Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško
  • »@ef« je autor ove teme

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

1

Srijeda, 12. Decembar 2007

Vijesti iz zemlje

Imamo temu za vijesti iz kraja, ali cini mi se da nemamo temu za vijesti iz zemlje, pa da je pokrenem.

Nocas je predsednik skupstine Srbije Oliver Dulic raspisao predsednicke izbore za 20-ti januar, iako se tome protive Vojislav Kostunica i DSS. Cini mi se da je kriza vladajuce koalicije na pomolu.

B92

Citirano

Beograd -- Predsednik Skupštine Oliver Dulić raspisao večeras predsedničke izbore, i to za 20. januar. Drugi izborni krug biće održan 3. februara.

U Dulićevoj izjavi za javnost se navodi da su izbori prilika da se potvrdi zrelost našeg društva i da očekuje da će kampanja biti fer i poštena. "Svaki novi izbori prilika su da se ojačaju demokratske vrednosti i učvrsti stabilnost države. To je naročito važno danas imajući u vidu izazove pred kojim se Srbija nalazi a koji se tiču očuvanja teritorijalne celovitosti naše zemlje", rekao je on.

Dulić je pozvao sve građane Srbije da izađu na glasanje i da ne dozvole "da se o našoj zajedničkoj sudbini odlučuje bez njih" i istakao da je izlazak na izbore građansko pravo, ali i odgovornost prema državi Srbiji "u kojoj živimo i koju svi jednako volimo".

Predsednik parlamenta je ocenio da su svaki izbori "praznik demokratije, trenutak kada je narod istinski suveren u biranju svojih predstavnika".

Dulić je podsetio da Ustavni zakon nalaže da izbori budu raspisani pre 31. decembra ove godine odnosno nakon donošenja zakona kojima se uređuju položaj i izbori za predsednika Republike, odbrana i Vojska Srbije, spoljni poslovi i službe bezbednosti.

DSS: Jednostrana odluka

Demokratska stranka Srbije saopštila je večeras da je Demokratska stranka donela jednostranu odluku o raspisivanju predsedničkih izbora čime je prekršen koalicioni sporazum da se sve važne odluke donesu konsenzusom unutar vladajuće koalicije.

Kako se navodi u saopštenju, DSS će DS-u odgovoriti posle 19. decembra i sednice Saveta bezbednosti o Kosovu i Metohiji.

Prvi predsednički kandidat manjina

Na predstojećim predsedničkim izborima u Srbiji prvi put će neka manjina imati svog predsedničkog kandidata.

Sve četiri stranke Mađara podržale su kandidaturu lidera Saveza vojvođanskih Mađara Ištvana Pastora. Analatičari smatraju da kandidatura Pastora ne može da ugrozi izborni rezultat nacionalnih kandidata.

Lideri Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara, Demokratske partije vojvođanskih Mđara i Mađarskog građanskog saveza dogovorili su se da zajednički kandidat Mađara na predstojećim izborima u Srbiji bude predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor.

On objašnjava da se najznačajnija tačka njegovog programa tiče evroatlanskih integracija Srbije.

"Ovaj program doživljavamo kao program koji će biti sposoban da se takmiči sa ostalim predsedničkim programima zbog toga što on ne predstavlja ništa manje zbog toga što je to rezultat razmišljanja i opredeljenja mađarskog političkog bića u Vojvodini“, objašnjava Pastor.

Programski direktor Cesida Marko Blagojević izjavio je za B92 da najveći deo mađarske manjine glasa za DS, G17 plus i LDP i da ne vidi smisao kandidature Pastora.

„Kandidat mađarske nacionalne manjine prosto ne vidim da ima veće šanse na izborima. Ono što može, jeste da odnese glasove kandidatima ovih partija za koje bi inače Mađari glasali. Osnovano mogu da pretpostavim da bi ti glasovi koji bi, eventualno, otišli mađarskom kandidatu u prvom krugu, prosto se vratili u demokratski korpus glasova u drugom izbornom krugu, ko god to bio“, smatra Blagojević.

Pastor je prvi manjinski predsednički kandidat od uvođenja višestranačja u Srbiji. Prema popisu iz 2002. godine, u Srbiji živi nešto manje od 300.000 Mađara.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

2

Srijeda, 12. Decembar 2007

Kao i u "Vestima iz kraja",i ovde ce vaziti zabrana komentarisanja postiranih vesti kako bi se ispostovala odluka da podforum Politika bude zatvoren a da s druge strane clanovi foruma mogu procitati razne vesti iz zemlje koje budu postirane.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 24. Decembar 2007

B92

Citirano

Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor rekao je da troje poslanika Saveza vojvođanskih Mađara neće danas opstruirati rad skupštine, iako nije prihvaćen njihov predlog da parlament ne radi sutra, kada se po gregorijanskom kalendaru proslavlja Božić.

