Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

41

Petak, 29. April 2005

Pa evo jedna na brzaka. Kvalitet i nije neki jer je skinuto sa pokretnih slika sa dvd-a. A ove dvije slike su slucajno zajedno, da neko ne pomisli da smo Semko i ja krenuli da tanzamo :D .
ed je dodao/la ovu sliku:
  • nijetanz.jpg
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »Dipche_boy« je muško

Datum registracije: 27.04.2005

• Poruku poslati

42

Petak, 29. April 2005

tnx

hvala na slikaama.
NIJE BITNO STA KAZU LJUDI, BITNO JE DA ZNAS STA TI PRICAS!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

43

Petak, 29. April 2005

"Zivimo ovdje a srce nam je u Sandzaku" hehe nemogadoh da odolim hehe.Znaci ipak jaci evri nego srce :D
p.s slike su lijepe masallah :)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »Dipche_boy« je muško

Datum registracije: 27.04.2005

• Poruku poslati

44

Ponedjeljak, 02. Maj 2005

Na Regionalnoj televiziji je prikazano putovanje hor-a Bulbuli iz Novog Pazara koji je bio gost na Veceri Sandzacke dijaspore ocekuje se ubrzo i snimak ove manifestacije koji ce biti emitovan na RTV Novi Pazar i TV Jedinstvo.
NIJE BITNO STA KAZU LJUDI, BITNO JE DA ZNAS STA TI PRICAS!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

45

Srijeda, 11. Maj 2005

Izvjestaj objavljen u Glasi islama

Zajednica sandzacke dijaspore je za nase iseljenike 22.05. 2005 u Frankfurtu na Majni priredila nezaboravanu manifestaciju pod nazivom "Vecer sandzacke dijaspore".
U prepunoj sali se trazilo mjesto vise kako bi se dozivio taj susret sa eminentnim gostima iz domovine i dijaspore. Skupu su prisustvovali muftija sandzacki Muamer ef. Zukorlic, predsjednik opstine Tutin Semsudin Kucevic te direktor novopazarske medrese Mevlud ef. Dudic dok su iz Njemacke skupu prisustvovali poznati sandzacki pisac Murat Baltic, generalni konzul SiCG u Frankfurtu Rajko Kolarov, glavni imam Bosnjaka u Njemackoj, Mustafa ef. Klanco te brojni imami dzemata u Njemackoj. Za potpuni dozivljaj potrudio se novopazarski hor «Bulbuli» koji je odusevio publiku.

Otvarajuci skup, clan Glavnog odbora ZSD Nazim Curic je naglasio da ovom manifestacijom Zajednica sandzacke dijaspore ispisuje prvu stranicu novog poglavlja dijasporskog zivota Sandzaklija.

O pocecima rada, aktivnostima i planovima Zajednice sandzacke dijaspore govorio je njen predsjednik, Edin Salkovic. On je odmah na pocetku podsjetio da je cilj Zajednice sandzacke dijaspore ocuvanje vjerskog, nacionalnog i kulturnog identiteta Bosnjaka te postavio pitanje:

<b>Kako cemo ocuvati ovako vazne vrijednosti? Tako sto cemo usmjeriti i ujediniti znacajnu ali pomalo haoticnu energiju nasih vrijednih pojedinaca samim ucescem u zajednicu, podizuci je na veci organizacijski nivo. Smatramo da je sazrijela svijest u nasem narodu koji zivi u dijaspori, a koju bi mogli iskazati poznatim rjecima "kada ako ne sada" i "ko ako ne mi" Zato je vazno organizovati se i okupiti se oko ideja definisanih programskim nacelima koja, kako rekosmo, imaju za cilj ocuvanje vjerskog, kulturnog I nacionalnog identiteta. Potrebno je da se sastanemo, upoznamo i otkrijemo sebe jer, mi Bosnjaci iz Sandzaka o sebi vrlo malo znamo a neznanje o sebi je jedno od najgorih neznanja, zapravo ono je teska bolest! </b>

Govoreci o Sandzaku i stanju u njemu on je istakao:

