u svijetu? Sta je bolje?

U kojoj starosnoj dobi dati dijete u vrtic?
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 23. Mart 2009

+/-

Kako ce biti u obdanishtu zavisi najvishe od vaspitacha/ice. Od nje zavisi da li ce deca ici na dnevni posedak, ili ce neshto i uchiti.

Ne dopada mi se shto ima po 30-ak dece na jednu vaspitachicu u smeni.
Em shto se vishe moze uraditi sa manjim grupama - to da ne komentarishem, em shto vaspitachice fizichki ne mogu da postignu da brinu o tolikom broju dece.

Smatram da bi svako dete trebalo da ide u obdanishte, chak i ako mu je neki chlan porodice "dokon" i moze da ga chuva, jer se dete tako najbolje socijalizuje u godinama u kojim je. U svakom sluchaju mnogo bolje nego da sedi sa dokonim komshinicama.

Dalje, deca u obdanishtima su istog uzrasta i imaju skoro ista interesovanja, tako da i to dosta koristi. Mishljenja sam da je najbolje da su deca stara do 2 godine kad krenu u vrtic.

Zakljuchak: Iako stanje u nashim vrticima nije tako bajno, iako su vaspitachi/ce nekad jako nervozni/e i/ili promashili/e poziv, iako deca iz vrtica donesu neke jako ruzne rechi i postupke, smatram da deca treba da ga pohadjaju zbog mnogih pozitivnih stvari koje vrtic nosi.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

3

Utorak, 24. Mart 2009

Značaj dečijih vrtića

Današnji ubrzan način života ne ostavlja roditeljima vremena da svojoj deci obezbede sve uslove za igru i pravilan razvoj, što samo potkrepljuje tvrdnju o velikom značaju dečijih vrtića i gotovo njihovoj neophodnosti.

Veliki broj pedagoga i dečijih psihologa slaže se u stavu da je za formiranje ličnosti i karaktera veoma bitan period od treće do sedme godine, jer je to vreme kada dete najviše uči, usvaja i upija znanja oko sebe. Dete u predškolskom uzrastu uči i stiče saznanja isključivo svojim iskustvom.

Mnogi roditelji greše u pokušajima da sputaju ili zaustave dečiju igru, kako bi ih nešto naučili, ili u želji da deci nametnu pravila npr. crtanja ili slikanja. Dete je samo po sebi kreativno, jedinstveno i aktivno biće, a upravo ta njegova aktivna priroda ispoljava se kroz njegovu inicijativu, istrazivanje i pre svega kroz dečiju igru.

Igra je poseban i osnovni oblik učenja dece predškolskog uzrasta. Za spontanu igru, deci su potrebna znanja, doživljaji, dobri uzori, adekvatan i podsticajan prostor, vreme, materijali i partneri za igru.

Današnji ubrzan način života ne ostavlja roditeljima vremena da svojoj deci obezbede sve uslove za igru i pravilan razvoj, što samo potkrepljuje tvrdnju o velikom značaju dečijih vrtića i gotovo njihovoj neophodnosti.

Pored veoma značajne socijalizacije, odnosno procesa formiranja društvene ličnosti, jer čovek je po sebi društveno biće, deca kroz boravak u vrtićima stiču brojna iskustva i znanja. Zapravo, dete u vrtiću dolazi u odnose u kakvima, do stupanja u ustanovu, nije bilo. Stiče brojna iskustva, upoznaje razna osećanja, od prvih simpatija i drugarstava, pa do prve ljubomore ili nesimpatije. Sva ta osećanja, događaji, lepi ili manje lepi, imaju nemerljiv značaj za dečiji razvoj, sazrevanje i socijalizaciju.

Značaj dečijih vrtića, ogleda se i u tome što eventualni poremećaji, zaostalost u razvoju, u vrtiću neće ostati neprimećeni. Roditelji, prirodno naklonjeni svojoj deci, veoma često zanemaruju ili ne primećuju prve znake nepravilnog razvoja svog deteta. Tako, roditeljima promaknu poremećaji u kretanju, u obavljanju fizioloških potreba i sl. Ipak, najčešći propusti koje roditelji naprave vezani su za razvoj govora kod dece. Često deca ne govore pravilno usled ostećenja sluha, poremećaja artikulacije, nepravilno razvijenog govornog aparata, zbog poremećaja ritma, glasnosti, zbog različitih psiholoških (emocionalnih i intelektualnih), kao i sredinskih činilaca. Pored ovih, česti su i poremećaji u misaonom (kognitivnom) razvoju i u emocionalnom razvoju.

Zbog ovih i mnogih drugih razloga, među koje spada pre svega obrazovanje i vaspitanje, veoma je značajno da deca pohađaju dečije vrtiće. Vaspitači će sigurno primetiti i u saradnji sa stručnim saradnicima i samim roditeljima, raditi na otklanjanju svake vrste poremećaja kod dece.

Sa druge strane, za dete je najbolje da uči u grupi, da raste, razvija se, spoznaje sa svojim vršnjacima, da se kao društveno biće oseti članom grupe, odnosno da se socijalizuje, nauči o drugarstvu i svim onim osećanjima koja ne može da upozna kod kuće.

B92
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 23. April 2009

Bogami, ne ostavi bez djecijih vrtica.

Jos kako su "mirna" ova danasnja djeca.... :)

Smjestis ih na par sati da odmoris mozak...

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 23. April 2009

Zene idu da radu i od te plate daje vecinu da joj drugi vaspitava djecu (vrtic)

i posle se fale kako su dobre majke pih :D

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 23. April 2009

Ja mislim da su obdanista danas super.....

I zene nisu roboti da sve rade same i treba im vremena za odmor,a za to su stvorena obdanista....

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

7

Petak, 24. April 2009

Citirano

Orginalno od HANY
Ja mislim da su obdanista danas super.....

I zene nisu roboti da sve rade same i treba im vremena za odmor,a za to su stvorena obdanista....

Ne idu na odmor - nego idu da radu na posao.

Pravite sebi vise posla, hem kuca da se ocisti, da perete da spremate za jelo vi jos hocete i jos da radite na poslu - to ni robot nebi mogo postignut :D

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

• Poruku poslati

8

Petak, 24. April 2009

Ne razumem ti ja to nista.....

POJASNI MALO......

AidaBg

Početnik

(10)

• »AidaBg« je žensko

Datum registracije: 19.06.2009

• Poruku poslati

9

Utorak, 23. Juni 2009

S obzirom da nisam iz Pazara ne mogu znati kako je kod vas,jedino sto cujem od rodjaka tamo jeste da daju decu u predskolsko. Za mladju decu u vrtic-jos uvek nisam cula. Bar sto se mojih rodbinskih veza tice,koji bi mi bili dobar izvor informacija. :D Ovde je to mnogo cesce. Cak je postalo na neki nacin obavezno. Mesta u vrticima skoro da nema i svi se grabe da "preko veze" ubace dete. Ima logike u onome sto kazu da "vrtic koliko ima prednosti ima i mana",ali bih ja to ispravila: ipak malo vise ima prednosti nego mana. Deca su totalno drugacija posle odredjenog vremena u vrticu. U pozitivnom smislu. Drugacije se ponasaju, mnogo vise razumeju, imaju lepo vaspitanje,kojim majke zbog nedostatka vremena,a i volje,ne bi uspele da poduce svoju decu. Vaspitacice imaju puno strpljenja i shodno uzrastu "poducavaju" decu. Imala bih puno da pisem na tu temu,ali ovo mi je prvo palo na pamet,posto imam brata od 3 god i analiziram ga od kad je krenuo u vrtic. :D Da ja ne bih puno opisivala ono sto mozda vec znate, ko god ima neko konkretno pitanje-ja sam tu. :D

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

Datum registracije: 23.05.2009

• Poruku poslati

10

Srijeda, 24. Juni 2009

Ja mislim da dječiji vrtići imaju veliki značaj za djecu. Možda vam je poznato, da u Novom Pazaru postoje vrtići koji su u organizaciji Mešihata IZ, gde se djeca vaspitavaju i uče o Islamu. Baš sam prije par dana, sa jednom drugaricom, obišla jedan takav vrtić. Za tih pola sata, koliko sam boravila tamo, imala sam šta i da vidim. Ta djeca, a posebno djevojčice, su mnogo lijepo vaspitana, tako su umiljata i zabavna. Oduševilo me je to koliko ona znaju Kur'anskih sura, kao i mnogoih dova koje je učio Poslanik, a.s., lijepih recitacija i sl. Smatram da su ovi dječiji vrtići nešto mnogo vrijedno, jed u tom periodu dijete lahko upija sve što mu se pruži.
Da još spomenem da pri obdaništima Mešihata IZ postoje i jaslice gde prihvataju djecu od 7 mjeseci starosti.
"Moj Allahu, Gospodaru, u Tebi je radost svaka, neka rijeke din Islama teku širom mog Sandžaka!"

AidaBg

Početnik

(10)

• »AidaBg« je žensko

Datum registracije: 19.06.2009

• Poruku poslati

11

Srijeda, 24. Juni 2009

Citirano

Orginalno od Islamm!
Ja mislim da dječiji vrtići imaju veliki značaj za djecu. Možda vam je poznato, da u Novom Pazaru postoje vrtići koji su u organizaciji Mešihata IZ, gde se djeca vaspitavaju i uče o Islamu. Baš sam prije par dana, sa jednom drugaricom, obišla jedan takav vrtić. Za tih pola sata, koliko sam boravila tamo, imala sam šta i da vidim. Ta djeca, a posebno djevojčice, su mnogo lijepo vaspitana, tako su umiljata i zabavna. Oduševilo me je to koliko ona znaju Kur'anskih sura, kao i mnogoih dova koje je učio Poslanik, a.s., lijepih recitacija i sl. Smatram da su ovi dječiji vrtići nešto mnogo vrijedno, jed u tom periodu dijete lahko upija sve što mu se pruži.
Da još spomenem da pri obdaništima Mešihata IZ postoje i jaslice gde prihvataju djecu od 7 mjeseci starosti.

Mislim da je to prava stvar! Drago mi je sto tako nesto postoji.

