Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SoSS

Učenik

(10)

• »SoSS« je autor ove teme

Datum registracije: 02.07.2004

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 28. Mart 2005

VECER SANDZACKE DIJASPORE

U PETAK 22.04.2005. SA POCETKOM U 19 CASOVA ODRZAT CE SE:

[SIZE=5]"VECER SANDZACKE DIJASPORE"[/SIZE]
[SIZE=1]U organizaciji Zajednice sandzacke dijaspore e.V .[/SIZE]

Na svecanosti ucestvuju gosti iz Sandzaka:

- Muamer ef. Zukorlic, muftija sandzacki

- Semsudin Kucevic, predsjednik opstine Tutin

- dr. Esad Zornic, predsjednik opstine Sjenica

- Mevlud ef. Dudic, direktor Gazi Isabegove medrese u Novom Pazaru

- Murat Baltic, Knjizevnik iz dijaspore

- "Bulbuli" hor ilahija, kasida i sevdalinki iz Novog Pazara

Adresa odrzavanja svecanosti:

HGS Halle, Hanauer Landstrasse 146, Frankfurt a. M

Sponzori manifestacije: www.novipazar.org i www.sandzakinfo.com

U SoSS-u smo...

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

2

U, uuu, Mašallah, i Muftija vam dolazi!!!
Aktiviro se malo muftija, a bio se jedno vrijeme uspavo.
Lijepo, lijepo, i ostali gosti su super.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »Efendija-CH« je muško

Datum registracije: 28.03.2005

• Poruku poslati

3

Esselamu alejkum

Kao prvo zelio bih cestitati predsjedniku ZSD kao i svim ljudima u toj instituciji na svim naporima ka organizovanju ovako velikog i znacajnog skupa (o) (o) (o) .
Ovo je jedan od dokaza da su ljudi u ZSD vrijedni da zele da ta institucija uspije i molim Allaha Dragog da im pomogne ka tom putu.Mi Sandzaklije u Svicarskoj cemo se maximalno trudit da u sto vecem broju se odazovemo ovako znacajnom skupu,jer zaista bi bila steta propustiti tako veliike goste iz naseg dragog nam Sandzaka!!! ZSD HALAL VAM VJERA!
* O Gospodaru moj,ucini da samo Tebi robujem,da sve sto radim samo u Tvoje ime bude,obaspi me Tvojim Rahmetom... * :klanja:

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

4

Selam alejkum i zelim vam sve najbolje na ovom skupu kao i u daljem radu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 29. Mart 2005

Selam,

Evo prilike za okupljanje forumasa koji zive u dijaspori na ovoj manifestaciji.

Vidimo se 22.04.2005. godine u Frankfurtu na Majni.
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 30. Mart 2005

Ja cu, ako Bog da, doci :D .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

7

Srijeda, 30. Mart 2005

ja se taman spremo kad ovi u JAT strajkuju ... neka pa dogodine cu inshAllah navratit..... :D (o) xx(
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

8

Srijeda, 30. Mart 2005

Evo i mene ako bog da sa delegacijom iz Francuske, pozivam u isto vrijeme ko hoce sa nama bujrum ima mesta za prevoz samo nek mi javi.
Selam svima
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

9

Srijeda, 30. Mart 2005

Selam

Kada su poslednjih decenija sada vec minulog dvadesetog stoljeca, Bosnjaci iz Sandzaka prvo iz ekonomskih razloga pa onda zbog terora Miloseviceva rezima, napustali svoju rodnu grudu, nisu mogli ni sanjati da ce preostali dio svoga zivota prozivjeti daleko od svojih domova, od svoga zavicaja, od svoje domovine.

Nisu mogli ni sanjati da ce u dijasporu dovesti svoje porodice, da ce im se tamo u tudjem svijetu, izroditi djeca, pozeniti i poudavati sinovi i kceri, da ce u njihovim novim obitavalistima dobiti unucad, da ce se mnogim od njih, daleko od svojih dzamijskih harema, klanjati dzenaze. Onu su tada odvajajuci se od svojih najmlijih sa velikim bolom u srcima, suzama u ocima, dolazili da ostanu nekoliko mjeseci ili godinu dvije. Ali covjek snuje, a Bog oderdjuje.

