Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško
  • »nevidljivi« je autor ove teme

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 31. August 2006

Vegetarijanstvo

VEGETARIJANSTVO
pada mi na pamet zadnjih nekoliko meseci.moguce je da je to nesto zdravo
imaju neki koji jedu ribu,neki ni ribu,a neki ne konzumiraju meso,mleko i mlecne proizvode

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

2

Petak, 01. Septembar 2006

Zaista treba smanjiti namirnice životinjskog porijekla, ali ne i totalno prestati ih jesti. U islamu važi da obavezno treba pojesti malo mesa u 40 dana inače će ti srce pocrniti. Zato je Hazreti Alija r.a. i jeo meso jednom u četrdeset dana, ali ne i više.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

3

Ja sam bila vegetarijanka 7 godina.
Od skoro sam pocela da jedem pomalo mesa, jedva. Za majcin hatar. Ne mogah vise da slusam kako me tera da jedem, kako skapah gladna , kako nikakvih vitamina ne unosim u organizam, kako zivim k'o biljka, kako treba da se opametim i izbacim iz glave te neke gluposti, kako citav svijet jede meso, kako snaga od dobre hrane dolazi itd itd...
...hodi mu ga znadi.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

4

Vegetarijanstvo

NE HVALA !!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 04. Septembar 2006

Citirano

Orginalno od pink
Ja sam bila vegetarijanka 7 godina.
Od skoro sam pocela da jedem pomalo mesa, jedva. Za majcin hatar. Ne mogah vise da slusam kako me tera da jedem, kako skapah gladna , kako nikakvih vitamina ne unosim u organizam, kako zivim k'o biljka, kako treba da se opametim i izbacim iz glave te neke gluposti, kako citav svijet jede meso, kako snaga od dobre hrane dolazi itd itd...
...hodi mu ga znadi.

Tvoja majka, kao i moja majka, kao uostalom većina naših majki se povodi za onom logikom: "Jedi sine, jedi, samo jedi." :)

Moja majka bi najzadovoljnija bila kada bih ja ispred nje svaki dan 5 puta dnevno jeo po jedan lonac (onaj za kuhanje veša - činkani) pasulja ili boranije ili punjenih paprika, itd. I naravno, sve to sa mnoooogo, mnoooogo mesa.

Neka ih naše majke, one nas vole i dobro nam misle, žele da budemo jaki i zdravi. Treba biti mudar i na mudar i lijep način nekako i njih zadovoljiti, a i ispoštovati ono što zaista jste zdravo.

U hrani ne treba pretjerivati nikako. Treba jesti tako da se ispune 2/3 želuca, a 1/3 ostaviti praznom da ta hrana može da cirkuliše.
Zbog toga je najbolje jesti na zemlji, patosu, podu ili kako već i to tako što ćemo na jednu nogu sjesti, a drugu podići i nasloniti je na stomak i na tu nogu se nasloniti. Tom nogom mi tačno pritisnemo želudac i onemogućimo prejedanje i punjenje želuca 100%. Kada tako sjednemo možemo jesti kolko hoćemo i kada se osjetimo sitim sa jelom ćemo prekinuti, a kadustanemo onda će se osloboditi onaj pritisnutio dio i time će biti ispoštovana ova razjera 2/3 - 1/3.

Eksperiment: Za ovaj eksperiment vam je potrebna barem jedna osoba sa povećim stomakom. Zamolite tu osobu da vam se priduži u jelu na podu. Vidjet ćete da neće biti u stanju da sjedne, a kamoli da jede na podu. Ja sam se u ovo uvjerio i to sa više osoba odjednom. :) Da je ova osoba od samog početka jela na podu ne bi došlo do situacije da ima toliki stomak, jer mu sama pozicija ne dozvoljava, dok jedenje za stolom nema granica za stomak, može rasti do te mjere da možete stomakom dotaći koljena osobe koja sjedi preko puta vas. :)

Doručak ne treba preskakati nikako, a ni ručak. Večeru obavezno treba izbaciti. Mogu se ova dva obroka podijeliti na više obroka sa manje sadržaja, jer je tako lakše želucu, ali svakako ćemo ispoštovati želudac ako prilikom jela ga punimo ne više od 2/3.

Što se tiče mesa to sam već rekao, treba izbjegavati jesti mnogo mesa, ali nikako ne treba totalno meso izbaciti iz upotrebe. I rekao sam već da je Hazreti Alija r.a. jeo meso jednom u 40 dana i to je smatrao dovoljnim.

Dakle, što se tiče ove teme, odnosno ishrane, čitave knjige islamske su ispisane povodom toga, pa ko hoće može se informisati i pročitati i primijeniti ih u praksu.

Zašto da čovjek pribjegava alternativama, koje može bit su okej, a može bit da nisu, kada ima nešto što je 100% sigurno, a to je Sunnet Muhammeda a.s.
A Sunneta vezanih za jelo ima nebrojeno. Imaju Sunneti prije jela, Sunneti u toku jela i Sunneti nakon jela. Sve je to lijepo definisano, samo eto treba se zainteresovati.

Hvala.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

6

Ne mogu da se, kao strastven ljubitelj flore i zelenila, ne zgrozim na vegetarijance koji masovno i temeljito unistavaju biljke i njihove plodove, pluca nase planete, dok se razne zveri i zivinke kote u nedogled. Pa sta li su vam samo te nesretne biljke zgresile, pri cemu one, za razliku od zveri, ne mogu ni da se brane kako treba.

Zamislite samo kakav se svakodnevni masakr vrsi nad paradajzima i krastavcima, samo da bi napravili salatu. I ne samo to, vec se isti taj paradajz ziv gnjeci, trpa u neke flase i pogrdno naziva kecapom. Nadalje, sta tek reci o stradanja paprika, koje bivaju pecene, zatim oguljene te kuvane na tihoj vatrici. Prilikom ovakvog obreda, strada i do dvadesetak nemocnih i jadnih paprika.

A tek kad mi neko spomene ruzin sok ...

;)
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

7

A ja bas danas za veceru imam punjene paprike!!! :D
Sta sad sa tim da radim? Da li da samo pojedem meso i da paprike na neki nacin ponovo zasadim, ili na nekom stroju probam da vratim u zivot, ili kombiniram kuhane i pecene paprike sa svezima paprikama... Hodi mu ga znadi. :D

Ponekad razmisljam kako bi bilo kad ne bih jeo meso... Ali samo kratko. Ako bih nekada prestao jesti meso, onda iz zdravstvenih razloga, vise nego iz nekih drugih, recimo "opredeljivackih" razloga.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Utorak, 05. Septembar 2006

Probaj te paprike oživiti elektrošokovima, možda i uspije. :D

Hvala.

