Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

21

Utorak, 01. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Brzi, ja neznam kako bih sa tobom mogao da razgovaram, a rado bih. Prvo ti si naveo masu podataka koji uopste nemaju veze sa istinom i realnoscu. Te popise stanovnistva koje navodis su totalno netacni i sa tim ciframa se i onda a i sada manipulise. U jednom periodu historije Bosnjaka, Bosnjaci nisu imali pravo izjasnjavanja pa su se morali pisati kao Srbi, a kada su to pravo dobili, tj. da se izjasne kao muslimani onda se je veliki broj izjasnio kao muslimani, sto je na PAPIRU drasticno promijenilo stanje i odnos, ali to je samo bilo verifikovano realno stanje. Medjutim, srpske vlasti su odmah to objavile kao MASOVNO ISELJAVANJE SRBA IZ OVIH KRAJEVA. Ne bih dalje da navodim, jer, ne vidim iskrenost kod tebe i zelju za dijalog. Ti u to sto pricas i sto navodis uopste ne sumnjas, jer podaci kojim baratas dala ti je TVOJA DRZAVA i ti u to vjerujes, kao takodjer u historiju koju je pisala SANU i mnoge druge stvari koje su NAMONTIRANE u posljednjih 200 godina.
I sada se desava da samo vrtite te iste stvari koje su NAMONTIRANE u tih 200 godina.

Dakle, sa tobom ne vidim nacina da pricamo, jer si opterecen vidim PROSLOSCU (Turci), nisi ISKREN, samo FORSIRAS svoje bez da pomislis, A STA AKO JE TO SVE VLADA SRBIJE SVE MONTIRALA??? Itd.

Ne zelis jednostavno da pogledas realno. Dobro znas da su Bosnjaci ovdje ugnjetavani, nazivani Srbima, protjeravani za Tursku, itd., itd., itd., ali ti pricas svoju pricu.

Sta mislis cemu vodi taj tvoj takav nastup? Sta mislis cemu vodi monotono forsiranje laznih informacija i historije 200 godina??? dijalogu??? sukobu??? cemu???

Okej, ti vjerovatno se oslanjas na jos jednu prednost koju imas, a to je da je tvoj narod trenutno jaci u vojnom smislu, drzavnom smislu, brojniji, itd. Pa te bas i briga za dijalog, jednostavno za tebe je ovo Srbija, zemlja Srba i sve sto Srbi kazu je istina, a sto drugi kazu to veze nema, ili je laz, ili pokusaj otudjenja neceg srpskog, ili neki separatizam, ili prekrajanje granica, ili, ili, ili.... Vodi li to dijalogu??? Ja ne mislim da vodi. Sta ti mislis???

A sta reci, ako se desi da nekada u buducnosti ne budu Srbi jaci od Bosnjaka, kada se iza ledja ne bude imalo ovo sto se sad ima??? Sta ce biti onda???

Razumijem ja tebe, ti imas vjerovatno jos masu svojih sunarodnjaka sa kojima se slazes i sa kojima jos vise napumpavate svoj "patritoizam" gradeci ga na mrznji koju gajite u posljednjih 200 godina, na mitoloskoj "patnji" srpskog naroda pod Turcima. Nemoj misliti da ja tebe ne razumijem, razumijem te itekako, ali problem je sto ne ti i tvojih istomisljenici ne zivite u realnosti, vec u svojoj toj izgradjenoj "realnosti".
Ako volis da zivis u tome ti nastavi niko ti ne brani, ali mi te zao.

Dalja suceljavanja nasih misljenja nece biti moguce jer sam vec naveo razloge zasto.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 01. Juni 2004

Ajde!

Ene ga @ef!

Citirano

Covek je verovatno planirao da se iseli u Kragujevac, Beograd ili neki drugi grad te zbog toga kaze da ga nece gledati

Ajde, ajde lepo si ti to zamislio ali taj film ces tesko da gledas!
Nema tih para koje mogu da plate pra,pra,pradedovinu (u mom slucaju ) za druge ne znam. Ne znam odakle ti ideja da bih trebao da se selim, glupo bi bilo da ja tebe pitam sta ti vise cekas zasto ne ides!
A i sto se kupovine tice staje polako, stalo "BELO" pa staje i sve ostalo u Novom Pazaru, razmisli o tome.
Krenula je neka normalna prica ali izgleda da polako staje zato sto su pojedini ZASTRANILI ali stvarno ( zao mi ih je!).

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

23

Utorak, 01. Juni 2004

Zar ne mislis Sestovo boy da je ovu prcu pomutio i poremetio tvoj sunarodnik Brzi???
Jer on je bez ikakvog dijaloga napisao fino sve ono oko cega se i vode diskusije cijelo vrijeme i ono oko cega sam i ja volio da sikutujemo, mirno, stalozeno, bez nametanja necega onako samo, to je tako pa ti vidi, itd. Eto vrati se nazad i procitaj redom ovih nekoliko postova posljednjih i vidjet ces koje unio ovdje u ovom dijalogu jednostrano (sukobljavacko) misljenje.
Naravno racunaj od onog momenta kada smo ja i ti krenuli u dijalog. Ako budes bio iskren i ako budes bio realan onda ces i uvidjeti, a ako jednostavno budes ponesen onim, pa on je moj Srbin, onda ces zakljucak donijeti romantican i inertan, sto nece odgovarati realnosti.

Na tebi je da razmisljas i da donosis odluke za sebe, ja tvoje odluke nemogu donositi i tvoje razmisljanje nemogu upravljati.

Moguce je da se je tvoj sunarodnik "uplasio" da ti ne "podlegnes" pa je brzo napisao jedan ostar post, sa svim onim diskutabilnim "cinjenicama", da bi u tebi ponovno ukljucio onaj impuls koji smo pokusali izbjeci u nasem dijalogu. Razmisli.

