Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »annonimus« je muško
  • »annonimus« je autor ove teme

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 11. Septembar 2006

Vasa Istorijska Licnost

Citajuci neke on-line novine doslo mi je do ideje da otvorim ovu Temu.Tema je veoma jednostavna.Jedino sto zahteva je kad navedete doticnu osobu,da o njoj napisete cinjenice i fakte t.j mini Biografija,zbog cega je ona VASA ISTORISKA LICNOST.

Ja kao Autor Teme dozvolicu bilo kome da bude prvi u pisanju o njegovoj ISTORISKOJ LICNOSTI
" Bilen alemlere rahmettir "

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 11. Septembar 2006

Dobra ti je ova tema, sta vise vrlo originalna imam nekoliko licnosti na umu ali trenutno ne mogu da se odlucim a i morao bih da se podsetim biografskih podataka mada bio bi to neki fizicar ili filozof. Nesto mi se cini da ove ostale profesije nisu dale neke izuzetne umove koji se lako pamte. Dobro, da ne pricam mnogo. E sad mi pade na pamet: SULJO, SULJO, SULJO... salim se :]
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

3

Utorak, 12. Septembar 2006

Nikola Tesla definitivno. Mrzi me sad da pisem zasto, a i verujem da svi znaju. Napisacu sutra, prekosutra... Za njega sa pravom moze da se kaze ''svetski,a nas''.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

4

Naravno, Dr. Sulejman Efendija Ugljanin. I ne samo historijska, već i sadašnja i buduća ličnost, inšallah. :)

A Nikola Tesla zaista jeste jedan srpski velikan.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

5

Dal je srpski il hrvatski,svadjache se oni 100 godina,a ON JE IPAK AMERIKANAC JER DA JE OSTAO OVDJE(EX YU) NIKADA NE BI NIKO ZA NJEGA NI CHUO!
Sve shto je uradio uradio je u americi jer mu je to ona omoguchila.
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Čiji je, ne znam, a moj sigurno nije. :)

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Michael H. Hart, Amerkanac jevrejskog porijekla je 1978. izdao knjigu 100 najutjecajnijih ljudi u historiji. Procitaj detalje.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

8

Muhamed a.s.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

9

It is important to note that Dr. Hart is not ranking the greatest people. His criterion was influence.

moralo je jevrejce ovo da napomene, moralo ...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

10

PaZaRaC, i ovakva kakva jeste lista je izazvala burne reakcije na Zapadu. Zamisli da je rekao da je parametar po kojem je poredjao ljude bila njihova velicina a ne uticaj kojeg su imali na covjecanstvo.

Doduse, ruku na srce, na svaku listu koja uzima u obzir samo uticaj a ne i velicinu subjektivnost autora igra manju ulogu jer je uticaj nesto sto se kako tako moze staviti na neutralan kantar. Sa velicinom je malo drugacije. Za mene je Muhammed a.s. najveci insan koji je ikada hodao zemljom i tako ce i ostati. Za krscanina vec nije.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

11

Mehmed II Osvajač (na turskom, Fatih) , sultan Osmanlijskog carstva, rođen je 1429, a umro 1481. godine. Vladao je od 1451. Godine 1453. osvojio je Konstantinopolj, 1459. Srbiju, 1460. Južnu Moreju, 1461. Trabzon, 1463. Bosnu (ne i Hercegovinu), 1470.-73. Eubeju i maloazijsku oblast Karamaniju, 1475. Krim , 1478.-80. Albaniju, jonske otoke i Otranto.

zuti cvijet je dodao/la ovu sliku:
  • fatih.jpg
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

• »celavac_BiH« je muško

Datum registracije: 12.09.2006

• Poruku poslati

12

Definitivno za mene a i za sve Bosnjake u BiH je to
rahmetli Alija Izetbegovic
sto se tice njega znamo svi o je bio pa tako je da bi bilo suvisno sad da pisem nesto o tome. Prvenstveno su njegove zasluge za to da se nista vise oko Bosne i Bosnjaka ne moze rjesavati bez nase volje znaci ne moze vise niko raspravljati sto se tice Bosnjaka bez nas niti donositi bilo kakve odluke

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

13

Citirano

Orginalno od ed
Michael H. Hart, Amerkanac jevrejskog porijekla je 1978. izdao knjigu 100 najutjecajnijih ljudi u historiji. Procitaj detalje.