<b>Raduje me da u nasoj domovini ima mudrih ljudi na vaznim pozicijama koji vide Sandzak kao regiju koja spaja a ne razdvaja, koja gradi a ne razgradjuje. Sandzaku, obzirom na njegovu multietnicnost zaista i pripada takva uloga. Medjutim, postoje dvije stvari koje zabrinjavaju. Prvo, taj kraj je jos uvijek zapostavljen od strane drzave i mi ocekuemo da se taj kurs promijeni. Drugo, politicka kultura u Sandzaku je ispod zadovoljavajuceg nivoa sto ima za posljedicu unutarbosnjacki sukob. Mi sa zebnjom posmatramo zbivanja u Novom Pazaru i sire i ocekujemo od politickih predstavnika da im opste dobro Bosnjaka i svih drugih koji zive u tim krajevima bude ispred stranackih i licnih interesa. Valja nam svima odgovarati, kako pred sudom historije, tako i pred Konacnim sudom, Sudom poslije kojeg vise sudova nema. Mi u dijaspori ocekujemo da se postigne koncenzus i da se postigne kompromis kako bi se oslobodio put bosnjackom jedinstvu, barem kada su nacionalni interesi u pitanju.</b>

Na kraju svog govora on je porucio svim Sandzaklijama u dijaspori:

<b>Pred nama stoje tri puta: izolacija, asimilacija ili integracija. Vjerujem da se slazete da je prvo i drugo neprihvatljivo i da je jedini ispravni put nas Sandzaklija u dijaspori integracija, koja podrazumijeva ocuvanje svog vjerskog, nacionalnog i kulturnog identiteta. Za asimilaciju i izolaciju vam niko ne treba. Dovoljni ste sami sebi. Za integraciju je potrebano da budete vodjeni a u tom smislu Zajednica sandzacke dijaspore vam sa svim svojim kapacitetima stoji na raspolaganju.</b>

Zatim je rijec dobio predsjednik opstine Tutin, Semsudin Kucevic koji je prenio selame iz domovine, iznio utiske stranih politicara o stanju u Sandzaku te dodao:

<b>Ono sto ne trebamo zaboraviti jeste da nas je nasa zemlja uvijek dozivljavala kao strano tijelo. Od Sandzaka je napravljena jedna komunikacijska rupa. Uz to nismo imali mogucnosti i kapaciteta da obezbijedimo zivotni prostor kao normalni ljudi i zato nas ima po cijelom svijetu. U posljednje vrijeme se u nasoj zemlji ozbiljno razmislja o Sandzaku. Cini mi se da su svi drzavni organi shvatili kakvu su ucinili nepravdu prema Sandzaku i da pokusavaju da isprave ono sto su decenijama cinili.</b>

Kucevic je dalje naglasio da ce uskoro najveci funkcioneri drzave boraviti u Sandzaku i razgovarace se o mogucnosti da novoplanirana magistrala koja ce povezivati Jadran i Beograd ici preko Sjenice i Tutina i izrazio uvjerenje da ce se Sandzak time izvuci iz komunikacione izolacije. Zatim je dodao:

<b>Ovih dana je nas kraj posjetio zamjenik Ministra za dijasporu i tom prilikom obecao maksimalni podrsku svim asocijacijama koje okupljaju nase ljude u inostranstvu. U tom smislu, ono sto vi cinite danas ima veliku perspektivu i ja vas pozivam da pomognete vasem predsjedniku dijaspore u njegovim nastojanjima.</b>

Skup je pozdravio i direktor novopazarske medrese, Mevlud ef. Dudic koji je izrazio radost zbog susreta sa nasim ljudima iz zapadne Evrope. Ujedno je zahvalio svima koji su pomogli i koji pomazu novopazarsku medresu te pozvao opstinske i drzavne organe da slijede primjer pojedinaca.

Da manifestacija bude i kulturni dogadjaj potrudio se Murat Baltic, knjizevnik iz Sjenice koji trenutno zivi u Njemackoj. Skrecuci na samom pocetku paznju publici na jedan veliki problem nasih ljudi on je rekao:

<b>Ja ovaj skup dozivljavam kao kulturni skup i time ga uzdizemo iznad kafanskog skupa. Nadam se da cemo do sada kao i do sada poloziti ispit jer moramo se odvikavati od nekih ranijih navika i ovako se okupljati.</b>

Zatim je procitao odlomak iz najnovijeg romana koji je jos u rukopisu a u svom drugom dijelu je publiku upoznao sa dijelom svog romana Zekum i nesanica koji govori o stradanju Sarajeva u posljednjem ratu:

<b>Ova noc jeste izuzetna za mene i za Sarajevo. Ovolika i ovakva svjetlost nad nama. A dolje, zelena smrca raste. Ona je cuvar kuca u ovome gradu a on je vec postao sveti. Na njega vise nece padati granate nego Bozija milost i svjetlost na ljubav u njemu i ljude. Neka je rahmet nevinim i mirnim dusama i vjecni mir a oni drugi neka ga pokusaju pronaci. Ustade i za sve pogubljene u ovom gradu izuci: Pozurite na namaz prije kraja, dodjite na tobe prije smrti, smrt je prolaz kroz koji ce svako proci, grob je kuca u koju ce svako uci. Smrt je pice koje ce svako ispiti, cefin je odijelo koje ce svako obuci. Tabut je prijevoz kojim ce se svako voziti, tenesir lezaj na koji ce svako leci. I pozurite na namaz prije smrti, i pozurite na tobe prije smrti. Kaze Uzviseni u Kur’anu casnom: "Kada vam smrt dodje nit ce zakasniti, nit uraniti. Svi smo od Boga i njemu se vracamo." Dobro cujte, Bog nam se smilovao, hvala Njemu, Gospodaru svjetova.<b>

to be continued ...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

46

Petak, 13. Maj 2005

Publika je zatim burnim aplauzom pozdravila dva telegrama koji su stigli iz domovine. Jedan je uputio predsjednik Narodnog pokreta Sandzaka Dzemail Suljevic a drugi Ministar za dijasporu u vladi Srbije i Crne Gore, dr. Vojislav Vukcevic koji je predstavnike Zajednice sandzacke dijaspore pozvao da zvanicno posjete Ministarstvo.

Zatim je rijec dobio Generalni konzul Srbije i Crne Gore u Frankfurtu, Rajko Kolarov. On je izrazio zadovoljstvo zbog susreta i pozvao sve Sandzaklije na saradnju. Upoznao je prisutne o zakonskim promjenama koje se ticu nasih ljudi u inostranstvu kao i povratnika.

Glavni imam Bosnjaka za Njemacku, Mustafa ef. Klanco je prisutne podsjetio na desetogodisnjicu stradanja Srebrenice i izrazio nadu da ce narodi Bosne i Hercegovine naci zajednicki jezik te da ce se Sandzaklije izboriti za svoja prava u Srbiji i Crnoj Gori.

Sa maksimalnom paznjom prisutni su na kraju poslusali obracanje predsjednika mesihata, muftije sandzackog Muamera ef. Zukorlica . On je prenio selame iz domovine i nastavio:

Mi Sandzaklije smo narod koga u Sandzaku ima oko trista hiljada a izvan Sandzaka izmedju milion i milion ipo i po tome smo svakako jedan od socioloskih fenomena u svijetu. To svakako moze biti potvrda jednog teskog stroljeca kojeg smo prosli ali to je istovremeno zasigurno i poptvrda da smo narod koji ima izuzetno sposobnog i jakog pojedinca koji uprkos svemu sto se desi i ma gdje da se nadje zna ko je, zna kako se zove i zna odakle je dosao i to je nesto sto me cini posebno ponosnim. Sve ono sto se desavalo u toku proteklog stojeca, sve ono sto vam se desavalo po izlasku iz zemlje, sve moze biti osim lahko ali sam uvjeren da su tri vrijednosti koje vi imate odnosno koje nas narod ima zapravo snaga koja se ocito ne moze nikada ugusiti odnosno koja ne moze nestati. Prvo, sehadet, vjera u jednog Boga koju nas sandzacki covjek nije nikada izgubio cak i kada je po svom ponasanju vrlo malo licio na vjernika. Ona osnovna nit sehadeta je uvijek tinjala u srcu naseg covjeka. U to sam se uvjerio i u Sandzaku i izvan Sandzaka po svim meridijanima svijeta. Drugo, ljubav prema domovini, prema rodnoj grudi. Nas covjek to nikada ne zaboravlja. Bilo da se nalazi u Kanadi, Australiji, ovdje u Zapadnoj Evrropi, Turskoj ili bilo gdje na svijetu. Nas covjek ne zaboravlja ni Pester, ni Bihor ni Ali-pasine izvore ni Altun-alem dzamiju ni sve te znamenitosti velike pa ni onaj kamen iznad vase kuce koga ste po million puta pogledalii u svom djetinjstvu i kada ste odrastali a on ostajao nepomican. To je energija velika, to je ono sto zapravo ne dozvoljava da nas covjek ikada klekne, to je zapravo ono sto je vama omogucilo da po tome budete prepoznatljivi i da vam ljudi sirom svijeta to priznaju. I zato gajite tu vasu snagu, gajite tu energiju i ne dozvolite da vam se ikada smanji. I treca stvar, ljubav prema porodici, Porodica, osnovna celija, osnovna vrijednost sandzackog covjeka gdje se oduvjek znalo ko je babo a ko majka, ko je sin a ko je kcerka, porodica ta nasa snaga koja uprkos raznim udarima uvijek zna da sacuva svoju vrijednost. Braco i sestre, sjecanje na te vrijednosti i podsjecanje na te vrijednosti sa ovoga mjesta, zapravo, zelim samo da vas bodrim da te iste vrijednosti nastavite gajiti, a ja sam u to uvjeren, i ovdje u Frankfurtu i u Parizu i u Londonu i bilo gdje da se nadjete jer sve se drugo promijeni i ima manju ili vecu vrijednost ali ove tri vrijednosti nikada ne mogu izaci iz mode.

