Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 28. August 2004

Volite li zemlju u kojoj zivite?

Bas nesto razmisljam koliko mi je draga zemlja u kojoj obitavam. Jes da rodna gruda uvek nedostaje i da nidje nema lepse, no kako je sa onom dje ste.
Volite li tu zemlju, ako da zbog cega il ako jok, a sto?
malo za promenu

2

Subota, 28. August 2004

Volim zbog jednog dela kulture, delimicno zbog ljudi, pa bogami i zbog prirode.

Ne volim zbog klime tj. kisa koje stalno liju, a zbog kojih onda spadaju temperature na kojima se ja onda smrzavam vecim delom godine.

...i ne volim sto je daleko od Novog Pazara ?( .
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 29. August 2004

Draga mi je Njemacka, zbog oktobarskog sajma knjiga u Frankfurtu, zbog izvjesne tolerancije...
Privikavam se na kise...

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

4

Volim i Vijetnam a nekmoli Kanadu.

Iako po prirodi tesko prihvatam "novo" (evo recimo, jos mobilnog nemam 8) ) mene je to "novo" ovakvog "starog" prihvatilo a da me nije ni pitalo sta i kako, uzelo pod svoje skute i ne pusta. A ja se i nesto ne batrgam, fino mi, jer se osjecam istim kao i ostali jer naposlijetku ovo je imigrantska zemlja a ja sam opet jedan obicni balkanski imigrant s cudnim akcentom i velikom glavom.
U jednoj recenici ->

Kanada plijeni jednostavnoscu a oskudijeva improvizacijama.

Zima? Koja ba zima?
Kad je hladno, ja samo grijanje pojacam 8) ...

Zivili
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

5

Evo i ja da odgovorim
volim Francusku, jer je lepa. Lepa je jer je raznovrsna, svakih 100 km je drugacije, kao da su druge zemlje. Volim je jer ima kulturu istoriju, kuhinju.
Narod je posebna prica, cini mi se da su slicni nama, il pak ja slican njima. Ponekad mi smeta sto su malo nacionalisti, cini im se oni il niko, al opet ko zna mozda su i drugi takvi, pogledajte samo nebeski narod.
Drugo sto cini da se osecam fino ovd je neka opustenost u smislu da nema neke germanske discipline, iako je prilicno cisto (za razliku od Pazara :D ) lako se moze nac papir na ulici il pak pasja kakica :D . A ti psi su razlog sto ih bas i ne volim, poceo sam da mrzim pse, al ustvari treba mrzeti njihove vlasnike (ako ipak treba nekog mrzeti). Ne mogu vise da podnesem da ih gledam kako ih grle ljube, kako spavaju, jedu sa njima. Brate kolko dece umire od gladi a oni onim psima i kuhaju da jedu.
Sve u svemu lijepa je ovo zemlja, pre svega priroda, no ipak ja sam ovde stranac i uvek cu to biti, cak i oni koji su rodjeni ovde su stranci, to je razlog sto se bas i ne osecam lagodno, no kad ne bi bilo ljudi no sam zemlja onda bi moglo cak bit i raj.
malo za promenu

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

6

Utorak, 31. August 2004

Sigurno se sjechate bosanskih chilima (bar su ih u Bosni tako zvali) koji su krasili, a i danas ponegdje krase podove nashih nana. Najcheshche su bile zastupljene klasichne boje, ali isto tako moglo se naci i rariteta koji su bili izatkani vatromet, boje koje nikako niste mogli zamisliti na jednom mjestu, a opet ukomponovane su chudesno izgledale.

Tako ja vidim Njemachku. Sav taj narod, svojim bojama i nacijama chini taj chilim cjelinom. Ne znam da li bih mogla zamisliti jutro bez mirisa donera iz "efema", pizze iz "la Italia", uzurbanih kineza, stidljivih indijaca i nashih sa cigaretama i zvakachim gumama.

Zatim klima, malo joj fali pa da bude sarajevska. Nisam gushterica koja trchi za suncem, shto je i dobro jer ovdje je jako malo sunchanih mjeseci, ali zato ima obilje kisha za koju odgovorno tvrdim da pada najljepsha u mom sjevernom gradichu :]

Malo sam razocharana shto se tiche kulturno-historijskih objekata, nema ih ili ima vrlo malo. To je posljedica II svjetskog rata, ali ima interesantnih post-ratnih gradjevina, shto chu pokushati zabiljeziti kamerom... kada jednom imadnem vremena.

Sve u svemu, glasala sam za DA.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

powerplant

Početnik

(10)

• »powerplant« je muško

Datum registracije: 29.08.2004

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 02. Septembar 2004

Ja sam u Ankari(Turska).
Ovde ima dosta turistickih mesta...,klima je isto OK...Gledajuci sa te strane sve je OK.Ali samo uredjenje zemlje ,birokratija(slicna nasoj)...dovela me je do odluke da polako pakujem kofere...

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 02. Septembar 2004

U zemlji kojoj sam ja je sve malo drugacije...sunce ne greje , cvece ne mirise i ljudi nemaju srca.Ne volim je...ne,ne moze se reci da je volim.

Akceptiram je, kao i ona mene....

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

9

Petak, 03. Septembar 2004

Da. Volim zemlju u kojoj živim.
viskoznost nije isto što i gustina :(

10

Ponedjeljak, 06. Septembar 2004

Ima ovde dosta stvari koje ne volim i koje me iritiraju ali mogu reci da volim zemlju u kojoj Privremeno zivim... osecam se kao kod kuce u neku ruku sto mi je donekle i dovoljno... (naravno da nigde nije kao kod kuce ali.. )... To je najrkace sto mogu a o stvarima koje mi se ne svidjaju mogao bih mozda tamo u temi o mentalitetima.. al sve se nekako kanim a nikako da sta napisem..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

11

Volim prvo shto sam rodjena ovde pa u neku ruku smatram da je ovo moja zemlja u kojoj sam od kad znam za sebe ... a volim i Jugu zemlju moji roditelja domovina njihova jer tamo mi je skoro sva familija i ako smo malo po celom svetu razbacani al' ono najblizhe je tamo i vuche bezobzirno na sve ...

mah ja sam franKo-pazarKa pa svud' mi je dobro ;)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

12

Boze pravde...

...nova himna drzave Srbije trazi spas samo za "...srpski rod..." Pa sto bi je ja voleo ?
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

13

Utorak, 07. Septembar 2004

Prema drzavi gde zivim sam ravnodushan, dok prema maticnoj drzavi ne osecam nista posebno, nekako nemam razloga da bilo sta osecam.
Jedino mogu da kazem da poneki grad volim, kao na primer rodni grad, za to vec imam razloga.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 13. Septembar 2004

Zemlju u kojoj sam rodjen ne volim Cak ni ovde gde sam trenutno nemogu a da mi ne podvale Prepakivanjem mi je njihov secer u inostranstvu gorak :D
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Anita

Početnik

(10)

• »Anita« je žensko

Datum registracije: 06.07.2004

• Poruku poslati

15

Srijeda, 15. Septembar 2004

pozdrav

volim zemlju u kojoj zivim zbog kulture,cistoce i naroda.
Allianz
S.Anita

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

16

Petak, 17. Septembar 2004

Da i ne.
Nije lose ovde. Sto se tice Standarda zivota, mislim da je jedan od najboljih u Evropi, samo eto malo bih mogli ljudi da budu tolerantniji.
Steta samo sto smo daleko od domovine.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

17

Ponedjeljak, 27. Septembar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Posto je svijet stvoren zbog insana, to znaci da neku drzavu, kraj ili ti zemlju cine ljudi koji u njoj zive.

Tako da ova tema moze stojati samo u tom smislu, u svakom drugom smislu je besmislena. Tako da cu reci da ja volim one krajeve u kojima ima dosta Tradicionalnog Islama prisutnog u ljudi. Sto je vise te tradicije to je atmosfera toplija i ljepsa i bratskija.

Sto se vise ide ka izvjestacenosti u ljudi, ka manirima nekakvim novim i bontonima egoisticnim to je zahladjenje u odnosima vece. Ta toplina ili ti zahladjenje se onda odrazava i na samo mjesto.

Pazar je dugo bio divno lijepo tradicionalno mjesto. Medjutim, u posljednje vrijeme ljudi se naglo mijenjaju. Pa stoga i traze promjene. Umjesto samo da nastave svoju lijepu tradiciju, neko im je malo pomalo utuvio u glavu da ono svoje treba da odbaci a nesto tudje da prihvati. Pa sve i da treba nesto da uzme od nekoga ko je stranac niko mu nije objasnio kako to da uzme.

Primjetno je da se Novi Pazar mijenja. Tako da je pitanje koliko je to onaj Novi Pazar. Dakle ne volim ovaj grad i bilo koji drugi, tj. ne osjecam nista prema njemu ili ti njima, u onoj mjeri u kojoj su se ljudi otrgli od svoje vjere i tradicije.

A da je satiru, satiru je. Svakim dolaskom necijim iz zemalja koje se gore spomenuse, donese se nesto sto u odredjenoj mjeri promijeni ovu carsiju. Pa onda kadrovi koji se skoluju u drugim zemljama dolaze ovdje i noseni kompleksom i gorcinom prema Pazaru vracaju se u njega da bi ga mijenjali!!!

Svi hoce da ga mijenjaju. Pa ako hocete onda ga i mijenjajte. Na pravite od Pazara gradove kakve ste vidjeli po svijetu. Umjesto da se Novi Pazar razvija kao Novi Pazar dalje, oni ga mijenjaju.

A ne moze da Novi Pazar razvija dalje neko ko se je i sam odvojio i ko sam ne shvata Tradiciju svojega grada, on moze samo da ga mijenja.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

18

Subota, 30. Oktobar 2004

Zemlja u kojoj zivim

volim u ovoj Zemlji Cistocu i Red. Volim sto je pregledna ;) , ima lepe Planine, Jezera,etc.
Ima naravno Stvari koje mi se nesvidjaju ali mislim da Covek treba malo da se prilagodi kad dodje u tudju Zemlju.

al sto nevoli je vala Vreme, nikako o|
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

19

Subota, 30. Oktobar 2004

Volim svoj grad Novi Pazar, naravno i regiju Sandzak i tesko bih se odvojio od njih, ali sto se tice ostalog dela zemlje ravnodusan sam tako da sam kao i vecina pazaraca na utakmici BiH : SCG vatreno navijao za Bosnu...

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

20

Subota, 19. Februar 2005

Ziveo sam u Nemackoj 6 godina a sad zivim u Ceskoj 7 godina...

U Nemackoj se mi svidjalo malo vise, zato sto su ljudi otvoreniji, vise fer i kazu sta misle. Osim toga je Nemacka jedna z najcistijih zemalja, koje sam ja video. Ziveo sam u Stuttgart-u; mislim da klima nije razlicita od klime u Pazaru - bilo je puno suncanih dana. A nije mi smetala ni ta disciplina (@ hadalj :D)
Naravno, u svakoj zemlji cete naci ljude takve i onakve, ali cini mi se da je ovih "drugih" u Nemackoj malo.

U Ceskoj su ljudi malo vise "relaxed", kao sto rece tzv. hadalj za Francuze, ali su i puno vise zavistivi. A jos nesto - u Ceskoj si ne mozes kupiti "Mercedesa" i zaparkovat napolju - bice ili oskraban ili ukraden :D
Salu na stranu - meni su vec jedno auto ukrali. Sta ce se - krade se svude a mene to trefilo bas ovde :D

Inace Prag je veoma lep grad (vidi: Fotografije nasih ljudi iz Sveta...) a ima i puno daljih finih mesta u Ceskoj.

Odgovorio sam sa "da" i zbog Nemacke i zbog Ceske.
Neko gore rece da puno zavisi od ljudi koji su u toj nekoj drzavi - to je istina.

U Pazaru sam stanovao prvo kod bolnice pa u Bukresu - iz svoje sobe sam imao predivan pogled na Pazar i na Rogoznu i to mi ponekad nedostaje. A malo je gradova u Svetu, gde vidite toliko ljudi navece, kao sto je videt u Pazaru. Rado gledam slike Pazara na ovoj internetovoj strani.

A kao zakljucak samo ovo: neko rece gore, da je vazno gde je porodica - a ja svoju porodicu imam ovde - u Ceskoj.

Social bookmarks