Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Vazija

Učenik

(10)

• »Vazija« je muško
  • »Vazija« je zabranjen

Datum registracije: 30.06.2004

• Poruku poslati

181

Nedjelja, 09. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Shady
-----
Što se tiče slike rukovanja, mislim da je g. Zukorlić slijedio odredjena pravila bontona i ne smatram njegovom greškom to što se rukovao za jednom damom. Naprotiv! Čovjek treba da bude realan i da shvati okolnosti u kojima živi, a ne da bude zatucani fanatik i da drugima djeluje kao da je sa marsa pao.
-----

Što se tiče mog odgovora na naslovnu temu, on je sledeći: ISKLJUČIVO SAM PROTIV VJERE U POLITIKU I OBRATNO! Koliko su te vode opasne, mi vidimo po čestom uplitanju Srpske tzv. "Pravoslavne" Crkve u politiku vlade Srbije! Mislim, recimo, na njihovi apele za neizlazak na Kosovsje izbore, koji su po meni bili fatalna glupost... zatim na njihove osude Ešdaunovih kaznanih mjera protiv vlade tzv. RS (gdje su pokazali da zapravo I ONI podržavaju skrivanje ratnih zločinaca, zbog čega je tzv. RS i kažnjena)... kao i zbog toga što se S."P".C stalno i pretjeranoupliće u kulturu i školstvo! Darwin je izbačen iz škola upravo na apel S."P".C. (dakle, još jedna glupost bez presedana!)

Prema tome, isto tako sam protiv uplitanja i islamske vjerske zajednice van svih aktivnosti koje su omedjene vjerskim i obrednim aktivnostima. Dati im sva prava, ok! Ali da se upliću tamo gdje im nije mjesto - to nikako!

Isključivo sam za evropski model društva! Dakle, vjera i kler u stranu! Vjernicima njihovo, ostalima sve ostalo!

Ovaj komentar je samo za pozdravit.

Sto se mene tice p o t p i s u j e m !!!

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

182

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Pretpostavljam da sam nešto krivo sročio, čim ste se ovaj složio sa mnom. :O
Moraću pod hitno razmisliti o apgrejdu vlastitih stavova...
:D

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

183

Citirano

Što se tiče slike rukovanja, mislim da je g. Zukorlić slijedio odredjena pravila bontona i ne smatram njegovom greškom to što se rukovao za jednom damom. Naprotiv! Čovjek treba da bude realan i da shvati okolnosti u kojima živi, a ne da bude zatucani fanatik i da drugima djeluje kao da je sa marsa pao.

Po odjeci ove dame ocito je bio vreo dan, mislim da bi muftija manje zgrijesio da se nije kuhao u svojoj uniformi. Ove zvjezdicava zastava u pozadini zaista bude dovoljna da podsjeti covjeka o okolnostima u kojima zivi i na pravila koja treba da slijedi.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

184

Citirano

Orginalno od Shady
Što se tiče mog odgovora na naslovnu temu, on je sledeći: ISKLJUČIVO SAM PROTIV VJERE U POLITIKU I OBRATNO!

Shady, ako budes zainteresiran za avatar, obzirom da ga jos nemas, mogu ti toplo preporuciti lik Kemala Ataturka. Nekako me ovaj tvoj stav odmah asocira na njega. Jednom si mi prilikom na chatu rekao da je tvoja pozicija vjecita opozicija. Nije to strasno dok si ljudima u opoziciji. Problem je kad pocnes oponirati Bogu i njegovoj uzvisenoj vjeri.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

185

Utorak, 11. Januar 2005

Esselamu alejkum

Shady moram na kratko prokomentarisati ove tvrdnje koje si iznio. Dakle govorio si o vezanosti Muftije sandžačkog sa Rasimom i strankom SDP. Možda si u pravu, ali ja bih ti ponudio i drugo viđenje. Kao prvo trebaš razgraničiti šta je vjerska institucija, a šta stranka i to ovdje, na lokalnom nivou. Dakle konkretno šta je Mešihat, a šta su stranke kakva je SDA, SDP, SZS…

U jednom ćemo se, nadam se složiti. Sve stranke imaju u svojim platformama neki vid vjerske i nacionalne afirmacije. To je danas nužnost iz više razloga, a najočigledniji su, naravno, stanje Bošnajka danas – kao neki opšti cilj, i položaj stranke koja nema takve ciljeve u narodu (nezavidan) – kao neka stranačka potreba. Dakle, sve stranke se na neki način bore, koliko toliko, za vjersku i nacionalnu afirmaciju zbog toga što je danas stanje takvo da ukoliko se ne bi za to, barem deklarativno, borili ne bi imali nikakvo uporište u narodu.

Budući da je stanje takvo kakvo je sasvim je normalno da Mešihat, kao zajednica muslimana na ovim prostorima, ima zadnju riječ kada su vjerske potrebe bošnjaka u pitanju. I za očekivati je da budu konsultovani o pitanjima vjere. U tom svjetlu možeš gledati veze Muftije, kao poglavara Islamske zajednice, i čelnika ostalih stranaka. Jer nije Rasim jedini koji održava veze sa Muftijom. Ali pošto je njegova stanka danas prilično ojačala i pošto je on u fokusu javnosti normalno je da njihovi sastanci privlače mnogo više pažnje. Ne bi bilo ni za očekivati da se veze Mešihata sa strankom SDP tretiraju isto kao veze sa strankom SDU na primjer.

Naravno, ukoliko uzmemo kao referencu odnos Mešihata sa strankom SDA, što se često čini, onda je lako steći utisak da su Muftija i Rasim, ne samo vezani, već i da imaju mnogo dublje odnose.

Ali moje je mišljenje da je odnos SDA prema Mešihatu jedna anomalija. Jer kako drugačije protumačiti nastojanja da se vjerska organizacija tako marginalizuje i da im se politički aranžmani koji su za nju ponižavajući jednostavno serviraju na tanjir.

Što nas dovodi do sljedeće tvoje konstatacije. Dakle ti si isključivo protiv vjere u politici i obratno. Ovdje treba staviti akcent na obratno. Vjerska zajednica ne smije biti talac politike i prosperirati onda kada je politička situacija povoljna, a stagnirati i nazadovati onda kada to nije. Muftija je rekao da se Islamska zajednica treba baviti politikom onoliko koliko je potrebno da bi se zaštitila od političara. I ne možeš uzimati pouke iz situacije u SPC i jednostavno je preslikavati ovdje. A pogotovu ne možeš uzimati evropski šablon i bez ikakvih modifikacija ga ovdje primjenjivati. Jer ko su vjernici, a ko su ostali. Koliko je vjernika a koliko ostalih. Ko su ti ostali u Evropi, a ko su ovdje.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

186

Utorak, 11. Januar 2005

Citirano

Orginalno od muhadzer

Citirano

Po odjeci ove dame ocito je bio vreo dan, mislim da bi muftija manje zgrijesio da se nije kuhao u svojoj uniformi. Ove zvjezdicava zastava u pozadini zaista bude dovoljna da podsjeti covjeka o okolnostima u kojima zivi i na pravila koja treba da slijedi.

Dama se odjenula onako kako to vjerovatno nije suproto načelima NJENE kulture. To ona najbolje zna. Što se tiče gospodina Zukorlića, on je tu uslikan u tradicionalnom garderobi "islamskog vjerskog službenika", ali ja to ne stmatram daljim od običnog folklora. Što se mene tiče mogao je biti i bez mantije... recimo u sakou i kravati... i čak mislim da bi bilo primjerenije trenutku, a i da ne bi izašlo iz okvira same vjere. Više je kod kršćana, nego kod nas - bitno da "vjerski službenici" nose nekakvu specijalnu garderobu za specijalne prilike.