Muftija sandzacki je zatim govorio o znacaju svjedocenja pripadnosti islamu i izvan okvira dzamija:

Pripadnik islama nije onaj od koga zla i stete imaju oni oko njega, nije pripadnik islama onaj od koga ima zla trava oko njegove kuce, ukoliko zla ima ulica i trotoar, ukoliko zla ima rijeka u njegovom gradu, ukoliko zla ima okruzenje, komsiluk, porodica, to nije pravi pripadnik islama. Bitno je klanjati pet vakata namaza u dzamiji ali to je tako bitno ukoliko doista tih pet vakata namaza nas napune takvom energijom pa kada izadjemo iz dzamije ne moramo govoriti da smo vjernici vec da se to prepozna iz naseg ponasanja. Tada je to namaz i tada je to dzamija.

Ovo su po rijecima Muamer ef. Zukkorlica i glavni razlozi sto je prihvatio ponudu da se stavi na celo Univerziteta u Novom Pazaru, cime se u praksi potvrdjuje imperativ kur’anske poruke: Uci u ime Gospodara koji stvara! Objasnjavajuci pojavu da Univerzitet na cuijem je celu ima u Beogradu preko devedeset studenata a u Nisu preko dvjesta on je rekao:

Ja sam zapravo htio potvrditi da u ovoj ahmediji, u ovoj dzubi, sa imanom u srcu i sehadetom na jeziku, ne postoji narod kod kojeg se ne mogu zadobiti povjerenje i ne mogu zadobiti simpatije.

On se takodje zalozio za opstanak drzavne zajednice Srbije i Crne Gore izrazivsi uvjerenost da se na prostoru Sandzaka razlicite kulture mogu susretati umjestio da se sudaraju. U tom kontekstu on se zalozio za stvaranje bescarinske zone u Sandzaku kao prvoj etapi razvoja tog kraja a zatim se u drugoj fazi moze poraditi na unapredjenju ljudskih individualnih kao i kolektivnih, nacionalnih prava. Zapravo, to je ono sto danasnja Evropa zagovara. Na kraju je dodao da sve zelje za povratkom u domovinu i ulaganje u privredu Sandzaka ne mogu ici haoticno. U tom smislu ponudio je pomoc Instituta za ekonomska istrazivanja pri Univerzitetu u Novom Pazaru. Porucio je politicarima u Sandzaku da razdvoje opsti od partijskog interesa a o svom nedavnom susretu sa pemijerom Kostunicom i predsjednikom Tadicem je rekao:

Ima pozitivnih signala ali od signala se ne zivi. Dakle, poslije signala neophodno je da se naprave koraci i sigurno ce to biti od koristi za sve.

Novopazarski hor „Bulbuli“ je u pauzama izmedju govornika odusevljavao izvodjenjem ilahija i kasida te pokazao da je za svega tri godine postojanja vec izrastao u sastav spreman za velike rezultate. Kako njima tako i svim ostalim ucesnicima programa i gostima organizator je uputio zahvalnicu i izrazio zelju i namjeru da se susreti ovog tipa nastave i u buducnosti.

M.H.

47

Utorak, 22. Novembar 2005

Pa proslo obelezavanje godisnjice ZSD je bilo lijepo. Organizacija je bila ok. Ima nekih sitnica na kojima sledeci put treba poradit i tako eliminisat neke manje nedostatke.
S obzirom da je to bila prva manifestacija u nas ovakvog karaktera mogu reci samo pohvale organiztorima. Program je bio zanimljiv.

Sretoh par poznatih likova sto iz dijaspore sto iz NP-a i ne zazsalih sto prevalih toliki put. Zao mi sto ne upoznah °thats_me° nisam znala da si i ti bila tu, a organizatori verovatno bili prezauzeti da bi im palo na pamet da nas upoznaju :). Pa drugi put, insAllah.