Pastor je za govornicom objasnio da se sa predsednikom parlamenta Oliverom Dulićem dogovorio da skupština danas radi do 15 časova, ali je istakao da je neprihvatljivo što će parlament raditi sutra.

"Nas troje poslanika iz Saveza vojvođanskih Mađara bili smo spremni da opstruiramo rad parlamenta čitajući tekstove o Božiću, ali to nećemo raditi jer ne želimo da zloupotrebimo praznik i jer mi nikada ne vršimo opstrukciju u skupštini" objasnio je Pastor.

On je predložio Duliću, koji u tom trenutku nije bio na sednici, da parlament sledeće godine ne radi ni na jedan veliki verski praznik jer je skupština predstavnički dom svih, a Srbija je multinacionalna država.

Ovo su narodni poslanici svog naroda u pravom smislu te rece. A ne kao onih "nasih" pet slepih i gluvih koji se zivi ne cuju. Ne znam za vas, ali ja ni po cemu ne vidim da u Skupstini Srbije ima 5 bosnjackih poslanika. Jedini Bosnjaci koji imaju koristi od njihvog bivstvovanja u skupstini su jedino oni, jer debelo popunjavaju svoje dzepove za plate, putne troskove i ostale "nagrade" kojima su poslanici sami sebe pocastili. Naravno, od para gradjana. Ovo poslednje se ne odnosi samo na 5 "nasih", vec na sve poslanike od kojih vecina ni ne dolazi na posao jedino kad treba da uzme neke pare.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 10. Januar 2008

Vlada je danas usvojila program NIP za ovu godinu.

Citirano

Beograd -- Vlada Srbije usvojila je danas budžet Nacionalnog investicionog plana (NIP) za 2008. godinu u iznosu od 47 milijardi dinara.

Iz NIP-a će se finansirati 971 projekat, pri čemu je više od dve trećine sredstava namenjeno za infrastrukturne projekte. Na konferenciji za novinare, posle sednice Vlade, ministar bez portfelja Dragan Đilas precizirao je da će se u centralnoj Srbiji finansirati 721 projekat, od toga je nov 371 projekat.

U Vojvodini će se finansirati 191 projekat (185 novih) a na Kosovu 59, od čega 45 novih.

Najveći projekti NIP-a po vrednosti su obilaznica oko Beograda, za koju je obezbeđeno oko 2,5 milijarde dinara, za privlačenje direktnih investicija za podsticaj i otvaranje novih radnih mesta namenjeno je oko 1,6 milijardi dinara, a za izgradnju autoputeva Niš-Dimitrovgrad i Leskovac - Preševo oko 900 miliona dinara.

Četvrti po vrednosti projekat NIP-a za 2008. godinu je rekonstrukcija Aerodroma Batajnica, za šta je predviđeno 362,1 miliona dinara, dok je za rekonstrukciju Pančevačkog mosta planirano oko 800 miliona dinara, naveo je Đilas.

Ministar je ukazao da je za projekte NIP-a na Kosovu izdvojeno 1,3 milijarde dinara, što je znatno više nego prethodne godine i napomenuo da je za projekte u Vojvodini planirano nešto iznad devet milijardi, a u centralnoj Srbiji oko 36,6 milijardi dinara.

Citirano

ministar odbrane Dragan Šutanovac objasnio je da će se konverzijom aerodroma Batajnica taj objekat osposobiti za civilne letove, a u drugoj fazi bi to trebalo uraditi i s aerodromom Lađevci kod Kraljeva. Na ovaj način, kako je rekao, delimično bi moglo da se izdržava Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna odbrana. U Nišu je već urađena delimična konverzija, a ostali aerodromi nisu u planu.

Bilo je nekih prica kako ce navodno vojni aerodorm u Sjenici da bude konverotvan u civilni aerodrom, ali od toga ocigledno nema nista.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

5

Subota, 12. Januar 2008

Citirano

Beograd -- Slobodan Samardžić smatra da Srbija još ne treba da potpiše Sporazum o stabilizicaiji i pridruživanju sa EU zbog Kosova.

Ministar za Kosovo i Metohiju izjavio je, gostujući u emisiji Poligraf TV B92, da Srbija ne može da potpiše Sporazum sa Evropskom unijom sve dok taj sporazum bude, kako se izrazio, u funkciji proglašenja nezavisnosti Kosova. On je objasnio da ne bi bilo dramatično ako Srbija ne potpiše Sporazum 28. januara, jer se on realizuje u narednih deset godina.

