Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 07. Maj 2012

Citirano

Prema ovom izvoru, Evropski Novi Pazar - Rasim Ljajić je dobila 14.190 glasova, odnosno 32,66 odsto birača, SDA-Sulejmana Ugljanina je osvojila 11.430 glasova (26,31), koalicija Sve zajedno BDZ- Emir Elfić 8.638 (19,88 ).

Koalicija SNP-URS Mirsad Đerlek dobila je 3.328 glasova (7,66), Pokrenimo Novi Pazar –Tomislav Nikolić 2.380 (5,48 )

Ako su to konacni rezultati onda ce raspored u skupstini biti sljedeci:

SDP - 17
SDA - 13
BDZ - 10
SNP - 4
SNS - 3

edit: vidim sada na radio sto plus da ce ipak SDA imati 14 a SNS 2. Mozda sam negdje pogrijesio.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »ed« (07. Maj 2012, 13:07)

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško
  • »Nihad« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

22

Ljajić i Ugljanin u koaliciji u Novom Pazaru?

Funkcioner Sandžačke demokratske partije i gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović kaže da je najrealnije da vlast u tom gradu formiraju dve bošnjačke partije koje su osvojile najviše glasova.

Prema prvim rezultatima koalicija "Evropski Novi Pazar - Rasim Ljajić" koju čine Sandžačka demokratska partija, Socijaldemokratska partija Srbije, Demokratska stranka i Stranka za Sandžak osvojila je najviše mandata, a na drugom je mestu "SDA Sandžaka - dr Sulejman Ugljanin".

Mahmutović je rekao da će odmah otpočeti pregovori o formiranju većine u gradovima u kojima je SDP pobedila - Novom Pazaru, Prijepolju i Priboju, kao i u Novoj Varoši gde će, kako je naveo, imati značajno učešće.

"Razgovaraćemo sa svim demokratskim snagama. Najrealnije je da dve najveće bošnjačke političke partije naprave koaliciju, jer su izborni rezultati pokazali da je narod želeo političku stabilnost i na nama je njihovu volju poštujemo", rekao je Mahmutović.

On je na konferenciji za novinare ponovio da je lista "Evropski Novi Pazar - Rasim Ljajić" odnela više nego ubedljivu pobedu, navodeći da je predsednički kandidat Muamer Zukorlić izgubio "čak i u svom selu".

"Građani Novog Pazara su prepoznali šta je za njih najbolje. Mi ćemo poštovati volju građana i u narednom periodu od ovog grada napraviti evropski Novi Pazar", kazao je Mahmutović.

Prema njegovim rečima, i Novi Pazar i Sandžak su pokazali da je demokratija došla u ove krajeve i da izbori mogu da proteknu u fer i korektnoj atmosferi, iako su "Zukurlićeve pristalice izazivale incidente i kršile predizbornu tišinu".
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

23

Interesantno bi bilo, na ovom mestu, analizirati izborne rezultate. Muftija ef. Zukorlic je zajedno sa BDZ-om, zakljucujuci po javnim nastupima u predizbornoj kampanji, imao ogroman optimizam da ce osvojiti ubedljivu vecinu glasova u Sandzaku.

Ispostavilo se potpuno suprotno. Koje su to po vama stvari, koje su bile razlog za ovako "mrsav" rezultat BDZ-a na izborima, imajuci u vidu da je 48% gradjana na proslogodisnjim izborima za BNV poslusalo Muftiju Zukorlica?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

24

U Novom Pazaru je 14701 glas dobio muftija na predsjednickim izborima, dok je Tadic dobio 12993. Ukupno u Sandzaku muftija je dobio 32425 glasova.
Zanimljiv je podatak da je ~6000 gradjana glasalo za muftiju na predsjednickim izborima dok na lokalnim nisu glasali BDZ, tj. glasli su il SDP, SDA ili SNS.
Kako komentarisati ovo?

(ovo su preliminarni rezultati)

Datum registracije: 12.12.2010

• Poruku poslati

25

Interesantno bi bilo, na ovom mestu, analizirati izborne rezultate. Muftija ef. Zukorlic je zajedno sa BDZ-om, zakljucujuci po javnim nastupima u predizbornoj kampanji, imao ogroman optimizam da ce osvojiti ubedljivu vecinu glasova u Sandzaku.

Ispostavilo se potpuno suprotno. Koje su to po vama stvari, koje su bile razlog za ovako "mrsav" rezultat BDZ-a na izborima, imajuci u vidu da je 48% gradjana na proslogodisnjim izborima za BNV poslusalo Muftiju Zukorlica?
- 48% bošnjačkih glasova na izborima za BNV. Sad je Rasim sa DS - Tadićom zajedno izašao na izbore u NP
i dobio 32% glasova od čega je puno srpskih glasova (Srba ima u NP 20%)
- Muftija je pobedio na izbore za predsjednika u Sandžaku ispred Tadića kojeg podržavaju Srbi i Rasim.
- BDZ je iz starta dobila 20% glasova u NP sa predsjednikom Elfićom kojeg do pre godinu dana niko u Sandžaku nije znao.
Suljo i Rasim su politički 20 godina aktivni.
- U cijelom svijetu je onaj dobitnik izbora ko dobije više nego na prošlim izborima samo izgleda ne kod nas:

--------2008------- 2012
SDP 21454 -----14190 glasova -33% glasova
SDA 16774 -----11.430 glasova -32% glasova

http://www.dijaspora.org/index.php?optio…ackim-opstinama
http://www.sandzaklive.rs/index.php/sand…vima-u-sandzaku

- BDZ je iz starta dobila 20% glasova u NP sa predsjednikom Elfićom kojeg do pre godinu dana niko u Sandžaku nije znao.
- Suljo i Rasim su u svim opštinama izgubili glasove, jedino uz pomoć Regionalne TV u NP i Tutin TV su uspjeli jos ovo začuvat.
- Suljo od 2005 godine nijedne izbore nije dobio, svake izbore sve manje i manje i opet ga ne menjaju (u svijetu izgubiš izbore = otkaz).

Da ne pričamo o krađi glasova i kupovini glasova (asfalt, radna mesta itd.) evo ja sam hteo da glasam za BKZ al me nema u spisku.
Allah dž. neće izmjeniti jedan narod, dok taj narod ne izmjeni sebe.

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »humanrights« (07. Maj 2012, 21:58)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

26

Neka nam je hajirli ova nova vlast (ma ko da je formira) i Boga dragog molim da bude hajir za gradjane Sandzaka.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

• Poruku poslati

27

Utorak, 08. Maj 2012

Nek je SdP i SdA hajrlji vlast u NP i ako su izgubili trecinu glasova.
Dako TadIC uspe u narednih 8 godina da dovede tog jednog investitora u Novi Pazar.

Zahvaljujuci Muftiji ujedinile se SDP I SDA.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

28

Utorak, 08. Maj 2012

Rezultat po BDZ uopste nije mrsav i nije gori nego onaj kada je BKZ na izborima za BNV dobila 48% glasova. Da podsjetim, na te izbore se izaslo po posebnim birackim spiskovima koji nisu isti sa ovima koje smo sada imali. Interesovanje Bosnjaka za te izbore nije bilo veliko, jedino je muftija sa BKZ vodio zestoku kampanju, druge dvije liste su u nju usle mnogo opustenije a politicari se nisu mnogo mijesali. Na ovim izborima je stvar bila drugacija. Biracki spiskovi su bili potpuniji, Bosnjaci su pokazali daleko vece interesovanje, mnogo veci broj ih je izasao na izbore a i kampanja sa druge strane nije izostala, prije svega od strane SDP-a. Zbog toga, izbori za BNV nisu bili pravi pokazatelj raspolozenja Bosnjaka ali ovi ipak jesu. Ovo je bio referendum. Sam muftija Zukorlic ga je tako ocijenio i insistirao na tome da se bira izmedju "sandzacke" (on) i "beogradske" (svi drugi) opcije.Ako pogledamo samo bosnjacke glasove, u Novom Pazaru je BDZ dobila povjerenje oko 25% Bosnjaka dok se 75% odlucilo za "beogradsku" opciju. Ako pretpostavimo da SDP-u treba oduzeti 2.500 do 3000 glasova koje je zbog koalicije sa DS dobio od Srba onda imamo da su SDA i SDP u N.Pazaru dobili priblizno isti broj glasova. Dakle, onih 48% onda je isto sto i ovih 25% sada.

Ne kaze se dzabe za ovakve izbore da je to dan istine. Dan u kojem nema laganja jer je matematika egzaktna nauka. U referendumskom ambijentu, kada imas dvije opcije, pogotovu ako se te opcije predstave onako kako je to muftija uradio, odlazeci u krajnost govoreci o "sandzackoj" i "beogradskoj" iskljucujuci bilo kakvu drugu mogucnost, 25% povjerenja moze znaciti samo jedno: od cetiri Bosnjaka trojica ti ne vjeruju. Valjda je jasno kakve posljedice takav rezultat treba da ima.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

29

Utorak, 08. Maj 2012

Ne kaze se dzabe za ovakve izbore da je to dan istine. Dan u kojem nema laganja jer je matematika egzaktna nauka. U referendumskom ambijentu, kada imas dvije opcije, pogotovu ako se te opcije predstave onako kako je to muftija uradio, odlazeci u krajnost govoreci o "sandzackoj" i "beogradskoj" iskljucujuci bilo kakvu drugu mogucnost, 25% povjerenja moze znaciti samo jedno: od cetiri Bosnjaka trojica ti ne vjeruju. Valjda je jasno kakve posljedice takav rezultat treba da ima.
Ako tu istu matematiku i na isti nacin primjenis na rezultate predsjednickih izbora gdje se direktno glasalo za muftiju, izbora rezultat ce biti drugaciji, zar ne? Ali u svakoj matematici mozete samo sanjati da ce to uticati na promjene u Islamskoj zajednici jer kad bude "od cetiri bosnjaka trojica" klanjala onda mozes o tome pricat. Po logici onda Rasim nebi smeo vise nikad doc u Novi Pazar je je vecina (kad saberes SDA+BDZ i ostale) protiv njegove politike. No vi ste smutljivci koji tumacite sve onako kako vama odgovara.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

30

Utorak, 08. Maj 2012

Evo ima 3 godine kako nisam nista napisao na forumu, tu sam stalno gledam, citam, pratim, ali su me ovi izbori toliko razocarali da sam morao eto nesto da napisem.

Toliko me je moj Bosnjacki narod razocarao, da evo i 2 dana posle izbora ne mogu da verujem sta se desilo. Da u Novom Pazaru lista jednog Rasima Ljajica, koji je 12 godina u Beogradu, za to vreme jednom nije pomenuo Srebrenicu, Bosnjake, trpio uvrede od kretena kao sto su Velimir Ilic u skupstini, i cutao oprastao, direktno odgovoran za bruku i diskiminaciju Bosnjaka, kao sto su izbori za BNV, direktno odgovoran sto jedna investicija nije stigla u Sandzak(nemoj samo neko da mi pominje ovo sto su uradili, posto cemo te kredite vracati jos 150 godina i ako opet nista uradili nisu), covek koji je prosle izbore ovde dobio samo zato sto je sa obecao jedinstvenu Islamsku zajednicu i slagao svoj narod, i imam jos milion primera kako se on prema nama i na nasu stetu ponasao, ali valjda je to svima poznato, i opet ga neko zaokruzi, opet ga neko glasa, opet mu neko da mandat na 4 godine!! KAKO LJUDI???

Na drugoj starni imate Sulejmana Ugljanina, pa ne znam da li tu ista ima da se prica i covek dobije 26%.

I na trecoj strani Muftiju Muamera ef. Zukorlica i BDZ. Pa da niko nikad nije cuo za te ljude, da su dosli ne znam odakle, da nista o njima ne znamo, pa mislim da je sigurnije glasati za njih nego za ove. Pa manje zla ce napraviti, jer nisu toliko iskusni da ga naprave kao ovi. Imate Muftiju koji je jedini pravi predstavnik Bosnjaka, Bosnjackih interesa, koji je od jedne Islamske zajednice koja je bila kad je ono dosao velicine jedne Pazarske porodice, napravio jednu takvu instituciju, koja je sama glavni stub Bosnjaka. Koja je pa vise ljudi zaposlila nego ta opstina Novi Pazar. Koja je napravila BANU, okupila intelektualce kao sto su Filipovic, Muhic i ostali. Otvoren univezitet koji eto nije na visokom nivou, i mogao bi biti bolji, ali postoji, i zbog njega je nastao i drzavni. Otvorio toliko medresa, obdanista, narodnih kuhinja.... I sve to i mnogo vise.

I sve to ovaj narod uspe da zaboravi. I sve to, i kaze im neko ne moze hodza u politiku i njima to dovoljno. I sve to i nas treba Srbi da uce gde treba nama hodza da bude. I sve to, i glasamo lopove koji su ukrali 11 miliona evra prosli put, i onda presli u SDP i oprali se. I konacno pomislim evo probudio se narod, nije mu vise dovoljno da mu neko asfaltira 2 ulice, i da ga kupi, ali eto dematuju me.

Muftija je svoj dug oduzio i pred nama i pred Bogom. Dao nam je da biramo, i eto sta smo odabrali. Daj Boze da ostane da ne ode u Sarajevo, da se eto i dalje bori za nas, i ako smo razocarali kao narod!
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

31

Utorak, 08. Maj 2012

Ako tu istu matematiku i na isti nacin primjenis na rezultate predsjednickih izbora gdje se direktno glasalo za musftiju, izbora rezultat ce biti drugaciji, zar ne?

Tacno, u tom slucaju je u Novom Pazaru muftija po mojoj gruboj procjeni dobio podrsku oko 40% Bosnjaka. Samo zaboravljas dvije stvari. U predsjednickim izborima muftija se nije nadmetao sa Bosnjacima vec sa Srbima. Zar je neki drugi rezultat bio za ocekivati. Cak je ovo 40% jako malo. I drugo, muftijino insistiranje da su ovo referendumski izbori se nije odnosilo na predsjednicke vec na parlamentarne izbore. Tu su Bosnjaci jasno i glasno porucili muftiji sta misle o njegovoj politici.
Sto se tice Islamske zajednice i promjena u njoj, to ne bi smjela biti stvar toga koliko Bosnjaka klanja a koliko ne klanja ili koliko je BDZ dobila glasova za a koliko protiv. Ovakav rezultat izbora cini cijelu stvar samo jos bolnijom. Da je BDZ osvojila apsolutnu vlast u Sandzaku stvar se opet ne bi promijenila. Politicki izbori nisu ono sto bi trebalo da uredjuje kadrovsku politiku u IZ. To je stvar emaneta i stvar principa. IZ ne smije da ulazi u politiku, muftija ne smije da osniva partije i ucestvuje na izborima. Muftija ne smije uopste da dovodi svoj narod pred tu dilemu i pred izbor da se izjasnjavaju o njegovoj partiji i njegovoj politici. Time se srozava ugled muftije. Ja mogu sa Muamerom Zukorlicem da se slazem ili ne slazem u ovodunjaluckim stvarima. Ali on treba biti moj vjerski autoritet, neokrunjen i neukaljan politikom. Neokrunjen i neukaljan losim politickim procjenama i etiketiranjima svih onih politicara koji ne zele pod njegovu komandu. Koliko je samo viceva i ruznih rijeci u ovim izborima upuceno na njegovu adresu. Mislis da mi je merak zbog toga? Mislis da sam sretan? Kao vjernik ne zelim da se bilo ko poigrava sa onima koji nose ahmediju i dzube. Pogotovu ne sa ovom ahmedijom. A kakve smo sve uvrede culi na njegov racun u ovoj predizbornoj kampanji. U cijeloj historji Sandzaka i Bosne ne vjerujem da je zabiljezen slucaj da je neki muftija nazvan sejtan-hodzom. U normalnim okolnostima to ni jedan politicar ne bi smio da izgovori. A u nasim uslovima taj politicar je i pored tih uvreda odnio pobjedu i zadobio najvece povjerenje Bosnjaka. I sta sad? Ti bi da rijesis problem tako sto ces druge nazivati smutljivcima, jel?

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

32

Utorak, 08. Maj 2012

Evo ima 3 godine kako nisam nista napisao na forumu, tu sam stalno gledam, citam, pratim, ali su me ovi izbori toliko razocarali da sam morao eto nesto da napisem.

Toliko me je moj Bosnjacki narod razocarao, da evo i 2 dana posle izbora ne mogu da verujem sta se desilo. Da u Novom Pazaru lista jednog Rasima Ljajica, koji je 12 godina u Beogradu, za to vreme jednom nije pomenuo Srebrenicu, Bosnjake, trpio uvrede od kretena kao sto su Velimir Ilic u skupstini, i cutao oprastao, direktno odgovoran za bruku i diskiminaciju Bosnjaka, kao sto su izbori za BNV, direktno odgovoran sto jedna investicija nije stigla u Sandzak(nemoj samo neko da mi pominje ovo sto su uradili, posto cemo te kredite vracati jos 150 godina i ako opet nista uradili nisu), covek koji je prosle izbore ovde dobio samo zato sto je sa obecao jedinstvenu Islamsku zajednicu i slagao svoj narod, i imam jos milion primera kako se on prema nama i na nasu stetu ponasao, ali valjda je to svima poznato, i opet ga neko zaokruzi, opet ga neko glasa, opet mu neko da mandat na 4 godine!! KAKO LJUDI???

Na drugoj starni imate Sulejmana Ugljanina, pa ne znam da li tu ista ima da se prica i covek dobije 26%.

I na trecoj strani Muftiju Muamera ef. Zukorlica i BDZ. Pa da niko nikad nije cuo za te ljude, da su dosli ne znam odakle, da nista o njima ne znamo, pa mislim da je sigurnije glasati za njih nego za ove. Pa manje zla ce napraviti, jer nisu toliko iskusni da ga naprave kao ovi. Imate Muftiju koji je jedini pravi predstavnik Bosnjaka, Bosnjackih interesa, koji je od jedne Islamske zajednice koja je bila kad je ono dosao velicine jedne Pazarske porodice, napravio jednu takvu instituciju, koja je sama glavni stub Bosnjaka. Koja je pa vise ljudi zaposlila nego ta opstina Novi Pazar. Koja je napravila BANU, okupila intelektualce kao sto su Filipovic, Muhic i ostali. Otvoren univezitet koji eto nije na visokom nivou, i mogao bi biti bolji, ali postoji, i zbog njega je nastao i drzavni. Otvorio toliko medresa, obdanista, narodnih kuhinja.... I sve to i mnogo vise.

I sve to ovaj narod uspe da zaboravi. I sve to, i kaze im neko ne moze hodza u politiku i njima to dovoljno. I sve to i nas treba Srbi da uce gde treba nama hodza da bude. I sve to, i glasamo lopove koji su ukrali 11 miliona evra prosli put, i onda presli u SDP i oprali se. I konacno pomislim evo probudio se narod, nije mu vise dovoljno da mu neko asfaltira 2 ulice, i da ga kupi, ali eto dematuju me.

Muftija je svoj dug oduzio i pred nama i pred Bogom. Dao nam je da biramo, i eto sta smo odabrali. Daj Boze da ostane da ne ode u Sarajevo, da se eto i dalje bori za nas, i ako smo razocarali kao narod!

Jahja, ipak je postojalo nesto kod naroda sto je doprinelo tome da i pored cinjenica koje si ti gore naveo, svoje poverenje pokloni u daleko vecoj meri SDP i SDA a ne BDZ-u.

E to nesto bih voleo da cijemo. Sta je to nesto? Ovim ne zelim da otvorim poligon za politicku propagandu vec da na civilizovan nacin pokusamo objasniti ovaj "fenomen".

• Poruku poslati

33

Utorak, 08. Maj 2012

KRATKA ANALIZA REZULTATA IZBORA:
- sa 32 425 glasova Muftija Muamer Zukorlić dobija veće izborno pravo da govori u ime Bošnjake Sandžaka nego na izborima za BNV 2010. (26 174 glasa)
- SDP Rasima Ljajića je dobila veliki broj glasova na lokalnim izborima uz pomoć režima Borisa Tadića
- U Novom Pazaru je oko 4 000 Ugljaninovih glasača i oko 2 000 Đerlekovih glasača dalo glas za Muftiju Zukorlića za predsjednika

A zasto BDZ nije dobila isti broj glasova je:
- Vecina glasaca nezna ni kako se zove predsjednik BDZ (godinu dana stara stranka - SDA/SDP 20 godina)
Vecina ga zna samo kao muftijinog suraka.
- Vecina glasaca ga nikad nije cula da govori
- Glasali su za BDZ samo za hatar muftije
- BDZ nije imala para kao ove beogradske stranke da asfaltira puteve i dijeli milione evra kao Suljo i Rasim srpski ministri
- Muftija nije bio na listi BDZ

BDZ je ostvarila odlican rezultat. Zamisli Nihade da u Njemackoj jedna partija koja je osnovana prije nekoliko mjeseci dobio vise od 20% glasova?
U Njemackoj je veliki uspjeh kad nova Piraten partija ima 10% glasova :)

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

• Poruku poslati

34

Utorak, 08. Maj 2012

@ed
Jeli muftija kriv zbog uvreda koje su stizale na njegov racun? Zar nisu muslimanski lideri uvijek bili napadani i vrijedjani od strane nevjernika, musrika i odpadnika? Zar je to pokazatelj dal je neko u pravu ili ne? Sta je to muftija pricao pa je izazvalo takve uvrede? Muftija je govorio argumentovano o kriminalnim radnjama Rasima Ljajica i njegove ekipa ovaj mu odgovara uvredama!
Uvrede su stizale od srpskih medija (znaci nevjernici), od Bosnjaka koji nisu muslimani (Aida Corovic, koja se javno deklarise kao nevjernik), od xxxxx (Jakub Lekovic & co na celu sa Zilkicem) i od Rasima Ljajica xxxxx. Nigdje jednog vjerskog autoriteta! Otrovne strelice stizu samo sa jedne strane ciji je epicentar u Beogradu. To samo govori o vrijednosti onoga koga napadaju. Hvala Allahu sto smo na strani koja je napadana od njih.
Stvarno se cudim nekad i zapitam se dal si ti onaj ed koji se redovno Allahu dz.s. klanja i koji uci Kur'an Uzviseni? Hoces da kazes da je Rasim u pravu sto je onako nazvo muftiju jer ima vecinu glasova? Znacil to da trebamo svi postat pravoslavci jer je vecina naroda glasla za Tadica i Nikolica? Po logici su onda i musrici bili u pravu kad su mucili ashabe jer su bili u vecini? Da nas Allah dz.s. sacuva takvog nakaradnog razmisljanja.

(Edit by Admin: Na mestima oznacenim sa xxxxx su izbrisane uvrede. Molim ucesnike diskusije da se strogo drze pravila OFNP-a kako bi izbegli mere sankcionisanja)

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »Nihad« (08. Maj 2012, 16:59)

• Poruku poslati

35

Utorak, 08. Maj 2012

Muftija Zukorlic je dokazao da ipak raspolaze s najvecim autoritetom u Sandzaku, jer na predsjednickim izborima je pobjedio u svim Sandzackim opcinama, gdje su Bosnjaci vecina.Kako vecina glasaca Sdp stranke je glasala za Borisa Tadica i njegova poluprazna obecanja.

Vise od 50% biraca Sda je ipak glasala za Zukorlica na ovim izborima.Na kraju.Totalni krah Zukorlic i njegov poraz nije ostvaren.Cilj je ostvaren, jer Zukorlic je i dalje najaci politicar u Sandzaku.Predsjednicki rezultati izbora u Sandzaku 2012 nam to kazu.

http://bosanskehistorije.com/index.php?o…aliza&Itemid=54

Suljo bi trebao da razmisli prije nego sto udje u koaliciju sa SDP - DS, posto je vecina njegovih glasaca dala Muftiji glas na predsjednickim izborima a ne SDP-DS Tadicu.
Ako se odluci za SDP moze samo da izgubi.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

36

Utorak, 08. Maj 2012

Jahja, ipak je postojalo nesto kod naroda sto je doprinelo tome da i pored cinjenica koje si ti gore naveo, svoje poverenje pokloni u daleko vecoj meri SDP i SDA a ne BDZ-u.
E to nesto bih voleo da cijemo. Sta je to nesto? Ovim ne zelim da otvorim poligon za politicku propagandu vec da na civilizovan nacin pokusamo objasniti ovaj "fenomen".
Ja to ne vidim, jer ne znam sta se to kod Muftije pormenilo pa se narod nedelju dana pre predomislio i glasao kako je glaso. Ja samo mislim da kao narod nismo sazreli jer su stvari kao prljava kampanja, lazi i to nesto sto su uradili uplasili narod od promena. Ljudi iz opstine su uzeli spisak onih koji su potpisali Muftijinu kadnidaturu i zvali te ljude i pretili im da se nikad nece u Pazaru zaposliti zbog toga, i to nije prica rekla kazala, vec to su cinjenice, i to im je izmedju ostalog ocigledno uspelo. Jedino sto ja mogu zameriti BDZ-u jeste sto su i oni usli delimicno u tu prljavu kampanju, bez razloga, mnogo manje od ovih, ali su i oni to delimicno koristili.
Narod je odabrao, odabrao je da ponovi ove cetiri godine, kom god su dobre bile bujrum nek mu do kraja zivota budu ovakve! Isti ti ljudi su odabrali koaliciju SDA-SDP jer se znalo da ce se to desiti, isti ti ljudi su odabrali da se na diskiminaciju odgovori cutanjem i poslusnoscu, dan nam se ponove izbori za BNV i slicne stvari, i sad me niko ne moze ubediti da postoji neki dovoljno dobar razlog(opet ostavljam prostora da kazem da postoje neki sitni nebitini koje je narod procenio za bitne) ali sam ja mislio da nas narod veruje da moze, mora biti bolje.

Meni su opet Bosnjaci ponavljali. Ljudi pa ono sto su nam uradili samo za BNV je najveci vid diskiminacije koji jedan narod u drzavi moze da oseti, kad ti drzava dodje i preksi sama svaki svoj zakon da ti poruci da nisi "dobro" glaso, da ces glasati kako ti oni kazu ili ce ih oni ponavljati dok to ne uradis, i svi prelaze preko toga bilo pa proslo. Pa da se nista drugo nije desilo narod je morao koalicju SDP-DS samo zbog toga da kazni.
Ali onda cujes "carsijske" price, koji su deo te kampanje, otkud Muftiji dzipove, sta ce hodza u politku, ne mogu oni nama traktorima po carsiji, ne damo im carsiju i milion takvih drugih sovinistickih ispada, i onda to pobedi, bez ikakvog programa, bez ikakvog cilja, i shvatis da nas narod nije sazreo, da smo se mi prevarili, i sve sto sam ja zakljucio iz ovih izbora je bas to, nismo kao narod sazreli!
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

37

Utorak, 08. Maj 2012

Hajde da stvar sagledamo kroz prizmu Muftijinih saveznika iz redova uglednih sandzackih Bosnjaka koji na bilo koji nacin ucestvuju u javnom zivotu. Pri tom ne mislim na one koji su se pojavili u zadnjih 2 do 3 godine, jer je to isuvise kratak staz da bi se dokazali. Na primer ... Puno mi imena pada na pamet ali kojeg god se setim, shvatim da taj vise nije Muftijin saveznik.

Cak sta vise, veliki deo saveznika koje je Muftija imao u bosnjackom narodu Sandzaka, su sad u najmanju ruku njegovi protivnici. Sta je razlog tome?

Kao jedan od razloga neuspeha BDZ-a kaze se u jednom prilogu iznad, da je predsednik totalno nepoznat siroj javnosti. Sta je dakle razlog da se niti jedan poznatiji sandzaklija nije mogao naci da preuzme kormilo BDZ-a?

O kvalitetima, snazi i zaslugama Muftije Muamera ef. Zukorlica mislim da je suvisno bilo sta govoriti. Ono sto primecujem je, da je on na svojoj poziciji prilicno usamljen i da je struktura ljudi oko njega prilicno jednobojna to jest nekako nedostaje sarenila. Muftiji, ma koliko on pojedinacno bio jak u svakom pogledu, nedostaju saradnici koji mogu pricati sa njim na istom nivou i koji bi bili u stanju da preuzmu njegovo breme u trenutku kada bi se on povukao.

• Poruku poslati

38

Utorak, 08. Maj 2012

Analiza izbora u Sandžaku 2012

"Ključna prepreka u normalizaciji odnosa između mene i Ugljanina jeste jedinstvo islamske zajednice koje je uzrokovano sa njihove strane i onog trenutka kada otklone štetu koju su napravili može doći do razgovora", dodao je Zukorlić.

On je naveo da je Ugljanin za njega jedan od legitimnih političara među Bošnjacima i da će poštovati legitimitet koji su mu dali građani.

Zukorlić je, komentarišući izjavu predsednika Socijaldemokratske partije Srbije Rasima Ljajića da je muftija doživeo debakl na izborima u Srbiji i da više ne može biti ni verski lider, rekao da je Ljajić poslednji čovek koji će se pitati za to.

"Da li ja mogu ili hoću biti muftija Rasim Ljajić je zadnji čovek na kugli zemaljskoj koji će se za to pitati", rekao je Zukorlić.

http://www.rtv.rs/sr_lat/izbori2012/pred…ava_317888.html

Da li je ko primjetio da se Muftija Zukorlic i Sulejman Ugljanin u zadnje vrijeme vise ne napadaju.
Kad su mogli Rasim i Suljo da se pomire mogu i Muftija i Suljo :)
Suljo ima sansu da bude opet gradinacelnik al zato mora da popravi gresku sa Islamskom zajednicom.

Asko

Zlatna sredina

(26)

• »Asko« je muško

Datum registracije: 05.01.2011

• Poruku poslati

39

Utorak, 08. Maj 2012

Cinjenica da ce SDA i SDP morati da se uzdruze da bi zadrzali BDZ van vlasti je takodje uspeh. Onda ce 2016. Bosnjaci umesto, izmedju tri, birati izmedju dvije opcije.

Ako BDZ zavrsi u opoziciji, a verovatno hoce, onda neka vrsi pritisak na vladajuce stranke. Neka konstantno ukazuje na svu korupciju i nepotizam koji vlada u Sandzaku. Neka urade toliko bicu im zahvalan.

Inace jedna pozitivna vijest sa ovih izbora je to da ce bosnjacke stranke u Prijepolju (SDP, SDA, BDZ, DPS) koje iako su osvojile svega 43% ukupnih glasova po prvi put imati vecinu odbornika u skupstini (34 od 61). Razlog je taj sto jedan broj manjih srpskih stranaka nije uspeo da predje cenzus. Pitanje je samo da li ce Bosnjaci Prijepolja imati koristi od te vecine.

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »Asko« (08. Maj 2012, 21:51)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

40

Utorak, 08. Maj 2012

Kao jedan od razloga neuspeha BDZ-a kaze se u jednom prilogu iznad, da je predsednik totalno nepoznat siroj javnosti. Sta je dakle razlog da se niti jedan poznatiji sandzaklija nije mogao naci da preuzme kormilo BDZ-a?
Ovo je zanimljivo pitanje. Ovde bih prvo krenuo od pitanja koliko mi zapravo uopšte imamo kvalitetnih ljudi? Ja bih rekao jako malo. Koliko god to bolno zvučalo, istina je. Ne bih dalje da obrazlažem na osnovu čega to mislim, jer to nije tema, ali dovoljno je da pogledamo kakve rezultate postižemo u svim oblastima i zaključak se sam po sebi nameće. I uopšte, ne samo u Pazaru već i u Srbiji, ima jako malo kvalitetnih ljudi. Zbog toga smo tu gde jesmo.

I od tih jako malo kvalitetnih ljudi, još manje njih se uključuje u politiku. Zbog čega? Zbog toga što se u našim partijama uglavnom gaji kult ličnosti njenog predsednika, koji se smatra nekim apsolutnim znalcem i čije se mišljenje i sud ne sme dovoditi u pitanje. Od partijskog osoblja se očekuje da imaju svoje mišljenje samo do one mere dok nije u suprotnosti sa glavom partije, u suprotnom taj radi protiv interesa partije i naroda. I kako tu može da se uklopi kvalitetan kadar? Nikako. Onaj koji poseduje kvalitet, znanje, koji je nešto postigao u životu ne može da se uklopi u takav sistem. U takav sistem se uglavnom uklapaju ljudi koji nemaju iza sebe rezultate. Ja mislim da politikom trebaju da se bave ljudi koji su napravili karijeru i stekli znanje, pa sad to svoje znanje žele da stave u službu naroda. Kod nas (mislim uopšte u Srbiji) to nije slučaj. Kod nas se ljudi učlanjuju u partije upravo zbog toga što nigde sebe nisu mogli da nađu i kroz partiju vide priliku da izgrade karijeru. I na žalost u tome mnogi uspevaju. I takvi ljudi, pošto znaju da osim partije nemaju nikakvu drugu budućnost, pristaju da budu klimači glava i da tu figuriraju samo kao ikebana.

Sad dolazimo do pitanja koje je postavio Nihad. Zbog čega nije pronađen ni jedan poznatiji/uspešniji Sandžaklija da preuzme kormilo BDZ? A ja se pitam, da li je uopšte i tražen takav? Da li se u potrazi za partijskim kadrovima kod nas bavimo pitanjima koliko je neko stručan, koliko može da doprinese ili koliko je lojalan?

Što se tiče analize lokalnih izbora ja to vidim ovako:

SDA - ima određen broj glasača koji pripadaju tzv. tvrdom jezgru koji će glasati za njih bez obzira na sve. Međutim, evidentno je da se veličina tog tvrdog jezgra glasača SDA smanjuje iz izbora u izbore. Broj glasača SDA je u poslednjih nekoliko izbora u konstantnom padu, pa se ne bih iznenadio da se to desilo i ovog puta.

Sad dolazimo do poređenja glasanja za BNV i ove izbore. Na glasanju za BNV, BKZ (muftija) je doživela veliki uspeh i ubedljivu pobedu, a SDP ubedljiv poraz. Razlozi za to su bili što je muftija u to vreme u najvećoj meri bio viđen kao neko ko će da zaštiti Islamsku zajednicu od napada, a SDP nije imao nikakve rezultate u vođenju grada. Neko će možda reći da izbori za BNV nemaju veze sa tim, ali zbog svesti prosečnog birača u Sandžaku itekako imaju.

Izbori za BNV su SDP-u očigledno upalili alarm za uzbunu i od tada, pa do ovih izbora bilo je evidentno da su se više potrudili u vođenju grada i da su postigli određene rezultate. Ovde odmah treba reći da su ekonomski rezultati izostali (u Pazaru se više od 20 godina nije otvorila ni jedna iole ozbiljnija firma), ali da je prosečnim glasačima to bilo dovoljno da zadovolji dobar deo očekivanja, jer po pravilu mi ni od jedne vlasti ništa ni ne očekujemo, pa ako nešto i dobijemo onda se baš obradujemo.

Sa druge strane, muftija je osokoljen izborima za BNV, u međuvremenu napravio nekoliko autogolova. Jedan od tih je bio poziv na bojkot popisa koji je doživeo potpuni fijasko. Mislim i da se osetio previše samouverenim i uopšte iz njegovog stava i nastupa odavao je utisak kao da očekuje da će sam da osvoji apsolutnu vlast što je bilo totalno nerealno. Npr, da bi sam osvojio vlast u Pazaru za njega je moralo da glasa preko 60% Bošnjaka. Čak i da je BDZ pobedila, oni bi u svakom slučaju na duže staze bili gubitnici sa ovakvom politikom. Imamo primer radikala koji su godinama unazad bili najjača stranka u Srbiji, osvajali najviše glasova, ali nikada nisu uspeli da formiraju vlast. Na ovim izborima smo i videli kako su završili. Uz sve to BDZ, kao što su neki već primetili, nisu imali Bog zna kakve ni kandidate (valjda su mislili da je muftija dovoljan), a ni konkretan program za rešavanje problema. No, mislim da to nije razlog zbog kojeg su osvojili manje glasova nego što su očekivali, jer mi ionako ne glasamo na osnovu programa i kandidata, već na osnovu parola.

Sve u svemu, mislim da je demokratija u Srbiji, a posebno kod nas jako slabo razvijena. Svest birača je takođe na jako niskom nivou, ali očigledno je da je to proces. Ne možemo da očekujemo neke velike rezulatate za nekoliko godina, možda čak ni za 10 godina. Trebaće nam još puno vremena da dođemo do nekog pristojnog nivoa.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Slične teme

Korišteni tagovi

anketa, izbori

Social bookmarks