Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

21

Petak, 08. April 2005

Pozdrav

Bogami ja na ovu stvar gledam malo tuhaf da se tako izrazim.

Bio on mirotvorac ili ne volio on muslimane ili ne ljubio on nas casni Kur'an ili ne ipak je on za mene samo insan i u ime insanskih duznosti ja kao pripadnik islama mu mogu samo prouciti fatihu ako mu ona uopste bude od koristi. Ma da cisto sumnjam da ce mu i ona biti od koristi.

Jer znati za zadnjeg poslanika naseg resulullaha a ponasati se kao da ga nema ili kao da uopste nije poslat da nam bude putokaz bogami tu nesto ne stima pa makar on bio i duhovni vodja bilo koje religije.

Ja da sam bio toliki duhovni vodja jedne od najbrojnijih religija ipak bih se pozabavio pitanjem prelaska na islam ali to je njegova odluka i njgov zivot.

Da mi ga je zao nije ni malo jer po meni nije bas toliko jak mirotvorac kolko su mu pravili reklamu.

A Allah najbolje zna gde ce mu mesto biti....
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

22

Subota, 09. April 2005

Ma jok, nema kod tebe uvreda, moj neuki ED-e, jer time sam svoju neukost razotkrivaš. A kod svakog drugog ko tebe kritikuje, to su uvrede, jel' da, ili ne?
A ja prihvatam svako ispravno znanje. Onaj tefsir, od velikana Ibn Kesira, rahmetullahi 'alejh, veze nema s onim sto sam ja govorio. A ja nista iz glave ne iznosim, nego ono što je ulema ehlissunneta, UTEMELJILA. A ti mene niti poznaješ, niti poznaješ stepen moga znanja. Ja sam gore ponudio jasan tekst, a ti opet: ''svakome loncu poklopac.'' Ono su uvrede i napad na moj autoritet, a tvoja niskost i oholost (omalovažavanje muslimana i odbijanje istine kada se ponudi) ti dozvoljava one jasne uvrede i potvore, pa ti sam vidi gdje si i kakva je kazna za potvoru. Ali ja ti, zaista, halalim, jer navikao sam na mnogo žešće napade. :) :klanja:
Bože, spasi me, i spasi druge od mene. Amin.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

23

Subota, 09. April 2005

Citirano

Tvoj nakaradni pristup islamu -by Ed

Meni ovo zvuci kao nesto sto musliman muslimanu nebi trebao uputiti tek tako i zvuci kao uvreda,bar bi je ja tako doziveo.Ako je to za tebe neki normalan nacin komunikacije to je drugo, u tom slucaju halali.Opet Allah dz.s najbolje zna.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

24

Subota, 09. April 2005

Potpuno se slažem; svaki razuman reći će tako isto.
A Allah, tebareke we te'ala, najbolje zna. :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

25

Subota, 09. April 2005

Citirano

Orginalno od björn

Citirano

Tvoj nakaradni pristup islamu -by Ed

Meni ovo zvuci kao nesto sto musliman muslimanu nebi trebao uputiti tek tako i zvuci kao uvreda,bar bi je ja tako doziveo.Ako je to za tebe neki normalan nacin komunikacije to je drugo, u tom slucaju halali.Opet Allah dz.s najbolje zna.

Vjerovatno si u pravu kada kazes da ovo ne treba (ali nije zabranjen!) biti vid komunikacije medju muslimanima ali ja i dalje smatram da se ne radi o uvredi. Nakaradan (kako ja taj termin dozivljavam) znaci devijantan, pogresan, naopak a ovo nisam rekao za insana vec za njegov stav, drzanje, pristupu necemu ... Vidis björn, ima jedan ajet u kojem se kaze "I opominji, jer, opomena doista koristi bogobojaznima!" Ali ovo nije jednostavno. Treba biti umjetnik pa znati opomenuti insana a da mu ne proradi nefs. Ja se slazem sa tobom, vjerovatno je moja reakcija mogla biti i drugacija, muslimanu primjerenija ali nisam ni ja melek :D . Ipak, daleko je to od uvrede.

Nemam sad vremena (a i vec smo prekrsili pravilnik udaljavanjem od teme) ali cu se insallah opet osvrnuti na ovaj problem jer imam potrebu jos po nesto reci.

Citirano

Originalno od Ibn_Izzet
A ti mene niti poznaješ, niti poznaješ stepen moga znanja.

Poznajem te preko onoga sto pises i to i kritikujem. Ne nazivam te neukim. Mores biti hafiz ali svojim angazmanom (na forumu a Allah zna, mozda je tako i u zivotu) nanosis stetu islamu i muslimanima.

Citirano

Onaj tefsir, od velikana Ibn Kesira, rahmetullahi 'alejh, veze nema s onim sto sam ja govorio.

Jok, nema nikako. Ibn Kesir govori o kiselom kupusu no eto ja neuk umislio da iznosi tumacenja ajeta koji govori o tome 'ko sve smije dotaci Kur'an' i sta to znaci 'dotaci Kur'an'.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

26

Nedjelja, 10. April 2005

B O Z E , S P A S I M E, I S P A S I D R U G E
O D M E N E .
:) :klanja:

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

27

Nedjelja, 10. April 2005

Opet zemljotres u Aziji. Detalji na engleskom ovde

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

28

Ponedjeljak, 11. April 2005

Najuticajnijih 100 ljudi u svijetu, po casopisu Time:

Politicari i revolucionari:
SAD predsjednik Bush, Condoleezza Rice, Bill Clinton, Senator Barack Obama, SAD lider u Senatu Bill Frist, Donald Rumsfeld, pomocnik sekratara UN Mark Malloch Brown, Ekonomista Gordon Brown, Iracki Lider siija Ajetullah Ali Huseini Sistani, Jordanski terorist Ebu Musab El Zerkavi, Kineski premijer Hu Jintao, pred. Sjeverne Koreje Kim Jong Il, Indijski premijer Manmohan Singh, Premijer J. Afrike Thabo Mbeki, Kardinal Joseph Ratzinger, Palestinski premijer Mahmud Abbas, Nizozemski poslanik somalijskog porijekla Ayaan Hirsi Ali, izraelski premijer Ariel Sharon, Javier Solana, Australijski premijer John Howard, Taivanski premijer Chen Shui-bian, predsjednik Venecuele Hugo Chavez.

Umjetnici:
Clint Eastwood, Michael Moore, Hilary Swank, Quentin Tarantino, Dan Brown, Dave Eggers, Marc Cherry, John Elderfield, Kanye West, Jon Stewart, Alicia Keys, Jamie Foxx, Johnny Depp, Art Spiegelman, The Halo Team, Ann Coulter, Hayao Miyazaki, Ziyi Zhang, Juanes, Miuccia Prada, Marc Newson, Santiago Calatrava, Alice Munro, Cornelia Funke,

Poslovni ljudi, osnivaci
Steve Jobs, Google'ovi patroni Larry Page i Sergey Brin, Lee Scott, Meg Whitman, Martha Stewart, Craig Newmark, Jay-Z, Amy Domini, Reed Hastings, Bram Cohen, Martin Sorrel, John Bond, Howard Stringer, Katsuaki Watanabe, Noel Forgeard, Anne Lauvergeon, Ren Zhendfei, Lee Kun Hee, Roman Abramovich, BlackBerry'ovi osnivaci, Rupert Murdoch.

Naucnici i mislioci:
Jeffrey Sachs, Malcolm Gladwell, Robert Klein, Andrew Weil, Burt Rutan, Karl Rove, Rick Warren, Brian Atwater, Mitchell Baker, Timothy Garton Ash, Natan Sharanski, Abdulkerim Surush, Peter Singer, Richard Pound, Lee Kuan Yew, Larry Summers.

Junaci i ikone
Bill Gates, Oprah Winfrey, LeBron James, Eliot Spitzer, Melissa Etheridge, Dalay Lama, Nelson Mandela, Viktor Yukashenko, Dina Astita, Hania Mufti, Wangari Maathai, Mary Robinson, Lubna Olayan, Ellen MacArthur, John Stott, Michael Schumacher, Stephen Lewis.

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

29

Utorak, 19. April 2005

Izabran novi papa. Poslije vise od 480 godina opet Njemac. Joseph Kardinal Ratzinger nosice "umjetnicko" ime Benedikt XVI.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

30

Utorak, 19. April 2005

Esselamu alejkum

Novi papa je u mladosti bio član Hitlerove omladine, učestvovao je u ratu na strani nacističke Nemačke u jedinici PVO. Kažu da nema dokaza da je činio zločine.

Papa Jovan Pavle II je prvi papa koji je posjetio sinagogu u Rimu. Da li će ovaj biti drugi??? :D
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

31

Srijeda, 20. April 2005

U Rusiji padala crvena kiša
Crvena kiša, obojena zagađivačima iz lokalne fabrike boja, pala je u okolini Voronježa na jugu Rusije, javila je agencija Itar-tas. Agencija citira zvaničnike lokalnog ministarstva za vanredne situacije, po kojima je crvena kiša bila obojena prirodnim oker pigmentom koji sadrži glinu i oksid gvožđa. Istraga je pokazala da zagađivač potiče iz fabrike boja u obližnjem gradu Žuravki.

Lopov tužio državu zato što ga nije rehabilitovala

Rumun Danut Mester (38), uhvaćen u krađi samo nedelju dana pošto je pušten iz zatvora, traži od države odštetu od 200.000 funti. Mester, koji je iz Sibiua, kaže da je za sve kriva država, pošto u zatvoru nisu uspeli da ga rehabilituju. On je odslužio zatvorsku kaznu od 13 godina zbog krađe
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

32

Srijeda, 20. April 2005

Uhapsen Bugarski narko-boss Aleksandar pri primopredaji 1200 kg Heroina.
Uhapsen Albanski drzavljanin na putu za BALI sa 2000 kg Heroina.

Citat: Desanka Maksimovic

Bilo je to na Brdovitom BALKANU :D
" Bilen alemlere rahmettir "

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 21. April 2005

Italijanski premijer Silvio Berluskoni podneo je ostavku kao prvi korak u nameri da reformiše vladu zbog tenzija koje su pretile da dovedu do raspada vladajuće koalicije.

„Da, podneću ostavku predsedniku države“, rekao je Berluskoni ulazeći u zgradu Senata, gde je juče na dnevnom redu bila rasprava o poverenju vladi.

Berluskoni je izjavio da će odmah započeti formiranje nove vlade sa istim koalicionim partnerima i da je dobio uveravanje predstavnika sve četiri stranke da će podržati njegov novi kabinet.

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

34

Četvrtak, 28. April 2005

IMF je poredao drzave po dohotku po glavi stanovnika:

1 Luxembourg 77,595 $
2 Norway 61,852
3 Switzerland 52,879
4 Iceland 52,063
5 Ireland 50,303
6 Denmark 49,182
7 Sweden 42,392
8 United States 41,917
9 Qatar 39,607
10 Austria 39,292
11 Finland 39,098
12 Netherlands 38,320
13 United Kingdom 38,098
14 Belgium 37,730
15 Japan 37,566
16 France 35,727
17 Germany 35,075
18 Canada 34,028
19 Australia 33,629
20 Italy 31,874
...
32 Slovenia 17,606
...
50 Croatia 7,801
...
83 Serbia and Montenegro 3,142
...
94 Bosnia and Herzegovina 2,429
..
96 Republic of Macedonia 2,404

....
178 Ethiopia 123
179 Democratic Republic of the Congo 116
180 Burundi 106

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

35

Srijeda, 11. Maj 2005

Vojnici SAD skrnavili Ku'an?!

Vašington -- Vojnici SAD u bazi "Gvantanamo" na Kubi neoprostivo su narušili politiku SAD skrnavljenjem Kura'na, saopštio je Stejt department.

"Ako su navodi štampe tačni, uništavanja svete knjige je bilo, a uništavanje bilo koje svete knjige, bez obzira na to da li je to Biblija ili Kur'an, ili nešto slično, neoprostivo je i nije u duhu politike i prakse SAD", izjavio je portparol Stejt departmenta Tom Kejsi. "Navodi u štampi su ozbiljni i moraćemo ih podrobno ispitati", kaže on.

[SIZE=3]"Njuzvik" je objavio da su vojni istražioci SAD u "Gvantanamu", kako bi zaplašili osumnjičene, Kur'an stavljali u toalete, a bar u jednom slučaju su ubacili svetu knjigu u WC šolju i povukli vodu. [/SIZE]
U Avganistanu je bilo protesta, a Vlada Pakistana je negodovala zbog tih navoda u štampi.
Izvor,B92,Beta

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

36

Petak, 13. Maj 2005

Nedavno je na nasem forumu objavljena vijest da je u Americi jedna zena predvodila dzumu namaz. Ta ista zena, Dr Amina Wadud je prije par dana bila gost u Sarajevu. Jedan moj poznanik je prisustvovao tom forumu kojeg je organizovao Fakultet islamskih nauka u Sarajevu i razgovarao sa pomenutom zenom. Napisao je odlicnu reportazu u nekoliko dijelova pa koga interesuje neka procita. Forumu su prisustvovale i druge interesantne licnosti.

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

37

Srijeda, 18. Maj 2005

Skoplje

Nesvakodnevan dogadjaj se desio u istraznom zatvoru poznat kao Sutka.

Dva etnicka Albanca u sred belog dana pod celim zatvorskim obezbedjenjem su uspeli da kidnapuju t.j oslobode svojeg prijatalja koji se nalazio u zatvoru zbog ubistva.

Ocevidci kazu da takvu otmicu (oslobadjanje) nisu videli ni na filmovima kako je izevedeno.

Brdoviti Balkan

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

38

Srijeda, 18. Maj 2005

Citirano

Orginalno od annonimus
Skoplje

Nesvakodnevan dogadjaj se desio u istraznom zatvoru poznat kao Sutka.

Dva etnicka Albanca u sred belog dana pod celim zatvorskim obezbedjenjem su uspeli da kidnapuju t.j oslobode svojeg prijatalja koji se nalazio u zatvoru zbog ubistva.

Ocevidci kazu da takvu otmicu (oslobadjanje) nisu videli ni na filmovima kako je izevedeno.

Brdoviti Balkan

Imam osjecaj da je direktor obezbjedjenja rijesio svoju materijalnu situaciju

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

39

Četvrtak, 19. Maj 2005

Nesto mi se ne veruje,ali ipak sve je moguce kad su u pitanju pare.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

40

Ponedjeljak, 30. Maj 2005

Francuzi su odbili da podrze evropski ustav. Ova odluka moze negativno uticati na buducnost EU. Cini se da su Francuzi protiv sirenja EU u stvari, a vazno mjesto u kampanji za "ne" bilo je clanstvo Turske uniji. Ovo ce sigurno uticati na pristupanje ex-yu drzava EU, sada cini se nemogucno je tako nesto u bliskoj buducnosti (10-15 god.)

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks