Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 23. August 2003

Za ljubitelje brze voznje

Da vidimo sta je ko uspeo da izvuce iz masine koju je imao prilike da vozi i naravno, da to ovekoveci.

Kriterijum koji pri tome treba zadovoljiti je da se prikazu 2 slike, od toga jedna kad vozilo stoji i druga pri maksimalno postignutoj brzini.

Evo da ja pocnem sa svojim foto zapisom:
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • BMW-5er.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 24. August 2003

Vala Administratore imas ljutu masinu.
Koliko sam ja mogo da primetim sa fotografije sóbzirom da i ja imam jedan BMW 520i koju cu sliku prikazati,a koji nemoze da postigne maximalnu brzinu vecu od 220 kh i to na 6000 obrtaja,dok tvoj BMW 520d dostize brzinu 240 kmh i to na 4500 obrtaja .Zaboravih da napomenem i skazaljku za potrosnju goriva koja tebi stoji na malo preko 10 l dok je meni stajala na preko 22 l na brzini od 220 kmh.Imas stvarno masinu sa malom kubikazom koja razvija max brzinu kao neki benzin motori preko 3l,a pri tom trosi kao lamba (sto nasi kazu).
Stvarno ljubitelj sam automobila,narocito BMW-a,ali ovo jos nisam video :rolleyes: .
Sad se bas razmisljam da menjam auto ko zna mozda da uzmem dizel :rolleyes:
Sellam svima!!
Elvinov babo je dodao/la ovu sliku:
  • BMW 520i avgust 2003.JPG
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

3

Eldinov babo, kao prvo moram da ti kazem da auto na kome sam pravio ovaj snimak nije moj vec od kolege, mada ja vozim apsolutno isti auto sa jedinom razlikom sto kod mene nije radjen chip-tuning :D

Ova kazaljka za broj obrtaja bi normalno trebala da ide preko 5000 ali kod njega kad dodje do crvenog se dalje i ne pomera sto ni meni nije jasno.

Kazaljka za potrosnju i sam znas da je relativna stvar, kad das puni gas na ovoj brzini ona ide kod ovog auta do 15 l/100km dok kad je oslobodis ona pada na nulu a ti i dalje vozis preko 200.

Kod mog auta je drugacija stvar jer na njemu nije radjen chip-tuning. Maksimalno razvija 220 (mada po knjigama pise 207km/h) i to pri otprilike 4600 obrtaja (vidi sliku dole, koju sam ekstra za tebe snimio, sa svojim autom), a sto se tice potrosnje pri nekoj normalnoj voznji (160km/h-180km/h) sa ponosom mogu da kazem da trosi celih 6,8 litara na 100km.

Prilikom biranja izmedju 520i i 520d izbor zaista pada lako uzimajuci u obzir karakteristike potrosnje dok je razlika u snazi vrlo mala. Inace je model 520d i poznat kao najstedljiviji BMW uopste.
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • 520__d.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

4

Dakako da dizel manje trosi, al nikako ne moze bit da moze da ide kao benzinac. Kad skontam da wira, auto iz Malezije, sa 1600 cc moze da ide 190km/h (ja je vozio) onda mi nije tesko za verovat da BMW moze 240 pa i nek je dizel, jer je wira (proton wira) auto petnaest kategorija ispod BMW (a opet nije tako los auto).

S druge strane moja vectra, 2.0 i moze ic maximalnih (kako joj je upisano) 220km/h al su tu obrtaji ludnica. Nisam je ja vozio toliko, al je toliko vozena kad je stizala iz Nemacke. Ja sam je vozio 180km/h po onoj nasoj rugobi od puta ka Raski, i to samo da bi probao kako ide, razvio koliko sam stigao na jednoj pravini pa poceo od pola iste da kocim jer mi se sa 180 nije ulazilo u krivinu :D. Sve je to bilo cetvrtom brzinom sto znaci da je petom moglo vise (al ne bas mnogo jer peta i ne vuce vise puno). Da slikam dole to ne bi mi napamet palo jer po onim putevima se ima sigurno o drugom vodit racuna dok se vozi.. :D.

A opet dizel sa istom kubikazom kao benzinac pa da ide toliko... mora bit dobar auto..

Eh da mi je da sednem u nesto jace ovde po ovim auto putevima da se oprobam. cesto ceznem makar moj auto da imam ovde. Putevi su straaaaaaaavaaa.... al opet na dosta otvorenih pravaca su napravili speed limit tako sto put po deonicama ima blagi uspon pa slabija kola ne mogu da razviju veliku brzinu jer cetvrta gas ne prima, a treca ne moze mnogo da razivje. A ko ima ljutu masinu.... eh da mi je ovde jedna takva, bilo bi.. 8o
mogu ja da se potpisem i bolje...

