Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Subota, 20. Decembar 2003

VOJNI ROK

Sasvim sigurno tema za diskutovanje za sve one koji nisu sluzili vojni rok. Sta vi mislite o ovoj obavezi, koja po jos uvijek vazecem zakonu, svima nam na neki nacin dise za vrat (ja bih rekao zivot zagorcava). Nisam znao gde temu da smestim, ali imajuci u obzir da i u ovom pitanju politicari 'kolo vode' izabrao sam forum politike. Evo najaktuelnije novine vezane za temu:

"MINISTAR odbrane SCG Boris Tadić izjavio je da vojni rok već traje devet meseci, ali i da se "vode diskusije da od naredne godine traje osam meseci".
"Vojska je već pripremljena za vojni rok od osam meseci. Da li će, eventualno, vojni rok biti skraćen na šest meseci, to ne mogu da kažem, jer je to pitanje restrukturacije, ne mogu da mu prilazim na dnevno-politički način", rekao je Tadić.
Demokratska alternativa se, međutim, juče izjasnila za skraćenje vojnog roka na šest meseci i za to da regruti služe u garnizonima u mestu gde žive.
General Ninoslav Krstić koji je 91. na listi DA za parlamentarne izbore 28. decembra, rekao je na konferenciji za novinare u Beogradu da ta stranka "ne obećava da neće biti regruta", jer je za to potrebno da se prethodno obavi profesionalizacija vojske."

Ovo sto sam procitao mi se vrlo svidja, i moja zelja je da vojni rok prestane da bude obavezan, tj da prestanem da razmisljam da ce mi u skoroj buducnosti, po zavrsetku skolovanja, neko iseci neki broj meseci iz zivota i uskratiti mozda neke sanse koje sam mogao da ugrabim za to vreme. Postavlja se pitanje sada, jer se radi ipak o Srbiji, da li ce naslednici sadasnjeg ministra odbrane posmatrati ovo pitanje na isti nacin. Sest meseci u rodnom kraju takodje nije losa opcija. Sta vi mislite o tome?

mogu ja da se potpisem i bolje...

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

2

Eh kad sam ja služio vojsku to je bilo nešto... :]
Inače sviđaju mi se ove tendencije ka skraćenju a nadam se i potpunom ukidanju vojske ovakve kakvu imamo danas.
Vreme provedeno u vojsci je čisto izgubljeno vreme.
Ono čto se tamo uči moze da se nauči i na dvonedeljnom kursu kod kuće.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

3

Mene se ne tice ova tema ali bi ipak dala svoj komentar. Negiram sve vrste militarizma i slazem se sa hobbesom da je to izgubljeno vreme. U Nemackoj je moguce da se muskarci odluce izmedju civilne sluzbe ili vojske. Civilna sluzba je po meni himanija nego ikakvo ucenje koriscenja oruzja.

Citala sam da u Rusiji postoje kampovi gde desetogodisnje (i starije) decake uce patriotizmu kroz dril, maltretiranje i posebne vojnicke vezbe. Time hoce isto da postignu da od "mekih" decaka postanu jaki muskarci. Uzas o|
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 21. Decembar 2003

I opet rusi nista ne mogu cecenskim mudzahidima , hehe.

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 22. Decembar 2003

mislim da bi bilo dobro kad bi vojska postala profesionalna pa da se skine ta obaveza sa vrata jer je i ja nisam sluzio.6 meseci u svom mestu bi i nekako bilo prihvatljivo a ovo sad kako je nije bas dobro.9 meseci zivota bacis bez veze.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

6

Ma cisto gubljenje vremena.Ja nesto cuh da sad ima ona varijanta sluzenja u svom mestu ali to valjda ne moze svako i traje 12 meseci...i to je vala dugo.
Zao mi vas je,a zao mi je i sto moj brat nije sluzio vojsku al` se iskreno nadam da ce moci to nekako da eskivira. :]
Pazi koju igru igras.

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

7

Sta je?Sta se plasite?bilo bi dobro kad bi se vojni rok smanjio na 6 mjeseci,ali ne i da prestane da bude obaveza!!
Ne slazem se sa hobbesom i hanumom da se u vojsci uci samo upotreba vatrenog oruzja.U vojsci se nauci mnogo,mnogo vise.Kao npr.disciplina i postovanje prema staresinama i starijim.Dve osobine koje nedostaju vecini danasnje omladine narocito omladini u inostranstvu.Ne propusti covek puno u zivotu za tih godinu dana dok je u vojsci,ako je sudbina sve te sanse koje su uskracene za tih godinu dana,doci ce opet.Po meni vojska nije nista srasno,cak sta vise to je jedna skola koju covek treba da zavrsi,muska skola :] .Za zene i nije vojska ;)

Selam!!!
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

8

zemljak nemoj pricati o necemu sto neznas.ok? nemas pojma kakva je situacija u VJ trenutno narocito za muslimane.imam bliske meni koji su sluzili pa znam.od krmetine treba da smrdis do neba ili da kupujes celu ishranu.pa jos 100 drugih stvari.a da naucis da pucas mozes i sam.ako nemas postovanja za starije neces ga imati ni posle vojske.selam
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

9

selam

brate, ne znam dal si cuo , al muftija Muamer ef. Zukorlic je sredio da bosnjaci u Srbiji imaju zasebne kazane i da im se vise ne daje krmetina.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

10

Ovo mi je novo da cujem. Da li je to bilo gde zvanicno objavljeno?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od Elvinov babo
.Po meni vojska nije nista srasno,cak sta vise to je jedna skola koju covek treba da zavrsi,muska skola :] .Za zene i nije vojska ;)

Vala što reče bjorn ko je naučio da poštuje starije to je naucio prije vojske ko nije neće to naučiti ni u vojsci.
Ja sam služio vojsku 86/87 u vreme samih početaka Slobovog uspona u politici. U to vreme vojska je jos uvek bila jugoslovenska i kao znao se neki red.
I sta sam tamo video?Javašluk, krađe, starešine alkoholičare...
Smisao vojničkog života je bilo da se najedeš i naspavaš (dakle uhvatiš krivinu). A to je otprilike onaj životinjski nivo egzistencije.
Meni se to nije dopalo.
Da sam znao kako je pre nego što sam otišao, potrudio bih se da ne odem u vojsku.
Veruj mi da za godinu dana može da se odradi i nauči mnoogo pametnijih stvari.

12

Utorak, 23. Decembar 2003

Citirano

Orginalno od Elvinov babo
U vojsci se nauci mnogo,mnogo vise.Kao npr.disciplina i postovanje prema staresinama i starijim.Dve osobine koje nedostaju vecini danasnje omladine narocito omladini u inostranstvu.

Ja sam misljenja da se ovo uci kuci, u porodici..

Vojska predstavlja nista dobro osim oduzimanja vremena. Za one kojima to vreme nista ne znaci mozda je i sve jedno. Za one koji godinu dana nista ne bi uradili definitivno je sve jedno. Ali za one kojima bi ta godina mnogo znacila, oduzimanje iste je po meni ilegalno. Veruj mi ja bi i na sud isao sa tim. Necu ni u kakvu vojsku (a pogotovu ne ovu kakva jeste) i tacka.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

13

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Vojska i vojni rok jesu jedna velika škola jer se u vojsci nauči ta Autoritativnost i kako treba prema Autoritetu se ophoditi, ne ulazim sad u to kakvi su autoriteti. Medjutim, zbog situacije koju imamo ovdje kod nas, vojska i nije vojska i vojni rok i nije vojni rok, već je to maltretiranje i ponižavanje onoliko koliko taj rok traje. Uslovi su nikakvi, hrana za muslimane je loša. Bošnjaci bivaju tamo nadzirani politički i ako se u njegovom dosijeu nalazi "mrlja" tipa SDA aktivista, ovo ili ono, onda biva šikaniran ili ti kako se to u vojsci kaže "pržen", prže ga. Jer to netreba da bude otvoreno šikaniranje, mada se i to često dješava, već u vidu naredbi, raznih teških poslova, provokacija, itd. I ako to čovjek ne može da podnese, a tu ga čekaju, on onda prekrši neko od pravila i biva onda adekvatno kažnjen. Dakle, vojska i vojni rok, barem za Bošnjake, u Srbiji nije učenje i treniranje u smislu u kojem treba, već je to maltretiranje, ponižavanje i igra žmurke sa starješinama i cinkarošima koji su rasporedjeni medju vojnicima (gušterima) da "snimaju" i da prenose informacije koje su potrebne za odredjivanje osoba koje su prioritetne za "prženje".

Što se tiče Srba oni fino prolaze, hrana odlična, nikad tako dobro nisu jeli, vojska "njihova" jer nemaju problema nacionalnih sa starješinama. Treba samo da su imalo primjerni i radni i bez nekih velikih napora i extra trzaja završavaju vojni rok, osim ako nije u pitanju neki narkoman ili manijak.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

14

Citirano

Originalno od björn
zemljak nemoj pricati o necemu sto neznas.ok? nemas pojma kakva je situacija u VJ trenutno narocito za muslimane.imam bliske meni koji su sluzili pa znam.od krmetine treba da smrdis do neba ili da kupujes celu ishranu.pa jos 100 drugih stvari.a da naucis da pucas mozes i sam.ako nemas postovanja za starije neces ga imati ni posle vojske.selam

Zemljak ja ti to pricam jer znam,da neznam ne bi ti ni prico!!
Vojsku sam sluzio 96/97i od tad ne verujem da se sta znacajno promenilo na lose ili na gore.Sto se hrane tice slazem se samo u tome sa vama,ali ne i o svemu ostalom sto ste rekli.I dalje stojim iza toga da to nije nista strasno i da to nije gubljenje vremena u sustini.Svakako da bi svaki covek nesto drugo radio za tih godinu dana(korisno ili nekorisno)koje provede u vojsci.Svakako sam i za to da se kuci uce stvari o disciplini i postovanju ,ali za one kojima nije to islo za rukom nauce to u vojsci ili postuju to makar tih godinu dana dok su tamo.Mozda sam se pogresno izrazio kad sam reko da se to uci u vojsci,a trebao sam da kazem da to neki nauce jer za nekog badava mu je pricat i kuci ili bilo gde.A ko hoce pred sud zbog toga sto nece u vojsku,strah me da ce izvuci samo tanji kraj.

Selam!!
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

15

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Naravno i ovaj stav Elvinovog baba je sa jedne tačke gledišta ispravan. Ako stvari gledamo kao jedun vrstu iskušenja, ma šta god nas snašlo i ako kroz to iskušenje prodjemo ispravno, onako kako treba, onda ćemo zasigurno nešto iz toga naučiti i jednu veliku školu ponijeti. Može i to. Ali ove stvari tehničke, dakle organizovanje vojske i sama vojska srbije i crne gore je na veoma veoma niskom nivou u svim aspektima, i organizacionom i budžetnom i tehnološkom i ljudskom i aspekt poštovanja ljudskih i nacionalnih i vjerskih prava, itd, itd. Dakle, VSiCG je na veoma veoma niskom stupnju.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

16

vala hrana je uzas.salju ljude preko vikenda kuci da bi ustedeli hranu.muslimani nisu u zavidnom polozaju.da ne pominjem ako taj isti obavlja farz tj moli se bogu 5 puta dnevno.ja licno nemam nameru da idem ni na kakav sud jer kao svedskom drzavljaninu mogu samo da me pozdrave.nije to samo sto je vojska SCG na BEDNOM nivou nego zato sto ne zelim da sluzim u vojsci koju ne osecam kao svoju.eto u CG se uskoro nece sluziti vojska tj nece biti obavezna pa sto ne bi moglo i u srbiji.ili to ili nek ostave mogucnost nama iz inostranstva da novcem otkupimo to vreme i gotovo.znam da je ministar Tadic o tome pricao u Politici.selam

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

17

Citirano

Orginalno od björn

ja licno nemam nameru da idem ni na kakav sud jer kao svedskom drzavljaninu mogu samo da me pozdrave.nije to samo sto je vojska SCG na BEDNOM nivou nego zato sto ne zelim da sluzim u vojsci koju ne osecam kao svoju.

Iz gore navedenog izvlacim zakljucak da posedujes oba drzavljanstva.
Sve dok posedujes drzavljanstvo SiCG obavezan si da sluzis vojsku te zemlje, ukoliko vojni rok nisi vec odsluzio u Svedskoj.
Dakle, na tvom bi se mestu uzdrzao od olakog shvatanja vojne obaveze.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

18

znam da je to tako.ali uvek postoji opcija da se odreknem drzavljanstva SCG.na to sam mislio.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

19

Dobra vest za one koji na bilo koji način nameravaju da izbegnu vojnu obavezu objavljena je negde u julu ove godine:

Vlada Srbije prihvatila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o nasleđivanju koji je republičkoj skupštini podnela grupa poslanika. Predložene izmene odnose se na pravni institut nedostojnosti za nasleđivanje. Važećim zakonom propisano je da naslednik, na osnovu zakona ili zaveštanja, ne može biti vojni obveznik koji je napustio zemlju da bi izbegao dužnost njene odbrane, a nije se vratio do smrti ostavioca. U sledećem članu važećeg zakona navodi se da ostavilac može oprostiti nedostojnost, izuzev vojnom obvezniku koji je napustio zemlju da bi izbegao dužnost njene odbrane. Vlada je prihvatila ukidanje ovih odredbi, uz obrazloženje da se razlozi nedostojnosti nasleđivanja tiču odnosa naslednika prema ostaviocu, a da razlog koji nije vezan za taj odnos ne može dovesti u pitanje pravo nasleđivanja. Sankcije za izbegavanje vojne obaveze regulisane su drugim zakonima i ne mogu biti predmet regulisanja Zakona o nasleđivanju, ocenjuje Vlada u mišljenju dostavljenom Skupštini Srbije. Tanjug

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

20

cista racunica

Sportista: u jeku karijere, kljucna sezona, pozovu ga u vojsku i on onisti mozda odlicnu karijeru..

Muska osoba posle uspespno zavrsenih studija uspe da dobije dobar posao u inostranstvu, tek pocinje da radi i dobija poziv za sluzenje vojnog roka. Sve sanse za dokazivanje, za unapredjenja, padaju u vodu, jer vrlo su male sanse da ce bilo koja firma u inostranstvu da ispostuje njegovo visemesecno odsustvo. Da je trudnica pa hajde, ali za radnika sa strane ne postoji privilegija tolikog odsustva. Nije problem sto to kosta nekoliko mesecnih plata, ali ukoliko kosta posla ili karijere, onda vojska je nekom unistila zivot (uslovno sve receno jer nikad se ne zna).

Ja bih radije da idem napred bez zastoja. Kod nas dole vreme pomalo i stoji pa se i moze, ali po svetskim standardima mesec nerada je mnogo, a ne nesto vise. Mozda i nije problem kad se nesto prvo izgradi da se ode u vojsku, jer zaslugom se moze ocuvati nesto vec izgradjeno (reputacija recimo), ali zar onda nisu druge stvari na redu? Zenidba, deca? Kom se svidja neka ide, ko zna, mozda cu i ja morati, ali ne bih.. ne bih voleo.. zato se i nadam da ce biti promenjeno. A do tada razradjivacu svoju taktiku :). Samo sam misljenja da vojska, uzeto sve u obzir (i kvalitet sluzenja iste koji su mnogi opisali) nije vredna izgubljenog vremena. Neka ostane profesionalna, ili za sluzenje opcionalna, pa onda ratoborni momci i patriote neka idu, ja ponavljam da ja ne bih. Saljite decu da treniraju neki sport, saljite ih u mektebe (casove veronauke), naucite ih disciplini, nek idu u skole, nek se druze sa drugom decom... saljite ih na izlete/idite na izlete. Ali vojska... to je nekako vrlo.. ne znam.. suvise komunisticki. Jednostavno nema pravo niko da mi se mijesa u zivot ko sa mojim zivotom nema nista. Drzava postoji zbog gradjana, a ne gradjani zbog drzave.

A jos ako na kraju spomenem apsurd sluzenja vojske za otadzbinu koja i nije toliko otadzbinska prema nama, onda.... prosudite sami. Ja bih tu primenio arapski recept: nemuslimani placaju poreze, i zasticeni su od drzave, ali se u vojnike i branioce iste ne racunaju. Valjda je i logicno tako..

Social bookmarks