studentica

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.06.2006

• Poruku poslati

9

Ja sam vegeterijanac 3. stepena, vec vise od 6 godina, sto znaci da ne jedem meso ni u jednom obliku, ali konzumiram mlijeko i mlijecne proizvode. Smeta mi kada ljudi koji ne vole da jedu meso, govore da su vegeterijanci, jer vegeterijanci su oni koji mogu da jedu meso ali ne zele. Postoje vegeterijanci prvog stepena, to su oni koji se odricu mesa iz zdravstvenih razloga, tako da oni ne konzumiraju crveno meso, preradjevine od mesa, i ostalu nezdravu hranu, ali jedu ribu i bijelo meso piletine. Drugi stepen vegeterijanstva je odricanje mesa iz vjerskih razloga kod religija koje vjeruju u reinkranaciju, oni jedu samo ribu, ostalo meso ne jedu jer vjeruju da tako mogu pojesti svog pretka koji je reinkraniran. Ribu jedu jer se ne mogu reinkranirati u vodene zivotinje (ne bi mogli da disu pod vodom:-) ) Treci stupanj su ljudi koji se odricu mesa za dobrobit zivotinja, tj. oni koji ne mogu podnijeti cinjenicu da jedu nekoga ko je ubijen. Jednom prilikom vidjela sam tele koje su klali, misici su mu se jos uvijek pomjerali dok su mu skidali kozu! Tada sam odlucila da vise necu jesti meso. Cetvrti supanj vegeterijanstva jesu tzv. Vegi, oni ne jedu nista zivotinjskog porijekla, dakle ni mlijeko, ni jaja, iz istog razloga se odricu mesa kao i vegeterijanci treceg stepena, s tim da moraju mnogo voditi racuna o ishrani i nadoknadi onoga sto bi unosili ovim namirnicama. Dakle, piju sojino mlijeko, jedu puno proizvoda od soje i gljiva isl. Naravno, ja nisam bila u mogucnosti da sprovedem ovu dijetu, jer kod nas to jos nije zazivjelo, i gotovo je nemoguce naci ove namirnice a i kada ih nadjete u trgovinama, cijene su basnoslovne.
Moja majka je takodje bila protiv toga da prestanem da jedem meso, medjutim shvatila je da nema izbora, i umjesto da brine sto ne jedem meso, sada mi kupuje soju i priprema posebna jela za mene. Jednostavno, shvatila je da nema smisla da se bori, sada mi pomaze.
P.S. Saznala sam da u trudnoci zene moraju unositi puno mesa, mlijeka i mlijecnih proizvoda, tako da ako se do tada ne izmisli adekvatna zamjena, mozda cu morati tih nekoliko mjeseci jesti makar bijelo meso...ipak nadam se da ce se medicina postarati i za to :-)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Znači kod ove reinkarnacije je moguće da se ostvari ona kletva: Da Bog da svoju nanu u ćevapu prepoznao. :D

Hvala.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

11

Srijeda, 06. Septembar 2006

Citirano

Orginalno od Spain
Znači kod ove reinkarnacije je moguće da se ostvari ona kletva: Da Bog da svoju nanu u ćevapu prepoznao. :D

Hvala.

Sapaine znas li ovuu:

" Jedi Musa Kupusa.............Necu Dobro Mi Je I Mesa " ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

12

Da meso nije zdravo jesti Poslanik a.s. bi nam sigurno to i sugerisao u svojim hadisima. Naprotiv,postoje brojne predaje u kojima se navodi da je Poslanik a.s. izuzetno volio meso pogotovo ono sa koske i da mu je najdraze pice,pored medovine, bilo mlijeko.

Licno, sa zadovoljsvom jedem sve biljne specijalitete a sto se mesa tice volim samo ono koje nema ni malcice loja. A tek sto se mlijeka tice...pijem ga u kolicinama koje vise i ne mjerim.

@Spain- Alija r.a. nije jeo meso ne sto nije zdravo nego sto je odabrao da zivi zahidski zivot, dakle zivot u siromastvu i sustezanju od dunjaluka pa je malo jeo i ostalu hranu a ne samo meso. A to da srce crni usljed nejedenja mesa...prvi put cujem i nisam sigurna u tacnost te informacije.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

13

Za svoju svakodnevnu ishranu ne kupujem crveno meso, osim kad pravim mantije, cevape ili punjene paprike. Posto jos nisam obavezna da hranim citavu cetu, preferiram da jedem pilece meso ili ribu jer je to meso zdravlje. Ovcije meso ne mogu da jedem, odkako sam kao malo dijete dozivela da se za kurban bajram zakolje moje omiljeno jagnje. Prije neki dan me naterase da probam jagnjetinu i odmah mi se pojavi slika mog jagnjeta. ;( Ne dao mi Bog tu situaciju, al' ja nebih mogla zaklat ni jednu zivotinju.

Da skratim pricu i odgovorim na temu: Ne, ja nisam vegetarijanac.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 07. Septembar 2006

Citirano

Orginalno od Altuna
@Spain- Alija r.a. nije jeo meso ne sto nije zdravo nego sto je odabrao da zivi zahidski zivot, dakle zivot u siromastvu i sustezanju od dunjaluka pa je malo jeo i ostalu hranu a ne samo meso. A to da srce crni usljed nejedenja mesa...prvi put cujem i nisam sigurna u tacnost te informacije.