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

5

Utorak, 26. August 2003

E moj Administratore!!!

Ovo sto si uzeo od drugog auto,a ovamo kazes "da vidimo ko je koliko izvuko iz svoje masine" to nije u redu.Pogledaj dole sliku ako ce mo da se igramo te igre :)) ;) .Naravno salim se!!

Citirano

Kazaljka za potrosnju i sam znas da je relativna stvar, kad das puni gas na ovoj brzini ona ide kod ovog auta do 15 l/100km dok kad je oslobodis ona pada na nulu a ti i dalje vozis preko 200.

Ovo si do nekle u pravu.Tacno je da kad pustis gas pedalu merac za potrosnju goriva padne na nulu, ali da auto i dalje ide istom brzinom...neznam??
Automobili kao sto znas imaju pored ostalih kocnica i motorno kocenje koje sluzi da automobil ne dobije ubrzanje pri voznji niz brdo ako je auto u brzini i bez gasa,ili da smanji ubrzanje kad se oduzme gas.Ta se radnja odvija polako i skoro neprimetno!

Citirano

a sto se tice potrosnje pri nekoj normalnoj voznji (160km/h-180km/h) sa ponosom mogu da kazem da trosi celih 6,8 litara na 100km.

Ako pogledas u knjizi auta(a primetio sam da je imas) videces da i bmw 520i na normalnoj voznji(koja nije 160-180 km/h)vec 120 km/h trosiisto 6.8 l na 100 km.Mada to u praksi nije tacno!

Citirano

Prilikom biranja izmedju 520i i 520d izbor zaista pada lako uzimajuci u obzir karakteristike potrosnje dok je razlika u snazi vrlo mala.

Ako je razlika 35 ili cak 40 konjskih snaga izmedju dva motora to bogami za mene nije mala razlika,a sto se tice mog izbora izmedju ova dva auta ja sam vec izabrao!!

Selam za sve!!

Elvinov babo je dodao ovaj fajl:

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 26. August 2003

posto vidim da se radi o masinama, znaci da nema veze dal je na 2 il na 4 tocka, napisat cu i ja moju max postignutu brzinu.

Mogu vam samo dat brojku koji sam postigo jer bi bilo prilicno rizicno na 2 tocka slikat kilometrazu :D

Netto sam postigo 276 km/h, i jos nisam bio do kraja obrtaja, imo sam osecaj da je moglo jos jedno desetak km/h vise, ali nazalost mi nestade pravog puta :D

masina skojom je to postignute je Honda cbr 600ccm i 109 KS

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 26. August 2003

Kao što je poznato... sve je relativno, pa tako i brzina. Ja uvek pođem od toga da u odnosu na brzinu 29,79 km/s (107244km/h) kojom se Zemlja vrti oko Sunca nekih 50-100 km/h i ne predstavlja baš veliki dobitak ( ili gubitak) pa većinom vozim solo, naročito po ovim našim putevima...i tešim se time da se oko Sunca krećem približno istom brzinom ko i ovi sa jakim makinama :D:D:D:D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

8

Utorak, 26. August 2003

Brzina!!!

Rekoh ja Sanse tebi jednom da si bRez dlake na jeziku. Ovoga puta ti kazem da si bez rupe u razumu. (Laska, haaaaa???)..
Sto se tice brzine ja, kao i svaki ziv covek u svojoj krvi imam adrenalina- nekad manje, nekad vise. Obicno mi se kolicina poveca kad vidim devojku koja mi se svidja, ili kad treba da odgovorim na provokaciju, ili mozda da se svadjam sa saobracajcem koji mi je dig'o auto paukom...
Nista od ovoga nije toliko opasno kao kada mi se adrenalin poveca pri brzini od TOLIKO I TOLIKO na sat.
Nema sta, VOLIM brzinu, ali se trudim da je zaboravim kad vozim ili me neko vozi. Imao sam loseg iskustva sa brzinom, i svaa ta losa iskustva u saobracaju vezana su za voznju sa drustvom. U nasem gradu je u roku od 2 godine poginulo mnogo mladih ljudi. Od toga je petoro onih kje sam odlicno poznavao ili sam se cak i druzio. Znate da je prije manje od mesec dana u saobracaju i to u istoj nedelji, u razmaku od po dva dana, poginulo troje iz Pazara ( jedan mladji od 30, drugi mladji od 25, i treci mladji od 20 ). Da njima ALLAH podari lijepi DZENNET a nama POUKU.
Mislim da bi trebalo razmisljati o "NE BRZE OD ZIVOTA"

Toliko

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

9

Utorak, 26. August 2003

Citirano

Orginalno od Elvinov babo
E moj Administratore!!!
Ovo sto si uzeo od drugog auto,a ovamo kazes "da vidimo ko je koliko izvuko iz svoje masine" to nije u redu.Pogledaj dole sliku ako ce mo da se igramo te igre :)) ;) .Naravno salim se!!