Posto su godine tjerale jedna drugu a Bosnjaci sve vise fizicki ostajali u dijaspori a srcem u Sandzaku javila se potreba za okupljanjem i organizovanjem. Da bi ublazili taj bol za domovinom i svojim najmilijima, polazeci od hadisa Allahova Poslanika a.s “da je na gubitku onaj koji sastavi dva ista dana”, poneseni idejom da je najbolji od ljudi onaj koji je najkorisniji ljudima, 12 Aprila 2003 godine u Frankfurtu Bosnjaci iz Sandzaka su osnovali Zajednicu sandzacke dijaspore ciji je osnovni cilj ocuvanje vjerskog, kulturnog i nacionalnog identiteta te druzenje i upoznavanje.

Kako ocuvati ovako vazne vrijednosti? Tako sto treba usmjeriti i ujediniti znacajnu ali pomalo haoticnu energiju nasih vrijednih pojedinaca samim ucescem u zajednicu podizuci je na veci organizacijski nivo. Smatramo da je sazrijela svijest u nasem narodu koji zivi u dijaspori, a koju bi mogli iskazati poznatim rjecima “kad ako ne sad” i “ko ako ne mi” Zato je vazno organizovati i odazvati se ovako vaznoj manifestaciji na kojoj cemo se okupiti, upoznati, razmjeniti misljenja i iskustva i nauciti o sebi jer mi Bosnjaci iz Sandzaka o sebi vrlo malo znademo a neznanje o sebi je jedno od najgorih neznanja, zapravo ono je teska bolest!

Mozda u svojoj povjesti Sandzak i nas narod nikada nije bio podijeljeniji nego ovih dana i godina. Nama u dijaspori to vrlo tesko pada i tu podjeljenost smatramo kao veliku opasnost, samim tim na zajednicu pada veliki amanet i duznost da izmiri zavadjenu bracu, da ocuva jedinstvo Sandzaka i zato svecanost pod nazivom “Vecer sandzacke dijaspore” treba da bude manifest i demonstracija nasega jedinstva te postizanje opsteg kompromisa za dobro naroda u Sandzaku i dijaspori, koji sigurno zasluzuje bolju buducnost.

Zato apelujem na sve Bosnjake iz Sandzaka i iz Bosne i Hercegovine koji zive u dijaspori da se odazovu ovom pozivu, preskacuci sve prepreke koje postavljaju oni nesvjesni koji ne zele dobro nasem narodu ili su skuceni u svojim licnim interesima .

Vas SaNdZak.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 03. April 2005

Citirano

Mozda u svojoj povjesti Sandzak i nas narod nikada nije bio podijeljeniji nego ovih dana i godina. Nama u dijaspori to vrlo tesko pada i tu podjeljenost smatramo kao veliku opasnost, samim tim na zajednicu pada veliki amanet i duznost da izmiri zavadjenu bracu, da ocuva jedinstvo Sandzaka i zato svecanost pod nazivom “Vecer sandzacke dijaspore” treba da bude manifest i demonstracija nasega jedinstva te postizanje opsteg kompromisa za dobro naroda u Sandzaku i dijaspori, koji sigurno zasluzuje bolju buducnost.

Slazem se naravno sa svim gore navedenim.
Drago mi je da vidim konkretne akcije ZSD.
Neka Allah dz.s. nagradi musafire koji ce doci i one koji su
ulozili svoj trud i vrijeme u organizovanju ovog znacajnog skupa.

Ali, mislim da su se medju gostima iz Sandzaka trebali i morali naci
bilo vjerski, politicki ili kulturni pregaoci i sa one druge strane Mehovog krsa.
Ucinak bi bio daleko pozitivniji.

Nemojte mi samo reci da nikog nijeste mogli pronaci. No staje, tu je.
Vjerujem da je kasno za ispravke
Dakle ovo je dobronamjerna kritika za neke buduce susrete, tribine i druzenja.

SZD zelim sve najbolje u daljem radu.

p.s. Sandzak, hvala na pm-u

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

11

Ponedjeljak, 04. April 2005

Mehdi, sa ovom manifestacijom ZSD ne zeli da stavi tacku. Ovo je samo pocetak. Svima onima koji doprinose raalizaciji ciljeva zecrtanih programskim nacelima vrata su otvorena. Ovo nije trka na sto metara. U svakom slucaju, hvala na kritici :) .

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

12

Utorak, 12. April 2005

Generalni konzul Srbije i Crne Gore potvrdio je svoj dolazak na manifestaciju.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

Datum registracije: 20.05.2004

• Poruku poslati

13

Srijeda, 13. April 2005

Sta se to dogadja u Hanauer Landstrase 200m
od Kulturne zajednice Bosna, da nije to opet atak
na jedinstvo Bosnjaka.Otkud gos. Zornic da nije
upitanju neki transver... salim se.
U svakom slucaju zelim Vam puno uspjeha,
i ucinite nesto za Sandzak, on prezivljava najteze trnutke u svojoj istoriji, ovaj put "svoim sebetom".
Inace iduceg mjeseca se osniva SAVEZ POVRATNIKA
I DIJASPORE SPD. Osnivacka skupstina ce
se odrzati u Novom Pazaru, zasada imamo 10 000
clanova pa bujrum, i sjedista u 10 Sandzackih
gradova.

