Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sister

Početnik

(10)

• »sister« je žensko

Datum registracije: 04.01.2009

• Poruku poslati

281

Ponedjeljak, 05. Januar 2009

Od početka agresorskog pohoda poginulo 60 cionista

IRIB/IRNA-Član Političkog ureda palestinskog islamskog pokreta otpora Hamas, Muhamed Nazal, sinoć je objavio informaciju u kojoj se ističe da je od početka kopnenog napada na pojas Gazze poginulo 60 cionista, javlja IRNA.
"U subotu i nedelju je poginulo 11 cionističkih vojnika među kojima je i jedan oficir", dodao je Nazal.
Četvorica izraelskih vojnika su, prema izvještajima novinskih agencija, poginula u sinošnjem sukobu sa pripadnicima palestinskih pokreta otpora.

Nikako ne mogu da shvatim, zašto ljudi ne lete Allahu na krilima čežnje, umjesto da budu gurani do Njega bičevima straha?

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

282

Srijeda, 07. Januar 2009

UN: U BOMBARDIRANOJ ŠKOLI NIJE BILO HAMASA/ ŽENE I DJECA ČINE 50 POSTO ŽRTAVA U GAZI

Ban Ki-moon osudio je izraelsko granatiranje škola u Gazi, u kojima je poginulo oko 40 osoba, jer su znali da su u njima civili, a ne vojska.

UN je u srijedu opovrgao informaciju o prisutnosti palestinskih boraca u školi u pojasu Gaze, koju su u utorak granatirale izraelske vojne snage, pri čemu je poginulo više do 40 osoba.

Izraelci su izvijestili kako su pucali u smjeru jedne školske zgrade, u kojoj su, prema njihovim informacijama, bili smješteni palestinski borci čija je zadaća bila raketirati izraelske snage.

- Nakon preliminarne istrage, možemo reći da smo gotovo sto posto sigurni kako ondje nije bilo ni aktivista ni vojnih aktivista - rekao je za France presse glasnogovornik UN-ove agencije za pomoć palestinskim izbjeglicama Chris Gunness.

- Pozivamo da se organizira neovisna istraga. Ako su ratni zakoni prekršeni, krivci svakako trebaju biti izručeni sudu - rekao je.

Prema izvještaju palestinskih liječnika, u izraelskom napadu na zgradu škole na sjeveru pojasa Gaze pod upravom UN-a, u utorak su ubijene 43 osobe, a više od stotinu ih je ranjeno. Prema UN-ovim informacijama poginulo je 30 osoba, a ranjeno ih je 55.

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon u utorak je izjavio kako su napadi na škole pod zaštitom UN-a 'potpuno neprihvatljivi'. Istaknuo je kako u takvim zgradama utočište pronalaze Palestinci koji su ostali bez domova u izraelskim napadima, što je 'izraelskoj vojsci i izraelskim vlastima i te kako poznato'.

Žene i djeca čine 50% žrtava u Gazi

Žene i djeca čine 50 posto palestinskih žrtava ubijenih tijekom 12-dnevne izraelske ofenzive na pojas Gaze, objavila je u srijedu UN-ova agencija.

Stvarni broj civilnih žrtava, zasad se procjenjuje da je stradalo 680 ljudi, mogao bi biti i veći, jer medicinski izvori ne mogu utvrditi točan broj smrtno stradalih.

Postotak ubijenih žena i djece dramatično se povećao otkako je Izrael u subotu pojačao ofenzivu na Gazu aktiviranjem kopnenih snaga.

Do prije nekoliko dana, njihov udio među žrtvama bio je između 35 i 40 posto, rekla je glasnogovornica UN-ova Ureda za koordinaciju humanitarne pomoći.
(Hina)

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

283

Četvrtak, 08. Januar 2009

Oko 70.000 Iranaca se prijavilo za rat protiv Izraela

Od Vlade traže da im dozvoli da organizuju samoubilačke napade
06.01.2009. 23:45

Više od 70.000 iranskih studenata dobrovoljno se prijavilo za izvođenje samoubilačkih napada
protiv Izraela, u znak protesta zbog izraleske ofanzive na Gazu.

Kako prenosi iranska zvanična novinska agencija IRNA, tvrdokorni studentski vođa Ismail Ahmadi je naveo da studenti žele da se bore protiv Izraela u znak podrške Hamasu, koji vlada pojasom Gaze.

Pet radikalnih studentskih grupa i konzervativna vjerska grupa pokrenule su prošle nedjelje akciju registracije kako bi od Vlade tražili da im dozvoli da organizuju samoubilačke napade.

Vlada predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada još nije odgovorila na studentske zahtjeve. Iranska vlada ni ranije nikad nije odgovarala na slične zahtjeve.

Poziv na prekid veza sa firmama u kojima udio imaju Izraelci

Iranski ministar za industriju Ali Akbar Mehrabian poručio je danas iranskim kompanijama da obustave komercijalne veze sa međunarodnim firmama koje možda imaju "cionističke dioničare".

Mehrabian je "pozvao sve domaće kompanije na obustavu komercijalnih veza sa stranim međunarodnim firmama u kojima bi cionisti mogli da budu vlasnici dionica", javila je iranska novinska agencija ISNA.

On, međutim, nije direktno prozvao na to nijednu kompaniju.

Ovaj poziv predstavlja znak "solidarnosti sa nevinim palestinskim narodom i odgovor na zločine cionističkog režima protiv nezaštićenog naroda u pojasu Gaze".

Iran ne priznaje Izrael, a iranskim kompanijama i privatnim licima zabranjeno je poslovanje sa Izraelcima i Izraelom, za koje Teheran koristi termine "cionisti" i "cionistički režim", napomenuo je Reuters.

Teheran je osudio izraelske vazdušne napade i kopnenu ofanzivu u pojasu Gaze, a optužio je i zapadne i poneke arapske zemlje što nisu dovoljno pomogle Palestincima.

Autor: ONASA - TANJUG
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

Ahmed

Učenik

(10)

Datum registracije: 26.07.2006

• Poruku poslati

284

Četvrtak, 15. Januar 2009

Americki sud je naredio vojsci da oslobodi iz Guantanama zarobljenika koji je uhapsen u Pakistanu pre sedam godina kad je bio cetrnaestogodisnjak!

Sudija je rekao da vlada nije dokazala da je Mohamed el-Gharani neprijateljski vojnik i da treba da bude pusten kuci.Njegov advokat je rekao de su ga US optuzile da je bio pripadnik al-Qaede 1998 kad je imao samo 11 godina!
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/7829780.stm

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

285

Četvrtak, 22. Januar 2009

Beta

Citirano

ŠIĐIADŽUANG (Kina), 22. januara 2009. (Beta-AP) - Skandal sa kontaminiranim mlekom dobio je epilog u kineskom sudu koji je dvojicu muškaraca osudio na smrt a jednu ženu na doživotnu robiju.

Do kraja života u zatvoru će biti Tian Venhua, stara 66 godina, bivša direktorka mlekare Sanlu grupa.

Ona je na suđenju krajem decembra proglašena krivom zbog proizvodnje i prodaje nestandardnih proizvoda, odnosno hrane za bebe, nakon što je zbog kontaminiranog mleka umrlo najmanje šest beba a razbolelo se gotovo 300.000.

Na smrt su osuđeni Džang Juđun, 40, koji je vodio fabriku iz koje potiče melamin, i Geng Đinping, koji je proizvodio i prodavao otrovnu hranu.

Mlekara Sanlu, uz još 21 mlekaru umešanu u sklandal, predložila je plan kompenzacija u vrednosti od 1,1 milijarde juana (160 miliona dolara).

Više od 200 porodica obratilo se sudu tražeći veće kompenzacije i plaćanje troškova dugoročnog lečenja njihovih beba.

Tian je inače na sudu priznala da je znala za probleme sa proizvodima njene kompanije mesecima pre nego što je izvestila nadležne. Skandal je izbio u septembru.

Istraga je pokazala da su posrednici koji su prodavali mleko mlekarama razvođnjavali mleko, a zatim ga mešali sa melaminom kako bi prošlo testove na sadržaj proteina.

Melamin, koji se koristi u proizvodnji plastike i đubriva, izaziva oboljenja bubrega.

Otkrivanje melamina u nekim kineskim izvoznim proizvodima, poput čokolade i jogurta, izazvalo je povlačenja sa rafova prodavnica širom sveta.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »tidzanum« je žensko

Datum registracije: 10.10.2007

• Poruku poslati

286

Petak, 23. Januar 2009

OBAMA SE ZAKLEO PO DRUGI PUT

Novi predsednik SAD Barak Obama iz predostrožnosti je dan nakon inauguracije ponovo položio zakletvu, jer ju je na svečanosti, krivicom predsednika Vrhovnog suda, izgovorio pogrešnim redosledom.
Ponovo se zaklinjem... Barak Obama definitivno postao predsednik SAD

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama položio je zakletvu po drugi put, samo dan nakon što se pred milionima Amerikanaca svečano zakleo da će braniti i štititi državu. On je zbog pogrešnog redosleda reči, na koji ga je naveo sudija Vrhovnog suda na svečanosti, ponovio zakletvu, ovoga puta u Beloj kući.

Naime, Barak Obama je donekle oskrnavio svoju zakletvu na svečanoj predsedničkoj inauguraciji u Vašingtonu, pošto ga je na grešku naveo predsednik Vrhovnog suda Džon Roberts.

Brzo povlačenje vojske iz Iraka

Predsednik SAD Barak Obama je na sastanku sa vojnim komandantima i savetnicima za nacionalnu bezbednost zatražio od Pentagona da obavi dodatna planiranja neophodna za vojno povlačenje iz Iraka.

Obaminim saopštenjem, koje je izdala Bela kuća, započeta su dugo očekivana nastojanja za povlačenja iz Iraka brže nego što je predlagala prethodna administracija. U saopštenju nisu navedeni rokovi za povlačenje.
,,Ljepota zene je u njenim ocima, jer to su vrata njenog srca, mjesto gdje ljubav stanuje,,

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

• Poruku poslati

287

Utorak, 10. Februar 2009

Novinaru koji je gađao Buša cipelom prijeti kazna od 15 godina zatvora

Suđenje iračkom novinaru, koji je gađao cipelama bivšeg američkog predsjednika Džordža Buša, počeće sljedeće nedjelje, pod optužbom da je napao stranog lidera, saopštio je danas sud, a maksimalna kazna koju novinar može da dobije je 15 godina zatvora.
Muntadar al-Zeidi (30) koga mnogi Iračani smatraju herojem, u zatvoru je od kada se incident dogodio 14. decembra. On je gađao cipelom Buša koji je držao zajedničku konferenciju za novinare sa iračkim premijerom Nurijem al-Malikijem.
Suđenje je trebalo da počne u decembru, ali je odbrana zatražila odlaganje kako bi se optužba umanjila na "napad na Buša". Međutim, portparol suda rekao je da će Al-Zeidiju biti suđeno za napad na stranog lidera. On nije želio da kaže na koju kaznu bi mogao da bude osuđen, "pošto to zavisi od suda".
Rođaci i advokati optuženog požalili su se da im u četvrtak nije bio omogućen susret sa Al-Zeidijem i da su mu uskraćena osnovna prava. Izražena je i zabrinutost nakon navoda ta je on teško prebijen i mučen u zatvoru.
Istražni sudija rekao je da su novinara pripadnici obezbjeđenja udarali u lice i oči, kada su ga nakon napada na Buša oborili na pod. Jedan od njegove braće, koji ga je posjetio u zatvoru prošlog mjeseca, rekao je da Al-Zeidi izgleda dobro i da su mu povrede zarasle.

Pušten Nemac koji je u Kembridžu cipelom gađao kineskog premijera Vena Đabaoa

Nemac optužen da je bacio cipelu na kineskog premijera Vena Đabaoa tokom njegove posete Kembridžu pušten je na slobodu nakon saslušanja na sudu.

Istraživač s Univerziteta Kembriž Martin Janke optužen je zbog bacanja cipele na Vena prošle nedelje na predavanju koje je kineski premijer održao tokom trodnevne posete Velikoj Britaniji.
Janke je kratko danas saslušan. Ranije je negirao da je ugrozio javni red.
On je pušten uz bezuslovno jemstvo, a slučaj je odložen do marta.
Po povratku u Kinu, Ven je na internet stranici kineske Vlade objavio da je tražio od britanskih zvaničnika da pomiluju Jankea.
Ven je rekao da se nada da će Janke naučiti iz svoje greške i saznati nešto o Kini.

www.blic.rs

Fotograf je dodao/la ovu sliku:
  • Muntadar al-Zeidi ..jpg

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

288

Nedjelja, 22. Februar 2009

U intervjuu datom Newsweeku, turski premijer Erdogan govori o Gazi, Hamasu, Obami, odnosima između Izraela, Sirije i Turske.
Tokom održavanja Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, tenzije koje su sedmicama rasle između Izraela i Turske eksplodirale su u javnosti. Nakon žešće diskusije s izraelskim predsjednikom Šimonom Peresom, turski premijer Erdogan je napustio salu i rekao da se više nikad neće vratiti u Davos. Slijede dijelovi intervjua datog za Newsweek.

Newsweek: Uputili ste mnoge kritike na nedavnu izraelsku operaciju u Gazi. Neki kažu da je razlog tome što je izraelski premijer Ehud Olmert bio u Turskoj prije samog početka operacija i nije vam rekao da će operacija početi. Zašto ste odnos između Turske i Izraela doveli do ovakve tenzije?

Erdogan: Ako na to gledate kao na dovođenje odnosa između Turske i Izraela do tenzije, imate pogrešno gledište.

Šta je ispravno gledište?

Na zahtjev Sirije, ušli smo u fazu zajedničkog rada s Izraelom i Sirijom indirektno kako bismo postigli da oni razgovaraju jedni s drugim. Mi smo posrednici u tom procesu. To je jedan od primjera koliko važnosti pridajemo miru na Bliskom istoku. Ovo smo prije uradili s Pakistanom i Izraelom.
Znali smo da Izrael ima tajni odnos s Pakistanom, ali da li ima otvoreni odnos?
Tokom mandata Perveza Mušarafa, doveli smo ih zajedno u Istanbul: ministra vanjskih poslova Izraela i ministra vanjskih poslova Pakistana.

I šta se desilo?

Tokom ovih razgovora, makar smo započeli proces približavanja. Obje strane su istakle da se žele sastati, pa smo ih mi spojili. Sastanci su trajali dva dana u tajnosti, prije oko dvije godine. Također, učestvovali smo u mirovnim pregovorima između Izraela i Palestine.

Između Izraela i Fataha, ili Hamasa?

Govorim o Palestinskoj upravi i predsjedniku Mahmudu Abbasu. 23. decembra imali smo sastanak s premijerom Olmertom u Ankari. Tog dana imali smo petu rundu nezvaničnih razgovora između Sirije i Izraela. Tu noć imali smo i vrlo intenzivne diplomatske razgovore preko telefona. Razgovarao sam preko telefona sa sirijskim predsjednikom Bašarom Assadom, i razgovarao sam s Olmertom lično, kao i sirijskim ministrom vanjskih poslova.

O čemu?

O razgovorima između Sirije i Izraela.

Jeste li pokušavali usmjeriti proces na direktne pregovore između Izraela i Sirije?

Da.

I da li je Esed pristao?

Bešer Esed je od početka imao veoma pozitivan stav prema ovim pregovorima. Tu noć bili smo vrlo blizu sporazuma između dvije strane. Bilo je dogovoreno da će razgovarati do kraja sedmice kako bi došli do [pozitivnog] rezultata.

Znači osjećali ste da ste blizu sporazuma?

Razgovori su te noći trajali pet ili šest sati. Rekao sam te noći u Ankari premijeru Olmertu da u palestinsko-izraelskim pregovorima nije ispravno isključivati Hamas. Hamas je učestvovao na izborima u Palestini i dobio većinu u parlamentu. Ali Olmert je rekao da ne može uraditi tako nešto. Štaviše, tokom razgovora, rekao sam Olmertu da vjerujem da bih bio uspješan u oslobađanju kidnapovanog izraelskog vojnika Gilada Šalita.

Jeste li tražili od Izraelaca da nešto učine za Hamas zauzvrat (za oslobađanje izraelskog vojnika)?

Rekao sam Olmertu da ako želi da posredujemo kako bi se oslobodio izraelski vojnik, da to možemo učiniti i da vjerujem da možemo nešto postići. Ali s druge strane, čim se oslobodi vojnik, da Izrael mora osloboditi Hamasove članove parlamenta [koji su u izraelskim zatvorima].

Zašto imate tako blisku vezu s Hamasom, koji je produžena ruka Irana i koji vodi Halid Mišal koji živi u Damasku?

Ne mijenjajte temu. Kao prvo, Hamas nije produžena ruka Irana. Hamas je učestvovao na izborima kao politička stranka. Da im je cijeli svijet dao priliku da postanu politički igrači, možda oni ne bi bili u takvoj situaciji nakon izbora na kojima su pobijedili. Svijet nije poštovao političku volju palestinskog naroda. S jedne strane, branimo demokratiju i trudimo se da održimo demokratiju na Bliskom istoku, ali s druge strane ne poštujemo rezultate izbora. Palestina je danas zatvor na otvorenom. Samo zamislite: zatvorite glasnogovornika, ministre i članove parlamenta jedne zemlje i onda očekujete da sjede pokorno?

Čini se da ste vi i premijer Olmert bili na rubu da postignete rezultate u pregovorima između Izraela i Sirije?

Dijelim svoje uzbuđenje s vama.

Izraelci su bili frustrirani što nisu mogli direktno govoriti sa Sirijcima.

Pokušavali smo biti njihova nada. Olmertova posljednja rečenica [dok je odlazio] bila je: Čim se vratim, konsultovat ću se sa kolegama i javiti vam. Dok sam čekao njegov odgovor, saznao sam da su 27. decembra počele padati bombe po Gazi. Od početka prekida vatre u junu 2008., nije bilo incidenata u Izraelu. Izraelci tvrde da su rakete bačene na njih [iz Gaze]. Pitao sam Olmerta koliko je ljudi poginulo od tih raketa u Izraelu? Od 27.decembra, u Gazi je poginulo 1,300 ljudi, 6,000 je ranjeno, infrastruktura je uništena, zgrade su porušene, sve je oštećeno. Gaza je u potpunom haosu sada. Sve je zatvoreno, pod punom opsadom. Vijeće sigurnosti UN donese odluku i Izrael objavi da ne priznaje tu odluku. Ne kažem da je Hamas dobra organizacija koja nije pravila greške. Pravili su greške. Ali ja ocjenjujem finalni rezultat.

Kako vidite ulogu Turske od sada? Bilo je priče da će se turske trupe poslati kao dio mirovnih snaga u Gazu.

Nema govora o tome. Možda samo kao posmatrači. Bila bi ogromna greška za nas da pošaljemo sigurnosne snage. Neki pokušavaju tvrditi da sam anti-semit ili protiv jevrejskog naroda zbog mog stava prema napadu Izraela na Gazu.
I neki američki Jevreji su vrlo zabrinuti zbog toga.
Ja sam vrlo zabrinut zbog njih. Počev od Jevreja koji žive u mojoj zemlji, oni su svjedoci mog stava prema Jevrejima. Kao pojedinac, uvijek sam govorio da je anti-semitizam zločin protiv čovječnosti. Kao premijer, uvijek sam bio protiv anti-semitizma. Moja frustracija se odnosi na trenutnu izraelsku vladu jer nas ne tretiraju pravedno.

Ali vidjeli smo anti-semitske znakove u Turskoj nedavno …

To su pojedinačni incidenti.

Ali vrlo su ekstremni. Napadali su izraelski konzulat. Bilo je ružno.

Održane su demokratske demonstracije... Bilo je demonstracija u SAD-u, pa čak i u Izraelu. Sve što govorimo je protiv izraelske vlade, ne protiv Jevreja. U svojim govorima, vrlo sam jasno rekao da onaj ko bude i pomislio da uradi nešto protiv Jevreja u Turskoj naći će mene pred sobom. Pa neću pitati Olmerta da piše moje govore.

Je li vaš odnos s Izraelom okončan?

Mi imamo vrlo ozbiljan odnos. Ali trenutna izraelska vlada treba da se preispita. Ne treba da koriste ovo pitanje kao predizbornu kampanju.

Očekujete li da će Barack Obama preuzeti pravedniju ulogu između Palestinaca i Izraela?

Nema pravde sada. Očekujemo pravdu od sad.

Izvor Newsweek http://www.newsweek.com/id/182448

Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

RoyDin

Učenik

(10)

• »RoyDin« je muško

Datum registracije: 22.04.2008

• Poruku poslati

289

Srijeda, 25. Februar 2009

ooooooo

Srušio se avion u Amsterdamu, 20 povređenih /video/
Autor: Blic online | Foto:AFP, Reuters | 25.02.2009. - 11:23 izmena 12:39
Srušio se avion u Amsterdamu, 20 povređenih /video/

Avion turske avio kompanije "Turkiš ervejz" srušio se danas na aerodromu „Shipol“ u Amsterdamu. Avion se pri padu raspao na tri dela, a prema prvim izveštajima povređeno je 20 putnika, javlja BBC.

Avion tipa Boing 737-800 je leteo iz Istanbula ka Amsterdamu, prenosi Skaj njuz. Najmanje 50 putnika nije povređeno i uspelo je da preživi nesreću i uspešno napusti avion. Kako javlja BBC, u avionu je bilo 127 putnika, među kojima i jedna beba, kao i sedam članova posade. Broj leta aviona je 1951.
Ranije danas, svetski mediji su javili da je u nesreći poginula jedna osoba, ali turski ministar saobraćaja Binali Jildirim je kasnije rekao da niko nije poginuo u padu Boinga.

Dopisnik BBC-ja iz Haga javlja da se na mestu nesreće nalazi helikopter, kao i da je prisutno 20 vatrogasnih i kola hitne pomoći.
Turski ministar Jildirim rekao je za Rojters da će biti utvrđen uzrok nesreće nakon obavljanja svih potrebnih radnji.
"Ovaj avion je 22. decembra 2008. godine prošao kroz obavezan tehnički pregled koji je obavila civilna avio kontrola", rekao je Jildirim okupljenim novinarima.
Portparol aerodroma "Shipol" rekao je da se avion srušio kada se približio pisti. On je dodao da je obustavljen sav saobraćaj na aerodromu.

Avion nove generacije
Analitičar za pitanja avijacije Filip Batervort Hejs rekao je za Skaj njuz da je ova letelica bila deo nove generacije aviona tipa 737, sa novim motorima i veoma dobrim učinkom kada je u pitanju bezbednost.
"Letelica je sastavljena iz tri cilindrična dela - prednjeg, srednjeg i zadnjeg. Izgleda da se avion nije srušio pre sletanja, a bio je i u dosta dobrom stanju kada je pao. Piloti su verovatno bili u mogućnosti da kako-tako kontrolišu letelicu sve do pada", smatra Hejts.
Drugi eksperti za avijaciju su izjavili za BBC da je "srećna okolnost" ta da je u rezervoarima aviona bila mala količina goriva, zbog čega nije došlo do požara koji je uobičajan u nesrećama ove vrste.

Pouzdana avio kompanija
Kompanija "Turkiš ervejz" je jedna od najpouzdanijih za letenje, a poslednja nesreća njenog aviona desila se 2001. godine kada je stradalo 56 osoba, navodi Skaj njuz.
Amsterdamski aerodrom "Shipol" je peti po veličini u Evropi i jedan od najsigurnijih. Zvaničnik "Shipola" rekao je za BBC da se za poslednjih 20 godina na tom aerodromu nije desila nijedna nesreća.

;( ;( ;(
Svaka moć u svijetu počinje kao moralna čvrstina.
Svaki poraz počinje kao moralno zakazivanje.

• »tidzanum« je žensko

• Poruku poslati

290

Petak, 13. Mart 2009

EU: Produžiti mandat Tribunalu još 2 godine
13.03.2009. - 00:01
PRAVDA Evropski parlament izglasao je juče rezoluciju kojom se predlaže produženje mandata Haškog tribunala za ratne zločine na bar još dve godine. Obrazloženje je da je od ključne važnosti da zločini protiv čovečnosti ne ostanu nekažnjeni i da se u zatvoru tog tribunala UN nađu i poslednji begunci Ratko Mladić i Goran Hadžić.

,,Ljepota zene je u njenim ocima, jer to su vrata njenog srca, mjesto gdje ljubav stanuje,,

RoyDin

Učenik

(10)

• »RoyDin« je muško

Datum registracije: 22.04.2008

• Poruku poslati

291

Petak, 13. Mart 2009

oooo

Nemačka oplakuje žrtve masakra u školi u Vinendenu

POMAHNITALI UBIVA PUCAO DEVOJKAMA U GLAVU

Autor: N. V. - M. A. | 13.03.2009.

Tim Kretčmer, 17-godišnji ubica koji je u sredu počinio masakr u mestu Vinenden blizu Štutgarta ubivši 15 ljudi pre nego što su ga policajci usmrtili, za svoje žrtve je većinom odabrao devojke iz škole „Albertvil” u koju je ranije išao.

„Činjenica da se mahom radi o ženskim žrtvama je značajna”, kazao je Herbert Reh, ministar policije Baden-Virtemberga. Kretčmer je usmrtio Hrvata Denisa Puljića. Kretčmerovi poznanici iz škole u koju je prešao nakon što je napustio državnu školu „Albertvil” tvrde da je ubica imao devojku, ali da je ona nedavno raskinula s njim.
„Ubica je većini žrtava pucao u glavu, što ukazuje na to da te devojke nisu bile slučajno odabrane mete”, naveo je Reh.
Ministar policije Baden-Virtemberga dodao je da se policiji nakon napada javio čovek iz Bavarske koji je u utorak uveče navodno četovao na internetu sa Kretčmerom i kazao je da mu je ubica na kraju četa napisao da mu je muka od života i da ovaj treba da zapamti ime mesta Vinenden, jer će o njemu čuti već sledećeg dana.
Direktor škole „Albertvil” uspeo je da nastavnike na početku napada alarmira šifrovanom porukom koja se koristi od masakra u školi u Erfurtu u aprilu 2002. kada je bivši učenik ubio 16 ljudi. Tako je bilans žrtava manji nego što je ubica želeo, pošto je u školi ukupno ispalio više od 100 metaka.
Fabijen B. koju je s Kretčmerom upoznao drug, kaže da se sumanuti ubica osećao kao žrtva mobinga. Pre samo tri nedelje joj je pokazao pismo koje planirao da pošalje roditeljima i u kojem je tvrdio da pati i da ne može da izdrži.
Drugi poznanik iz susedstva, navodi da je na zidovima Kretčemerove sobe bilo okačeno najmanje 30 komada vazdušnog oružja. Nemačka policija vrši istragu protiv Jerga Kretčmera, Timovog oca i biznismena iz sela Lojtenbah, koji bi mogao da bude optužen zbog toga što nije držao zaključan deo svoje bogate kolekcije oružja.

Hrvatski stonoteniser trenirao monstruma
Stonoteniser iz Hrvatske Marko Habijanec (34) trenirao je Tima Krečmera od 2000. do 2003. godine, piše Jutarnji.hr.
"Šokiran sam. Poznavao sam to dete. Mali, bucmasti dečak plave kose, koji je nosio naočare. Dolazio sam mu u kuću, učestvovao u njegovim sportskim uspesima... Ne mogu da verujem da je Tim mogao da učini tako nešto", rekao je Habijanec, koji je Krečmera upoznao 1998, nakon što je svoju sportsku karijeru nastavio u Nemačkoj.
"Na treninzima se pravio pametan, jer je uvek želeo da bude u pravu. Mislio je da zna sve o svemu", ispričao je Habijanec, dodajući da su njegovi roditelji bili imućni i da su živeli u velikoj vili.
Prema Habijančevim rečima, očev arsenal oružja uvek je bio dostupan detetu, pa je tako jednom Tim sam doneo pištolje da mu pokaže. Habijanec smatra da je Tim pogrešno vaspitan, jer su mu roditelji ispunjavali svaku želju.
"Veliki uticaj na Tima imao je njegov otac, koji mu je usadio mišljenje da se sve može kupiti novcem i da ne preza ni pred čim kako bi ostvario svoje želje", rekao je Habijanec.

o| o| o|
Svaka moć u svijetu počinje kao moralna čvrstina.
Svaki poraz počinje kao moralno zakazivanje.

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

292

Ponedjeljak, 30. Mart 2009

Izrael planirao atentat na Erdogana

Turski mediji prenose detaljne informacije o planu izraelskog Mossada da ubije premijera Recepa Tayyipa Erdogana.
Jedan e-mail, koji je pronađen na računaru jednog od članova podzemne organizacije Ergenekon, otkriva ulogu Mossada u neuspjeloj organizaciji atentata na Erdogana, kako prenose turski mediji u petak, 27.03. 2009.

Ova organizacija se tereti za planiranje atentata na trenutnog premijera Turske. Na optužnici turskog tužilaštva protiv ove organizacije se navodi da je jedan izraelski novinar poslao e-mail nekolicini članova Ergenekona u kojem ih informiše o izraelskoj spremnosti na izvršenje atentata Erdogana.

Prema izvorima u turskoj štampi, u e-mailu je obećana podrška gospodinu Dugo (čiji identitet još nije obznanjen) protiv Erdogana u koordinaciji sa šefom Mossada Meirom Daganom.

U e-mailu se objašnjava da će Mossad čekati na zeleno svjetlo Dugoa da provede planirani atentat. Turski izvori tvrde da se tu radi o Dugo Prinitcheku, šefu turske Laburističke partije, koji je i optužen da je bio vođa tajne organizacije.

Ova vijest o ulozi Izraela u puču dolazi nakon prošlomjesečnog izvještaja koji je sugerirao pokušaje Tel Aviva da promijeni vladu u Turskoj, kao odgovor na osudu izraelskih zločina u Gazi od strane Ankare.

Tenzije između Izraela i Turske su se pojavile krajem januara, nakon što je Erdogan napustio forum u Davosu u vreloj debati s izraelskim predsjednikom Šimonom Peresom o agresiji na Gazu.

Turski premijer je napustio debatu (kojoj su prisustvovali i Ban Ki Mun i ostali članovi), žaleći se na prekidanje od strane moderatora debate, novinara Washington Posta, Davida Ignatiusa.

Erdogan je na forumu rekao Peresu: Kad je već riječ o ubijanju, vi vrlo dobro znate kako se ubija.

Kritike su buknule nakon ubistva preko 1350 stanovnika Gaze usred žestoke blokade gusto naseljenog pojasa.

Znam vrlo dobro kako ste granatirali i ubijali djecu na plaži, rekao je.

Izvor: Press TV

Erbakan je dodao/la ovu sliku:
  • erdogan.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

Prizrenac

Početnik

(5)

Datum registracije: 23.03.2009

• Poruku poslati

293

Petak, 03. April 2009

Citirano

Hrvatska i Albanija od danas članice NATO pakta
Na predstojećem samitu NATO u Strazburu i Kelu, 3. i 4. aprila, Albanija i Hrvatska učestvuju kao punopravne članice...
01.04.2009. 14:48
Svečanim polaganjem ratifikacionih dokumenata u Stejt Departmentu Hrvatska i Albanija od danas postaju punopravne članice NATO.

Hrvatska i Albanija dobile su pozivnicu za članstvo u NATO 3. aprila 2008. na samitu u Bukureštu, a 9. jula ambasadori 26 zemalja članica potpisali su u Briselu protokol o proširenju Saveza na ove dvije zemlje.

Nakon toga uslijedio je proces ratifikacije u zemljama članicama NATO po čijem je završetku generalni sekretar NATO Jaap de Hoop Scheffer, početkom ove nedjelje, u Zagreb i Tiranu uputio zvanične pozive za članstvo.

Na predstojećem samitu NATO u Strazburu i Kelu, 3. i 4. aprila, Albanija i Hrvatska učestvuju kao punopravne članice.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/globu…nice-nato-pakta

• »tidzanum« je žensko

• Poruku poslati

294

Utorak, 07. April 2009

B92 Info Vesti Svet
U zemljotresu 179 poginulih

7. april 2009. | 07:16 -> 08:05 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Rim, Beograd -- Najmanje 179 ljudi je poginulo, 34 se vodi kao nestalo, a oko 1.500 je povređeno u zemljotresu koji je u ponedeljak pogodio centralni deo Italije.

Broj žrtava raste iz sata u sat (Beta)
Mediji prenose da još nije identifikovano 40 žrtava. Dva tela su jutros izvučena iz ruševina u malom selu Ona, nedaleko od Lakvile, koje je jedno od najteže pogođenih zemljotresom. Time se broj žrtava u tom selu, koje ima 250 stanovnika, povećao na 39.

Služba cvilne zaštite je za sada neupotrebljivim proglasila 10.000 kuća i drugih zgrada u Lakvili, gde se u ponedeljak pred zoru dogodio zemljotres od 6,3 stepena po Rihterovoj skali.

U tom srednjovekovnom planinskom gradu skoro u potpunosti je uništen istorijski centar. Teško su oštećeni i okolni gradovi i sela, a procenjuje se da je bez krova nad glavom ostalo blizu 70.000 ljudi.

U ruševinama Lakvile 4.000 pripadnika spasilačkih ekipa, uz pomoć teške mašinerije i treniranih pasa, pokušavaju da spasu povređene i iz ruševina izvuku nastradale. U dramatičnom spasavanju koje je trajalo satima, spasioci su uspeli da izvuku devojku, jednu od retkih koja je preživela.

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

• Poruku poslati

295

Nedjelja, 19. April 2009

Izraelske vazduhoplovne snage se pripremaju za mogućnost napada na iranska nuklearna postrojenja, u roku od nekoliko sati od odluke vlade, prenose izraelski mediji pisanje londonskog „Tajmsa” u onlajn izdanju.

Pozivajući se na neimenovanog izraelskog bezbednosnog zvaničnika, list navodi da „Izrael želi da zna, da ako se snagama da zeleno svetlo, one mogu da udare na Iran u roku od nekoliko dana, čak i sati”.
„Oni se pripremaju na svim nivoima za tu mogućnost. Poruka Iranu je da pretnja nisu samo reči,” naveo je isti izvor.
Britanski list precizira da bi se ciljalo više od deset meta, uključujući postrojenje za obogaćivanje uranijuma u Natancu, kao i postrojenja Isfahanu i Araku i konvoji kamiona.
„Ne bismo pretili (Iranu ) bez snage koja to podupire,” rekao je jedan obaveštajni zvaničnik „Tajmsu”, naglasivši: ”Bilo je nedavnih poteza, više priprema na kopnu, koje ukazuju na volju Izraela da deluje”.
Međutim, isti izvor je dodao da napada Izraela neće biti bez američkog odobrenja, makar samo načelnog.
U izveštaju se takođe dodaje da je izraelska vojska izvela nekoliko priprema i da planira još nekoliko u slučaju da napad bude potreban.
Nedavne vesti o udaru izraelskih borbenih aviona na konvoj iranskog oružja u Sudanu, navodno namenjenog za pojas Gaze, je bio jedno takvo uvežbavanje.
Armija je takođe nedavno kupila tri nova sistema za upozoravanje i kontrulu u vazduhu - AWACS. Isti list je najavio da će se održati vežbe civilne odbrane širom Izraela u sklopu priprema za očekivanu osvetu Irana koja bi usledila posle napada.

http://www.blic.rs/svet.php?id=88836

Amerika isporučila Izraelu 989 tovara municije sedmicu prije agresije na Gazu
Utorak, 14 April 2009 13:55

Svaki tovar je teżio 14.000 tona. Isporuka je iskrcana u Ašodu, 40 km sjeverno od Pojasa Gaze. Ova ogromna isporuka će napuniti skladišta naorużanja, koja su isprażnjena bjesomučnim granatiranjem najgušće naseljenog područja na Zemlji.

Prema izvještaju Amnesty Internationala u Velikoj Britaniji, ova isporuka je sadrżala i bijeli fosfor, a prijevoznik je bila njemačka kompanija Wehr Elb.

Teretni brod je isplovio iz SAD-a 20. decembra, jednu sedmicu prije početka izraelske agresije na Gazu, każe Brian Wood, šef Kampanje za kontrolu naorużanja pri Amnesty Internationalu.

Legalno i moralno, ovu američku isporuku je trebala zaustaviti Obamina administracija, nakon što se vidjelo na koji način je izraelska vojska koristila ovakvo naorużanje za činjenje ratnih zločina. Dopremanje naorużanja pod ovim uslovima je prema američkom zakonu protivzakonito.

Izvor: Australian Herald

Akil

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.12.2007

• Poruku poslati

296

Nedjelja, 19. April 2009

SAD će bojkotirati UN-ovu konferenciju o rasizmu

Ta konferencija, poznata pod nazivom Durban II koja će početi u ponedjeljak u Ženevi, prožeta je neslaganjima.
Kanada i Izrael ranije su objavile da će bojkotirati konferenciju zbog straha da će se muslimanske zemlje fokusirati isključivo na odnos Izraela prema Palestincima. Sjedinjene Države kazale su da, iako je dokument o kojem će se raspravaljati na konferenciji izmijenjen, još uvijek postoje neki dijelovi koji su neprihvatljivi.

Tekst dokumenta još uvijek sadrži izraze koji u cijelosti ponavljaju Durban deklaraciju i Akcijski program iz 2001., za koje je SAD već kazao da ne može podržati, rekao je glasnogovornik američkog Ministarstva vanjskih poslova Robert Wood, prenose u nedjelju agencije.

Izrael i SAD napustile su konferenciju u Durbanu u Južnoj Africi 2001. godine, nakon što su se Izrael i cionizam našli na udaru kritika.

Wood je kazao da je SAD zabrinut i zbog novih dopuna prijedloga deklaracije vezanih za ograničavanje slobode govora.

http://www.islambosna.ba/index.php/vijes…nciju-o-rasizmu
Akil je dodao/la ovu sliku:
  • obamabarack.jpg

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

297

Srijeda, 22. April 2009

Identične scene sa različitim likovima u popularnim crtaćima studija "Dizni".

Pročitajte vest. Interesantno!

http://mtsmondo.com/entertainment/vesti/text.php?vest=132063

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

• Poruku poslati

298

Srijeda, 20. Maj 2009

Obrezivanje muškaraca kao prevencija od side

Vlasti Bocvane planiraju da obrežu 80 odsto muške populacije zemlje, 460.000 muškaraca, u okviru prevencije od širenja side, saopštilo je Ministarstvo zdravstva.

"U okviru tog programa, u narednih pet godina trebalo bi da bude obrezano 460.000 muškaraca", izjavio je predstavnik Ministarstva Dženet Mvambona.
Vlasti Bocvane su pokrenule medijsku kampanju kako bi ohrabrile muškarce da odu u bolnicu i budu podvrgnuti tom zahvatu.
U nekim delovima zemlje do 1970-ih godina obrezivanje se nije praktikovalo u bolnicama, već kod kuće i u lošim higijenskim uslovima.
Prema zvaničnim podacima, oko 24 odsto stanovništa je zaraženo virusom HIV-a. U Bocvani ima oko dva miliona stanovnika.
Klinička ispitivanja vođena u Africi dokazala su da obrezivanje smanjuje za 50 do 60 odsto rizik od prenošenja virusa HIV-a.

http://www.blic.rs/slobodnovreme.php?id=91573

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

299

Četvrtak, 11. Juni 2009

Proglašena pandemija novog gripa
11. jun 2009. | 17:33 -> 18:54 | Izvor: B92, Tanjug

London, Beograd -- SZO je danas na hitnom sastanku proglasila pandemiju novog gripa, što znači da je ocenjeno da se virus H1N1 globalno proširio, javio je Bi-Bi-Si.

Fonet, arhiva
Proglašenje pandemije, prve posle više od 40 godina, ne znači nužno da virus dovodi do ozbiljnijeg oblika oboljenja ili do većeg broja smrtnih slučajeva, ali se globalno proširio i porastao je broj obolelih u Velikoj Britaniji, Australiji, Japanu i Čileu.

Jedan od faktora za odluku da se proglasi najviši, šesti nivo uzbune, tj. pandemija, jeste to što na južnoj hemisferi novi grip po svoj prilici potiskuje običan sezonski grip.

Virus H1N1 prvi put je registrovan u aprilu u Meksiku, a prema zvaničnim izveštajima, do sada je u 74 zemlje zabeleženo 28.000 slučajeva obolelih, uključujući 141 smrtni slučaj.

Kon: Mi smo pandemiju proglasili pre mesec dana

“Treba reći da smo pandemiju novog gripa ovde u radnoj grupi u Srbiji mi proglasili već pre mesec dana, i tada smo rekli da su svi epidemiološki nalazi takvi da ukazuju da je ovo bio početak pandemije, i da se sada već praktično nalazimo u pandemiji,” rekao je dr Predrag Kon, epidemiolog.

“Činjenica je da registrovanih obolelih u Srbiji nema. Što se tiče mera koje se preduzimaju u Srbiji se ništa ne menja, jer njih preduzimamo već mesec dana”, kazao je Kon.

“Dakle sva ova formiranja koordinacionih tela, zajedničkih tela za praćenje, procenu, planiranje i koordinaciju, za zdravstveni sistem, za komunikaciju,imale su razlog u činjenici da je pandemija počela,” naglašava Kon.

“Ono što se može očekivati u neposrednim događanjima je da se virus pojavi i kod nas. Nevezano samo za Univerzijadu, Egzit i Guču, koje su samo manifesacije u kojima učestvuje veći broj ljudi iz većeg broja zemalja. Činjenica je da preko leta više od milion ljudi u Srbiji promeni mesto boravka, boravi na radnim područjima sveta, ili dolazi iz sveta kod nas, kao i veliki broj naših ljudi koji dolazi iz sveta kod nas na leto, i kada se može očekivati unos virusa kod nas, i mi smo to već saopštili i ranije,” istakao je Kon.

“Virus neće imati snagu tokom leta da se vrlo brzo širi, ali će se širiti, pojaviće se prvi oboleli, ali pravu situaciju masovnijeg obolevanja imaćemo tek na jesen, a još izrazitije tokom zime”, naglašava Kon.

“Ono što još možda treba reći, jer ljudi pitaju kakve su to mere koje se preduzimaju, da su mere vrlo jednostavne, ali su jako skupe”, kaže Kon.

“Te mere podrazumevaju privremeno i pravovremeno zatvaranje škola, podrazumevaju određeni režim u saobraćaju, podrazumevaju mere zabrane masovnog okupljanja koje će se sprovoditi u onom trenutku kada počne naglo ubrzanje i širenje gripa”, izjavio je Kon.

“Za sada u Srbiji nema gripa i besmisleno je sprovoditi te mere. S druge strane u vreme kad počne širenje virusa biće besmislene one mere koje se sada sprovode. Sad se sprovode mere kontrole na granici, kontrole u zemlji u smislu otkrivanja i izolacije obolelih, praćenje kontakata”, kazao je Kon.

“Kada počne širenje u Srbiji, potpuno je besmisleno raditi te mere. Tada će se raditi na ublažavanju posledica pandemije i na dobijanju vremena u smislu smanjenja socijalnog kontakta, i u dobijanju vremena da se dobije vakcina protiv virusa”, rakao je Kon.

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

300

Utorak, 23. Juni 2009

Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

Social bookmarks