Onda znas ko je na prvom mestu te Knjige :D ;)

Ali ja necu naseg Pejgambera stavit kao moju Istorisku Licnost,jer je on NAD SVIMA :klanja: :klanja: :klanja:

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

Datum registracije: 05.09.2006

• Poruku poslati

14

Srijeda, 13. Septembar 2006

Možda Eratosten... Zato što je bio zaista velika ličnost svog vremena. Najpoznatiji je po astronomiji (dosta dobro izmerio obim Zemlje koristeći samo štap) ali bio je i matematičar, atletičar (ostvario čak i pobedu u pentatlonu), pesnik, filozof, besednik,...

• »VELIKImedved« je muško

Datum registracije: 29.09.2006

• Poruku poslati

15

Petak, 29. Septembar 2006

Утемељитељ прве државе на овим просторима.
Стеван Немања.Велики жупан рашки(1114-1200),оснивач династије Немањића,настојао да Србију ослободи византијског господства и уједини све српске покрајине.
Проширује државу прикључивши рашкој области Зету,Требиње...
Замонашио се у студеници,својој задужбини,постао монах симеон и отишао на Свету Гору.
Задужбине његове су,Ђурђеви Ступови у Расу,Студеница,Хиландар и много других.

То је историјска личност.
Што сад нема таквих ;(
VELIKImedved je dodao/la ovu sliku:
  • ras.jpg
Jа не одлучујем хоћу ли ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним-Цар Лазар

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

16

Petak, 29. Septembar 2006

Muhammed a.s.bez izuzetka.

Nakon njega cetvorica pravednih halifa (ni jednog ne bih mogla posebno da izdvojim).

A od ovih iz malo blize proslosti Gazije Husrev-beg i Isa-beg Isakovic. Ti ljudi su gradili gradove,dzamije, hanove,hamame,biblioteke...Mi danas ne mozemo da izdvojimo ni za jedan iftar nekome...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

17

Subota, 30. Septembar 2006

na prvom mjestu je svakako Poslanik a.s ..... al izuzetna istorijska licnost za mene je Sallahudin Ejubi osvajac Qudsa(Jerusalima)
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 02. Oktobar 2006

Rahmetli Smail ef. Filibarić. Primjer kakav jedan duhovni autoritet treba biti. Bio je skroman, ponizan, dunjaluk ga nije privlačio, novac kod njega ulogu igro nije, bio je keramet sahibija.

I, naravno, bio je Muftija, pravi Muftija. E to je primjer Muftije.

"Jednog dana za vrijeme džume namaza muezin džamije je postavio sedžadu za Smail ef. da mu prikupe nešto sredstava jer se bližio Bajram, a njegova plata je bila veoma skromna. Smail ef. je bio u džamiji i nije znao šta se dešava ispred. Kada je izašao i ugledao ogromnu hrpu para, jer je narod davao draga srca, šakom i kapom, silno se naljutio da ga nikada prije ljućeg nisu upamtili. Rekao je da on to neće uzeti, jer on nije prosjak, a za posao koji radi, Allah će ga nagraditi, jer su tako i Pejgamberi a.s. činili. Istog trena Smail ef. je naredio da se novac podijeli sirotinji, a pred dušu onima koji su dali ovaj prilog. Na sljedećoj hutbi tražio je halala od džemata za ovaj čin koji je urađen bez njegovog znanja."

"Kao velikog alima kojeg su htjeli mnogi čuti, zamolili su ga da održi predavanja sa ćursa u džamiji. On je to kategorički odbio, obrazlažući to riječima da se boji kibura (oholosti), a ko posjeduje i zrno oholosti u svom srcu neće ući u džennet."

- po kazivanju njegovog učenika Mehmeda Kadića.

Hvala.

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

19

Utorak, 03. Oktobar 2006

Vecina nas je gledala jevrejsku verziju " Nebesko Kraljstvo ".I moja istoriska licnost je upravo lisnost iz tog FILMA.

SALAHUDIN SALAH AL-DIN JUSUF IBN EJUBI

Kada su Pravoslavci osvojili Jerusalim oko 1100-te god. pocinjen je nevidjeni pokolj Muslimanskih stanovnika.Ubijeno je oko 30.000 Muslimana (civili).Dok je 1187/88 god. pod vodstvom Salahudina Jerusalim bio osvojen i da je Salahudin postedeo sve stanovnike Jerusalima,cak je od Pravoslavaca kupio 15.000 robova.Takvo civilizirano ponasanje je zaprepastilo ceo svet,a najvise ZAPAD jer su znali sta su oni uradili Muslimanima.Vecina Muslimana ga racuna za Najplemenitijeg Lidera (Vezira)

To je moja Istoriska Licnost

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

20

Nedjelja, 25. Februar 2007

Muhammed a.s.

Odusvljavaju me ratnici,vladari..
Sulejman, Mehmed el Fatih, Napoleon, a posebno Fidel Kastro.
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

Social bookmarks