A naravno on je ovim njegovim postom "iznervirao" i ove moje sunarodnjake, pa je tako eto potigao tenzije oko ovoga. Svojim postom, cini mi se, je imao namjeru samo da opstruira zapoceti dijalog. A da bi to bilo uspjesno onda je morao navesti neke "cinjenice", onako ostro, iz rukava, sigurno, samouvjereno, itd. jer drugacije ne bi upalilo ni kod tebe, a ni kod nekih mojih sunarodnjaka.

Dakle, time ubija dvije muhe, ako mu, jeli, dozvolimo.
Ako ti ne budes vise htio dijalog, razumjet cu te, nastavi da pises, pa i da budes pisao neke stvari da tako kazem "nacionalisticke" nece mi smetati, samo jeli da budu u okviru Pravila Foruma, ali ce mi biti zao zbog izgubljenog dijaloga.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

24

Utorak, 01. Juni 2004

Brzi je samo izneo svoje misljenje i neke podatke do kojih je on dosao ne provocirajuci nikog direktno (ne branim ga), a post od ovog @efa je direktna provokacija na moj racun ( ne znam iz kog razloga ) ali to vise govori o njemu nego o meni tako da mi nije ni vazan, samo nije lepo ako smo vec pokusali normalno da pricamo o nekim svojim stavovima.
Normalno ti braneci tvoje a ja svoje, sto je i normalno!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

25

Utorak, 01. Juni 2004

E to je glavno dakle, otstraniti sve hirove od sebe i neke emotivne napade i fino, mirno i stalozeno pristupiti dijalogu. Ja bih zamolio ucesnike da budu smireni i stalozeni u dijalogu. Jer to je nacin kako se dijalog vodi.

A uslovi za dijalog su naravno i dalje iskrenost, nezadrtost, nenametanje, hrabrost u prihvatanju istine, ako se ona uvidi, oslobodjenost od predrasuda proslosti i oslobodjenost od fatamorganskih vizija buducnosti.
Ako se covjek ovako postavi nemoze da promasi istinu.

Nadam se ce se dijalog konstruktivno nastaviti.

Allahimanet.

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

26

Utorak, 01. Juni 2004

Ja sam izneo validne podatke sa popisa sad ja ne mogu nista da uradim po tom pitanju sto tebi ti podaci ne odgovaraju. Popise su sprovodili komunisti za koje se moze tesko reci da su bili nesto narocito naklonjeni prema Srbima. Bice ipak da je suprotno - kako bese ona komunisticka krilatica "Slaba Srbija - Jaka Jugoslavija". Tako da ako tebi podaci sa popisa koje su sprovodili komunisti nisu validni ja ti zaista ne mogu pomoci.

Evo ako ne verujes tim podacima razmisli logicki. Svi znamo da je do negde odprilike 80tih vecina stanovnistva zivela na selu. 2/3 opstine Novi Pazar cine sela sa srpskom vecinom. Ako je neko u tom periodu bio vecina na 2/3 neke teritorije logicno je da bude i ukupna vecina? To je bilo za vremena dok su sela bila naseljena a ne pusta kao danas, ispraznjena da bi komunisticke fabrike bile napunjene. Na svu srecu po nas Srbe situacija se menja na bolje , za razliku od pre 20-30 godina sada ima daleko vise mogucnosti za privredjivanje na selu tako da se Srbi pocinju vracati na svoja imanja iz Kraljeva, Kragujevca i ostalih gradova gde su bili ekonomski emigranti. Recimo prema informacijama koje ja raspolazem na potezu srpskih sela od Krusevackog mosta ka Ribaricima se vratilo do sada preko 40 srpskih porodica.

No bice ipak da ti verujes samo podacima koji tebi odgovaraju. Recimo nonstop se potencira kod Bosnjaka neka ugrozenost navodna od strane Milosevicevog rezima a svi znamo da Bosnjaci nikada bolje nisu ziveli nego za vreme Milosevica i nikada vise ekonomski nisu imali . Ja ne kazem da nije bilo slucajeva maltretiranja Bosnjaka od strane policije ali to ni u kom slucaju ne moze biti generalizacija stanja celog jednog naroda. Setimo se recimo da je za vreme Milosevicevog rezima bilo puno pripadnika bosnjackog naroda koji su bili pripadnici tog rezima pomenucu samo najistaknutije - Zuhra Mumdzic, Mustafa Dzigal, Husein Licina a da ne pominjem veliki broj direktora bosnjacke nacionalnosti i ostalih funkcionera.

Recimo ovaj podatak razbija sve te price. od 1961. do 2002. godine broj Bosnjaka u opstini Novi Pazar se maltene utrostrucio porastao je sa 22.000 na 65.000 . Broj Srba se smanjio sa 28.000 na 20.000 . Kako je moguce da ako su Bosnjaci ugrozeni, a Srbi povlasceni da se njihov broj povecao 300% a broj Srba smanjio za 30%? Ja mislim da ova puka statistika ipak dokazuje da je pravo stanje totalno suprotno.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

27

Utorak, 01. Juni 2004

Prvo i prvo, ako ces mi vjerovati, a imaju i dokazi za to, ako se neko od Forumasa koji dobro barata sa tim cinjenicama ukljuci navest ce ih, ja sam slab u tim ciframa, ali poznato mi je pausalno jer sam iscitavao podatke i jedne i druge strane, ti podaci sa kojim ti baratas u samom startu nisu validni i netacni su. Dakle, nije u tom vaktu kojeg spominjes bilo toliko Bosnjaka niti toliko Srba.

Drugo, ako uzmes historiju Novog Pazara vidjet ces da je Novi Pazar nekada bio medju vodecim gradovima u Evropi po broju stanovnika, pa jos ako uzmes natalitet kod muslimana, jer je poznato da se muslimani dosta radjaju, onda bi Novi Pazar danas trebao biti milionski grad. Drugo, nije mi jasno otkud preko 5 miliona Bosnjaka u Turskoj i da li ti je poznato iseljavanje Bosnjaka u Tursku??? Pa onda da li ti je poznato da se u tim periodima iseljavanje veliki broj Bosnjaka iselio iz Sandzaka, oni sto su i ostali u Sandzaku presli su zivjeti u Novi Pazar. Da bi tako bili grupisaniji, jer kada su rastrkani i malobrojniji lakse im se desavaju strashne stvari. Od cije strane necu reci, ali je poznato.

Jeste da je oko Pazara bilo srpskih sela ali ne u toj razmjeri koju ti navodis, ali o cemu se radi??? Naravno, ako cemo pricati otvoreno radi se o jednom izvanrednom sistemu Srbizacije naroda. Kako? Fino dovedes ljude u sela srpska i tu ih naseljavas, da se okupljaju oko grada, kada desi iseljavanje Bosnjaka onda oni fino sidju u grad i zauzmu ga, tj. polahko bivaju vecina u tom gradu. U Pazaru, Sjenici, Tutinu, Rozajama to nije uspjelo mnogo, cak veoma slabo, a u Novoj Varosi, Priboju, Prijepolju, itd. mnogo, mnogo vise. Sada su svi oni Srbi sa sela sisli u gradove, jer su gradska naselja bila naseljena vecinom Bosnjacima, a sela su nasljavali masovno Srbi, cekajuci da Drzavni aparat im "pomogne" da se u grad nasele.

Ovaj scenario je poznat i u Bosni takodjer. Ako hoces ja cu ti reci i odakle im scenario za takav sistem izvodjenja "radova". Dakle, ja hocu da kazem da je drzava uveliko svih 200 godina (nekad manje, nekad vise, koliko je u mogucnosti bila) radila na Srbizaciji balkana, pa izmedju ostalog i Sandzaka. Naravno vodjeni mrznjom prema "Turcima" i teorijom "oslobadjanja teritorija" od "okupatora".

Dakle, ako cemo voditi dijalog onda moramo biti otvoreni, realni, i iskreni. Ovdje se na Forumu dosta cinjenica i stvari navelo. Da li ti je poznat plan pod nazivom "Nacertanije" od Ilije Garasanina??? Da li si cuo za Rankovica??? Da li ti je poznato kakvu ulogu je imala SANU u svim ovim dosadasnjim desavanjima???

Mislim, Brzi, najbolje je da sjednemo i da otvoreno pricamo, nece vas niko da lincuje, vec hocemo da pronadjemo istinu, da je ozvanicimo i da svako zivi mirno. Zar ne???

Pogledaj skolstvo kakovo je srpsko, sta pise o Turcima, a nas naravno smatraju ti neki Turcima (tj. ostacima od Turaka koje treba izbaciti), pa onda muslimanska imena u knjigama u kojem se kontekstu spominju, zar ne mislis da je sve to OBRAZOVALO odredjeni profil ljudi koji danas sa nama komuniciraju??? Mislim, hajde Brzi da sjednemo i da otvoreno pricamo i da stvari razjasnimo i rascistimo i da dodjemo do istine i da onda na istini izgradjujemo suzivot, jer nema nam drugog izlaza.

Mislim, ja bih mogao ovako danima nabrajati, ali ovo sam eto onako pausalno ispisao samo da ukazem na to da se je ova drzava dugi niz godina prema Bosnjacima ophodila kao o nekom stranom tijelu koje je uljez i treba ga odstraniti iz zemlje srpske. A kada ti neko tako dodje onda tu nema dijaloga, vec tu dolazi do sukoba, pa ko je jaci njegova se rijec vazi.

Hajde Brzi malo spusti oruzje, pa da pricamo. Skini poveze sa ociju pa da uspostavimo dijalog. Ako hoces, a ako neces, onda samo pokazujes koliko si za dijalog, a koliko si za sukobe na ovim prostorima.

Allahimanet.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

28

Utorak, 01. Juni 2004

Citirano

Orginalno od Sestovoboy
Ene ga @ef!

Citirano

Covek je verovatno planirao da se iseli u Kragujevac, Beograd ili neki drugi grad te zbog toga kaze da ga nece gledati

Ajde, ajde lepo si ti to zamislio ali taj film ces tesko da gledas!
Nema tih para koje mogu da plate pra,pra,pradedovinu (u mom slucaju ) za druge ne znam. Ne znam odakle ti ideja da bih trebao da se selim, glupo bi bilo da ja tebe pitam sta ti vise cekas zasto ne ides!
A i sto se kupovine tice staje polako, stalo "BELO" pa staje i sve ostalo u Novom Pazaru, razmisli o tome.
Krenula je neka normalna prica ali izgleda da polako staje zato sto su pojedini ZASTRANILI ali stvarno ( zao mi ih je!).

Ja nisam nista zamislio, vec TI rekao da neces videti Sandzak ne za 20, vec za 5 godina. A ne mozes ga videti jedino ako ne zivis u njemu, te sam ja shvatio da ti planiras iseljenje. A da li ces se ti iseliti ili neces mene zabole cose.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

29

Utorak, 01. Juni 2004

"Prodao je jedan u 1000 slucajeva koje ja znam."-originalno od Brzi...

Malo više od jednog na hiljadu ih je prodalo, prijatelju moj, nemoj nas ovde zamarati, tim nebulozama... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Niko nikom nije ništa oteo, brate, jel ???
Po tvojoj logici, onih ostalih 999 su ostavili svaoje nepokretnosti, Bošnjacima na poklon ??? Kakva glupost o kojoj ti pričaš... :( :( :(

P.S.

A što se tiče trećerazrednog medicinskog centra u Novom Pazaru, nije on takav, zbog ljudi koji tamo rade, dobro ti znaš, da država ne ulaže ništa u naš dom zdravlja i bolnicu...

A na kraju, da završim ovaj dijalog sa tobom, ako je to moguće nazvati dijalogom,
elem, moja vizija Sandžaka je izvesna, i to kao jednog uzajamno tolerantnog multietničkog i multikulturnog centra ove regije, a ti brate, kako god da ga vidiš ili ne vidiš, kako reče Sestovoboy, moraćeš se, kao i ja zajedno sa tobom tome prilagoditi...

Veliki pozdrav za sve diskutante...

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

• Poruku poslati

30

Utorak, 01. Juni 2004

To sto ti nazivas sandzak je deo medjunarodno priznate drzave koja se zove Srbija. A vecina Srba vidi Srbiju kao nacionalnu drzavu srpskog naroda i drugih naroda koji u njoj zive i koliko ja znam u programima nijedne od parlamentarnih stranaka u Srbiji nema mesta ni za kakve Sandzake. Ipak mislim da je to realnost i volji vecine gradjana ove zemlje(demokratija) cemo morati svi mi, pa i ti - da se prilagodimo. Naravno Srbija garantuje svim svojim gradjanima bez obzira na versku ili nacionalnu pripadnost najvisa moguca prava u skladu sa evropskim konvencijama o ljudskim pravima . Nikakve druge stvari preko toga na zalost nisu moguce, i sto pre ti i drugi koji razmisljaju kao ti to uvide svi cemo skupa ziveti bolje, srecnije i tolerantnije.

Pozdrav.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

31

Srijeda, 02. Juni 2004

"To sto ti nazivas sandzak je deo medjunarodno priznate drzave koja se zove Srbija."- originlno od Brzi...

Neznam, dali je neko odve tražio nešto drugo, a da nije napomenuo da je Sandžak sastavni deo Srbije...

" Naravno Srbija garantuje svim svojim gradjanima bez obzira na versku ili nacionalnu pripadnost najvisa moguca prava u skladu sa evropskim konvencijama o ljudskim pravima . Nikakve druge stvari preko toga na zalost nisu moguce, i sto pre ti i drugi koji razmisljaju kao ti to uvide svi cemo skupa ziveti bolje, srecnije i tolerantnije. "- originalno do Brzi...

Daj Bože da bude tako, niko nebi tražio preko hleba pogače...

Pozdrav

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

32

Srijeda, 02. Juni 2004

Hajde Brzi reci mi zasto ne Sandzak ili ti Raska oblast? Zasto da to ne bude region??? Sta ti vidis u tome lose???

Znas li da je Njemacka podijeljena u regione?? Znas li da je najmoderniji trend Evrope decentralizacija i dijeljenje u regione jer se tako lakse dolazi i do ekonomskog razvoja???

Reci mi zasto tako LJUTO zastupas ideju centralizovane Srbije ili ti Crne Gore, jer se Sandzak ne nalazi samo u Srbiji vec samo jednim dijelom se nalazi u Srbiji, a drugim dijelom se nalazi u Crnoj Gori.

Hajde navedi razloge, zasto ne???

Allahimanet.

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 03. Juni 2004

Pre svega zato sto tu ne vidim nikakav interes za sebe licno i za svoj narod vec direktnu stetu. Drugo zato sto na Balkanu situacija nije ista kao u Nemackoj , zato sto se Balkanu to koristi za propagiranje separatizma a ja sam protiv toga da se moja drzava cepa i deli. Zato sto je recimo jedna Francuska organizovana na centralistickom principu kao sto vidimo - veoma uspesno. Zato sto je nasa zemlja suvise mala tako da je nepotrebno izmisljati po meni "toplu vodu" i crtati neke nove unutrasnje granice. Jednostavno ne vidim svrhu svega toga takve stvari jednostavno podsticu dalje podele medju nama mesto da podsticu razumevanje, toleranciju i bolji suzivot. Zato sto prema principima demokratije , gde je merodavno misljenje vecine u taj region koji ti zastupas i pripadnici bosnjackog naroda bi eventualno mogli da udju samo Tutin Sjenica i Novi Pazar jer u recimo Prijepolju, Priboju i Novoj Varosi Srbi su vecina i oni bi bili protiv toga. Ja jednostavno ne vidim smisao i svrhu regiona sastavljenog od tri opstine.

Drugo sto se tice Crne Gore ja se u to ne mesam, prema nalazima badinterove komisije sve bivse avnojevske granice SFRJ su priznate kao medjudrzavne i sada je to teritorija druge drzave - Crne Gore , a to kako ce oni resavati probleme u njihovoj drzavi se mislim tice iskljucivo njih samih . Ja se bavim problemima u sopstvenom dvoristu(drzavi).

Inace ovo o cemu ti pises "Sirenje Srba na racun Bosnjaka" i suprotno nije nista novo jednostavno to je proces koji se desavao uvek i svuda kroz istoriju. Jednostavno uvek se neko sirio na racun drugoga. Tako recimo Turska imperija se na prostorima nasim sirila na racun Srba i srpskog naroda. S tog razloga razumljiv je stav Srba da je njihova zemlja "okupirana". Takodje i ti Srbi pri dolasku na Balkan su se sirili na racun tadasnjih starosedeoca samo sto danas njih nema pa ne mogu nista da prigovore povodom toga. Svako gleda na zalost samo jednu stranu medalje i samo sagledava ceo problem sa stanovista i interesa sopstvenog naroda. Jednostavno stvar je u tome dok i Srbi i Bosnjaci ne uvide da ostvarivanje sopstvenog interesa na prostorima na kojim mi zivimo se moze vrsiti samo i iskljucivo u dogovoru sa drugim narodom i postujuci interese drugog naroda - nece biti napretka. Ostvarivanje sopstvenih interesa na stetu drugog naroda vodi iskljucivo i uvek u dalje ekstremizme, podele i produbljivanje nepoverenja.

Kako ja sagledavam problem. Bosnjaci u Srbiji nikada nisu imali veca prava nego sto ih sada imaju a medjuljudski odnosi izmedju Srba i Bosnjaka barem u Pazaru nikada nisu bili losiji nego sada. Zasto je to tako? Zato sto su ta prava iskoriscena da se na principu demokratije ugroze gradjani srpske nacionalnosti. Cak je i Milosevic negovao neki princip multietnicnosti u opstini a toga sada kada je na vlasti SDA nema ni u tragovima. Jednostavno Srbi su diskriminisani i izdvojeni iz svih tokova zivota u opstini a lokalna vlast se ponasa ko da mi i ne postojimo. Recimo ova tzv. Regionalna televizija koja je u stvari televizija opstine Novi Pazar, i koja se finansira iz poreza koji placaju SVI GRADJANI opstine, izmedju ostalih i ja, meni i i pripadnicima mojeg naroda ne posvecuje ni 20% svojeg programa koliko bi minimalno trebalo da nam pripada. Na televiziji se forsira neka lazna ijekavica neki novogovor kakav medju muslimanima u Pazaru nikada nije bio prisutan. Dosljaci su mozda pojedini govorili ijekavicu ali kod pravih muslimana starosedelaca se uvek govorilo ekavski. Ja to znam i ti to znas. Sa televizije se proteruju radnici srpske nacionalnosti a tako e i u drugim institucijama pod kontrolom lokalnih opstinskih struktura.

Niko ne brani SDA da osnuje sopstvenu televiziju iz svojeg novca na toj televiziji pusta sta zeli. Ali iz razloga sto ova sadasnja TV finansira iz poreza SVIH GRADJANA a preko 50% tih gradjana nije glasalo za SDA to predstavlja odredjeni vid diskriminacije tih gradjana.

Zato ja i moj narod u nedostatku sluha "sa druge strane" razmatramo druge nacine da zastitimo nase interese.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

34

Petak, 04. Juni 2004

Vidis Brzi, ti govoris o dijalogu i o konsultaciji sa susednim narodima, ali to ne radis.

Prvo si sve fino umotao u taj zamisljeni dijalog, a onda si sve zivo zanegirao, neznam da li si primjetio to.

Zanegirao si bosanski jezik, nas maternji jezik. Ako se vratimo unazad kroz historiju vidjet cemo da su, po odlasku Turaka, prava muslimana (Bosnjaka) naglo pocela da padaju i da se uskracuju. Tako da kroz citavu historiju nije nam se dala prilika da nas jezik institucionalisemo, pogotovu na ovim prostorima. Dok su drugi narodi, Srbi i Hrvati to uradili, pa vec imaju jednu odredjenu tradiciju u tome. Mi to radimo sa jednim velikim zakasnjenjem, a razlozi za to zakasnjenje su brojni. Glavni razlog za to je nasa historijska borba za nasa prije svega ljudska prava, pa onda vjerska i na kraju nacionalna, sto je doslo tek prije desetak-petnaestak godina.

U toku posljednjih 200 godina je masu lazi ispisano u udzbenicima historije iz kojih se je ucilo u cijeloj bivsoj SFRJ, a pogotovu o muslimanima (Bosnjacima), jer nikako se nisu mogli izboriti za ulazak u institucije, a i ako je usao neki od njih bio je neki kojeg su sami Srbi ili Hrvati postavili da bi eto "kao" imao musliman (Bosnjak) tu. On je tu sluzio samo da klima glavom.

Ako odes u Novu Varod, Priboj, Prijepolje, itd. cut ces tamo veoma dobar bosanski jezik, jer se je tamo mnogo manje ekaviziralo stanovnistvo. U Novom Pazaru je drugaciji slucaj. Kada se institucija nema onda naravno ni kultura ti nije zasticena.

Dalje, zasto kada se govori o regionima odmah pricas o nekom separatizmu ili otcjepljenju kada to niko zivi ne pominje. Tako ste stalno govorili za Albance pa ste time prouzrokovali da oni stvarno krenu ka tome i da samo to u glavi imaju. Nijedan Bosnjak u Sandzaku, a takodjer i nijedna bosnjacka stranka ne govori o separatizmu ili otcjepljenju, vec o regionalizaciji.

A ovo sto navodis u vezi diskriminacije srba u opstinama Novi Pazar, Sjenica i Tutin je cisto dizanje prasine i pravljenje slucaja, o ovome je vec bilo rijeci na ovom Forumu i tamo su i ostali Forumashi iznijeli fino sve sto treba, neznam samo zasto se oglusujes o to sto Bosnjaci kazu, a govoris o SLUSANJU druge strane. Govoris o savjetovanju sa susjednim narodom, a negiras sve sto oni kazu, itd.

Dakle, ne forsira se "bespotrebno" ijekavica, vec se uvodi bosanski jezik po prvi put u historiji ovih prostora ZVANICNO. Dakle, po prvi put smo dosli u takvu situaciju da to mozemo i mi to pravo i iskoriscavamo. Pa ce sad polako bosanski jezik da se institucionalizira.

Neznam jesi li primjetio da RTV daje natpise i na cirilici takodjer i na ekavici. Dakle, za tebe kao Srbina je napisano, zasto bi se bunio ti sto je napisano i na bosanskom. To meni izgleda kao da ti smeta sto mi postajemo svjesni SEBE.

Dakle, bit ce potrebno da se udzbenici historije izmijene i bosanski da se ubaci u skole.

A sto se tice regiona, ja govorim o MULTIETNICKOM REGIONU U OKVIRU SRBIJE I CRNE GORE!!! Nemoj preko ovoga prelaziti i citati kao SEPARATIZAM!!! Nije nikakav separatizam. Ne radi se o tome. Izbaci vise te crne misli iz glave. Izadji vise iz toga filma o ratnim SRBIMA koji brane svoje domove, svoje teritorije, svoju ugrozenu naciju, svoje kuce, itd. Jer time samo krivite oko sebe narode iako oni za to nisu krivi, niti to rade sto vi njima naturate da rade. Ali ako malo bolje razmislis ukapirat ces zasto i cemu to NATURANJE, STELOVANJE.
A meni to izgleda ovako: ako neko hoce da ti neko zlo uradi on onda mora da pravi i izmislja razloge pa da to fino propagira, siri, o tome prica, milion puta da to ponavlja, nekoliko mjeseci, godina, pa kada narod stvarno stekne dojam da je to tako, dakle kada se ubjedi narod, onda se fino krene u borbu protiv tih SEPARATISTA, TERORISTA, itd. Jel to po tebi dijalog???

A meni upravo na ovo lici tvoj govor o diskriminaciji Srba u opstinama u kojima je SDA na vlasti.
A to se jos potvrdjuje time sto ti uopste ne slusas sta Bosnjaci govore i pricaju, vec samo preko toga preleces.

A nasa borba za region, a trebala bi biti i vasa borba za region ista, je iz razloga sto je ovaj region najnerazvijeniji i da se nebi vise desavalo da neko izbjegava da ulaze u Sandzak iz drzavnog budzeta zato sto tamo zive Bosnjaci. Dakle, mi u regionu vidimo jos jednu zastitu nasih prava u ovoj drzavi i brzi i bolji razvoj ovog regiona. Jer u slucaju dobijanja regiona mnogo vise bi se novca slivalo u nase opstine.

Eto toliko za sad. A ti procitaj, nemoj samo preletat preko mojih postova, vec udji u dijalog.
A najbolji bi bio dijalog kada bi se ti oslobodio ovih nekoliko osnovnih predrasuda (Turci, Separatizam, itd.)

Allahimanet.

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

35

Petak, 04. Juni 2004

Citirano

Takodje i ti Srbi pri dolasku na Balkan su se sirili na racun tadasnjih starosedeoca samo sto danas njih nema pa ne mogu nista da prigovore povodom toga.

Stvarno bi mr.Hitri trebao malo vishe da razmislis pre nego li napises nesto,pogotovo nesto ovako gore navedeno.Da neznam ono sto znam pomislio bih da ste vi Srbi izvrsili genocid nad tadasnjim starosedeocima Balkana,jer kao sto sam kazes njih vise nema,a oni sigurno nisu sami od sebe nestali nego su ih Srbi sve pobili i prognali(ovo ne tvrdim ja, nego si ti sam to napisao) jer neznam sta je drugo moglo da im se desi,stvarno.

E sad cisto iz postovanja Hitri prema tebi,inace drugom nekom nebi objasnio.
Care,potomaka tadasnjih stanovnika Balkana,na svu srecu ima jos,a to su:vecina Albanaca(Arbanasa,Arnauta) koji su najautenticniji potomci istih,dobar deo Bosnjaka(Bosnjana) Sandzaka,i verovao ti ili ne,i deo Crnogoraca narocito u juznim predelima Crne Gore,pa i u Hrvatskoj ih ima narocito u Istri.

Naravno ti nisi kriv sto neznas jer si ucio iz pogresnih knjiga,a i nista ti knjige ne trabaju,samo prosto razmisli o istim osobinama pomenutih naroda npr.Crnogoraca i Albanaca.Kao sto su geografski polozaj i blizina jednih i drugih,plemenska udruzenja,krvna osvete prisutne i kod jednih i kod drugih,ista zastava(samo sto jedni imaju belog a jedni crnog orla) itd...namerno ti nisam naveo neke istorijske podatke jer u njih verovatno nebi verovao,nego sam ovo ovako malo uprostio da bi te naterao da sam upotrebis logiku i svoj mozak pa da na osnovu samih slicnosti medju narodima zakljucis ko je kako nastao.

Izvinnjavam se sto sam skrenuo sa teme ali kontam mr.Hitri ce nekad u buducnosti zastupati nasu regiju na nekim drugim forumima pa cisto da nas ne obruka,a to je moja vizija Sandzaka, da imamo obrazovane i pametne ljude.

Unapred...Hitri nema na cemu...

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

• Poruku poslati

36

Petak, 04. Juni 2004

To je doduse druga tema ali xhaki ne izmisljaj niko sem vas Albanaca ne tvrdi da ste vi potomci Ilira. Albanci su poreklom sa Kavkaza dokaz tome je i oblast Albanija koja i dan danas tamo postoji. Albance je u Evropu sa Kavkaza dovela Vizantija cija su najamna vojska Albanci bili i naselila na prostoru danasnje Albanije i delimicno Sicilije i juzne Italije. Jasan je vas pokusaj identifikacije sa Ilirima, na taj nacin zelite sebi da stvorite istorijsko pravo na sve oblasti koje Srbi naseljavaju. Slicno bi bilo recimo da se mi Srbi identifikujemo kao potomci Vizantinaca i trazimo "povracaj Albanije" ko sto vi trazite pola nase drzave na potpuno identican nacin no nemam sad vremena da raspravljam sa tobom o tome ako zelis raspravu o tome otvori drugu temu.

Gerilac ja ne negiram taj vas Bosanski jezik samo eto se ne secam da je do pocetka 90tih, ijedan tadasnji Musliman a danasnji Bosnjak pominjao da govori Bosanskim jezikom svi su govorili Srpski. Sad ako ti zelis da se tvoj jezik zove Bosanski ja ti to pravo priznajem. Jos jednom ti zivis u iluzijama, nije moguce praviti nikakav region od teritorije dve drzave - Srbije i Crne Gore , pre svega jer su to dve razlicite drzave a drugo nijedna od njih se ne slaze sa postojanjem tog regiona.

Inace to da "nijedna bosnjacka stranka ne govori o separatizmu vec o regionu" je samo delimicno tacan odgovor. Govorile su sve Bosnjacke stranke o "Sandzak Republici" veoma mnogo, cak je SDA pocetkom 90tih organizovao famozni referendum o "proglasenju i otcepljenju republike Sandzak" . Ciljevi im se nisu promenili promenila se samo retorika i to je sve. Ja ne gledam sta ko prica vec sta ko radi.

Pozdrav

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

37

Petak, 04. Juni 2004

Pa upravo zbog toga sam i rekao BORBA. Dakle, mi se borimo da dobijemo taj region. A raznih vidova borbe ima, zar ne??? Samo je problem sto vi tu borbu nazivate kako ne treba, o tome ja govorim.

O tome mi ovdje i govorimo. Upravo to i radimo. Ja navodim razloge za postojanje regiona, a ti negiras. Medjutim tvoje negiranje regiona se zasniva na necemu sto nije stabilno i nije zasnovano na izgradnji medjunacionalnog dijaloga i suzivota.

Ove historijske cinjenice u vezi nase veze sa Ilirima negiras, jer tvoja historija tako kaze. A postoje ogromni dokazi koji govore upravo u korist nase verzije historije, samo je problem sto vi to necete da pogledate.

Sta bi ti tek rekao kada bih ti ja poceo pricati kako su Srbi dosli u ove krajeve i koga su zatekli i sta su sa njima radili, a takodjer i Hrvati. Pa kako se je taj narod borio da opstane, pa koje su vjere bili, pa kako su se probijali kroz historiju prije Turaka, pa kako docekuju Turke, itd.
U tome i lezi fora glavna. Nisu Bosnjaci nikakvi doseljenici na srpske teritorije, vec su srbi i hrvati dosli na bosnjacke teritorije. Poznato je takodjer je veliki broj katolika bilo Bosnjacke nacionalnosti, pa takodjer veliki broj pravoslavnih je bilo bosnjacke nacije.

Jedan bio tih tadasnjih predaka Bosnjaka, je preslo na krscanstvo zbog velikog pritiska Pape i oni onda sa krscanima ostalim osnijvaju kasnije naciju pod imenom Hrvati, tako isto je bilo i sa onim precima bosnjackim koji su bili u kontaktu sa pravoslavnima, kasnije Srbima.

Ali je ipak veliki broj predata bosnjackih ostao svoj za sebe i ocuvao se. Bili su bogumilske vjere, imali su posebnu crkvu i praktikovali su najispravnije vjeru Isaovu (Isusovu) a.s.

Kada su Turci dosli, bogumili su prepoznali u njima sljedbenike Muhammedove a.s.Poslanika Allahovog kojeg je najavio Isa (Isus) a.s. i odmah su je svi prihvatili i tada Turci njih oslobadjaju.

Dakle, Turci nisu nas ovdje doselili, vec su nas oslobodili.
A jedan broj se je i doselio. Medjutim vecina njih je porijekla sa ovih prostora.

Sada ti skontaj na osnovu cega mi gradimo svoj nacionalni identitet. I skontaj na osnovu cega vi izvodite teoriju da su ovo srpske teritorije.

Allahimanet.

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

• Poruku poslati

38

Subota, 05. Juni 2004

Мислим да улудо трошиш ту енергију.

Према најновијем нацрту устава који је влада Србије послала скупштини на разматрање Србија ће бити конституисана као држава српског народа и осталих грађана који у њој живе а једино писмо које ће бити у употреби је ово којим ја сада пишем - ћирилица .

У овом нацрту устава колико ја имам прилике да видим нема места за цртање никаквих нових граница унутар Србије тако да је цела идеја Санџака једна најобичнија утопија. Овај устав какав буде сада биће у наредних сигурно 100 година јер га подржавају све битне парламентарне странке па и демократска странка.

Што се тиче историјског дела твојег одговора он нема никаквог утемељења у званичној историји. Сад о идентитету Босне не бих да говорим то је више за форум историја али сви знамо да је на просторима на којима ми живимо основана српска држава а да је прва српска престоница био Град Рас код Пазаришта-Сопоћана. Најстарија српска црква јесте црква Светог Петра и Павла из 7мог века наше ере а најстарији српски манастир јесте манастир Ђурђеви ступови који је основан 1174. године . У цркви светог Петра и Павла је крштен Стефан Немања родоначелник српске државе Немањића и српске државности уопште. Даље да не наводим Светог Саву, цара Уроша, Драгутина, Милутина, Стефана Дечанског. То су моји преци. А сад пошто ти кажеш да су Срби населили просторе на којима су живели тадашњи Бошњаци ја те ево позивам да ми наведеш једну историјску личност са наших простора савременика светог Саве, Стефана Немање, цара Уроша Првог, Стефана Дечанског а да је била са овим простора где ми сада живимо.

Иначе званичне чињенице и историја кажу да Бошњаци као нација почињу да постоје од 1993. године када је на свемуслиманском сабору у Сарајеву гласано о називу нације која се то тада звала Муслимани и да је са само два гласа више победила опција која је сматрала да се ваша нација треба називати Бошњаци. Многи истакнути муслимански интелектуалци као рецимо Мухамед Филиповић (право изворно муслиманско презиме) сматрали су да нација треба да задржи свој дотадашњи назив - Муслимани.

Ето рецимо да ме демантујеш ти погледај резултате свих пописа од другог светског рата до данас па ми нађи у Пазару дал се до 1991. године иједан грађанин муслиманске припадности на попису до тада изјаснио као Бошњак. Ја сам случајно имао увида у те резултате и могао сам да видим да су се муслимани из општине Нови Пазар од другог светског рата до данас изјашњавали као - Турци, Југословени, Срби исламске вероисповести, Муслимани али Бошњака уопште није било. То су једноставно историјске чињенице које су такве какве јесу. Још једном ја признајем теби право и твојим сународницима да ви градите ваш национални идентитет на начин који желите и поштујем га. Али са друге стране ипак не могу да дозволим да протураш јасне историјске неистине као рецимо тврдњу да су Бошњаци као нација постојали пре 1993. године. Бар не у Србији.

Што се тиче Босне постојао је један покушај аустријског окупационог гувернера Бењамина Калаја да након Аустроугарске анексије Босне и Херцеговине створи нову Босанску нацију у коју би укључио и Србе и Хрвате али се као што знамо тај покушај завршио више него безуспешно.

Поздрав.

SRBIJA BEZ REGIONA

BEOGRAD - Vlada Srbije usvojila je Nacrt ustava i uputila ga Skupštini Srbije - izjavio je premijer Vojislav Koštunica. Vlada Srbije time, kako je rekao Koštunica na konferenciji za novinare, pokušava da podstakne Skupštinu i ubrza rad na najvišem pravno aktu.

Međutim, premijer je naglasio da je vlada izradila nacrt, a ne predlog, kako bi pokazala da je Skupština iznad vlade. Prema njegovim rečima, nacrt predstavlja samo jedno viđenje vlade, odnosno vladajuće koalicije, kako treba da izgleda društveno i državni uređenje zemlje. Premijer Srbije je rekao da je u okviru stranaka okupljenih oko vlade postignuta potpuna saglasnost po tom pitanju i dodao da je nacrt upućen svim partijama na razmatranje.

- Predlozi iz Nacrta u skladu su sa rešenjima koja su već primenile druge zemlje koje su prošle put od autoritarnih režima do demokratije. Ta rešenja predstavljaju branu povratku autoritarizma i nedemokratije i podstiču dalji razvoj demokratije - rekao je Koštunica, napominjući da tekst nije zakovan i da su spremni da prihvate bolje ideje ako ih bude bilo.

Nacrt ustava Srbije koji je izradila republička vlada predviđa da je Srbija država srpskog naroda i građana koji u njoj žive, a teritorijalna organizacija podrazumeva pokrajine i lokalnu samoupravu. Skupština je jednodomna, sa 250 poslanika izabranih po proporcionalnom modelu sa jednom izbornom jedinicom, a predsednik se bira neposredno na izborima i ima mandat od pet godina. Po nacrtu ustava izručenje državljanina Srbije "dopušteno je samo ako ga nalažu međunarodne obaveze Srbije".

Nacrt ne predviđa regionalizaciju Srbije.
Celo poglavlje posvećeno je pravima pripadnika nacionalnih manjina, kojima se jemče dodatna, individualna ili kolektivna prava
.

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

39

Subota, 05. Juni 2004

hmmm

Citirano

идентитету Босне не бих да говорим то је више за форум историја али сви знамо да је на просторима на којима ми живимо основана српска држава а да је прва српска престоница био Град Рас код Пазаришта-Сопоћана. Најстарија српска црква јесте црква Светог Петра и Павла из 7мог века наше ере а најстарији српски манастир јесте манастир Ђурђеви ступови који је основан 1174. године . У цркви светог Петра и Павла је крштен Стефан Немања родоначелник српске државе Немањића и српске државности уопште. Даље да не наводим Светог Саву, цара Уроша, Драгутина, Милутина, Стефана Дечанског. То су моји преци. А сад пошто ти кажеш да су Срби населили просторе на којима су живели тадашњи Бошњаци ја те ево позивам да ми наведеш једну историјску личност

POKUSAVAM DA SHVATIM JEDAN DEO OVE VASE (NE)HISTORIJSKE PRICE!?!?
ZAISTA, SVE JE OVO TACNO OKO PRVE SRPSKE DRZAVE. ALI MOZE LI MI IKO OD NASIH KOMSIJA SRBA KAZATI:
ZBOG CEGA OSTAVISTE VASA OGNJISTA MUSLIMANIMA DA VAM IH CUVAJU????

HVALA!

BOSNJAK

Početnik

(10)

Datum registracije: 04.06.2004

• Poruku poslati

40

Nedjelja, 06. Juni 2004

Gospodine xhaki Ti si na forumu samo kada sa nesto jacim tekstom "razgovaraju" Slaveni (Bosnjaci i Srbi),
i uvek podrzavas samo jednu stranu, hvala Ti.
Ali redovno podsecas na prisutnost Albanaca u
Sandzaku kako Ti kazes"U jednom delu Sandzaka
ili velikom broju..."
Istina je ovakva: na referendumu pocetkom "90.
Albanaca maltene i nema, sto se i u sledecim
popisima stanovnistva isto potvrdjuje. Svi su se
oni krajnje demokratski izjasnili da su Bosnjaci
i da im je jezik Bosanski, i to iznosi 63% u gradovima
od 12. opstina Sandzaka.
Ti bi trebao da napravis bolju uslugu za Bosnjake
na Kosovu: da im pomognes da pronadju nestale,
da se otkriju ubice Bosnjaka i kazne pocinioci, kao i da sezajedno sa Srbima zalozite da vam se komsije,
Bosnjaci vrate u svoju Bosnjacku Mahalu.
Takodje se treba zalagati da se nikada vise ne
dogodi "Musikovo kod Prizrena.
Brzi ZAVNOS (Zemaljsko antifassticko vijece narodnogoslobodjenja Sandzaka),je ono sto je i ZAVNOBiH iZAVNOH i ZAVNO SRBIJE....
Ono sto se dogodilo 25. 03. 1945. u Novom Pazaru
nema medjunarodni legitimitet, kao sto ima AVNOJ
kako i ti tvrdis a tacno je.
Zasto bi nesto nestalo ako ga nije i bilo.
Hvala.

Social bookmarks