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Shady
Što se tiče mog odgovora na naslovnu temu, on je sledeći: ISKLJUČIVO SAM PROTIV VJERE U POLITIKU I OBRATNO![/ B]

Shady, ako budes zainteresiran za avatar, obzirom da ga jos nemas, mogu ti toplo preporuciti lik Kemala Ataturka. Nekako me ovaj tvoj stav odmah asocira na njega. Jednom si mi prilikom na chatu rekao da je tvoja pozicija vjecita opozicija. Nije to strasno dok si ljudima u opoziciji. Problem je kad pocnes oponirati Bogu i njegovoj uzvisenoj vjeri.

Ed,
Što se tiče spominjanja Mustafe Kemala, nemam drugog komentara, osim da to pripisujem vašoj netoleranciji, i nedostatku kulture u kojeg sam se uvjerio još prije neki dan. Govorim o nekulturi sa razlogom, jer ta dva zadnja posta kojima ste mi se obratili (tj. ovaj post, kao i onaj "žbirski" od prije neki dan) - mjesto im je bilo u PM, a ne na forumu. Čudno je samo da Ataturkov avatar niste predložili i Vaziji budući da je i on potpisao moj stav... ali očito sam ja ovih dana "divljač za odstrel". Samo nastavite!

Takodjer, što se tiče i vaše opaske da "oponiram Bogu i Njegovoj vjeri"... isti je komentar Pretpostavljam da bi najprije vama godilo (da živite u Srbiji) ovo uplitanje SPC u svakodnevnu politiku! Naravno, ja ne mislim da svojim stavovima oponiram "uzvšenoj vjeri", a vi kada se vratite u Sandžak pokrenite kakvu asocijaciju za uspostavu šerijata... nemam ništa protiv! ;)

Sandžački Sin
vaš je post bio veoma bogat, pa ću se na nj. osvrnuti čim nadjem višre vremena ()kojeg sada nemam) jer on i zaslužuje veću pažnju.

harry

Učenik

(10)

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

187

Utorak, 11. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Shady
Pretpostavljam da sam nešto krivo sročio, čim ste se ovaj složio sa mnom. :O
Moraću pod hitno razmisliti o apgrejdu vlastitih stavova...
:D

Valjda i drugi mogu imati evropske poglede, ili je to rezervisano samo za vas ? 8)

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

188

Nedjelja, 16. Januar 2005

Naravno da nije rezervirano samo za mene, ali ja sam jednostavno bio zabrinut, uzimajući u obzir vazijino slaganje sa Borogovcem o njegovim predlozima rješenja BiH pitanja. :D

189

Utorak, 08. Februar 2005

Sta je to politika?

Danas, kako stvari stoje, politika i politicari su ono sto stanje i situacija nemece. Kod nas, dole na nasem prostoru, kako se ispostavlja politicari su ljudi spremni na sve. Ljudi bez mnogo casti. Ljudi kojima je najveci interes licni interes, ili pak interes stranke. Ljudi koji sve sto rade rade zarad politickih poena. Ljudi kojima je cilj da sruse politickog protivnika a ne da nacine nesto dobro. Ljudi koji ka svojem cilju ne biraju sredstva.

I onda kazu za nekog da je uspjesan jer je dobar politicar postao. Ja pitam: kako moze se biti uspjesan u postajanju neceg loseg? Po meni je ocigledno politicar nesto lose. Bar dole kod nas. Kako moze neko da govori da je vjernik a da bude politicar i da se politickim trikovima sluzi kao i svi politicari onakvi kakvim ih ja okarakterisah gore.

Vjera i politika, da ili ne? To vam je vise ko pitanje: mozel dobar, posten i iskren covjek (koji postuje prave vrijednosti i za njih se nastoji boriti) biti politicar? Po ovim naznakama gore ocigledno je da ne moze. Ja onda opet pitam: zasto se ipak bavimo politikom i politickim trikovima i marifetlucima sluzimo ako je to tako? Jel moramo? Il nas nesto tjera? Da budemo takvi zabranjuje nam i vjera. A mi i vjeru u takvu politiku mjesamo. Vjera i vjernik u danasnjoj balkanskoj politici mjesta nemaju niti se tamo mogu nastaniti. Nama treba vjera i neka nova politika. Ono sto sad politicari rade, i ono u cemu ih mi i ovdje na forumu oponasamo nikakve veze sa vjerom nema. Politika kakva jeste pokazuje samo kako se vjera (znanje) u nama sve vise unistava. Dzaba svi zakoni i forme koje nastojima da postujemo kad ih uzasnom cilju (politici) podredjujemo. Politika... stvar u kojoj uzivaju cini mi se sejtani.
mogu ja da se potpisem i bolje...

harry

Učenik

(10)

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

190

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Shady
Naravno da nije rezervirano samo za mene, ali ja sam jednostavno bio zabrinut, uzimajući u obzir vazijino slaganje sa Borogovcem o njegovim predlozima rješenja BiH pitanja. :D

Sta ima u tim predlozima lose?

Borogovac se zalaze za rusenje nelegalnog Dejtonskog (ne)sporazuma i uspostavu legalnog stanja po ustavu iz 1974 godine. To znaci neutralisanje Republike Srpske koja je nastala na genocidu i bosnjackoj krvi, te restauriranje Republike Bosne i Hercegovine.

Sta Ti imas protiv ovog i ovakvog zalaganja?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

191

Utorak, 08. Februar 2005

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Po meni je ocigledno politicar nesto lose. Bar dole kod nas. Kako moze neko da govori da je vjernik a da bude politicar i da se politickim trikovima sluzi kao i svi politicari onakvi kakvim ih ja okarakterisah gore.

Kada nebi vise nigdje bilo politicara nego samo kod nas onda bi stvarno mogao ovakav zakljucak da se izvuce. Da nisam dozivio Aliju Izetbegovica mozda bih i posumnjao da je tako nesto moguce. Njega njegov angazman u politici nije okrnjio kao muslimana i obrnuto, njegova pripadnost islamu nije mu smetala da se posteno bavi politikom. Ovi nasi politicari kao da su opsihreni.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »Ali Asghara« je muško

Datum registracije: 30.06.2005

• Poruku poslati

192

Četvrtak, 30. Juni 2005

Bismilahi Rahmani Rahim Dragi brate Berani,moram ti reci da tvoj jezik je brzi za tri minuta od mozga. ZASTO ? Nije mi jasno,kako mozes reci nesto tako o vahabijama ili mozda ti je to od neznanja njihove historije. Samo da te potsetim da Muhamed bin Abdulvehab je bio trgovac sve dok jednog dana nije upao u zamku nekog engleskog spijuna i upotrebili ga u svojim planovima unistavanja islama.Dok njegov otac Abdulvehab je bio izvrstan musliman.Dali si nekad cuo(nadam se za da znas) za njegovu knjigu: KITAB-UT-TEHVUD,procitaj tu knjigu i vidi sta je ispravno kod njega i dali se uklapa sa islamom te njegove ideje.Zasad toliko i nadam se da ces malo vise prouciti njihovu historiju.ESSELAMU ALEJKUM

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

193

Petak, 01. Juli 2005

Chovjek koji vidi ptice u vodi,vidi i ribe na grani...

Boga mi da se politichari upravljaju po pravilima koje nalazhe Kur`an...sve bi bilo drugachije...

ovako...
izgleda da to niko ne poshtuje...svak` se bori za ono shto mu fali...

(o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Piskota

Početnik

(10)

• »Piskota« je muško
  • »Piskota« je zabranjen

Datum registracije: 13.10.2005

• Poruku poslati

194

Subota, 15. Oktobar 2005

ne mogu... jer u vjeri je sama istina a u politici lazi.. i to su dva razlicita svijeta 8o
On je jedan,Allah najbolje zna a mi znamo samo onoliko koliko je On htio da znamo, ON najbolje poznaje nase duse i ON zna sta je dobro po nas. :klanja:

Social bookmarks