"Kad se tim sporazumom rešava jedna tako rđava stvar, Srbija kaže: odlučite se, mi to nećemo uraditi, vi se odlučite, a što se tiče potpisivanja, kada razjasnimo stvari koje ste vi iskomplikovali, mi ćemo ga potpisati", rekao je Samardžić.

Samardžić je ponovio da se Srbija protivi slanju misije Evropske unije na Kosovo bez odluke Ujedinjenih nacija, jer smatra da je njen zadatak da sprovede Ahtisarijev plan o nadgledanoj nezavisnosti Kosova.

Ministar za Kosovo i Metohiju izjavio je da je Srbija voljna da potpiše parafirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, ali ne ako se time, kao što se njemu sada čini, ugrožava suverenitet Srbije na Kosovu.

On je rekao da će Vlada doneti odluku o potpisivanju. "Ja sam rekao koji su parametri, a ako ga oni ponude, Vlada će o tome doneti odluku", kazao je Samardžić.

Govoreći o eventualnom dolasku misije Evropske unije bez odluke Saveta bezbednosti, Samardžić je rekao da Srbija takvu odluku ne može da prihvati i da će, ako to toga ipak dođe, intenzivirati svoje prisustvo u pokrajini kroz organizovanje života lojalnih građana.

"Mi nemamo problem sa sadržajem te misije i sa tim što je to evropska misija... Naš je problem što evropska misija ne sprovodi evropsku politiku na Kosovu, koje na žalost nema, već sprovodi američku politiku na Kosovu", smatra on.

"Kada ona bude sprovodila evropsku politiku, ako se ona jednom bude formulisala, mi ćemo razgovarati sa njima, jer je u duhu evropskog rešenja kompromis, to je ono što do sada nismo imali", objasnio je Samardžić.

On je rekao da bi, u slučaju da Evropska unije bude učestvovala u "otimanju Kosova i Metohije", Srbija morala da preispita svoju politiku i odnos prema evropskoj dvadesetsedmorici.

Koštunica i Tadić oprečno o potpisivanju

Vojislav Koštunica ponovo je poslao saopštenje u kome je pozvao EU da odustane od "protivpravnog slanja misije" na Kosovo i da ne narušava teritorijalnu celovitost Srbije.

Koštunica je naveo da je Skupština Srbije u Rezoluciji o Kosovu i Metohiji, glasovima više od 220 narodnih poslanika, utvrdila da bi "odluka EU o slanju misije za sprovođenje odbačenog Ahtisarijevog plana predstavljala akt ugrožavanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Srbije".

"Sigurno je da 28. januara može biti ili potpisan Sporazum sa Srbijom ili će EU doneti odluku da svojom Misijom rasparčava Srbiju. Jedno i drugo ne idu zajedno i na EU je da napravi izbor", naveo je Koštunica.

Sa druge strane, predsednik Srbije Boris Tadić kaže da je Srbija na pragu potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, koji će biti od velike koristi privredi Srbije.

Predsednik Srbije je za agenciju Srna naveo da je Vlada ovlastila svog potpredsednika da potpiše Sporazum, dodajući da je važno da Srbija čini sve što ojačava njenu poziciju i otvara nove ekonomske perspektive za sve građane.

"Samo takva, jaka i stabilna Srbija može da brani sve svoje nacionalne interese', istakao je Tadić.

On je rekao da Srbija nikad neće prihvatiti nezavisnost Kosova i da će svoju pokrajinu braniti pregovorima i argumentima, ističući da tu ne sme biti nikakve predaje.

Miščevićeva: SSP ne dotiče pitanje Kosova

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ne vezuje pitanje Kosova za ostvarivanje procesa pridruživanja i to pitanje se u Sporazumu ne pominje, kaže Tanja Miščević.

Taj sporazum (SSP) uopšte ne dotiče temu kandidature i budućeg stupanja u članstvo EU, izjavila je šefica Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje EU Tanja Miščević

Ona je novosadskom "Dnevniku" rekla da je namena tog sporazuma da naše tržišne uslove uskladi s onima koji postoje u EU, odnosno da uskladi standarde kako bi Srbija mogla da izvozi svoju robu na tržište EU i liberalizuje domaće tržište za robu koja dolazi iz EU.

Ona nije želela da spekuliše o tome da li bi moglo doći do odlaganja najavljenog termina za potpisivanje tog sporazuma i kakve bi to posledice moglo imati po dalji tok evrointegracija, navodeći da je "to ipak političko, a ne tehničko pitanje".

Tanja Miščević je rekla da je bilo primera da se menjaju delovi SSP-a, ali te promene, prema njenim rečima, "isključuju bilo kakva politička pitanja, pošto je SSP uglavnom trgovinski sporazum".

Potpisivanjem SSP-a više novca za privredu

Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, Srbija će dobiti tri puta više sredstava iz evropskih fondova za razvoj privrede, što znači da će i naša ekonomija i prihodi moći da se uvećaju za toliko, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić.

On je u razgovoru sa studentima Tehnološko-metalurškog fakulteta rekao da će u tom slučaju ukupne investicije u Srbiji u infrastrukturu u narednih pet godina biti najveće u njenoj istoriji, računajući i sredstva iz budžeta i ona iz evropskih fondova.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 14. Januar 2008

Citirano

Jovanović: EU da pomogne

Jovanović je večeras na završnoj konvenciji u beogradskom Sava centru rekao da treba potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, a Evropa neka "kazni" premijera Vojislava Koštunicu "tako što će pružiti ruku svima nama".

"Ja živim u Beogradu 37 godina i ja sam Beograđanin ali ne zato što je to moja adresa", kazao je predsednik LDP-a i poručio građanima koji ga podržavaju da glasaju za čoveka koji je istovremeno "Albanac, Hrvat, Bošnjak i Mađar" jer samo tako, kako je istakao, može da bude čovek.

"Ja sam onaj ko će da klekne pred Srebrenicom kako bi Bosna i Hercegovina mogla da nam oprosti", naglasio je Jovanović i dodao da će braniti tradiciju ali da je neće zloupotrebiti.

Dodao je da niko od njega ne može tražiti da kaže da je Kosovo Srbija.

"Kosovo nije Srbija zato što je i Srbija u međuvremenu nestala. Ako želimo da ta Srbija pronađe svoje mesto na Kosovu onda moramo imati snage da se oko tog mesta dogovorimo sa onima koji tamo žive. Glasate za čoveka koji će kao predsednik Srbije u Prištini reći: "Ja sam Prištinac', za čoveka koji će reći: 'Ja sam Albanac', jer je to najmanje što mogu da uradim", naglasio je on.

Dodao je da veruje u dogovor sa Albancima na Kosovu.

Jovanović je naveo i da predsedničkom kandidatu Srpske radikalne stranke smeta što je jednoj ulici u Beogradu dato ime "Bulevar Zorana Đinđića", a da LDP želi Srbiju Zorana Đinđića.

Svaka cast na hrabrosti,treba imat petlje izgovarat ove reci sirom radikalizovane Srbije.Citirao sam samo deo koji je mene najvise zanimao a celu vest mozete procitati na www.ldp.org.yu
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 15. Januar 2008

"Oštra kampanja Slobodarske partije Austrije protiv muslimana"

Ovu vest sam prebacio u "Vesti iz sveta". Kliknite na link dole.

http://www.sandzakcafe.com/thread.php?th…id=&page=10#199

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

8

Utorak, 15. Januar 2008

RAVNOGORCI ZA VELIMIRA ILIĆA

Centralna otadžbinska uprava Otadžbinskog pokreta Ravna Gora donela je odluku da na predsedničkim izborima podrži kandidata Nove Srbije Velimira Ilića.

Ravnogorski pokret uputio je poziv svojim članovima, pristalicama i simpatizerima da svojim glasom podrže istinskog Srbina, dokazanog patriotu i graditelja Velimira Ilića na predstojećim izborima.

Izvor: Fonet

link: http://www.studio-b.co.yu/vest.php?Id=16866

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 17. Januar 2008

B92

Citirano

Beograd, Novi Sad -- Na internet sajtu www.youtube.com bio je postavljen snimak paljenja jedne novosadske pekare, čiji je vlasnik Albanac.

Snimak je potpisan sa "Oslobodioci - omladina lojalna pravoslavlju", a na njemu se jasno vidi paljenje pekare "Violeta", u blizini Novosadskog sajma. Vlasnik pekare za B92 je rekao da mu je radnja zapaljena pre nekoliko meseci, ali da mu policija još nije saopštila da li su počinioci uhvaćeni.

Zvucima hime Bože pravde i napisanim tekstom: "Reci svima ko si, ne stidi se svoje vere i budi ponosan sin pravoslavlja", počinje amaterski snimak, naslovljen "Šiptari lete u nebo", koji je pre dva dana postavljen na sajt www.youtube.com.

