Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

81

Subota, 21. April 2007

B92 prenosi:
Sahranjen Isamil Prentić

U Novom Pazaru danas je sahranjen Ismail Prentić, juče ubijen u sukobu s pripadnicima specijalnih jedinica MUP-a Srbije. Među više stotina ljudi, u povorci je bilo dvadesetak vernika koje su nosili odeću kakvu nose vehabije, a tokom sahrane nije bilo incidenata.

Za razliku od uobičajenih sahrana muslimana u ovom delu Sandžaka, Pretićevo telo je prekriveno crnim, umesto tradicionalnim zelenim prekrivačem.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

82

Nedjelja, 22. April 2007

Allah da nam se smiluje

Ovo je izuzetno osetljiva tema. U ovim trenucima je izuzetno bitno ostati hladnokrvan prisabran i tumaciti stvari na realan nacin kako bi se doslo do pravog zakljucka.

Na zalost u nekoliko zadnjih godina pojava vehabija je uzela maha i to se rasprostranilo po sandzaku. toga ranije nije bilo svi znamo kakv se islam zagovarao u sandzaku. Svi znamo da je to na temeljima ljubavi insana jednog prema drugome na postovanju svoje brace muslimana i na mirnim medjunacionalnim odnosima.

Svi znamo sta je vehabizam i odakle on potice koje su mu mahane i koje su mu prednosti. Svi znamo koja je strana propagiranja islama bolja ona koju smo mi vekovima sprovodili u sandzaku ili ova najezda novog tumacenja.

I vehabije su nasa braca muslimani medjutim prema njihovim shvatanjima islama mi spadamo u grupu kafira ili munafika koji svoju vjeru ne sprovode onako kako se to njima svidja.

I na temelju ove tacke dolazi do mimoilazenja izmedju nas koji smo sledbenici ehli sunneta i resulullaha a.s.

Naravno svi mi sad sebi postavljamo pitanje odakle sad ovi ljudi koji su se pomalo i osilili i tako osiljeni su setali gradom.Mada im to osiljenje mnogi od nas nisu uzimali za zlo sad se postavlja pitanje drugo odakle im oruzije i sta su nameravali da ucine sa njim. Svi smo mi svesni da i najmanja oruzana provokacija u sandzaku moze da dovede do katastrofalnih posledica po cio narod u sandzaku. Svi smo svesni da se i najmanja greska nasih vehabijskih sugradjana i nase brace muslimana moze interperetirati u srpskim medijima kao nesto najgore na svijetu. Pa svi srpski mediji ocekuju materijal samo kako bi imali prilike da ocrne nas sandzak i nase ljude.

Naravno svi smo mi svesni da se hiljade ratnih zlocinaca slobodno seta srbijom i republikom srpskom ali mi nemamo toliku medijsku masineriju kako bi mogli pokrenuti to pitanje.

Na zalost sada ce danima da se ovaj slucaj povlaci po medijima i po televiziji srbije.

Svi smo mi svesni da ti ljudi nisu ucinili nista kako bi bili osudjeni ili nisu uradili nista kako bi se prema njima ovako ophodilo.

Ali na zalost srpska strana to nece hteti razumeti oni ce raditi samo ono sto njima odgovara.

I to ce uvijek biti na stetu nasih muslimana u sandzaku.

Treba biti pribran i sacekati i videti sta nam neko novo vreme donosi.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

83

Nedjelja, 22. April 2007

Pretnje vehabija Zukorliću
22. april 2007. | 11:51 -> 17:01 | Izvor: B92, FoNet
Novi Pazar, Beograd -- Vehabije pretile bosanskom reisu Mustafi Ceriću zbog podrške sandžačkom muftiju Muameru Zukorliću, saznaje B92.

Kako saznaje ekipa emisije "B92 istražuje", bosanskom reisu dan pre Objediniteljskog sabora islamske zajednice u Srbiji prećeno je likvidacijom, ukoliko bude podržao sandžačkog muftiju Muamera Zukorlića. Krugovi bliski Zukorliću takođe su tvrdili da je muftija Zukorlić obaveštavan o tome da vehabije spremaju atentat na njega.

Sandžački muftija je pred sabor islamske zajednice imao pojačano obezbeđenje, zbog čega je često bio i kritikovan.

Objedinjiteljski sabor je više puta zakazivan i odlagan, a kako je ekipa ove emisije saznala, bosanski reis Mustafa Cerić je dan pre tog događaja primio sa broja mobilnog telefona iz mreže 064 preteću SMS poruku o tome da mu se sprema likvidacija, ako podrži Zukorlića.

Muftija je više puta tvrdio da je zapravo islamska zajednica bila meta napada vehabija. "Prijetnje su bile očite, one su bile nekada direktne, nekada indirektne, a ovo što smo saznali to i potvrđuje, ali ja želim insistirati da se mora saznati sve", kaže Zukorlić.

"Ja mislim da nije sve obelodanjeno. Ta grupa ljudi je takva kakva jeste, ali zasigurno ne toliko moćna da sve to sama organizuje", smatra on.

U javnosti su se pojavile i informacije o tome da navodno postoji spisak za lividaciju nepodobnih ljudi. Prvo je to za medije izjavio reis islamske zajednice Crne Gore Rifat Fejzić.

Budući da je slučaj proglašen državnom tajnom, nema zvaničnih potvrda, a Rasim Ljajić iz Sandžačke demokratske partije ne želi da spekuliše. "Ja sam čuo za to kao i vi, ali koliko je sad to realno, ne bih smeo da se u to upuštam", kaže Rasim Ljajić.

Emisija "B92 istražuje", koja se emituje u ponedeljak na TV B92 u 22 časa, istraživala je povezanost vehabija na prostoru Balkana i njihovu kriminogenu prošlost.

B92

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

84

Ponedjeljak, 23. April 2007

Ubijen vehabija, ranjen policajac
Autor: Ekipa „Blica“ | 21.04.2007 - 10:21

U obračunu u selu Donja Trnava kod Novog Pazara juče u rano jutro pripadnici Protivterorističke jedinice MUP-a Srbije ubile su Ismaila Prentića (28), ranile Senada Ramovića i uhapsile Safeta Bećirovića (59). U akciji je ranjen jedan pripadnik MUP-a koji je posle ukazane pomoći u novopazarskoj bolnici pušten kući, dok je Ramović uz opsežne mere bezbednosti posle ukazane pomoći juče prebačen u Beograd.
Na nepristupačnom visu Mave, na sedmom kilometaru od Novog Pazara, četrdesetak specijalaca juče je u 4.50 blokiralo tri izolovana kuće, vlasništvo Adema Bećirovića, u kojima se, prema operativnim saznanjima policije, sakrivala osumnjičena grupa terorista - vehabija.
Kada su specijalci prišli kući, na njih je pušteno desetak pasa. Odmah zatim na njih su bačene bombe i otvorena je paljba iz automatskog oružja. Tada su od gelera bombe povrede zadobili specijalac MUP-a i Adem Bećirović, vlasnik kuće.
Policija se zatim povukla na bezbednije položaje. Članovi terorističke grupe su, u pokušaju da pobegnu, nastavili da pucaju i bacaju bombe na policiju. Pripadnici PTJ-a su uzvratili vatru i ubili Ismaila Prentića, a ranili Senada Ramovića. Nakon toga, uhapsili su Safeta Bećirovića.
Povređenom policajcu pomoć je prvo ukazana u bolnici u Novom Pazaru, a kasnije je prebačen u Beograd. Kako saznajemo, on se dobro oseća. Osumnjičeni terorista Senad Ramović s prostrelnim ranama po rukama i nogama smešten je najpre u u novopazarsku bolnicu, a posle ukazane pomoći uz jako obezbeđenje prebačen je u Beograd.
Inače, u selu Donja Trnava juče je obavljen uviđaj. Kući iz koje je pucano na policiju bilo je nemoguće prići, jer su celo područje blokirale jake snage policije naoružane dugim cevima. „Blic“ saznaje da je kuća služila porodici Bećirović da tokom leta čuva stoku. Kuća je usamljena, visoko na brdu, blizu šume, van domašaja svih lokalnih seoskih puteva i do nje se moglo samo pešice. Njen vlasnik je ranjeni Adem Bećirović, otac uhapšenog Safeta Bećirovića. Istražni sudija Okružnog suda u Novom Pazaru Ćamil Hubić juče posle podne je saopštio da je uviđaj na mestu obračuna vehabija sa policijom završen.
Meštani Trnave, uplašeni i u šoku, tvrdili su da su kuće u poslednje vreme bile napuštene, da su čuli pucnjavu, ali da nisu znali o čemu se radi, kao i da proteklih dana u okolini nisu primećivali bilo kakvo kretanje ili drugu aktivnost.
Vest o događaju u Donjoj Trnavi brzo se širila novopazarskim kafićima. Građani su bili u neverici, jer je ovo ko zna koji put u poslednje dve godine da zbog vehabija Novi Pazar dospeva u središte medijske pažnje.
Akcija policije, kako saznajemo, planirana je nekoliko dana, nakon dobijanja operativnih saznanja da se u ovom kraju Sandžaka kriju članovi terorističke grupe, čijih je nekoliko pripadnika uhapšeno sredinom marta. Tada su u selu Žerben na planini Ninaji, kod Sjenice, uhapšeni Mirsad Prentić (30), rođeni Ismailov brat, Fuad Hodžić (33), Senad (23) i Vahid (24) Vejselović zbog sumnje da su organizovali teroristički kamp. Zbog sumnje da imaju veze sa kampom u Žabrenu i oružjem koje je tamo nađeno, pritvoreni su i Jasmin Smailović (30) i Mehmedin Koljši. Sve uhapšene vehabije su iz Novog Pazara. Policija je tada u kampu našla veliku količinu plastičnog eksploziva sa satnim mehanizmom, metke različitog kalibra, bombe, zaštitne maske i pribor za čišćenje oružja i različite vrste vojničkih uniformi, odeće i opreme. Nađeni su i kompasi, dvogledi, bajoneti, geografske karte, priručnici o rukovanju automatskim oružjem, sanitetski materijal, kanisteri sa vodom i naftom. Otkrivena grupa vehabija je oružje dobijala sa Kosova i Metohije.
Policiji je tada, međutim, umakao Ismail Prentić za koga se sumnjalo da je vođa terorističke grupe vehabija, koja je imala tridesetak članova. Tada se pretpostavljalo da je Ismail Prentić sa svojim istomišljenicima pobegao na Kosovo. Inače, Ismail Prentić je odranije poznat organima gonjenja jer je sa drugim vehabijama učestvovao u prekidu koncerta „Balkanike“, u pucnjavi ispred Arap-džamije i u neredima u džamijama.
Zabrinutost povodom tragičnog događaja izrazio je i predsednik opštine Novi Pazar Sulejman Ugljanin i pozvao sve da sa svoje strane daju doprinos očuvanju mira.
Ministar policije Dragan Jočić izjavio je da je policija odlučna da suzbije i iskoreni sve terorističke pretnje i obezbedi mir za sve građane Novog Pazara i tog dela Srbije.
Ljajić: Kulminacija krize
Lider Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić ocenio je da je najnoviji obračun policije s pripadnicima radikalnog islamskog pokreta - vehabijama - kulminacija krize od pojave te grupe u Sandžaku i Novom Pazaru. On je izrazio nadu da će svi ljudi koji su sledili učenje vehabizma shvatiti „svu besmislenost i pogubnost njihove navodne misije“. Ocenivši da je čitavom regionu i ljudima koji tamo žive naneta ogromna šteta, Ljajić je ukazao na dve stvari koje bi trebalo hitno uraditi da bi se u Sandžak vratili mir i stabilnost. Prvo, potrebno je postići unutrašnjopartijski konsenzus i konsenzus unutar islamskih zajednica u Sandžaku i Srbiji i „mi ćemo pokrenuti jednu takvu inicijativu“, rekao je Ljajić. Drugo je potreba suštinske promene politike i odnosa Vlade prema Sandžaku, jer je „očito da država mora imati drugačiji pristup problemima na tom području u odnosu na pristup koji je imala u poslednje dve-tri godine“, smatra on.

Zukorlić: Potvrđena moja strahovanja
„Široj javnosti je poznato da sam ja u više navrata ukazivao da sam zabrinut za mogućnost radikalizacije stanja u Sandžaku. Takođe, jasno je da pismo koje sam u četvrtak uputio predsedniku države i premijeru zapravo i ovim potvrđuje svoju osnovanost. “, rekao je muftija Muamer Zukorlić. On je rekao da tamo gde nema jakih verskih institucija dolazi do ekstremnog tumačenja islama. Jedinstvena i stabilna Islamska zajednica pretpostavka je očuvanja mira u Sandžaku i Srbiji. Predsednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić tražio je prekjuče od predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunice zaštitu za muslimane i Islamsku zajednicu od, kako je naveo, posledica nezakonitog delovanja bezbednosnih službi. On je u pismu predsedniku i premijeru naveo da „postoje indicije i informacije o umešanosti bezbednosnih službi u aktivnosti koje se vode protiv te zajednice“.

Zorić: Predmet preuzelo Specijalno tužilaštvo
Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala preuzelo je predmet protiv vehabija osumnjičenih za organizovanje terorizma na prostoru Novog Pazara, izjavio je juče portparol tog tužilaštva Tomo Zorić. Portparol Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal Tomo Zorić je posle otkrivanja kampa na Ninaji i hapšenja vehabija, rekao da je slučaj označen kao „državna tajna“. On je tada odbio da kaže da li se predmet nalazi u Specijalnom tužilaštvu i zapretio je krivičnim sankcijama svakom ko o tome progovori.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

85

Utorak, 24. April 2007

Svinjetina za muslimansku decu
24. april 2007. | 13:48 | Izvor: FoNet
Nova Varoš -- Uprava obdaništa u Novoj Varoši odbija da sa jelovnika skine svinjetinu, iako u tom obdaništu ima muslimanske dece.

Uprava dečjeg vrtića u Novoj Varoši odbila je da razmotri inicijativu Bošnjaka da se muslimanskoj deci ne služe obroci sa svinjetinom, uz obrazloženje da se u vrtiću ne mogu sprovoditi verski običaji.

Opštinski odbor Sandžačke demokratske partije saopštio je da je reč o gestu netolerancije i da nekonzumiranje svinjskog mesa za muslimane nije samo običaj, već deo nacionalne prepoznatljivosti, način očuvanja tradicije i okosnica vaspitanja. "Taj incident narušava dobre međunacionalne odnose i treba ga hitno rešiti, ali bez tenzija i podizanja prašine", kaže se u saopštenju SDP-a.

"Neka se svinjetina služi srpskoj deci, samo tražimo 'odvojene kazane', kakvi su postojali još u vreme Kraljevine Jugoslavije. Nemamo ništa protiv i da se u vreme pravoslavnog posta služi riba, ješće je i naša deca", rekao je za predsednik odbora SDP-a Fiko Avdić.

"Ako bude zvaničnih zahteva roditelja, jedino što možemo da uradimo jeste to da predložimo odvojeno spremanje obroka", kaže predsednik novovaroške opštine Branislav Dilparić.

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

87

Četvrtak, 03. Maj 2007

3. maj 2007.
INTERVJU: Senko Bandžović
Vehabija
MI NISMO TERORISTI
Jedan od novopazarskih vehabija u ekskluzivnom intervjuu za Kurir priča o svom pokretu i odgovara na napade sandžačkog muftije Muamera Zukorlića
NOVI PAZAR - Senko Bandžović je vehabija. Ima 28 godina i ostala su mu dva ispita do završetka Stomatološkog fakulteta na Univerzitetu u Nišu. Od svog punoletstva ide u džamiju, kako kaže, iz ubeđenja, a ne zbog tradicije. Jedan je od retkih iz verske grupe kojoj pripada koji je pristao da nakon poslednjih dešavanja u Novom Pazaru progovori za medije... Ipak, nije dozvolio da ga fotografišemo, jer mu "vera to zabranjuje".

- Interesantno je da nas samo u Bosni i Sandžaku zovu vehabijama. Nigde u svetu ne postoji taj naziv. Mi smo muslimani, ne postoji drugi naziv za nas, niti mi želimo da se drugačije nazivamo. Ali drugi nas tako zovu, da bi se lakše ogradili od nas! - ističe Bandžović.

Kako reaguješ kada se u medijima ime vaše grupe vezuje za terorizam?
- Ako je terorizam kad ja ubijem tebe, a nije ukoliko ti ubiješ mene, onda taj pojam nije dobro definisan. Nikada nisam čuo za katolički terorizam, jevrejski terorizam, pravoslavni terorizam... U Ustavu se kaže da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno.

- Kada je taj kamp otkriven niko nije rekao neutralno: ti ljudi su optuženi za to, a istraga će pokazati... nego - teroristi! Nije ovaj Sandžak Divlji zapad, ili ne znam kolika teritorija, pa da može da se napravi kamp, a da to niko ne vidi. Ne može trista ljudi da vežba na nekom poligonu, da puca, baca bombe, a da to niko ne čuje.

Ipak vas je čak i muftija Muamer Zukorlić podelio u u tri kategorije - "na bivše kriminalce, na ljude koji su razočarali u svakom smislu i na naivne"...
- Kriminalci?! Ima ljudi koji veruju da smo mi plaćeni i priđu nam zbog para. Ja sam tu da budem što bolji u onome što Alah od nas traži. Mi nismo muslimani iz interesa. Nećemo da živimo od vere, da punimo svoje džepove i vozimo auto od 200.000 evra, koji nam je poklonio neki vernik.

- I ne želimo da se eksponiramo na stranicama žute štampe. Muslimanima nije tu mesto. Pogotovo ne glavnom muslimanu, nazovi glavnom, čije su slike na naslovnim stranama, koji stalno kupuje džipove. Muftija Zukorlić zamišlja da je kralj, i ako on nešto kaže, onda svi treba da poslušno klimnu glavom. E nije tako, i tome nas ni Kuran ne uči!

Ako vehabije nisu ekstremni pokret, zašto imate sva obeležja grupe, uključujući i prepoznatljiv izgled?
- Ako neko ne može to da razume, neka bude toliko civilizovan da to shvati kao naš imidž. U islamu je dozvoljeno da se oblačiš kako hoćeš, samo pod uslovom da ne nosiš providno i usko. Danas ima ljudi koji nose providno, pa im se vide i polni organi. Takvi za nas kažu da smo ekstremni.

Z. MAKSIMOVIĆ - (SINA)

http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/…-03052007.shtml

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

88

Subota, 12. Maj 2007

ATENTAT NA MUFTIJU

ATENTAT NA MUFTIJU

Četvorica vehabija iz Novog Pazara pokušala da od kriminalaca u Nikšiću kupe eksploziv u nameri da ubiju verskog poglavara u Sandžaku!

BEOGRAD - Četvorica zasad neidentifikovanih muškaraca iz Novog Pazara pokušali su pre nekoliko dana da kupe eksploziv u Nikšiću koji im je, kako su otkrili prodavci, navodno bio potreban za napad na jednog verskog poglavara u Sandžaku!

Muftija Zukorlić

Prodavci eksploziva, koji su, inače, u ovom crnogorskom gradu poznati kao ljudi iz podzemlja, posle provera potencijalnih kupaca odbili su da ovim Novopazarcima prodaju eksploziv. Ubrzo posle toga u pojedinim krugovima u Crnoj Gori čulo se da su kupci eksploziva najverovatnije pripadnici militantne islamske frakcije vehabija i da im je eksploziv, navodno, bio potreban za atentat na Muamera Zukorlića, muftiju sandžačkog i novoizabranog predsednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji!

Zanimljivo je da je u isto vreme kada su ova četvorica neidentifikovanih lica iz Novog Pazara boravili u Nikšiću u pokušaju da obave ovu trgovinu, Crnom Gorom prostrujala vest da su posle spektakularne akcije Protivterorističke jedinice MUP Srbije, koja je u dve odvojene akcije razbila tvrdo jezgro islamskih terorista u Srbiji, vehabije prešle u susednu republiku, gde traže utočište.

Prema tim informacijama, vehabije su nameravale da u Srbiji izvrše nekoliko osvetničkih akcija zbog hapšenja, a zatim i ubistva jednog njihovog pripadnika. Međutim, crnogorski zvaničnici ubrzo su demantovali ove informacije, nazivajući ih spekulacijama!

Izvor Kurira blizak sandžačkom muftiji kaže da je Zukorlić upravo iz bezbednosnih razloga nedavno i dobio limuzinu "BMNJ 760 li", koja košta između 100.000 i 150.000 evra, kakvu ima i predsednik Srbije Boris Tadić.

Ovaj četvorotočkaš, težak više od dve tone, koji za samo 17 sekundi od starta postiže brzinu višu od 200 km na sat, prema rečima našeg izvora, kupili su ljudi bliski Zukorliću da bi ga obezbedili posle učestalih pretnji koje je u poslednje vreme dobijao od ekstremista.

Pretnje smrću sandžačkom muftiji upućivane su poslednjih meseci i preko mobilnog telefona, pogotovo uoči objediniteljskog sabora Islamske zajednice, zbog čega je on angažovao i dodatno obezbeđenje. Zanimljivo je da eksploziv koji nikšićki kriminalci prodaju, navodno, potiče iz vojnog skladišta koje je prošle godine uništeno u eksploziji!

Zukorlić traži zaštitu MUP

Muftija Muamer Zukorlić rekao je juče za Kurir da su i do njega stigle neke informacije o pokušaju četvorice Novopazaraca da kupe eksploziv u Nikšiću kojim bi navodno pokušali da izvrše napad na njega. On, međutim, ne zna da li je zaista reč o novopazarskim vehabijama ili možda o političkim provokacijama.
- Imam slične informacije i shvatam ih veoma ozbiljno. Zbog toga ću, najverovatnije, zatražiti od MUP Srbije da me obezbeđuje - kratko je rekao Zukorlić.

(E. K.)

http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/…-12052007.shtml
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

89

Subota, 12. Maj 2007

Pretucen Mersad Sahman, funkcioner BNV-a ispred svoje zgrade, prije neko vece oko pola 11.

Trenutno je na kucnom lijecenju.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

90

Nedjelja, 13. Maj 2007

U SARAJEVU SE ODRŽAVA XVII SJEDNICA EVROPSKOG VIJEĆA ZA FETVE
U Sarajevu će se od 15. do 20. maja 2007. g. održati XVII redovna sjednica Evropskog vijeća za fetve i istraživanja.
Na ovoj sjednici Evropsko vijeće za fetve i istraživanja raspravljat će o temi "Muslimani u Evropi - državljanstvo (građanstvo) i integracija".
Sjednici će prisustvovati, pored predsjednika Evropskog vijeća i njegovih članova, i brojni gosti i istaknuti alimi.
Također u povodu obilježavanja desetogodišnjce uspješnog rada Evropskog vijeća za fetve i istraživanja u utorak, 28. rebiu-l-ahira 1428. g. po Hidžri/ 15. maja 2007. g. u 17, 30 sati u Kulturnom centru kralj Fahd bin Abdul Aziz u Sarajevu, bit će održana ceremonija "Svečanog otvaranja XVII redovne sjednice Vijeća", čiji će domaćini biti NJ. E. dr. Jusuf Karadavi, predsjednik Vijeća i reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić.
Evropsko vijeće za fetve i istraživanja osnovano je u Dablinu (Irska), 1997. god., s ciljem promišljanja i davanja odgovora i uputa o pitanjima i savremenim problemima sa kojima se susreću evropski muslimani.
Predsjednik Vijeća je istaknuti islamski pravnik, Egipćanin Nj. E. dr. Jusuf Karadavi, a njegovi članovi su istaknuti alimi, između ostalih i dr. Mustafa ef. Cerić, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH.

Udruženje ilmijje Islamske zajednice u BiH iskoristit će prisustvo istaknutih islamskih učenjaka i alima u Sarajevu, te će u okviru tribine "Ummet danas" organizirati predavanja gostiju u Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Zenici.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

91

Srijeda, 16. Maj 2007

Izabrana Vlada Srbije

Rasim Ljajic ministar za rad i socijalnu politiku

[SIZE=1]Članovi DS-a u novoj vladi (Beta)[/SIZE]

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

92

Četvrtak, 31. Maj 2007

Na granici Srbije i Republike Srpske uhapšen je haški optuženik Zdravko Tolimir, najtrazeniji ratni zlocinac nakon ratka mladica i radovana karadzica. haj nek je sa hajrom i igbalom, pa da mu se skoro i saborci prikljuce. (o)

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

93

Nedjelja, 03. Juni 2007

Novinar Javnog Informativnog preduzeca Novi Pazar, Edib Honic(iz Sjenice) dobio otkaz u vrijeme kada je bio na bolovanju zbog ozbiljnih zdravstvenih problema ,izazvanih torturom na radnom mestu.

"Iz JIP Novi Pazar izbacen sam navodno zbog radne nediscipline,a stvarni razlog je sto nisam poslusnik opstinskog rukovodstva,sto nisam clan SDA Sulejmana Ugljanina i sto nisam lojalan njihovoj partijskoj disciplini.
Otkaz mi je urucila Zuhra Mumdzic,koja je bila predsednica JUL-a,a gradjani znaju sta je Novi Pazar pretrpeo u vrijeme njene vladavine.Ona danas radi po volji SDA ,a nekada me u Milosevicevo vrijeme napadala jer sam hteo da u program pustim izjavu Sulejmana Ugljanina...
Zelim da porucim javnosti da je Novi Pazar u informativnom mraku ,da JIP radi po diktatu SDA i da zaposleni nemaju nikakvu slobodu.
To nema nigde u svijetu.Novi Pazar zivi u zatvorskoj tami i diktaturi gde nema slobode za novinarski poziv"
rekao je Edib Honic.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško
  • »Tashke« je autor ove teme

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

94

Utorak, 05. Juni 2007

Predsednik Štaba za krizne situacije novopazarske opštine Muamer Suljević rekao je da su danas sva javna preduzeća angažovana na sanaciji puteva oštećenih tokom jučerašnjeg nevremena. “Na sanaciji poplavljenih kuća radiće vatrogasne ekipe. Oni su radili i sinoć, tako da se nadamo da ćemo ubrzo izbaciti vodu iz objekata. Komunalno preduzeće koje je radilo tokom cele noći i dalje je na terenu“, rekao je Suljević. On je na konferenciji za novinare rekao da je Štab sačinio plan delovanja, ali nije mogao da precizira u koliko je objekata juče voda prodrla. “Obrazovali smo posebnu komisiju koja će utvrditi broj oštećenih objekata i proceniti načinjenu štetu”, rekao je Suljević. Obilna kiša i grad veličine graška juče oko 13 časova gotovo je paralisao život u Novom Pazaru. Grad je neprekidno padao više od 45 minuta, zbog čega gradska kanalizacija nije mogla da prihvati toliku količinu vode. Tokom nevremena veći deo grada je ostao bez struje, a bilo je problema i u mobilnom telefonskom saobraćaju.

Ispitivanje mesta na kome bi se premanekim tvrdnjama mogla nalaziti masovna grobnica, na teritoriji izmedju kontrolnih punktova MUP-a Srbije i Kfora-a u opštini Raška, počelo je danas u 10 časova. Istražni sudija Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu Milan Dilparić rekao je da će pokrenuti istražni postupak ukoliko prve radnje budu potvrdile da bi na tom mestu mogla postojati masovna grobnica. Prema njegovim rečima, provera nije mogla početi ranije zbog vlažnog terena koji se nalazi pored malog veštačkog jezera u udubljenju Majdan, kod poslovne zgrade preduzeća "Kosmet put" u Rudnici. Po nekim tvrdnjama, početkom juna 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja, u četiri kamiona kod kamenoloma preduzeća "Kosmet put" dovezeno je oko 350 leševa Albanaca sa Kosova , ali Dilparić nije želeo da potvrdi da li je na osnovu tih navoda započeta provera. Pretraživanju potencijalne lokacije masovne grobnice prisustvuju predstavnici domaćih i medjunarodnih institucija i organizacija, a kako je najavljeno, provera terena na području opštine Raška trajaće od danas do petka, 8. juna.

www.radiostoplus.com
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

Datum registracije: 26.04.2005

• Poruku poslati

95

Četvrtak, 07. Juni 2007

Uhapšena trojica vehabija
7. jun 2007. | 16:07 | Izvor: Beta
Novi Pazar -- Po naredbi istražnog sudije u Novom Pazaru uhapšeni Erhan Smailović, Aladin Pulić i Husein Čuljka, saopštio MUP Srbije.

U MUP-u je rečeno da su uhapšeni povezani s ranije privedenim vehabijama. Smailović, Pulić i Čuljak, svi iz Novog Pazara, osumnjičeni su za krivično delo udruživanja radi protivustavne delatnosti, u vezi s krivičnim delom terorizma. Oni će u zakonskom roku od 48 sati biti privedeni istražnom sudiji.

MUP Srbije je 17. marta uhapsio Mirsada Prentića, Fuada Hodžića, Vahida Vejselovića i Senada Vejselovića, a u kampu za koji se pretpostavlja da su koristili našli su veliku količinu plastičnog eksploziva sa satnim mehanizmom, puščane metke različitog kalibra, bombe, zaštitne maske i pribor za čišćenje oružja i vojnu odeću i opremu.

U sukobu s policijom, 20. aprila je poginuo Ismail Prentić, koga je MUP označio kao vođu vehabija na prostoru Novog Pazara.

Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala preuzelo je tog dana predmet protiv vehabija osumnjičenih za organizovanje terorizma na prostoru Novog Pazara. Taj predmet je državna tajna.

Halo Bing? Kako brat?

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

96

Petak, 08. Juni 2007

Danas je jedna kraljevacka firma pokusala da ogradi vakufski plac na kojem zele da grade medicinsku skolu. To je pokusano u vrijeme dzume namaza kada nije bilo nikoga da stiti zemljiste, a sve je islo uz nezaobilazno pivo. Nakon dzume namaza, ograda je otklonjena.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

97

Ponedjeljak, 11. Juni 2007

POLICIJA PRONAŠLA VIŠE HILJADA PUŠČANIH METAKA I ESPLOZIV
DRUŠTVO - HRONIKA - Ponedeljak, Jun 11, 2007 17:10
U policijskoj akciji na području opštine Novi Pazar, Tutin i Sjenica na više lokacija je pronađeno oko 10.000 komada puščane municije i 15 kilograma smese za koju se sumnja da je eksploziv, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Srbije Dragan Jočić.

'Na više lokacija pronađeno je više buradi, gde je zakopano preko 10.000 komada puščane municije i 15 kilograma smese za koju se
sumnja da je eksploziv', kazao je Jočić i dodao da je dalja akcija u toku i da se pretražuju područja gde se nalazio kamp vehabija.

Jočić je rekao da je policijska akcija počela jutros i da je sporovedena u prisustvu pravosudnih organa.

Prema njegovim rečima, municija i eksploziv su tokom dužeg vremena prebacivani sa teritorije Kosova na teritoriju Srbije, odnosno opštine Novi Pazar, Tutin i Sjenica.

'Smatra se da su nabavljani u gradovima Vučitrn i Peć. Do tih podataka je MUP Srbije došao nakon hapšenja trojice pripadnika vehabija', kazao je Jočić.

On je istakao da se smatra da je to oružje trebalo da posluži za vršenje određenih terorističkih akcija na području Novog Pazara i
da je jedan od napada trebalo da bude na policijsku stanicu.

Ministar je dodao da je na tim lokacijama pronađena i velika količina hrane. Jočić je naveo da je akcija sprovedena na osnovu informacija do kojih je došlo odeljenje za borbu protiv terorizma MUP-a Srbije.
Izvor RTS

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

98

Utorak, 12. Juni 2007

U utorak 12. juna 2007. god. održana je prva redovna sjednica Mešihata Islamske zajednice u Srbiji kojoj su prisustvovali svi članovi Mešihata.
Na pomenutoj sjednici, koja je ujedno bila i konstituirajuća, za zamjenika predsjednika Mešihata izabran je dr. Mevlud ef. Dudić, inače dekan Fakulteta za islamske studije. Takođe je imenovan vršilac dužnosti muftije preševskog za područje Preševske doline, Mumin ef. Tahiri –- priznati alim iz Preševa, a za vršioca dužnosti muftije novosadskog za područje Vojvodine, Rešad ef. Plojović -– profesor u Medresi i dosadašnji rukovodilac Vjersko-prosvjetne službe Mešihata. Pomenuti vršioci dužnosti muftija ujedno su izabrani i za potpredsjednike Mešihata Islamske zajednice u Srbiji.
Takođe važna odluka donešena na ovoj sjednici je i formiranje Komisije za usklađivanje normativnih akata Islamske zajednice sa Ustavom Islamske zajednice u Srbiji, na čelu sa Hajrom ef. Tutićem –- predsjednikom Sabora, kao i Inicijativnog odbora za osnivanje Udruženja uleme za područje Islamske zajednice u Srbiji na čelu sa Bekir ef. Makićem, u čiji sastav su ušli predstavnici medžlisa Islamske zajednice u Srbiji iz redova imama.
Zbog sve većeg broja vjernika i samim time ukazane potrebe, na pomenutoj sjednici je donijeta odluka o formiranju Agencije za sertificiranje halal kvaliteta za područje Islamske zajednice u Srbiji, koja će biti ovlašćena za davanje sertifikata za halal proizvode.

Informativna služba Mešihata

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

99

Četvrtak, 14. Juni 2007

Нови Пазар – Енсан ме позива да заједно седнемо на шарени ћилим, који је распростро на зиду мале ткачке радионице. Обичан тепих с народним мотивима, какве виђамо по руинираним планинским кућама на Пештеру, ускоро би требало да – полети. Ако Енсан протрља чаробну лампу и из ње излети дебели, логореични дух и понуди нам неколико ковчега с благом, уз девојке из харема као аванс, онда је ово заиста новопазарска прича из 1001 ноћи.

Стара радионица у малој кући у Надграду не подсећа на хангар у коме проналазач и ткач тепиха Енсан Салихагић пројектује своје животно дело, мистериозни летећи објекат израђен од пештерске вуне и исцртан мотивима санџачких уметника. Оријентални део Новог Пазара, по чијим се сокацима осећа мирис свежих јутарњих кифли, ускоро може постати светска атракција за авантуристе, шеике, пилоте аматере, купце тепиха и посвећенике неидентификованих летећих објеката. Ако ускоро уочите НЛО на небу изнад Новог Пазара и Пештерске висоравни, не позивајте контролу лета, не тражите од дежурних за радаром да подижу оно мало ремонтованих „мигова” што нам је преостало, јер летелица израђена од специјалне вуне је заправо – прототип летећег ћилима. И, наравно, служи у мирнодопске сврхе, одсек туризам.

Али, његов изумитељ, четрдесетшестогодишњи члан Јединственог удружења проналазача и иноватора, на чијој се чланској карти налази лик Николе Тесле, резигнирано каже да је његов спектакуларни пројекат у застоју.

– Да сам наркодилер, криминалац, или пропалица, можда бих био и уважаван. А овако, док планирам израду летећег ћилима, стижу ми позиви из судова, трпим притиске да одустанем – прича командант ћилимске флотиле, будући главни пилот и пројектант идентификованог летећег објекта, „мејд ин” Нови Пазар.

Енсан је од оних људи који су, осим визионарске „откачености”, истовремено и патриоте, па би желео да пројекат летећег ћилима буде подржан од – српске државе.

Шта мучи Енсана и како му је пало на памет да размишља о тепиху који лети и тиме ризикује да га сместе у ону ретку касту проналазача који су вечно осуђени да живе на танкој линији, између генија и шарлатана.

– Пре две године, добио сам златну медаљу на сајму иновација у Питсбургу. Моји чворовани теписи красе зграду владе Црне Горе и Архива Србије. За Американце сам уткао дрвеног „Ујка Сема” у велики тепих који сам им испоручио. Дуго сам радио за фирму „Војин Поповић”, која је сада у стечају. Радили су по мојим иновацијама и дугују ми 115.000 евра. Пошто немају толико новаца, дали су ми плац на периферији Новог Пазара, као бедну компензацију. Међутим, Трговински суд у Ужицу врши притисак да вратим плац – прича конструктор вуненог летећег објекта, тражећи да, као предуслов за његову причу о летећем ћилиму, нагласимо огорченост на правосудни систем који нема разумевања за каприце једног провинцијског проналазача.

Дакле, враћамо се на ћилим. Енсану је синула спајдерменска идеја док је посматрао титраје паукове мреже. Како ће летећи ћилим вибрирати на небесима? Укратко, сунчева енергија ће напајати фотоћелије, биће ту и соларних батерија, хелијума, и свакојаких чудеса...

Енсан не жели да открива детаље тајног пројекта летећег двоседа, димензија два са три и по метра, који ће путовати на висинама до – 500 метара! Али, какве су мере сигурности? Шта је гаранција да се пар са ћилима неће преселити у тајне Алахове одаје? Ваздушни двосед ће имати магнетне јастуке, а путници ће морати да на себе навуку магнетне панталоне. То ће бити довољно безбедно – сигуран је Енсан.

„Силазимо” са обичног ћилима у Енсановој радионици. Летећи је још у фази цртежа. Прототип ће коштати око 100.000 евра и његова израда ће трајати око две године, када се очекује да први летећи ћилим надлети Нови Пазар. Или, можда велелепне хотеле у Дубаију, ако проналазач изгуби стрпљење и прода свој нацрт арапским инвеститорима.

Ко ће се на крају домоћи нацрта? Енсан, ипак, верује да ће пројектанти наше лепше будућности увидети генијалност његове визије и изградити етноград на Пештеру. То је, заправо, проналазачев сан: нови аеродром на Пештеру, хотели са пет звездица на најлепшим пашњацима, у облику џиновских брвнара у којима живе заборављени сточари и, коначно, стотине ћилима који надлећу футуристичку насеобину и из ваздуха посматрају чувене вашарске трке коња.

Можда би Енсан могао да размисли о томе да пројекат летећих ћилима понуди градским властима Београда и тиме гужву са закрчених велеградских булевара и уличица пресели у ваздушни простор. Замислите само ту саобраћајну идилу: полазите на посао пошто сте активирали „ракетне моторе” на ћилиму, надлећете Улицу кнеза Милоша, Булевар краља Александра, или Теразије, а затим се мирно приземите, спакујете ћилим под мишку и препустите се лепоти обично, транзиционог дана. Коначно, и таксисти би могли да се преселе на небо.
Пријављујем се као добровољац на Енсановом првом пробном лету.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

100

Četvrtak, 14. Juni 2007

Reisul-ulema dr. Mustafa ef Ceric danas je u Sarajevu primio ambasadora Palestine i sa njim razgovarao o aktuelnom stanju. Reisul ulema je uputio pismo predstavnicima Hamasa i Fetha i pozvao ih na prekid sukoba. Takodjer je pozvao i imama El-Akse da posjeti BiH u sklopu manifestacije 600 godina islama u BiH.
Danas je takodjer u Mesihatu prof. dr. Ferid Muhic odrzao predavanje. Veoma interesantno i inspirativno predavanje.

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Korišteni tagovi

Novi Pazar, Sandzak, vesti, vijesti, vjesti

Social bookmarks