Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 24. Maj 2012

Vođa

Citirano

sloboda: Bolje imati jednog loseg vodju nego imati dva.
Salahoodin: E ovu izjavu treba dobro razmotriti. Sta mislis, ko je vodja Sulejman Ugljanin ili Muamer Zukorlic?
sloboda: Vodja Islamske zajednice Sulejman Ugljanin? Muamer netreba da se mijesa u politiku ali Ugljanin moze da se mijesa u Islamsku zajednicu?
Salahoodin: Ne nego uopsteno vodja.
sloboda: Znaci da Suljo bude i vjerski i politicki vodja?
Salahoodin: Znas ti dobro sta ja pisem.
sloboda: Aha znam. Politicki + vjerski ljider = diktator.
Salahoodin: Znaci @sloboda nemas mi odgovora na ona pitanja? Ok. Nije ni moranje.

Pitanje postavljeno u ovoj diskusiji zaslužuje posebnu temu: Ko je vođa Bošnjaka?

Bošnjaka u Sandžaku, u BiH, Bošnjaka uopšte ... Bujrum. Uz obrazloženje. Ako je neko iz NOPO-a (ni jedan od ponuđenih odgovora) može takođe da se javi i obrazloži.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sloboda

Učenik

(57)

Datum registracije: 14.05.2012

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 24. Maj 2012

ed vidim mucis se da otvoris novu temu, pa hajde da ti pomognem :)

Vodja ili na njemackom führer ili na engleskom leader ili na italijanskom duce su nazivi koji se koriste u totalitarnom drustvu za absolutnog vladara.

Führer = Hitler
Duce = Musolini

Nikad nije dobro da jedan covek ima u jednoj zemlji cijelu moc u svojim rukama.
Mnogima ta moc predje preko glave pa misle da su svemocni, a svemocni je samo Jedan.

Zato je dobro da u svakom drustvu postoji kontrola tog najuticajnijeg covjeka,
koji ima najvisu podrsku u svom narodu (vise od 55% podrske opet nije zdravo).

Za mene licno je onaj lider koji je sposoban, koji je najelekovetniji koji zna da se izrazi.
Koji nece da ostavu svoj narod na cedilu kada mu bude najteze.

>> sloboda: Bolje imati jednog loseg vodju nego imati dva.
Sa ovim sam mislio na vodju u IZ. Zato katolici imaju jednog papu a ne dva kao i Srbi jednog partriarha.

PS: Kad vec kopiras moje postove kopiraj sve i ono sa osmim martom i policijom :D
Dodik: "Ja bih lako u Bosni da imam Rasima"
http://www.youtube.com/watch?v=bVN8er6j0…player_embedded

Ugljanin: "Ja i Ljajić smo jedna politička opcija"
http://www.youtube.com/watch?v=9ma7Nf6MtG4

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »sloboda« (24. Maj 2012, 15:48)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 24. Maj 2012

Svaki posao koji ne pocne sa Bismilom lisen je bereketa Allaha dz.s. (hadis).

Vodja jednog naroda treba da bude takav da njegov narod ostvari prosperitet za vrijeme njegove vladavine.Treba da bude inteligentan,pravedan,posten,lojalan i da sve te osobine usmjeri u korist svoga naroda.Insan koji se bori za lidersku poziciju u svome narodu obecava svasta cesto i nemoguce ali iza jednog vodje poslije njegove vladavine treba da stoje rezultati a nikako obecanja.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

Amko

Početnik

(10)

Datum registracije: 25.05.2012

• Poruku poslati

4

Petak, 25. Maj 2012

Citirano

... sposoban, najelekovetniji,... prosperitetan, inteligentan,pravedan,posten,lojalan,...

Uzmite poboznog i mudrog i nikad necete pogresit... Onog kome biste svoju decu bez razmisljanja dali na cuvanje.

Z!jad

Početnik

(-7)

Datum registracije: 11.05.2012

• Poruku poslati

5

Petak, 25. Maj 2012

Da se vatimo temi!
Pitanje je Ko je vodja Bosnjaka

Ja licno nemam osjecaj da imam vodju ili nekog sa kim bih se ponosio. ( Izuzev mog baba naravno) .
Pretpostavljam da je ed mislio prije svega na politickog vodju.
Ja nikad nisam bio pristalica nijedne politicke ipcije u Sandzaku.
Nazalost novija istorija je pokazala da Sandzak nema ljudi poput Alije Izetbegovica ili njemu slicnih.
Mozda je Sulejman Ugljanin u jednom trenutku to bio. Mozda i Rasim.
Jedno vrijeme sam bio ubijedjen da je to muftija.
Medjutim njegovo ponasanje zadnjih godina je samo pokazatelj da je Bosnjak mnogo kvarljiva roba cim se malo osjeti mocan.
U mom prvom postu sam to i obrazlozio mada je izbrisan iz razloga poznatih samo administraciji.
Da skratim:
Bosnjaci u Sandzaku jos uvijek cekaju na svog Alju
Once upon time in Sandzak

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 28. Maj 2012

ZijaEd ne mozes stavljat svu trojicu u isti kos.Ugljanin dvaput bjezao i ostavljao svoj narod kad mu je najteze bilo, usput kao gradonacelnik pronevjerio 12.8 miliona eura gradjana Pazara.Rasim Ljajic skrivao Karadzica i Mladica i od svih Srba u Srbiji on kao Bosnjak se javio da ponudi garanciju za Seselja Haskom tribunalu (portparol Haskog tribunala odgovorio da garancije niko nije trazio).Obadvojica grobari Sandzacke privrede, prava Bosnjaka i nacionalnih interesa istih.Muftija obnovio skolstvo u Sandzaku od Mekteba do fakulteta i univerziteta,otvorio narodne kuhinje u cijelom Sandzaku (samo u Pazaru se dnevno isporuci 1 000 obroka), otvorio predstavnistva Sandzaka sirom svijeta sa ciljem promovisanja Sandzaka i automije i ti bi sad da ubacis Muftiju u tu pricu kao eto nijedan ne valja.Popravi kantar i ne zakidaj na mjerenju.

Z!jad

Početnik

(-7)

Datum registracije: 11.05.2012

• Poruku poslati

7

ZijaEd ne mozes stavljat svu trojicu u isti kos.Ugljanin dvaput bjezao i ostavljao svoj narod kad mu je najteze bilo, usput kao gradonacelnik pronevjerio 12.8 miliona eura gradjana Pazara.Rasim Ljajic skrivao Karadzica i Mladica i od svih Srba u Srbiji on kao Bosnjak se javio da ponudi garanciju za Seselja Haskom tribunalu (portparol Haskog tribunala odgovorio da garancije niko nije trazio).Obadvojica grobari Sandzacke privrede, prava Bosnjaka i nacionalnih interesa istih.Muftija obnovio skolstvo u Sandzaku od Mekteba do fakulteta i univerziteta,otvorio narodne kuhinje u cijelom Sandzaku (samo u Pazaru se dnevno isporuci 1 000 obroka), otvorio predstavnistva Sandzaka sirom svijeta sa ciljem promovisanja Sandzaka i automije i ti bi sad da ubacis Muftiju u tu pricu kao eto nijedan ne valja.Popravi kantar i ne zakidaj na mjerenju.

Potpisujem sve, do kantara.
Medjutim ono sto je uradjeno ne daje nekom za pravo da krsi propise i da se vlada mimo njih.
Ja uopste ne sporim ono sto je muftija uradio za Bosnjake ovog kraja. Ti rezultati su vise nego vidljivi.
Bilo bi bezobrazno ospravat rezultate i njegovu zaslugu.
Jasno je ( ko hoce da vidi i shvati ) i ono sta su radili i Suljo i Rasim.

Na mom kantaru ne pise Suljo, Rasim, Muamer ili moj babo.
Velikim slovima pise. PRAVDA; ISTINA; PRINCIPI; ZAKON…….
Once upon time in Sandzak

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

8

U iscekivanju da administrator uredi ocjenjivanje postova sa Like i Dislike i u nadi da nece biti "klizecih", samo cu se kratko osvrnuti na ovu temu.

Jedno veliko razocarenje na politickoj sceni bosnjaka, posebno bosnjaka Sandzaka. Posle Alije Izetbegovica, rahnetullahi alejhi, mi smo ostali bez pravog vodje.
O Sulejmanu i Rasimu necu davati nikakve komentare, jer je moje najvece razocarenje ipak Muamer Zukorlic koji je svojom politickom avanturom doveo instituciju Muftije i Islamsku zajednicu na nize grane nego sto je ona bila prije '93. godine, odnosno prje njegovog dolaska na celu te Institucije.
Pod njegovim rukovodstvom Islamska zajednica je dozivjela svoj vrhunac 2002. godine. Od tada pa na ovamo ta Zajednica gubi svoj integritet i svoju ulogu koja joj je Bogom data.
Na stranu to sto je za 19 godina vladavine, od podstanara postao jedan od najbogatijjh bosnjaka u Sandzaku, dubokog sam ubjedjenja da ukoliko bude toliko posten i podnese ostravku u Islamskoj zajednici i posveti se politici sa pozicije Muamera Zukorlica a ne Muftije, ima veliku sansu da povrati ugled i autoritet koji je imao prije 2000. godina, naravno ukoliko bosnjaci podvuku crtu i ne osvrcu se na predhodnih 10 godina.
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

9

Utorak, 29. Maj 2012

Ko je vođa bošnjaka Sandžaka?
dr. Sulejman ef. Ugljanin.

Kome to smeta?
Onom koji bi da bude Sulejman umjesto Sulejmana. Iznogud.
No, nikako da mu se to ostvari. :D

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

10

Srijeda, 30. Maj 2012

A, sta cemo ako opet pobjegne?

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• »na-braniku-grada« je muško

Datum registracije: 25.08.2008

• Poruku poslati

11

Srijeda, 30. Maj 2012

Ko je vođa bošnjaka Sandžaka?
dr. Sulejman ef. Ugljanin.

Ovo su prave vodje. Kongres AK partije, sultan Sulejman Ugljanin u prvom redu :)

Pazar je dio zivota mog on ce biti sampion!

• »Salahoodin« je muško

• Poruku poslati

12

Srijeda, 30. Maj 2012

A, sta cemo ako opet pobjegne?

To ti tako nazivaš, ali u svakom slučaju je i to bolje nego izdajstvo.

Muhammed, alejhisselam, je izvršio Hidžru iz Mekke u Medinu, pa se onda, kada su se za to uslovi ispunili, vratio u Mekku.
Imam Homeini, rahmetullahi alejhi, je bio u izgnanstvu iz Irana dok se je dešavala Islamska revolucija, pa se je, kada su se za to ispunili uslovi, vratio u Iran.
Moncef Marzouki, novi predsjednik Tunisa, je bio u izgnanstvu zbog diktature Ben Alija, pa se je, kada su se zato ispunili uslovi, vratio u Tunis.
Itd.
Ima tih primjera kolko hoćeš, samo ako malo potražiš i budeš pošten i nepristrasan.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

13

Srijeda, 30. Maj 2012

Muhammed, alejhisselam, je izvršio Hidžru iz Mekke u Medinu, pa se onda, kada su se za to uslovi ispunili, vratio u Mekku.
Hidžra Muhammeda s.a.w.s. je bila nakon hidžre njegovih ashaba, dok je "hidzra" Suljova obicna bjezanija i ostavljanje svojih drugova na cjedilu. Bosnjaci su prebijani, iseljavani, ubijani dok je ljider bio na sigurnom. Totalno suprotno od tvoj primjera.
Treba da te je sramota da u istom tekstu pomenes naseg dragog Poslanika s.a.w.s. i svog ljidera a kamoli da ih uporedjujes. Ovakvi tvoji postovi samo pokazuju koliko ste slijepi u slijedjenju svoj ljidera i da vase angazovanje u odbrani njegovoj potice od sektaskog ubjedjenja da on ima "posebna" svojstva.
Opet dolazimo do sustine problema - vjersko ubjedjenje. Mi se nikada nismo i nikada necemo sloziti upravo iz razloga sto crpimo argumente iz razlicitih izvora. Muslimanima su argumenti u Kur'anu i sunnetu - vama su argumenti djela i rijeci vasih javnih i tajnih vodja (javni Suljo). Djela Suljova su po defaultu dobra samo iz razloga jer ih cini Suljo, dok djela ostalih ljudi analizirate u detalje trazeci dlaku u jajetu. Kada neko pokusa da kroz prizmu Kur'ana i sunneta i analizira djela vaseg ljidera onda vristite i pravite fitnu i galamu i pravadate ga sta god da je u pitanju. Suljov sljedbenik kaze da cilj ne opravdava sredstvo osim ako to nije naredio Suljo 8| . Ako kazemo pokrali ste izbori (a dobro znate da ste) vi ili cutite ili pravdate nekim visim interesima koje mi obicni smrtnici ne razumijemo, a vi razumijete jer vam je tako naredio ljider.
Ovo je izvor medjubosnjackog sukoba koji je zapoceo Sulejman Ugljanin i njegovi slijepi sljebenici. Da nije tako odavno bi se mi slozili.
Sulejman Ugljanin je obicni covjek koji se bavi politikom i nema nikakva posebna svojstva. Njegove vrline i mane mi mozemo analizirati samo na osnovu njegovih djela koja cini u javnosti a ne na osnovu ubjedjenja, objave ili snova.
Ako vi Sulju slijepo vjerujete onda vama vasa a nama nasa vjera i ja se ogradjujem od onoga sto vi cinite i pricate.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

14

Srijeda, 30. Maj 2012

Njegovo bjekstvo je cin izdaje.Dok je Ugljanin uzivao u slobodi mnogi Bosnjaci nisu.Rahmetli Alija Izetbegovic je zbog svojih ideja dva puta robijao.Nelson Mendela isto.Muhammed, alejhisselam, jeste izvršio Hidžru iz Mekke u Medinu ali Alejhisselam se vratio kao pobjednik u Meku a ne kao izdajnik.Alejhisselam se vratio kad je On hteo a ne kad mu je naredio Ebu Sufijan.Muhamed a.s. kad se vratio nije se svetio neistomisljenicima i potpisivao rjesenja o rusenju Medresa vec ih je naprotiv izgradjivao.

sloboda

Učenik

(57)

• Poruku poslati

15

Srijeda, 30. Maj 2012

Dobro sto je zbrisao na tursko more nego je problem sto je promijenio stavove kad se vratio!

Prije bezanja Suljo govorio Sandzak ce dobili republiku ili autonomiju govorio da ce isterati srpsku policiju itd.
Kad se vratio 1996 totalno se promijenio. Kaze Srbija je sad demokratska zemlja (Sloba jos vlada) policija nije ona ista sto je bila.
i postade srpski ministar :D

Muhamed a.s. nije mijenjao stavove kad se vratio!

Znaci cista izdaja Suljka! Tako ce ostat pamcen u historiji Bosnjaka.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

16

Srijeda, 30. Maj 2012

Znaci cista izdaja Suljka! Tako ce ostat pamcen u historiji Bosnjaka.

Sve zavisi ko ce pisati tu historiju Bosnjaka. Na primjer, ako je bude pisao Muamer ef. Zukorlic, mislim da nece. Naime, u vrijeme kada je g.Ugljanin bio u Turskoj mi smo se u N.Pazaru intenzivno druzili sa muftijom. Skoro da nije bilo veceri a da nismo bili skupa. Te veceri nas je bilo masallah, preko petnaest dusa. Prepuna soba. Jedna od tema je bio i taj odlazak g.Ugljanina za Tursku. Mnogi su taj bijeg to vece osudili. Posto je saslusao te komentare, muftija se obrati prisutnima: "Dobro, sta biste vi htjeli? Da je covjek ostao pa da su ga strpali u zatvor. Je li trebao u zatvoru da istruhne? Kome treba takav? Ovako je barem bio u prilici da nesto uradi za svoj narod, da ostvari kontakte, da animira evropsku javnost i politicare ..."
Eto, tako je govorio muftija. Davno je to bilo, prije 17 godina. Ako sam neku rijec pogrijesio, sustinu nisam. Znajuci da su vec tada bili zategnuti odnosi izmedju njih, takav stav je bio iznenadjenje za sve prisutne.
Obicno ne iznosim detalje sa tih nasih druzenja ali obzirom na tok diskusije rekoh, mozda treba da znate.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sloboda

Učenik

(57)

• Poruku poslati

17

Srijeda, 30. Maj 2012

ed od tog tvog razgovora sa Muftijom valjda se ponesto i desilo u ovih zadjih 17 godina ili ?
Ko bi 1995 mogao zamislit da ce Suljo postat srpski ministar i da ce terati svoj narod da glasa za Ustav Srbije (sa himnom Boze pravde i u kojem nema rijeci Bosnjak) i koji vise nece spominjat autonomiju Sandzaka?

Ranije je Suljo cak govorio ce Bosnjaci braniti Albance na Kosovu ako budu napadnuti, sad se kune zakletvom koju je ustavom izglasao da ce Kosovo uvek biti dio Srbije!

Eh da je Muftija Zukorlic znao da ce se Suljo udruzit sa srpskim nacionalistima protiv Islamske zajednice sa sjedistem u Sarajevu koje je toliko spominjao ...

Meni se sve cini da suljove pristalice jos uvek zive u 90tim godinama proslog vijeka...

Ovaj post je već 5 puta uređen, zadnji put od »sloboda« (30. Maj 2012, 20:45)

• »Salahoodin« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 30. Maj 2012

Hidžra Muhammeda s.a.w.s. je bila nakon hidžre njegovih ashaba, dok je "hidzra" Suljova obicna bjezanija i ostavljanje svojih drugova na cjedilu. Bosnjaci su prebijani, iseljavani, ubijani dok je ljider bio na sigurnom. Totalno suprotno od tvoj primjera.

Aha, trebo je sav narod da se iseli, pa tek onda da on izađe iz Sandžaka, jel? A znaš li da je iza Muhammeda, alejhisselam, ostao Hazreti Alija, radijallahu anhu?
A šta ćemo sa kasnijim primjerima, gdje muslimanske države broje po nekoliko desetina miliona stanovnika? Da se čeka da cijeli taj narod ode, jel?
Znači trebao je cijeli Iran da se iseli, pa da onda Imam Homeini, rahmetullahi alejhi, napusti Iran.
Tako je trebao i ovaj sadašnji predsjednik Tunisa da uradi, jelde?

Znaš ti dobro da pričaš šuplju, ali te mržnja vodi u rezonovanju, pa nećeš da sagledaš stvari kako treba.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 31. Maj 2012

Nije trebao narod da se seli a, nije trebao ni on da bezi.Za razliku od njega mnogi njegove stranacke kolege su ledjima,bubrezima,tabanima platili odanost i borbu za svoj narod.On nije a, vodja bi trebao da bude uzor svome narodu kao sto je bio Muhamed a.s.Negdje sam davno procitao "Ako nemas ideju zbog koje si spreman da pogines onda nemas razlog zbog kojeg bi trebao zivjet".

• »Salahoodin« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 31. Maj 2012

Ja sam lijepo naveo nekoliko primjera u kojima su lideri bili u izgnanstu i iz tog izgnanstva pomagali svom narodu, ali, opet kažem, džaba i milion primjera da navedeš nekom ko jednostavno želi okarakterisati nečije izgnanstvo kao bijeg. Sve će naopako okrenuti samo da izvuku zaključak koji njima odgovara. Mislim da sam dovoljno napisao o tome, pa ko hoće razmisliće, a ko neće nastaviće da propagira što je i do sad propagirao, jer jednostavno nije u stanju da se oslobodi ostrašćenosti i stvarima pristupi racionalno i "hladne glave".

Slične teme

Social bookmarks