Nego planira li se i sledece godine obeleziti godisnjica ZSD-a?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

48

Kako saznajem iz krugova bliskih organizatorima :D planira se i naredne godine jedna manifestacija a pocetkom godine je moguca jedna znacajna tribina ali o tom potom ;) .

Nisam ni ja znao da je °thats_me° bila na prosloj manifestaciji.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

49

Ja nisam isto bila. Moze da sledeci put organizujete nesto u NRW? Köln?
EŠ-HEDU EN L&#256; IL&#256;HE ILLELL&#256;H, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUH&#362; VE RES&#362;LUH&#362;

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

50

Citirano

Orginalno od nase pink

Sretoh par poznatih likova sto iz dijaspore sto iz NP-a i ne zazsalih sto prevalih toliki put. Zao mi sto ne upoznah °thats_me° nisam znala da si i ti bila tu, a organizatori verovatno bili prezauzeti da bi im palo na pamet da nas upoznaju :). Pa drugi put, insAllah.

Nego planira li se i sledece godine obeleziti godisnjica ZSD-a?

a ja nisam znala da si ti bila tu :).. bas steta :) inshAllah sledeci put :) bilo bi mi izuzetno drago :] :)

Citirano

Orginalno od ed

Nisam ni ja znao da je °thats_me° bila na prosloj manifestaciji.

sad znas, Bruder :P:) ... no jos jednom da vas, koji ste ulozili trud, pohvalim. Bilo je jako lijepo (pogotovu ideja za ilahije:) ) a inshAllah da bude jos lijepse sledeci put.

mahsuz selam vama dvoma :)

Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

51

Četvrtak, 20. April 2006

Citirano

Orginalno od ed
Kako saznajem iz krugova bliskih organizatorima :D planira se i naredne godine jedna manifestacija a pocetkom godine je moguca jedna znacajna tribina ali o tom potom ;) .

Ed-e edal sta od tih planova?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

52

Četvrtak, 20. April 2006

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Orginalno od ed

Ed-e edal sta od tih planova?

Mada si pitala Ed-a, evo da pokusham da ti odgovirim.
Organizatori iz Zajednice Sandzacke Dijaspore rade na planovima za jednu ili vishe manifestacija u zapadnoj Evropi, na kojima bi bili i prominentni gosti iz domovine i naravno jedan poznati hor iljahija i kasida iz domovine( avi pogadjajte koji :D ).
Kada bude sve utanaceno bice objavljeno na forumu.
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

53

Četvrtak, 20. April 2006

Tanke scheeen !

He he kako bi bilo sa "Bulbuli" ?

Znaci da cekam. Gut, dann cekam :).

Selam

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

54

Utorak, 24. Oktobar 2006

Nije kako je planirano vec kako je sudjeno. Nece biti u Frankfurtu vec, ako Bog da, u Mannheimu.

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

55

Utorak, 24. Oktobar 2006

supeerrrrr :) bas mi je drago da se i ove godine organizuje takav skup..a i nije puno daleko ni od frankfurtaa.. vrijedii sigurno da se dodjee...

prosle godine nisam bilaa ali sam cula od osoba koje su prisustvovale da je bas bilo prelijepo tako da ovaj put ako Bog da insallah imam u planu da dodjem :)
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

56

Utorak, 24. Oktobar 2006

Turio sam jedan iks u kalendar ...

A ako bi nas bilo vise onda bi mogli da se organizujemo pa da podjemo zajedno iz Frankfurta i okoline.

57

Petak, 27. Oktobar 2006

Sacekajte i nas sa severa, da se ne izgubimo. Ne marimo promasit pa produzit za NP! :D

Treba nac Mannheim! 8)

@ ed: Vi svaki put dalje i dalje!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

58

Petak, 27. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od pink

@ ed: Vi svaki put dalje i dalje!

Nije nego šaramo :D

59

Petak, 27. Oktobar 2006

Ada pa vi'te prosarate malo i po severu, nijesmo dako sugavi! :D

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

60

Utorak, 14. Novembar 2006

Ja sam nanijetila da dodjem i to u drustvu sa postovanom Pink i njenim habibijem, ali nisam dobila pozivnicu. Postovani Ed-e, moram li to da shvatim licno? :(
EŠ-HEDU EN L&#256; IL&#256;HE ILLELL&#256;H, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUH&#362; VE RES&#362;LUH&#362;

Social bookmarks