Kako će ko sad shvatiti i protumačiti to Hazreti Alijino r.a. nejedenje, odnosno rijetko jedenje mesa je druga priča, a najbolje i najispravnije će to protumačiti i shvatiti Ulema, zar ne?
A za ovu informaciju da srce crni ako se u 40 dana ne pojede mesa potraži malo ili mi vjeruj na riječi. Ne znači da ako za nešto ti nisi čula da to i nema. :)

Hazreti Alija r.a. je inače bio poznat među Ashabima kao veoma učen, on je još kao dijete bio uz Poslanika a.s. Faktički odrastao je uz Poslanika a.s. Sem toga dovoljno je reći da je on Ashab za koje je Poslanik a.s. rekao da su kao zvijezde na nebu, kojeg god da uzmete da slijedite nećete zalutati.

Dakle, Hazreti Alija r.a. je sljedbenik Muhammedov a.s. (Ashab), nije ništa izmišljao, tj. nije nikakve novotarije u vjeru unio, već je slijedio Muhammedov a.s. put, zar ne?

Drugo, Muhammed a.s. je rekao da trebamo slijediti Sunnet njegov i Sunnet njegovih Ashaba, itd.

Sama Hazreti Aiša r.a. je rekla da je prva novotarija koja se je pojavila prejedanje, tj. pun stomak.

Hoću reći da Hazreti Alija r.a. nije odabrao nekakav sad poseban, zaseban put, kako se to može iz tvojeg posta zaključiti kada kažeš da je izabrao da živi asketskim životom, već je on slijedio u tome Muhammeda a.s.

Tako bi svi muslimani trebali da žive, jer je Hazreti Alija r.a. jedan od Uzora naših, on je jedan od četverice pravednih halifa, itd.

Dakle, ne treba i nije dobro reći da je Hazreti Alija r.a. odabrao živjeti asketskim životom, već je on izabrao da živi životom Muhammeda a.s., jer je potpuno bio u Sunnetu Muhammedovom a.s. Stoga se može komotno reći da ako je Hazreti Alija r.a. živio asketskim životom onda je Sunnet živjeti asketskim životom, odnosno da je i Muhammed a.s. živio asketskim životom.

Hvala.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 07. Septembar 2006

Selamun alejkum

A od kojeg mesa znoj kod covjeka (i koza uopste) dobija po prirodi neprijatan miris (posto znam da znoj uopste nema neprijatan miris sam po sebi kada se konzumira dosta voca vec dobija taj miris posto se bakterije potrude oko toga, kad se vec izluci)? da li to uopsteno vazi za svako meso ili samo za neke vrste mesa?

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

16

Petak, 08. Septembar 2006

Spain,nemoj stvari shvatat previse bukvalno i povrsno. Ashabi jesu birali zahidski zivot jer su smatrali da oni to moraju raditi jer nisu na istoj ljestvici na kojoj je i Poslanik a.s. Alija r.a. je bio halifa kao i Osman r.a.i Omer r.a. i imali su dovoljno uslova da zive nekim lagodnijim zivotom ali su odabrali zahidski te je poznato da su vezivali kamen na zelucu da bi "pritijesnili" glad kako bi je manje osjecali sto nikako nije razlog da mi trebamo jesti meso samo cetrdesetodnevno.

Ok, da se ne udaljimo od teme.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

