Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

401

Srijeda, 09. Juli 2008

www.islamskazajednica.org

Citirano

Mirsad Đerlek je 07.07.2008. g. postao privi gradonačelnik grada Novog Pazara, a nama novinarima Glasa islama je nakon četiri godine pošlo za rukom da uđemo na treći sprat Opštine.

Ali nisu samo novinari ti kojima je ulaz u Opštinu bio zabranjen. Za mnoge je smjena vlasti u Novom Pazaru mnogo više od tog demokratskog čina. O tome svjedoči i stanje zatečeno u opštinskim prostorijama. Iz kabineta predsjednika opštine odnijet je i sav inventar. Ono što je daleko gore od iznošenja inventara jesu prve procjene finansijskih prilika u Opštini. Kako nezvanično saznajemo Opštinska uprava je u dugovima preko 8 000 000 € (osam miliona eura).

Novi gradonačelnik, koji je naslijedio prazan kabinet, rekao nam je da će u toku ove nedjelje najvjerovatnije uspjeti da sagleda stvarno stanje i da napravi presjek onoga što je zatekao.

„Razgovarao sam sa ljudima koji su sa Ugljaninom radili u upravi, zaprepastila me je činjenica da većina njih nije imala pojma šta su bila njihova stvarna zaduženja“ – rekao nam je prvi čovjek Novog Pazara dr Mirsad Đerlek.

Nakon što smo se prijavili na ulazu zgrade Skupštine opštine, ušli smo i na taj čuveni treći sprat koji je do skora bio pod privatnom jurisdikcijom jednog čovjeka. Čak nas je primio i gradonačelnik (što je do sada bilo nezamislivo). Nije bio zauzet rješavanjem problema od šireg nacionalnog značaja.

Mirsad Đerlek je po vokaciji doktor medicine sa specijalizacijom neurologa. U pogledu rukovođenja ima već sedmogodišnje iskustvo. Bio je četiri godine na čelu Specijalne bolnice „Novopazarska banja“. Prije tri godine postavljen je za direktora Zdravstvenog centra Novi Pazar. I na jednoj i na drugoj funkciji pokazao je da posjeduje kvalitete dobrog rukovodioca pa se nadamo da će biti i dobar gradonačelnik.

Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

402

Četvrtak, 10. Juli 2008

Đerlek, uz krečenje, najavio rebalans budžeta

Novoizabrani gradonačelnik Novog Pazara Mirsad Đerlek krečenjem zida Gradskog stadiona otvorio je akciju pod nazivom “Veliko spremanje grada”.

Đerlek je tom prilikom u izjavi za medije najavio rebalans budžeta opštine.

“Ne mogu da verujem da je u budžetu za 2008. godinu predviđeno svega 40 miliona dinara za “Čistoću“, a nama je čistoća osnov svega. U rebalansu budžeta za drugu polovinu 2008. godine stavićemo akcenat na Javno komunalno preduzeće “Čistoća”, rekao je Đerlek.

On je je istaka da želi da “ovo sivilo” bude zaborav za Novi Pazar i da će “svežijim bojama” ovaj grad dobiti novu svetlost.

Đerlek je dodao da će ova akcija trajati do kasne jeseni i da će u okviru nje ulice biti čistije, kao i da će obnoviti semafore, horizontalnu signalizaciju, javne površine i fasade zgrada.

“Novi Pazar će dobiti izgled svih normalnih evropskih gradova. Građani neće više morati da gutaju prašinu”, rekao je Đerlek.

www.radiostoplus.com
SDA 1990

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

403

Četvrtak, 10. Juli 2008

www.radiostoplus.com

Citirano

Zamenik gradonačelnika Novog Pazara Vujica Tiosavljević i potpredsednik Skupštine grada Tarik Imamović demantovali su danas informaciju da su iz kabineta novog rukovodstva uklonjena bošnjačka obeležja i umesto njih postavljena stranačka.

Oni su danas novinarima i fotoreporterima pokazali sve kancelarije koje koriste novoimenovani gradski funkcioneri.

Tiosavljević je na konferenciji za novinare rekao da je stranačkim obeležjima i zastavama mesto u prostorijama tih političkih partija, a ne u opštini.

“U našim kancelarijama nema stranačkih obeležja, niti će ih biti. Stranačka obeležja mogu biti samo u prostorijama političkih partija. U kabinetima opštine se mogu nalaziti samo ona obeležja koja su predviđena zakonom Republike Srbije”, rekao je Tiosavljević.

Potpredsednik Skupštine grada Tarik Imamović dodao je da u pojedinim prostorijama novo rukovodstvo po preuzimanju dužnosti nije ni zateklo nikakve zastave.

“Staro rukovodstvo je iz pojedinih kancelarija odnelo i zastave, tako da smo ih u tim prostorijama danas postavili. To nije toliko bitno i to više govori o njima, a ne o nama”, rekao je Imamović.

Oni su demantovali i tvrdnje da je novo rukovodstvo otpustilo jedan broj opštinskih radnika, navodeći da je po evidenciji po raznim osnovama trenutno odsutno 50 od 240 zaposlenih.

“I dalje će raditi svi oni koji su spremni da rade, oni koji rade kvalitetno i koji poštuju radnu i tehnološku disciplinu ove kuće”, rekao je Tiosavljević.

On je istakao da su u korektnom odnosu sa svim zaposlenim opštinskim radnicima i da su ih prilikom primopredaje vlasti dočekali u fer i mirnoj atmosferi.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

404

Petak, 11. Juli 2008

Novi Mazar, 11. brezanj
Uviđajući neopravdanost nezadovoljstva općinskom općenito kaevropskom-anevrepskom koalicijom "ZApni Konop- zategni koNOp", nakon svega dva dana od dolaska iste na vlast a osobito nakon začetih zamjetnih molerskih radova koji su u tjeku širom grada a i uzduž njega, pučanstvo ozarenih lica čeka šta im donosi novi dan, novi tjedan- nova nafaka. Primjetno je da mladi svoj prosperitet vidje u molerskom najstarijem zanatu, osobito kada se u obzir uzme tisućljetna tradicija molanja u ovom krečnjačkom kraju pa je s oduševljenjem masa prihvaćen i prijedlog o promeni imena grada u Novi Mazar. Ništa manje oduševljenja ni povodom novog plana gospodarskog razvoja koji se ogleda u uzgoju zebri na Pešteri i blizu nje, a što dalje od autoputa (jer-tko je još vidio zebru na autoputu?). Oko promjene naziva rijeke koalicija Zapni konop-zategni konop još uvjek nije postigla suglasje, al najvjerojatnije će proći prijedlog da se rijeka do polovice zove Baška a od polovice Saška, no o tom po tom...

Izvor : Pouzdan %
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

405

Petak, 11. Juli 2008

www.radiostoplus.com

Citirano

Gradonačelnik Novog Pazara Mirsad Đerlek izrazio je najdublje saosećanje sa porodicama žrtava nastradalih u Srebrenici.

“Žalićemo uvek i boli nas svaka suza majke, sestre, nedužnih ljudi koji su zverski stradali od ruku zločinaca”, navodi se u saopštenju Kabineta gradonačelnika.

Đerlek je naveo da ima poverenja u “relevantne” institucije Srbije kad je u pitanju hapšenje i privođenje odgovornih za genocid nad Bošnjacima.

U saopštenju se navodi i da će nova gradska vlast dati veliki doprinos i učiniti sve za očuvanje dobrosusedskih odnosa imzeđu Srba i Bošnjaka i drugih koji žive na ovim prostorima.

Prema optužnicama Haškog tribunala, vojnici pod komandom generala Mladića su do 19. jula organizovano i sistematski ubili oko 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka. Oko 30.000 žena i dece deportovano
je za dva dana.

Citirano

Odbornici opozicione Bošnjačke liste za evropski Sandžak Sulejmana Ugljanina u Skupštini grada Novog Pazara danas su napustili sednicu i najavili da „do daljneg“ neće učestvovati u radu lokalnog parlamenta.

Odbornici ove koalicije odluku su obrazložili neslaganjem da sednicu, „na dan kada se u Potočarima kod Srebrenice obeležava godišnjica genocida nad Bošnjacima“, saziva novizabrani predsednik Gradske skupštine Milan Veselinović, koji je i predsednik lokalnog odbora Srpske radikalne stranke.

„Osamnaest odbornika Bošnjačke liste za evropski Sandžak neće učestvovati u radu skupštine sve dok i u Hagu ne bude izrečena i presuda predsedniku SRS Vojislavu Šešelju“, rekla je sa skupštinske govornice odbornica ove koalicije Dževa Memić.

Odluka Bošnjačke liste za evropski Sandžak da napusti današnju sednicu izazvala je burnu reakciju i negodovanje odbornika ostalih koalicija koje čine Gradsku skupštinu Novog Pazara.

Predsednik Gradske skupštine Milan Veselinović, koji je i predsednik lokalnog odbora Srpske radikalne stranke, ocenio je da ova odluka Bošnjačke liste ima za cilj dizanje tenzija i svađu među građanima Novog Pazara.

„Srbi i Bošnjaci koji žive na ovom prostoru će uvek sarađivati. Pozivam odbornike Bošnjačke liste da prisustvuju skupštinskim sednicama i da se bore na demokratski način, a ne uvredama i ucenama“, rekao je Veselinović.

Odbornik koalicije Zajedno za Novi Pazar Munir Poturak je ocenio da Bošnjačka lista ne može da podnese činjenicu da je u opoziciji i da će uskoro biti otktiveni svi „lopovluci“ njenih rukovodioca.

„Ljudi iz SDA su unosili smutnju i mržnju, koristeći metodu ’zavadi pa vladaj’ su i bili poslednjih godina na vlasti. Oni su u korupciji i kriminalu do guše, novac građana su trpali u svoje džepove. Jel im to Srebrenica, jel im to Sellam alejkum“, rekao je Poturak.

On je javno zapitao zašto Bošnjačkoj listi ne smeta to što sa radikalima čine deo vlasti u Priboju.

„Radikali im ovde smetaju zato što su izgubili vlast i što će im od danas biti razotkriveni svi lopovluci“, rekao je Poturak.

Novoizabrani odbornici Gradske skupštine Novog Pazara na današnjoj sednici su razrešili staro, a imenovali novo rukovodstvo većine javnih preduzeća i ustanova.

Citat oznacen crvenom bojom jedan je od najvecih bisera politicke scene Novog Pazara, Sandzaka, Srbije, a verovatno i sire.

Dzeniii

Početnik

(10)

• »Dzeniii« je žensko

Datum registracije: 30.08.2006

• Poruku poslati

406

Petak, 11. Juli 2008

Evo, bujrum, za sve one nepovjerljive. Mada ko god malo bolje poznaje zakon, obiljezja jedne stranke ne mogu biti u gradskoj opstini.

Opstina

Neka nasa ljubav bude kao prolecna kisa koja sitno pada a preplavi obale....

Dzeniii

Početnik

(10)

• »Dzeniii« je žensko

• Poruku poslati

407

Petak, 11. Juli 2008

U razgovoru sa nasim gradonacelnikom Dr Mirsad Djerlekom:

"Nasa zastava je i dalje tu. Ja se ne stidim svoje zastave i bice gdje je i bila."

Evo i slika...

Dr Mirsad Djerlek: "Evo i ustacu da budem pored svoje zastave..."

P.S - Ne vjerujem da je iko ikada imao ljubaznijeg gradonacelnika kao sto je Dr Mirsad Djerlek. Mada i nije neko veliko iznenadjenje bilo obzirom da se isto tako ponasao kao direktor bolnice u Novom Pazaru.