• »silver04« je muško

Datum registracije: 22.02.2009

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 28. Juni 2009

Moje misljenje je da je vrtic,kao ustanova za ranu socijalizaciju djece djelotvorna,po meni cak i neophodna ali grozim se vrtica sa vjerskim sadrzajima jer se vrsi podvajanje djece na vjerskoj osnovi dok jos nisu ni propricala.Sama cinjenica, da se u jedan vrtic upisuju iskljucivo djeca koja pripadaju jednoj vjerskoj zajednici, je dovoljno jeziva.
Naravno,za mene kao nekoga ko je vaspitan u gradjanskom duhu i odrastao u jednoj visevjerskoj sredini.
Takvo dijete, a da ga niko nije pitao za misljenje postaje "vojnik vjere" koji neminovno u kasnijem dobu,kad dodje do odredjenih zivotnih spoznaja, pocinje da dijeli i ljude na "nas i njih" pa se i osnovna namjena vrtica tako pretvara u svoju suprotnost.
Moje dijete,naravno ide u vrtic koji pohadjaju i sva ostala gradska djeca,bez obzira na to kojoj konfesiji pripadaju.

Islamm!

Učenik

(10)

• »Islamm!« je žensko

Datum registracije: 23.05.2009

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 28. Juni 2009

Citirano

Orginalno od silver04
Moje misljenje je da je vrtic,kao ustanova za ranu socijalizaciju djece djelotvorna,po meni cak i neophodna ali grozim se vrtica sa vjerskim sadrzajima jer se vrsi podvajanje djece na vjerskoj osnovi dok jos nisu ni propricala.Sama cinjenica, da se u jedan vrtic upisuju iskljucivo djeca koja pripadaju jednoj vjerskoj zajednici, je dovoljno jeziva.
Naravno,za mene kao nekoga ko je vaspitan u gradjanskom duhu i odrastao u jednoj visevjerskoj sredini.
Takvo dijete, a da ga niko nije pitao za misljenje postaje "vojnik vjere" koji neminovno u kasnijem dobu,kad dodje do odredjenih zivotnih spoznaja, pocinje da dijeli i ljude na "nas i njih" pa se i osnovna namjena vrtica tako pretvara u svoju suprotnost.
Moje dijete,naravno ide u vrtic koji pohadjaju i sva ostala gradska djeca,bez obzira na to kojoj konfesiji pripadaju.

Ne mora da znaci, da li ce djeca gledati jedna na drugu na osnovu njihove vjerske pripadnosti, to najvise zavisi od porodicnog vaspitanja. Koliko je samo djece koja nisu pohadjala ovakve vrtice, a ipak vrse vjerske podjele. Tamo ih ne uce da mrze druge religije, vec suprotno, uce ih da se drze svoje, ali i da postuju tudju vjeru, jer to i Islam trazi, Allah, dz.s., u Kur'anu kaze: "Vama vasa vjera, a meni moja."
"Moj Allahu, Gospodaru, u Tebi je radost svaka, neka rijeke din Islama teku širom mog Sandžaka!"

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 29. Juni 2009

@silver nis u pravu, zato sto znam za 2 primera, a ubedjen sam da ih ima i vise, da bas u taj vrtic idu dvoje(ili su isla, posto je to bilo prosle godine) pravoslavne dece i to na insistiranje njihove majke, jer je odusevljena bila odgojom te dece, a i stepenom tolerancije, vaspitacica...
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

• »silver04« je muško

• Poruku poslati

15

"Oduševilo me je to koliko ona (djeca) znaju Kur'anskih sura, kao i mnogih dova koje je učio Poslanik, a.s., lijepih recitacija i sl. "

Ovo gore je citat iz jednog od prethodnih komentara.
Sada pitanje: Da li su i to dvoje pravoslavne djece ucila Kur'anske sure i dove???

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

16

Vaspitacica je obavestila majke te dece, na ona nece morati da uce dove, vec ce ih uciti pesmice i druge stvari. Tako da eto nisu ucila dove, ako je to smetnja.

• »silver04« je muško

• Poruku poslati

17

Pa naravno da je smetnja toj djeci kao sto bi i djeci islamske vjeroispovijesti (ili roditeljima) bila smetnja da im se u vrticu koji pohadjaju nametne da uce "oce nas".Logicno.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

18

A zar nama ne smeta da ucimo o svetom Savi, i kompaniji, da ucimo pesmice, koju su bile obavezne, i ucitelj koji je bio musliman nam je, ko ne nauci davao keceve, i da ucimo vise o srpskim svecima nego istoriji. E vidis to je smetao!!!! Ali nas niko nije pitao, i obavezno je bilo. Dok u ovim vrticima ostavljaju mesta da ti to ne ucis...

• »Sandzak Beg« je muško

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

19

Pot hitno zatvoriti.
"...Allah ändert ja nicht, was mit einem Volk ist, bis sie ändern, was mit ihnen selbst ist..." (Koran: Sure 13, Vers 11)"

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

• Poruku poslati

20

Utorak, 30. Juni 2009

Citirano

Orginalno od Sandzak Beg

Pot hitno zatvoriti.