Danas je po objavljivanju ove priče u medijima taj snimak uklonjen sa ovog sajta zbog, kako se navodi, kršenja pravila upotrebe.

Na njemu se vide tri maskirana momka sa bezbol palicama, koja prelaze ulicu, razbijaju izlog pekare "Violeta", ubacuju baklju, a zatim beže.

Snimak je napravilla osoba skrivena u granju, s druge strane ulice. Na snimku se vidi i nekoliko ljudi koji stoje par metara odatle, kod drugog ugostiteljskog objekta. Oni posmatraju napadače, ali ne reaguju.

Vlasnik pekare Binaj Vebi, rekao je za B92 da je pekara zapaljena pre nekoliko meseci, i da nije bilo povređenih, jer pekara u tom trenutku nije radila, ali da je počinjena velika materijalna šteta".

Vlasnik pekare je rekao i da ga ne plaši što je snimak postavljen na internet.

"Uopšte se ne plašim. To što je postavljeno na sajt se desilo, mislim pre par meseci. Nije bilo povređenih, radnja je bila zatvorena, to je bilo oko 1-1:30h posle ponoći. Šteta je bila oko 3.000 evra - izgorela je cela vitrina, reklame...", kaže Vebi.

On za B92 kaže da nije obavešten dokle je policija stigla sa istragom.

"Ništa. Od policije nikada nismo dobili izveštaj da li su ti ljudi uhapšeni, nikada nikakv izveštaj nismo dobili od policije", navodi Vebi.

Inače, na Srpsku novu godinu, i na drugom objektu pekare "Violeta", u Kosovskoj ulici u Novom Sadu, polupana su stakla i vitrina. Međutim, Vebi i novosadska policija ističu da se tada radilo o sukobu navijača.

Direktor Beogradskog centra za Ljudska prava Vojin Dimitrijević za B92 je ocenio da je postavljanje snimka paljenja pekare na internet zabrinjavajuće i da bi jedini izlaz bilo privođenje počinalaca.

On je za B92 rekao i da taj snimak, kao i snimak "Škorpiona" koji ubijaju zarobljenike iz Srebrenice, prikazuje nasilje nad onima koji su drugačiji.

"Kad u ovom trenutku stižu signali s najviših mesta da je svaki ekstremizam, a naročito ekstremizam kamufliran rodoljubljem, pravoslavljem dopušten, onda se namojmo čuditi da će sve više ljudi to da radi, čak i ako im neko izričito ne naredi, i da će ne samo to da rade, nego i da se ponose", objašnjava Dimitrijević.

Snimak je potpisan sa "Oslobodioci - Omladina lojalna pravoslavlju".

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 17. Januar 2008

Citirano

Lider Nove Srbije Velimir Ilić poručio je da će se boriti da udje u drugi krug predsedničkih izbora i da će u njemu pobediti. Na završnom mitingu na beogradskom Trgu Republike, Ilić je rekao da će njegovom pobedom na izborima za predsednika Republike biti završen posao koji je započet 9. marta 1991. godine, kao i 5. oktobra 2000. godine.
...
Na skupu su učestvovali predsednik Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuk Drašković i funkcioneri te stranke Srdjan Srećković, Dragan Kojadinović i Aleksandar Čotrić. Ispred Demokratske stranke Srbije, na mitingu su bili funkcioneri Dragan Jočić, Aleksandar Popović, Jovan Palalić i Predrag Bubalo, kao i predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma, predstavnik Liste za Sandžak Bajram Omeragić i predsednik Srpske narodne stranke iz Crne Gore Andrija Mandić.

Obećao je da će, ako bude izabran za predsednika, obezbediti stanove i nacionalne penzije ženama koje radjaju više od troje dece. "Da se Srbija umnoži i oboži, to je naš cilj", poručio je Ilić.

Koga sve novac i vlast nece udruzit :(

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 20. Januar 2008

RTS

Citirano

U Srbiji su počeli izbori za predsednika Republike, a birališta su otvorena od 7 do 20 časova. Na ukupno 8.481 biračko mesto, za predsednika Srbije, moći će da glasa 6.708.697 građana. Od ukupnog broja, na Kosovu i Metohiji ima 277 biračkih mesta.

Pravo glasa na ovim izborima ima 6.708.697 građana, kao i 9.178 građana na odsluženju vojnog roka, 37.053 s prebivalištem u inostranstvu i 8.201 građanin na odsluženju zatvorskih sankcija, koji se vode na posebnim evidencijama.

Građani na biračko mesto treba da ponesu ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu kao identifikacioni dokument i listić kojim su obavešteni o mestu na kome glasaju. Ukoliko građani nemaju taj listić, moći će da glasaju i bez njega.

