Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 26. Septembar 2006

Citirano

Orginalno od alBazari

Svako nađe ono što traži.

U skladu sa ovim, moja iskustva pri mojim čestim odlascima u Sarajevo, i još nekim drugim bosanskim gradovima, su više nego prelijepa.

Jeste kada ides cesto ali na kratko. Da si na primjer u Sarajevu proveo nekoliko godina nasao bi i ono sto ne trazis :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

22

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Zamisli Spain, i ja znam sta je dzemat. Cak i imam porodicu, prijatelje etc i znam da cijenim njihovu vrednost. Poznajem Bosnu uzduz i poprijeko a znam je isto i u dijaspori. Govorila sam iskljucivo o ljudskim odnosima, znaci svakodnevnom zivotu i nisam tvrdila da su Bosanci fukare, da su Sandzaklije bolji vijernici. Rekla sam da ne podnosim nepravdu, koja moze da potice od bilo koga. Individualno odlucujemo ko nam je prijatelj, a ta meta sfera o kojoj ti govoris, dzemat, porodica itd. je za racionalno razmisljajuceg insana sasvim normalna stvar.

E, to je već okej, ali mi nekako veoma grub bijaše izraz krdo, zar ne?
A baška što ja imam svoje gledište i shvatanje ljudskog individualizma i negativne pojave u društvu zbog toga.
Dakle, prema drugačijem mišljenju treba biti fer i korektan i ne nazivati ih nakaradnim imenima, već pokušati demantovati to na lijep način, ako si u stanju.

Upravo moć dijaloga je ono što nam nedostaje, odnosno je nedostatak dijaloga posljedica naših unutarnjih bolesti, zbog kojih se i dešavaju nerazumijevanja ljudi u samoj kući, poslu, porodici, džamiji, džematu, a kamoli na nivou jednog regiona ili dva regiona.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

kap

Učenik

(10)

• »kap« je žensko

Datum registracije: 28.01.2006

• Poruku poslati

23

Citirano

Orginalno od bosn
Znas li kako velike macke love plijen. Prvo ga puste da se odvoji od krda, i cekaju, cekaju dok zaneseno travom ne dodje. Ali oni ga ne diraju vec i dalje cekaju dok ne shvate da je na pristojnom rastojanje i onda klap!
Ti ni cut neces kad te pojedu!

(o) :)) vrloo interesantno,dobar savet :)

Citirano

Orginalno od Spain
Kako koji pocne studirati u Bg ili Nisu odmah mu nekako proradi pitanje Bosne i nekako biva ogorcen,a [SIZE=3]zadivljen Bg-om [/SIZE] ili Nisem.

Date reknite mi taj recept evo vec 4ta godina neshto mi ne ide od ruke :rolleyes:
SVJETLOST

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

24

Spain, mene nije nista uhvatilo, ne brini se. Mene, pravo da ti kazem, zabole uvo i za Beograd i za Srbiju. Ovde sam zbog studiranja i ne bih ostao ovde ni dan duze nego sto moram. Ako govorim o faktickom stanju stvari onda ne znaci da samnom nesto nije u redu, vec sa onim sto se trenutno desava.
Gde si ti video da sam ja napisao da su Sandzaklije spasile Bosnu? Ja sam napisao da su spasile hiljade Bosanaca koji su u Sandzak dosle kao izbeglice, a tih par hiljada sigurno nije cela Bosna. Sto se tice Sandzaklija kojih je bilo u bosnu BIH stvarno nemam taj podatak, niti mislim da ga imas ti. Ali znam da su jedni od istaknutijih u ratu bili Sefer Halilovic i Ejup Ganic, koji su poreklom iz Sandzaka.

Spain, i ti si kao bosn pricate neke nebuloze koje nemaju veze sa temom. Ja sam lepo napisao: Bosna nije nista uradila za nas Sandzaklije, a za to sam lepo naveo primere. Sad to isto vi trebate da uradite samo u suprotnom smeru, posto ste na drugom stanovistu. Npr, da kazete: Bosna se zalagala (ili bar pomislilila na to) za prava Bosnjaka u Srbiji, Bosna se zalagala (ili bar pomislila na to) za prvo na bosanski jezik u Sandzaku, Bosna je za nas Bosnjake obezbedila besplatno skolovanje i lecenje u Bosnu, kao sto to pravo imaju Srbi iz Bosne u Srbiji itd.
Na kraju krajeve recite mi bar: Bosna je za nas u Sandzaku izvrsila besplatnu isporuku 100 pakovanja toalet papira i ja cu bit zadovoljan i reci da nam je Bosna mnogo pomogla i da je zaista nasa matica.

bosn, to ko se odvaja od stada i ko je lak plen bi mogli da pricamo. Znam da se vecina Bosnjaka u Bosni ponasa kao da rata nije ni bilo. Sklapate brakove sa onima koji su do juce klali i silovali po Bosni, lizete se sa vasim dzelatima na svakom koraku. Drazi vam je Ratko Mladic nego neko iz Sandzaka. To se ovde sve zna. Kud ces dalje kad vam je najgledanija televizija u Bosni, Pink. Isti onaj Pink na cijem celu se nalazi covek koji je za vreme rata u Bosni bio na celu Jula (ratno-huskacke partije), a svoju televiziju koristio za propagandu.

I na kraju da kazem, da je ne govorim generalno o Bosancima, vec o BOSNI. Sa Bosancima nisam imao nekog iskustva i ne mogu da pricam o tome. A i da sam imao sigurno ne bih generalizovao stvari.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

25

Okej, pošto vidim da si krenuo malo dublje u ovu temu onda ću ti reći da Bosnu ne možeš posmatrati na takav način kako si ti, čini mi se krenuo. Bosnu trebaš da sagledaš temeljno i spolja i iznutra, pa da ti bude jasna, a možda ni tad. Hajde nek neko uđe u Sandžak pa neka sagleda situaciju u njemu i neka kaže o čemu se radi. Ni mi sami ne možemo da je skontamo.

Bosna i Hercegovina je država Bošnjaka. Sandžak je otuđeni dio Bosne i Hercegovine.

Ima li nezadovoljnih u Bosni, koji govore šta je to Bosna, a pošto se nalaze u njoj, ne govore Bosna, nego, šta je to ova vlast uradila za mene ili za nas, itd.

Samim opstajanjem, borbom je Bosna za nas uradila mnogo i više nego mnogo, odnosno, još bolje rečeno, samim očuvanjem Bosne mi smo mnogo toga učinili za sebe, ne bude li Bosne tada neće biti ni nas, vjeruj mi.

Dakle, u ideološkom, vjerskom, intelektualnom smislu, Bosna je mnogo toga učinila za nas Bošnjake u Sandžaku, mada je nezgodno malo to tako gledati, jer je Bosna naša, pa je čudno malo pitati se i zahtjevati račun od svoje matice šta je to za nas koji smo sastavni dio te matice za nas, ali nejse.

U nekom političkom smislu Bosna utječe onoliko koliko je u stanju i koliko joj pozicija dozvoljava. A u materijalnom smislu također. A ako pogledamo koja je kriza, onda će nam jasno biti koliko je Bosna u stanju da nas pomogne.

Takoreći, Bosna ne može nikome sad da pomogne, već Bosni treba pomoć. Bosnu treba izgraditi da bi mogla da nam pomogne, a ako je ne izgradimo, onda ona ne može da nam pomaže sama, bez ljudi.

Dakle, uđimo malo življe u Bosnu. Zainteresujmo se za njeno stanje. Sagledajmo, ispitajmo, itd. Pa će nam malo jasnije biti ili nam neće totalno ništa jasno biti.

Dakle, opet, ni u ovom slučaju Bosne ne može se generalizovati, jer u samoj Vladi Bosne obitavaju tri naroda, pa su pokušali i Ustav izmijeniti i nisu se uspjeli dogovorit, pa onda koče jedni druge, pa onda Bošnjaci među sobom imaju nesuglasica, razmirica, itd., pa je ekonomija Bosne zbog toga u veoma teškoj situaciji, itd. I mi dođemo i pitamo, a šta to Bosna za nas SAndžaklije uradi!?

Ili, šta to Palestina za nas urad? Šta to Irak za nas uradi?

Ako pogledaš Hrvatsku vidjet ćeš da je to stabilna država Hrvata, a ako pogledaš Srbiju vidjet ćeš da je to stabilna država Srba, a ako pogledaš Bosnu možeš li reći da je to stabilna država Bošnjaka?

Zato Bosnu ne možemo gledati tako, nego moramo gledati pojedinačno ljude koje nam je dala Bosna, a koji su dali nama dosta i ne samo nama već i svim Bošnjacima svijeta. I opet treba gledati u okvirima mogućnosti.

Pa recimo pogledaj kolko je knjiga prevedeno na bosanski jezik? Te knjige su u našim knjižarama. Zar nam to Bosna nije dala? Pogledaj koliko je ljudi naših školu tamo završilo, zar nam to Bosna nije dala?

I opet pnavljam malo je čudno razmatrati nekog svojeg kroz tu prizmu šta mi je dao! ?( Zamisli, družiš se sa nekim i kontaš, a šta mi je dao. Kako može čovjek nešto svoje pitati šta mu je dalo. Nešto što je tvoje jednostavno voliš i bez da ti daje, bez da išta i tražiš, pa čak i kada ti uzima ti daješ jer je to tvoje.

Šta ja znam, ti meni nemoj zamjeriti, ali je meni ovo tvoje gledište poznato i vazda mi je bilo čudno, nekako hirovito i samoljubno (nije tebi lično rečeno, nego uopšteno ovakvo gledište).

ŠTa je meni neko dao? Kakva mi je fajda? Itd. Pojma nemam. Možda ja i griješim.

Hvala.

bosn

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.09.2006

• Poruku poslati

26

Orginalno od @ef
..Sklapate brakove sa onima koji su do juce klali i silovali po Bosni, lizete se sa vasim dzelatima na svakom koraku.

Ti si bezobrazan momak.

Orginalno od @ef
Sa Bosancima nisam imao nekog iskustva i ne mogu da pricam o tome.

Ti si stvarno bezobrazan momak.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

27

Spain, u mnogome se slazem sa tobom u vezi predhodnog posta. Tacno je da je Bosna nestabilna i slaba drzava i da ne mozemo da ocekujemo neku ne znam ti ni ja kakvu pomoc. Ali ono cime sam ja razocaran je to sto nema apsolutno nikakve inicijative iz Bosne da se narodu u Sandzaku pomogne. Meni i mojoj porodici, hvala Allahu dz.s. ne treba nikakva pomoc, ali ima ljudima koji treba. Mozes li da kazes da ta Bosna bas nista nije mogla da uradi? Ja ne trazim mnogo, eto rekao sam ti da bi mi dovoljno bilo da su poslali 100 rolni papira. Znam sigurno da su mogli da obezbede besplatno skolovanje za nas u Sandzaku. Kad su to mogli za "Bosnjake" iz Hrvatske (od kojih se mnogi, ako ne i vecina izjasnjavaju kao Hrvati) zasto nisu mogli za nas? Mogli su Spain, znas to ali nisu. Neki minimum da su uradili ja ne bih ovako pricao, ali avaj . . .
I meni zao sto je ovakvo stanje, ali dzabe. To sto bih ja voleo da je drugacije, ne znaci da treba da ukazujem na ocigledno lose stanje.
Taj primer koji si naveo sa knjigama ne stoji, jer su oni sve te knjige pisali pre svega za SEBE, a ne za nas.

Bosn, ne poznajem puno Bosanaca, ali pratim na internetu stanje u Bosni, a i znam kakva su iskustva ljudi koji su tamo bili tako da mogu da govorim o stanju u Bosni. Ne mogu da govorim o karakternim osobinama pojedinih Bosanaca, ali o stanju u Bosni mogu.

EG

Učenik

(10)

Datum registracije: 10.05.2006

• Poruku poslati

28

Citirano

Orginalno od @ef
bosn, ne znam kako je to meni Bosna sacuvala glavu ovde u Beogradu? Pre ce biti da su Sandzaklije sacuvale glave hiljadama Bosnjaka iz Bosne koji su za vreme rata izbegli u Sandzak. I u Sandzaku docekani kao najrodjeniji, ljudi su odvajali od usta da bih njih prehranili. Kako su posle, za vreme NATO bombardovanja Srbije, ti isti Bosanci docekali Sandzaklije koje su im sacuvale porodice i prehranili da ti ne pricam. Muka mi je kad samo na to pomislim, a ne bih da kvarim apetit pred sufur, ne bih mogao zapostet.

Odlicno zapazanje ef-e (o) Ovi sto su protiv ef-og stava za sve imadose lose argumente ali za ovo ( citirano) cak ni takve nemaju. Preskacu sa citanjem izgleda kad je tesko po njih tj kad su suoceni sa dokazanim cinjenicama koje im ef inese.
Bilo bi interesantno cuti da neko ovo ( citirano od ef-a) pobije tj da kaze da nije tacno. Haj da vidimo tog koji takvo licno iskustvo ima.... neka se javu.
Ali sumljam da ce se takav ikad javiti. Na zalost, puno je vise koji bi mogli potrvditi ispravnost ovog sto je @ef primetio.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

29

Srijeda, 27. Septembar 2006

Nasuprot, neću uopšte ni pokušati da demantujem to što @ef navodi, već ja pokušavam nešto drugo da kažem.

Evo jednog pitanja za @ef-a, šta misliš zašto su oni neke stvari omogućili Bošnjacima iz Hrvatske, a Bošnjacima iz Sandžaka ne? Pokušaj iznaći neki iskren odgovor i napiši ga ovdje.

A pitanje za EG je i šta ćemo sad kad smo to dokazali? Šta da radimo sad?

Hvala.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

30

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
Od kako sam u Frankfurtu znam da je svaki Bosanac tajni clan jos tajnijeg Veca Umisljenih naroda i da svaki bosanac vec od rodjenja ima pravo veta i njeguje ga u svakoj mogucoj raspravi sa “nebosancima”. Invociranjem bosanluka se u razgovoru povlaci i taj posljednji, neopozivi argument - ja jesam, a ti nisi. To je valjda zato sto je mame malih bosanaca, malo prije rodjenja pohodio Bosanski duh (bas kao svetu Djevicu Mariju onaj Sveti), pa se svi Bosanci odreda radjaju bezgresni i nedodirljivi.

Biti ponosan na ono sto jesi i odakle si je jedna stvar, a biti umisljen i nekriticki smatrati da si samim mjestom rodjenja bolji od ostalih je nesto sasvim drugo.Cinjenica jeste da Bosna sadrzi najvecu koncentraciju islamskog duha, ali nije jedina!

Problem je u tome sto se Bosanci ponasaju kao da jeste!

Ne znam odakle ovakav stav dolazi, da li odrazava neopravdanu, mangupsku samosvjesnost i samouvjerenost, ili, pak, ispod njega postoji ocaj obespravljenog “age” kojem su iza onog rata uzeli skoro sve, a koji sada gleda kako mu Sandzaklije razvoze i ono malo preostalog, pa jedino u sta se moze uzdati i sto mu niko ne moze uzeti je ono malo bosankog identiteta. Nije meni krivo kada se Bosanci ponose onim sto jesu. Krivo mi samo kada se ponose onim sto nijesu.

A sto ti ovo treba brate u mjesecu Ramazanu?
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

31

Citirano

Orginalno od galaksija

Pa sve velike bitke u proslosti su se odigrale u Ramazanu. Samo nastavlja tradiciju :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

32

Da nastavim, hm....pa ne smijem... imam opomenu, a sta da radim sa dvije... :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

33

Pa imaš mene za primjer kako treba sa dvije Opomene. :D

Hvala.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

34

Brate Spaine svaka cast, ali ja se tesko nosim sa opomenama, sem kad placam racune na kojima stoji OPOMENA :D

A sto se tice teme, cisto me zanima sta li je naseg brata ponukalo da je pokrene. S obzirom da sam s imenovanim dolazila u sukob iz bezvezvnog razloga....ma nije ni bitno..

35

Eneee je! Bas sam se prije neki dan pitala dje li je ovo galaksija sto je nema, da se nije udala?

Ona je ocit primer da se sa Bosancima moze i druzit, jel tako? :D

Ona je taman u Ramazan zakucala opet na nasa vrata. Bujrum sestro i neka ti je mubarek Ramazan da ga zajedno u zdravlju i ibadetu provedemo.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

36

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od galaksija

Pa sve velike bitke u proslosti su se odigrale u Ramazanu. Samo nastavlja tradiciju :D

Jesu, ali sa neprijateljima islama.
O tome ko stavlja akcenat na međumuslimanski fizički obračun može se lijepo vidjeti u knjizi:

http://www.interliber.com/catlistdetail.…ctID=13327&ml=B

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

37

Spain, pravo da ti kazem ne znam zbog cega Sandzaklijama nije omoguceno skolovanje u Bosni, a "Bosnjacima" iz Hravatske jeste. Neces da navodis primere zbog toga sto ih nema. Znas da sam u pravu samo to neces ovde naglas da kazes, ali nema veze ;)

Ne znam zbog cega ne mozemo kritikovati odnos Bosne prema Bosnjacima iz Sandzaka za vreme meseca Ramazana? Mozemo utoliko pre sto nas Bosna ignorise ne samo za vreme meseca Ramzana, vec tokom cele godine. Istina je ista pa bila u mesecu Ramazana ili u nekom drugom mesecu. Vas je argument: pa nije bas u redu da ovo pricamo u mesecu Ramzanu. Bosni je u redu da i u mesecu Ramazanu ignorise Bosnjake iz Sandzaka, a nama nije u redu sto na to ukazujem. Ja opet pitam, je li problem u meni koji govorim o cinjenicama koje su takve kakve jesu (lose) ili u samim cinjenicama? Nemojmo zamenjivat teze. Sto se mene tice ja sam halalio i svakom Bosnjaku iz Bosne koji moze, a nije nista uradio i Bosni kao drzavi. Ja Bosnu volim, ali mi niko ne moze oduzet pravo na dobronamernu kritiku.

Ja ne mislim de su Bosanci losi ljudi, naprotiv. Ja svakom muslimana posmatram kao brata, ali to ne znaci da treba da precutkujem neke stvari koje ocigledno nisu u redu. Ja i ljudima kojime okruzuju govorim stvari u oci. Ako neko ne moze da primi dobronamernu kritiku ili savet onda je problem u njemu, a ne u meni. I mene su koliko puta kritikovali i NIKADA se nisam naljutio, vec sam se trudio da licne nedostatke, na koje mi drugi ljudi ukazuju, otklonim.

Halalite ako sam nekoga uvredio svojim pisanjem, nije mi bila namera. I meni je krivo sto ovo pisem, ali moram da kazem sta mi je na srcu i sta me kao Bosnjaka i muslimana tisti.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

38

Ma nije problem brate samo ti kritikuj...Naravno da nikoga ne vrijedjas time, ....Ja se samo malo salim, a cak mi je i tema simpaticna.
Bujrum dodji ti nama u Bosnu da te fino ugostimo :)

P.S, Kad sam rekla mjesec ramazan time sam mislila da ne treba dizati prasinu u tom mjesecu, jer kao sto vidis neki od mojih zemljaka vec su se javili na temu ...:)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

39

Citirano

Orginalno od galaksija
Ma nije problem brate samo ti kritikuj...Naravno da nikoga ne vrijedjas time, ....Ja se samo malo salim, a cak mi je i tema simpaticna.
Bujrum dodji ti nama u Bosnu da te fino ugostimo :)

P.S, Kad sam rekla mjesec ramazan time sam mislila da ne treba dizati prasinu u tom mjesecu, jer kao sto vidis neki od mojih zemljaka vec su se javili na temu ...:)

Ma u redu je ;) Siguran sam da bih bio lepo ugoscen u Bosni od strane Bosanaca. Ja ovde nisam kritikovao Bosance niti sam rekao da su losi ljudi (to sam i ranije napomenuo), vec je moja kritika bila upucena na DRZAVU Bosnu ;)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

40

Pa drzavu Bosnu i cinimo MI ;)
Hehe, ma ok je :)

Social bookmarks