Jedno sam mislio a drugo napisao. Moja greska. Ispravio sam sad uvod u temu.

Citirano

Orginalno od Administrator

Citirano

Ovo si do nekle u pravu.Tacno je da kad pustis gas pedalu merac za potrosnju goriva padne na nulu, ali da auto i dalje ide istom brzinom...neznam??
Automobili kao sto znas imaju pored ostalih kocnica i motorno kocenje koje sluzi da automobil ne dobije ubrzanje pri voznji niz brdo ako je auto u brzini i bez gasa,ili da smanji ubrzanje kad se oduzme gas.Ta se radnja odvija polako i skoro neprimetno!

Od trenutka kad odpustis gas pa dok skala za potrosnju goriva dostigne nulu protice verovao ti ili ne celih 1,5 sekundi (proveri ko ne verujes).
Kazi ti meni koliko moze da se smanji brzina za tih 1,5 sekundi usled motornog kocenja ako vozis recimo 240 km/h. Ja kazem da se brzina ne smanji ni za 10km/h sto znaci da opet vozis 230. Trenutna potrosnja zavisi od mnogo faktora a jedan je i ravnina puta. Tako ako se vozi nizbrdo realno je da auto manje trosi a samim tim i manje pokazuje na skali. Pa sad da zakomplikujem stvar jos malo predpostavi da vozis nizbrdo i odpustis gas onda kad potrosnja pokazuje 15l/100km. Do trenutka kad ona pokaze 11l/100km (kao na slici gore) ne prodje ni 0.3 sekundi. Koliko se brzina smanji u tim uslovima? ;)

Citirano

a sto se tice potrosnje pri nekoj normalnoj voznji (160km/h-180km/h) sa ponosom mogu da kazem da trosi celih 6,8 litara na 100km.

Citirano

Ako pogledas u knjizi auta(a primetio sam da je imas) videces da i bmw 520i na normalnoj voznji(koja nije 160-180 km/h)vec 120 km/h trosiisto 6.8 l na 100
km.Mada to u praksi nije tacno!

Kad sam rekao normalnoj voznji mislio sam na za mene normalnu voznju i vrlo je tacna izjava koja stoji gore.
A evo i malo tehnickih podataka da ne bi pricali napamet:

Iz tabele se vidi da 520i u vangradskoj voznji (120km/h prema EU normi) trosi 6.9 l/100km dok 520d trosi celih 4,7l/100km. U realnim uslovima su svakako ove cifre nesto vise.
Uz ovo cu dodati samo da ljubitelji brze voznje svakako ne obracaju paznju na potrosnju ali je ova digresija bila potrebna da bi se ispravile eventualne zablude.

Citirano

Prilikom biranja izmedju 520i i 520d izbor zaista pada lako uzimajuci u obzir karakteristike potrosnje dok je razlika u snazi vrlo mala.

Citirano

Ako je razlika 35 ili cak 40 konjskih snaga izmedju dva motora to bogami za mene nije mala razlika,a sto se tice mog izbora izmedju ova dva auta ja sam vec izabrao!!

Moram da ispravim i ovu zabludu jer je razlika u snazi samo 10 KW ili 14 KS (sto se da videti iz tabele) a ne nikako 35 pa cak ni 40 KS. Brzinu od 0 do 100km/h 520i postize za samo 0,4 sekundi brze od dizela 520d(vidi tabelu). Ako uz to dodamo jos i razliku u obrtnom momentu gde je odnos 520i/520d 190Nm/280Nm onda se svakako vidi koji auto moze jace da "zalepi" vozaca za sediste pri polasku iz mesta ;)

I na kraju iz prilozenih slika se vidi da je 520d za nijansu postigao vecu brzinu od 520i pa i ako je dizel 8)

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

10

Utorak, 26. August 2003

Citirano

Uz ovo cu dodati samo da ljubitelji brze voznje svakako ne obracaju paznju na potrosnju

Prijatelju moj nikad nisam gledao koliko auto trosi u gradu ili na autoputu,vec je samo bila prica o tome pa sam izneo ono sto mislim.Vaznije mi je bilo uvek jacina auta i marka,ili?

Citirano

Do trenutka kad ona pokaze 11l/100km (kao na slici gore) ne prodje ni 0.3 sekundi. Koliko se brzina smanji u tim uslovima?

Ovo je u redu nego sam se pitao kad sam prvi put video sliku kako to da auto na brzini od 240 km/h trosi toliko malo pa cak i ako je dizel!!
I zasto bi neko ako vec hoce da zabilezi kamerom sto vecu brzinu skinuo nogu sa gasa pre nego uslika to!!!

A sto se tice dizel auta brate nisam ljubimac dizel motora pa sta da radim ;) .
Ko sto ti rece ljubitelj brze voznje ne gleda na potrosnju,ili? ;)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

11

Utorak, 26. August 2003

Citirano

A sto se tice dizel auta brate nisam ljubimac dizel motora pa sta da radim ;) .
Ko sto ti rece ljubitelj brze voznje ne gleda na potrosnju,ili? ;)

Pozdravljam i postujem !!!

12

Srijeda, 27. August 2003

Po tim specifikacijama moja vectra (2.0i) je jaca od oba ta vasa auta :] Do 100km/h za manje od 10 sec (ja sam drugom do 100 izvlacio za nesto vise od 9, a u spec pise 9.2). Doduse laksa pola tone, a za potrosnju PLEASE ne pitajte (pogotovu kad bi je terao da se trka sa vasim kolima o|).

Al ni ne nameravam rec da je vectra bolji auto od BMW-a.. (pri poredjenju ova dva modela posebno)..

Sto se tice dalje tehnickih detalja, ako BMW radi sto i opel (a naravno radi) ne mora da znaci admine da si pogodio snagu motora elvinovog baba auta. Kubikaza moze biti 2000 ali moze imati nekoliko razlicitih verzija razlicitih konjskih snaga. Vectra ima recimo verzije sa 2000 cc i 115ks, 150ks, 180,ks, pa cak i 225 ks (previse za nju). Tako da je mozda elvinov babo zato rekao da je razlika 35-40ks (a mozda i nije :) ).

Dalje, sto se tice lepljenja i oibrtnog momenta: moguce, al samo moguce (a vrlo tesko) da jedan secund brze podje taj dizelas, nego benzinac, i da u toku tog secunda jace 'zalepi' za sediste, ali s obzirom da benzinac brze dize do 100 (pa makar i ono malo razlike bilo u pitanju) bice da on mora vise lepiti jer to ima direktne veze sa brzinom (a da se naglasi ponajvise i sa tim sto je upitanju zadnja vuca (prednja vuca manje lijepi za sediste)).

Dalje taj obrtni momenat Nm normalno da stoji kao veci kod dizelasa jer je broj obrtaja na kojem razvija maximalnu snagu mnogo nizi nego kod benzinca, sto ga ujedno cini i mnogo, mnogo slabijim. To bi bilo nadomesteno jedino dodatnim stepenom prenosa, kao kod najnovijeg audi A4, ali kako jeste, benzinac posle sto postaje sve mocniji i mocniji jer puno ubrzavanje pri jednoj brzini ima sve do 5900 obrtaja, a dizelas do svega 4000 kada mora da presalta u veci stepen da bi nastavio sa najboljim mogucim ubrzavanjem.

A i mala digresija na uporedjivanje benzinca i dizelasa: kad sam jednom tipu ovde spomenuo za mercedesa dizela on se cudu cudio da ljudi voze i kola sa dizel motorima jer je mislio da je to samo za kamione, autobuse... Stoga su ovde dizel pumpe, ili malobrojne, ili uvek na zadnjoj strani petrol stanice gde se parkiraju samo kamioni i autobusi. Na kraju krajeva, sto bi ljui ovde razmisljali o dizelu i potrosnji goriva, kad voze masine u proseku od 1600cc a benzin kosta 0.35eura, vrlo kvalitetno a pazi svega .35 eura, ili ti 0.70dm (kako mi jos uvek u navici da preracunavam). To mu je 21din, pa ti vidi kako im je..

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

13

Srijeda, 27. August 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Sto se tice dalje tehnickih detalja, ako BMW radi sto i opel (a naravno radi) ne mora da znaci admine da si pogodio snagu motora elvinovog baba auta. Kubikaza moze biti 2000 ali moze imati nekoliko razlicitih verzija razlicitih konjskih snaga. Vectra ima recimo verzije sa 2000 cc i 115ks, 150ks, 180,ks, pa cak i 225 ks (previse za nju). Tako da je mozda elvinov babo zato rekao da je razlika 35-40ks (a mozda i nije :) ).

Fingerse zar mislis da pricam napamet? BMW model E39 o kome je ovde bila prica i koji se proizvodio do pre mesec dana je imao samo 2 benzin motora zapremine 2l. Od 12/95 do 8/00 ima samo jedan benzinac motor zapremine 2 litra i taj je opisan u tabeli gore. Od 09/00 pa do pre mesec dana se proizvodio novi motor zapremine 2l koji je nesto jaci i ima 125KW ili 170KS. Elvinovog baba auto je koliko sam mogao da vidim sa slika u temi "Za ljubitelje automobila" sa motorom o kojem sam i pricao, znaci sa 150 KS.
Sto se tice dizel motora od 2l on se proizvodio samo u jednoj varijanti i ugradjivan je u automobilima od 04/00 pa do pre nesto vise od mesec dana kad je na trziste izasla nova petica .

A sto se tice poredjenja Vectre i BMW-a E39 (petica), reci cu ti da je to isto kao da poredis vuka sa medvedom. Odgovarajuci model BMW-a sa kojim treba porediti Vectru je E36 320i (trojka). Jedan od razloga je taj kao sto si sam rekao da je E39 tezi oko pola tone. Nije to ista klasa automobila.

14

Srijeda, 27. August 2003

Znam, znam, poredjenje nije na mestu, klase razumem, a za podatke se izvinjavam, iako onim ne mora da znaci nisam negirao da znaci :).
Sve i da sam istu klasu opela i BMW uporidjivao to je neuporedivo jer je BMW i u istoj klasi za klasu ispred :D (ovo je od jezika nije do mene :D). Ali konja za trku BMW-u ja postaljam (naravno ne mojeg) mercedesa po bilo kojoj klasi i po bilo kojem turingu (regularnom). C sa trojkom, e sa peticom s sa sedmicom. Sve masine AMG sa M-om, a za sve regularno radjeno a jace nek se naprobu postavi brabusu ;). No, ovo opet nema veze sa licnim dostignucima brze voznje, te se izvinjavam sto isforsirah malo govora o mojem favoritu 8)

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

15

Srijeda, 27. August 2003

Da se opet malo umesam,jedna ispravka:

Citirano

BMW model E39 o kome je ovde bila prica i koji se proizvodio do pre mesec dana je imao samo 2 benzin motora zapremine 2l. Od 12/95 do 8/00 ima samo jedan benzinac motor zapremine 2 litra i taj je opisan u tabeli gore. Od 09/00 pa do pre mesec dana se proizvodio novi motor zapremine 2l koji je nesto jaci i ima 125KW ili 170KS.

Neznam od kog datuma BMW 520i E39 napravio je motor koji je stavljao u karoseriju BMW-a 520i od 2.2l.Isti ima 125kw ili 170 ks.Nove petice koje imaju 170 ks imaju motore od 2.2l.
Eto ja samo toliko!!

Pozdrav!!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

16

Srijeda, 27. August 2003

Citirano

Neznam od kog datuma BMW 520i E39 napravio je motor koji je stavljao u karoseriju BMW-a 520i od 2.2l.Isti ima 125kw ili 170 ks.Nove petice koje imaju 170 ks imaju motore od 2.2l.

Pa ja rekoh gore od kad je napravio, znaci od 09/2000 pa na ovamo a ako bas tezimo ka tome da budemo precizni onda nije 2.2l nego 2,171 l :D

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

17

Srijeda, 27. August 2003

E jok nego 2.17101

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

18

Srijeda, 27. August 2003

Evo tehnickih podataka direktno od BMW-a pa necemo imat razloga da polemisemo oko ovakvih stvari :D ;)
Administrator je dodao ovaj fajl:

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

19

Srijeda, 27. August 2003

Pa kad cemo o tome nema ni motor od 2.0l nego 1.991l :D
Ili?

P.S: Salim se mislim da smo malo preterali oko ovog.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

20

Srijeda, 27. August 2003

Citirano

Evo tehnickih podataka direktno od BMW-a pa necemo imat razloga da polemisemo oko ovakvih stvari :D ;)

I naravno za dizel modele. Podaci vaze od 10/2001.
Administrator je dodao ovaj fajl:

Social bookmarks