Građanima sa biračkim pravom koji su se zatekli na biračkom mestu u trenutku njegovog zatvaranja mora biti omogućeno da glasaju.

Svaki birač glasa lično na overenim glasačkim listićima i samo jednom, a pri dolasku na biračko mesto mora da pokaže ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu, posle čega se UV-lampom na kažiprstu desne ruke utvrđuje da li je već ranije glasao.

Potom član odbora zaokružuje redni broj i birač se potpisuje u birački spisak, uzima glasački listić i kažiprst desne ruke mu se označava sprejom.

Birač glasa zaokruživanjem rednog broja ispred imena kandidata, ubacuje listić u glasačku kutiju i napušta biračko mesto.

Pripadnici policije na dužnosti mogu da uđu na biračko mesto samo ako su na njemu narušeni red i mir, na poziv predsednika biračkog odbora.

Do zatvaranja birališta večeras u 20 sati u Srbiji je u toku predizborna tišina i do tada nije dozvoljeno direktno ili prikriveno reklamiranje kandidata, njihovih programa i političkih organizacija, kao i postavljanje propagandnog materijala najmanje 50 metara od biračkog mesta.

Tokom predizborne tišine dozvoljeno je emitovanje informacija o izlaznosti građana i spotova nadležnih republičkih organa i nevladinih organizacija u kojima se gradjani upućuju u koje vreme i na koji način mogu da glasaju.

Od ukupno devet kandidata za predsednika Srbije, prvi na izbornom listiću je Tomislav Nikolić [Srpska radikalna stranka], slede Jugoslav Dobričanin [Reformistička stranka], Boris Tadić [Demokratska stranka], Velimir Ilić [Nova Srbija], Ištvan Pastor [Mađarska koalicija], Marijan Rističević [Koalicija Narodna seljačka stranka - Ujedinjena seljačka stranka], Čedomir Jovanović [Liberalno-demokratska partija], Milutin Mrkonjić [Socijalistička partija Srbije] i Milanka Karić [Pokret Snaga Srbije].

Otvorena sva biračka mesta na Kosmetu

Član Republičke izborne komisije, zadužen za sprovođenje izbora na Kosovu i Metohiji Veljko Odalović izjavio je da su, prema za sada raspoloživim informacijama, sva biračka mesta u pokrajini jutros otvorena.

Odalović je kazao da, za sada, nisu zabeležene nepravilnosti.

Na Kosovu i Metohiji pravo glasa ima 112.861 građanin, a oni za predsednika Srbije mogu do 20 časova da glasaju na 277 biračkih mesta u 23 opštine.

Državljani Srbije glasaju i u dijaspori

Državljani Srbije s biračkim pravom koji žive u inostranstvu glasaju na izborima za predsednika Srbije na ukupno 65 biračkih mesta u 36 zemalja, a pravo glasa ima 37.172 birača, što je 5. 800 birača više nego na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima.

Najveći broj biračkih mesta otvoren je u Crnoj Gori, Nemačkoj, SAD i Italiji, a jedan broj birača upisanih u posebne evidencije u Velikoj Britaniji, Kanadi, Portugaliji i SAD glasao je juče.

Biračko mesto u Generalnom konzulatu Srbije u Banjaluci otvoreno je jutros u sedam sati na kome će državljani Srbije u Bosni i Hercegovini glasati na izborima za predsednika Srbije.

Sva tri izborna mesta u Austriji - Beču, Gracu i Salcburgu - otvorena su tačno u sedam časova. Pravo glasa ima 3.132 glasača, što je za oko 400 više nego na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima.

U prostorijama ambasade Srbije u Moskvi jutros u sedam sati po lokalnom [pet po srednjoevropskom] otvoreno je biračko mesto na kojem građani Srbije koji borave u Rusiji mogu da glasaju na izborima za predsednika Republike. U birački spisak za predsedničke izbore ukupno je upisan 1.241 građanin Srbije sa pravom glasa.

Srpski iseljenici u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi glasali su do sinoć po lokalnom vremenu na predsedničkim izborima u Srbiji na šest biračkih mesta, pri čemu je biračko pravo iskoristila otprilike četvrtina od oko 2.200 upisanih birača, rečeno je agenciji Tanjug u diplomatskim predstavništvima na severnoameričkom kontinentu.

U najvećem američkom gradu, Njujorku, juče je glasalo 126 od upisanog 401 birača, u Čikagu 124 od 258, dok su u prestonici Vašingtonu biračko pravo iskoristila 92 od ukupno 258 upisanih glasača.