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 14. April 2005

Masallah, lijepo je vidjeti nase ljude kako se organizuju i pokusavaju na sve nacine ocuvati svoj identitet u svakom smislu (nacionalnom, kulturnom i vjerskom). Nadam se da ce to prerasti u nesto sto ce oko sebe okupljati vrijedne i iskrene ljude, koji u ovome nece vidjeti nikakav licni interes.

Nezgodno je kada se recimo nekoliko ljudi okupi i onda pocnu zajednicki razmisljati o nekoj ideji i onda se do nekog zakljucka dodje i onda jedan od njih uputi jos jednu konstruktivnu dopunu, a drugi iz te grupe kaze: trudicemo se maximalno kolko mozemo, usvakom slucaju hvala ti na kritici. Hmmm? Interesantno, kao da je on vec prisvojio tu ideju. Kao da je on vec unutra a drugi su spolja, hmmm. Ovo je nezgodno zar ne?

Mehdi je zelio uputiti samo jednu dopunu koju treba uzeti u obzir. Mehdi je Sandzaklija, ZSD je jednako njegova kao sto je i Ed-ova, i drugih. Zato nema potrebe se postavljati kao da jedan je dio toga, a drugi nije, vec sa strane gleda. Nemojte to privatizovati. Oni koji se najcesce furaju ovako se zovu saljivo "sveopsti dobrotvori". Cuvajmo se braco toga.

Eto, nadam se da ce ova moja kritika biti uvazena. To primjetih pa reagovah. Svako dobro.
[SIZE=2]"Najvise se za svoj Ummet plasim dobrih govornika (oratora)"[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 14. April 2005

Citirano

Orginalno od prasina
Eto, nadam se da ce ova moja kritika biti uvazena.

Naravno da ce svaka dobronamjerna i konstruktivna kritika biti uvazena.

Zajednica sandzacke dijaspore pripada kako ed-u tako i Mehdiju i obrnuto, i ed i Mehdi pripadaju jednako Zajednici sandzacke dijaspore. Naravno, ukoliko to zele. E sad, obzirom da se radi o organizovanom pokusaju da se nesto uradi za dobrobit sviju nas to po prirodi stvari znaci da je moguce i da je normalno, da sa aspekta organizacije u Zajednici sandzacke dijaspore dva insana ne zauzimaju iste pozicije. Danas je ed u prilici da zahvaljuje Mehdiju na kritikama, sutra ce mozda Mehdi biti u prilici da zahvaljuje ed-u. A to samo po sebi ne znaci da je neko privatizovao ovo ili ono.

Prasina, u svakom slucaju, i tebi hvala na kritici :) .

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 14. April 2005

ohoho masha'allah =)

insha'allah da bude sve po najboljem :)
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

17

Srijeda, 20. April 2005

INTEZIVNIJI KONTAKT SA BOŠNJAČKOM DIJASPOROM

NOVI PAZAR – Zamenik ministra za dijasporu Aleksandar Čotrić rekao je danas da će u Novom Pazaru “ubrzo biti otvorena kancelarija za dijasporu”. Najavljući otvaranje Kancelarije Čotrić je ocenio da će kancelarija za dijasporu “biti prva adresa na kojoj će ljudi iz dijasporez ovog kraja moći da se raspitaju o svojim pravima”. Čotrić je danas u Novom Pazaru sa predstavnicima opštine, verskih zajednica i partija koje deluju u Sandžaku razgovarao o “intenziviranju kontakata sa bošnjačkom dijasporom, koja je brojna i zainteresovana da dobije državljanstvo po novom zakonu”.

Izvor: Radio 100+

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 21. April 2005

Ako mi se ne desi neka nesreca, bit cu ako Bog da prisutna.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 21. April 2005

Izgleda da ce sutra da se desi novo okupljanje forumasa :D.

Dax

Učenik

(10)

• »Dax« je muško

Datum registracije: 07.09.2002

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 21. April 2005

Ma navalili svi zbog konzula :D
Wahnsinn bei Individuen ist selten, aber in Gruppen, Nationen und Epochen die Regel

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks