Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »DeVIL HaCkeR« je muško
  • »DeVIL HaCkeR« je autor ove teme

Datum registracije: 31.12.2005

• Poruku poslati

1

Subota, 31. Decembar 2005

Windows Vista beta1

Windows Vista beta.1

Krajem jula je, bez mnogo pompe, objavljena prva bera verzija windows-a Vista (prvobitan naziv je bio Longhorn). Verzija koja je planirana za serverske mašine i dalje se zove Longhorn Server, ali su očekivanja da će se ona i promeniti (kao što je slučaj sa običnim – klijentskim window-som). Izdavanjem beta verzije Viste, Microsoft je dao jasan signal da neće biti daljih nastavaka ili servis-packova windowsa XP. Još uvek se ne zna šta će biti sa nastavcima za Windows Media Centar i Tablet PC operativnim sistemima, tj. da li će navedeni dobiti nekakve nastavke Vista i sl. Kao i od svake beta verzije programa/os-a ne može se očekivati mnogo u smoslu kompatibilnosti, kao i potpunu spremnost za rad. Posle ove verzije očekuje se još jedna beta, zatim alfa verzija i otprilike krajem 2006. i konačan izlazak Pro i Home verzije windowsa Vista.
Microsoft je najavio mnoge napredne tehnologije koje će se primenjivati u ovom windowsu (npr. WinFS – novi file sistem koji nije dostupan u beti), kao i pregršt novotarija koje će rešiti sve muke korisnika windowsa XP. Pre svega bezbednost će biti povećana (već je pronađen jedan virus za Vistu - nažalost), pa će korisnici manje gubiti živce i podatke, a operativni sistem će raditi stabilnije. Vista će biti obogaćen programima za anti-spam zaštitu (programi protiv neželjene pošte), zatim novim firewall-om i novim Internet Explorer 7, koji će u sebe imati implementiran bolji pop-up blocker i ActiveX tehnologiju sigurniju nego do sad, pa neće biti potrebe za prelazak na Firefox ili Operu. Samo održavanje sistema dopunama i prepravkama će biti mnogo jednostavnije, pa tim i jeftinije.
Po preformansama očekuje se da Vista bolje raspolaže procesorskim vremenom i samim tim pod istim operećenjem radi bolje. Za razliku od prethodnika, Vista će zahtevati mnogo jače mašina, pa će vlasnici PII i PIII računara morati da ostanu na XP-u koji je radio i na starijum mašinama. Za razliku od XP-a, Vista traži dosta više radne memorije (512MB DDR), grafički procesor od 64MB (za svoj grafički interfejs – Aero – traži 128MB! ) i HD od 20GB. Takve računare poseduje većina korisnika, pa neće imati problema sa prelaskom na Vistu. Takođe ne treba zaboraviti da se napomene da Vista dolazi na DVD-u, pa će, oni koji ne poseduju DVD čitače, morati da ih pribave, bar za instalaciju.
Sistem na kome sam instalirao beta verziju je: Intel P4 3.4GHz sa 1GB memorije, GeForce 6200GE (128MB, 128bit), Asus DVD rezač i SoundBlaster Audigu2, što je i više nego dovoljno za instalaciju Viste. Sama instalacije je prilično ista. Postoje dve opcije za instaliranje – Upgrade i Custom. Opcija Custom se koristi u tri slučaja:

1. Kad na vašem računaru nema operativnog sistema
2. Kad posedujete windows koji nije 2000 ili XP,a želite da ga zamenite Vistom
3. Kad želite da obrišete postojeći sistem tj. da formatirate disk

DVD na sebi sadrži oko 2.5GB podata, koliko otprilike i zauzima prostora na HD-u. Sama instalacije bete traje oko 10 minuta (na mojoj konfiguraciji) i oko 20 na prosečnoj konfiguraciji (npr. Athlon XP 2000+, 512MB, Ati Radeon 9250 64MB).

Vista nudi veliku kompatibilnost sa starim drajverima, koja nije baš primenljiva u beti, ali će te u punoj verziji moći da instalirate neke stare drajvere za XP, a ne za Vistu (što je odlično, jer u XP to nije bilo moguće). Nakon instalacije windows je prepoznao Intelov chipset i nVidia drajvere, dok je modem i zvučna podrška izostala – što je i očekivano za zvučnu koja nije integrisana, međutim za modem je potpuno nejasno. Nadamo se da će u punoj verziji to biti popravljen...u Microsoftu tvrde da su ubacili veliku kolekciju drajvera, naručito za USB uređaje i starije štampače i skenera, ali i najnovije čipsetove i grafičke adaptere.
Novina ima na pretek, npr. novi file sistem WinFS (Windows File Sistem), koji nije zastupljen u beti ,ali se vidi da je organizacija sistemskih foldera promenjena. Npr. koncept foldera sa nazivom korisničkog naloga unutar Documents and Settings je napušten – sad ćete korisničke podatke pronaći u folderu Users koji se nalazi u root-u diska (koncept „root”preuzet sa Linux platformi). Unutar foldera svakog korisnika se nalaze standardne datoteke Desktop, Documents, Downloads, Favorites, Music, Pictures, Videos i Virtual Folders. Druga novina su, već navedeni, virtuelni folderi, koji u stvari predstavljaju .xml kontejnere koji čine linkove ka drugim datotekama ili folderima (ne mora da Vas zabrinjavа ova novina jer ona ne zauzima prostor na disku). Koncept je sledeći: Ovaj folder će predstavljati prečice ka često korišćenim programima i vašim podešavanjima u vezi desktopa i windowsa i upravo snimljenim file-ovima; čak i kad obrišete neki fajl iz ovog foldera on će ostati na disku, jer je ovo , ne zaboravite, samo prečica ka istom!
Za kraj...samo reći da vredi sačekaati Vistu, do pojave (u drugoj polovini 2006.), a u međuvremenu probati drugu betu, alfu i nove progarame koje će naići, npr. Media Player 11, file sistem WinFS, Sidebar i pregršt zgodnih sitnica. Nadam se da će se, ma kako fantastično zvučale, najave ispuniti, a da kašnjenje neće biti preveliko.
DeVIL HaCkeR
-------------------------
mail: nemanja.webmaster@gmail.com
site: devilforum.greatboard.com
-------------------------

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 28. Juni 2006

Vista Beta2 download. Obratiti paznju na gornji levi download :)
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • DownloadWin.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

3

Srijeda, 28. Juni 2006

Sto bi reko nas narod TRI SAHATA :D ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 29. Juni 2006

instalirah i vistu jucer ... uh sta da kazem, sve sareno, sve svitka i blinka ka na vasar :D

Kad budem uzeo ovaj program onda ko prvo podesavam onaj tipicni win 2000 dizajn ...

A pogle muke kad hoces da izbrises nbeki shortcut sa desktopa :))

PaZaRaC je dodao/la ovu sliku:
  • vista.jpg

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

5

Utorak, 25. Juli 2006

Lepo je sve to sto si naveo..sve super...ali, nisu li isto pricali za XP? Isto... i XP je u pocetku bio sav cakleci, saren i sve to pa je ljudima dojadilo toliko sarenilo pa svi koriste onaj "classic" style ili prelaze na programe kao sto su StyleXP ili sl...Ja sam cuo da ce InternetExplorer 7 imati i mogucnost otvaranja vise stranica u jednom prozoru (tabovi)...naravno, sve to Firefox i Opera vec imaju tako da se tome ne pridaje neki veliki znacaj..naravno, opet ce hackeri provalit kako funkcionise Vista pa ce se i tu pojavit gomila virusa i sve te sistemske zastite ce ponovo bit uzaludne..Stvari koje mi se svidjaju kod Viste su AeroGloss i smestanje podataka kao u *NIX o.sistemima.
Pitanje, da li ce u Visti postojati sistemsko ogranicavanje usera kao na linuxu? Tipa, da obicni korisnik nece moci da radi ono sto root moze i tako to, i da li ce driveri i programi morati da se instaliraju preko roota da bi svim korisnicima bili dostupni?
Sve u svemu, bice bolji naravno, ali ce se za kratko vreme ljudima dosadit sav taj kic, i AeroGloss i sve to..pa ce se vratit na "XP Style" koji ce verovatno biti integrisan ili dobri stari oldschool "classic" style..
P.S. Koliko sam ja procitao za Vistu je potrebno 1GB RAM memorije, ne 512. Ispravite me ako gresim..
Pozz

Dzenis
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

6

Utorak, 25. Juli 2006

Vista Beta 2 sam testirao samo povrsno i mogu reci da mi se noviteti tipa novi Explorer, podesavanje mreze, puno dodatnih stvari u Control Panelu vrlo dopadaju.

Instalirao sam Vistu na racunaru sa 1GB RAM i posle samog startovanja sistema sam bio zaprepascen da isti koristi nesto vise od 450MB RAM-a bez startovanja i jedne dodatne aplikacije.
Procesor svo vreme radi u proseku na 70% (testirano na vise racunara) sve dok se ne iskljuci Sidebar na desktopu.

A to Sudden o obicnim korisnicima i administratorima te ne razumeh bas najbolje, recel ti da u WinXP-u nije moguce uvesti restrikcije korisnickim grupama?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 25. Juli 2006

Citirano

Orginalno od SuddenDeath
Pitanje, da li ce u Visti postojati sistemsko ogranicavanje usera kao na linuxu? Tipa, da obicni korisnik nece moci da radi ono sto root moze i tako to, i da li ce driveri i programi morati da se instaliraju preko roota da bi svim korisnicima bili dostupni?

Hehe, tu mogucnost imas jos od Windows NT-a 4.0 ;)

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

8

Srijeda, 26. Juli 2006

Dragi moji, ajde sad recite mi kakvo je to ogranicavanje jos od NT 4.0? Da, postoje Administratori i oni drugi, to jest, Limted korisnici...kakva je mogucnost podesavanja ogranicenja kod *NIXa, a kakva kod NT 4.0+ ako ih uopste ima? heh..
samo chmod je dovoljno :)

Koliko znam (nisam neki strucnjak sa Unixom), da bi instalirao driver na Unix sistemima moras biti ulogovan kao root ili moras koristiti 'su' u terminalu pre instalacije, ne?
(U svakim PC magazinima, gde god ima koja rublika o linuxu ili upustvo za instalaciju..pod broj 1 je LOGUJTE SE KAO ROOT..). Pitanje je da li ce isto to biti primenjeno na Visti radi sigurnosti/bezbednosti sta god...
Ista jasnije? :) :P

Citirano

recel ti da u WinXP-u nije moguce uvesti restrikcije korisnickim grupama?

Kao sto rekoh gore..moguce, ali je sux...
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

kaleks

Učenik

(10)

• »kaleks« je muško

Datum registracije: 18.02.2006

• Poruku poslati

9

Srijeda, 26. Juli 2006

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
instalirah i vistu jucer ... uh sta da kazem, sve sareno, sve svitka i blinka ka na vasar :D

Kad budem uzeo ovaj program onda ko prvo podesavam onaj tipicni win 2000 dizajn ...

A pogle muke kad hoces da izbrises nbeki shortcut sa desktopa :))

Upravu si. Gledao sam. Opet neko Microsoftovo sranje. I to ce biti skupo.

ZIVEO LINUX

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

10

Srijeda, 26. Juli 2006

Citirano

Orginalno od SuddenDeath
Dragi moji, ajde sad recite mi kakvo je to ogranicavanje jos od NT 4.0? Da, postoje Administratori i oni drugi, to jest, Limted korisnici...kakva je mogucnost podesavanja ogranicenja kod *NIXa, a kakva kod NT 4.0+ ako ih uopste ima? heh..
samo chmod je dovoljno :)

Koliko znam (nisam neki strucnjak sa Unixom), da bi instalirao driver na Unix sistemima moras biti ulogovan kao root ili moras koristiti 'su' u terminalu pre instalacije, ne?
(U svakim PC magazinima, gde god ima koja rublika o linuxu ili upustvo za instalaciju..pod broj 1 je LOGUJTE SE KAO ROOT..). Pitanje je da li ce isto to biti primenjeno na Visti radi sigurnosti/bezbednosti sta god...
Ista jasnije? :) :P

Sudden ni u pravilno podesenom windows okruzenju nije moguce instalirati bilo sta bez administratorskog naloga ili u najmanju ruku naloga iz grupe Power User.

Koriscenjem Group Policy je moguce windows sistem tako lepo definisati da korisnik moze raditi samo i samo ono sto mu administrator dozvoli i nista vise. Dakle tvoja izjava od malopre, recena bilo kome ko se iole razume u administriranje umrezenih sistema, izaziva u najmanju ruku smeh.

Nije mi poznato da je u linux-u moguce na ovako sofisticiran nacin uvesti restrikcije.

Na ovu temu sam napisao par reci vec ranije:
http://forum.novipazar.org/thread.php?th…=group%20policy

Kad se ovo primeni na mrezu windows racunara a Group Policies se odrade u Active Directory, milina...

Citirano

Citirano

recel ti da u WinXP-u nije moguce uvesti restrikcije korisnickim grupama?

Kao sto rekoh gore..moguce, ali je sux...

Ovo nisam razumeo...

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 27. Juli 2006

Ne razumemo se...nije ni bitno...Koliko god Vista bio bolji od XPa i koliko god 'napredan' bio..nece zameniti UNIX sisteme u nekim stvarima..Pricam to, a koristim XP heehe..sta cu ja, nemam uslova za pokretanje bilo kog drugog operativnog sistema (nauchili kod nas da skupe stvari mogu da imaju za $2 pa koristili Windows i onda linux zapostavljen pa jedan cd za njega ne mozes da kupis...a da skidam s neta mi ne pada na pamet s obzirom da imam dial-up konekciju..)..

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 27. Juli 2006

SuddenDeath

Citirano

cu ja, nemam uslova za pokretanje bilo kog drugog operativnog sistema

Nemas uslova? HehHAhahahAheehe! Pa neces kucu da pravis. Ako imas PC (a imas ka sto vidim) ondak imas uslova.

Citirano

...nauchili kod nas da skupe stvari mogu da imaju za $2 pa koristili Windows i onda linux zapostavljen pa jedan cd za njega ne mozes da kupis

Sta hoces da kazes? Ne mos da kupis? Mozes, mozes. Cak mozes i besplatno da dobijes ako bi hajo malo prakse.

Nego ako ima ko iz Pazara tu vistu nek se javi na PM. 3,12 GB je jos uvijek previse za vezu koju ja imam (80 Kbps).

Haj sto se ne mogu nekako nakacit na te vase brze veze... :(

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 27. Juli 2006

Citirano

Orginalno od SuddenDeath
Ne razumemo se...nije ni bitno...

Sans te ispravlja oko gramatickih gresaka a ja vidim da moram i na tvoje logicke greske da ukazem:

Ispravno:

"Ne razumem se ja u to. Nije mi ni bitno." ;)

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 27. Juli 2006

Windows Vista - sta reci, a ne zaplakati ?

Idemo redom:

1. Pompezno najavljivani novi fajl sistem WinFS je jednostavno volsebno nestao. Performanse, kh kh.

2. Pompezno najavljeni GUI je zapravo preslikani MAC OS X. Mada se mora odati priznanje Msft da su vrlo kvalitetno prekopirali isti, skoro da je identican.

3. Konacno su se smilovali da ljudski zavrnu ruke i probaju da rese problemcine sa sigurnosnim propustima. Hmmm, da vidimo. Potpuno nova arhitektura i code pisan od nule. Been there, done that, read the book, watched the movie - vi kako hocete, ja cekam bar par godina da se to sve slegne :D

4. 450 MB (ili koliko vec) je zalosno kako god da se okrene. Proizvodjaci memorija i hardvera trljaju ruke, jer negde izmedju redova se pominje i izvesni Virtual PC, program za koriscenje starijih Win OS unutar Viste. Zasto bi neko uopste koristio stari Win OS unutar novijeg, boljeg, lepseg, brzeg? Nekompatibilnost aplikacija, naravno, tj. hajdemo sad svi kupiti novi, brzi, bolji i lepsi kompjuter za novi, brzi, bolji i lepsi OS. Kako da ne. Sve sto meni treba i dalje radi 2000 professional teran na K6-2 sa celih 533 MHZ i 192 MB RAMA :D

No, hajde da kazemo da je u pitanju beta release, da sacekamo konacni proizvod. Naravno, ako ga docekamo skoro, jer dosadasnja situacija neodoljivo podseca na citat iz Maratonaca - "U januaru ste rekli lova u aprilu. Od toga obecanja je proslo godinu dana!" :D

Citirano

Orginalno od Administrator
Koriscenjem Group Policy je moguce windows sistem tako lepo definisati da korisnik moze raditi samo i samo ono sto mu administrator dozvoli i nista vise.

Moram da prokomentarisem ovaj deo. Ovo je verovatno moguce u okruzenju gde je vecina ljudi na nivou low-level korisnika, tipa sekretarice koje kucaju u Word-u ili komercijaliste kome treba da se odstampa report iz Excel-a. So far, so good.

Medjutim, svaki pokusaj da se ovako nesto konfigurise u ozbiljnoj firmi koja se bavi software development-om neumitno dovodi do nevidjenih frustracija i svakodnevnog jurenja administratora mreze. Problem je jos izrazeniji iz razloga sto administratori obicno imaju vrlo cudne ideje oko toga sta bi trebalo da bude dozvoljeno da se radi. Cela se stvar obicno zavrsi sa davanjem svih mogucih pristupa i naloga, jer prosecnom administratoru vrlo brzo dozlogdri da se maltretira sa gomilom gundjajucih programera.

Moguce je da je razlog za ovo u nedovoljno kvalitetnim administratorima, ali kako je to redovna pojava, pre bih rekao da je problem u samom OS, i fundamentalno pogresnoj arhitekturi kad je sistem dozvola u pitanju. Recimo, vrlo prosecan administrator ce sa lakocom sve to namestiti na bilo kojem UNIX-u
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 27. Juli 2006

Chonbey chista desetka za taj post :) Hwala...
Admine, kad sam rekao "Ne razumemo se" mislio sam da se ti (iliti Vi ako ti prija da persiram [posto si verovatno ceo vek stariji od mene]) i ja ne razumemo...Gah...Vidi moj post upucen Sansu oko mojih "gramatickih gresaka"..thx..

Social bookmarks