Zbog vremenske razlike, podaci o izlaznosti na biralištu u Los Andjelesu, gde je po prvi put otvoreno biračko mesto, biće saopšteni danas.

U Kanadi, na dva biračka mesta u Otavi i Torontu glasalo je 185 od upisana 792 birača, odnosno 46 od 175.

Citirano

Vrhovni sud Srbije odlučio je da se stranim posmatračima, ambasadama Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije u Beogradu, dozvoli da prate rad organa za sprovođenje današnjih izbora za predsednika Republike Srbije, saopšteno je iz tog suda.

Sud je time uvažio žalbu Miloša Adamovića iz Zemuna, poništio rešenje Republičke izborne komisije u predmetu zaštite izbornog prava i u oblažloženju naveo da su ambasade svoje prijave sa svim potrebnim podacima, podnele blagovremeno.

U oblazloženju se navodi da je i Vlada Srbije u svom mišljenju dala saglasnost, smatrajući potrebnim da se posmatračima omogući praćenje rada organa za sprovođenje izbora.

RIK je dostavio žalbu Vrhovnom sudu sinoć u 17 sati, a presudu je primio jutros u 6.15 časova, navedeno je u saopštenju.

Predsedničke izbore u Srbiji prate 23 posmatrača OEBS-a i tri posmatrača Međuparlamentarne skupštine Zajednice nezavisnih država. Među posmatračima su i predstavnici Slovačke, kao i osmoro delegata Državne dume Rusije.

Izbore prati i 3.087 posmatrača CeSID-a.

Citirano

Do 10 časova na predsedničkim izborima u Srbiji glasalo je 9.49 odsto građana, saopšteno je na konferenciji za novinare Republičke izborne komisije.

Prema podacima RIK-a, do 10 sati u Beogradu je glasalo 8,93 odsto, u Vojvodini je na biračka mesta izašlo 10,46, a u centralnoj Srbiji 9,10 odsto birača.

U Novom Sadu je glasalo 10,29 odsto birača, u Nišu 7,77, u Kragujevcu 8,72, dok je pravo glasa u Čačku iskoristilo 9,13 odsto građana.

Kako je RIK saopštio, u Zubinom potoku je glasalo 8,16 odsto birača, u Leposaviću 11,25, u Kosovskoj Mitrovici 4,44, dok je u Zvečanu pravo glasa do 10 časova iskoristilo 5,03 birača.

U Orahovcu je na birališta izašlo 5,57 odsto birača, u Prištini 4,4, u Peći 12,5, dok je u Gnjilanu zabeležen odziv od 6,13 odsto.

Prema rečima zamenika predsednika RIK-a Dejana Đurđevića, sva biračka mesta su otvorena u sedam časova i do sada nije zabeležena neregularnost.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

12

Citirano

Do 14 sati na predsedničke izbore u Srbiji izašlo je 33 odsto birača, saopštio je Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).

Izvršni direktor CeSID Zoran Lučić rekao je na konferenciji za novinare da tako visok odziv nije zabeležen od 2000. godine, od kada ta organizacija prati izbore u Srbiji.

U prvom krugu predsedničkih izbora 2004. godine do istog vremena, do
14 sati, odziv je bio 22 odsto , rekao je Lučić.

Dodao je da je na parlamentarnim izborima prošle godine do 14 časova glasalo 30,9 odsto birača.

Prema njegovim rečima u Beogradu jež izašlo 32,6 odsto birača, u centralnoj Srbiji 33,2 odsto, u Vojvodini 33,4 i na Kosovu 21,7 odsto upisanih u birački spisak.

Jos uvek nije kasno,ostalo je jos 3 sata za glasanje
Izbori nisu lutrija-izaberi svoju buducnost-izadji i glasaj

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

13

RTS izvestava da je u Pazaru na dva biracka mesta produzen termin za glasanje zbog izuzetno velikog interesovanja.

Radio 100+

Citirano

BEOGRAD - Korisnicima Telenorove mreže mobilne telefonije u Sandžaku danas su stižale SMS poruke sa pozivom da izadju na izbore i zaokruže kandidate broj 4 i 3, a u samim porukama kao pošiljalac navodi se SDA, odnosno SDP. Prema navodima dostavljenim iz Novog Pazara Beti, u poruci u kojoj je navedeno ime Velimira Ilića, pošiljalac je Sandžačka demokratska akcija, a u poruci gde se poziva da se glasa za broj 3, pošiljalac je Sandžačka demokratska partija. "Poštovani, pozivamo vas da danas izadjete na izbore i da svoj glas date za dalji razvoj Novog Pazara i Sandžaka. Na glasačkom listiću zaokružite broj 4 Velimir Ilić i krenimo zajedno u bolju i lepšu budućnost", navedeno je. U drugoj poruci piše: "Poštovani gradjani molimo vas da iskoristite vaše biračko prao i glasate za bolju budućnost naše dece. 3."