studentica

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.06.2006

• Poruku poslati

17

Petak, 08. Septembar 2006

HMMM...
Meso, kao i svaka druga hrana, moze da bude i stetno i korisno, zavisno od samog kvaliteta namirnice, nacina pripremanja i kolicine koju unosimo, u sustini u njemu ima i korisnih i stetnih elemenata, vise korisnih naravno, ipak... Po vjeri postoje stvari koje su halal i koje su haram, pa tako i hrana, onu haram ne smijes uzimati ako zelis da ispostujes vjeru, a one halal mozes ako hoces i koje hoces, dakle ne moras i ne mozes i da hoces jesti sve sto je halal... Po Islamu covjek treba da vodi racuna o svom zdravlju, zato su nasi preci i jeli meso, jer postoje odredjene materije neohodne za zdravlje organizma i ispravno funkcionisanje, u ono vrijeme industrija nije bila toliko razvijena niti je svijet bio ovako globalizovan, i Arapi sigurno nisu mogli da se hrane necim sto se uzgaja u Americi ili Australiji...tako da je bilo tesko ili gotovo nemoguce nadoknaditi meso drugim namirnicama, a nisu ni dovoljno poznavali sam hemijski sastav namirnica. Danas je moguce unositi korisne materije kojih ima u mesu drugim putem i na taj nacin izbjeci unosenje i onih stetnih elemenata mesa. Vjerovatno u ono vrijeme ni ja ne bih mogla biti vegeterijanac, ali danas, hvala Bogu, ja sam u mogucnosti da to budem, i osjecam se mnogo bolje znajuci da ne jedem mrtve zivotinje. Dakle, vjera ti ne nalaze da to jedes vec da vodis racuna o svom zdravlju, jedi soju, zitarice i sto vise mahunastog povrca, i meso ti vise nije potrebno:-)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 11. Septembar 2006

Citirano

Orginalno od Altuna
Spain,nemoj stvari shvatat previse bukvalno i povrsno. Ashabi jesu birali zahidski zivot jer su smatrali da oni to moraju raditi jer nisu na istoj ljestvici na kojoj je i Poslanik a.s. Alija r.a. je bio halifa kao i Osman r.a.i Omer r.a. i imali su dovoljno uslova da zive nekim lagodnijim zivotom ali su odabrali zahidski te je poznato da su vezivali kamen na zelucu da bi "pritijesnili" glad kako bi je manje osjecali sto nikako nije razlog da mi trebamo jesti meso samo cetrdesetodnevno.

Ok, da se ne udaljimo od teme.

Mi se uopšte ne udaljavamo od teme, već upravo govorimo o jedenju mesa u islamskoj tradiciji.
Altuna, nemoj da ti se u diskusijama javlja sujeta, a meni je poznato da svi oni koji su na neki način vezani za Muftiju imaju jaku sujetu i ne daju nikako drugačije da bude osim onako kako oni misle. Zašto je to tako, ja ne znam. Nemoj mi zamjeriti jer meni nije zaista cilj da ja tebe rušim. Nije mi cilj da ti rušim tvoju predstavu o sebi koju imaš i ovaj avatar sa srcem koje kuca i na kojem je ispisano Allah, a još uz to i radiš u Internacionalnom Univerzitetu u Novom Pazaru.
Meni će biti žao da ako u diskusijama se osjeti da te to koči u razmišljanju, jer jednostavno, po sujeti, nikako neko drugi ne može biti u pravu. To je veoma opasno.

Vjerovatno ti je poznato da su ashabi vezivali kamen na stomak od gladi (to si i navela), a još poznatije ti je vjerovatno i to da je Poslanik a.s. vezivao dva kamena. To nekako nisi navela u svojem postu.

Dakle, ashabi su izvanredno poznavali Poslanika a.s. i nema sumnje da su slijedili Poslanika a.s. u vjeri.

Stoga dakle, ako su oni tako postupali onda i mi treba da se trudimo da tako radimo.

Opasno ti je da daješ svoje mišljenje o nečemu samo zato što ti ne znaš za to i što se ti toga ne pridržavaš.

Ja odgovorno tvrdim da je Hazreti Alija r.a. samo jednom u 40 dana jeo meso i to je još i govorio da treba tako postupati. Naravno da je on malo jeo i ostale hrane, ali eto mi ovdje konkretno govorimo o mesu.

Postoje predaje koje govore o životu Hazreti Alije r.a., pa ih uzmi malo pročitati. Treba znati o ashabima i njihovom životu, jer s oni veoma važni za shvatanje Poslanika a.s.

Nadalje, ako sada uzmemo sagledavati ovo pitanje jedenja mesa u današnje vrijeme i ako budemo htjeli primijeniti to što je Hazreti Alija praktikovao (jesti meso jednom u 40 dana) onda to trebamo gledati suštinski i u skladu sa vremenom i aktivnostima koje obavljamo.

Ako čovjek recimo radi u rudniku, naravno je da treba da konzumira jaču hranu od onoga koji samo sjedi u kancelariji za kompjuterom.
Dakle, čovjek treba otprilike da osjeti kod sebe šta je pretjerivanje, a šta je to "asketizam" (da iskoristim riječ koju si ti iskoristila, ali to nije prava riječ islamska već filozofska, treba koristiti riječ zuhd, zahid, itd.).
Čovjek bi trebalo da osjeti kod sebe šta bi to bilo i koliko bi to bilo njegovo "jedenje mesa jednom u 40 dana". A najbolje bi bilo kada bi se neki od Fakiha, koji se ne razumije samo u Fikh, već da je čovjek od spoznaje, Fikhski odredio neku vrijednost toga, pa da se onda vjernici upravljaju po toj fetvi.

Koju god da islamsku knjigu otvoriš vidjet ćeš da se uvijek kreće od stomaka. Pa halal lokma pod broj jedan, pa onda ne prejedanje minimum, a ko hoće da bude bliži ashabima i Poslaniku a.s. onda će se i više odricati.

Hrana je usko vezana za nefsa, pa je stoga glavna u borbi protiv nefsa.

Kada je Allah dž.š. stvorio nefsa upitao ga je: "Ko sam ja, a ko si ti?", nefs je odgovorio: "Ja sam Ja, a Ti si Ti.". Allah dž.š. naredi da se nefs baci u vatreni džehennem. Tamo je boravio 500 godina. Nakon toga ga Allah dž.š. izvodi iz tog džehennema i pita opet isto pitanje, a nefs opet isto odgovara. Allah dž.š. naređuje da ga bace u hladni, ledeni džehennem. Tu boravi 500 godina. Nakon toga ga Allah Uzvišeni opet izvodi i pita isto pitanje, a nefs opet isto odgovara i Allah dž.š. tada naređuje da ga bace u "gladni" džehennem. Nefs nije izdržao taj džehennem i rekao je: "Ti si Gospodar, a ja sam rob."

Dakle, ništa nefsa ne može da slomi osim gladovanje i uskraćivanje želja i prihtjeva koje on traži, a najviše voli meso.

Jeste da je ovo teška tema, jer je konkretna. Halali.

Hvala.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

19

Spain, vidis da vec skrecemo s teme i idemo ka prepucavanju i ubjedjivanju :) sto meni nikako nije namjera. Posto me u tvom postu par puta podsjecas da uzmem neku knjigu i procitam nesto vise o Aliji r.a. a radi rusenja moje "sujete" reci cu ti samo jedno: s obzirom da sam zavrsila islamsku skolu a i bez toga,do danas sam procitala 574 islamske knjige a 575-u upravo citam tako da mislim da bi o ovako povrsnom i jednostavnom pitanju imala dovoljno predznanja da govorim, te nemas potrebe ti da mi preporucujes da se latim knjige. :O

Termini zuhd i zahid su meni ne samo poznati nego ti mogu navesti cijelu listu izvedenica od ovih rijeci tako da ni o ovom ne zelim raspredat.

A ti se ostavi mog srca i onog sto je u njemu. Allah najbolje zna kakvi smo i koliko znamo.

Hvala. :)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

20

Ej vallahi ti. Nisam ni ja bio za prepucavanje, ali eto ti me tu smjesti. Ja sam samo ti udijelio savjet od mene kojeg ako hoćeš prihvati, a ako nećeš ne moraš. Savjetovo sam ti samo da ne reklamiraš mnogo svoj iman, svoje znanje i učenost, jer to nekako ne ide uz znanje. A odmah da ti kažem da meni te diplome koje si nabrojala i te knjige silne pročitane ništa ne govore o čovjeku i njegovom znanju, jer ja imam sasvim drugačije poimanje i shvatanje znanja od tog školsko-književnog.

Bože dragi, kako se to osjeti.

P.S. Savjetovo bih ti također (pošto je u skladu sa temom) da smanjiš meso. :)

Halali.

Hvala.

Social bookmarks