STRANAC

Početnik

(10)

• »STRANAC« je muško

Datum registracije: 09.11.2006

• Poruku poslati

408

Subota, 12. Juli 2008

Citat od Dzeniii: P.S - Ne vjerujem da je iko ikada imao ljubaznijeg gradonacelnika kao sto je Dr Mirsad Djerlek. Mada i nije neko veliko iznenadjenje bilo obzirom da se isto tako ponasao kao direktor bolnice u Novom Pazaru.

A ti si Dzeni upoznata sa situacijom u bolnici?
Jedino je ljubazan kada mu odgovara, prema medijima narocito! Valjda covijek voli da se slika!
Kod direktora bolnice, sada gradonacelnika nisi mogla biti primljena ni po dvije sedmice, iako si recimo upozeljnik centra. A to sto on sada glumi otvorenost, gostoprimstvo, ljubaznost je samo jeftin politicni trik. Nek je njemu sa hairom, ali tek cete vidjeti koliko je taj isti covijek, covijek sa dva lica!

Dzeniii

Početnik

(10)

• »Dzeniii« je žensko

• Poruku poslati

409

Subota, 12. Juli 2008

Upoznata sam, 4 godine sam bila u bolnici. I mogu sa sigurnoscu reci da je takav.

Gospodin pravi koji je doveo prvu novopazarsku banju pa onda i bolnicu u red.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

410

Subota, 12. Juli 2008

Ljudi ne bi mi jasno oko ove biste stefana nemanje sto da se ona postavlja kada je osnivac grada Isa beg Isakovic.

Sto se njegova bista ne postavi da ljudi znaju ko je grad osnovao.

Mislim da bi ova nova lokalna vlada mogla da o tome razmisli i postavi neke kamene temeljce kao sto je recimo bista coveka osnivaca grada.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

411

Subota, 12. Juli 2008

Izabran predsjednik Meshihata i glavni muftija IZ-e u Srbiji

Na danasnjem zasijedanju sabora Islamske zajednice u Srbiji izbran je predsjednik i clanovi Meshihata.

Za glavnog muftiju i predsjednika meshihata, vecinom glasova, izabran je dosadasnji glavni muftija Muamer ef. Zukorlic. Mandat predsjednika meshihata traje 5 godina.

Izbor predsjednika meshihata obiljezen je na platou ispred glavnog sjedishta Iz-e u Novom Pazaru.

Medju zvanicama su bili muftija Tuzlanski, gradonacalnik Novog Pazara dr. Mirsad Djerlek, predsjednik Zajednice Sandzacke dijaspore Edin Salkovic, glavni imam za Francusku Harun ef. Hodzic kao i grupa parlamentaraca turskog parlamenta.
SDA 1990

Tufan

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

412

Ponedjeljak, 14. Juli 2008

Sarajevo, 14. jula 2008 (MINA) - Povodom izbora u Islamskoj zajednici u Srbiji, sa sjedištem u Novom Pazaru, te ponovnog izbora muftije Muamera Zukorlića za najvišeg islamskog autoriteta u Srbiji, reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić je uputio čestitku u kojoj se kaže:

-Poštovani muftija Zukorliću,

Sa budnom pažnjom pratim aktivnosti u i oko Islamske zajednice u Srbiji i razočaran sam neprimjerenim miješanjem srbijanskih vlasti u unutrašnja pitanja Islamske zajednice u Srbiji. No, naše razočarenje je mnogo viši zbog neodgovornog odnosa jednog političara i jednog imama u Sandžaku prema islamskoj tradiciji i vrijednostima Islamske zajednice u Bošnjaka. Njihov pokušaj da obezvrijede islamsku tradiciju Bošnjaka i njihovo sramno nastojanje da vrijednosti Islamske zajednice u Bošnjaka stave u službu politike, koja je nebrojeno puta u zadnjih sto godina kršila osnovna ljudska prava Bošnjaka, kod nas izaziva osjećaj stida, ali i ponosa zato što vas nisu uspjeli pokolebati na putu vaše slobode i časti.

Stoga, poštovani muftija Zukorliću, sa radošću i ponosom upućujem tebi i svim tvojim saradnicima srdačne čestitke povodom tvog ponovnog izbora na čelo Mešihata Islamske zajednice u Srbiji. Uvjeren sam da će Islamska zajednica u Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru biti faktor mira i stabilnosti ne samo u Sandžaku i Srbiji, već i na cijelom Balkanu.

Čestitam muslimanima Sandžaka i Srbije što su izdržali sve pritiske i što su ostali dostojanstveni u svom pravu da biraju svog vjerskog autoriteta koji će ih časno zastupati i na njihove potrebe djelotvorno odgovarati.

Želim da ti kažem da će Sarajevo, kao i dosada, biti otvoreno za potrebe muslimana u Sandžaku i Srbiji i da ću osobno biti s tobom kao svojim bratom i prijateljem u našem nastojanju da zajedno budemo radost muslimana i ponos Islamske zajednice u Bošnjaka.

Molim te prenesi moje iskrene selame svim muslimanima u Sandžaku i Srbiji i kaži im da smo s njima dušom i tijelom.

www.rijaset.ba

(o) (o) (o)
SDA 1990

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

413

Srijeda, 16. Juli 2008

Dnevni list "Danas", intervju sa gradonacelnikom Novog Pazara Mirsadom Djerlekom.

Citirano

Novi Pazar - O situaciji u gradu još ne mogu da iznosim precizne podatke jer me nije sačekao moj prethodnik da mi preda dužnost. Od šefa finansijske službe u gradskoj upravi zatražio sam podatke koliko imamo kreditnih aranžmana, sa kojim bankama, kolika su potraživanja i dugovanja, kakva je namena kreditnih aranžmana i da li se nešto od imovine nalazi pod hipotekom. Ono što sam dobio nisu validni podaci i zbog toga sam od Gradske skupštine zatražio da donese odluku o formiranju interne budžetske revizorske službe. Nakon toga ćemo angažovati neku revizorsku kuću iz Srbije, koja bi sa našom službom propratila tokove novca u proteklih nekoliko godina. Postoje velika dugovanja opštine Novi Pazar, a prve procene kažu da se ona kreću između 500 i 600 miliona dinara. Bitna stvar su i ugovori koje je opština sklapala sa fizičkim i privatnim licima u proteklih nekoliko godina, zbog čega sam tražio da mi se dostave svi takvi ugovori za poslednje četiri godine kako bih video šta je plaćeno, a šta ću morati da vraćam - ocenjuje situaciju u Novom Pazaru novi gradonačelnik Mirsad Đerlek.

Početak mandata obeležile su neke priče o skidanju bošnjačkih zastava, unošenju stranačkih obeležja u kabinete gradske uprave, koje je kroz saopštenja objavljivala Regionalna televizija, ali i prazan gradonačelnički kabinet. Šta je od toga tačno?
- Tačno je samo da sam zatekao kabinet Sulejmana Ugljanina, bivšeg gradonačelnika, sa stolom, stolicom i dve male vitrine. Sve ostalo je odneto. Iz kabineta je skinuto svako obeležje države Srbije, grada, odneta je i baš ta bošnjačka zastava o kojoj oni pričaju. U ostalim kabinetima magu samo da budu obeležja Srbije i Novog Pazara. Tako i jeste. Najviše bih voleo kad ne bih komentarisao Regionalnu televiziju, jer je to jedna od najprljavijih televizija koja je u istoriji javnih servisa postojala u ovoj državi. Za proteklih nekoliko godina tu se iznelo više laži nego za poslednjih sto. Ta televizijska kuća je sa bivšim prvacima, objavljivanjem saopštenja pokušala da unese nemir među građane i da se interni bošnjački sukobi prošire, čak, i na međunacionalne.

Po gradu kolaju razne priče o nasleđenom stanju u gradskoj upravi i budžetskim sredstvima. Šta ste nasledili?
- Na sam dan preuzimanja vlasti u lokalnoj upravi smo zatekli 284 zaposlena. Sumnjam u taj podatak jer sam ga dobio samo na papiru, bez pečata i potpisa. Od tog broja više od 50 zaposleno je u poslednjih mesec dana. Toliki broj zaposlenih, na 120.000 stanovnika, balast je za gradsku upravu. Pokušaćemo na najracionalniji način da smanjimo broj zaposlenih, ali da niko ne ostane bez hleba. Četrdesetak ljudi u obezbeđenju veliko je opterećenje i moraćemo da idemo na racionalizaciju tog kadra. Postojaće samo portirska služba.
Što se tiče budžeta, na dan mog dolaska bilo je samo milion dinara na računu. Budžet je nakaradan i rebalans mora da se radi hitno. Frapantan je i podatak da je za Komunalno preduzeće "Čistoća" izdvojeno 40 miliona dinara i da je početkom jula taj budžet probijen. Budžet je prazan i jedan od prvih koraka biće da probamo da napunimo opštinsku kasu. U Novom Pazaru je u poslednjih nekoliko godina izgrađeno na stotine legalnih i nelegalnih kuća i zgrada. Formiraću komisiju koja će ispitati sve izdate dozvole u poslednjih četiri-pet godina u Odeljenju za urbanizam. Pouzdano znam da su dozvole izdavane za objekte od 100 kvadrata, a pravljene su hiljade. Gde god to bude utvrđeno, nećemo rušiti te građevine, ali ćemo od njihovih investitora naplaćivati komunalije. To je jedan od načina da nadoknadimo deo sredstava za budžet. Ipak, moramo da sačekamo stvarni presek stanja što se tiče finansija. Očekujem pomoć od dražave, jer u Vladi Srbije imamo dva ministra i u Skupštini nekoliko poslanika, za koje verujem da će misliti o Novom Pazaru a ne o Beogradu. Kontaktiraćemo sa islamskim i nekim evropskim zemljama, računamo na naše ljude u dijaspori. Očekujem da bi u prvih šest meseci trebalo da se pokažu vidni rezultati.

Druga sednica Gradske skupštine sazvana je po hitnom postupku sa obrazloženjem da se imenovanjem novih vršilaca dužnosti direktora i upravnih odbora spreče zloupotrebe u javnim preduzećima i ustanovama. Šta se tamo događa?
- Ovih dana su se zavodila rešenja o stalnom radnom odnosu pod starim datumom. Opštinska uprava je samo u našoj zgradi 7. i 8. jula platila pet miliona dinara bez dozvole gradonačelnika. Te pare su uplaćene istomišljenicima bivše vlasti. Iskoristili su i to malo para da svojim ljudima, svojim prijateljima, isplate ono što su im bili dužni za neke ranije radnje. Pri tome, radnici "Čistoće" nisu primili plate ni za maj i jedva smo uspeli da obezbedimo 2,5 miliona dinara da obezbedimo da im porodice ne bi gladovale.

Koji su prioriteti novoformirane vlasti u ovom gradu?
- Ono što prvo moramo da radimo je stabilizacija političke situacije. U celoj priči, olakšavajuće je što su to interni bošnjački sukobi, ali uz pomoć države i tolerantnog nastupa ubeđen sam da ćemo uspeti to da prevaziđemo. Pored toga što moramo da obezbedimo mirnu političku situaciju, preduslov za dovođenje stranih investitora je da imamo slobodno zemljište i odgovarajuću infrasrukturu. Zabrinjava me da u Novom Pazaru nema nijedna stopa slobodnog opštinskog zemljišta. To je, uglavnom, prodato u bescenje ili dato pod zakup na 99 godina. Neka rešenja imamo, ali ćemo prvo da obiđemo Inđiju, Arilje i još nekoliko opština u Srbiji koje uspešno rade, da vidimo na koji način su postale uspešne.

Stalno pozivate građane na mir, toleranciju i razumevanje, posebno apele upućujete bošnjačkom narodu. Kako vidite prevazilaženje podela među Bošnjacima?
- Moj bošnjački narod pozivam na toleranciju, mir i strpljivost, jer ne smemo biti taoci političara. Kao pobednici ovih izbora nudimo toleranciju i razumevanje, iako je suprotna strana pre nekoliko godina, proglašavajuči izbornu pobedu, rekla da će političke protivnike sabiti u mišiju rupu. Nudim nešto drugo i pozivam sve stručne ljude iz SDA Sandžaka da dođu da rade svoj posao, da doprinesu da zajedničkim snagama i sa Jedinstvenom srpskom listom napravimo Novi Pazar kakav je nekada bio. Naš glavni cilj je ekonomski propseritet ovog grada i neću gledati ko kojoj partiji pripada.

Odbornici Bošnjačke liste za evropski Sandžak napustili su skupštinsko zasedanje i svoje odsustvo najavili i sa narednih sednica lokalnog parlamenta, sve dok Vojislav Šešešlj u Hagu ne bude pravosnažno osuđen za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici?
- Odbornici Bošnjačke liste napuštanjem skupštine još jednom su zaigrali providnu igru. Na jedan vrlo prljav način iskoristili su 11. jul, dan kada se u Srebrenici održava memorijalni skup, tvrdeći da je predsednik Gradske skupštine namerno zakazao sednicu na taj dan. To, zaista, nije imalo veze. Samo su hteli da opstruišu i prolongiraju smenu njihovih kadrova, kako bi sebi dali još koji dan da pokriju sve prljavštine i lopovluke koje su radili proteklih godina.
Meni je drago što smo napravili većinu sa Jedinstvenom srpskom listom. Političko opredeljenje je stvar svakog pojedinca i mi moramo poštovati autentične predstavnike srpskog naroda u Novom Pazaru. Suprotna strana je ovog puta promašila teze i neće uspeti da ostvari ono što želi. Oni su koliko do juče jurili Milana Veselinovića, predsednika Gradske skupštine, i nudili mu pare. Kada nisu uspeli da sklope koaliciju, sada o njemu prave priču koja ne zaslužuje komentare.

Kakav je Vaš stav o stanju u Islamskoj zajednici?
- Još u predizbornoj kampanji rekli smo da podržavamo jedinstvenu Islamsku zajednicu u Srbiji. Bivša politička elita u Novom Pazaru na perfidan način pokušala je da napravi raskol u IZ, samo zato što je IZ od devedesetih do 2000. godine bila mašinerija za glasanje. Kada su čelnici IZ odbili poslušnost, onda je ta elita, uz pomoć ljudi iz Beograda, napravila neku kvazi Islamsku zajednicu i na taj način su pokušali da stvore jedno trusno područje u Novom Pazaru. Verujem da ćemo uz pomoć Vlade Srbije i državnih organa, ići ka ujedinjenju a ne ka podelami kojima su težili bivši čelnici ovog grada.

Zašto ste u jednom od prvih obraćanja rekli da nemate telohranitelje?
- Smatram da sam normalan građanin, kao i svi ostalu u Novom Pazaru. Nikome nisam dužan nijedan dinar, ni o kome nikada nisam izgovorio ružnu reč. Ne vidim razlog zašto bi me neko čuvao od nekog.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško
  • »Tashke« je autor ove teme

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

414

Četvrtak, 17. Juli 2008

Gradonačelnik Novog Pazara Mirsad Đerlek rekao je da se prema prvim procenama dugovovanja ove opštine kreću između 500 i 600 miliona dinara.

On je u intervjuu Danasu rekao da od šefa finansijske službe nije dobio validne podatke o kreditnim aranžmanima, potraživanjima i dugovanjima opštine, pa je Gradska skupština na poslednjoj sednici donela odluku o formiranju interne budžetske revizorske komisije.

“Angažovaćemo i neku revizorsku kuću iz Srbije, koja će sa našom službom propratiti tokove novca u proteklih nekoliko godina. Bitna stvar su i ugovori koje je opština sklapala sa fizičkim i privatnim licima u proteklih nekoliko godina, zbog čega sam tražio da mi se dostave svi takvi ugovori za poslednje četiri godine kako bih video šta je plaćeno, a šta ću morati da vraćam”, rekao Đerlek.

On je dodao da je na sam dan preuzimanja vlasti u lokalnoj upravi zatekao 284 zaposlena , od koji je više od 50 zaposleno u poslednjih mesec dana.

“Toliki broj zaposlenih, na 120.000 stanovnika, balast je za gradsku upravu.

Pokušaćemo na najracionalniji način da smanjimo broj zaposlenih, ali da niko ne ostane bez hleba. Četrdesetak ljudi u obezbeđenju (!!?? od koga)veliko je opterećenje i moraćemo da idemo na racionalizaciju tog kadra, postojaće samo portirska služba”, rekao je Đerlek.

Radio Sto +
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

415

Petak, 18. Juli 2008

www.islamskazajednica.org

Citirano

Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji (IZuS) Muamer Zukorlić ocenio je da se u Srbiji krše prava muslimana, ali i da su u Sandžaku pođednako ugrožena i prava Srba.
Kada kažem da su i prava Srba u Sandžaku ugrožena to ozbiljno mislim, a reč je o pravima koja su posledica ekonomske ugroženosti regiona i mnogih nerešenih pitanja za koja su apsolutno jednako zainteresovani i Bošnjaci i Srbi , rekao je Zukorlić agenciji Tanjug. Prema njegovim rečima, Srbi koji su u Sandžaku manjina, podeliće sudbinu te regije i Bošnjaka. Ako Sandžaku bude dobro, biće dobro i Srbima i muslimanima, a ako Sandžaku bude loše, onda će i Srbima i muslimanima biti loše , rekao je Zukorlić koji je na funkciju predsednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji i glavog muftije izabran, minulog vikenda, na period od pet godina. Slikovito opisujući sadašnje stanje u toj regiji on je rekao da to liči na život u zajedničkoj kući koja se zove Srbija , s tim da u jednom od njenih garsonjera - Sandžaku trenutno nije dobro jer, kako je rekao, neke stvari ne funkcionišu. On je naveo da raspolaže podacima da je u porastu procenat Srba koji se iseljavaju iz Sandžaka, ali nije rekao šta bi mogli biti uzroci te pojave. Podsetivši da su ranije mnogi problemi u Sandžaku gurani pod tepih , Zukorlić je ukazao da bi bilo pogrešno sandžačko pitanje rešavati po principu što bolje Bošnjacima, gore po Srbe i obrnuto . Lider muslimana koji podržavaju IZuS je odbacio zamerku da u svojim javnim obraćanjima nikada ne pominje pravoslavne vernike i izrazio spremnost te zajednice i svoju ličnu da im, u skladu s mogućnostima, pomogne i zaštiti ih. Mi nemamo velike mogućnosti osim moralne i simboličke, ali se neću ustezati da to i lično činim. Naprotiv, biće mi zadovoljstvo da zaštitim svakog kome je to potrebno, a živi u mestima gde su većinsko stanovništvo muslimani , kazao je muftija. On je podsetio da je svojevremeno dok je imao kontakte sa sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve (SPC), predlagao da se takva pitanja formalizuju dokumentom koji bi podrazumevao reciprocitet za muslimane, ali da, nažalost, njegovo zalaganje nije tada naišlo na razumevanje. Meni se do sada niko od pravoslavnih vernika nije obraćao za pomoć i zato bi u simboličkom smislu bilo veoma važno da o tome postoji dokument ili zajednička izjava. Posebno ovde u Sandžaku bi to imalo svoju težinu i obostranu snagu , kazao je on. Ukolko se, međuitim, takav dokument ne bi odnosio i na muslimane, zalaganje IZuS bi se moglo protumačiti kao demonstriranje dobrote, ali i kukavičluka . Upitan zašto ne praktikuje da svojim sugrađanima pravoslavcima čestitka verske praznike, Zukorlić je kazao da on kao muftija to ne čini jer nijedan velikodstojnik SPC to ne čini prema muslimanima. Mešihat je, kaže, ranije dobijao čestitke iz Patrijaršije, ali ne i od Patrijarha, da bi, kako je rekao, i ta praksa poslednjih godina bila prekinuta. Osvrnuvši se na pozive pomirenja unutar Islamske zajednice koje su uputili bivši gradonačelnik Novog Pazara Sulejman Ugljanin, ali i njegov naslednik Mirsad Đerlek, koji zastupa suprotstavljenu političku opciju, Zukorlić je rekao da u kontekstu problema koji su zadesili Islamsku zajednicu reč pomirenje nije adekvatna . O tome, smatra, nije moguće govoriti bez zakonskih pravila, osim ako se, kaže, ne radi o pokušaju amnestiranja onih koji su tu zajednicu hteli da razbiju . Greške su učinjene, lista grešnika postoji i oni su na toj listi poređani po važnosti, moći i uticaju , rekao je muftija i ponovio da će budući odnos države i Islamske zajednice zavisiti od utvrđivanja stepena njihove odgovornosti. On je ponovio i da je najviše zloupotreba u odnosu prema Islamskoj zajednici u Srbiji ranije bilo u ministarstvima vera i policije. Prekršeni su principi autonomnosti i ravnopravnosti Islamske zajednice sa drugim crkvama i verskim zajednicama. Zato je pravni postulat minimum temelja za uspostavljanje dobrih odnosa , naveo je Zukorlić. Islamska zajednica nije politička partija, jer ona, rekao je, ima svoju autonomnost i koegzistentnost i zato sa nama nema nagodbe , poručio je muftija. Mi moramo znati na čemu smo, šta je to što nam zakon garantuje bez obzira na to ko je na vlasti - Boris Tadić, Vojislav Koštunica ili Tomislav Nikolić , ukazao je on. Tek tada, istakao je, moglo bi se govoriti o pomirenju, ali bi, dodao je, to pitanje svakako bilo rešavano u okviru sistema Islamske zajednice. Zukorlić je kazao da je zadovoljan promenom vlasti u Novom Pazaru iako, priznao je, nije svejedno doći iz Srebrenice i znati da su u gradskoj vlasti radikali . Reč je, međutim, o emotivnom problemu sa kojim umem da se nosim , ustvrdio je muftia koji od nove vlasti očekuje da radi svoj posao, da ne pravi nove islamske zajednice i da ne pokušava da ih ujedinjuje jer, da to i nije njihov posao , kazao je Zukorlić. Islamska zajednica nije produkt bilo čije političke odluke, nas niko ne može da uveća, da smanji ili da utiče na naše odluke , naveo je muftija. On smatra da je doprinos Islamske zajednice izbornim rezultatima u Novom Pazaru bio veliki, ali na, kako je rekao, pasivan način jer su birači kaznili Ugljanina zbog njegovog odnosa prema toj zajednici i pokušaja da je razbije. Ugljaninovu najavu da bi moglo doći do promene u parlamentarnoj većini u lokalnom parlamentu, Zukorlić je prokomentarisao opaskom - preživeli smo toliko toga pa ćemo i to .

Zanimljiv intervju sa Muamerom Zukolicem, posebno deo gde objasnjava odnos IZ i SPC, koji na zalost nije na nivou na kojem bi mozda trebao da bude.

• »tidzanum« je žensko

Datum registracije: 10.10.2007

• Poruku poslati

416

Petak, 25. Juli 2008

Grade bez dozvole
Više stotina vernika okupilo se juče oko džamije u naselju Ćeremidžinica u Novom Pazaru posle najava iz opštine o rušenju ovog objekta
NOVI PAZAR - Više stotina vernika iz Novog Pazara okupilo se juče u dvorištu novopodignute džamije u naselju Ćeremidžinica u ovom gradu, spremni da na svaki način spreče najavljeno rušenje ove bogomolje koja je još u izgradnji. U dvorištu džamije, među vernicima bili su i reis-ul-ulema Islamske zajednice u Srbiji Adem Zilkić i muftija sandžački Hasib Suljević. Vernici su se oko džamije okupili iako je gradonačelnik Novog Pazara dr Mirsad Đerlek dan ranije izjavio da neće biti nikakvog rušenja niti obustave radova na džamiji u naselju Ćeremidžinica.
- U redu je to što je gradonačelnik izjavio, ali mi ne verujemo čelnicima opštine, jer su u izbornoj kampanji iz te političke opcije stizale pretnje da će odmah posle izbora likvidirati Rijaset Islamske zajednice Srbije. Zbog toga smo odlučili da džamiju i narednih dana čuvaju vernici, sve do useljenja, koje će biti vrlo brzo - izjavio je u dvorištu džamije reis Adem Zilkić, dodajući da Rijaset nije pozvao vernike da brane džamiju, sve u cilju da se spreče tenzije u gradu, a da su to učinili, ‘’oko džamije bi tokom dana sigurno bilo i više od 5.000 ljudi spremnih da spreče svaki nasrtaj na ovu bogomolju’’.

Muftija sandžački Hasib Suljević juče je tokom okupljanja građana u dvorištu novopodignute džamije pozvao vernike da budu uzdržani i tolerantni.

- Nova džamija u ovom naselju mnogo će značiti vernicima, koji do sada nisu imali gde da obavljaju verske obrede. Mi smo za objekat obezbedili deo dokumentacije, ono što nedostaje prikupićeno u narednom periodu. Zna se da u Novom Pazaru ima 8.000 nelegalni objekata, a sramota je da neko trenira strogoću na džamiji, koja nikoga ne ugrožava - rekao je muftija Suljević.

Džamija u naselju Ćeremidžinica i narednih dana ostaće pod budnim okom vernika iz ovog dela grada, koji podržavaju reisa Adema Zilkića.

Gradonačelnik: Dogovorićemo se!

Gradonačelnik Novog Pazara dr Mirsad Đerlek juče je, ponavljajući raniju izjavu da neće biti ni rušenja ni obustave radova na džamiji, rekao da je rešenje opštinskih službi o zabrani radova doneto u njegovom odsustvu i bez njegovog znanja.
- Mi ćemo protiv nekih opštinskih službenika koji su učestvovali u donošenju tog rešenja pokrenuti disciplinski postupak. Jasno smo rekli odmah po preuzimanju vlasti da nećemo podele, sukobe, da nećemo tenzije u gradu, već hoćemo da Novi Pazar bude moderan grad u kome ćemo sporove rešavati dogovorom. Imamo plan i da divlju gradnju zaustavimo legalizacijom oko 6.000 objekata. Vernici u naselju Ćeremidžinica nemaju razloga ni za brigu ni za okupljanja - rekao je Đerlek, funkcioner Sandžačke demokratske partije, čiji je lider Rasim Ljajić.
,,Ljepota zene je u njenim ocima, jer to su vrata njenog srca, mjesto gdje ljubav stanuje,,

• »DOM-ZDRAVLJA« je muško

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

417

Ponedjeljak, 28. Juli 2008

Udruzenje "TUTINSKA DIJASPORA"

U Subotu je u Tutinu odrzana osnivacka skupstina udruzenja'TUTINSKA DIJASPORA'
Za predsednika upravnog odbora je izabran Nazim Curic iz Frankfurta.
Curic je istakao prijoritete TD, medju koima je statisticka obrada tutinaca i njihovo zblizavanje. Kako je istakao da samo u Zapadnoj Evropi najverovatnije boravi blizu 30 000 tutinaca sa razlicitim statusom od ilegalnog do onih koji imaju i drzavljanstva.
Opstina ce biti jedan od osnivaca udruzenja, dok ce gos. Curic biti opstinski savetnik za pitanje tutinske dijaspore.
Nova industriska zona koja ce se nalaziti 5 km od Tutina prema Leskovi na 100 hektara je velika sansa za one koji zele da investiraju zakjucio je Curic.

Nek je sa srecom

Renesansa

Početnik

(10)

• »Renesansa« je muško

Datum registracije: 12.03.2008

• Poruku poslati

418

Ponedjeljak, 28. Juli 2008

Predhodna vlast Opštine Novi Pazar ostavila dug koji iznosi preko 7 miliona evra.

Analizom zatečenog finansijskog stanja u Opštini Novi Pazar koja je izvršena na osnovu zvaničnih podataka dostavljenih gradonačelniku Mirsadu Đerleku od strane načelnika odeljenja za finansije Bahrije Kačara, utvrđeno je dosadašnje ukupno dugovanje Opštine Novi Pazar koje iznosi preko 7 miliona evra.

U danu kada je izabrana nova vlast na konstititivnoj sednici Skupštine opštine, 7.7.2008. zatečeni saldo na opštinskom budžetu iznosio je nula dinara. Toga dana pušten je celokupan iznos novca sa opštinskog računa koji je u 8 časova iznosio 2.895.343,75 dinara. Narednog dana 8.7.2008. priliv novca na opštinskom računu iznosio je 3.794.696,84 dinara. Na budžetu je na kraju dana ostalo 40.000 dinara. Isplatama sa budžeta u ova dva dana nisu izmirene obaveze opštine za plate budžetskim korisnicima za mesec maj ali je uvidom u izveštaj o promeni na računu utvđeno da je samo nekoliko nevladinih organizacija dobilo preko milion i po dinara. Centru za Bošnjačke studije prebačeno je 1.000.000,00 dinara u transakcijama sa racuna 7. i 8. jula 2008. godine.

U okviru velikih dugovanja u iznosu od 7 miliona evra koja su nasledjena od predhodne opštinske administracije navodimo i obaveze po kreditima Opštine Novi Pazar koje mesečno iznose 5 miliona dinara a samo za cetiri pežoa kupljenih na lizing ostalo je 29 rata duga u iznosu od 73.718,54 eura.

U zgradi Opštine trenutno je zaposleno 284 radnika a uvidom u platne spiskove Opštine i javnih preduzeća pronadeno je i nekoliko lica koja su primala lične dohodke a da uopšte ne borave u Novom Pazaru.

U cilju transparentnosti nove gradske vlasti Novog Pazara i informisanja građana vezano za finansijsko stanje opšine Novi Pazar, organizujemo konferenciju za novinare u ponedeljak 28.7.2008. godine u 11 h u koferencijskoj sali na trećem spratu Opštine, kada ćemo novinarima prezentirati i dati na uvid dokumetnaciju i detalje vezane za finansijsko poslovanje opštine u prehodnom petriodu.

Press služba kabineta gradonačelnika

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

419

Subota, 02. August 2008

Danas

Citirano

Novi Pazar - G17 plus se licemerno ponaša u Novom Pazaru i Sjenici. Predstavnik ove partije je podneo ostavku u novopazarskom Gradskom veću zbog učešća radikala u vlasti, iako je izabran i njihovim glasovima. Takođe, smeta im učešće SRS-a u vlasti Novog Pazara, a ne smeta im pedesetak kilometara dalje u Sjenici - poručio je Mirsad Jusufović, generalni sekretar Sandžačke demokratske partije Rasima Ljajića.
Jusufović je, na jučerašnjoj konferenciji za novinare, naglasio da je Stranka demokratske akcije Sulejmana Ugljanina - koja ima sporazum o saradnji sa G17 plus - napravila koaliciju sa SRS-om i u Sjenici i u Priboju, dok optužuje SDP za saradnju s radikalima u Novom Pazaru.
G17 plus je u lokalni parlament u Pazaru ušao kao deo koalicije sa DS i SDP, ali na insistiranje partijske centrale iz Beograda njihov predstavnik je podneo ostavku na članstvo u Gradskom veću. Obrazloženje je bilo da stranka Mlađana Dinkića ne želi da učestvuje u izvršnoj vlasti u kojoj participiraju i predstavnici SRS-a.
U Sjenici je posle verifikacije mandata, nastavak sednice Skupštine opštine prvo zakazana za 7. avgust jer niko nije imao većinu. Međutim, sednica je iznenada zakazana za 31. jul jer su se o odborničkoj većini dogovorili Bošnjačka lista Sulejmana Ugljanina sa 14 mandata, koalicija Liga za Sjenicu-G17 plus i grupa građana "Dosta je" sa po dva i Jedinstvena srpska lista (SRS-NS-SPS) sa 3 mandata.
Dosadašnji predsednik opštine Esad Zornić je sada predsednik lokalnog parlamenta i on predvodi koaliciju Liga za Sjenicu-G17 plus. Zornić je u prethodnom mandatu bio član Sandžačke demokratske partije. Zamenik predsednika SO je Momir Kovačević iz Nove Srbije. Novi predsednik opštine Sjenica je Nusret Nuhović, nosilac Bošnjačke liste za evropski Sandžak i državni sekretar u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu za vreme ministrovanja Zorana Lončara. Mensur Gičević, nosilac liste GG "Dosta je", izabran je za zamenika predsednika opštine Sjenica.

Nadam se da novoformirana vecina u Sjenici sa Srpskom Radikalnom Strankom nece biti povod za spamovanje raznim "dusebriznickim" komentarima, kao sto je to bio slucaj kada se formirala vecina sa SRS u Novom Pazaru. Ustvari, siguran sam da nece, jer ipak "doktor" zna sta je najbolje za narod.

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

420

Subota, 02. August 2008

BOŠNJAČKA LISTA: "RADIKALI NISU U SASTAVU SKUPŠTINSKE VEĆINE U SJENICI"

Povodom dezinformacija koje su juče plasirane u javnost o navodnom učešću Srpske Radikalne Stranke u koaliciji koja čini skupštinsku većinu u Sjenici, Informativna služba Bošnjačke Liste za evropski Sandžak oglasila se demantijem koji objavljujemo u cjelosti:

D E M A N T I

Povodom teksta, koji je objavljen u današnjem broju dnevnog lista “DANAS”, Bošnjačka Lista za evropski Sandžak demantuje navode novinara S. Ljajić o učešću Srpske Radikalne Stranke u sastavu koalicije koja čini skupštinsku većinu u Sjenici.
Odbornik Srpske Radikalne Stranke Milojica Kaličanin nije u sastavu koalicije koja čini većinu u skupštini opštine Sjenica i Srpska Radikalna Stranka ne učestvuje ni u jednom organu vlasti u Sjenici.
Ovakvo neprofesionalno izvještavanje šteti ugledu Bošnjačke Liste za evropski Sandžak koja je i ovog puta ostala dosljedna u stavu da neće graditi neprirodne koalicije.
Podsjećamo javnost da skupštinsku većinu u Sjenici čine Bošnjačka Lista za evropski Sandžak – dr Sulejman Ugljanin (14 odbornika), Liga za Sjenicu- G17plus dr Esad Zornić (2 odbornika), Grupa Građana “Dosta je” Mensur Gičević (2 odbornika), Socijalistička Partija Srbije (1 odbornik) i Nova Srbija (1 odbornik) što čini većinu 20 od ukupno 39 odbornika.

http://www.sda.org.yu/index.php?akcija=o…psirnije&id=201

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Korišteni tagovi

Novi Pazar, Sandzak, vesti, vijesti, vjesti

Social bookmarks