CESID ce uskoro dati preliminarne rezultate izbora za koje kazu da ce se malo razlikovati od konacnih.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

14

Na osnovu 60 odsto Cesidovog uzorka, Tomislav Nikolić dobio 1.600.000, a Boris Tadić 1.440.000 glasova u prvom krugu.

Velimir Ilić je dobio 320.000 glasova ili 7,9 odsto , Milutin Mrkonjić 250.000 ili 6,1 odsto, a Čedomir Jovanović 220.000 ili 5,5 odsto .

Prema prvim podacima CeSID-a, na današnje izbore je izašlo 4.000.060 birača, o izlaznosti čitajte u posebnoj vesti

Odlika izbora(za men,tj po meni) su svakako velika izlaznost, previse glasova za Radikale,iznenadjujuce dobro je prosao Tadic,katastrofalno lose Velimir Ilic & Co,zadovoljavajuce (za sad)Cedomoir Jovanovic i Mrkonjic.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

15

CESID je izasao sa konacnom procenom rezultata:

Izlaznost: 60,6% (4 058 126)

Redosled prvih 5 kandidata:

1) Tomislav Nikolic 39.4% (1 600 059 glasova)
2) Boris Tadic 35.4% (1 434 844 glasova)
3) Velimir Ilic 7.6% (318 959 glasova)
4) Milutin Mrkonjic 6% (248 818 glasova)
5) Cedomir Jovanovic 5.6% (221 491 glasova)

U drugi krug izbora idu Tomislav Nikolic i Boris Tadic.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

16

Drugi krug je za 2 nedelje,tacnije 3.Februara 2008.godine

Evo i slikovito rezultata:
Tashke je dodao/la ovu sliku:
  • Slikovito.jpg

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

17

Rezultati predsjednickih izbora u Tutinu:

Boris Tadić 7.195 glasova
Velimir Ilić 5.191
Čedomir Jovanović 2.410
Tomislav Nikolić 434
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 21. Januar 2008

Stigli su rezultati izbora za predsednika Srbije u opstinama Novi Pazar, Sjenica, Tutin. Evo rezultata:

NOVI PAZAR:
Izlaznost: 60.19% (42 619)

1) Boris Tadic 45,36% (19 321 glasova)
2) Velimir Ilic 21,11% (8 992 glasova)
3) Cedomir Jovanovic 16,89% (7 196 glasova)
4) Tomislav Nikolic 14,26% (6 074 glasova)

Zanimljivo je da je Tomislav Nikolic do sada osvajao apsolutno sve glasove Srba u Novom Pazaru (otprilike 20% birackog tela Novog Pazara), ali je ovog puta dobar deo Srba glasao za Velimira Ilica.

SJENICA:
Izlaznost: 57.08%

1) Boris Tadic 40,70%
2) Velimir Ilic 22,35%
3) Cedomir Jovanovic 17, 18%
4) Tomislav Nikolic 16,09

TUTIN:
Izlaznost: 54,28%

1) Boris Tadic 45,99%
2) Velimir Ilic 33,44%
3) Cedomir Jovanovic 16, 33%

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

19

Citirano

Orginalno od @ef
Zanimljivo je da je Tomislav Nikolic do sada osvajao apsolutno sve glasove Srba u Novom Pazaru (otprilike 20% birackog tela Novog Pazara), ali je ovog puta dobar deo Srba glasao za Velimira Ilica.

Zanimljiva matematika, a još zanimljivija logika...

Dalji komentar bi otišao u politizaciju problema, a poštujući da je deo namenjen za politiku zatvoren staću ovde.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

20

Citirano

Orginalno od sonovero
Ali mene iznenadjuje ,da Bosnjaci nisu dali vise glasova Cedi.Ilic je drugi Nikolic.

Mislim da bi ogromna vecina Bosnjaka koji su glasali za Tadica glasala za Cedomira Jovanovica da je imao ikakve sanse da pobedi na ovim izborima. Vecina Bosnjaka je glasala za Tadica ne zbog toga sto misli da je najbolji kandidat, vec zbog toga sto je jedini koji moze da porazi Nikolica.
Apsolutno svi Bosnjaci koje ja znam, a koji su glasali za Tadicu bi radije svoj glas dali Cedomiru da je iole jaci u ostatku Srbije.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks